FAKSIMILE: PD padit Ramën në SPAK, e akuzon për katër vepra penale, sjell si provë videon e një telefonate të Kryeministrit me ministren

April 7, 2021 19:48

FAKSIMILE: PD padit Ramën në SPAK, e akuzon për katër vepra penale, sjell si provë videon e një telefonate të Kryeministrit me ministren

Teknika e re e kryeministrit Edi Rama e komunikimit me drejtuesit politikë të qarqeve është skanuar nga PD. Gjatë një bisede me të parën e Durrësit, Milva Ekonomi, Rama u njoftua se Ekonomi ishte takuar me disa mësues e mjekë të cilët kishin fituar vendin e punës përmes portalit e – Albania.

Gjatë bisedës Rama i thotë ministres së bujqësisë që tu thotë atyre që ka takuar se vendin  e punës mund ta mbajnë vetëm duke votuar Partinë Socialiste. Kjo u përkthye nga Partia Demokratike si shantazh e kërcënim në drejtim të mësuesve, infermierëve dhe administratës për vendin e tyre të punës.

Padia në emër të kryeministrit përfshin veprat penale:

– Shpërdorimi i detyrës
• Korrupsion aktiv në zgjedhje
• Përdorimi i funksionit publik për veprimtari politike ose zgjedhore
• Kanosje apo dhunim ndaj pjesëmarrësve në zgjedhje

Pjesë nga padia e shpërndarë sot nga PD:

… Intimidimi i administratës publike për tu përfshirë në fushatë, presioni për të sjellë deri në 20 vota të sigurta për Partinë Socialiste dhe kërcënimi për largim nga puna janë fenomene që hasen në çdo institucion, por një deklaratë me përmbajtje kërcënuese nga vetë Kryeministri është shumë e rrezikshme, aq më tepër kur për 17 ditë do të zhvillohen zgjedhjet e përgjithshme parlamentare.

PD sjell në vëmendje se në administratën publike punojnë 185 mijë persona, nga 85 mijë që ishin të punësuar në vitin 2013.

Nga këta 10 mijë persona janë punësuar vetëm gjatë muajve të fundit për qëllime elektorale, pa përfshirë 2.500 punonjës me kontrata të përkohshme në pushtetin lokal” – thuhet në padinë e PD, e cila thekson se qëndrimi i Ramës ndikon të 185 mijë punonjësit e administratës dhe familjarët e tyre.

“Me këtë veprim, vetë Kryeministri jo vetëm që ka cënuar zgjedhjet e lira dhe të ndershme, por mbi të gjitha ka konsumuar një sërë veprash të rënda penale, pasojat e së cilave ndikojnë drejtpërsëdrejti në rezultatin e zgjedhjeve.”- thuhet në padinë e PD, që i kërkon SPAK veprime të shpejta e konkrete, me qëllim parandalimin e mëtejshëm të pasojave dhe venien para përgjegjësisë të autorit të këtyre veprave penale.

Më poshtë gjeni videon së cilës i referohet PD:

 

m.m/ dita

April 7, 2021 19:48
Komento

18 Komente

 1. Zigur Qarri,gënjeshtari patologjik Edvin D’Rama,filloi fushaten me moton, “Shqipëria buzëqesh nën efektin e kokainës” April 7, 20:15

  “Gjatë bisedës Rama i thotë ministres së bujqësisë që tu thotë atyre që ka takuar se vendin e punës mund ta mbajnë vetëm duke votuar Partinë Socialiste”.
  Ky eshte identik me rastin e Pjerin Ndreut ne përgjimet e “Dosjes 184”,por qe nuk eshte arrestuar akoma.
  Deputeti Pjerin Ndreu telefonon Drejtorin e Arsimit në Dibër Dritan Gjeçi dhe i kërkon që ti telefonojë drejtorit të shkollës Reshat Elezi dhe ti thotë që të deklarojë votën hapur për PS. Ndryshe, i thotë Ndreu Gjeçit, tregoja vetë ditën e hënë se ku “fluturon”.
  Pjerin Ndreu: Mirëmëngjesi.
  Dritan Gjeçi: Mirëmëngjesi
  Pjerin Ndreu: Pjerin Ndreu jam. Si je?
  Dritan Gjeçi: Po Pjerin. Si ia kalove?
  Pjerin Ndreu: A je mirë? Si ia kalon?
  Dritan Gjeçi: Mirë jam mirë.
  Pjerin Ndreu: Bëja një telefon këtij Reshat Elezit, këtij drejtorit të Reçit. Thuaji drejtorit të shkollës, thuaji të deklarojë votën hapur se ato mesazhet që i çon poshtë e përpjetë thuaj nuk janë shumë të këndshme. Deklaroje veten hapur atje se e ke për PS ndryshe ditën e hënë tregoja vetë se ku fluturon.
  Dritan Gjeçi: Reshat Elezaj?
  Pjerin Ndreu: Po
  Dritan Gjeçi: Flas unë tani me të.
  Pjerin Ndreu: Tregoi se ku fluturon të hënën.
  Dritan Gjeçi: E rregulloj unë atë punë.
  Pjerin Ndreu: Deklaroje votën hapur për PS aty. Ose të deklarohet hapur për PS ose të gjej vend e të futet.
  Dritan Gjeçi: Hajt se e mbuloj unë këtë punë.

  Edvin D’Rama miku i Aleksander Vuçiçit,është dënuar 2 herë në Francë për vjedhje ikonash.Nr i dosjes “AL.1961138/A”

  Reply to this comment
  • Dezinformim or tej pi Tropoje! April 7, 23:50

   Dezinformim. Keto duhen provuar me prokurori. Bullshit! Genjeshtra nga selia e shqupistave. jemi mesuar me bajgat e PD-se. Nuk na bejne pershtypje rrenat e tyre. Tanin keto genjeshtra te stisura do te cohen en BE, ne Starsburg, ne OSBE dhe ne OKB – hahahaha. Hedh maskaraji nje gur ne lume dhe nje mije te mencur perpiqen ta nxjerrin por nuk gjejne gje! Hahaha nje tjeter maskarallek i PD-se

   Reply to this comment
   • Raimond vlonjati April 8, 02:51

    Rama aty thote per mesueist :”…Ata kane hyre me emritne e tyre, por ceshtja eshte duhet ta mbrojne pozicionin e tyre ,
    se me voten ne drejtim te paditur ,
    perfundon ne drejtim te paditur cdo gje ketu ne kete vend plus edhe puna e tyre…”

    Ministrja thoote :.”..edhe ata vete e dijne mire kete gje se kishin vujt shume per ta gjetur ate vend megjithse kishin dale mire me rezultate..”

    Pra ketu kuptohet qarte qe Rama i thote Minsitres qe te ” mos votojne ne drejtim te paditur ”
    por nenkutphet qe te votojne per PS-ne

    Reply to this comment
  • Zigur Qarri April 8, 06:14

   Nuk ka perrua psiqik qe i shpeton shqupisat ndyresira nga humbja e radhes ne 25 Prill.

   Reply to this comment
 2. Vota eshte Flori April 7, 20:16

  Edi Rama e do shume floririn!
  Menyra se si e tregon dashurine per Flori (Pushtet) dhe si funksionon presioni kunder atyre qe duan te votojne (infermieret) eshte skandaloze!


  Keshtu ka vepruar edhe PD edhe LSI me radhe!
  Maskara
  Populli e di vet se ku do te votoi Vota eshte e fshehur Ska lidhje Puna me voten e detyruar!

  Politikanet shqiptare jane gangstere !

  Reply to this comment
 3. Pipëtima April 7, 20:17

  Kush është problemi?.. Ai, edhe atë që ka thënë, e ka thënë në bisedë me aktivisten e tij, nuk ua ka thënë qytetarëve.

  Reply to this comment
 4. PS hidhni PD ne gjygj per shpifje - Vetem keshtu mun dte luftohen taktikat izraelite April 7, 20:27

  Babalja e radhes. Kjo eshte zhurme e perpara zgjedhjeve. Konsulentet izraelt po bejne pune te zeze. Sa te shqyrtohet kjo, zgjedhjet kane marre fund. Partia socialiste te hedhe ne gjygj PD-ne per shpifje. Atehere barazohen te dyja palet.

  Reply to this comment
 5. Nuk ka asgje ne video! Kot me se koti April 7, 20:30

  Video s’ka asgje komprometuese. Pse e nxirrni kot! Nuk flitet asgje per portale apo per marrje ne pune. Dezinformim

  Reply to this comment
 6. Ethem Lalaj April 7, 20:41

  Rama nuk ka frike nga SPAK. Amerika duhet t´ja sekuestroje te gjitha llogarite bankare Rames. Dhe kur te mos i kete mbetur asnje kacidhe, ta rrasin ne burg.

  Reply to this comment
 7. zgjohuni 120 miliont e Becchettit jane pasoje e keqadministrimit te stisur te qeveris rama April 7, 22:30

  Bravo, por do t’ishte me e vertet nese rezervonit dhe nje padi per rastin Becchet, pra per 120 milion dollaret, ku jo pak pergjegjesi mban dhe qeveria rama.

  Reply to this comment
 8. USA April 8, 00:20

  Rama e di qe “perndiqet” ne cdo hap nga Shqu-pisat dhe tall karin duke i postuar vete vidiot.
  Cdo dite u heq nga nje cope tru nga ajo pakice qe u ka ngelur.

  Reply to this comment
 9. Pirdhni se liroheni. April 8, 00:24

  Po ndonje kallzim ne SPAK a kane bere shoqet e tranvestites Lulushe dhe t’a quajne tradheti kombetare, takimin e Kryeministrit Rama me turiste te motorizuar hungarez e aq me keq qe beri edhe nje xhiro me motor.
  Forca gjigand.

  Reply to this comment
 10. Alban Dega April 8, 06:32

  Me gjuhen e fakteve te gjalla

  SKENARI I VALIASIT GOZHDA E NASTRADINIT DHE KOMPLOTI I SALIKE PUTANINIT ….

  – Zgjidhja e vetme- Zero tolerance

  – Askush nuk qendron mbi ligjin

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  1- Sa eshte paga mesararw e kontrollioreve ajrore ne SHBA?

  State Annual Salary Hourly Wage
  Washington $95,018 $45.68
  New York $90,035 $43.29
  New Hampshire $87,130. $41.89
  California $84,929 $40.83
  Massachusetts $82,923 $39.87
  Vermont $82,195 $39.52
  Wyoming $80,525 $38.71
  Hawaii $80,338 $38.62
  Idaho $79,865 $38.40
  Maine $78,730 $37.85
  West Virginia $78,245 $37.62
  Connecticut $78,182 $37.59
  Pennsylvania. $77,868 $37.44
  Texas $77,405 $37.21
  Rhode Island $77,017 $37.03
  Alaska $76,529 $36.79
  Montana $76,338 $36.70
  Maryland $76,325 $36.69
  New Jersey $76,319 $36.69
  North Dakota $75,929 $36.50
  Nevada $75,927 $36.50
  Arizona $75,552 $36.32
  Nebraska $75,114 $36.11
  Indiana $75,068 $36.09
  Minnesota $74,258 $35.70
  Tennessee $74,203 $35.67
  Virginia $74,130 $35.64
  Wisconsin $73,915 $35.54
  South Dakota $73,711 $35.44
  Ohio $73,664 $35.42
  Kentucky $73,091 $35.14
  Georgia $72,883 $35.04
  Utah $72,690 $34.95
  Oregon $72,579 $34.89
  Louisiana $72,016 $34.62
  South Carolina $71,681 $34.46
  Kansas $71,502 $34.38
  Colorado $71,415 $34.33
  Delaware $71,327 $34.29
  Alabama $71,179 $34.22
  Iowa $70,874 $34.07
  New Mexico $70,231 $33.76
  Oklahoma $69,812 $33.56
  Florida $68,693 $33.03
  Arkansas $67,057 $32.24
  Michigan $67,020 $32.22
  Mississippi $66,985 $32.20
  Illinois $66,693 $32.06
  Missouri $65,612 $31.54
  North Carolina $61,083 $29.37

  Top 50 Highest Paying States for Air Traffic Controller Jobs in the USA
  Nderkohe qe Presidenti i SHBA- se ka nje page vjet ore rreth 400 000 dollare ose 5 here me te larte.

  Po ne Shqiperi ?

  Nje kontrollor ajror ka nje page vjetore prej gati 50 000 dollare ndersa Kryeministri, Presidenti rreth 40 per qind me pak

  2- Po Ngarkesa dhe Stresi ?

  Ne Aeroportin Nderkombetar JFK te Nju Jorkut ulen e ngrihen cdo ditë mbi 1600 avione në dite ose 471000 ulje ngritje ne vit.

  Po në Aeroportin Nderkombetar te Rinasit?

  Vitin e kaluar nga e në Riñas u ulen e ngriten 3650 fluturime gjishsejt ndersa nga 1 janari e deri me 1 mars 2021 … 16 flutrime ne dite ose 100 here me pak.
  Krahasoni vellImin e punes dhe rrjedhimisht te stresit se kontrolloreve ajrore shqiptare dhe te atyre te Kryeqytetit te Botes Nju Jork qe eshte qindra here me I madh.
  Persa u perket pagave per nje si kohe ato te shqiptareve jane 2.5 here me te larta se te amerikaneve.
  E per cudi Stresi i telekomanduar nga virusi me rrenimtar i “Bandes se Gangstereve” politike, biologjike dhe mediatike te Tiranes dhe Hunveibineve te Prishtines u godet njekohesisht trurin e shpelare politikisht te 72 kontrolloreve ajrore te Rinasit….
  Nje skenar i sajuar aq keq sa nuk bind as gomarin e SaLike MonaLulushit e jo me njerezit me dy pare tru në koke, qe ngjason si dy pika uje me skenarin e Greves se Urise se Valiasit ketu e gati 30 vjet me pare.
  Synimi: destabilizimi politik i vendit, cenimi i sigurise kombetare, sabotimi i transportit te vaksinave anti COVID-18 per qindra mijera shqiptareve, rrezikimi i jetes se mijera pasagjereve shqiptare dhe te huaj, sabotimi i sezonit turistik ne prag fillimin e tij, perhapja e pandemise qe ka gjunjezuar supershtete si Gjermania, Franca, Italia…

  “ Demokracia nuk eshte shantazh…

  E ka dhene populli dhe rinia shqiptare qysh ne dhjetor te vitit 1990, qe i minua nga Katovica berishiane :
  – E duam Shqiperine si Amerika demokratike!
  Faktet e mesiperme jane nga burime teper te sakta amerikane.
  Edhe zgjjdhjen e ceshtjes se “stresit te jashtezakonshem” SaLikekratik te kontrolloreve ajrore te Rinasit e ja dhene ketu e mbi 35 vjet ish- Presidenti historik amerikan Ronald Regan qe i flaku nga puna brenda 24 oresh dhjetera mijera kontrollore ajrore amerikane qe u futen ne greve pa paralajmerim ka u dhene asnhe minute afat per tu rikthyer ne pune.
  “ Demokracia nuk eshte shantazh… Ka te drejta por edhe detyrime ligjore”, pat deklaruar gjeniu amerikan.
  Shkurt – me nje goditje shpate demokratike e zgjidhi nyjen gordiane… ose

  Zero tolerance

  Nje model qe duhet ta ndjeke edhe ligjzbatimi e qeveria shqiptare perballe ketij komploti djallezor te SaLikekracise shqiptare.
  1- Hetim i thelle nga ligjzbatimi shqiptar SKAK, Prokuroria e Pergjithshme, BKH…dhe goditje ligjore me gjithe fuqine e ligjit dhe drejtesise te organizatoreve fizike dhe politike te ketij akti shantazhi kriminal.
  2- Pushim perjetesisht nga puna te cilitdo kontrollor ajror qe nuk i kthehet punes para ores 12 te dates 8 prill 2021.
  3- Marreveshje urgjente me vendet aleate te NATO-s dhe Floten e 6 amerikane ne Mesdhe apo aeroportet e Barit, Brindizit, Prishtines, Shkupit, Korfuzit dhe Selanikut per kontrollin e hapesires ajrore te Shqiperise.
  4- Perdorimi i Aeroplaneve apo flotes detare ushtarake te NATO per transportin e vaksinave kunder COVID-19.
  5- Në vend te shantazhojne kryeministrin dhe qeverine shqiptare per ti “ vene gishtin kokes” kapot e “ Bandes se Gangstereve” dhe te “ Mafias krejt jashte kontrollit” Sali Berisha, Ilir Meta, Lulezim Bashiqi, Mona Cizmja, Fatmir Mediu… tu bejne thirrje e urdherojne mercenaret dhe marionetat e tyre tu japin fund menjehere komplotit dhe skenarit te tyre Putinist kunder sigurise kombetare, shendetesore, humanitare ekonomiko- financiare ne kete pragzgjedhjesh perndryshe do ti shtojne edhe nje krim tjeter teper te rende malit te tyre te krimeve dhe korrupsionit qe e rrenuan e zhbene shtetin shqiptar mbi 15 here në 12 vjete te sundimit te tyre.
  Askush nuk eshte mbi ligjin!
  Ligj e Drejtesi qe te behet Shqiperi!

  Reply to this comment
 11. demo April 8, 08:27

  Rrofsh sa mosha e kesaj toke,o gjigand qe nuk na le te shkojme ne rruge te gabuar.

  Reply to this comment
 12. Adih April 8, 11:49

  Po te veproje ligji ,keta te dy duhet te denohen simbas ligjit . Rama eshte kapur me preshe ne duar ,shantazhon te punesuarit te kene kujdes se humbin vendet e punes ,Por kjo nuk do ndodhe ,eshte fllucke sapuni . ,Eshte vetem per ti mbushur mendjen kokpalareve popull ,se ne te PD jemi “kundershtare ” ne politike me PS. Bllokut hermetik te PPSH ,i ka hyre frika nga 25 prilli ,se mos populli shqiptar do votoje komplet partite e reja ,duke filluar nga i nderuari Murrizi ,Nisja Thurje ,Vetvendosja e tj .Amani ne hame dhe bar po te jete nevoja , kujdes ,vetem ju mos e percani unitetin e partise . Eh more kokpalare shkoni e i “votoni “ne 25 Prill ,nuk u ngopet akoma ,qe po ju terheqin zvare sot e 30 vite te shkuara ..

  PS:::.Ish ministri i brendeshem Austriak ,mbas 4 vitesh si minister u emerua ne BE ,Bruksel me shume pozicion te larte .Nje gazetar Anglez e incizoi me qellim per tja futur .Dhe biseda e ketij gazetari anglez me ish min e brendeshem austriak dhe me vone zyrtaar i larte ne Bruksel, ishte vetem kjo ,te lutem me ndihmo kam nje x hall ,dhe ky ish min i tha : do te ndihmoj ,ska problem .Nuk kishte fare pune korrupsioni ,nuk kishte fare pazare te pista e tj ne kete bisede te incizuar me koshjence nga anglezi ,pra as edhe nje pazar per kerkim parash . .Por nga vetem ky premtim qe skuptohet as edhe nje gje , gjykata e denoi ish min e brendeshem 4 vite heqje liria ,u shkarkua perfundimisht edhe mbasi te kryente denimin nga burgu ,qe te mos punonte perfundimisht zyrtare ne shtet ,por vetem te punesosheshe tek privati .Por nuk mbaroi halli i tij me kaq ,por me e tmershmja ishte se BKH , ja ktheu shtepine permbys ish ministrit ,duke i kontrolluar ckishte e nuk kishte ,dhe u kontrollua me rreptesi te gjitha taksat ,qe nga dita e pare e punes jo ne politike ,natyrisht edhe me vone si min i brend plus ne Bruksel si zyrtar i larte ,i kishte paguar ne rregull apo jo taksat shtetit ,e natyrisht kontroll te himet te pasurise se tij ne pasuri te pa luajsheme e deri tek te gjitha kontot e tija neper banka,plus te familjes se tije ,grua e femije komplet ..Kjo eshte drejtesi e pamvarur nga politika , por nga ana tjeter , drejtesia eshte koke e kembe e mvarur nga ligji ,ku ne ketu ne shqiperi akoma nuk e kemi pasur e nuk e kemi pare fatkeqesisht deri me sot ,dhe as edhe nje njeri nuk njoftohet fare si shkon ligji e drejtesia ???Fatkeqesisht per ne , te pa perkrahurit kokpalare ,sic na i kane vene nofken keta bandillet tane politiqener ..

  Reply to this comment
 13. Alban Dega April 8, 19:16

  BABALJA NUMER 9 E PARTISE QE RRENOI DHE ZHBERI MBI 15 HERE NE 12 VJET SALIKEKRACIE SHTETIN SHQIPTAR

  Votoni Shqiptare Nr.9 qe ia beri 99 te ligat Shqiperise…
  Nuk do te ndalet as te 999…
  Cfare nuk pritet nga 99- shat e Beogradit, Athines Putaninit !?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim