FAKSIMILE / E ka patur apo jo mesataren 5.9? Përgjigja e ministres Nikolla

December 7, 2018 02:33

FAKSIMILE / E ka patur apo jo mesataren 5.9? Përgjigja e ministres Nikolla

Ditën e sotme, në portale qarkulloi një lajm se ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla ka pasur mesataren e studimeve 5.9.

Ministrja sqaroi në emisionin Open se rezultatet e saj kanë qenë shumë të mira. Ndërsa ka treguar se ajo vetë ka dashur që të studiojë mjekësi.

“Unë jam Lindita Nikolla që kam mbaruar me rezultate shumë të mira këtu e para 30 vjetësh. Unë vetë kam dashur të bëhem mjeke, por partia më zgjodhi degën e matematikës. Kam 32 vite që shërbej pas universitetit në një universitet tjetër dhe e dashur zonjë e di fare mirë se je deputete në një territor ku kam qënë kryetare njësie bashkiake dhe e di mirë çfarë performance kam bërë nëpërmjet punës”, u shpreh Nikolla, duke iu drejtuar një të ftuare tjetër në emision.

Por ky dokument ende i pakontestuar nga ministrja me një dokument alternativ thotë se mesatarja e saj ka qenë 5.9.

k.a. / dita

December 7, 2018 02:33
Komento

22 Komente

 1. Genci December 7, 07:41

  Nuk ka kontradikte. Rilindesit ramen kane si pike referimi dhe nje 5.9 ne matematike prape eshte rezultat shume i mire ne krahasim me arsimimin e bojaxhiut.

  Reply to this comment
 2. sapa December 7, 07:48

  Do i kete fallsifikuar edhe dokumentat e shkolles.Se mos eshte veshtire ne vendin e krimit albani?megjithate ka shoke klase qe e njohin!

  Reply to this comment
 3. ARSIMTAR I THJESHTE December 7, 08:15

  ME KETE MESATARE NUK.MERRJE DOT BURS PER MESUESE
  NESE DOKUMENTI ESHTE I VERTETE ATEHERE ATEHERE DINJITETI DHE NDERSHMERIA ME E MADHE QENDRON TEK DOREHEQJA.
  NE MOS , TE DALE TA HEDHE POSHTE.
  KAM MBESHTETUR DHE E MBESHTES FUQISHEM ” RILINDJEN ” NE SENSIN SE SI BEHET SHQIPERIA DHE SI BEHET SHTETI.
  REFORMA ME E.FUQISHME ARSIMORE QEMDRON TEK PERSONELI.
  AH SA ME DHEMB !
  E THEM ME DHIMBJE DHE BINDJE TE THELLE SE , NESE KANE DEPERTUAR DERI NE KETO MAJA INDIVIDE ME NIVEL JO TE PERSHTATSHEM PER NR AUDITORET E SHKOLLAVE E JO.ME NEPER MINISTRI CFARE.MBETET PER STRUKTURAT SHKOLLORE FILLUAR NGA PARASHKOLLORET E DERI TEK PASUNIVERSITARET.
  E SFIDOJ MINISTREN TA LLOGARISE ME RREGULL TRESHI.

  Reply to this comment
 4. Deni December 7, 09:05

  Me se normale nje mesatre e tille ne univesitetin e 1980 te shkonin djerset curk per ta kapur dhe aq j,jo si sot

  Reply to this comment
 5. Korkodili December 7, 12:05

  ne kohen e monizmit nuk ishte e lehte te kishe mesataren 6.9 ~ 7-te .
  cfar ka ketu

  Reply to this comment
 6. Ela December 7, 12:45

  Ajo ka universitetin e kohes se para1990.Po ju shikoni ata qe jane sot me dipllome kristali e qe kane poste te larta.

  Reply to this comment
 7. MH December 7, 13:03

  Praktika e jetes ka sjelle edhe SHKOLLIMIN!!!

  Vertet shkollimi te jep mundesi per ta njohur jeten ma shpejt.Por aftesia per te organizue dhe drejtue punet e shoqerise vjen nga dhuntit,talenti i njeriut.
  Po marrim nji shembull te thjesht.
  Ali Pash Tepelena nuk kishte as 2 gram shkollim.Aftesite e Tija ishin gjeniale.Ne oborrin e pashallekut te tije sherbeni njerez te shkolluem qe drejtoheshin nga i pa shkolluemi Ali Pasha.
  E.Hoxha nuk kishte universitetin.Po aftesit e Tija ishin gjeniale.
  Kemi universitarin dhe pasuniversitarin Sali Rame Berisha.Po aftesit e keti brumbi jane mizerabile.Merreni me mend rastin qe i humbet lopa.Shkon ta gjeje humbet dhe vete.
  Rasti me kryepiktorin gjatoje Rama Asht kaq i mete ne tru sa nuk din te peshoje,dallimin ndermjet patriotit dhe tradhetarit.Ky nuk din cfare rendesie ka atdhetarizmi per nacionalitetin qe gezon atdheu.
  Dhe si keto te dy te fundit kemi me kuintala ne kuvendin e burrnise te gjithe te shkolluem me universitetet te arritun me aftesi dhe me te blere qe luajn shah cdo te enjte dhe populli shikon ndigjon dhe qesh me hunde ne grusht.

  Reply to this comment
 8. Me durim December 7, 15:56

  PO çfare lidhje ka mesatarja e Nikolles me problemin?! Pse ata qe kane mesataren 8,9,10 dhe qe e kane blere me leke meritojne me shume akoma?! tani beni dhe analizat e mutit se kjo u ngeli shqiptareve bastarde.

  Reply to this comment
 9. Ishstudenti December 7, 15:59

  Une kam qene student i vitit 84-88 me kete mesatare nuk kishe shans te shkoje ne fakultet aq me teper per matematike.Ne politiken e atyre viteve qeveria e kohes nxirrte cdo vit mesataren e pranimit ne shkollen e larte ne vitin akdemik 1984 mesatarja e pranimit per shkolle te larte ishte 9.2

  Reply to this comment
 10. bureto December 7, 16:17

  Kështu ia marka vetëm Tefta Camit!

  Reply to this comment
 11. Bujar Kanapari December 7, 18:36

  MH, thjeshte per informacion
  Nga arkivat franceze, ka rezultuar se Ali Pashe Tepelena fliste kater gjuhe te huaja, ku arrinte te perkthente edhe poezi franceze.
  Me 2 gram shkolle apo analfabet, e kemi ditur ne shqiptaret, arsyen nuk mund ta dime.
  Problemi nuk eshte tek Lindita, por me mesatare 6 e ca, nuk kishe asnje mundesi te shkoje ne universitet ne vitin 1964, sidomos ne rrethet Tirane Durres,ku konkurenca ka qene shume e larte.
  Vetem me mesatare mbi 9, mund te shoje ne universitet.
  Me mesatare 8, e me mik te forte, mund te shkoje ne Akademine Ushtarake.
  Evetmja mundesi qe miku te cante, duhet te falsifikoje deftesen e notave, se qeveria njeh letrat dhe jo ato qe ti ke ne koke.
  Nje shoku im i klases, nga krahina Juglindore qe mbaroi me mesatare 6, falisifikoi deftesen e notave dhe arriti te diplomohej si gjithe te tjeret, nderkohe pati ndonje me mesatare mbi 9, ku covit ne Vjeshte jepte nga 6-7 provime, ku humbi dhe nje vit
  Nota ka vlere relative dhe jo absolute, varet nga angazhimi.

  Reply to this comment
 12. Lili December 7, 18:40

  Une e kam patur nxenese ne mature.E ka bere ne Rreshen.Ka qene nxenese shuume e mire.Po tw mos kishe mesataren mbi 9 ,nuk shkoje ne universitet.Nuk i di rezultatat e shkolles se larte,por per te mesmen e.di shume mire.I kam dhene letersi.

  Reply to this comment
 13. Nik December 7, 18:49

  Gazetaret ne se jane te tille duhet te investigojne per te verifikuar rastin. Mund te pyetet Prof. Llukan Puka ne se ka qene shefi i “katedres” se probabiliteteve ne ate kohe. Dikur ka patur nje kateder ajo e Matematikes. Me von u quajt Departament i Matematikes dhe u krijuan dhe seksionet qe funksionojne aktualisht.
  Sido qe te jete po te krahesosh ministrat e arsimit ne kohen e Zogut si Mirash Ivanaj, reformuesi me i madh i Arsimit Shqiptar, etj me ata te kohes se komunizmit, jane si dita me naten. Nga fundi i sistemit te kaluar, per mendimin tim, u shqua shume si nje minister reformues Prof. Skender Gjinushi. Ndersa te gjithe ministrat e arsimit te pas 90-ve kane qene medioker, pa lene asnje shenje! Ministrat dhe mbi te gjitha i arsimit duhet te jene personalitete me kredibilitete shume te larta dhe reformatore te afirmuar me perpara ne aktivitetin e tyre.

  Reply to this comment
 14. mirel December 7, 18:53

  Eshte e vertete qe shlolla ka qene e veshtire, por kjo zonja nuk mumd te emerohet kurre ministre kur ne ate kohe patur dhe shume studente te shkelqyer.
  Lindita me kete mesatare konsiderohej ngelacake
  Dmth njelloj si ata qe ajo prish gojen sot.
  Nje kryeminister vandal, pa arsim normal. Nje minister financash pa arsimimne finance, dhe nje ministre arsimi e arsimuar me shqelma nuk mund te kene asnje targe morale te akuzojne studentet si ngelacake

  Reply to this comment
 15. lana December 7, 19:01

  BILL GEJJTS ngeli disa here ne provime sic ka deklaruar vete dhe arriti majat me te larta boterore prandaj mos u merni me mesataren por per vlerat sa jep.

  Reply to this comment
  • Nik December 7, 19:49

   Krahesimi nuk ka vend fare “Iana” me Bill Gates. Ai u afirmua si talent dhe gjeni ne ekonomine e lire te tregut, ne sipermarrjen private, jo si administrator publik! Keto jane perjashtime qe kane ndodhur dhe do te ndodhin ne te ardhmen. Por rregulli i pergjithshem eshte qe nje minister arsimi nuk mund te jete i zoti pa qene nje personalitet i rendesishem ne fushen e dijes dhe reformator i afirmuar perpara se te emerohet minister.

   Reply to this comment
 16. ARSIMTAR I THJESHTE December 7, 20:29

  NOTA ESHTE KRITERI BAZE I VLERESIMIT PER NIVELIN SASIOR DHE CILESOR TE TE STUDJUARIT , KUPTUARIT , NXENIT , PERVETESIMIT , ASIMILIMIT SI DHE AFTESISE SE TE PERCJELLURIT TE KETIJ NIVELI NE AUDITOR.
  SHKURT DIJET TI SI MESIM DHENES DO JA PERCJELLESH AUDITORIT TEND.
  NESE JE VLERESUAR ME 5 AQ DO JAPESH.
  NESE TE ESHTE NGRENE HAKU , JA DO JAPESH PER 6 A PER 7 , POR KURRSESI PER 10 SEPSE TE PAKTEN PER KOHEN E DIME SE NUK BEHEJ NDONJE HENDEK KAQ DRASTIK NGA NOTA NE NOTE.
  DHE E KUNDERTA.
  NESE JE VLERESUAR ME10 DO I JAPESH AUDITORIT NE MOS ME SHUME PER 9 E 10 PATJETER , POR JO ME POSHTE SE 8 FJALA VJEN.
  E PRA KAQ MUND TE PRESESH NGA NJE VLERESIM ME MESATARE 6.
  POR TE PRANOJME SE NJE GJE E TILLE ESHTE E RREGULLT ( SEPSE PO LEXOJ TURLILLOJ OPINIONESH ), KJO DO TE THOTE QE KOT PROTESTOHET DHE KOT JANE.MBLEDHUR ATA STUDENTE.
  ATA STUDENTE JANE MBLEDHUR ATY PIKERISHT PER KETE ARSYE PER MEDIOKRITETIN…!
  SEPSE KUR UDHEHEQ DIKASTERE DUHET TE KESH HORIZONTE PER TE PARE PERTEJ MUREVE DHEJO TE NGRESH MURE TE TJERA.
  CDO TITULLAR DHE TITULLARE NESE KANE VENE INTERESA TE TJERA MBI INTERESAT E SHQIPERISE ATEHERE JANE TE DESHTUAR.
  DHE NE DITEN E SOTME SHQIPERIA DHE ZERI I SAJ JANE STUDENTET.
  POR NJE PERSON ME MESATARE NEN MESATAREN NUK MUND TA KETE HORIZONTIN TI SHOHE KETO GJERA NDAJ ESHTE NE TE MIRE TE SAJ DHE TE VETE MAZHORANCES TE JAPE DOREHEQJEN PA U BERE SHKAK TE PRECIPITOJNE SITUATAT ME KEQ AKOMA.
  PER KRAHASIM NJE TITULLAR QE NGRE MURE NUK MUND TE BEJE PER HIR TE MORALIT FLAMURMBAJTESEN E SHEMBJES SE MUREVE…!

  Reply to this comment
 17. drini December 7, 21:03

  Une jetoj ne Kanada dhe ne asnje vend nuk te kerkohet mesatarja e notave. Cfare kerkohet eshte vetem diploma kaq
  Pse merreni me notat e ministres 30 vjet te shkuara qe megjithate per kohen kur jetojme ato jane me te forta se notat 10 qe blihen sot.
  Ajo duhet pare si drejtuese si menaxhere e ministrise qe drejton

  Reply to this comment
  • mirel December 8, 00:10

   o drini, vetem trami e ka zgjedhur ministren e arsimit dru. Vetem se eshte e pasur dhe po ben privatizimin e universiteteve sipas natyres tram
   DHe ky muti jone qe e shau tramin kete politike po ndjek
   po trami e hengri nje tani ne zgjedhjet e kongresit..dhe nuk e ka te gjate. tendenca ne shoqerine perendimore eshte drejt socializimit. Amerika ngadale po shkon ne konflikt social nese vazhdohet me keto politika fashiste te rrjepjes se popullit.
   Kudo studentet po kerkojne heqjen e tarifes ne Universitetet shteterore.
   Dhe qe te dalim te fillesa e komentit, ne kete pozicion duhet nje personalitet, dhe jo ne ordinere qe shume mire mund te ishte mesuese, po kaq ama

   Reply to this comment
 18. Coli December 8, 09:22

  Perse duhet gjykuar performanca e sotme nga notat e para 35 vjeteve? Mos doni te thoni se notat e lendeve shkencore tregojne dhe aftesite menaxhuese. Jo, e kunderta po. Ne duhet te flasim per menyren e menaxhimit te arsimit nga ana e saj, e Jo me histori qe si njohim. Ne ate kohe, ne fakultetin e shkencave te natures, noten 10 mund ta mernin nje ose dy veta, te tjeret vertiteshin te shtata e poshte. Pesen nuk e merje dot se ishte kufiri real midis studentit mbetes dhe atij kalues. Kurse miku e leku nuk ekzistonin.

  Reply to this comment
 19. GJINOJA December 8, 13:13

  Unë habitem që e ka pasur mesataren edhe 5.9. Dëgjojeni se si flet dhe do të kuptoni menjëherë se është një analfabete funksionale.

  Reply to this comment
 20. demo December 9, 07:28

  Kjo mesatare nuk eshte mesatare e shkolles se mesme te ministreshes,por eshte mesatare e Matamatikes e shkolles se larte.
  Ne ate kohe femrat qe mbaronin me mesatare te larte neper rrethe,binin menjehere tek niveli kalues mbetes,sapo ballafaqoheshin me nivelin e Universitetit te Tiranes.Vetem studentet meshkuj qe vinin nga Korca,Gjirokastra,mund te ruanin nivelin ne shkencat exakte,.Une jam nga ata qe mendoj se nje studente e peses,do te jete nje mediokrritet edhe ne jete.Por ne kemi nje kryeminister me shkolle arti,qe ne ate kohe konsiderohej si nje lexim jasht klase.Me shkolle pikture,fiskulture,nuk mund te behesh ADMINISTRATOR.
  Fakti po e tregon qe ky kryeminister eshte i afte per FASADA,per te trumbetuar pune te pakta me shkelqim te madh.Ky nuk eshte i afte te ndermarre nisma Makroekonomike,sepse nuk di.
  Projektet e tij personale per te ngritur kulla tek sheshi Skenderbej,Xhami tek Akademia Shkencave,Kulla tek teatri,tregojne nje nivel fshataresk,makuteri provinciale te kryeministrit,por jo nje qytetar te kulturuar qe ka pare qendra te qyteterimit boteror si Parisi dhe Londra.
  E jo me,te kete jetuar atje.
  Qe te lulezoje mbi te tjheret nje nivel i tille DALLKAUK i kryeministrit,i duhet nje platforme tabula rasa,nje ministre arsimi me mesatare 5,9,nje ministre kulture qe ben recensionin e vrimave dhe nuk di ku i ka monumentet,nje minister ekonomie qe ka mbaruar per gjuhe te huaja,nje minister rrugesh,qe te mos kuptoje fare se cfare eshte diferenca midis nje Kompanie Sipermarrese rrugesh dhe nje Recepsionisti Spitali.Kjo e fundit nuk eshte GAFE,as KORRUPSION,Eshte me keq se kaq.Eshte KATASTROFA E SHTETIT!. Niveli Qesharak i shtetit qe ka ngritur nje Diletant i Piktures,sepse hasell,hasell,neqoftese i ati Kristaqi,ishte nje skulptor i vertete,ky nuk eshte as piktor.Ky eshte si rrobaqepesit e mbretit lakuriq” perralla e famshme e Andersenit.
  E kam pas cmuar Partine Socialiste per ate bagash te larte Vlerash intelektuale,administrative,shtetformuese,qe mbartete ne fillimet e saj,si:Maqo Lakrori,Rexhep Mejdani,Ermelinda Mexi,Arta Dade,U desh nje rrugaco-politikan si Fatos Nano,qe te cvleresonte gjithe kete PASURI TE VYER dhe te sillte pas vetes Modernin,Mysteriozin HI-Pi Edi Rama,qe do t`i mahniste te gjithe,si Ay kopili qe i prishi mendjen Papes se Avinjonit;E vari mushken ne maje te Kembanores.
  ha,ha,ha,ha,ha!!!!!!!!
  Mos u qani kete radhe me ministren me mesatare 5,9,se ka edhe me keq.Me keq eshte Partia e Berishes.Atje modeli eshte Azem Hajdari,Mziu,Muzati nga kalaja Dodes,me grade shkencore.Atje eshte Ukubeti zi,,Matane Bathores eshte Mona cizmja komshije me Kalane e Dodes,nga Sllova,,obobo,kjo eshte me e rrezikshme,prandaj vazhdo Edi deliri qeveris,se ka edhe me keq se ty.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*