Fantazma e “Luftës civile”

December 11, 2017 11:44

Fantazma e “Luftës civile”

Në 74 vjetorin e vrasjes së Dhjetë Këshilltarëve të Hekalit dhe 27 vjetorin e Partisë Demokratike. Një rikthim në vitet e Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare dhe një paralele me vitin 1997. Kush i fryn zjarrit të “luftës civile” dhe cilët ishin autorët e masakrave gjatë luftës dhe përse nuk mund të ndihen krenarë demokratët në këtë përvjetor të partisë së tyre

Xhevdet Shehu

Nesër Partia Demokratike do të kremtojë 27 vjetorin e themelimit të saj. Në dhjetorin e 1990-s kjo parti u shfaq me shungullimë në trajtën e një lëvizjeje studentore, që do të formësohej si partia e parë antikomuniste dhe opozitare në Shqipëri që do të merrte meritat e përmbysjes së diktaturës së gjatë komuniste.

Po nesër në Mallakastër do të përkujtohet një nga krimet më të shëmtuara të kohës së Luftës: Pushkatimi i dhjetë Këshilltarëve të Hekalit në 12 dhjetor të vitit 1943.

Janë dy data krejt të ndryshme në përmbajtjen e tyre me një hapësirë kohore prej gjysmë shekulli në mes. Në të vërtetë janë antipode të njëra-tjetrës. Të parët, Këshilltarët e ngritën lavdinë e luftës, të dytët kanë dashur ta errësojnë, në mos ta fshijnë krejtësisht nga historia Luftën Antifashiste nacionalçlirimtare…

Bilanci i PD-së

Është në përgjegjësinë e demokratëve të bëjnë këtë ditë një bilanc të arritjeve dhe dështimeve të tyre në këto 27 vjet. Partia Demokratike erdhi në pushtet  më 22 mars 1992 për të kaluar sërish në opozitë pas pesë vjetësh. Erdhi sërish në pushtet në 2005, për ta lënë sërish pas tetë vjetësh për shkak të korrupsionit të jashtëzakonshëm. Në bilancin që kjo parti mund të bëjë (nëse do ta bëjë ndonjëherë) fatkeqësisht përmenden më shumë dëme, gjëma dhe fatkeqësi që i ka sjellë këtij vendi dhe fare pak arritje.

Ndër arsyet e fitores së Partisë Demokratike më 22 mars 1992 radhiten disa. Analistë dhe politologë të ndryshëm, secili sipas mënyrës së vet, kanë radhitur faktorë të brendshëm dhe të jashtëm, ku përmendin gjendjen e rëndë ekonomike në vitet ’80, që çoi në rritjen e pakënaqësisë popullore, luftën e klasave dhe krimet që u bënë gjatë dekadave të Luftës së Ftohtë, paaftësinë e ish-udhëheqjes komuniste për të bërë ndryshime të thella demokratizuese, faktorin Gorbaçov, përmbysjet në Europën Lindore, ndikimin në rritje të Perëndimit me rrugë e mjete të ndryshme etj., etj. Në mënyrë të pashmangshme, edhe në Shqipëri komunizmi do të kishte të njëjtin fund të palavdishëm si në vendet e tjera të Europës, thonë analistët. Dhe ky konkluzion është i saktë.

Partia Demokratike ishte e para parti politike që u krijua në dhjetorin e vitit 1990 si opozitë e Partisë së Punës, që kishte sunduar e vetme për 50 vjet në Shqipëri. Po t’i referohemi traditës historike, rolin e opozitës, pra të kundërshtarit antikomunist, duhej ta luante Balli Kombëtar ose Legaliteti, dy parti që vepruan gjatë viteve të luftës Antifashiste në Shqipëri. Mirëpo, kur do të themelonin partinë opozitare studentët dhe intelektualët e Tiranës, as që u shkoi nëpër mend që atë ta quanin, për shembull, Balli Kombëtar, pra të përpiqeshin të ringjallnin traditën e një gjysmëshekulli të shkuar. Jo. Dhe kjo mendoj se ka arsyet e veta. Në radhë të parë ndikimin kryesor e kishte e kaluara e këtyre partive, sidomos ajo e Ballit që ishte identifikuar jo vetëm si antikomuniste (kjo i bënte nder për kushtet që u krijuan), por mbi të gjitha si bashkëpunëtore me okupatorët fashistë. Për gjysmë shekulli me radhë Enver Hoxha dhe Partia e Punës e kishin stigmatizuar dhe nuk kishin lënë gjë pa thënë kundër Ballit dhe ballistëve, duke e përbaltur keq dhe në mënyrë të pandreqshme emrin e tyre në sytë e popullit. Ndërsa poema e njohur e Shefqet Musarajt “Epopeja e Ballit Kombëtar”, mendoj se ka luajtur një rol të veçantë në diskreditimin e ballistëve, duke i bërë edhe më të besueshme fjalimet e Enver Hoxhës kundër grupimit politik që mund të shihej si opozitar i mundshëm në fund të vitit 1990.

Ndërkohë, flitej se Balli Kombëtar i kishte ruajtur strukturat e tij udhëheqëse në mërgim, ndaj dhe nuk mund të krijohej parti tjetër me atë emër. Megjithatë, kur erdhi ora e pluralizmit politik në Shqipëri, ish-udhëheqësit komunistë, më shumë se çdo gjë tjetër, kishin frikën e ardhjes në pushtet të ballistëve. Në një sërë mbledhjesh të atyre ditëve, sidomos nëpër aparatet e Partisë së Punës dhe në institucione të larta shtetërore, Ramiz Alia paralajmëronte rrezikun ballist. Sipas tij, po të vinin në pushtet ballistët, ata do të hidhnin poshtë fitoret e arritura nën udhëheqjen e Partisë e të shokut Enver, do të shkelnin mbi gjakun e dëshmorëve, nuk do të kishte më socializëm, do të fillonte rrënimi i vendit dhe do të lulëzonte kapitalizmi për shtatë palë qejfe, domethënë shfrytëzimi i njeriut nga njeriu etj., etj.

Ndër të parat thirrje të demokratëve që këndohej në kor në tubimet demokratikase në fillimet e viteve 1990 ishte kjo: “Komunistët në litar, veteranët në hanxhar”. Fillimisht ato u konsideruan si thirrje pasionante, pasi nuk do të ishte e pranueshme që Sali Berisha dhe udhëheqja e tij demokratike të mund të lejonin një masakër të tillë… Në prag të zgjedhjeve të 22 marsit, gjatë një konference për shtyp në Pallatin e Kongreseve, lideri demokrat që më vonë do të bëhej president i Shqipërisë, deklaroi si prioritete të partisë së tij pas marrjes së pushtetit:

“Aprovimi i kushtetutës, vendosja e rendit, rifillimi i prodhimit, ndihma për fshatarin dhe, detyra më kryesore, Pajtimi Kombëtar. Nga PD do të ngelen të zhgënjyer të gjithë ata që presin hakmarrjen. Ne jemi për Pajtimin Kombëtar dhe do të punojmë çdo ditë për të!”

Mirëpo, një nga aktet e para të PD-së në pushtet ishte miratimi i një ligji, më saktë i një neni, famëkeqit 24/1, i miratuar më 30 prill 1992, i cili i nxirrte të papunë dhe i flakte në rrugë të madhe kundërshtarët politikë të PD-së. Fasada kishte rënë. Ishte zbuluar thelbi. Shqiptarët  e panë këtë thelb me tmerr. Ai ishte fokusuar papritmas tek një shifër e akullt, e pashpirt: 24/1.

Hakmarrja ishte ligjëruar tej çdo parashikimi, duke u kujtuar shqiptarëve se ajo kishte mbijetuar, si virusi i plasjes, duke triumfuar mbi virtytet. Ishte fashitur për një kohë, por nuk ishte shuar.

Po çfarë mund të kujtojnë tjetër demokratët dhe të krenohen në këtë përvjetor të themelimit të partisë së tyre: Manipulimin e zgjedhjeve më 26 maj 1996? Firmat piramidale dhe trazirat e përgjakshme të vitit 1997? Grushtin e dështuar të shtetit më 14 shtator 1998? Shpërthimin e Gërdecit në mars 2008, apo 21 janarin e vitit 2011? Në të vërtetë këto janë ngjarjet kulmore që kanë shenjuar historinë e PD-së dhe nëpër të cilat ka ecur ajo parti nën udhëheqjen e Berishës. Fatkeqësisht janë data dhe ngjarje që u shkaktojnë vetëm dhimbje shqiptarëve dhe me të cilat ajo parti kurrsesi nuk mund të krenohet.

Fantazma e “Luftës civile”

Arsyeja pse i bëra bashkë rënien e këshilltarëve dhe ditëlindjen e PD-së, e ka një bazë të fortë: Urrejtjen ndaj luftës antifashiste dhe fitores së asaj luftë. Gjatë gjithë këtyre viteve ballistët e infiltruar në PD por edhe vetë ajo parti ka folur e flet vazhdimisht për “luftë civile” ju për luftë çlirimtare 70 e ca vite më parë. Ky qëndrim është shprehur në vijimësi, deri edhe para pak ditësh. Demokratët nuk e kanë njohur asnjëherë 29 nëntorin 1944 si ditë e çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazifashistë dhe bashkëpunëtorët e tyre vendas, që ishin ballistët. Sa herë flitet për ngjarje të luftës, për përvjetore dëshmorësh apo betejave të asaj lufte, shfaqet menjëherë fantazma e “luftës civile”. Por në Shqipëri, fakt është se nuk ka pasur luftë civile. Uran Butka ka arsye më duket më shumë personale  kur e shqipton dhe mbron këtë tezë. Luftë civile ka pasur në Spanjë në vitet 1936-39, ka pasur në Shtetet e Bashkuara në vitet 1861–1865, ka pasur në Greqi në vitet 1944-49. Nuk ka pasur në Francë, megjithëse ka pasur një reaksion të fuqishëm. Ajo është konsideruar Rezistencë.

Kush i vrau Këshilltarët?

Para dy vjetësh ndodhi një “zallamahi” që pretendonte përmbysjen e historisë së Këshilltarëve të Hekalit. Doli një banor i fshatit Gorishovë ku janë pushkatuar Këshilltarët në dhjetor të vitit 1943 e tha se historia e tyre është e ndryshe. Unë e di mirë atë ngjarje, thoshte ai, se atëherë isha 10 vjeç… Dhe gazetat e televizionet vu e vu: “Përmbyset historia! Këshilltarët e Hekalit janë vrarë për gjakmarrje, jo për ideale…”

Unë jam bir i fshatit të Këshilltarëve dhe jam rritur me historinë e tyre. I kam adhuruar gjithë jetën 45 dëshmorët e fshatit tim dhe 10 këshilltarët, për sakrificën e tyre sublime dhe për burrërinë që treguan në atë luftë. Heroi i Popullit, Dervish Hekali, ishte zëvendëskomandant i Brigadës së 5-të Sulmuese dhe ishte nga ata që nuk firmosi vendimin për pushkatimin e Ramize Gjebresë në fillim marsin e vitit 1944. Një muaj më vonë do të binte heroikisht në Kuç të Kurveleshit… e të gjithë me radhë. Askush nuk ka guxuar të njollosë emrin dhe lavdinë e tyre që ata e shkruan me gjak. Ndërkohë që ndizet vit pas viti një debat fals se ajo luftë antifashiste por “luftë civile”, se këshilltarët e Hekalit u vranë rastësisht e të tjera dëngla që i dëgjojmë dhe i lexojmë të shkruara… Kështu edhe këtë vit.

Sikur të ishte i vetëm rasti i dhjetë Këshilltarëve të Hekalit, mbase nuk do të merrja mundimin t’u përgjigjesha kontestuesve të asaj lufte.

Ish mësuesi im, Mehmet Hysen Duraj më tregonte pak ditë më parë:

“Autori i vrasjes së Dhjetë Këshilltarëve njihet prej 74 vjetësh në Hekal e gjithë Mallakastrën. Ai ishte Isuf Hasani nga Belishova, një nga krerët ballistë të krahinës . Pse e them këtë? Por pikërisht në atë dimër të egër të 43-shit, nuk janë pushkatuar vetëm ata të Hekalit, por janë pushkatuar 44 këshilltarë në gjithë Mallakastrën. U vranë në Drizar e në Aranitas, në Greshicë e Kreshpan… Të gjithë të pushkatuar nga grupimet balliste, bashkëpunëtorë të pushtuesve fashistë italo-gjermanë… Ballistët vegla të okupatorëve, ia arritën përkohësisht qëllimit, duke pushkatuar kundërshtarët e tyre politikë, të gjitha këshillat antifashiste në Mallakastër. Por lëvizjen dhe luftën antifashiste nuk e ndalën dot.”

Këshilltarët e Hekalit ishin: Islam Sadiku, Rexhep Begaj, Isa Zeqiri, Godo Kamberi, Ali Hoxha, Qerim Jemini, Taip Ymeri, Ahmet Sheme, Hamza Jonuzi dhe Veli Shehu. Mund të ishte vrarë edhe i 11-ti atë ditë, Shaqo Islami, i biri i Islam Sadikut, i cili shpëtoi krejt rastësisht…

Vrasësi i Këshilltarëve të Hekalit në fund të luftës ia mbathi për të vdekur si një anonim në një vend perëndimor afro gjysmë shekulli më pas, pa guxuar të shkelë kurrë më në Mallakastër.  Emri i tij kujtohet me përbuzje edhe pas më shumë se 70 vjetësh, ndërsa ylli i këshilltarëve është ngjitur vazhdimisht.

Paralele mes vitit 1943 dhe 1997

Fantazma e luftës civile është shfaqur herë pas here pas vitit 1997 duke arritur shfaqjen më të frikshme të saj në pranverë 1997, kur PD në pushtet me Sali Berishën në krye deshën të ngrinin në luftë veriun e vendit kundër jugut. Ky plan ogurzi nuk u realizua, por elementë të tij ishin krejtësisht të dukshëm. Dhe ata që bënë masakra në Vlorë, në Përmet, në Fier e Lushnjë, ishin kryesisht veriorë të komanduar nga Tiranë. Në krye të operacionit ishte gjenerali Bashkim Gazidede, ish kreu i SHIK-ut me origjinë nga Dibra. Mbi Gazideden ishte Berisha dhe askush tjetër…

Të jetë rastësi? Nuk besoj.

Më 1943 Hysni Dema udhëhiqte operacionin e çetave balliste kundër këshillave dhe luftës nacionalçlirimtare në Mallakastër. Edhe sot e kësaj dite ngatërrohet origjina e tij, të cilin e konsiderojnë nga Tropoja. Në të vërtetë ka qenë nga Dibra. Andej ka qenë dhe Halil Alia i cili ka bërë krime monstruoze në zonën e Vlorës. Ishte edhe Kujtim e Kadri Cakrani, Isa Manastirliu, Isa Toska dhe Hamit Matjani që kontrollonin dhe bënin terror në Myzeqe dhe Mallakastër. Këta krerë ballistë mbi kokë kishin gjermanët pushtues. Në këtë rast pushtuesi i nxirrte gështenjat me duart e ca mercenarëve lapangjozë.

Ja arsyeja pse e bëra bashkë në këtë shkrim datën e vrasjes së Këshilltarëve të Hekalit me datën e themelimit të PD-së.

***

Në të vërtetë vënia në dyshim e aktit të rënies dëshmor në kohën e luftës, sikurse është rasti i Këshilltarëve të Hekalit ka disa nëntekste, si për të kaluarën, ashtu dhe për të sotmen dhe të ardhmen. Ai është thjesht një pretekst për shtrembërimin e historisë. Kontestuesit thonë se atë histori të kohës së luftës e shtrembëruan ata që e fituan atë luftë. Po kush do ta bënte atë histori? Të mundurit? E kemi lexuar edhe versionin e tyre dhe na duket e pabesueshme. Nëse ajo histori ka nevojë për t’u pasuruar apo për të thënë ca të vërteta më troç, hajde ta bëjmë. Por nuk do të na i falë askush për ta përmbysur atë histori.

Ne shqiptarët kemi një histori të përgjakshme dhe është e dhimbshme të vazhdohet me të tilla ndasish edhe sot e kësaj dite. Mirëpo ndarja është reale dhe ne nuk mund të kthejmë përmbys historinë. Kjo ndarje u përvijua qartazi pas vitit 1990 kur pinjollët e ballistëve dhe bashkëpunëtoreve të pushtuesve fashistë ridolën në skenë, madje morën dhe pushtetin. Duke shfrytëzuar krimet që kanë ndodhur gjatë pushtetit komunist që sundoi për gjysmë shekulli Shqipërinë, duke gjetur rastin për të shfryrë mllefin kundër ish-udhëheqësit komunist, Enver Hoxhës, që nuk i la të bënin gëk për dekada me radhë, këta pinjollë përsëritën një gabim të etërve të tyre: iu kundërvunë Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare. Unë personalisht jam në krahun e asaj lufte, jam në krahun e historianëve seriozë dhe të njerëzve me mend në kokë që mendojnë se ajo luftë e shpëtoi Shqipërinë. Fitimtarët e bëjnë historinë. Në rast se Shqipëria nuk do të ishte rreshtuar në krahun e aleatëve të mëdhenj anglo-sovjeto-amerikanë që gjunjëzuan bishën naziste, Stalini, Ruzvelti dhe Çërçilli nuk do ta kishin për gjë ta fshinin nga harta Shqipërinë, duke e ricopëtuar midis fqinjëve që mezi e prisnin një shans të tillë. Mirëpo ky shans nuk u erdhi asnjëherë për shkak të asaj lufte, e cila i dha Shqipërisë statusin e një vendi të mbrojtur nga tri fuqitë më të mëdha të botës.

Tezat e hedhura në treg këto vitet e fundit me “luftë civile” në Shqipëri janë thjeshtë pallavra. Historianët Paskal Milo, Pëllumb Xhufi, Xhelal Gjeçovi dhe të tjerë historianë seriozë e kanë argumentuar më së miri këtë. Prof. Milo shkruan: “Lufta Nacionalçlirimtare është një ngjarje shumë e rëndësishme në historinë shqiptare të shekullit të XX-të jo thjesht se ajo solli 29 nëntorin e vitit 1944. Në mos në 29 nëntor, Shqipëria do të çlirohej në 29 dhjetor apo disa muaj më vonë. Lufta solli lirinë, shpresat për një të ardhme më të mirë, solli dinjitetin dhe krenarinë për shumicën e shqiptarëve që bënë zgjedhjen e duhur e të drejtë në një kohë sprove të madhe për popujt e botës.

Lufta Nacionalçlirimtare forcoi pozitën ndërkombëtare të Shqipërisë. Ajo e rreshtoi Shqipërinë e popullin shqiptar në anën e duhur të historisë, krahas Kombeve të Bashkuara fitimtare të Luftës kundër fashizmit. Pa atë, Shqipëria në fund të Luftës së Dytë Botërore rrezikohej për t’u copëtuar. Kjo nuk është një deklaratë që mund të bëjë të shtrembërojnë buzët ata, që me kohë u është shtrembëruar ndërgjegjja dhe shtylla kurrizore e logjikës dhe analizës intelektuale qoftë nga politika, qoftë nga trashëgimia e përlyer familjare e fisnore e kohës së Luftës, apo nga snobizmi e nihilizmi tradicional i vlerave kombëtare në emër të modernizimit dhe intelektualizmit avanguardist.

Kush ka parë vetëm arkivat britanike dhe amerikane të Luftës së Dytë Botërore për Shqipërinë e Ballkanin, e kupton fare mirë se çfarë skemash copëtimi dhe çfarë alternativash masakrimi qarkullonin nëpër kabinete për Shqipërinë, e për trojet shqiptare në Ballkan. Ajo çfarë ndodhi në Konferencën e Paqes në Paris, në gusht 1946, ishte vetëm një provë e vogël e një skenari të madh antishqiptar që do të ishte zbatuar pa mëdyshje në Shqipërinë e Jugut, siç u zbatua për Transnistrinë e Moldavinë, për vendet balltike, për Transilvaninë e Dobruxhën e për disa territore të tjera në vende si Rumania, Bullgaria, Hungaria e Finlanda që u radhitën në Boshtin fashist e jo me Kombet e Bashkuara, siç bënë shumica e shqiptarëve. Partizanët shqiptarë shpëtuan Shqipërinë dy herë, një herë nga fashizmi dhe një herë nga copëtimi.”

Mbi këtë temë është prononcuar edhe shkrimtari i shquar Ismail Kadare. Ja çfarë shkruan ai në qershor të 2014-s: “Ndonëse ndihmesa e Shqipërisë në përplasjen botërore ka qënë modeste, pjesëmarrja ka qenë në nderin e saj. Kjo është e vërteta që jep historia. Një tjetër kundërhistori, ajo që e lidh këtë lëvizje çliruese dhe këta dëshmorë me një rend sundues dyzetvjeçar, s’është veçse një përçudnim”.

***

Kush pra i fryn “luftës civile” në këtë vend?

Para tri ditësh Sali Berisha bëri një thirrje tjetër ogurzezë që po e përsëris këtu. Ai, duke iu drejtuar të rinjve në një sallë, tha këto fjalë:

“Keni njëmijë e një arsye të ngriheni fuqishëm. Jeni dhjetëra herë më shumë se kjo sallë, por edhe vetëm kjo sallë do mjaftonte për ta hedhur në Lanë këtë qeveri. Nuk ishin më shumë ata në natën e parë të përballjes së tyre me diktaturën, të cilën e gjunjëzuan”.

Është pikërisht ai i pandëshkuari i madh që i vuri zjarrin Shqipërisë, nxiti vëllavrasjen, viktima të të cilës janë mijëra shqiptarë të vrarë. Ai që nuk beson asnjëherë tek vota e lirë, por tek rebelimet e armatosura. Vitet e pushtetit të tij janë pa asnjë mëdyshje vitet më të zinj të këtij vendi, me anarki, me vrasje dhe djegie, me përgjime, spiunime dhe vrasje pas shpine.

E, megjithatë, dyshoj se ai do të jetë strumbullari i përkujtimores së nesërme të PD-së. Besojini, po deshët!

Dita

December 11, 2017 11:44
Komento

15 Komente

 1. Çapajevi December 11, 14:17

  Një shkrim i saktë, i bërtetë dhe i goditur. Por z. Xhevdet problemivqëndrën se kupola politike e PD-së edhe nesër nuk do bëjë analizë të tillë të plotë, të thellë por do filloj të recitojë vjershën e zakont:. “Fajin për këto e ka Rama, ai kanabizoi vendin, ai është themelusi i narko krimit, i narkoshtetit dhe thirjjet si atphere “Nano ik” edhe sot “Ramën ta shporrim ta rrëzojmë njënorë e më.parë, etj
  etj”. Dhe do veprojë kështu se nuk ka as alternativa por më e keqja nuk e kupton se ka dalë jashtë çdo llogjike dhe sillet e sillet tek citatet e Saliut.
  I nderuar Z.Xhevdet, vazhdoni të shkruani të vërtetat sepse juve i keni mundësitë mendore, teknike dhe profesionale. Necedhe kur bëjmë shkrime jo të gjitha na botohen, arësyet janë të gjitha ato që dihen. Respekte dhe punë të mbarë.
  Çapajevi

  Reply to this comment
 2. peoples December 11, 14:25

  Respecte per kete shkrim.Kjo eshte e verteta.Ne qofte se ka burra Shqiperia duhet ta vene nen akuze monstren Sali Berisha

  Reply to this comment
 3. Arber I December 11, 16:38

  Shkrim shembullor i te Vertetes Historike te Shqiptareve fatkeqe! Lavdine e Luftes Nacionalclirimtare Shqiptare e pervetesoi tirani stalinist Enver Hoxha; frytin e Levizjes Demokratike e tjetersoi tirani zogist Sali Berisha. Te dy keta tirane jane kujdesur qe te modifikojne Kushtetutat e Shtetit Shqiptar per te fshehur diktaturat e tyre personale, here si “diktature te proletariatit”, here si “diktature te demokracise”. Neser shqiptaret fatkeqe do te degjojne per arritjet “madheshtore” te Partise Demokratike nen udheheqjen “gjeniale” te tiranit Sali Berisha, i cili do te beje thirrje per fitore te reja ne Luften e re Civile.

  Reply to this comment
 4. zano likaj December 11, 17:22

  Drizari. respekte z.xhevedet per kete shkrim dhe krahasim te bere por kujt ja thua nje krimineli qe vazhdon te jete ne krye te nje partie i cili mbart me vete nje barre krimesh dhe fatekeqesi qe i ka sjell ketij populli sa here ka qene ne pushtet dhe tani ben thirrje per civil te cilin e ka opsesion. duhet ndaluar sa nuk eshte vone kete kafshe dhe kriminel

  Reply to this comment
 5. Lufter December 11, 17:37

  Ashtu eshte e verteta, ashtu eshte historia. Lufta Nacional clirimtare shpetoi shqiperine e mbetur nga coptimi i metejshem. Ballistet ne kohen e luftes u kapen nga partizanet duke shkuar ne greqi per te bashkepunuar me greket kunder Partizaneve,kunder shqiperise dhe ti jepnin copa shqiperie. Zogu me Titon, me serbet qe kohe me pare e kishin sjell ne pushtet.Sali Berisha erdhi ne pushtet nga serbet, ju dha nafte kunder kosovareve, ishte kunder Rambues, beri shkaterrime e 1997, etj. ju dha grekerve pjese nga deti.Keta jane tmerri i shkaterrimit te shqiperise. Historia i ka damkosur por nuk i ka shfarosur, neper kembe e ka te keqen. Analiza qe bene Xhevdet Shehu eshte e vertete historike, historia e ka vulosur.

  Reply to this comment
 6. Alban Dega December 11, 17:39

  Mendime me fakte

  PESHQ TE MEDHENJ APO KUCEDRA TE KRIMIT !?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Dosje e dosje …. e dosje permbi dosje

  Saimir Tahiri dhe dosja e tij qe po krijohet, zgjerohet jane bere kryefjala e politikes dhe medias shqiptare.
  Jane me qindra e qindra dosje te tjera shume me te renda qe shkojne deri ne kufijte e Hages.
  Jane dosje te renda qe shkojne deri ne shkelje ligjesh e konventash nderkombetare perfshi edhe ate te Gjeneves, deri ne kontrabande armesh e nafte per regjime terrori shteteror e genocidi si ai i Milloshevicit dhe i Ruandes me mbi nje milione viktima te viteve 1994- 1996!
  Dosje urdherash per perdorim Lendesh Helmuese Luftarake, LHL, e zhdukjeje ne mase si Napalmi kunder popullisese civile ne 97 me mbi 10 mije viktima te pafajshme , dosje si ajo e Gerdecit me mbi 26 te vrare e qindra te plagosur !
  Dosje si e Otrantos me mbi 60 viktima perfshi edhe femije e gra shtatezena qe perfunduan ne fundin e detit te human trafikut po aq ne mos edhe me i rrezikshem se narkotrafiku!
  Dosje narkotrafiku qeveritar te vertetetuara nga Republika e Lazaratit!
  Dosja e tokave te helmatisura te Porto Palermos te Argita, Shkelzen e Sali Fazlicit me vlere prej mbi 100 milione dollaresh investim i munguar
  Dosje kusarie me vlere gjysem miliarde dollaresh te Autostrades se Kusariese se Kombit nga Sali Berisha, Lulezim Basha e banda e tyre e kusareve,
  Dosja e plackitjes se arit dhe thesarit te Shtetit Shqiptar dhe 700 mije euro vetem nje faqe blloku me ze e me figure qe e ka pare gjithe Bota te Like Floririt
  Dosja e tradhetise kombetare dhe Atdheshitjes se Sali Berishes, Lulezim Bashes, Arben Imamit… me vlere multimilardeshe gazi e nafte me vendim te pakonstestueshem e perfundimtar, me vendim unanim te Gjykates Kushtetuese te Republikes se Shqiperise qe nuk u hap kurre dhe nuk u hetua kurre nga drejetsia e kapur nga Slai Berisha.
  Te gjithe shqiptaret e nderkombetaret flasin per “peshq te medhenj” te krimit kur para syve tane si ne Shqiperi edhe ne Kosove, si ne Maqedoni edhe ne Mal i Zi, e deri edhe ne Luginen e Presheves shohim e degjojme per korrupsion e vjedhje masive te djerses e mundit te shqiptareve nga politikanet shqiptare.

  Vidh miliona behesh milioner !

  Behet fjale per balena , per kucedra e dinosaure kusarie me ze e me figure, me dugaja e me saraje , me kala e vila multimilioneshe ne Gjirin e Lalezit e ne Farke, ne Shengjin e ne Vlore, ne Sarande e ne Velipoje, ne Ulqin e ne Kodren e Trimave , ne Oher e deri ne Dubai….
  Cfare peshqish te medhenj!?
  Behet fjale per kucedra te pangime me gjak e djerse shqiptaresh, me plackitje e padrejtesi pa fund qe kane krijuar nje hendek sa kanionet e Drinit midis nje populli te tere dhe nje grushti kriminelash me kollare e kemisha blu por pa asnje skrupull e frike nga ligji, te cilit ia kane mbyllur syte para ,krimeve te tyre dhe vendosur lupen per nje rrenje kanabis apo qindarka te vjedhur.
  Kesaj i thone vjedh qindarka e perfundon ne burg.
  Vjedh nje shtet e popull te tere e behesh multimilioner, kuceder qe sa me shume djerse e gjak shqiptari thith aq me shume i shtohet oreksi.
  Eshte nje gare midis ketyre kucedrave se kush grabit e vjedh, kush vret e pret e me shume , duke vrare se pari atdheun e kombin e vet .
  Cfare jane Shullazet e Prengat, Roshet e Berishat, Ismailet e Altin Dardhat para Sali Berishes e Lulezim Bashes, Fatmir Mediut e Ilir Metes, para Genc Pollos e Genc Rulit, para Monikes dhe Argites, para Shkelzenit e Fullanit !?
  Cironka!? Sherbetore me ose pa pagese per qerim hesapesh midis kucedrave te krimit politik e juridik, mediatik e jetik.
  Pikerisht keto kucedra kryekusare e kryekriminele pikerisht keta kryehajdute me ne krye Il Capo dei Capi Sali Baben e Lulezim Bashen, Fatmir Mediun e Ridvan Boden, Aleksander Frangajn qe nga nje karrocier perfundoi ne Cifligarin e latifondistin me te madh te Golemit ne saje te sherbimeve dhe reklamave te Klanit te tij per politiken e korruptuar.
  Jane pikerisht keto kucedra qe tundin nate e dite e japin leksione per dekriminalizimin deri edhe ne Washington e Bruksel.

  Kur kryehajdutet cirren kapeni hajdutin!

  Kryekriminelet me ze e me figure faqe shqiptareve e mbare Botes na bejne predikuesin dhe mesuesin, lektorin e profesorin e dekriminalizimit.
  Nuk behet fjale as per kriminele e as per kryekriminele ordinere,
  Behet fjale per kryekriminele ne krye te politikes shqiptare tash e 27 vjet .
  Behet fjale per kryekriminele ala Luigj i 14-te “Ligji jam une”
  Te gjtihe flasin per gjyqtare e kryegjyqtare, prokurore e kryeprokurore, per police e kryepolice te korruptuar e sherbetore krimi.
  Po nga na erdhen e si erdhen ata ne ato pozita!?
  Kush i emeroi e si i emeroi ata ne kycet e drejtesise dhe ligjzbatimit te tij.
  Kush konkuroi dhe kush fitoi.
  Konkuruan shume, shume.
  Fituan ata qe paguan me shume.
  Ka fakte pa fund se shume prokurore e gjyqtare kane fituar vendet qe kane ne baze te parimit ” kush paguan me shume” Keshillit te Larte te Drejtesise” qe kryesohet nga Presidenti i Republikes.
  Po Presidentet si u zgjodhen !?
  Te pakten dy presidentet e parafundit jane zgjedhur me vota deputetesh te blera deri ne 250 000 euro secili, me vota te trafikuara !
  Te pakten 300 gjyqtare e prokurore jane emeruar e graduar kundrejt pagesave prej 50 000 deri ne 500 000 euro sipas peshes se karrikes.

  Kush paguan me shume !

  Kur shitet e blihet posti i Presidenti te Republikes, kur shitet e blihet, vidhet vota e deputetit e per pasoje edhe deri tek kryeministri qe u be mode sidomos pas 26 majit 1996 merreni me mend se cka ndodhe me cdo karrike te atij shteti qe nga pastruesi e deri tek ministri !
  Politika eshte bere rruga dhe mjeti kryesor i pasurimit te shpejte edhe me shpejt se me narkotrafik, se me human trafik se me asnje lloj krimi tjeter.
  E keshtu krimi pjell krimin
  Pse !?
  Ku i ka marre parat prokurori ose gjykatesi, ose mesuesi, ose infermieri, ose mjeku ose…. kushdo per paguar ato shuma!?
  Si do ti rifitoje ato harxhime marramendese !
  Sigurisht duke shitur ligjin, drejtesine, mesuesine, shendetesine… jeten e popullit.
  Keshtu eshte krijuar xhironi i kusarise dhe krimit !
  Ndaj cdo reforme ne cfareolloj fushe te jetes ne Shqiperi nuk do te jete as e plote, as efektive, as a sukseshme po nuk e keput ky xhiron kryekrimi e korrupsioni, duke filluar nga politika fillimisht.
  Asnje Veting, asnje reforme nuk do te jete as e zbatueshme e aq me pak e sukseseshme pa jetesuar se pari Vetingun ne politiken shqiptare.
  Aty jane kucedrat e krimit dhe korrupsionit!
  Te tjerat shkojne deri tek peshkaqeni ose tuna jo me tej !
  Populli sheh e ndjen ne kurrizin e shpirtin e vet pasojat e krimeve te tyre pa fund kur i vjen thika te palca.
  Por kriminelet nuk kane skrupuj, nuk kane moral, nuk kane shpirt.

  Ne emer te popullit…!?

  Gjithe diten e naten flasin ne emrin e popullit .
  Gjithe gjykatesit e japin vendimet ne emer te popullit !
  Te gjitha poshtersite kunder popullit behen ne emer te popullit perderisa ky apo cilido popull do te votoje e mbeshtese politikane te tille kriminele!
  Ne mbare boten demokratike vendimet merren e jepen ne emer te popullit e per popullin.
  Por edhe kryekriminelet vrasin e presin, drogojne e tregtojne, shperdorojne e gjakosin popullin ne emer te popullit
  A ka ku te shkoje me tej cinizmi dhe krimi. Krim ndaj popullit ne emer te popullit!
  Krimi ndaj Atdheut te vet duke rrenuar, shitur Atdheun e vet haptazi.
  Institucionii me i larte i Drejtesise ne Shqiperi eshte Gjykata Kushtetuese!
  Gjykata Kushtetuese jep vendim anonim kunder atdheshitjes nga kryeatdheshitesi Sali Berisha per ceshtjen e Otrantos.
  Cfare ndodhe !?
  Pas 8 vjetesh ish- kryeministri Sali Berisha merr guximin te akuzoje e shpife kunder Gjykates Kushtetuese te emeruar nga maxhoranca e vet ai per shitblerje te saj !?
  Kryeprokurori Adriatik Palla qe ka detyre paresore mbrojtjen e zbatimin e kushtetutes se Shqiperise jo vetem hesht , por ben telallin e tij e te Lulezim Bashes.

  Bashkejetesa perfekte politike- krim !

  Bashke me kamikazet e Berishes ala Besim Hajdarmataj dhe prokruroren e Matit qe mbyll dosjen e CEZ-it kunder emeruesve te tij me kontrate.
  Ne vend te beje kryeavokatin e Shtetit Shqiptar ben kryeavokatin e krimit dhe Garden Pretoriane te politikes kriminale e atdheshitese te Sali Floririt dhe bandes se tyre te gangsteresve.
  Sali Berisha ben publike videot e prokurorit dhe kryeprokurorit te Lalles, Hajdarmataj per nje operacion kunder narkotrafikut duke e deshtuar ate.
  Kryeprokuhori Adriatik Lalla eshte i zene me pergatitjen e deklaratave ala PD lidhur me Saimir Tahirin ne vend te urdheronte arrestimin e menjehershem te vartesve te tij dhe Sali Berishes per shperdorim detyre dhe sabotimin e aksionit te policise.
  Shihni simbiozen, bashkejetesn perfekte midis krimit politik dhe juridik deri ku ka arritur !?
  Ne vend te beje kryeprokurorin, kryeavokatin e shtetit qe e paguan dhe ruan ben kryeprokuhorin e krimit dhe Garden Pretoriane te Bandes se Gangstereve dhe “kesaj Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” te Kucedres se Vicidolit dhe Balenave te megakrimit megakorrupsionit te tyre !

  Veting nje minute e me pare !

  Jo vetem kaq por menjehere mbas mbylljes se Dosjes se CEZ-it gradon dhe transferon me ngritje ne detyre nga Burreli ne Tirane te prokuhores se kesaj Mafia vrastare e kusare.
  A ka ku te shkoje me lidhja, bashkepunimi, bashkejetesa midis politikes, antidrejtesise dhe krimit flagrant me vlera multimlioneshe te Sali Berishes, Ilir Metes dhe bandes se tyre te gangstereve !?
  Gjithe kjo bande gangsteresh politike e juridike, mediatike e familjare, e gjithe kjo Mafia kucedrash krimi jo vetem sjhqiptare eshte kapluar nga tmerri dhe paniku i Vetingut dhe Reformes ne Drejtesi e kan kthyer ceshtjen Tahiri ne flamurin e reckosur , ne fijen e kashtes per te shpetuar cfare mund te shpetojne prej gjemise se tyre te krimit qe po e do te mbytet nga dallget e Uraganit Veting qe me ne fund filloi nga veprimi.
  Nuk dua aspak te bej avokatin e Saimir Tahirit dhe te askujt tjeter. Nuk ve doren ne zjarr per asnje politikan shqiptar… Secili mban pergjegjesi per veprimet apo mosveprimet e tij.
  Por cdo person eshte dhe supozohet te jete i pafajshem derisa fajesia e tij te provohet nga gjykata ligjore. Kjo eshte drejtesia! Askush nuk ka te drejte te beje gjykatesin aq me pak krygjykatesin suprem per cilindo qofte. Aq me pak dikush si Sali Berisha qe permend ore e cast kusherinjte e tij te peste apo te dhjete, kur pjella e tij politike dhe biologjike jane perfolur dhe hetuar deri edhe nga Komisione Ligjore te Kuvendit te Shqiperise per afera korruptive multimiloneshe, aq me pak kryekusari i 250 milione eurove te Autostrades se Kombit Lulezim Basha, qe shpetoi nga burgu i garantuar me procedura e raporte mjekesore fallco …. !!!
  Ndaj vetingu eshte nje urgjence kombetare!
  Pa Vetingun dhe zbatimin e Reformes ne Drejtesi, nje minute e me pare, asnje reforme e veting tjeter nuk do te kete sukses.
  Veting nje minute e me pare!
  Vraponi burra e gra , shqiptare e nderkombetare!
  Nuk ka kohe me prite!
  Sot, neser eshte e mund te jete teper vone !
  Vraponi burra nuk me prit eshte edhe Kushtrimi i Himnit tone Kombetar!
  Eshte thirrja e Shqiperise dhe kombit per ti prere te gjtiha kokat kesaj kucedre qe ka pllakosur Shqiperine e shqiptaret ! Sot!

  Reply to this comment
 7. Alban Dega December 11, 17:45

  FATKEQESIA KOMBETARE

  – Me gjuhen e fakteve

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  – Si Berisha !

  …. Jane nje shpure qyqesh qe krijojne nje kor sa injorant aq edhe fatkeq… Tamam nje kor qyqesh qe jane gati te japin edhe jeten per “nenen parti” . E heqin veten te djathte pa pasur asgje ne xhep pervec dashurise per “liderin e pavdekshem” dhe milionave te siguruara me korrupsionin dhe tenderat e Padrinos ne kembim te besnikerise dhe servilizmit te tyre pa kushte.
  Kane vetem emra te ndryshem: Lulezim Basha, Flamur Noka, Arben Ristani, Fatmir Mediu, Oerd Bylykbashi, Edi Paloka, Fatri Balliu, Aleksander Frangaj, Blendi Fevziu, …” Klan”, “ Gazeta 55” , “ABC” … Gjithcka tjeter eshte pike per pike si Berisha.
  Flasin si Berisha. Kercenojne si Berisha. Shajne si Berisha, Cirren si Berisha. Per te menduar nuk behet fjale. Kane vetem mendte, me mire te themi mendesine enveriste te Berishes
  Lehin dite e nate per antikomunizem duke harruar shprehjen lapidare te disidentit te sprovuar Vaclav Havel se “nuk ka komunist me te keq se komunistin antikomunist”.

  Haraci i mercenarit

  Me nje mentalitet tipik komunist japin mesime morali kur imoraliteti eshte “virtyti” me i larte i tyre… Flasin per demokraci kur shpirti i tyre eshte prangosur pas nje partie dhe lideri qe pervec emrit asgje nuk kane te perbashket me demokracine…
  Perbetohen per liri kur pervec servilit, sherbetorit dhe skllavit politik nuk dijne te bejne pune tjeter. Clironi shpirtin dhe mendjen tuaj nga prangat o fatkeqesi e vetvetes dhe e Berishes, qe po e demaskoni edhe me keq me genjeshtrat tuaja. Nuk e kuptoj si Berisha pranon te paguaje mercenare te tille qe po ia marrin krejt fytyren… ( !? )
  Nese jeni “vullnetare me zor ” te 97-es coni perpara akrepat e ores edhe plot 13 vjet se nuk u shpeton dot as Berisha. Genjeshtrat tuaja i kane kembet edhe me te shkurtera se mendja juaj xhuxhe o “Skuadronet e Vdekjes” se Ajatollah Ruhollah Gazidedes me emrin e vetem real “Fatkeqesia Kombetare….”
  Genjeshtrat e tyre i kane kembet shume me te shkurtera se rrenat e tyre dhe te padronit te tyre qe u kthen permbys jo vetem shikimin e botes por edhe te vertetat! A e keni informuar akoma Berishen se ku ndodhet Gerdeci !? Po se ku ndodhet Vicidoli!? Ka shume e shume vite pa e shkelur…. Po ….. Po… Nuk kane faj te gjoret. Nuk dine se cfare bejne. Eshte haraci i mercenarit

  Shifrat enigmatike dhe
  pasojat tragjike….

  Cfare kuptimi ka shifra e UDB, e KGB-se dhe sherbimit sekret francez XY, qe ia permendi ish- deputeti Spartak Braho ne Komisionin e Ligjeve te Kuvendit Popullor!?
  Si dhe pse e spiunoi tek Beogradi Xhelil Gjonin, te vetmin qe nuk e arrestoi dot bashke me bllokmenet e tjere !? Cili e rekrutoi i pari dhe sa u shit tek tjetri!? Jane pyetjet e tij jo te miat.
  Jane bere gati kater vjet nga deklarata e deputetit Braho ne nje forum ligjor te Kuvendit Popullor dhe as Kryeministri e asnje zedhenes i tij nuk ka hedhur ose pergenjeshtruar akuzat shume te renda te tij ndaj Berishes. Nje akuze gjithnje quhet e vertete persa kohe ajo nuk eshte pergenjeshtruar me fakte apo nuk eshte provuar e kunderta e saj ne gjykaten e drejtesise …..!
  Me shqetesojne seriozisht keto pyetje !? Nuk behet fjale per nje hafije a spiun ordiner a kaskete 80 lekeshe te ish- Sigurimit te Shtetit komunist. Behet fjale per nje udheheqes partie politike ne pushtet dhe per Kryeministrin e Republikes se Shqiperise qe ka ne dore fatet e vendit ! E di pse?!
  Se pari, sa here lexoj lajme nga Shqiperia sot me kujtohen mallkimet e nenes sime te viteve 70 per ” Qoftelargun e asaj kohe qe “eshte ka e drejton vendin sikur t’ia kete inat popullit te vet”
  Se dyti, as UDB serbe, as KGB-ja ruse nuk do ta drejtonin kaq mbrapsht Shqiperine si qeveria e korruptuar e sotme …
  Se treti, emerimi i Bashkim Gazidedes, nipit te shefit te UDB-se per Kosoven ne ate kohe, si kryetar i sherbimit sekret shqiptar – SHIK, te cilin lideri dhe heroi i demokracise Z. Azem Hajdari e ka akuzuar mese njehere per shitjen e te gjitha dosjeve teper sekrete te paraardhesve te tij UDB-es serbe…

  Zi e me zi per Shqiptari

  Se katerti, kontrabanda e naftes dhe hapja e rubinetave te saj per makinen serbe te luftes dhe terrorit ne Bosnje, Kosove, cka perben nje shkelje flagrante jo vetem te ligjeve shqiptare, por edhe te atyre nderkombetare dhe te Kartes se OKB-se!?
  Se pesti, ftohja dhe acarimi i marredhenieve me ish- Kryetarin e LDK-se dhe te Kosoves njekohesisht , Zotin Ibrahim Rugova ne vitet 1993- 1997, kur ai asnjehere nuk e vizitoi Tiranen.
  Se gjashti, arrestimi i kryeheroit te Kosoves Adem Jashari dhe liderve te tjere te rezistences ilegale ne Kosove ne vitet 94-96 ndersa takohej me Milloshevicin
  Se shtati , rrembimi , torturimi, ekzekutimi ne tortura dhe zhdukja e kufomes se atdhetarit kosovar Remzi Hoxha nga SHIK-ui i Gazidedes dhe mbrojtja me te gjitha mjetet e rrembyesve dhe torturuesve te tyre Sefgjini e kompani nga drejtesia shqiptare nen pretekstin me absurd te mundshem ” per te mos paguar demshperblime per denim te gabuar” duke i dhene vetes edhe rolin e krye-Kryegjykatesit te Shqiperise e duke penguar organin e akuzes shqiptare me emerimin e tij ne poste te larta ku ndodhen burimet kryesore te te ardhurave te shtetit shqiptar

  Nga katrahura ne katrahure

  Se teti, akuzat e befta dhe te pabesa kunder UCK-se dhe rezistences se armatosur ne kohe si “organizate terroriste…. marksiste- leniniste…. si dore e zgjatur e Beogradit” ne kulmin e saj per te dekurajuar luftetaret e lirise.
  Se nenti, organizimi i katrahures 97 qe shkaktoi mbi 10 000 viktima, mbi 4 miliarde dollare deme ekonomike e financiare popullit dhe e shkermoqi krejt shtetin shqiptar duke e futur ne trazira vdekjeprurese e rrenim deri ne zhberje…
  Se dhjeti, organizimi i grushtit klasik te shtetit te 14 shtatorit 1998. Ai shkeli jo vetem kodin e jetes, por edhe kodin e vdekjes. U keqperdor ne menyren me makaber deri edhe arkivoli me kufomen e heroit te dmeorkacise Azem Hajdari per te shqyer dyert e Kryeministrise, per cka ka protestuar mese njehere edhe vete bashkeshortja e Azemit te ndjere. Po te mos ishin paralajmerimet e Uashingtonit, do ta kishte futur Shqiperine ne nje katrahure te re… duke perdorur edhe mercenare te UDB-se serbe ne castet me vendimtare per Luften Clirimtare te Kosoves,
  Se 11-ti, rekomandimet e mbrapshta per Delegacionin e Kosoves ne Konferencen e Rrambujese per te mos nenshkruar ate marreveshje, cka i solli fitim kohe dhe i sherbeu vetem Beogradit dhe Milloshevicit…

  Nga dhuna ne terror

  Se 12, tragjedia e Gerdecit e 15 marsit 2008 shkaktoi mbi 500 viktima, midis te cileve 26 shqiptare te pafajshem te vdekur , fakira qe punonin si skllever pa asnje sigurim shoqeror e pa asnje mase sigurie teknike e jetesore ne fabriken e vdekjes se qevezise Berisha. “ Kjo Mafia ka dale krejt jashte kontrollit” shkroi gazeta me e madhe ne Botes “ The New York Times”
  Perparimi i regjimit te Berishes eshte i dukshem: nga “Qeveri e gangstereve” ne 97-en kalon ne nje “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” !!!
  Se 13-ti, zullumi antikombetar i Berishes dhe qevezise me te korruptuar ne historine e Shqiperise po ashtu shenon lartesi te reja. Ne prag te zgjedhjeve te reja parlamentare ata miratojne marreveshjen atdheshitese te Otrantos me Athinen, e cila akoma mban ne fuqi me ligj gjendjen e luftes me Shqiperine, tashme nje vend aleat e e anetar i NATO-s.
  Po te mos ishte kushtrimi atdhetar i Kolonelit te flakur nga detyra Myslim Pashai dhe vendimi i Gjykates Kushtetuese, Shqiperia do te kishte sot rreth 350 kilometra katrore me pak ose dhjete Shen Nauma me shume ne nje pellg ku flitet per nje det prej triliona fuci nafte e biliona tone metrik gazi natyror. Secili prej bashkepunetoreve te Berishes ne kete akt tradhetie kombetare gradohen ne majat e diplomacise, ushtrise. Spikat emerimi i“ Kolonelit te Asfalise greke me tre gishta” Arben Imami ne krye te Ministrise se Mbrotjes se Shqiperise!

  Nga vjedhja e pasurive dhe votave tek …

  Se 14-ti Berisha dhe qeveria e tij e korruptuar e atdheshitese nuk lene mjet pa perdorur per ta kaluar sa me shpejt kete akt atdheshitjeje Greqise para zgjedhjeve. Po ashtu ministrat e tij dhe krejt peshkaqenet e korrupsionit hidhen ne gare per te shperblyer mercenaret e Berishes
  me tendera pa fund. Brenda 30 diteve te fundit te mandatit te pare te Berishes dhurohen mbi 50 tendera hidrocentralesh, rrugesh… me vlere prej rreth gjysem miliardi euro vetem per klanin e korruptuar rreth Berishes.
  Se 15-ti, vjedhja masive e mundit e djerses, pasurive te taksapaguesve shqiptare, pasohet nga vjedhja masive votave te tyre ne zgjedhjet e 28 qershorit te vitit 2009.
  “ Votat u numeruan keq ose shume keq ne 30 per qind te tyre” thekson raporti i vezhguesve te Evropes dhe Amerikes demokratike. Per cudi a per leverdi reciproke ata i japin note kaluese kesaj demokracie ala Ahmedinaxhad ne zemer te Evropes e Berisha qeveris me me pak vota popullore dhe me pak se nje te dhjeten e votave te trukuara e sakatuara edhe nga modeli Hollandezo- Spanjoll i Kastriot Islamit!

  Qevezia e hajnave

  Se 16-ti,si rezultat i ketyre vjedhjeve krijohet edhe qeveria e hajnave me ne krye Padrinon Sali Berisha. Ish- ministri i Transportit dhe i Puneve te Jashteme Lulezim Basha i akuzuar jo vetem nga opozita, por edhe nga Prokuroria e Pergjithshme per vjedhje qindra milioneshe ne autostraden kombit emerohet ne krye te Ministrise se Brendshme. Nje i akuzuar per shkelje rendi e ligji emerohet ne krye te forcave te rendit e ligjit!!!
  Ish- Ministri Mbrojtjes Fatmir Mediu ne kohen e tragjedise Gerdeci, i akuzuar ligjerisht per korrupsion, shperdorim detyre dhe vrasje massive te shqiptareve … emerohet si Minister Mjedisi ne vend te dergohet per stazh drejtesie ne birucat e Bences !

  Fjalet plumba dhe ….

  Se 17-ti dhunes fizike te Berishes dhe regjimit te tij ndaj shqiptareve i shtohet edhe dhuna verbale, sharjet prej rrugaci, kercenimet dhe shperthimet skizofrenike kunder opozites shqiptare dhe liderit te saj Edvin Rama, kunder cilitdo qe i kundervihet paranojes diktatoriale te Sali Berishes, qe eshte kthyer ashiqare ne Luigjin e 14-te te Shqiperise “Ligji jam une” dhe klani im. Te tjeret jane “shiftaret e njerkes”!
  Se 18-ti, shkelja flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para ligjit , duke i ndare ne shqiptaret e Sales dhe ne shiftaret e njerkes eshte dhunimi me i madh jo vetem i Kushtetutes shqiptare, qe askush si Sali Berisha nuk e ka kthyer ne nje pacavure pa kurrfare vlere. Eshte po ashtu edhe shkelja me flagrante e Konventave Nderkombetare per te Drejtat dhe Lirite Njerezore. Eshte edhe ushqimi me dru i zjarrit te revoltes popullore.
  Se 19-ti, kjo shkelje e flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para Kushtetues dhe Konventave te te drejtave e Lirive Themelor te Njeriut shoqerohet me vete zvetnimin njerezor te kryeministrit shqiptar dhe qevezise se tij perballe greves se urise se dhjetra deputeteve te opozites para selise se tij. Bashke me kete degjenerim te cdo ndjenje njerezore vdes edhe iluzioni se ne shpritin e mendjen e kryeminsitri shqiptar ka mbetur qofte edhe nje gjurme e Betimit te Hipokratit, si ish- mjek.

  Parzmorja e hekurt e diktatorit ne vend te bluzes se bardhe te doktorit

  Se 20-ti, ne vend te bluzes se bardhe te mjekut, qe pat premtuar se do ta rivishte sapo ta kerkonin interesat e demokracise dhe subjektit kryesor te saj demosit, popullit shqiptar. Tashme ai imazh ka vdekur pergjithnje. E vetmja gje qe ka mbetur gjalle dhe e fuqishme ne shpirtin mendjen dhe praktiken e Sali Berishes eshte shpirti fanatik komunist, enverist, stalinist i tij.
  “ Une do te qendroj ne pushtet edhe 30 a 35 vjet… aq sa te me jape ymer ai lart” deklaron Kim Jong Ili i Shqiperise. Komentet jane te teperta. Sali Berisha do te shfaqej keshtu me parzmoren e hekurt te nje diktatori komunist pranojak qe ashtu si babai i tij shpirteror ekzekutoi publikisht kater shtetas te pafajshem , qe shikon kudo armiq, puciste, bastuna, stilolapsa revolvere, pilula me helme.
  Tragjedia e 21 janarit 2011 hoqi edhe iluzionin e fundit lidhur me antikomunistin 24 karat komunist Sali Berisha.
  Perfundimisht ai doli para popullit dhe para Botes sic eshte ne te vertete, si ekzekutor publik i qytetareve te vete te lire, faji i vetem i te cileve ishte se kerkonin liri e demokraci, nje jete me te mire per veten, per femijet dhe femijet e femijeve te vet.

  Si ta nxjerrim vdekjen nga politika shqiptare !?

  Duke vrare kater prej nesh, ai na ka vrare secilin e te gjithe ne. Secili prej nesh mund te ishte ate dite aty ku ishin ata, ne betejen per liri e demokraci sipas modelit me te te perparuar e me te sprovuar ne Bote, asaj amerikane.
  Bashke me plumbat e urdheruar te zbrazen mbi kater prej nesh, ne politiken e Sali Berishes ka hyre vete vdekja.
  E vetmja gje qe e nxjerr vdekjen nga politika, thote Nobelisti Gabriel Garcia Markez , eshte denimi me vdekje i politikes se vdekjes.
  Po aq ne mos edhe me sakte e tha edhe mendimtari kombetar shqiptar Akademiku Rexhep Qosja, dikur miku e perkrahesi me i vendosur i Berishes: Kush perdor dhunen ne politike nga dhuna do te vdese!
  E tha hapur e teper njerezisht edhe diplomati i larte amerikan Countryman i cili e filloi konferencen e shtypit sot ne Ambasaden amerikane ne Tirane me ” trishtimin” per vrasjen e 4 shqiptareve me 21 janar 2011.
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne! Ato po bien cdo dite e me fort!

  SHENIM : KY ARTIKULL ESHTE SHKRUAR NE FILLIM TE VITIT 2008. PERDITESUAR ME 27 MAJ 2011. RIBOTOHET PA ASNJE NDRYSHIM.

  Reply to this comment
 8. Alban Dega December 11, 17:58

  NUK MUND TE KETE KURRE DY TE VERYETA PER NJE TE VERTETE XHEVDET I NDERUAR !

  Ju si gjithnje jeni ne anen e se vertetes !
  Cdo fjale e jotja jo vetem ne kete analize shteruese eshte fakt i gjalle e vertete si kristali.
  Keep going in the way of truth !
  Historia mund te shtremberohet, mund te falsifikohet, mund te rishkruhet por kurre nuk mund te ribehet !
  E pure si muove, E megjithate rrotullohet, deklaroi Xhordano Bruno perballe turres se druve e zjarrit te inkuizicionit qe do ta bente shkrumb e hi !
  Ai jeton e do te jetoje sa te jetoje njerezimi !
  Me thoni emrin e nje prej inkuizitoreve te tij!
  Asnje ! Zero !
  E verteta triumfon jeton sa te jete jeta !
  E jeta ne Toke do te vazhdoje derisa ajo do te vazhdoje te rrotullohet !
  Asnje sekonde me shume !

  Reply to this comment
  • gzim kulufi December 11, 18:28

   E puor si muove, -e tha me ze te ulet Galileo Galilei ne fund te gjyqit te tij, qe e denoi me arrest shtepie, dhe jo Xhordano Bruno 30-40 vjet me pare. Sa per saktesim kjo.

   Reply to this comment
 9. Plaku Xhuxhumaku December 11, 18:07

  Problemi ishte qe vetem pak keshilltare u vrane. Ata duheshin shuar me fare e me filiz. Morrat e kuq e mbyten kete vend. I pari Morri i madh Enver, pas tij morri qe kishte stervitur morresha Nexhmije, Ramiz morri, pastaj i erdhi rradha morrit maloko-komunist qe gjoja u lye me pak blu qe te mos i dukej e kuqja, e me rradhe deri ke ky morri i shtremet qe ve edhe yje ne xhakete. Kur te ngordhin te gjithe morrat, vetem atehere mund te shpetoje Shqiperia dhe Shqiptaret, po qe se ka ngel gjalle ndonje shqiptar.
  Shenim: Nuk jam as Zogist, as Ballist, jam thjesht shqiptar qe me kane merzitur MORRAT E KUQ.

  Reply to this comment
  • Ritvan Dibra December 12, 17:20

   Shihet se cfare trimi je sa s ta mban vrima e bythes te tregosh emrin as ne keto kohet e revanshit te qurraveceve qe iken me bisht nder shalle kur ishte koha te tregohej trimeria.

   Reply to this comment
 10. Ylli December 11, 18:10

  Qe kur permend fjalimet e Enver Hoxhes dhe pacavuren e Shefqet Medioker Komunist Musaraj kuptohet trakti qe po shkruan injoranti patollogjik Xhevdet Komunisti.
  O Xhevo…..komunistet ne gjithe boten kishin synim permbysjen e rendit demokratik.dhe vendosjen e diktatures se proletariatit
  Te pakten kur shkruani kini burrerine te thoni te verteten ne respekt te levizjeve komuniste kudo ne bote dhe ne respekt te asaj qe bene komunistet shqiptare…..lufte pa meshire kunder klases tjeter .
  Jeni mashtuesa o Xhevo ashtu sikur dhe keta injorantet komuniste qe komentojne te Dita.
  Edhe sikur ne krye te Ballit te ishte Nene Tereza dhe ne krye te Legalitetit te ishte Jezu Krishti apo Muhameti ,komunistet shqiptare e kishin marre urdhrin nga Beogradi dhe Moska qe te merrnin pushtetin me cdo kusht dhe gjakderdhje.
  Te pakten kini burrerrine te pranoni qe ne cdo gje qe keni bere ne Shqiperi ,keni qene nxenes besnik te Moskes ,Beogradit dhe Pekinit.
  Ishte Dushan Mugosha dhe Miladin Pipovici qe ju mesuan sesi mund te vriten vellezerit e nje gjaku ne emer te komunizmit internacional.
  Te jesh antikomunist nuk do te thote te jesh antishqiptar.Ju ishit komuniste dhe vazhdoni te jeni te tille……d.m.th nxenes te zellshem te qendrave antishqiptare Moskes dhe Beogradit
  Por si paburra qe jeni ,fshiheni mbas bullalleqeve politike te bashkepunimit me armikun dhe aleancave me aleatet perendimore.
  Ju komuniste injorante dhe sllavo-lindor ne akeance me Perendimin……hahahahaha,sa humor kooperativist ke o Xheve minatori qe more mineralin ne shtepi .
  Po plani .????
  Jeni turpi i historise te Shqiperise.Vrases perverse te “armiqve” ,shokeve dhe vellezerve tuaj te armeve.Thjesht Vrasesssss !!

  Reply to this comment
 11. Araniti December 11, 18:13

  Pordhe me rigon i thone ketej nga Mallakastra….
  Perse demokratet nuk mund te ndihen krenare thote autori!!??
  Fare thjesht….sepse nuk ka demokrat….PD u krijua nga Ramiz Alia , dhe i sherbeu Partise Punes…!
  Cikli i PD-se perfundoi ne 18 Maj 2017…ku Shqiptaret pane se PD dhe PS ishin nje e te pandare.
  Sot Shqiptaret po kuptojne …Shqiperine po e udheheq ish byroja politike e P Punes (pinjollet e saj)…
  Berisha nuk mund te denohet sepse e kreu misionin e tij…ja riktheu pushtetin byrose politike qe e emeroi ne krye te PD-se.
  Shqiptaret…jane nje popull budallenjsh,te trash dhe servile qe u pelqen te dhunohen..dhe poshterohen.
  Kjo vertetohet lehte…mjafton te shohesh si vishet,sillet,flet Kryeministri tyre per te kuptuar
  Ato qe thashe me siper…
  Keshtu do vazhdoje derisa te tkurret kjo rrace inferiore…e paafte te nxjerre burra shtetberes.

  Reply to this comment
  • Eduarti December 11, 20:36

   PD-ja vertete u themeluar nga Ramiz Alia, por jo per t’i sherbyer Partise se Punes, apo Shqiptareve, por per t’i sherbyer malokeve. Dhe maloket u bene copa, deri edhe ne transferime vendbanimesh nga nje qytet ne tjetrin per ta votuar PD-ne.

   Aq shume i merakosur ishte Ramizi per Partine e Punes, sa edhe mbas zgjedhjeve te para mbas 90 kur partia e tij PD-ja humbi para Partise se Punes, Ramizi menjehere organizoi zgjedhje te parakohshme, sepse ishte pjese e skenarit qe pushteti duhej t’u kalonte malokeve, dhe ne Partine e Punes maloket ishin minorance.

   Reply to this comment
 12. Meckojati December 12, 00:14

  Pershendetje te zjarte ju!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin