FAKSIMILE / Tom Doshi votoi kundër heqjes së mandatit për Mark Frrokun

October 23, 2015 20:59

FAKSIMILE / Tom Doshi votoi kundër heqjes së mandatit për Mark Frrokun

I yti, mishin ta ha, por kockën ta ruan” thotë një shprehje popullore shqiptare.

Edhe pse prej kohësh Tom Doshi nuk komunikon me deputetin e arrestuar Mark Frroku, ai ka bashkuar votat me deputetët e mazhorancës, për të mos i hequr mandatin e deputetit  kreut të PKD-së.

Doshi ka shprehur vullnetin e tij ashtu si dhe deputetët e shumicës që këtë interpretim ta bëjë Gjykata Kushtetuese.

DITA ka siguruar tabelën e rezultatit të votimit në seancën e djeshme në Kuvendin e Shqipërisë.

Mazhoranca votoi me 74 vota pro vendimin për t’iu adresuar Gjykatës Kushtetuese për interpretim nëse mungesa e Mark Frrokut prej 6 muaj është e arsyeshme apo e paarsyeshme, çka do të përcaktojë edhe fatin e mandatit të deputetit të Qarkut të Shkodrës.

Ky proces do të mbahet mend edhe për ndryshimin e qëndrimit nga ana e Arben Ristanit, i cili në Këshillin e Mandateve votoi si mazhoranca dhe në seancë ndryshoi mendim. /Dita/

3

October 23, 2015 20:59
Komento

6 Komente

 1. Bardhi Tolabi October 23, 22:03

  Mendimi im eshte se,heqja ose jo e mandatit te Mark Frrokut,duhet interpretuar prej Gjykates Kushteues dhe jo Prej parlamentit.
  Perse mendoj keshtu.?
  Mark Frroku ndodhet i arestuar,por i pa denuar akoma me nje vendim te formes te prere te gjykates.Ai ndodhet ne arrest ne burg,me vendim gjykate dhe nuk lejohet “forcerisht” te marre pjese ne Parlament.Edhe ne se do te tentonte te arratisej,perseri do te arrestohej dhe do ndodhej perseri ne burg.A ka fuqi Parlamenti,ti jape atij lirine,kur akoma nuk eshte zhvilluar procesi per gjykimin e tij?Nuk e ka kete fuqi te tille Parlamenti.
  Ne keto rrethana,Mark Frrolku,eshte ne pamundesi fizike te marre pjese ne punimet e Parlamentit,jo per faj dhe pergjegjesi te tij,por i ka mungesa te justifikuara.Per rrjedhoje,atij nuk duhet ti hiqet mandati i deputetit.Por ndodhemi para dhe nje fakti tjeter,ai nuk e ushtron mandatin dhe prandaj duhet t’i hiqet.E zeme se Parlamenti ja heq mandatin,por ne se ai del i pafajshem,kush do ja rriktheje mandatin e marre padrejtesisht?
  Ja per keto aresye,vendimin per heqjen ose jo te mandatit,duhet t’a jape gjykata,e cila ben interpretimin e Kushtetutes,te dhenies dhe heqjes te mandateve dhe kete kompetence e ka vetem Gjykata Kushtetuese.

  Reply to this comment
 2. artur October 24, 01:53

  Tom Doshi duket ne fytyre si si i semure me sindromen “down.”

  Reply to this comment
 3. ne emer te Migjenit te Math October 24, 06:52

  Bardho Tolabit:
  Depudetet jane zgjedhur per ti sherbyer popullit dhe si te tille duhet te paraqiten ne parlament.
  Bota prandaj nuk voton njerez qe jane te denuar apo ne proces denimi apo te arrestuar.
  Frroku yt eshte denuar nje here ne Belgjike por ka perfituar nga hapsira e ligjit belg per rigjykim.Tani frroku do denohet dhe nuk mund te jete depudet se nuk e shpeton as ti as Rama por Rama kush e din si e ka hallin me kete Frrokun eshte i bere pise dikund

  Reply to this comment
 4. Arben October 24, 09:54

  RROFTE FSB-JA E RUSISE DHE UDB-JA SERBE

  Reply to this comment
 5. .....m... October 24, 10:16

  ku i ke blere ato feneret o tom…..i paske alltun.

  Reply to this comment
 6. intelektuali October 24, 11:09

  FRROKU DHE VELLEZERIT E TIJ KRIMINELE VRASTARE E KANE VENDIN NE BURG DHE JO NE PARLAMENTIN E REZILIT DHE TURPIT ALBANEZ TE EDVINIT DHE LIKES

  Arsyetimet enveriste duke u fshehur pas Drejtesise Mafioze per t’i shpetuar keta kriminele vrastare me mandat deputeti tregon per nivelin e ulet te Shoqerise sone Civile qe ka mbetur e pjerdhur qe nga Koha e Qepes e Enver Hoxhes.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*