Faleminderit gjeneral Telini!

August 28, 2016 12:33

Faleminderit gjeneral Telini!

Nga Roland Qafoku/

Si dje, më 27 gusht të vitit 1923, në afërsi të Kakavijës, u vra nga nja bandë greke, Enrico Telini, gjenerali italian i caktuar nga Konferenca e Ambasadorëve si kryetar i Komisionit Ndërkombëtar për të përcaktuar kufijtë jugorë mes Shqipërisë dhe Greqisë.

Bashkë me ushtarakun italian mbetën të vrarë edhe tre oficerë, përkthyesi dhe shoferi shqiptar. Kjo cilësohet një nga vrasjet më të rënda e ndodhur në historinë e shtetit shqiptar dhe një ngjarjet më të rënda të ndodhura nga pala greke ndaj vendit tonë.

Ishte pusia e një bande të pabesë, nga njerëz të armatosur dhe të mirëorganizuar që ishin pjesë e organizmave greke si kundërpërgjigje me qëllimin për të hequr qafe një gjeneral që po tregohej i drejtë me përcaktimin e kufijve mes dy shteteve dhe noshta nëse ai nuk do vritej Janina do ishte pjesë e territorit shqiptar.

Ngjarja u shoqërua nga një sërë reagimesh nga Italia e cila nën urdhrin e Benito Musolinit pushtoi ishullin e Korfuzit dhe pas ndërhyrjes së Lidhjes së Kombeve gjithçka u zgjidh me zbatimin e 7 kushteve mes tyre edhe pagesa prej 50 milionë franga si dëmshpërblim. Një shtatore e skulptorit Odhise Paskalit, e vendosur përpara godinës së Akademisë së Shkencave në Tiranë të gjeneral Telinit qendroi deri në vitet e para të komunizmit.

Por ajo shtatore u shkatërrua dhe iu hoq emri i rrugës aty pranë dhe që nga ajo kohë emri i gjeneral Telinit përmendet vetëm rrallë ose nuk përmendet fare. Kur në një kryeqytet që ka lloj-lloj emra të çuditshëm rrugësh, nga ata që e meritojnë apo jo, në anonimë, vrasës, injorantë e dallkaukë, nderimi që duhet ti bëjmë Enrico Telinit me një shtatore është një nderim që më shumë i bëjmë vetes.

Historianë që ngrohin karriget e zyrave shkencore as që marrin mundimin të shprehin mirënjohje e të nxjerrin në pah atë që bëri Telini për ne dhe për të cilën ra dëshmor. Gjithsesi, edhe pse koha kalon dhe jemi 93 vjet më pas, asnjëherë nuk është vonë. Është pak të themi faleminderit gjeneral Telini! Si fillim mirënjohjen po ta shprehim, me fjalë.

 

14138510_1825202124392583_1893761548_n

14111923_1825202007725928_1749975140_n

August 28, 2016 12:33
Komento

17 Komente

 1. Pirro Verteti August 28, 12:57

  Artikull me vend. Eshte rasti per ti kujtuar te vete-quajturit “vorio-epirote” se ne Shqiptaret jemi epirotasit e vertete, dhe se nuk e kemi harruar teresine e Epirit.

  Mirenjohje gjeneral Telinit – te pakten te rivendoset shtatorja qe eshte vendosur ne kohen e “satrapit” Ahmet Zogu.

  Reply to this comment
  • DinPak August 28, 23:45

   Po pse, vetem gjeneral Telinit i detyrohemi ne te pakten me nje shtatore? Po Ministrit te jashtem te Perandorise Austro-Hungareze me 1912 Berltod, qe ka meriten gati personale ne shpalljen e Shqiperise shtet i pavarur, apo Kolonelit holandez Tomson, qe ngriti dhe organizoi xhandermarine e shtetit te pare shqiptar dhe u vra nga bashibozuket e Haxhi Qamilit. Etj., etj.

   Reply to this comment
 2. MH August 28, 13:21

  Shtatoren ia shduken por Gjeneral Telini jetoi dhe jeton ne gojet e popullit si nji njeri i drejt qe u vra nga greket kur ky do percaktonte kufirin ndermjet Greqise dhe Shqiperise.
  Dhe termi DEMOKRACI e ka perardhjen nga gjuha GREKE.

  Reply to this comment
 3. Plaku Xhuxhumaku August 28, 13:26

  Si ka mundesi qe ky gjenerali “fashist” paska dashur t’u beje mire shqiptareve? He mo zagaret komuniste filloni e villni vrerin e kuq tashti, c’prisni?

  Reply to this comment
  • PO.PO August 28, 21:39

   Xhushumaku, pergjigjen e pyetjes qe ben , e ke te shkruar ne shkrimet e asaj kohe, por ti , si injorant qe je , te duket se i di te gjitha….!!!

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku August 29, 08:08

    PO(rdha).PO(rdha)!

    Eshte pyetje retorike or teleshmen (apo te pelqen derdimen me shume) dhe une nuk pres pergjigje se e di pergjigjen. Askush nuk i di te gjitha, vecanerisht ata qe u thone te tjereve keshtu. Te pakten ti nuk paske nxjerre vrer te kuq si ai koqja me poshte qe edhe nick nuk ka, po e nderron sipas qejfit. Sot e paska zene me Janinen. Nejse, te fala Diturise, o i ditur.

    Reply to this comment
 4. Arben August 28, 19:09

  BUSTI I KETIJ HEROI, AKOMA NUK KA ZENE VENDIN QE I TAKON.

  Reply to this comment
 5. Janines ci pane site August 28, 20:15

  https://sq.m.wikipedia.org/wiki/Konferenca_e_Londrës_(1912–1913)

  https://it.m.wikipedia.org/wiki/Benito_Mussolini

  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Enrico_Tellini

  O plaku po lexoji keto faqe e kulturohu nje cike o ditebardhe.

  Po cfashist a i vrare, ishte viti 1923.
  Me afer vitit 1920 dmth vitit kur ndodhi lufta e Vlores. Italianet si dhe paraardhesit e tyre romaket e kane lakmuar gjithmone vendin e vogel ne krahun tjeter te Adriaticos.
  Tellini u dergua nga liga e kombevebet per te paqetuar grindjet midis shqiperise dhe greqise per ceshtjen e kufijve te cilat ishin percakruar qysh ne konferencen e ambasadoreve te londres 1912-1913

  Do beheshe me kedo te huaj kunder shqiptareve te tu te kuq, packa se si njeh qellimet e verteta te tij

  Ska te kuq apo blu, mos te te genjeje mendja nga fjala demokraci e pluralizem.
  Ka patriot e atdhetare nga njera ane dheeeee
  Tradhetare nga ana tjeter.

  Ne wiki nuk thuhet qe Tellini po mbronte te drejtat e shqipetareve. Mbase po mbase dhe jo.

  Zogu ja beri monumentin? Po se e kish bere shqiperine protektorat italian derisa ia dorezuan te tere shqiperine se bashku me kuroren mbreterore. Ose ja kane bere italianet vete se ata donin shqiperine dhe greqine bashke( lufta italo greke ne 1940)

  Me gjithe moshen e thyer prape aguridhe paske mbetur o plak.

  Jo cdo gje qe ndrin eshte ar thoshte nje plak i mencur.

  Reply to this comment
 6. Plaku Xhuxhumaku August 29, 08:12

  Po, perse o koqe qe na tregon edhe Wiki-n, ne vitin 1923 kush ishte ne fuqi ne Itali? Ou, Mussolini. Apo ishte para se te behej fashist. Tashti ti o Janine qe na qenke pjekur para kohe, a me shpiegon dot, perse e vrane greket Tellinin nqs ai nuk mbronte te drejtat e shqiptareve? A ke ndonje shpiegim nga Interneti, baza e dijes boterore?

  Fundi i komentit, nuk kuptohet mire, megjithese eshte fjale e urte, vetem verteton ate qe kam thene ne komentin tim te pare, qe ti si morr i kuq nuk mund te rrish pa vjelle mut per cdo gje qe ty te duket si tradhetare, kolaboracioniste, kuislinge e nga keto qe ju komunistet trupjerdhur i keni qef e ua ka bere tatuazh ne tru Komandanti jua legjendar Enver Bytho Gjirokastra.

  Reply to this comment
 7. undefined August 29, 14:00

  undefined

  Reply to this comment
 8. Guri Naimit D. August 29, 16:39

  Roland Qafoku tu shtofte jeta.Ke prekur nje nga te pa falshmet, mos mirenjohie, ndaj asaj figure si Gjenaral TALINI. vrare egersisht sa paburrerisht nga te porosituri greke. per kete njeri qe vendoste te vertetat Kufi.
  Jam me komentuesin “Piro i verte” po me cuditi komentet e “Plaku Xhuxhumakut”..
  Komentuesi “MH” flet llogjikisht- faleminderit.

  Guri Naimit D.

  Reply to this comment
 9. Guri Naimit D. August 29, 16:45

  Roland Qafoku tu shtofte jeta.Ke prekur nje nga te pa falshmet, mos mirenjohie, ndaj asaj figure si Gjenaral TALINI. vrare egersisht sa paburrerisht nga te porosituri greke. per kete njeri qe vendoste te vertetat Kufi.
  Jam me komentuesin “Piro i verte” po me cuditi komentet e “Plaku Xhuxhumakut”..
  Komentuesi “MH” flet llogjikisht- faleminderit.

  Gjenerali mbante qendrim si profesionist jo “fashist”!
  Moe harro, Janina ka qene fidanishte a kryeqendra e RILINDIE Shqiptare me Abdyl Frasherin ne krye.
  Guri Naimit D.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku August 30, 22:16

   O Guri, po te thashe o njeri, ik futi ndonje kafe andej nga Tim Hortonsi e mos u merr me sporte te renda qe nuk jane per ty. Si e ke prostaten o Guri, e ben dot shurren mo?

   Reply to this comment
 10. demo August 30, 11:24

  Prit Roland,se nuk ka ardhur ti bej shurren Gollobordakja
  flutra acka.Meqe jane mbyllur halete publike ne Tirane,katunarja flutra acka ja bori n`to kolonelit Thomson,e beri tradhetar;,kopilin e vet ja rrasi Thomsonit;e beri vorio-epirot,Ishte dhe anti-feminist,se kjo kur bashkejetonte me nje hollandez,paska gjetur letren e sherrit me gruan,;ishte edhe qefli i shtypit te lire!!!Nuk qenka vrare hic ne perpjekje me katunaret e Haxhi Qamilit(si “genjejne”Noli dhe Konica,,por gjate nje konference shtypi ne kodrat e Rrashbullit me gazetare Italiane!!!!Prandaj mos u ngut o Roland djali,se ta ndyn shurraqja gollobordes!

  Reply to this comment
 11. I riu qe te merr gjak ne vetull August 30, 20:17

  Plaku vera apo b…

  M… je vet dhe ha me sa duket vete tere kohes. Idiot i lindur se kaq sa je ti smund te behesh me kalimin e viteve. Morr i kuq apo blu qe sjell tifon posa dukesh ne horizont.

  Po pse mo kafshe dhe gjel qurs nuk e thashe qe mund te kete dash te mbronte te drejtat e Shqipetareve por mbase dhe jo.
  Nuk u vertetua kurre se nga kush pale u vra.
  Nga ana tjeter italia fashiste sic e quan ti ne vitin 1940 proklamoi shqiperine e madhe. Mendon vertete se nje pushtues mbronte interesat e vendit qe kush pushtuar.
  Kur ka ndodhur kjo ne historine e njerezimit.
  Nuk eshte me bindese qe mbronte interesat e veta duke skllaveruar shqiperine me gjithe territoret e lene jashte kufirit shteteror plus dhe gjithe greqine.

  Plak mavria mesohu te flasesh, me vere apo pa vere me b… pa b… me vrime apo pa vrime tregove veten qe je nje morr vemje bacil tumor

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku August 30, 21:43

   Ti o shtatanik i shtrember ndaj mendjen je “Janines ci pane site”, apo “I riu qe ta rruan e pastaj ta merr ne goje”. Mos na bej te dhjesim gazit kur merr neper goje historine e njerzimit nje si puna jote qe babin e ka pasur kapterr dhe vete nuk ka mbaruar dot as shkollen e mesme se futesh ne nevojtore per te pire cigare. Takemi juaj quani per patriote e te ndershem vetem ata qe i lepine bithen Enverit dhe thirren rrofte biroja politike.

   Nje gje me vjen mire qe ke filluar te perdoresh fjale si vemje, bacil, tumor edhe pse nuk ua di kuptimin tamam. Sa per morr, morr ti, morr yt ate, morr ay qe beri tet ate, morr i kuq e kam fjalen, se morra blu sado te kerkosh nuk gjen. Torrollak.

   Reply to this comment
 12. busti September 1, 08:32

  Ne nuk i ngreme buste atyre qe na vendosen kufijt ose qe mbrojten vendosjen e kufijve,por i ngrem buste atyre qe na shiten(shtyne )kufijt si zogji pare edhe tani e ka radhen salehkomunisti me lulzimthin qe i dhane detin grekut.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*