Falsiteti i grenzave politike

September 13, 2017 09:49

Falsiteti i grenzave politike

 

Është e turpshme të zgjidhet Gramoz Ruçi në krye të parlamentit. Ai është përgjegjës për masakrën e 2 prillit dhe 4 viktimat.”/ Lulzim Basha

“Ne i përkasim shkollës politike të Sali Berishës”./ Lulzim Basha

 

Nga Viktor Malaj

 

Në të gjithë botën karakteri dhe morali i politikanëve lë shumë për të dëshiruar por vështirë të gjendet një vend tjetër si Shqipëria ku një grusht horrash dhe gangsterësh politikë, jo vetëm janë të tillë por kanë aq guxim dhe pafytyrësi sa të bëjnë pa pushim rolin e moralistit, avokatit të së drejtës dhe luftëtarit të së keqes, megjithëse janë përfaqësuesit më të denjë të imoralitetit politik, ligjshkelësit më të pandreqshëm të rendit kushtetues dhe adhuruesit këmbëngulës të banditizmit politik të “nënës parti”  dhe “atit politik” që iu përkasin.

Gjithmonë të inatosur, të zemëruar, zhurmëmëdhenj dhe punëpakë, fjalëshumë dhe mendjezbrazët, ata kanë 27 vjet që bëjnë rolin e grenzave. Ndryshe nga bleta punëtore, ata dinë vetëm të gumëzhijnë dhe të pickojnë cilindo që u rrezikon folenë, të helmojnë të sotmen nëpërmjet keqpërdorimit të së djeshmes, të shiten si progresistë ndërsa janë bartësit më të qartë të regresit. Të sprovuar disa herë në pushtet dhe po aq herë të dështuar dhe diskredituar, duke mos u udhëhequr prej kurrfarë idealesh dhe duke mos pasur kurrfarë ideshë dhe parimesh, ata, me këmbënguljen e të marrëve dhe pafytyrësinë e të ligjve, vazhdojnë prej tri dekadash të përdorin historinë si armë politike, jo historinë e vërtetë por sajesat, trillimet, shtrembërimet dhe keqinterpretimet e fakteve historike.

Duke qenë krejtësisht të paaftë të krijojnë shtet për popullin por mjaft të shkathët dhe të paskrupullt për të rrëmbyer pushtet dhe krijuar pasuri për vehte, kjo skotë dështakësh në shërbimin ndaj vendit e popullit rrëmbejnë shpatën e antikomunizmit sa herë e ndiejnë se kanë humbur besimin e popullit. Këtë fole grenzazh politike e përbëjnë kryesisht dy kategori social – politike: Të parët janë disa ish -” komunistë ” apo pasardhës të familjeve të tilla të cilët, pasi nuk lanë gjë pa bërë këto 27 vjet nën maskën e të djathtës në pushtet apo opozitë, tani i vërsulen cilitdo që nuk është me ta por që gëzon besimin e shumicës së popullit. Sipas moralit dhe formimit të tyre, nëse ke qenë antar i PPSH-së apo funksionar shtetëror i asaj kohe, edhe pse s’ke kryer asnjë krim, duhesh damkosur si kriminel dhe nuk duhesh lejuar të kesh asnjë funksion politik apo administrativ sot. Por, po sipas moralit të tyre, ti mund të jesh një horr, batakçi, hajdut, falsifikator, mashtrues dhe, madje, edhe vrasës e, megjithatë ke të drejtë të konkurosh dhe të drejtosh vendin sepse je antikomunist.

Kategoria e dytë janë disa pasardhës të ish – të persekutuarve të regjimit të para 1990 të cilët bëjnë çmos që paraardhësit e vet të na i shesin en block si intelektualë, atdhetarë, të pafajshëm, engjëj etj. dhe japin alarmin kur dikush që ka pasur çfarëdo funksioni para 1990 apo ndonjë pasardhës i tyre arrin të zgjidhet deputet apo të marrë detyra shtetërore sot. Megjithë respektin vetëm për të persekutuarit e pafajshëm, më duhet të them se këta individë nuk kanë kuptuar asgjë nga ndryshimet politike. Ata vazhdojnë të besojnë se ndërrimi i sistemit politik nga njëpartiak në shumëpartiak nuk do të thotë e drejtë e kujtdo për pushtet, mjafton që organet e drejtësisë të mos e kenë gjetur fajtor, por, sipas tyre, e drejta e pushtetit politik dhe e funksioneve shtetërore iu takon vetëm atyre që ” nuk kanë bo hajër ” para 1990. Po të trajtoheshin sot të gjithë duke u bazuar në biografitë e paraardhësve, radioskopia politike dhe morale do t’i nxirrte jo pak prej këtyre individëve me ” mushkëritë blozë ” si pasardhës të bashkëpunëtorëve të pushtuesve, spiunë të zbulimeve të huaja, agjentë dhe terroristë të klasit të parë, vrasës grashë, fëmijësh dhe njerëzish të pafajshëm.

Për të dyja kategoritë e lartpërmendura, antikomunizmi, si atëhere kur është i shtirë edhe kur është i vërtetë, nuk mund të shërbejë as si alibi dhe as si amnisti as për moralin dhe veprimet vetjake dhe as për moralin dhe veprimet e paraardhësve të tyre.

Të dyja kategoritë e individëve të lartpërmendur i fillojnë ligjëratat dhe mashtrimet me falsifikime, deformime dhe keqinterpretime të fakteve historike, të djeshëm dhe të sotëm. Përpiqen parreshtur të na bindin se ” PD përmbysi diktaturën ” ( A. Patozi dhe të tjerë ) megjithëse PD u krijua pasi diktatura lejoi paqësisht pluralizmin. Pra, pluralizmi politik, që do të thotë rënia de jure e sistemit diktatorial, nuk erdhi si pasojë e betejave të PD-së por PD-ja vetë ishte produkt i fshehtë dhe i hapur i makinacioneve të një pjese të elitës drejtuese komuniste që lejoi pluralizmin politik. Sipas falsifikatorëve të historisë në shërbim të politikës, pluralizmi dhe sistemi ” demokratik ” u vendosën kur fitoi PD-ja pushtetin dhe jo më parë. Aspekt i këtyre mashtrimeve është edhe rasti më i fundit i zgjedhjes së z. Gramoz Ruçi në detyrën e Kryetarit të Parlamentit Shqiptar. Si gjithmonë, në krye të sharlatanizmit politik do të shfaqet ai, kryebanditi politik i këtyre 27 viteve, Sali Berisha i cili tha se ” Dita e sotme ishte dita më e zezë në tërë historinë e pluralizmit shqiptar “. Sipas autorit të dhjetëra krimeve monstruoze ndaj vendit dhe popullit gjatë këtyre 27 viteve, zgjedhja e një ish – drejtuesi partie rrethi periferik si kryetar Parlamenti është ” ditë zie kombëtare ” por zgjedhja si kryetar partie, deputet, President dhe Kryeministër i një tjetër drejtuesi partie me emrin Sali Berisha i cili është autori kryesor i dhunës verbale dhe fizike të këtyre 27 viteve, frymëzuesi dhe drejtuesi i akteve kriminale të djegieve të qyteteve shqiptare në 1990 – 1992, i falsifikimeve dhe dhunimeve të proceseve zgjedhore, i dhunimit e burgosjes së gazetarëve dhe djegies së redaksive të gazetave, i inicimit të luftës veri – jug, vrasjeve në Vlorë, Përmet etj. dhe dërgimit të ushtrisë kundër popullit në 1997, i dhunimit të institucioneve dhe marrjes me dhunë të pushtetit në 1998, i dhënies së pjesëve të territorit shqiptar fqinjëve, i kontrabandës së naftës me vrasësit e popullit të Kosovës dhe frymëzuesi e avokati i vrasjeve të 21 janarit 2011 etj., zgjedhja e këtij individi, pra, duhet konsideruar fatbardhësi kombëtare.

Në vazhdën e moralit të “Babës ” u shpreh edhe një grenzë politike, tashmë e papërfillur nga foleja e vet, e cila, jo vetëm i ka pas shprehur besnikërinë e përjetshme ” Babës ” së lartpërmendur por e ka pas fajsuar ” pse nuk iu dha plumbin protestuesve të marsit 1997 ” dhe i bënte thirrje popullit shqiptar në 2016 të rrëmbente armët ( dihet pse përdoren ato ). Kjo tha se ” …opozita votoi simbolin e komunizmit “. Një tjetër grenzë që s’i lejohet hyrja në folenë e zhurmshme, A. Patozi e quajti Ruçin ” Ministri i tmerrshëm i diktaturës ” ndërsa një ish – i persekutuar i djeshëm dhe i papërfillur i sotëm me emrin T. Alizoti u shpreh se ” G. Ruçi ka qenë Ministri i Brendshëm dhe Drejtori i Sigurimit Kriminal të Shtetit “.

Individët e mësipërm dhe dhjetëra sharlatanë të tjerë nuk duan t’ia dinë për të vërtetat historike pasi ata kanë zgjedhur ta sajojnë historinë në shërbim të keqpërdorimit të saj për nevojat e veta. Ata bëjnë sikur s’e dinë se G. Ruçi, nga një mësues, në fund të viteve ’80 ishte bërë drejtues i PPSH-së për Tepelenën dhe në këtë pozitë e gjeti viti 1990 kur ra sistemi politik. Ata nuk duan t’ia dinë se Ruçi u vu Ministër i Brendshëm në 23 shkurt 1991 dhe shërbeu aty vetëm për dy muaj. Në atë kohë as që mund të flitej për diktaturë ashtu siç nuk mund të flitej as për demokraci, për të cilën nuk mund të flitet as sot. Ruçi nuk ka qenë asnjëherë Drejtor i Sigurimit të Shtetit dhe si i tillë nuk mund të mbajë përgjegjësi për fajet që ka bërë Sigurimi kur ai s’kishte lindur apo s’kishte kurrfarë lidhjesh me të. Njerëzit nuk mund të mbahen përgjegjës për postet që kishin apo kanë por për veprimet që kanë bërë apo bëjnë.

Në fillim të këtij shkrimi kam cituar dy herë njërin prej figurave më qesharake dhe më të paskrupullt të politikës shqiptare, drejtuesin më të pavlerë dhe të rremë të opozitës kryesore shqiptare. Ky bufon politik e quan zgjedhjen e Ruçit të turpshme dhe e bën përgjegjës për ngjarjen e 2 prillit 1991. Duhet të jesh i zhveshur tërësisht nga çdo skrupull moral, nga çdo ndjenjë përgjegjësie qytetare dhe publike, pa dinjitet dhe integritet vetjak që, ndërsa ke qenë vetë Ministër i Brendshëm dhe i pranishëm në vendngjarje kur janë vrarë katër protestues të pafajshëm në mes të kryeqytetit dhe është vërtetuar nga sistemi i drejtësisë se autorët ishin vartësit e tu dhe se ishin fshehur provat filmike dhe ti vetë as ke denjuar të paraqitesh në prokurori dhe gjykatë për të dëshmuar rreth ngjarjes, tani të akuzosh Ruçin për një ngjarje për të cilën ai ka dëshmuar në të gjitha fazat e procesit penal dhe ” drejtësia ” e pushtetit dhe e ” babait ” tënd politik as e ka gjetur të vërtetën dhe vetë Ruçin e ka shpallur të pafajshëm, kjo do të thotë se je përfaqësuesi më ekstrem i pafytyrësisë qytetare dhe i ligësisë politike.

Mirëpo, çfarë mund të presësh tjetër nga një individ politik i cili, jo vetëm s’ka kurrfarë kontributesh në të mirë të shoqërisë shqiptare por, në të gjitha postet e larta politike që e kanë katapultuar ka kryer krime për të cilat nuk ka dhënë llogari dhe as është paraqitur në gjykim por i ka mbyllur proceset penale duke përdorur pushtetin e lartë politik. Ky individ, trashëgimtar i denjë i padenjësisë politike berishiste, i padëshiruar nga shumica e partisë së vet, duhet që së pari të fitojë besimin e familjes së vet politike dhe pastaj të shkojë në Mekë çdo vit dhe t’i lutet Allahut ta falë për mëkatet që ka bërë e, pasi t’i sjellë popullit shqiptar një ” Dekret Faljeje ” nga Perëndia, të pretendojë të na japë leksione morali dhe të drejtojë vendin. Mirëpo, unë besoj se edhe po të fusë si ndërmjetës Papën e Romës dhe gjithë Krerët e Fesë Islame të botës nuk do të mund ta sigurojë një dekret të tillë. Nën shembullin dhe me frymëzimin e themeluesit të ” shkollës politike “, të cilës shpall me krenari se i përket, ai nuk përfill as historinë, as të vërtetën, as drejtësinë por vetëm interesat e veta politike dhe materiale. Siç thotë populli shqiptar, ai kërkon të jetë ” Vetë Ali e vetë kadi “.

Gjithë zhurma e paskrupullt dhe imoraliteti me të cilin e kanë shoqëruar ngjarjen e 2 prillit PD dhe drejtuesit e saj kryesorë më kujton një emision të dhënë para disa vitesh nga kanali televiziv i historisë (History Channel ). Pas vrasjes së një adoleshenteje në një qytet të vogël amerikan në vitet ’90 qindra banorë dhe të afërm të viktimës dolën në një protestë paqësore kundër krimit në rrugët e qytetit. Një oficeri policie i veshur civil dhe që qëndronte midis turmës i ra në sy një burrë rreth të dyzetave i cili, jo vetëm ishte më agresiv se të tjerët por demonstronte edhe sjellje të çuditshme që nuk përputheshin as me turmën dhe as me misionin e protestës. Pasi iu afrua individit në fjalë, e pyeti se a kishte lidhje gjaku apo shoqërore me viktimën. Përgjigjja e ” të revoltuarit të veçantë ” ishte: Jo, nuk e kam njohur viktimën por nuk e duroj dot krimin dhe kërkoj siguri për qytetin dhe banorët e tij. Oficeri i policisë iu prezantua dhe i kërkoi dokumentin e identifikimit. Pasi mbaroi protesta dhe shkoi në zyrat e policisë, oficeri në fjalë konstatoi se rekordet e policisë e tregonin ” protestuesin e veçantë ” si individ me precedentë penal dhe si kontigjent i policisë. Pas një investigimi, gjurmimi dhe hetimi tre mujor rezultoi se ” protestuesi i zemëruar ” ishte autori i vërtetë i vrasjes së adoleshentes.

Duke konsideruar ngjarjen e 21 janarit 2011 dhe akuzat e Sali Berishës dhe bandës së tij për vrasje të protestuesve nga vetë protestuesit apo organizatorët e protestës dhe pastaj faktin që u provua shkencërisht nga drejtësia se autorët ishin vartësit e akuzuesit, nuk ka fare çudi që shqiptarët të bëjnë paralelizmin me ngjarjen e 2 prillit 1991 dhe akuzat e PD-së, Berishës dhe këtij laros së fundit dhe keqpërdorimin e pafund të ngjarjes prej tyre, dhe pastaj të arrijnë në përfundimin se kush gënjen një herë – gënjen përherë, kush akuzon të tjerët një herë për krimet e veta i ka të gjitha gjasat që këtë gënjeshtër ta përsërisë papushim, në të djeshmen, të sotmen dhe të nesërmen.

Nëse zgjedhja e Ruçit në krye të Parlamentit është “e turpshme” dhe “dita më e zezë e pluralizmit shqiptar”, atëhere mosqenia në burg e Sali Berishës dhe Lulzim Bashës për shumë krime monstruoze me pasoja mbarëkombëtare është një akt i padrejtë antipopullor, antinjerëzor dhe antikombëtar dhe përbën ” dekadën më të zezë të pluralizmit shqiptar “.

September 13, 2017 09:49
Komento

47 Komente

 1. Alidemsi vjeter September 13, 10:03

  Mos shkruaj me deri 6 muaj.I ke thene te gjitha per 27 vjet.Nuk kam asnje koment.

  Reply to this comment
 2. VIci-(qe)-doli nga Vicidoli September 13, 10:38

  “Shkolle politike e Vicidolit”.
  Lulzim Basha nuk eshte aq budalla sate thotw marrezi te tilla.
  Ai e ka me ironi e per t’u tallur me Sali mavrine.

  Reply to this comment
 3. Tartufi September 13, 10:54

  Une si nje qytetar i thjeshte i ketij populli,qe nuk ma lejon
  ndergjegjija as te pastroj vrimen e bythes me letren e votimit,se ma menderos te pasmen,jam i ketij opinioni.
  Zgjedhija ne krye te kesaj stalle te ketij brek hequri stanari te dhive te Progonatit eshte ideale dhe e pa zevendesushme,per vlerat e saj. Kjo stalle e mbushur me mbeturina dhe kalbesira me nje te kaluar te degjeneruar dhe te ulet ,qe nuk ka krahesim ,duke mos
  perjashtuar askend,vendosja e kryetarit te kesaj stalle
  plotson 100% vleren e kesaj stalle. Nuk do te besoja kurre,qe nje qytetar sa do pak i ndershem i ketij populli te kishte deshire te ishte pjese e kesaj stalle me kete kryetar,qe nuk eshte as me poshte dhe as me larte se ata qe kundershtojne detyren e tij..

  Reply to this comment
 4. pelivan September 13, 11:25

  bravo z. Viktor malaj! Sot, (Me ke pelqyer gjithnje),me shume se kur… i nxorre lakuriq keta dy shqiptar me te poshter qe ka njohur ky vend.

  Reply to this comment
 5. intelektuali September 13, 11:50

  O gazeta DITA po ju vete jeni bere si fole grenxash per fanatiket dhe kriminelet e Enverit more mavri dhe po humbisni karakterin e nje gazete liberale qe keni patur deri tani.

  Shikoni se cfare komentesh lejoni per akademikun e Enverit, Farudin Hoxha duke ngritur MITE dhe LEGJENDA per njerez qe e kane demtuar energjitiken tone mjerane nga injoranca dhe mosdija ne fushen e energjitikes dhe qe jane fajtoret kryesore pse Shqypnia lengon sot mungesat e energjise njesoj sikur te ishte nje shtet Afrikan i pazhvilluar dhe si asnje vend tjeter ne rajon.

  PSE ASKUSH NGA POLITIKA APO NGA MEDIA JONE KOMBETARE NUK I KA KERKUAR LLOGARI AKADEMIKEVE TE ENVERIT PSE E KANE LENE NE KETE DEREXHE ENERGJITIKEN TONE MJERANE?

  perkundrazi:

  Po behemi deshmitare te nje fushate MITESH dhe LEGJENDASH per figura krejt te dyshimta te shkences enveriste qe nuk i kane dhene kurgje Vatanit dhe qe nuk dine bile as njesite matese te energjise dhe i gabojne ato ne forumet prestigjoze nderkombegtare, si nje rezil i inteligjences tone syte e Botes.

  Kam patur si perkthyes raste kur nje minister shqyptar, profesor i Enverit ne nje takim me investitore te huaj kerkonte me insistim te blente energji me kilovat dhe koleget e huaj i thane:

  MOS E KE FJALEN PER KILOVATORE SE KILOVATI AS MUND TE BLIHET DHE AS TE SHITET?

  Ministri shqyptar ja ktheu:

  E MO SE E NJETA GJE ESHTE!

  E njeta gje mund te thuhet per kete shkrim te Viktor Malajt qe i del ne mbrojtje kriminelit te Enverit Gramoz Ruci, po a e shikuat ne emisionin OPINION si spiuni i sigurimit Prec Zogaj bashke me spiunin tjeter te Enverit Arturo Zheji si filluan t’i kendojne elegji madheshtie Xhelatit te Partise se Punes pa patur piken e turpit dhe te moralit te gazetarise liberale perendimore

  PO PSE ME KETO DACIBAO MAOISTE DO TE SHKOJE SHQYPNIA NE BE?

  Reply to this comment
  • floriri i Bençes September 13, 12:22

   Ti mor hale, ish operativ i sigurimit qe sot ke veshur petkun e IDIOTI, e gojen teper te qelbur per te folur per patriote si prof. Farudin Hoxha
   Ti mor hale publike, ma ate urrejtje qe shfaq ndaj figurave te medha patriotike, po te kishe pasur pak dinjitet, sot nuk do ta perdorje energjine elektrike, dhurate e intelektit dhe e punes vetmohuese te grupit te Institutit te Hidroenrgjise dhe mijra inxhinjereve e punetoreve, deri ne vitet 90, biles duhet te perdorje kandilin e Ahmet Zogut
   Ti mor hale qe ke pasur teseren e PPSH-se, me gojen tende si kanal muti, nuk mund te flasesh per Prof. Farudin Hoxha qe nuk ka qene kurre anetar i PPSH-se.
   Ti mor hale publike, duhet ta dish qe hale si ty nder shekuj, kane bere qe ky popull te jete 500 vjet pas Europes perendimore.
   Ti mor hale ushtrie, je nje shkerdhate e neveriteshme, qe gjate kohes se komunizmit ke marre ne qafe qundra njerez e famijet e tyre.
   Ti mor hale brake, duhet ta mbyllesh gojen perfundimisht ne menyre qe mos e ndotesh me publikun qe lexon kete gazette te nderuar.

   Reply to this comment
   • intelektuali September 13, 13:13

    Fole ti rrugaci i Enverit, se duket ashiqare qe je i familjes kriminale Hoxha, por shko dhe gatuaj groshet more mavri se te iken dritat dhe te ftohet BYTHA si ne dimer, por edhe qe s’e uje per ta lare sumen e fanatikut se AKADEMIKET e Enverit nuk i siguruan as drita dhe as uje shqyptareve me veprat dhe projektet e tyre famoze qe e kane lene Vatanin si nje vend prej Afrike ZULU 27 vjet pas renies se Murit te Berlinit.

    Duhet te ngrihet nga vorri Petrit Radivicka qe te shikoje sesi enveristet dru me pre te Partise se Punes vajtojne si Kukumjacka Pylli te gjithe me nje ze, per Akademikun e Sigurimit te Shtetit, Farudin Hoxha qe kur sigurimi ja futi me dhune ne grupin e tij i tha Kadri Hazbiut:

    PO PSE NA DERGONI KUADROT TUAJA NE JEMI INXHNIERE DHE JO FUKSA!

    Reply to this comment
    • floriri i Bençes September 13, 13:49

     Dukesh qe je njeri i deshtur nga stili qe perdor, “genje, genje se diçka do ngelet”. Si psikolog qe jam, te kam dignostikuar menjehere, je megalloman, i deshtuar ne jete, pra intelektual nuk ke mundur te behesh kurre dhe si pasoje urren gjithshka qe te del perpara. Po te them edhe te fundit, ke vite qe nuk ben jete seksuale, sepse nuk te punon.
     Tung i semure me tre emra te ndryshem.

     Reply to this comment
     • intelektuali September 13, 15:46

      Beji te fala Kriminelit Gramoz Ruci dhe pyete

      PSE KA VULE TE ZEZE AMERIKANE NE PASAPORTE?

      Pastaj:

      Mund te lash gojen e qelbur enveriste me kolinoz importi kur te debatosh me intelektualin

    • PO,PO September 13, 18:58

     Gramozit ia ka vulosur pasaporten Elez Biberovici , sipas urdherit te marre nga UDB-ja , se ciles i sherben dhe ti , more palo , palo , palo intelolesh !

     Reply to this comment
  • I TILLE JE , SA HERE HAP GOJËN September 13, 18:50

   Inteloleshi …, je nje jashteqitje e ketij kombi , me qe flet gjuhen tone , pa… , mbase nuk ke fare gjakun tone !

   Reply to this comment
  • manalati September 15, 03:37

   O i Marre ( ” Intelektuali ” ): Po ik ore shkarpe e keqe se le nam duke vjedhur vrer poshte cdo shkrimi, te cilitdo dhe per cfaredo teme. Ik gjej gazeten e satembe dhe leh atje si qen i zgjebosur. Nuk ka ndodhur asnjehere qe ose te heshtesh apo te thuash qofte edhe nje fjale te thjeshte pro ndonje shkrimi ne Dita. Ky i keq, ai i keq, ata te keqinj. Vetem ti hale qenke i mire dhe i ditur. Ik ore vizitohu dhe shtrohu ne spitalin psikiatrik se t’i ka siguruar Rilindja falas shtrimin dhe ilacet. Perndryshe, do iu behesh ferre edhe fqinjeve dhe do te hedhin nga ballkoni ndonje dite si macet e semura. Ik ore fare e keqe se shoket tu jane te zotet te bejne vetem mutin dhe pordhet dhe asgje tjeter por edhe te lehin gam – gam si zagare te terbuar. Prandaj ua pati qare nenen Enveri se te tille kini qene. Mi gjirizesh !

   Reply to this comment
 6. Drejtesia do te behet ngase e kerkon SOVRANI USA dhe BE-ja Besoni. September 13, 11:54

  O Malaj,o zhurmues si mbrojtes per krimet makabre te se diktatures komuniste.O zhurmues sikurse ato zhurmues qe diktatura komuniste istalonte per te bere te mundur mos komunikimin e valeve televizive me boten dhe kjo qe shqiptaret si mjet informativ,e kulture te mbeteshin skllever te PPSH pra bijes se saje RTVSH.Ky trakti juaj mekjton ish presidentin e ish Cekosllavakise kur tha;nuke ka me te ndyre se sa komunistet antikomuniste.Dhe kete deklarate e vertetoje koha per te gjitha vendet ish komuniste,dhe sidomos ne Shqiperi me nje tranzicion te tejzgjatur ku shpeshhere kushtetuta u kthye ne nje leterhigjenike nga pjellat e mostrat e diktatures komuniste vetem e vetem per te grabitur e tjetersuar pasurine kombetare e private nga fuqia e pushteteve,me pasoja qindra te vrare dhe qindra te gjymtyer,bile dhe pa nje streh mbi krye. O Malaj vetem montimi i istitucionit te pandeshkueshmerise, dhe riciklimi i botes se krim-korrupsionit-imoralo-politik ne te tre pushtetet deri me sot me pasoja humbje jete njerezore, grabitje dhe tradheti kombetare nga fuqia e pushteteve,mjafton te bindesh se nuke ka me te ndyre se sa komunistet antikomuniste.Mjaft me, me lojra fjalesh dhe lloqe kavaje ;thote populli. Ju thoni gjurmet kur ujqerit,cakejte dhe krokodilet vazhdojne te perdhosin dhe vrasin fjalen e lire. A e dini ju se sa shqiptare jane vrare ne kufi ne fudvitin 1990,ne nje kohe qe kalimi i kufirit nuke quhej me tradheti Kombetare? Po ky Ruci juaj a ndjeu ndopak pendese per cfare ishte bere dhe po i behet popullit ne dite e vite deri me sot,kure dihet se nga politikat e tyre te deritashme jane vrare mbi 30 mije shqiptare te pafajshem, nga vellavrasja,drog,prostitucioni, grabitja dhe tjetersimi i pasurise kombetare e private,nga mafja me bluza te bardhe,nga te hikurit si klandestine neper bote vetem e vetem per te siguruar jeten dhe nje cati mbi kok,per veten dhe femijet qe kurre nuke e arriten token e lirise,por perfunduan ushqin per peshkaqenet dhe ujqerit me dy kembe apo kayerkembe neper male, duke mos hartuar gjykates dhe prokurore, apo avoketet e notere qe bashkepunuan dhe po bashkepunojne me boten e krimit, apo nga ushqimet dhe frutaperimet te tejmbushura me kimikate qe martin dhe i shkurtojne jetem shqiptareve.aqe sa dhe vete shitesit e pakices e kane deklarar,pa harruar vrases me pagese te ushqyrt nga politikane te pa ngopur me leke te piset dhe pushtet pa kufi me c’do forme e cmim,si nga pozita ashtu dhe nga opozita i thencin, viktima te se ciles rane 4 djemt e Shkodres,tragjedi ne det e toke si Otrantoja,revoltat e skemave piramidale ne vitin 1997,dhe 1998 ku armatos nje djalle e gjysem me PD-ne e PS-ne ne krye qe nuke ndeshkoje krimin por u be dhe vazhdon bashkefajesine dhe bashkejetesen me krimi, Gerdeci, 21 Janari, apo Hajdari,Xhindi, Olldashi,bankieri Santa,komisare policie dhe te tjere me vdekje te ngadaleshme si Zhulali,Spahija,Arbnori,Gazidedja,etj? Dhe se fundi bojkoti ne shumice i SOVRANIT duke kerkuar me force per reformen ne dtejtesi, gje qe bindi USA-n dheBE-ne qe kjo reforme eshte nje domosdoshmeri jo vetem per shqiptaret por dhe per boten e lire e demokratike ku mafja shqiptare e veshur me pushtet po len gjurme te dhimshe. Pa harruar zvaritjen e qellimshme te ndeshkimit te krimeve makabre te diktatures komuniste dhe persekutoreve ne to si dje dhe sot, apo mos hapjen e dosjeve te ish sigurimit famekeq te shtetit ku shumica e komunisteve jo vetem nga betimi, por nga pangopesia per ligesi,leke pa merite dhe kacavjerrje neper pushtete i beri jo vetem bashkepuntore por dhe puntore me kete sigurim sigurim famekeq,aqe sa vete diktatori Hoxha i quajti mije kenetash pet krimet e tyre. Ne moralin e Rucit, apo Berishes me shoke e shoqe duhet te japin doreheqje dhe kjo me e pakta, dhe ku te kerkojne e votojne per denimin e krimeve makabre te diktatures komuniste dhe persekutoreve ne to si dje dhe sot.Duan apo nuke duan mijte e kenetave dhe avoketerit e tyre, drejtesia do te behet, ngase e kerkon SOVRANI, USA dhe BE-ja. Besoni dhe binduni o te pabreke qe ju la dita dhe miljonere e bashkefajtore qe ju ngrysi nata. Jane mijra nena dhe gra te veshura me te zeza si dhe mijra femije jetim, pa harruar nje pasuri kombetare dhe private te grabitur e tjetersuar nga riciklimi i botes se krim-korrupsionit-imoralo-politik ne te tre pushtetet, qe kerkon dtejtesi dhe jo zhurmues e avokati ndaj krimit. Mjaft me,me krenare por te dhjere nga shumica e popullit.

  Reply to this comment
 7. Une September 13, 12:18

  Komentuesi me lart vetem intelektual nuk eshte!

  Reply to this comment
 8. Plaku Xhuxhumaku September 13, 12:28

  Zgjedhja e Gramoz Rucit tregon se cikli mashtrues demokratik me bashkefajesine e Sali Berishes, Fatos Nanos dhe Edvin Rames, u mbyll. Ne fuqi eshte perseri PPSH (jo se kishte rene ndonje here, se edhe PD kopile e PPSHse ishte dhe eshte). Popull shqiptar t’ma gzoni kokn e kols dhe Lavdi Marksizem Leninizmit. Forconi marredheniet me Korene e Veriut, nderprisni marredheniet diplomatike me SHBA dhe mbyllni kufijte.

  Reply to this comment
 9. intelektuali September 13, 13:14

  Fole ti rrugaci i Enverit, se duket ashiqare qe je i familjes kriminale Hoxha, por shko dhe gatuaj groshet more mavri se te iken dritat dhe te ftohet BYTHA si ne dimer, por edhe qe s’e uje per ta lare sumen e fanatikut se AKADEMIKET e Enverit nuk i siguruan as drita dhe as uje shqyptareve me veprat dhe projektet e tyre famoze qe e kane lene Vatanin si nje vend prej Afrike ZULU 27 vjet pas renies se Murit te Berlinit.

  Duhet te ngrihet nga vorri Petrit Radovicka qe te shikoje sesi enveristet dru me pre te Partise se Punes vajtojne si Kukumjacka Pylli te gjithe me nje ze, per Akademikun e Sigurimit te Shtetit, Farudin Hoxha qe kur sigurimi ja futi me dhune ne grupin e tij i tha Kadri Hazbiut:

  PO PSE NA DERGONI KUADROT TUAJA NE JEMI INXHNIERE DHE JO FUKSA!

  Reply to this comment
  • Ali demsi September 13, 16:28

   Edhe sa keste do te paguajne
   ata qe hane Groshe ?

   Populli ha Groshe , dhe pordhet i ben ti o Nastradin intelektuali .

   Reply to this comment
   • intelektuali September 13, 17:45

    Ali Demi ka qene nje komunist idealist i mirefillte jo si Pederasti i Gjyles Enver Hoxha qe prodhoi me garuzhde fasulesh Akademike dru me pre te Partise se Punes qe punonin te gjithe tek Sigurimi i Shtetit,

    prandaj:

    Ka mbetur sot Shqypnia pa drita dhe pa uje

    ANES DETIT TE PALARE
    PRANE EVROPES TE PAPARE

    sepse:

    KUMANDARET e Partise se Punes qe drejtojne sot shtetin jane te gjithe si Farudini i Enverit.

    Shikoje Akademiku i Rilindjes Enveriste Edi Ramen a nuk te duket si Farudini i Enverit?

    Reply to this comment
 10. info analitike September 13, 13:40

  Pas Bedriu ky eshte nje tjeter megafon i krahut politik te enveristeve qe perpiqet me lloj lloj menyrash madje deri ne citime nga antikomuniste e antienveriste te shese si te moralshem kermat e regjimit qe i erdhi hakut ketij populli per gjysme shekulli. Se sa moral ka banda qe ti mbron kete e tregoi 21 janari. I shfrytezuat ata 4 viktima dhe i blete me dy leke familjet. Jo po do te beni vetting ju me kriminele si Ruci e Xhafaj apo me kapobanda si Tahorri. Ik o Viktor se ia ke hequr te drejten vetes te besh moral me kohe.

  Reply to this comment
 11. MH September 13, 13:48

  Tartuf!
  Bravo,sa mire ke dit te pagezohesh me emnin TARTUF.Bindja na krijohet mbi “ekselencen” e komenteve.Si dhe te serise se vashdushme te komenteve.Te lexoj se jo vetem kane “permbajtje” por dhe gajasemi duke prishur monotonin dhe duke i dhane “larmi” e “freski” gjendjes.
  I pa arritshem i madhi TARTUF!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Pershendetje.

  Reply to this comment
  • Tartufi September 14, 08:46

   Pershendetje dhe nga une MH. Dikur me flisnin Gjike me
   nje shoqerim te qeshure. lexo,,, Miku tim Shabani nga Vlora nje dite me vjen i gezuar dhe me thote” Tartuf e more vesh,,,, Ne Poloni u krijua nje parti opozitare.
   Shaba tim i dashur,,,qetsohu i them,
   Ka gje per Gjiken te liej griken,ke pare ndo nje litar te varur ne nje dege fiku te lekundet dhe nje qelbesire tjeter e ketij populli dhe lere Polonine o shabe.
   Me pase me flisnin Gjike,,, Tartufi me shkoje nje dite neper mendje,me bemat e tija dhe ja vendosa vehtes.
   Tek ky vendi tone,nuk ka qene problemi komunisti apo ballisti,dhe sot Sala apo Ruci,,, Problemi i madh ka qene dhe eshte kujtija i takojme dhe sa duan te na rregullojne apo te na leqendisin. Historija me krieqelbesiret e kesaj bote te madhe ngelet se duan te na leqendisin,per nje ngushtice te Otrantos,qe duhet te
   jene aty te marin vesh kush kalon!!!!!!

   Reply to this comment
 12. Claus September 13, 14:21

  Tashme ka disa dite qe gazeta “Dita” po merret me zgjedhjen e Gramoz Rucit, qe te them te verteten nuk e di se cfare eshte, kujt klase politike i perket, cfare ideali perfaqeson. Te them te drejten nuk e di.

  Ketij njeriu i ngrihen elozhe dhe ditirambe pafund vetem per nje fakt te vetem: Eshte “burre” Tepelene, eshte i “rrepte por i drejte”, eshte i “ndershem”, ndoshta ndoshta jane gati te thone se eshte nje Muje Halili dale nga antologjite e lashta shqiptare per te mundur bajlozin e zi me rregullin qe do te vendose ne Parlament!!!!!

  Ky njeri ka sherbyer vetem ne organet partiake dhe represive te sistemit te kaluar dhe ne organet partiake te PS. Gje tjeter ketij njeriu nuk i kemi pare.

  Me duket shume shume si ata kryetaret e fiseve indiane qe mblidhen neteve dhe kercejne rreth zjarrit me kafka kafshesh ne koke, qe ne fund duhet te degjojne fjalen e me te mocmit te fisit, se si duhet te sillen dhe cfare duhet te bejne ne gjuetite e diteve ne vijim.

  Shkurt ka qene vetem nje vegel qorre e cdo qeverie, qe nga koha e Ramiz Alise i cili nga mesues biologjie ne Tepelene e ngriti ne Parti, pastaj me punet e tij ne sektoret e puneve te brendshme e deri tek detyrat qe ka marre nga Fatos Nano dhe sot nga Edi Rama.

  Ne cdo funksion qe ka qene, ai ka ikur me largim nga detyra dhe kam frike se edhe ne kete detyre te fundit qe ka marre ai ka per te ikur ne menyren me te keqe te mundshme.

  Lexoni absurditetet e ilegalit Viktor Malaj qe nuk e di askush se kush eshte dhe te pakten te na kenaqte me nje foto.
  A nuk eshte absurditet qe ne ate Parlament na qenkan mbledhur mendjezbrazet, te pashkolle, kriminele, hajdute a ku ta di une, por qe ne krye kemi lavdi Zotit nje ….Gramoz te rrepte, te fortt si guret e maleve te Progonatit???

  Tani nje pyetje del:
  Ose Gramoz Ruci i rrepti dhe i drejti eshte budalla, apo ben si budalla qe eshte vene ne krye te atij paralamenti qe perfaqson vetem genjeshtren dhe krimin.

  Te ishte aq i rrepte dhe kaq i drejte Gramozi duhet te kishte marre malet dhe me pushke ne dore te dilte andej nga Progonati dhe Kurveleshi. Te kishte hedhur dhe nje gune kraheve dhe te clironte kasabate nga krimi dhe padrjetesia.

  I mbani mend eksodet ne Durres andje nga vitet `91 kur Gramoz Ruci doli vete me skafander ne koke ne portin e Durresit per te ndaluar te rinjte te hipnin neper vapore?

  Nuk beri asgje dhe nuk mund te bente, kur masa e kishte vendosur, kur vete policia e la ne balte, kur askush nuk besonte me as per Gramoz dhe as per Ramiz.
  Es i mund te beje hajer tani ne ate Parlament?
  Koha do ta tregoje. Fjalet e mia mbajini mend.

  Pra ai iashte vetem nje minister i brendshem qe merrte detyra ne situata te pamenaxhueshme.

  Mua me duket vetem nje mish per top, nje Selam Musa qe i ve gjoksin topit, nje koke turku, nje marionete ne duart e kryaterit te partise.

  Dhe e fundit:
  Rama ka aq respket per ate sa e ka vene ne tablote e publikuara ne shtepine me gjethe si ministri i fundit i brendshem gjate sistemit njepartiak!!!!

  Po aq kupton tepelenjoti Gramoz qe votat i merr ne Fier dhe jo ne fshatin e tij.
  Dhe me ate “seriozitetin” e tij qe e karaktarizon te ben me shume per te qeshur.
  Nje marionete serioze e nje teatri plot kriminele dhe injorante.
  Kaq mund te them.

  Reply to this comment
  • lili September 13, 15:16

   exceptionnellement,
   super super best comment of the day!

   Reply to this comment
   • aaa September 13, 19:32

    Pershendetje Claus !
    .
    Kam mendimin se je nje nga kometuesit me te spikatur ne gazeten Dita (dikur te Tema) qe shquhesh per edukate dhe horizont mbi te tjeret dhe ky eshte Good News
    .
    por e keqja juaj eshte se je nje “snajper i paguar” dhe ne momente decivise del me armen tuaj precise dhe tenton te godasesh objektivin..
    .
    Le te biem dakort ne fillim qe edhe une nuk kisha deshire te ishte Gramoz Ruci ne ate detyre per shume aresye…Por ti e godet Gramozin si ai gjahtari qe godet nje lepur te lidhur jo me cifte por me TOP 75 MM….dhe ti e godet keshtu se je nje janulloto-filos i dekonspiruar..dhe nuk eshte rastesi qe Gramoz ruci me gjithe drite-hijet e tij eshte ANTI-JANULLATOS ( NUK E DIME KA NGORDHUR AKOMA).
    .
    per te mbushur mendjen po te bej nje krahesim midis dy ministrave te brendshem..Gramoz rucit dhe Flamur nokes ku ky i fundit eshte nip i ish gjeneralit te UDB Myrtezait dhe kolonelit
    Rexhep Beçës….pra zoti Claus pse nuk te ndegjuam per KANCEROLOGUN E UDB FLAMUT NOKEN..por tani po qellon si kalama….
    ..
    A eshte normale te emrohej nga saliserbi ministri i mbrendshem Flamut Noka qe eshte nipi i nje gjenerali te UDB nga me antishqiptaret ?

    A eshte normale qe dhe sot Flamut Noka eshte/ishte nenkryetari i sigurise kombetare me kryetar spartak BRAHO qe me shume eshte i semure se ne pune dhe ka lene te pare NIPIN E GJENERALIT myrteza zhvinki..ne vend qe ti hapej dosja dhe te largohej me gelbaza nga politika dhe ti viheshin prangat me saliserbin

    ————————

    Pra me qarte perse shoqeria civile ,mediat dhe gazeta Dita nuk i shkon deri ne fund spiunit Feim Murati ( Flamur Noka) qe eshte derivat i gupit kriminal bash berishe.

    Perse nuk kerkohet arrestimi ne flagarance i Flamur Nokes por jepen keto material te para 70 vjeteve ku ramiz alia me biciklete ne kalane e beratit qenjka bere James bondi i ketij anastagjarperit qe sic duket edhet njeri pa identitet kombetar.

    Kush eshte kryetari i sotem reali I sigurise kombetare te ligjevenesve se spartak brahos i ka rene DAMLLAJA ???

    Flamur Noka theu kufirin komunist shqiptar (në vitin 1991?!) dhe hyri në territorin e ish Jugosllavisë, duke rrezikuar jetën e tij! Kjo gjë dhe ky fakt nuk i kishte shkuar kurrë në mendje Flamur Nokës, si në kohën që e bëri aktin e arratisjes, por as edhe sot që u zbulua se çfarë ka bërë 25 vjet më parë. Dhe kur e bëri këtë kalim të paligjshëm të kufirit?! Pikërisht kur Berisha kishte marrë frenat e të ashtuquajturës “opozitë”, dhe që me ditë pritej të bëhej President i Republikës së Shqipërisë, republikë të cilën më pas, “de facto”, e bëri pjesë të pandashme dhe të influencuar në çdo aspekt të jetës prej Serbisë.
    Foli i pari Berisha, sepse plaga kanceroze e fenomenit “Noka”, nxjerr infeksionin e rëndë kundërshqiptar të Berishës, zbulon të qënurit e tij agjent potent serb, hedh dritë mbi arsyet e vërteta pse Berisha e bëri Flamur Nokën ministër të Brendshëm në qeverinë e tij të viteve 2009-2013, për cilat qëllime dhe me çfarë urdhri.
    Fenomeni “Noka” e tmerron Berishën, e ka lënë pa gjumë atë, duke nxjerrë kështu në shesh qëllimin e vërtetë se përse ky person organizoi 2 prillin e 1991 ku vrau 4 shqiptarë në Shkodër, pse bëri thyerjen e embargos së OKB për furnizimin me naftë dhe me armë të Serbisë, e cila kryente gjenocid në Bosnjë dhe më pas Kosovë, pse bëri 26 dhe 28 majin 1996, përse hapi depot e armëve dhe nxiti luftën civile me 7000 të vrarë e qindra të tjerë të gjymtuar në vitin 1997, pse bëri grushtin e shtetit në 1998, pse vrau mbi 26 veta dhe gjymtoi dhjetëra të tjerë në Gërdec, pse vrau 4 qytetarë të pafajshëm në 21 janar 2011 etj.
    Ky vend nuk ka struktura të shtetit, nuk ka shërbim shtetëror informativ e nuk ka organ akuze. Ato janë vënë prej kohësh në shërbim të kryeagjentit të Serbisë Berisha, ndaj nuk kanë ndjeshmërinë më të vogël kombëtare, ligjore e morale për të mbrojtur dhe ruajtur Shqipërinë dhe shqiptarët, sigurinë e tyre kombëtare.
    Nëse do të kishim institucione serioze të shtetit, të pavarura prej agjenturës serbe e greke, Flamur Noka duhet të thirrej dhe të jepte shpjegime të hollësishme se çfarë lidhjesh familjare ka me ish-gjeneralin e UDB së Serbisë, tashmë në pension, Myrteza Zhvinki. Ky person është arratisur nga Kukësi në vitet 1955 në Serbi, së bashku me vëllain e tij. Ky i fundit, domethënë vëllai i Myrtezait, nuk pranoi të bëhej agjent i UDB, dhe sot e kësaj dite jeton së bashku me familjen e tij në Paris. Ndërsa Myrtezai u bë agjenti me famë të madhe i UDB, duke i ngjitur shkallët e karrierës me shpejtësi, duke marrë gradën më të lartë të gjeneralit. A është Flamur Noka nipi i Myrtezait nga ana e nënës së tij? Kur dhe pse nëna e Flamur Nokës dhe gjithë pjesëtarët e familjes së saj prindërore e ndërruan mbiemrin nga “Zhvinki”, e bënë “Murati”?!
    A është takuar Flamur Noka me dajon e tij Myrteza Zhvinki në Prizren kur “theu kufirin e shtetit komunist shqiptar”?!
    A është takuar dhe çfarë ka biseduar ai aty në Prizren në “izolim” me Rexhep Beçën, po një njeri i afërt i Flamur Nokës, i arratisur edhe ai në Serbi, dhe kolonel i UDB së Serbisë?!
    Çfarë porosish çoi dhe solli prej “izolimit” 40 ditor në Prizren, Flamur Noka për shefin e tij Sali Berisha?!
    Dhe më në fund, pse dhe për cilat “vlera” profesionale, intelektuale dhe kombëtare e bëri Sali Berisha ministër të Brendshëm të Shqipërisë Flamur Nokën në vitet 2009-2013?!

    Këto përgjigje presin shqiptarët prej Berishës dhe Nokës si dhe prej institucioneve të shtetit shqiptar, madje edhe prej kësaj mazhorance aktuale, e cila ose është vetë “e tredhur”, ose është e paaftë t’i qeverisë dhe t’i mbrojë shqiptarët dhe interesat kombëtare.

    take it easy ! claus i janulles

    Reply to this comment
    • Claus September 13, 21:07

     Po mire o njeri alias “aaa” qe na ben radiografine a radioskopine e Mul Nokes, qe as e kam ne liste as per politike dhe as per inteligjence, po a nuk ka qene vete Gramoz Ruci qe ne vitet 96-97 la Shqiperine dhe shkoi ne Greqi?
     Ketyre temave as nuk kam deshire ti hyj se rrahin vetem uje ne havan, por nese godas me armen tende. mund te ngre dhe pyetjen:
     Cilin takoi Ruci ne Athine?
     Cfare dha dhe mori me greket dhe me “miqte e mi te dashur” greke dhe filogreke?
     A nuk e kuptoni se beheni per te qeshur?
     A thua se keni dale nga skutat e drejtorise se pare qe merrej me zbulimin politik,qe nuk bente gje tjeter vec se numeronin sa kafe pinin emigrantet politike shqiptare neper kafenete e tymosura e Europes?

     Po mire o njeri qe ke kapur ne flagrance familjare te Flamur Nokes qe ka takuar agjente te UDB ne Paris a nuk me thua se sa agjente te UDB-se ka takuar Kadri Hazbiu ne Paris vete Minister i Puneve te Brendshme?
     Po Mehmet Shehu?
     Po Fecor Shehu qe i takonte fare hapur ne Hotel “Dajti” konsujt jugosllave dhe bullgare dhe nuk e vriste njeri mendjen?
     Po i semuri Hysni qe dilte me taborre te Drejtorise se dyte cilet dhe cfare kane takuar?
     Ne ate Shqiperine tende socialiste vetem Enver Hoxha nuk ka dale jashte se te tjeret e kishin bere rruge.

     Se cilet kane takuar dhe cfare kane llomotitur nuk i ka marre vesh njeri. Kush do ti ndiqte dhe pergjonte Byrone Politike ne Paris konsujt a sekretaret e ambasadave?

     Po ish.shefi i shtabit te Shqiperise Kico Mustaqi a nuk shkoi ne Greqi per nje kothere buke si shume te tjere per te punuar si roje nate?

     Po a e di une se cilin ka takuar Edi Rama emigrant, sot kryeminister ne Paris ashtu sic mund te kete takuar dhe ai Myrtezai qe na e ze ne goje ti?

     Pra mos u beni qesharaka duke na i dhene fiksimet si prova se Shqiperine, ja aty e ke dhe nuk e ka marre njeri.

     Kur tere Europa nuk ka kufij, nuk ka kufij as politike dhe as financiare kur lexon brockulla te tilla mbetesh me goje hapur.

     E c`mund te bejne agjentet ne Shqiperi? Cfare sekretesh mund te mesojne?

     Nuk ke nevoje sot per agjente dhe spiune, ja hap internetin dhe di cfare ka thene Rama, Berisha, Noka dhe Proka dhe aty mbaron muhabeti.
     Se sa ushtare ka dhe sa pagure ka nuk i hyn ne pune njeriu. Kur lexoj se nje vend i fuqishem perendimor ka 80 mije ushtare me rroge merre me mend se cfare sekretesh mund te ruaje Shqiperia, nese ka.
     Problemi sot eshte spiunazhi industrial dhe ne kete pike nuk ke c`thua kur nuk ke as industri dhe as ekonomi, pra leri keto brockulla se beheni bajate.

     Tema ishte Gramoz Ruci per te cilin kam nje fakt tjeter kunder replikes tende: Gramoz Ruci ishte per disa muaj edhe kryetar i SHIK-ut nen qverisjen e Fatos Nanos a gjeri ndonje fakt kunder Berishes a ku ta di une si agjent serb a bullgar?

     Une ne komentin tim fjalen e kisha vetem ne antagonizmat e “Viktor Malajt” qe jep tablone e “falsitetit te grencave politike” por qe na paskan ne krye nje burre “te rrepte por te drejte”.
     Nuk e di a shkon kjo?
     A mund te me japesh ndonje pergjigje per faktet qe te kam rreshtuar me lart mbi ndonje takime te fshehta te tere Byrose Politike pervec Enver Hoxhes dhe te gjithe te tjereve?
     Mire qe keta i ka marre Zoti, po a e di une se c`thur Rama me Vucic ne darkera ku pihet vera lume dhe kendohet “o sole mio”?
     Pershendetje

     Reply to this comment
     • rami September 14, 04:51

      Aman ketij Clausit vetem grenxen Sali Qeni mos ja trazoni.

 13. MH September 13, 14:50

  Per kategorin e pare na krijove humor ne mbyllje.Sepse je antikomunist.Tipp Vicidolit.
  Per kategorin e dyte te kuptoj drejte.E ke fjalen per ato qe u konsumuan si eksperimenet minjeash laboratori per te rrezuar pushtetin e monizmit.D.V.
  Abaz Armeni.
  Z.Gramoz Ricit i hangeshin Mun(sic thot jugu).Me z.Gramoz asht ba zgjedhja ma adapte ne keto 27 vjet tragjikomedi parlamentare.Keto duan like floririn ti beje hosanara.
  Dy prillin e kane organizue vete ekselenca e PD.Aktoret sot jane te eleminuar nga vete Berisha.Ali Spahija,Pjeter Arbenori,aktori kryesor Azem Hajdari.Por do vije dita te arrihet e verteta.Ndersa Gramoz Ruci ia bani 8 me 2 karshillekut mendjemadhe te shkodraneve qe e gjuajten me kepuce kur ishte ne podium.Dhe Z.Ruci iu drejtue te gjitheve.Kush asht i zoti dhe ka problem me Mua le te me presin jasht.Iu ngriu kaka ne bithe trimave te shkodres te cilet trimeroheshin me shurrimin e bustit te diktatorit perballe kom.Ekzekutiv.
  Z.Ruci i asht ba gjyqi dhe ka fitue te drejten pa asnji klecke negative ne lidhje me 2 prillin.
  Per mentalitetin e shkodranve nuk duhesh cilesue madheshtin e burrnin e Rucit.Po asht nji dicka,sepse jam i pasionuem mbi rrealitetin qofte edhe ndaj degradimit tim si njeri.Ndaj z.Ruci e meriton vendin e zgjedhur.Koha do na bindin dhe do na ngrej moralin njerezor te neperkambun nga Berisha dhe berishistat.
  Ne fund deklaroi: Kemi shume te domosdoshme qe te pakten njihere ne 2 jave apo ne muaj te ndjekim me shume vemendje penden e gazetarit Viktor Malaj.I vetmi gazetar i vecant i pa arritshem ne zhdervillimin e situates dhe te cdo problemi me piken mbi “I”.Jo se nuk din.Po asht njeriu qe shkruan per popullin ne menyren ma te kuptushme pa fjal pompoze e sidomos te huaja te cilet i shoqerojne ngjitur me perkthimin shqip,qe i mbushin me tepri ligjeratat e tyre per tu shite te ditur te vecant e nuk ka te tjere si ne.
  Z.Viktor Malaj te uroi:
  Lum prinderit dhe familja qe te ka!!!

  Reply to this comment
 14. lili September 13, 15:05

  Nëse zgjedhja e Ruçit në krye të Parlamentit është “e turpshme” dhe “dita më e zezë e pluralizmit shqiptar”, atëhere mosqenia në burg e Sali Berishës dhe Lulzim Bashës për shumë krime monstruoze me pasoja mbarëkombëtare është një akt i padrejtë antipopullor, antinjerëzor dhe antikombëtar dhe përbën ” dekadën më të zezë të pluralizmit shqiptar “.

  Problemi eshte se u bane 27 vjete shfajsime me keso argumete, edhe ky lo argumenti nuk duhet as te pranohet nga qytetaret e lere me te jete kuti i majtjes se jetes politike nga ‘intelektualet’!

  Po eshte e turpshme si per Rastin Gramoz Ruci si per rastin Berisha me qene ne Parlament! Te dyte na turperojne ne syte e botes, te dyte jane perfasuese te nje sistemi komuniste te tmerrshme si atehere, po edhe ma shume sot per menyre e konceptit te tyre per demokracine…
  Kjo tregon se jane bashke ne shemtijne siç ishin bashke kur Ruçi , si minister i mbrendshme dergoj berishen tek studentet e tek kryetarlleku i PDse me urdher te Ramiz Alise.
  Same shit!

  Reply to this comment
 15. gjermani i fundit September 13, 15:42

  per mua z. Ruçi mund te shikonte hallin e tij dhe te mos perzihej me me politike. Besoj se eshte nje njeri me principe dhe me dinjitet; dy kritere qe bien ne kundershtim biblik me kerkesat e politikes aktuale. Thuhet per z.Ruçi se eshte burre i rrepte dhe eksentrik, por me fal, edhe sikur te marrim per te mireqene se me ne fund vendosem nje tiger qe te komandoje pullazin e pulave e kokoshave, do perfundoje qe ose tigri do i haje te tera pulat, ose pulat do i bejne glasen tigrit.. Si gjithe gjerat qe Rama i ben me nje logjike te palogjikshme, edhe propozimi per z.Ruçi dhe zgjedhja e tij ne krye te parlamentit me duket nje ekzagjerim me tendence..Ne fund te fundit Parlamenti konceptohet nga kryetaret si nje parkim autobusesh per krushqit e zgjedhur, se bertasin e grinden e po aty thyejne gotat me trokitje te dehurish, prape behet fjale per neofeudalet e kryetareve dhe gostine e tyre. Po hajde, se “Per te miren e popullit” po luftojne, dmth po thyejne gotat e gostise…

  Reply to this comment
 16. Mark uk September 13, 16:34

  Nuk e kuptova hiç se çka ka shkrujt ,
  as intelektualin as kete komunistin malaj ,
  kurse klausi paska shkrujt krejt kinezçe ,
  Keç eshte trazu puna , komunistat jane bo antikomunista , e antikomunistat po na dalin spiuna .

  Reply to this comment
  • intelektuali September 13, 22:24

   Ja mo ta spjegon intelektuali thelbin e debatit ne gazeten liberale DITA qe ka ndare ne dy istikame enveristat fanatike dru me pre qe nuk hane pyka llogjike dhe intelektualet properendimore qe duan qe xhelatet dhe kriminelet e Enverit si Gramoz Ruci te ndeshkohen rrepte per krimet dhe vrasjet e tyre makaber, njashtu si ne te gjitha vendet e tjera te Botes Demokratike dhe jo te behen Kryetare Parlamenti alla ” Frroku dhe Vellezerit e tij” apo alla “Like Floriri metefter ne dore” sic i ben Kryetaret e Parlamentit shqyptar kameleoni Edi Rama

   prandaj:

   A MUNDET QE NJE SPIUN I SIGURIMIT SI VIKTOR MALAJ TE SHKRUAJ KEQ PER XHELATIN E ENVERIT GRAMOZ RUCI?

   Kjo po debatohet ne kete dyluftim virtual o Marku nga Ingliterra dhe gjithashtu a i pe te gjithe spiunat e fshehur te Sigurimit si i kane dale ne mbrojtje krimineleti te enverit Gramoz Ruci?

   CFARE TE PAKUPTUESHME KA KETU?

   sepse:

   Po ta kesh fjalen per Akademikun e Sigurimit te Enverit, Farudin Hoxha e njoh fare mire se cfare ishte kur i mbante canten Petrit Radovickes dhe qe mbushi Shqypnine me HEC-et e tij te ndertuara mbi perrenj te thate dhe madheshtia e marrezise qe i kendojne enveristat ketij Akademiku te Sigurimit dhe te Digave te Enverit eshte njesoj si Akademiket e Plepave te Sali Berishes,

   PO KETU CFARE NUK MERRET VESH?

   sepse:

   Cdo gje eshte fare e qarte si drita e diellit qe Shqypnia akoma po jeton ne Kohen e Qepes te Partise se Punes si ne asnje vend tjeter ne Evrope.

   PO PSE KA NE UK FANATIKE SI ENVERISTAT SHQYPTARE QE NUK HANE FARE PYKA LLOGJIKE?

   Kjo eshte ceshtja THIS IS A QUESTION o Marku nga Tropoja, me fal o Marku nga Ingliterra.

   Reply to this comment
   • Mark uk September 14, 10:36

    Shume faleminderit intelektual ,ne kete forum ku dominimi komunist po behet i rrezikshem , duhet mos me e lane faren e keçe me u perhap ,
    ashtu si boni sali berisha qe e denoje ket komunist intlektual i kohes se qofte largut .

    Edhe kete per kafe e arestoje sali berisha , apo se hidroçentralet i ndertonte me materiale komuniste ?

    edhe ket hiç spa pret radakja ,
    sa kafe kishte pire ky intelektuali e nuk i kishte pagu ? apo mos kishte bo nonji sabotim tek
    projektet ,dhe nuk pranonte me ja dorzu demokrateve ? edhe
    Nexhmija kishte pi shume kafe , e sala e denoje .
    Nuk jam prej tropoje , jam shkodran si Novruz Muzlimani komunist .

    Reply to this comment
    • intelektuali September 14, 21:19

     Ja ta thote intelektuali o Marku nga Shkoderlocja:

     Sali Berisha e arrestoi Akademikun e Sigurimit Farudin Hoxha sepse ishte shume i squt dhe keshilloi Dritan Priftin dhe Like Floririn qe te mbanin plot e perplot me uje digat e kaskades se Drinit nga Fierza e deri ne Va te Dejes qe te nxirrnin “dhjam nga pleshti” dhe te fitonin shume LEKA nga serbet e Milosheviqit, ne kundershtim te plote me rregulloren e Petrit Radovickes dhe kur bora e bjeshkeve shkriu papritur permbyten Shkodren dhe e bene si Venediku i Doxheve te Skenderbeut.

     CFARE KA TE PAKUPTUESHME KETU?

     Saliu me pas permbytjen e shkodres e spjegoi me apokalite jashtetokesore qe ndodhin nje here ne 1000 vjet, ndersa Jozefina si me e squte e spjegoi me rritjen e volumit kur akulli i bjeshkeve behet uje ne kundershtim te plote me ligjet e fizikes.

     PO PSE KESHTU DO TE SHKOJE SHQYPNIA NE BE?

     Reply to this comment
 17. beni September 13, 16:58

  Ai qe Ka hyre njeher ne dyert e Parlament Apo kuvendit dikur,atje vertitet prap nga nje karige me larrt e me von me posht,por Po ne ate salle,,Sk zanat tjetr,pervecse mashtrus Kur paguan taksapaguesit!

  Reply to this comment
 18. MH September 13, 17:39

  Ore Claus!!!
  Qe shet dije per cdo ceshtje.A ka mundesi te na prezantohesh me nji foto qe te njohim se kush muti je!
  “Pershendetje!”

  Reply to this comment
 19. beni September 13, 17:58

  Përvoja në politikë nuk ka të bëjë se je i djathtë e i majtë,komunist apo radikal grupimet në demokraci jan pjesë e demokracisë,s’ka të bëj është Ruçi apo Skënderi komunist njeri e tjetri radikal!
  Kto parti e persona të veçantë që kanë shërbyer në sistemin e përparshme politik e tashmë përfaqsojnë një parti si psh Ruçi PS e nuk kan pas një të shkuar korrupsioni e kriminaliteti nuk ka arsye pse të mos përfaqësohet në këtë post të një institucioni?
  Shteti është i të gjith shtetasve,pa marrë parasysh idetë e partitë politike!
  I takon maxhorancës të vendos kush do të drejtoj këte institucion!
  Problem në Shqipëri është se jan te lyer e të përlyer nga korrupsioni si ps e PD,pdu,apo të tjerë që bëjn valla gjoja detyrën e patriotit?
  Ruçin e njohim komunist e socialist por ama nuk ka ndryshuar fytyrën e të bëhet p d si Sali Berisha?
  Duhen vlerësuar edhe fytyrat?

  Reply to this comment
 20. PUPET STATE September 13, 18:34

  .NUK ESHTE PUNE GRAMOZI SOT ABSOLUTISHT…
  .

  PSE BERISHA KA DRIBLUAR APO SHKELUR ME KEMBE NJE SKUADER FUTBOLLI ME AMBASADORE AMERIKANE..KU DHE DONALD LUJA DUKET SI USHTAR PARA KOLONELIT BERISHE

  1 -Chris Hill
  2 -William Ryerson
  3 -Joseph E. Lake
  4 -Marisa R. Lino
  5 -James Pardew
  6 -Joseph Limprecht
  7 -James F. Jeffrey
  8 -Marcie Berman Ries
  9 -John L. Withers II
  10-Alexander Arvizu
  11-Donald Lu

  Ekuacioni i marrëdhënieve SHBA-Berisha, ka një të panjohur ende të pazbuluar. Sipas kategorive normale të analizës, ky ekuacion duhet të ishte zgjidhur prej kohësh me largimin e Berishës nga politika, në një mënyrë apo në një tjetër. Gjatë karrierës së tij politike 23 vjeçare, Berisha ka pasur disa konflikte serioze me SHBA, përkatësisht me qendrat zyrtare të politikëbërjes amerikane. Sipas këtyre kategorive analitike Berisha duhet të ishte larguar nga Shqipëria

  -Në mars 1997,

  -E nëse nuk ndodhte kështu duhet të ishte larguar nga politika pasi dha dorëheqjen si President i Republikës në korrik 1997, dhe të mos kishte marrë përsëri postin e kryetarit të PD, në tetor 1997,

  – E nëse nuk ndodhte kështu duhet të ishte burgosur në 1998 apo 2000, si rivali i tij Fatos Nano.

  – E nëse nuk ndodhte kështu duhet të kishte dhënë dorëheqjen e detyruar nga posti i kryetarit të PD pasiqë humbi zgjedhjet parlamentare të vitit 2001.

  – E nëse nuk ndodhi kështu nuk duhet të kishte fituar zgjedhjet e vitit 2005 dhe aq më tepër të rikthehej në pushtet si kryeministër.

  – E nëse nuk ndodhi kështu, duhet të kishte dhënë dorëheqjen pas shpërthimit të Gërdecit

  -. E nëse nuk ndodhi kështu nuk duhet t’ i ishte njohur fitorja e zgjedhjeve të vitit 2009.

  -E nëse nuk ndodhi kështu duhet të ishte detyruar që të jepte dorëheqjen pas 21 janarit.

  – E nëse nuk ndodhi kështu duhet të ishte detyruar të largohej pasiqë përmbysi rezultatin e zgjedhjeve në Bashkinë e Tiranës.

  Por nuk ka ndodhur kështu dhe Berisha do jetë përsëri në lojë, në konfliktin e radhës me ambasadorin amerikan të radhës.

  Cili është shpjegimi për këtë paradoks? I vetmi shpjegim i logjikshëm është se politikëbërja ndërkombëtare amerikane është më e thellë se institucionet amerikane që e bëjnë atë zyrtarisht. Që prej pikënisjes që është mbledhja e të dhënave, fakteve, dhe deri te vendimmarrja. cilat në ambasadën e Tiranës nuk janë gjithmonë në dijeni. Në rastin e marrëdhënieve të Berishës me ambasadorët amerikanë në Shqipëri, me kohë është krijuar një lloj sugjestionimi i ambasadorëve amerikanë nga Berisha. Ambasadorët amerikanë që vinë në Shqipëri janë njerëz shumë inteligjentë, të cilët nuk mund të mos e perceptojnë saktë atë që tashmë është kthyer në një fenomen: Ambasadorët vinë dhe ikin, luftojnë me Berishën, duket sikur e djegin, por Berisha mbetet gjithmonë në lojë triumfues

  . Madje për disa nga ambasadorët amerikanë në Shqipëri, si Lino, Limprecht, Withers,Arvizu mund të thuhet se Berisha ka qenë një ambasadorofag (ambasadorngrënës) në raport me ta.

  A do të jetë Donald Lu ambasadori amerikan që do ta nxjerrë në pension si politikan Berishën, ose e thënë ndryshe a do të jetë Donald Lu Berishofagu politik?

  Nuk besohet..sepse ne ambasada ka dy shtylla kryesore: dipllomacia dhe sherbimet inteligjente..dhe kjo e fundit dikton qe SERBerisha te kaloje 11 ambasdore amerikane qe shume prej te cileve i ka shkelur me kembe…..

  pra dhe nje here pse donald luja ri si ushatr para sali “kolonelit” & kriminelit

  Reply to this comment
 21. Koba September 13, 19:51

  Respekte Z.Malaj .I ke rene pikes.Kurse Ti Mark Uk i ke rene qelbsit te takemit tend .Prite Vetingun se po e sheh se ku do te perfundojne Salehu yt dhe Lul-Sumkapuci.Zotit Ruci Urime dhe i vafte mbare Puna per te miren e Shqiperise dhe te popullit.

  Reply to this comment
 22. jimmy September 13, 19:51

  Po mor Malaj jam dakort me ty per Sali kriminelin dhe Lul Bashen si klloun i “babes” dhe i perfshire ne vjedhje e krime. Nga ana tjeter dua te permend qe Gramoz Ruci ishte (me shume se tre muaj) ne Min. te Brendshme ne fund te te diktatures dhe nuk mund tja ngarkojme gjithe bemat e regjimit komunist, por le ti japim aq sa i takon jo ta mbrojme.
  Gjate periudhes se tij si minister, ne oborrin e Min. Brendshme punonte dite e nate nje brumatrice qe likujdonte te gjithe dosjet nga arkiva e ministrise qe kompromentonin seriozisht regjimin me krimet e bera ne dekada dhe me nje Zis riportabel materjali dergohej tek fabrika e kartonit. Ky eshte nje fakt qe nuk mund te mohohet.

  Reply to this comment
  • G.O.V. September 13, 20:38

   o jimmy
   .
   edhe nese e marrim te vertete ate brumatricen e Mozit….nga atehere kane kaluar mbi nje cerek shekulli pra eshte nje epoke e tere qe do ta quaja Murtaja Nazi berishiste qe i ka ardhur fundi.
   .
   Rapsodi funebre për Sali Biberishën
   .
   Rapsodi funerale për Sali Bishën burrin e shtetit te Arvizuse sot KY ISH AMBASADOR eshte nenpunes me rendesi ne DASH-in e Amerikes
   1.
   Ku e ke djalin nene Jovanka ?
   Ne Tirane, tek Sllobodanka,
   Don me u kthy dhendrri n’pushtet
   Tash do te dalim n’selamet.
   Dobro doshli, daj Fazllici !
   E uron Shkelzen-o-vici
   Zdravo unuka Argite !
   Te gezojme qe erdh kjo dite !
   Tash fitojme ç’far t’na doje zemra:
   Pare t’pista, prona, tendera,
   Me rrite normen e fitimit,
   Jem bashkue me boten e krimit.
   2.
   Babe Salihi jep udhezimet,
   Si me i shtue superfitimet:
   “Gjithsecili ne klanin tonë,
   T’angazhohet ne korrupsion !”
   Ne mandat te pare si president,
   Jam tregu koqe, pa mend,
   Me duket vetja anormal,
   Pse nuk vuna kapital !
   Eshte momenti te fitojme sot,
   Vitet qe na iken kot,
   Due me u ba pasanik,
   Me jetue si sheik!!
   Objektiv i madh per mu:
   Keto milionat me i fitu
   Si ti fusim ne xhepin tone,
   Ka metoda ti pastrojme.
   Arme, droge e kontrabande,
   Jane per burrat: pune e rande,
   Ketu, Argite mos i fut hundet,
   Kem Shkelzenin per kesi punesh.
   More Shkelzen, t’ka baba trim,
   Je i lind per demontim,
   Ti Argita, bija ime,
   Fokusou n’ privatizime.
   Sokoleshe, ti moj malesore,
   Na e hap studion ligjore,
   Gjithe projektet qe ka shteti,
   Do i perlajme t’ tana per vedi.
   Ç’fare ka prona ky milet,
   Ne mal, n’fushe a ne bregdet,
   Turru pra, ti moj azgane,
   Me i kalu n’llogarine tane.
   Thuri planet me ngadale,
   Futju bregdetit me radhe,
   Nga Ksamili ne Velipoje
   S’leme parcele te na shpetoje !
   Ty Jamarber t’kam si djale
   T’i zaptosh tokat ne Jale
   Per Zenin kam tjeter plan
   Jane dy mije hektare ne Seman
   Nuk na vjen me fati ne dere,
   Ta shfrytezojme per te fundit here,
   Te mos mbese aset pa shit,
   Te mos leme prone pa grabit.
   Hyrjen n’ NATO, me sa te mund,
   Do ta shtyj ne maksimum.
   Po te na bajne neve anetar,
   S’mund te vjedhim si me pare.
   Do veme kapital pa mase,
   Do fitojme para me thase,
   Me i pastrue sipas ligjit,
   Kemi firmat e Fazllicit.
   Shkina ime, moj Argite,
   Mire i “qan” keto “sukses fite”
   Çdo projekt qe konsulton,
   Dhjete perqindeshin e “rrafshon”.
   Nga qe pronat ke synim,
   Po te jap mendimin tim:
   Toke me çmim “badiava”
   Veç n’ Porto Romano ka.
   Jane pronare ca katundare,
   I genjejme me pak dollare.
   Bejme nje Vendim historik:
   E kthejme n’ Park Energjetik.
   Vlera e tokes shkon n’stratosfere,
   Rritet çmimi 300 here !!
   Sa firmos nje V.K.M.
   Pare te madhe fitojme ne !!
   Shkelzeno, qepju Gerdecit,
   Eshte mbreti i biznesit.
   Gjithe mafjozat ma t’nderu
   N’trafik armesh jane perqendru.
   Eshte biznes fantastik !
   Demontim dhe trafik.
   Do ta bejme ne menyra te fshehta,
   T’ mos leme gjurme ne evidenca.
   Trafikojme edhe raketa,
   Sa te doje Al-Qaida.
   Ne rruge sekrete permes Çadit,
   I çojme arme edhe Xhihadit.
   Nuk na duhen ne uzinat,
   Fillo, e ngre llamarinat.
   Perdor mjetet e ushtrise,
   Ke dhe çiken e Farise.
   Kam mendu per proceduren,
   Gati ke infrastrukturen.
   Alibe e Aldo Bumçe,
   I ke vartes n’ grupin e punes.
   Mos humb kohen me liçencat,
   Ti jep baba kompetencat.
   Qeveria, perfshi mua,
   Do te jete nen urdherat tua !!
   Ne poligon shko ndonjehere, n’te rralle,
   Veç me mbush thaset me dollare,
   Non-stop, n’supervizion,
   Baxhanakut i takon.
   Per fitimin maksimal,
   Nuk njoh ligj, as moral,
   Puna del me leverdi
   Kur shfrytezohen gra e femi.
   Keto jane pune qe leverdisin,
   Pasunohemi me tane fisin,
   Fitim te tille nuk ka pare bota,
   Pesedhjete breza s’na dhemb koka.
   3.
   Kam kerkese nga njerzt e grues:
   T’u jap serbve akses n’Durres.
   Kam mendue qe per Serbine
   Te baj aksin Laç-Morine!!
   Kosovaret nuk i due hiç,
   Sepse jane anti-Fazlliç.
   Çmendurisht une kam dashni,
   N’dajallaret e femijve t’mi.
   Rruga qe i sherben vatanit,
   Do kalonte grykes Komanit.
   Ky opsion nuk me pelqen:
   Me demton si biznesmen.
   Une nuk jam aq rrote budalli
   Me e ndertu nga thote Topalli.
   Rruga bregut lumit Drin,
   Le pa pune tragetin tim.
   Jam i lute prej Erdoganit,
   T’kaloje rruga bregut Fanit.
   Keshtu, kane shansin osmanllinjte,
   Per here te pare me shkel n’Mirdite!!
   Pra, Kosova eshte sebepi,
   Perfitues jane turku e serbi.
   Do ta haje buxheti i shtetit,
   Edhe xhepat e miletit.
   Nga miliardat qe do hedh,
   Gjysmen n’rruge-tjerat i vjedh.
   Jemi te “ndershem” ne publik,
   Eshte projekt patriotik !!
   Do ta nisim me nxitim,
   Pa projekt e preventiv,
   Keshtu nuk kapet abuzimi,
   N’xhepat tane shtohet fitimi.
   Gropes se zeze te korrupsionit,
   I veme emrin “Rruga e Kombit”
   Se ky popull eshte i trashe,
   E ha sapun per djathe.
   Keshtu, per dite vjedhim miliona,
   Me parullen: “rrofte Kosova”.
   Plan biznesi me te mire s’ ka,
   Miliardere ka me na ba!!
   Eshte projekt qe suporton,
   Çdo lloj vjedhje e korrupsion.
   Jane pa tru shqiptaret e ngrate,
   I mashtrojme dhe per fushate.
   Une jam Sale talebani,
   Me vjen ne ndihme dhe Erdogani
   Me sebep te inagurimit,
   Dy dite para votimit !!
   (Dasem te madhe do te banim,
   Te kishim ketu dhe Sllobodanin !!)
   Po u ba ndonje padi,
   E dergojme Sollakun n’shpi.
   Me mbrojt fort korrupsionin,
   Kemi gati “lustracionin”.
   Kemi eksperience nga bota,
   Siç vepronte Penelopa.
   Keshtu do bajme me tunelin,
   E ndertojme pastaj e shembim.
   Siç na meson arithmetika,
   Kete e thote edhe Argita:
   Qe te fitohet sa me shume,
   Duhet rrit puna n’volum.
   Sukses-fija eshte derivat,
   Punet e vogla japin pak.
   Po kur shifra eshte me billiona.
   Çahen brinjesh llogarite tona !!
   4.
   Nga Argita due’ i projekt:
   Si ta fusim ARMO-n ne xhep.
   T’u krijojme pershtypjen t’taneve,
   Se ua dhame amerikaneve.
   Nga Teksasi, nje firme hiçi,
   Na e gjejne Toma e Fazlliçi.
   Koperture n’afera krimi,
   Rezart Taçi esht me kopili.
   Thirre Taçin me urgjence !
   Fillo, jepi konsulence !
   Te startoje, me korrupsion,
   T’paguaje mediat, sa t’kerkojne.
   Taçi-Oil, ky Taç-rrufjani,
   Fonde sjell nga Azerbaijani.
   Nuk prish pune, t’ zeza a t’kuqe,
   Mire se te vijne nga mafia ruse !
   Vlere fiktive veme n’ offerte,
   Me u “pague” per 5-6 vjet,
   Po u zbuluem nga konkurentat,
   I nderron Ruli dokumentat.
   Nuk e ban ai per shoqni,
   Ai ka ketu pjesen e tij,
   “Druri i arres” qe nje nxitim,
   Sot e kam ortakun tim.
   Per “OK”-n ne parlament,
   Duhet ba nje marifet:
   Vec te kete emerin “garanci”
   Boshe e fallco, s’ka rendesi.
   Grupi im parlamentar,
   Jane ca koqe, e ca gomare,
   S’jane te zot as “per nje pune”,
   Miratojne ç’far u tham une.
   Pse jane arti, politika ?!
   I blejme ca nga opozita,
   Kur ta mbyllim kete pazar,
   U çojme ftesat per iftar.
   Per parate, s’kemi siklet,
   ARMO-n e marrim pa leke,
   Po t’na pyese ndonje gazete,
   “Jane pague”, por jo n’buxhet.
   Po e teproi ndonje gazetar,
   Do ta shpalle une tradhetar,
   Do ia djeg gjithe pasurine,
   Me shtypshkronje, e me makine.
   Per transferta kriminale,
   Kemi banken personale,
   Me Tan Santo e Elvane,
   Kryebandit Adrian Fullane.
   I bajme ligjet si t’i dona,
   Qe ARMO t’jete e jona.
   Ky qe plani, me startuu,
   Eshte sukses i garantuu !!
   ESHTE PROJEKTI I FITORES !
   JA KALOJME DHE AL KAPONES !!
   5.
   Merakoset nene Jovanka:
   Motra ime, Sllobodanka !
   Mos ma lini n’balte Fasllicin,
   Pse e kemi Kryeministrin?!
   Sal Berisha mban fjalimin:
   Mos ma ngucni “gospodinin”
   Mbyllni gojen deputete !
   Se ua sjell ketu n’parlament.
   Nis veprimet paranoja:
   O Damir, o “srdce moja” !
   Merre çarterin per Tirane
   Je ne bes’time n’ TV Klan.
   Ne aeroport shtrohet tapeti,
   Me urdher te nalte nga shteti,
   Zbret me nderet e nje princi,
   Dora vete: druzhe Faslliçi.
   Angazhohet i gjithe shteti,
   Policia e prefekti,
   Shantazhojne Sala e Liria:
   Te rrije urte prokuroria !!.
   Se eshte koke, per koke te mikut,
   Eshte koka e trafikut,
   Kontrabanda e Ballkanit,
   Kontrollohet prej “viganit”.
   6.
   Fakte te reja kan dale ne drite:
   Kush e nxori Azemin ne prite,
   Kush e shfrytezoi arkivolin,
   Me ba 14 shtatorin !
   S’e harrove o Sale, traditen,
   Keshtu e vrave edhe Trebicken,
   E verteta po del ne pah,
   Kush e çoi Kosten “per gjah”.
   Po te zbardhet prej fillimit,
   Tragjedia e 2 Prillit:
   Dora qe gjakosi Shkodren,
   Ajo vrau dhe Remzi Hoxhen.
   Kur Kosova ngrinte krye,
   Behej shqipja “lesh e li”,
   Luks i madh per Serbine,
   Kur shtie n’kaos Shqiperine.
   Hej Sali, miku i Fazlliçit,
   Ia kalove Karaxhiçit,
   Karburant i dhé Serbise,
   Me vra djemte e Dardanise!!
   U rrjeshtove n’krah te Rugoves,
   Kundra trimave te Kosoves
   I gjithe populli u çudit
   Kur i shpallet “terroriste” !!
   Trimat, ne lufte me dushmanin,
   Ti, biznes me Arkanin.
   Dosja jote ne Beograd,
   Filloi te jape rezultat.
   Kur Kosovës po i vinte fati,
   Direktiven jep lugati.
   Me urdher te UDB-se
   I the “jo”, Rambuje-se.
   Ti ke ba nje mal me krime,
   Vrave popullin ne lufte civile,
   Mbolle ngjarjen me vrastare
   “Hiroshimen” gerdecare.
   Tym e helm mbushe kete vend:
   Bloze qymyri, nafte e cement,
   Ke dhe plane me mizore,
   Me centralet berthamore !!
   Si familje, je ba llum
   Ju ka vene mafia perfund:
   Delijorgji, Medi dobiçi
   Rezart Taçi e Fazlliçi.
   Qe ta themi hapur fare,
   Eshte gjithe mafia nderkombetare,
   Kriminelet ke ortakë,
   Me t’çue ne Hage, ti e ke pak!
   7.
   Jam Sali, Sali “qëndresa”
   Vrava, vodha gjithe sa desha
   Per pushtet, une djeg Shqipnine,
   Per Gerdecin, hiç s’ma ndin.
   Madje jam shume i vendose,
   Per nje tjeter katastrofe !
   Me barut u ba shume buje,
   Kete here do jete me uje !!
   Shkodren do ta bej det,
   Ta mbaje mend perjete !
   Tragjedi qe s’e ka pase,
   Ne Kafe te Madhe permbi skaf !!
   Vi nga kulla e Vicitolit.
   Jam nga shpella e Mit Sokolit,
   Qe ju turr topit per ment’ krese,
   Tu mendue se eshte n’sigurese !
   As kurkujt nuk ia kam friken,
   E kam “tredh” une opoziten
   N’ unison me Edi Ramen,
   Kushtetutes ia kam “kajt nanen”.
   Le t’vazhdoje me batuta,
   Tu tregue perralla me flutura
   Nuk me tremb mue Johni II-te,
   Une nuk pyes per Amerike !!
   Derisa t’permbyset globi,
   Me rruen trapin “Silvia Konti”,
   Se ia marr erzin n’publik,
   Ia kam ba nje vidioklip !
   Me gjyqsorin s’kam problem
   Aty kam une klanin tem,
   Bamirit ia kam ba bene,
   Do t’ia marr dhe KLD-ne.
   Me i vu krimit kapak,
   Mua m’duhet edhe nje mandat
   Kam nje plan te sterhollue,
   Me lane popullin pa votue.
   Kur te vije dita per votim,
   Jam usta n’manipulim.
   E ujdis dhe me Europen,
   N’qeveri me kokelopën.
   8.
   Mire ia ban more faqezi,
   Kur ka t’marre qe t’besojne ty,
   Se çdo popull ne planet
   Nuk do të sillte me ne pushtet.
   Per faturen dhjetra mijera
   Brenga, plage edhe viktima,
   Per gjithe krimet ndaj vatanit,
   Do ta benin si Sadamit.
   9.
   Hapi blloqet moj Argite:
   A ka mbet ndonje gje pa u shit ?
   Nga vemendja si na doli ?
   INSIG-u , ALBPETROL-i ?!
   Duhet te kesh n’vemendjen tate,
   Dhe repartet ushtarake.
   Ç’fare ka: toke e ndertim,
   Ta kthejme ne perfitim!!”.
   Te punojme ma me kujdes,
   Po na dalin letrat n’shesh.
   “Bomba” e pare qe faksi djalit,
   Tash, e-mailat e Ansarit !
   Ne publik erzin na muaren,
   s’na paguan as faturen,
   Me aferat qe t’zbuloi Tema
   Mos t’jem une, t’kishin fut brenda.
   Per çdo gje, rrofte kapari,
   Se ta fusin si arabi
   Ta kesh rregull n’punen tane:
   Leket merren paradhanie !
   Mos u ban more babe zevzek,
   I thote t’jatit çika e vet:
   “Veç me tenderat qe kam n’proces,
   Jam tu e mbushe edhe nje thes !”
   Asetet qe ti permende,
   I kam te shkrume n’listen teme.
   Une i bej punet me grafik,
   I kam ne plan per kete vit.
   Nuk pajtohem me kritikat,
   Mos mi humb babo meritat.
   M’ gjej nje tjeter ne Planet,
   Qe eshte ba bos per 4 vjet ?!
   Per çdo prone qe eshte kthy,
   Une e Zeni kem nderhy.
   Ne çdo projekt e investim,
   Aty eshte dhe emri im !!
   Koncesione e tenderime,
   Kane kalue ne doren time.
   S’jam mjaftue si konsultare,
   me perqindje, jam pronare !!
   A e ke pa si po hedh shtat,
   QTU-ja e re ne Farke ?
   Veper qe se ka Shqipnia,
   Ashte tu u ba me leket e mija !
   Lumenjte: Drin, Vjose e Devoll,
   I kam une nen kontroll !
   Po s’pagoi taksen tek une,
   S’fiton asnje konsorcium !!
   Fantazia ime s’ndalet,
   Kam fillue te zaptoj dhe malet:
   Dajt, Terbun e Veleçik,
   Tash jam ngule dhe n’Bukanik.
   Me ndihmen e dajes Fazlliç,
   Kem ba lek e fitue miq:
   Mishkovicin e Arkanit,
   Dhe djalin e Sllobodanit !!
   Kam arrite me menaxhu,
   Procesin me te korruptu.
   I rashe vize VITOL gjigandit,
   Ia dhashe ARMO-n Taçit mamit.
   Edhe pse jam billionare
   Ne shume projekte, aksionare,
   Do te vazhdoj ta rrjep Shqipnine,
   Vete e deshen borgjezine !
   Pra, ç’ka lidhje me terrenin,
   E godisim bashke me Zenin,
   Ti kujdesu veç per vedi:
   Mos me ra nga pushteti
   Qe t’i gezojme na pasunite,
   Mos prano me i hap kutite.
   Se po i hape, fiton Rama,
   E na i konfiskon te tana !!
   Po erdhi ai n’pushtet,
   E sigurte: burgu na pret.
   Krimet tona sa nje mal,
   Nuk mjafton kodi penal.
   Qe te shpetojme duhet me ik,
   Ne azil politik,
   Nese duem nje vend tamam,
   Shkojme drejt e n’Teheran.
   ***
   Zonjë e madhe Jozefinë,
   Ke merita n’sigurim,
   Që kur re në banane,
   Ti je ba pulitikane.
   Nga besimi europiane,
   Në politike je talebane,
   Për të tjerat je hibride,
   Nuk e flet as gjuhën shqipe.
   Si kryetare je e dhunshme,
   Nga fjalori: e paturpshme !
   Histerike si një vrasëse !!
   I njeh mirë dhe lëndet plasëse !!
   ***
   Kush e solli kete cunam ?
   Kryeministri sharlatan !
   “Hena blu” as “dielli gri”,
   Dora vete shoku Sali !
   Hapi syte o milet,
   Pse fajtore jemi vete:
   Se çdo votë për atë lubi,
   Eshte burim për tragjedi !!
   Moj malesia e Gjakovës,
   Ke pas qene e pararojes,
   Ti ke pase burra model,
   Turp, qe nxore ate kriminel !
   Do t’mbuloje Sale turpi i zi
   Per afera e per tradheti,
   Do te mbetet brez pas brezit:
   “Kryeministri i Gerdecit”.
   Para teje ne tradheti,
   Jane zhyt Zogu e daja i tij.
   Por s’kane bere te tilla pazare!!,
   Me ujrat territoriale.
   Kjo do te thote se n’ qeveri
   Esat Pasha na eshte kthy.
   Problemi qe ka sot vendi:
   A do vi dhe Avni Rustemi ?!
   Jeni nje tufe me kusare,
   Me Ballinje e Selmanllare,
   Delijorgje dhe Fazlliçё,
   Taç e maç e berishiçe.
   Kjo eshte klike qeveritare,
   Eshte nje bande kriminale,
   Ruli, Basha dhe Mediu,
   Kapobanda eshte Saliu.
   Sa krimet i keni ba,
   Me lekure keni me e la.
   Do ta zbojme ne korrupsionin,
   Bashke me Gerdec-kualicionin.
   ***
   Moj PD – e bija e “nanes”,*
   Paske qene ti “piçka e s’ames”.
   N’kryesine tende ka hyp llumi,
   Me shume turp ty po t’vjen fundi !


   pra zoti qimi
   ne gop te semes shkofte gramozi
   por ai do jete i super respektuar
   nqs amerika dhe europa
   + te perndjekurit politike
   mbrojne kaq hapur
   nje nga monstrat
   qe ka nxjerre historia njerzore:
   .
   GHOST OF VIQIDOL

   Reply to this comment
 23. Lili September 13, 20:01

  Pupet state,
  Pergjegjia eshte nje gje qe nuk duam me pa e nuk duam me pranuar se kemi varr shpresen tone jo tek populli jone po tek amerika.
  Po ajo pergjegje eshte : amerika si dje kur ndihmoj komunistet si sot kur prape zgedh me ndihmuar komunistet nuk ka qillime te mira per shqiptaret,perkunder cka mendojme ne verberisht: si dje si sot amerika do nje shqiperi sa ma te dobete qe ceshtja shqiptare te mbyllet . Edhe per kete qillim diplomacia e soft powerit u applikuar shkelqyeshme tek ne,me nje shperlarjen trurit fale mult ojq qe paguhen per kete pune..deri ne shperbjen e cdo gje shqiptare n’ate vend edhe mundesisht deri ne shperbejen e kombit aty .Cka ka ndodhur edhe do vazhdoje deri sa te zbazet krejt shqiperia.
  Amerika ka paguar e investuar per kete qillim prej berishes tek basha,qe fitoj edhe nje pashaport amerikan,qe kur nuk u mohu nga amerika deri tek Rama…
  Mbetet tash te geltitet Ruci per ameriken…
  Nuk na pelqen me e pa po ashtu eshte ..nuk po ia shohim asnje harj amerikes ne politikberrje ne shqiperi tash e 27 vjet

  Reply to this comment
 24. aaa September 14, 18:04

  pershendetje Claus !
  .
  Faleminderit per repliken e mire prita por anashkalove problemin kryesor:

  .
  Pra ti nuk duhet te sulmosh me raketa nje person si Gramoz Ruci i cili eshte dhe ai fajtor per bemat kriminale te berishes me veprimet dhe mos veprimet e tij. ashtu si mund te themi dhe per rajesonin arvizune apo kete shakaxhiun donald lune
  .
  Por ai eshte vite drite larg nga monstrat berisha-azem hajdari-nul noka e deri te erzen brecani.
  .
  Nqs do te dish ose te kujtohesh se sa talebane kane qene berisha me banden e tij te tropojes ju lutemi ndiqni kete video ku mund te dalloni pas azem hajdarit dhe Flamur Noken dhe erzen brecani dhe dhjetra shikas te sali elezbiberishes

  Shikim te kendshem !

  http://www.youtube.com/watch?v=iramcReU3HQ

  Reply to this comment
 25. Dodona mbi Tomorr September 14, 21:26

  E cfare me mbetet mua te komentoj mbas “rapsodit” :ai i ka thene te gjitha ne menyre te
  pa perseriteshme. Ka. nji veper te Ismail Kadarese te titulluar ” histori e popullit tim ne vargje” ndersa kjo rapsodi do te thosha se eshte histori e “” tranzicionit ” shqiptar ne vargje.

  Reply to this comment
 26. Timonier Edvini September 15, 09:03

  Komplimente per shkrimin, Z Malaj, si gjithmone i sakte .Gramoz Ruci, ka qene dhe mbetet poltikani, me korekt, dhe me me integritet, si nga keta te maxhoranzes, dhe nga keta te palo opozites qe kemi sot.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*