“Unë kam argumenta që ndodhemi para rrezikut fashist, jo komunist”

September 7, 2019 20:30

“Unë kam argumenta që ndodhemi para rrezikut fashist, jo komunist”

Nga Lekë Imeraj

 

Qyteti ku jetoj unë, në Gjermani, ka rreth 210 mijë banorë. Jo pak.

Megjithatë, kryetari i bashkisë z. Christian Gesselle dhe kryetari i degës së PSD, Patrick Hartmann, e gjetën emrin dhe adresën time dhe më uruan me rastin e 75 vjetorit të lindjes.

Unë nuk kam asnjë funksion në këtë qytet dhe nuk njihem personalisht me asnjë prej tyre. Cili është motivi që i shtynë këta burra, autoritete gjermanë, të më urojnë?

Përgjigjia është e thjeshtë: Respekti për njeriun. Pa dallim race, besimi, nacionaliteti dhe bindjesh politike.  Në listën e shkrimtarëve dhe përkthyesve figuron edhe emri im. Vetëm kaq.

Po në atdheun tim?

Atje është ndryshe.

Atje unë jam anonim. Megjithse kam emër dhe adresë, nga pushtetarët dhe politikanët, nuk “më njeh” askush.

Për ata unë nuk kam as emër as adresë.  Nuk kam asnjë vlerë, as si njeri dhe as si shkrimtar dhe përkthyes.

Njerëz të dashur, më kuptoni drejt, nuk e kam fjalën për veten. Jo, jo, jo!

Motivi i pushtetarëve dhe politikanëve tanë shqipfolës, në marrëdhëniet me njerëzit është injorimi, përçmimi, skllavërimi, trushplarja.

Në atdheun tim njerëzit ndahen dhe klasifikohen nga pushtetarët dhe politikanët, sipas bindjeve politike dhe jo vlerave.

Megjithse ne jemi të gjithë një racë, politikanët dhe pushtetarët na ngjyrosin sipas dëshirave të tyre të momentit, në blu, rozë, mavi etj.

Për nga ideologjia na etiketojnë, komunistë, ballistë, demokratë etj.

Ne nuk guxojmë të jemi ata që jemi. Mbi të gjitha, ne, nuk guxojmë të jemi  shqiptarë.

U bënë 30 vjet që nga pushtetarët dhe politikanët vendorë dhe ata lart kështu trajtohen të diturit, shkrimtarët, artistët e kombit tonë.

Kanë përfunduar në njerëz anonimë, pa vlera, pa emër dhe adresë. Akoma më tragjike, pa atdhe.

Kujtohen pë ta vetëm kur duan të bëjnë politikë.

Ata po dëbohen nga atdheu i tyre. Jo vetëm të gjallë por, edhe të vdekur.

Në emër të antikomunizmit u shkatërrua inteligjenca e kombit, truri i shkencës, artit, kulturës dhe gjithë jetës së vendit.

Në emër të antikomunizmit po fashistizohet pushteti, shteti dhe politika.

Të ashtuquajturit antikomunistë e vazhdojnë luftën e tyre duke asgjësuar trurin e kombit, pa asnjë argument të ekzistencës së rrezikut real komunist.

Jo zotërinj, kombi ynë sot nuk ndodhet para rrezikut komunist por, atij fashist.

Ju nuk jeni në gjendje ta argumentoni rrezikun komunist. Unë kam argumenta që ndodhemi para rrezikut fashist dhe jo komunist:

E para: Kur u shëmb “shtëpia komuniste” të gjithë anëtarët e PPSH, shkuan në shtëpitë e tyre. Një pushkë të vetme nuk e zbrazi kush, në mbrojtje të komunizmit.

E dyta: Pas dorëzimit të teserave të partisë, një oficer i ushtrisë krijoi lëvizjen “Vullnetarët e Enverit”. Në fillim u mbushën listat por, pas pak muajsh, i mbetën vetëm emrat në listë. Njerëzit nuk ishin më aty.

E treta: Rrëzimi i monumentit të Enver Hoxhës, për mendimin tim, ishte pika kulmore e rënies së diktaturës. Një pushkë e vetme nuk u zbraz në mbrojtje të tij, një pikë gjaku nuk u derdh.

E katërta: Që nga viti 1991 dhe deri më sot, ekziston një e ashtuquajtur Parti Komuniste tek ne. Ka marrë pjesë në të gjitha zgjedhjet, lokale dhe qendrore. Asnjë vend të vetëm nuk ka fituar. As në zgjedhjet lokale dhe as ato qendrore. Nëse ata 65 apo 70 mijë anëtarë të PPSH do të kishin qënë komunistë të vërtetë, të paktën sa LSI do të kishte fituar vënde, në Kuvend dhe bashki.

Ja pra, kombi ynë nuk ndodhet para asnjë rreziku komunist.

Unë jetoj pjesërisht në Shkodër. Ka qënë qyteti i endrrave të mia.

Nuk pretendoj se e njoh elitën intelektuale të Shkodrës por, me aq sa e njoh unë, aty ka intelektualë të ndershëm, patriotë, të ditur dhe të guximshëm që, do të mjaftonin jo vetëm për të drejtuar bashkinë në Shkodër por, të gjitha bashkitë e vendit.

Dhe çfarë ndodhi!?

Qeveria, pa kundërshtarë, prodhoi një këshill bashkiak pa kokë.

Përse!?!

Vetëm një qeveri pa kokë prodhon një këshill bashkiak pa kokë. Edhe kjo duhet menduar antikomunizëm?

Jo. Aty ku qeveria dhe politika zgjedhin ata që u duhen atyre dhe jo ata që duhen, për të drejtuar shtetin dhe pushtetin, ka fashizëm.

Fashizmit gjithmonë i duhet njeriu “kobure”, i cili qëllon mbi cilindo, por kurrë mbi të zotin.

Fashizmi nuk thotë: Unë jam fashizmi i ri.

Shikoni kush zhduket, kush fshihet dhe, kush ngrihet dhe ringrihet!

Dëshmorët dhe heronjtë e kombit po deklarohen kriminelë lufte dhe vrasësit e tyre, heronj.

Rrugët dhe sheshet po mbushen me memoriale, monumente dhe varreza të kolaboracionistëve dhe tradhtarëve të interesave të kombit. Këta janë ish-shqiptarë që u kanë shërbyer të tjerëve kundër vendit, turq, osmanë, grekë, serbë, malazezë, hungarezë.

E vetmja pikë referimi e përbashkët, ku pajtohen dhe nuk kundërshtohen të gjithë krahët e politikës tonë, është antishqiptarizmi.

Erdoganizmi është bërë së fundmi ideologjia e tyre e përbashkët dhe, më e preferuara.

Kushedi cili nga armiqtë e kombit, shqipfolës ose jo, e ka rradhën për të marrë emrin e ndonjë rruge, sheshi apo për të na u shfaqur me surratin e tij prej betoni apo bronxi atje ku ne shkojmë për të thithur pak ajër.

Në vendin tonë nuk ka më ajër të pastër. Politika e ka ndyrë, e ka qelbur me kufomat e armiqve të kombit.

Kushedi cili nga heronjtë, dëshmorët e kombit, mendjendriturit do të largohet nga sytë tonë për t’ia lëshuar vendin ndonjërit prej atyre që historia i kishte varrosur.

Si mund të jetë ndryshe fashizmi i ri!?

 

*****

Autori është shkrimtar dhe përkthyes. Botuar në Dita. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë

September 7, 2019 20:30
Komento

98 Komente

 1. Bossi September 7, 22:02

  Gjermania eshte fashizem me i tmerrshem se Shqiperia. Hetimi dhe mohimi i holokaustit te denon 5 vjet burg

  Reply to this comment
  • Doda September 8, 13:50

   Rrespekte zoti LEK IMERAJ artikull i vertet i goditur dhe brilant , kto jan arsyet e degradimit te kultures patriotizmit dhe itelektualve te kti vendi , shpiekim i shkelqyer RRESPEKTE .

   Reply to this comment
  • STOP CENSURËS September 9, 07:00

   Hajdutë të pasurisë mendore nuk janë vetëm ata që merren me plagjiaturë, por edhe çapaçulët që gëlltisin komente.

   Reply to this comment
 2. BLACK SWAN September 7, 22:03

  “Në emër të antikomunizmit u shkatërrua inteligjenca e kombit, truri i shkencës, artit, kulturës dhe gjithë jetës së vendit.”

  ah ti do përzënë nga Gjermania dhe do çuar në Kore !!!
  po kur kishit kaq tru në komunizëm pse u katandise andej nga rrugët e botës??
  o trutharë e trushkulur !!
  po si mund të mendoni se një vend shkatërrohet vetëm për 30 vjet !!!??
  o barktharë e mendje bunkerë !!!

  ç’rri aty e ha socialin kot
  dil në shesh, lufto !! demokracia fitohet, diktatura po ashtu !!
  mos ul kokën e të ngresh fundin e shpinës si bëre 50 vjet !!

  dhe ankohet që po e perçajnë në komunist e ballist dhe vetë flet për komunist e fashist !!!

  të vdekurit ndoshta se dinë që kanë vdekur, po ama dhe budallenjtë se marrin vesh asnjëher që janë budallenj !!

  Reply to this comment
  • Arben September 10, 19:06

   Eshte e veshtire te japesh nje opinion per shkrimin e z.Leke, pasi duhet ti kesh jetuar te dyja kohet per te bere vleresime. Por nje gje eshte e reale, qe ne shqiperi me renien e komunizmit nuk erdhi demokracia e sundimi i ligjit, por liria e shfrenuar dhe kaosi , dmth si ai derri qe mbahet mbyllur ne kafaz e kur del nuk di nga shkon e çfar ben. Kete situate mendoj z.Leke prapseprap e bene ish komunistet/tip lufte klasash,se ato u paraqiten si opozite ne shqiperi gjoja demokrate. Per hir te se vertetes ne keto vite te kaosit s’kishte fare lidhje nacionalizmi apo fashizmi, pasi sundonte anarkia, pushteti i dhunes dhe grabitjeve te prones se shqiptareve, mungesa e se drejtes dhe inkriminimi i shtreses se varfer, identik si ne kohen e komunizmit dmth inkriminimi i kundershtareve politik. Nqf para 90 nuk kishte liri fjale e mendimi se ishte e denueshme po te jepje mendime ne kundershtim me vijen e partise, nuk jemi larg asaj situate edhe sot, mund te ike dhe koka, del ndonje idiot e thote pse ofendon erdoganin e levdon europen. Prandaj edhe brezi yne e ka te veshtire te pershtatet me mendimin dhe shprehjen e lire.

   Reply to this comment
 3. Aleksander Thana September 7, 22:16

  Nuk ka ndonje rrezik fashist ne Shqiperi. Jane klanet bajraktariste me ngjyrat me te erreta antikombetare qe nuk kane njohur e nuk duan te njohim SHTET, por vetem sundim primitiv, korruptiv dhe imoral.

  Reply to this comment
  • USA-EU September 9, 17:49

   Shqiperia eshte shtet i kapun nga disa klane apo fise primitive ku nuk sundon ligji. Gjason me shume me disa shtete aziatike, si Avganistani, Kirgistani dhe shtetet arabe. Eshte shume larg standardeve Europiane (per fat te keq).

   Reply to this comment
 4. intelektuali September 7, 22:20

  Shkodrani Leke Imeraj qe ke zgjedhur Gjermanine Antikomuniste per te jetuar dhe nuk ke preferuar Rusine Bolsehvike te Putinit:

  FASHIZMI DHE KOMUNIZMI JANE BINJAKE TE NJE NENE

  ose:

  Sic e i ka cilesuar Churchilli ne nje forme me te ashper:

  FASHIZMI DHE KOMUNIZMI JANE DERRA TE NJE DOSE QE QUHET DIKTATURE

  prandaj:

  Meshoji sa te mundesh bamiresise se gjermonit ne qytetin e vogel ku jeton se po te kuptuan se je enverist si gjysma gjeli:

  FASHIST NGA BAHRI OMARI

  dhe:

  KOMUNIST NGA MILADINI DHE TITO

  Atehere gjermanet do te vene hune dhe do te kthejne si “kartepostale” ne Shkoder se nuk i honepsin dot sovjetiket e Internacionales Komuniste te Putinit qe i masakruan per 50 vjet me radhe ne Lindje duke preferuar fashistet ne krahasim me sovjetiket e Stalinit qe ndane popullin gjerman si “byreku ne tepsi” per 50 vjet me radhe duke mbjellur MURTAJEN bolshevike si ne Shqypni aq keq saqe sot gjermanolindoret po braktisin vendlindjet e tyre ish komuniste per te shkuar ne Perendim njesoj si emigrantet kokpalare nga Shqypnia Enveriste, ku ben pjese edhe ti.

  prandaj:

  Beji te fala Nexhmije Fashistes, Merimanges se Zeze te Enverit qe gjithe jeten u hoq si komuniste e devotshme, por qe pas vdekjes se burrit te saj sadist dhe gjakatar, drejtoi shtetin me Ramizin dhe krushkun Luan Bregasi te Biznes Albania duke emeruar kete klase politike te korruptuar enveriste qe e kemi psehqesh nga Partia e Punes.

  Reply to this comment
 5. Ylli September 7, 23:01

  Po si nuk doli nje komunist te jete i sinqerte dhe zemer hapur….perjashto Bedri Spahiun !!
  Si bejne sikur skuptojne se cka ndodhur ne 45 vite ??
  Si ne menyre paburrerore dhe tinzare anashkalojne menyren edukuese dhe perpunuese te “njeriut te ri ” ,pasojat e te cilit vazhdojne dhe sot ??
  Me cfare llogjike njerezore bejne krahasim ndermjet nje rregjimi barbar dhe nje sistemi ,le te themi plot me difekte ??
  Po pse te duket pak o zotni komunist te shkosh e te jetosh ne Gjermani si njeri !!
  Po pse nuk thua sa te rinj shqiptare u vrane telave me gjemba e kloneve pikerisht per kete menyre jetese qe ju zotni komunist e beni ne Gjermani ??
  E fundit dhe pak e tepruar ndoshta….ore shoku komunist ,si ta lejon formimi 45 vjecar i Nenes Parti te shkosh e jetosh te vendi qe perkrahu “koloboracionistet dhe bashkepunetoret e fashizmit ” ??
  Ju ftoj te lexoni nje roman nga Philip Roth….Martesa me nje komunist !!
  P.S…vdes te degjoj qe nje komunist nostalgjik i diktatures se proletariatit te shkoj e te vazhdoj enderrn e shokut Enver ne Korene e Veriut !! Ato telegramet qe shkembenin shoku Enver dhe shoku Kim Ir Sen ishin kryeveprat e inteligjences komuniste !!
  Me vjen keq qe e them por komunisti shqiptar eshte qenia me e pafytyre ne bote !!

  Reply to this comment
  • Emigranti September 7, 23:44

   Ky lloj kllouni me paturpesine e lapangjozit mos mirnjohes, mbron komunizmin ne nje kohe qe po ha qyl buken e Gjermanit dhe qe s’i pushoj bucja gjithe jeten duke i share armiqte imperialiste anti marksist.

   Reply to this comment
  • XHEBRAIL EMINI September 8, 15:43

   DO NGORDHISH . BEJ PAK DURIM DERI NGA FUNDI I NENDORIT….E SHOH FUNDIN TEND TE SHPEJT TE FALA .XHEBERAIL EMINI

   Reply to this comment
 6. intelektuali September 7, 23:08

  Nje shkrim argetues per gallate dhe humor per fanatiket e Enverit

  qe:

  KANE FILLUAR TE HANE PAK PYKA LLOGJIKE

  dhe:

  Per te treguar sa “Pozitiv” eshte intelektuali ne kete forum te nerum te gazetes DITA:

  Nje minister shqyptar i energjitikes kombetare (nuk po ja them emerin se gazeta DITA pastaj nuk ma publikon komentin) shkoi me urdher nga Kryeministri ne dhe te huaj te blente energji dhe sapo mberriti ne shtetin mikprites deklaroi: “Kam ardhur ketu te blej energji se Shqypnia po vuan nga thatesira e vazhduar si mallkim i Zotit!” Mikpritesi qe ishte shefi i Kompanise energjitike pyeti: “Po per cfare sasie behet fjale i nderuari zoti Minister shqyptar?” Ministri shqyptar nuk u mendua shume, por ja ktheu shpejt: “Dua kaq dhe aq milione kilovate, apo si i thone megavat derisa thatesira te largohet nga trojet tona te bekuara nga Zoti.” Mikpritesi qe ishte nje inxhinier i vjeter dhe me pervoje ja ktheu: “Zoti Minister ne nuk mund te shesim kilovatet dhe megavatet tona qe jane fuqia e instaluar tek gjeneratoret e instaluar tek kapacitetet tona prodhuese, por mbase e keni fjalen per kaq dhe aq kilovatore apo per megavatore ne jave, ne muaj apo ne vit ne cfare segmenti kohor doni te bleni kete sasi energjie?” Ministri shqyptar u zemerua nga verrejtjet e bera dhe perplasi grushtin ne tavoline: “Mua me thone Minister i energjitikes, une kam aq para ne xhep sa te blej te gjitha kilovatet dhe megavatet e tua dhe po s’deshe ti une shkoj ne nje vend tjeter, prandaj na jep oferten dhe mos e zgjat me llogje kot se koti si burokrat komunist!” Mikpritesi qe ishte jo vetem inxhinier i vjeter, por edhe menaxher me pervoje nga nje vend ish komunist i Evropes Lindore e vleresoi situaten dhe i tha Ministrit shqyptar te zemeruar: “Ju shkoni me Ministrin tim te pini nje uiski se une mbaroj pune me specialistet shqyptare” dhe me kaq u nenshkrua mareveshja qe perkohesisht shpetoi vendin tone nga thatesira e zgjatur.

  NGA E DI INTELEKTUALI KETE HISTORI?

  Thjesht sepse ishte perkthyes ne kete takim.

  Reply to this comment
  • Fuat September 8, 08:32

   Komunistet,sidomos ata shqiptare,Jane rraca me e poshter dhe kriminale qe nje historia dhe anatomia boterore.

   Reply to this comment
   • Kasem gahinji September 8, 12:17

    E sakte.shkrimi vec paralajmeron rrezikun,nuk thote se eshte instaluar fashizmi.por ..po instalohet.shenjat jane evidentuar sakte.musolini eshte pjelle e psi te kohes,ne kushte te caktuara historike.rremujopolitika shqiptare drejt ketij instalimi te con.sinjalet jane dhene si me rehabilitimet e bashkepuntoreve te fashizmit edhe me frymen erdoganiste.dhe thone “kujt i ben dem memoriali”po mithati kujt i ben dem?po heronjte e lanc-it kujt i bejne dem?po varrezat e deshmoreve qe po shkaterrohen kujt i bejne dem?askujt.vec shkaterrimit,tjetersimit te kujteses historike.herojte e lirise behen tradhetare dhe bashkepuntoret e nazifashizmit heronj.shkojne cdo 5 maj para nenes shqiperi.ne fund te fundit ,te gjithe vepruan ne emer te nenes shqiperi.pra edhe tradhetia,instalimi i neofashizmit behet ne emer te nenes shqiperi.edhe spiunet e agjenturave te huaja apo te sigurimit me pseudonime si penicilina,intelektuali ,etjne emer te nenes shqiperi shkruajne.por…emrin,emrin nuk e thone ,sic merr guximin autori i ketij shkrimi domethenes.vec fshihen pas fyerjeve,marrjes neper goje.po e mbyll me thirrjen:-jo pseudonimin,por emrin.te te njohim nga cbrume vjen.

    Reply to this comment
 7. E èma e Zeqos September 8, 00:22

  Pèr fashizèm, u mungojnè prapanicat, zotèri. Pèr komunizèm, truri dhe xhepi.
  Èshtè vetèm rrumpallè fshatarèsh, qè mbèrritèn nè Tiranè me çorape leshi dhe valixhe druri, ndèrsa sot i kemi miliarderè, pa prodhuar asgjè.
  Nuk janè hajdutè, jo jo. Janè vetèm “tè zotè”.
  Nè tè pèrditshmen, iu themi, “HALLALL IA BOFTÈ ZOTI” .
  Njè mentalitet i tillè, ka nevojè pèr psikiatèr, ose pèr SPAK.
  Tek ky i fundit, kam shpresèn unè.

  Reply to this comment
  • Niku September 8, 09:38

   Bravo te qofte,ke pasqyruar realitetin.
   Keta qe shajne nuk Jane gje tjeter vec llumi.Mjafton te shohesh fjalorin qe perdorin.
   Injoranca eshte me e tmershme se bomba atomike.

   Reply to this comment
  • Mark .UK September 14, 18:45

   O Leke po lene more burr e mos shkruej brrockulla.Ju she njerzit tuaj Jeni komunista,bikes te thekur.Sikur te kishe shkruar rrezikohet nga islamizmi do kishe thene te verteten.Sali Berisha an futin ne conference islamike,Rama I lidhur me Erdoganin ku an bjen pllakaten e ushtarve turq.

   Reply to this comment
 8. Plaku Xhuxhumaku September 8, 03:18

  Ti o Lek Imeraj nje te mete te vockel ke ne kete shkrim, ende nuk e paske marre vesh qe komunizmi dhe fashizmi jane vellezer binjake. Qe te mos ngaterrohen me njeri tjetrin njeri vesh kemishe te kuqe tjetri e vesh te zeze. Sa per Shqiperine, eshte veni i katunarve qe nuk cajne bithen per bojen e kemishes, mjafton te jete e palame qi ti vije era djerse.

  Reply to this comment
  • Poli September 8, 04:42

   O plak i pjerdhur nga trute!
   Me thuaj nje shtet komunist qe pushtoi nje vend tjeter ndersa une te numroj disa shtete fashiste qe pushtuan disa dhjetra shtete dhe vrare dhjetra milione njerez!
   Per te tjerat te qeras une me nje kazan mr….mut!

   Reply to this comment
   • intelektuali September 8, 11:17

    Poli Inter-Poli:

    Komunisti Fanatik Josif Visarionovic Stalin pushtoi gjysmen e Botes pas Luftes me MURTAJEN e tij bolshevike, perfshire ketu eshe Shqypnine Enveriste, ne nje kohe kur para Luftes kishte pushtuar gjysmen e Polonise duke kollofitur qi qofte taze Letonine, Lituanine, Besarabine, Moldavine dhe Rumanine dhe nje pjese te Finlandes ne mareveshje kriminale ne terrin e nates me Hitlerin,

    por:

    HISTORIA NUK MBARON ME KAQ

    sepse:

    Stalini kishte vrare me pare pa patur asnje Lufte mbi 33 milion njerez te pafajshem nga 1923 e deri ne 1933 qe e rendit kete Monster gjakatare ne vendin e dyte te krimineleve vrastare me te medhenj ne histori pas Mao Ce Dunit te Kines qe vrau mbi 40 milione kineze gjate diktatures se tij, Hitleri eshte shume prapa ne renditje dhe meso se Stalini ishte antisemit i terrbuar dhe si Hitleri gjithashtu i urrente hebrenjte dhe statistikat thone se ka vrare afro 8,5 milione hebrenj, nderkohe qe Hitleri ka vrare afro 6 milione syresh.

    Besoj se isha i dobishem per saktesimin dhe pergjigjen qe kerkoje, tani presim kur do te qerasesh pa MUT intelektualin.

    Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku September 8, 14:18

    Poli, shume falemnderit qe me ofendon keshtu gratis, pa te pasur ndonje borxh. Meqe jemi ke muti po ta jap une kazanin qe te te clirohet ty mendja nga propaganda e vjeter qe me verte ua kishte pjerdhur trute. Do ti pushtime nga vendet komuniste, ja po te jap une ca ty: Ish-Bashkimi Sovjetik (vendi i pare komunist ne bote) pushtoi Letonine, Lituanine dhe Estonine shume kohe para luftes se dyte Boterore (per lezet po te them se Lituania ishte Kampione e Europes ne basketboll para pushtimit komunist sovjetik), pushtoi pjesen lindore te Polonise shume me perpara se te fillonte L II B. Luftoi per te pushtuar Finlanden, po i hengri kaken. A e di ti o Poli qe po ky BS sulmoi e pushtoi Afganistanin po hengri shqelma bytheve dhe u largua me koke poshte. Shtoi ketyre edhe ato qe la thene intelektuali ketu me poshte dhe une po ta kethej qirasjen me dy kazana plot me mut dhe nja dy shishe shurre per ta shtyre.

    Reply to this comment
    • intelektuali September 8, 14:47

     Plaku:

     Po t’i shtojme pushtimin e Krimese nga Putini qe skandalizoi Boten Demokratike dhe po te shtojme edhe pushtimin e Sirise nga bolsheviket e tij qe kane ndertuar 10 baza ushtarake me bedelin e tyre komunist, Asadin ne kete vend pa fat, por po te shtojme ketu sipas lajmeve te fundit qe edhe qe ISIS-i i talebaneve fanatike ka qene pjella e KGB-se se Putinit dhe te gjitha keto t’ja shtojme krimeve monstruoze te Stalinit,

     atehere:

     HITLERI DO TE DUKEJ PALO GJE

     Reply to this comment
     • Plaku Xhuxhumaku September 8, 15:34

      intelektuali

      Pa tjeter, kur flitet per Hitlerin i numerohen vetem te ligat, qe nuk jane pak vete, pale pastaj kur i zmadhojne e i zbukurojne se ashtu ua do puna, por harrojne nje gje shume te madhe. Qe brenda 6 vjetesh, nga 1933 kur mori pushtetin e deri ne 1939 kur filloi luften kunder Botes, e ketheu Gjermanine nga vendi me i shkateruar i Europes me inflacion dhe papunesi te papare, ne vendin me te fuqishem e me te perparuar ekonomikisht. U deshen tre fuqite boterore te kohes USA, BRSS dhe Anglia qe ta benin zap. Nuk eshte se kam ndonje simpati te vecante per te po me vjen per te qeshur me keta komunistet shqiptare qe kur vjen puna per Hitlerin e vogel ketu (per nga te keqiat) Enver Bython na tregojne shkollat, e elektrikun e pordha te tjera qe me demek rregjimi komunist na beri te mira.

      Nejse edhe nje here per ty o Poli – Kaqoli, komunizmi dhe fashizmi jane binjake qe edhe ideologjikisht kane te njejtin burim, filozofin Geroge Sorel:

      “Georges Eugène Sorel (/səˈrɛl/; French: [sɔʁɛl]; 2 November 1847 – 29 August 1922) was a French philosopher[1] and theorist of Sorelianism.[2][3] His notion of the power of myth in people’s lives (in particular, national myth) inspired socialists, anarchists, Marxists, and Fascists.[4] It is, together with his defense of violence, the contribution for which he is most often remembered.[5]”

      Shko pak ketu dhe shif, nqs merr vesh noi llafe sigurisht:

      https://en.wikipedia.org/wiki/Georges_Sorel

     • Shefqet Cela September 8, 17:48

      Fjalë QESIM!
      E di gjithë bota që KAPOJA I ISIS ishte në burgun amerikan në Irak.
      Atje ju dhanë ca “instrukcione” dhe e nxorën shpejt. Pas kësaj lindi ISIS.
      Se kush e instruktoi nuk jap mendim, por Putini jo, është absurde.
      Uroj intelekt!

     • intelektuali September 9, 08:52

      Ceti:

      Po ti me propagande bolshevike kunder “Imperializmit Amerikan” do ta besh debatin ketu?

      PO KULLAT NE NEW YORK KUSH I REZOI?

      sepse:

      Mjafton te hapesh internetin, ja cfare shkruan Wikipedia per ISIS-in:

      “…ISIL drejtohet dhe drejtohet nga Abu Bakr al-Bagdadi, Kalif i vetëshpallur i Shtetit Islamik. Para vdekjes, ai pati dy nënkryetarë, Abu Muslim al-Turkmani nga Iraku dhe Abu Ali al-Anbari nga Siria, të dy turq etnikë qe kane studiuar ne Moske dhe shkenca ushtarake. Nën udhëheqësit Lidera janë këshillat për financa, çështje ushtarake, çështje juridike (përfshirë vendimet për ekzekutime) ndihma e luftëtarëve të huaj, siguria, inteligjenca dhe media. Ndërsa al-Bagdadi u ka thënë ndjekësve që të “me këshilloni mua kur gaboj” në predikimet e tij, sipas vëzhguesve “çdo kundërshtim, apo edhe kontradiktë është likuiduar menjëherë”. Sipas irakianëve, sirianëve dhe analistëve nderkombetare që studiojnë grupin, pothuajse të gjithë drejtuesit e ISIS-it përfshirë anëtarët e komiteteve të tij ushtarake dhe të sigurisë janë ish oficerë ushtarakë dhe nga inteligjenca s Sigurise Kombetare të Irakut me shkolle sovjetike, të Saddam Husseinit, që kanë humbur vendet e punës dhe pensionet e tyre. Ish Shefi Strategjik në Zyrën e Koordinatorit për Kundërvajtje të Departamentit të Shtetit të SHBA, David Kilcullen , ka thënë se “Pa dyshim se nuk do të kishte ISIS nëse nuk do të kishim pushtuar Irakun. Në gusht 2016, raportet e mediave të bazuara në njoftime nga agjencitë e Inteligjencave Perëndimore sugjeruan që ISIS-i kishte një shërbim sekret shumëplanësh të njohur në arabisht si “Emni”, i themeluar në vitin 2014, që është bërë një kombinim i një force të brendshme policie dhe një drejtorie të operacioneve të jashtme të kompletuara me degët rajonale. Njësia besohej se ishte nën Komandën e Përgjithshme Operacionale më të lartë të Sirisë qe drejtojhet nga ushtaraket e Asadit. Grupi është cilesuar si një “Organizatë Terroriste” nga Kombet e Bashkuara. Në vitin 2014 Wall Street Journal vlerësoi se tetë milion njerëz jetonin në Shtetin Islamik. Në mesin e vitit 2014, CIA beri te ditur se ISIS-i kishte pasuri me vlerë 2 miliardë dollarë amerikanë…”

      BEJI PYETJEN VETES SE KU E KA GJETUR ISIS-I KETE PASURI PERRALLORE.

     • anticensurë25642654 September 9, 09:25

      qënje
      ke shumë të drejtë kur thua se diktaturat janë gjithnjë të sukseshme,por nuk e thekson se fundi i tyre është një shkatërrim për vëndin ku ato kanë lindur!!
      nuk dua të hy tek hitleri a tek stalini,por dua të mbetem tek e përgjithshmia!!
      nuk duhen lejuar diktaturat!
      me to shkohet shpejt në “përparim”,por dhe “përparimet” e tyre kanë qiranë shumë të shtrenjtë!!
      stalini,enveri,ashtu si hitleri përparuan vëndet e tyre shumë shpejt!!nëse të dy të parëve ju numëron gabimet,fajet një nga një,harron tia përmëndësh hitlerit!!tek ai e fillon përmëndjen në fillimin e L2B!!
      në 6 vitet e “rritjes së mirqënjes” ai nuk është se ndenji duarkyq!?apo jo!vrau e preu sa deshi brënda gjermanisë!?duke filluar nga njerzit më të afërt të tij,e duke e vazhduar me shumë e shumë të tjerë,më pas me agresione që nuk hyjnë në L2B,austri e sudetët e çekkosllovakis!!
      qënje kemi shumë të dhëna historike për të mësuar si nga e mira dhe nga e keqja,por çfar ndodh!?
      ne “luajmë futboll” dhe duhet të fitojë skuadra jonë!!
      në futboll unë nuk jam kundër tifozllëkut!!bile e dyshuroj dhe atë të skuadrave që vetëm humbin!ai që më shqetson është tifozllëku i mashtrimit historik,tifozllëku që bëhet për injorancën dhe kundër mësimit!!
      andrea stefani vite më parë,pak para përfundimit të jetës së tij,thoshte se “meqënë se gjendeshin ELEMETË të luftës civile” gjatë lanç,atëherë ajo ishte luftë civile!!pra në një çarçaf të bardhë po të gjendet ndonjë gjurmë e zezë ose e kuqe!?çarçafi nuk është më i bardhë por i zi ose i kuq!?teorikisht nuk është më i bardhë,por praktikisht ai nuk është as i zi, as i kuq!është i bardhë!!
      qënje ne nuk duhet të mbrojnë diktaturat e djeshme,duke gjetur ndonjë njollë të bardhë që kanë pasur në skëterrën e tyre!!ne duhet të ndalojmë rilindjen e tyre!!
      bota ka qënë,dhe drejtohet nga diktaturat!në një formë a në një tjetër shumica është dhe sot diktaturë!!pra mundësia e shkarjes në diktaturë është shumë e madhe dhe për ato që janë demokraci!!për fat popujt e tyre luftojnë me thonj e dhëmbë për ti ruajtur të drejtat e tyre!!tek ne që nuk kemi pasur asnjëherë demokraci,ne bëjmë të kundërtën e asaj që duhet të bëjmë!!ne mbahemi me dhëmbë e shpirt tek diktatura,i thurrim hymne,përpiqemi që të “zgjedhurin” e radhës ta mbajmë e ti japim pushtet të pakufizuar!përpiqemi ta bëjmë diktator me çdo mënyrë!!dhe më e keqja është se dhe pjesa kundërshtare e pushtit të radhës bën të njëjtën gjë!!në mënyrë të tërthortë ajo ndihmon në shtimin e diktatit të tij!!e bën fare thjeshtë duke quajtur “demokrat” diktatorin e saj që dje ishte në krye të shtetit!!
      nuk shkohet gjithë jeta këshut o qënje!!
      duke u kapur për mustaqet e çelos,për gurin në pus,na shkoi jeta për shalësh!!
      në vënd që tia rruajmë mustaqet çelos dhe ta hedhim dhe të marrin pas gurit në pus!!

     • Plaku Xhuxhumaku September 9, 14:04

      Ceno, po ta kishe lexuar me pak me shume vemendje dhe pa paragjykimin perkates do ta kishe kuptuar qe ajo qe kam shkruar une nuk eshte gje tjeter vecse ajo qe ke shkruar ti. Kam vene ne dukje vetem faktin qe ketu tek ne po hape gojen te kritikosh Enverin te versulen me hidrocentralet, e me arsimin e mjeksine falas, e me emcipimin e gruas me ku di une c’tjeter. Kur vjen puna tek Hitleri, keta komunistet tane te zgjuar, nuk kujtohen te permendin ate qe beri per Gjermanine per mire, packa se e menderosi pastaj. Pra une vetem kam dashur t’i ve ne te njejten optike te gjitha dikaturat, pavaresisht nga lloji i tyre, i zi apo i kuq, qe sjellin te mira te cilat pastaj paguhen shtrenjte. Per ta mbyllur, vetem po them ashtu sic kam thene edhe me siper qe komunizmi dhe fashizmi jane binjake, dhe te behesh me njerin kunder tjetrit, eshte njesoj si te hash bajga qe te mos hash mut, sipas shijes se secilit. Dakort?

     • anticensurë25642654 September 10, 16:59

      qënje jo vetëm e kam lexuar me vëmëndje por dhe ta kam bërë me vëmëndje replikën!!
      këto arsyetime i thonë të gjithë mbrojtësit e diktaturave!!nuk janë të mangët dhe ata neonazistët dhe debilët që ju shkojnë pas!
      sa për barazimin që i bën komunizmit dhe nazizmit si diktatura!?të jap të drejtë!!kanë qënë të dy palët,si çdo diktaturë tjetër,e çdo ngjyrimi,të njëjta!pushtetarë që kanë sunduar me terror ndaj popujve të tyre!!
      por nuk të pranoj barazimin si dy sisteme shoqërore!nuk pranoj barazimin e nazizmit që ndan një rraca inferiore e superiore njeriun dhe socializmi që i bën të gjithë të barabartë!!
      nëse dhe një herë do të kisha mundësinë tia rrifilloja nga e para!?
      prapë do të zgjidhja BARAZINË NË MES NJERZVE!!
      e di përse qënje??
      thjeshtë unë nuk e ndjej veten më të mirë se ai haleja e anës time që se lan as vjosa vetë!!nuk e ndjej veten më “superior” se askush!!për pasojë,qënje,nuk pranoj asnjë që ta quaj veten superior ndaj meje!!të gjithë jemi të veçantë në qënjen tonë njerzore!!gjithkush ka të mirat e të këqijat e tij!!
      socializmi që ne provuam,morri fund sepse filloi të degradonte në atë që ti e barazon me nazizmin!!filloi të krijonte një shtresë mbi shtresat!!pra krijoi shtresën e “SHOKUT”!!shtresë që ishte superiore mbi të tjerët,që nuk gabonte kurrë dhe që nuk duronte kritikat!!por kjo nuk ishte faj doktrine a ideollogjie!!ishte faj njerzor,faji i grykësisë njerzore!faji i dëshirës për të sunduar!pra ajo që është thënë gjithnë pjellë e çdo diktature!
      qënje është e vështirë që pushteti të ndahet me të tjerët!!gjithkush,do të bëhet ashtu si do ai!!është e njohur që vetëm uni ka të drejtë!!dhe nëse “uni” gjen terrenin e përshtatshëm!?ai sundon me të “drejtën” e tij!!ai shtyp të tjerët deri në ekstrem!!
      në shqipëri,deri më sot të gjithë kanë gjetur terrenin e përshtatshëm për të qënë “uni” i padiskutueshëm!!
      çështja shtrohet “si do të bëjmë që “uni” të mos gjej terren të përshtatshëm,që në vënd të humusit të gjejë shkretëritë,për tu rritur,për tu zhvilluar??
      duke mësuar nga bota e duke mësuar nga pësimet tona!!
      deri më sotë ne kemi “vrarë” “unin” e pardjeshëm,të djeshëm dhe kemi harruar “unin” që rritet sot!!duke u marë me të shkuarën,duke “pastruar” të shkuarën,ne ndyjmë të sotmen!!ne nuk shikojmë që e sotmia nuk na pastrohet,por na ndyhet gjithnjë e më shumë!
      për fat të keq tonin “uni” i sotëm e di fare mirë tabiatin tonë!!ulëret për “çrrënjsje komunizmi”,”për çrrënjosje berishizmi”,”për heronj kriminelë dhe kolaboracionistë heronj”,”për bashkpuntorë të fashizmit që kanë shkruar shumë bukur nja dy vjersha”,e kështu me rradhë!!na i servirin si armë lufte për tu ndeshur mes nesh!!dhe ne si qënje superiore që jemi,vritemi e pritemi dhe u a shtrojmë rrugën sunduesve tanë!!jua shtojmë pasuritë!!ne humbim jetë,ne humbim mirqënje,ne këthehemi në skllevër!!
      qënje
      hitleri nuk më hyn në punë!!gjermanët ja kanë gjetur vëndin!!nëse do të dalë një i dytë atje,do të jetë puna e tyre,tona nëse vepron si i pari!!mua më interesojnë hitlerët tanë!!këta ndyrësira që na shohin si “rracë” që duhet vetëm të nënshtrohet,të skllavërohet!!

    • Plaku Xhuxhumaku September 10, 20:15

     OK degjo o Ceno, se pari une nuk bej as edhe nje arsyetim ne mbrojtje te diktaturave. Une thjesht mundohem t’i bej te kuptojne te gjithe pasuesit e mbetur te diktatures komuniste (qe ma merr mendja jane shume me teper sesa ata te tjeret) qe te dy diktaturat jane njelloj. Me ne fund shof qe edhe ti paske reflektuar dhe e pranon qe edhe komunistja edhe fashiste jane njelloj.

     Po te vije puna tek sistemet shoqerore qe krahason ti, me fal po karahasimi qe ben ti nuk qendron per nje arsye shume te thjeshte. Deri me sot Soc-Komunizmin nuk e kemi pare te egzistoje si sistem demokratik. Sigurisht ka shtete KAPITALISTE me pak apo me shume sociale, duke nenkuptuar me kete qe shteti tregon kujdes ne nivele te larta per shtresat te ashtuquajtura te “paprivilegjuara”, por vete fakti qe shteti e tregon kete kujdes eshte deshmi e pabarazise. Nje element tjeter qe duhet te sqarohet ne kete diskutim eshte edhe puna e barazise “shoqerore”, e quan ti. Endrra per barazi shoqerore si cdo enderr tjeter eshte thjesht enderr. Nqs do te flasim per barazi para ligjit kjo eshte tjeter gje. Cdo demokraci e vertete e deklaron kete, pastaj sa zbatohet varet nga niveli i demokracise ne ate vend. Me fal por me ben pak te qesh ku thua qe ty nuk te duket vehtja me i mire se ai (duhet te kesh parasysh Netin). Nqs eshte vertet keshtu, atehere perse e shan? Megjithate nuk eshte problemi vetem ketu. Nqs ti nuk kupton qe qysh ne lindje njerezit nuk jane dhe nuk mund te jene te barabarte, duke filluar qe nga spitali ku lindin e deri tek mendja qe u jep Zoti (me fal, ti do te thuash natyra, po s’prish pune tek e fundit eshte i njejti koncept, ndryshojne vetem termat) ateher me vjen keq por vazhdimisht do te zhgenjehesh. Shnet Ceno.

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 September 11, 10:12

      asqë e diskutoj që do të zhgënjehem qënje!!jam mëse i sigurtë!!
      kritika,deri dhe sharja nuk të bëjnë më të mirë se tjetri!!është shprehje e mendimit tënd në një mënyrë a në një tjerët,por në konceptin e thjeshtë njeri nuk të vendos më lart se tjetri!!sepse po ta marrim në anën tjetër atëherë dhe unë për halenë e anëve të mija,jam po aq i ulët “sa ai për mua”!!
      mendoj se nuk të kam quajtur mbrojtës diktaturash,maksimumi mund të të quaj një lojtar me shumë skuadra!!thjeshtë nuk je një kundërshtar diktaturash!!gjen mënyrën për të thënë se dhe ato janë pjesë e qeverisjes njerzore!!pra thjeshtë aristotelian në këtë drejtim!!edhe unë e di fare mirë që ato kanë qënë dhe janë pjesë e shoqërisë njerzore!!po ta marrim historinë në tërësi,aksident janë demokracitë!!janë aq të pakta në morinë e drejtimeve të shteteve sa nuk do të ishin një pikë uji në oqean!!
      barazimi i diktaturave,socialiste,naziste,kapitaliste,raciste e të tjera që janë me baza dhe më të vjetra kohërash,është e drejtë!!por vetëm në thelbin e tyre!!vetëm si diktaturë,jo si sistem shoqëror!!
      nuk është e vërtetë që ne nuk kemi parë “Deri me sot Soc-Komunizmin nuk e kemi pare te egzistoje si sistem demokratik.”,nuk ka funksionuar si mund ta dëshironim ne,por dhe në krahun tjetër kemi po të njëjtën gjë!!uk kemi asnjë demokraci të PASTËR si e imagjinojmë ne!!
      teorikisht nuk kemi njohur asnjëherë asgjë të pastër,por vetëm hibrde me shije më të ëmbël a më të hidhur!!
      është e vërtetë që njeriu nuk është i “barabartë”,pra që nuk jemi klone të një njeriu,por është i barabartë në veçantinë e tij!!si unë dhe ti kemi të njëjtën përkatësi racore atë të homosapiens,që normalisht duhet të jetë e barabartë për të gjithë,pavarsisht ndryshimeve tona!
      që asnjëherë,asnjëherë nuk kemi për të qënë të barabartë!?për këtë të garantoj unë!unë që dëshëroj barazinë absolute,por që të mos e ëndërrosh e të mos përpiqesh të bësh diçka në drejtim të arritjes së kësaj barazie!?nuk sjell ujë drejt mullirit të barazisë!!çon ujë në drejtimin e pabarazisë!!
      pasuesit e diktaturës,”pasuesit e mbetur te diktatures komuniste (qe ma merr mendja jane shume me teper sesa ata te tjeret)”,çfardo qoftë,kanë qënë,janë dhe do të jenë më shumë se sa ata të demokracisë!!
      e di përse qënje??
      mendimi im është se shumë të paktë janë ata që pranojnë kritika,ata që pranojnë të lënë në dorë të tjetrit pushtetin që mund ta mbanin ata vetë!!pjesa tjetër,kërkon të ketë dhe më shumë pushtet nga ai që “i ka dhënë zoti”(si e quan ti)!nuk pranojnë ta lëshojnë në duart e dikujt tjetër,por në të kundërtën përpiqen të marrin dhe atë të dikujt tjetër!!
      ndryshe nga demokratët,ata që e lëshojnë pushtetin e tyre në dorë të dikujt tjetër,këta kur kanë një më të fortë se vetja,pra një më diktator se ata,janë të katshëm të nënshtrohen!janë të gatshëm të lënë tërë pushtetin që kanë dhe të shëndrohen në skllevër!!
      e kundërta ndodh me demokratët!ata në momentin që dikush përpiqet të përvetsojë atë që ata e kanë lënë me dëshirë!?ata rrevoltohen ata ngrihen,sepse nuk duan të jenë skllevër,sepse nuk duan të jenë të pabarabartë!!
      diktatorët e vegjël,ja lënë pushtetin diktatorit të madh sepse ia njohin fuqinë!sepse dhe ata mendojnë se po të ishin në vëndin e tij,të kishin mëndjen e tij,të kishin fuqinë e tij!?
      do të bëni të njëjtën gjë!!
      njeriu si qënje nuk ka ndryshuar nga kafsha!!koha e ka bërë të jetë kështu si është!!koha ka bërë që UNin ta këthejë në NE,por kjo jo gjithandej!!dhe kjo NE është shumë e vagullt!është më shumë Ne se NE!!
      qënje pavarsisht zhgënjimit,unë prapë vazhdoj në timen!!shpresoj që të gjej njerëz që të jenë po kaq ëndërrimtarë sa unë!!
      qënje zjgënjimi ka anët e mira të tij!!të bën që shikosh më qartë në hapin e ardhshëm!!zhgënjimi nuk është gjë tjetër vetëm një rrëzim në procesin e të mësuarit të ecjes!!pa u rrëzuar nuk mëson të ecësh!!po ndenje shtrirë tërë kohën!?
      është e vërtetë që nuk do të rrëzohesh kurrë!
      POR dhe nuk do të ecësh kurrë!!
      mua ma ka qefi të eci e jo të zvarritem!!
      gjithë të mirat qënje!!

     • Plaku Xhuxhumaku September 11, 18:48

      Po i bije pak me shkurt:

      Une nuk jam lojtar i shume skuadrave, jam thjesht i asnje skuadre dhe perpiqem te bej rolin e arbitrit te paanshem. Kjo me ben te gjykoj me mendje te ftohte te mirat dhe te keqijat, pa utopira dhe pa “wishful thinking”.
      Ke nje kontradikte me vehten tende, edhe e kupton qe barazia nuk arrihet kurre, po kjo nuk te pengon qe te luftosh per ta arritur ate. Mendohu pak ketu dhe, a mos eshte valle me mire qe DUKE E DITUR QE BARAZIA NUK ARRIHET KURE me shume se sa TE LUFTOSH per ta arritur ate (nderkohe qe e pranon vete qe nuk arrihet) te behesh me ate skuadren qe nuk e propagandon me te madhe barazine, qe pastaj ta shfrytezoje per vehten e vet situaten, por me ate skuadren qe gjithe duke e pranuar mosbarazine si nje fakt te jetes perpiqet pa hipokrizi ta permiresoje jeten e te gjitheve aq sa ka mundesi reale.

      Nqs ti e quan te ecur kete qe ben ti, une po te them qe kjo tjetra eshte vrapim, vrapim ne te cilin nuk rrezohesh kurre, sepse ne cdo meter vrapim mund te besh nje permiresim pa pretenduar qe ky na qenka nje hap vendimtar drejt arritjes se barazise (qe edhe ti e ditke qe nuk arrihet). Me nje fjale ti ec e ec, po kjo nuk do te thote qe gjithe te tjeret zvarriten, ka shume qe vrapojne dhe qe domosdo bejne me shume pune per vehte dhe per te tjeret se sa ju te skuadres qe ecni, dhe ngriheni perseri kur rezoheni (por po me duket se rrezimet jane pak si shume te shpeshta) dhe po , ngriheni perseri e vazhdoni te ecni, e pastaj çë? Kenaqeni qe jeni heroike, apo idealiste? Kjo me duket pak si me u ngop me luge bosh, pa çka se luga mund te jete edhe prej floriri. kur eshte bosh. eshte bosh.

      Shenet Ceno.

     • anticensurë25642654 September 12, 09:46

      unë po i bie dhe më shkurt qënje!
      ke plotësisht të drejtë!!

 9. Limani September 8, 08:14

  Eh mor Lekë Imeraj , mor Lekë Imeraj , nga na dole ti për të na prishur qetësinë , pash Zotin , pse s’je dukur më parë , mor aman ?!
  Ti jeton sot në Gjermani si një qytetar i nderuar, e shikon sa mirë , por fashistët shqipëtarë ( lexo kolaboracionistët shqipëtarë ) me kohë e kishin parashikuar këtë e prandajë bashkpunuan me fashistët . Të poshtërit komunistë luftuan kundër gjermanëve e italianëve dhe ja sot Shqipëria përfundoi në prehërin e tyre , me lutje e me rixha , me aman e me derman ……
  Lekë !
  Kjo është logjika e debilëve të djathtë , që shajnë e mallkojnë komunistët , që këtu polemika me ta s’ka më kuptim , është humbje kohe . Ata nuk dallojnë që Gjermania e Merkelit është diametralisht e kundërta e Gjermanisë hitleriane që luftuan komunistët .
  Fashizmi në Shqipëri , Lekë , është ulur këmbëkryq , kryefashisti është kryeministri . Partitë politike shqipëtare janë banda të degjeneruara hajdutësh e maskarenjsh pa moral , pa nder , pa dinjitet , pa atdhedashuri , Shqipëria e sotme e çoroditur , është vepra e tyre kriminale .
  Kemi një situatë të rëndë në Shqipëri , shumë të rëndë . Në pazarin tonë politik po s’bleve Edvinin do marrësh Saliun ( Lulushen ) , ose , ose , me detyrim e percaktim , alternativë tjetër s’ka , ky është malli që na servirin partitë , ky është sistemi zgjedhor dhe sharlatani ynë k/ministër këtë , për të na trëmbur , për të na detyruar , e thotë me plot gojën , po s’deshët mua , do vijë Saliu !
  Temë e gjërë kjo , miku im , temë e rëndë , temë shumë serioze , se ka të bëjë me fatin e atdheut .
  Por e kam merak të shtoj edhe diçka .
  I poshtër dje Enveri , Mehmeti , Hysniu e me radhë ….e poshtër diktatura , të poshtër sot Saliu , Nano, Meta , Rama…e poshter kjo demokraci …mirë more mirë , po populli ku është , ku është sovrani, populli shqipetar , a ka popull këtu , apo jemi sehirxhinj pasivë që vetëm komentojmë bëmat e tyre në kurrizin tonë .
  Ne paskemi qënë popull i dobet, prandajë nje bandë maskarenjsh lozin me ne sikur të qemë kukulla- këtu duhet vënë theksi, kjo është thëmbra e Akilit .
  Rroftë diktatura , poshtë demokracia , që të shpëtojmë Shqiperinë !

  Reply to this comment
 10. Gjorku September 8, 09:01

  Lek Imeraj ! Urime pèr Ditèlindjen ! Shkrimi juaj nè çdo fjali ka njè vlerè, ka njè kèshillè, njè krahasim dhe njè urtèsi. Gèzojeni pensionin e merituar atje nè Gjermani si njè shkodran i denjè. Njerèzit tè lexojnè e tè kuptojnè e japin vlersimin e tyre. Kèta qè komentojnè janè jashtèqitja e tyre, qè jo vetèm injorancèn, por dhe ligèsinè e tyre e shpalosin nè mènyrè tè pèrditèshme, nè çdo shkrim me vlera pozitive.

  Reply to this comment
 11. Rita September 8, 09:24

  Ah re Poli sa i ceket tregohesh !!! Po a ka pushtim me te madh e me te dhimbshem se pushtimi qe i bene komunistet popujve te tyre ???? Te rrethuar me tela kufijte ,te burgosur e internuar per nje llaf goje ,te ushqyer me triska e tjere te bema te pafundme !! Pranoni ore te mjere se pushtuat Shqiperine me 1944 dhe mos thoni marrezira ne prag te lamtumires se fundit qe e kemi per rrisk te gjithe .Te provonit te pushtonit ndonje vend tjeter do te shihnit se si do te hidhte armet populli juaj i vet–pushtuar sapo te kalonte kufirin .U mjaftuan me pushtimin e popullit te vet dhe ky krim e mashtrim mbulohej me propoganden e teorive te marksizmit ,me nje politike dy-fytyreshe ,me deklarata shperthyese se bllokaden ne e sfidojme duke henger bar e doren s”ja shtrijme askujt ! Ne fatkeqsine tone shqiptare nga pushtimi komunist nje gje me dhemb dhe me shume . Ketu ku jetoj vite tashme kam miqesi me polake ,ceke, kroate ,serbe ,e ruse .Ne bisedat me ta del ndryshimi i madh i jeteses se tyre me shqiptareve si nga ana ekonomike ashtu dhe nga ana kulturore e sociale . Do te zgjatesha shume te shkruaja bisedat por ajo qe me dhemb me shume them pse ai mu,,,,,, ai enferri basdard ,veproi ashtu ???? Kush dreqin e vuni ne krye qe te pushtoi ate vend ????Pse u soll aq eger duke kaluar Stalinin ,Musolinin e Hitkerin ??? Po le te rrinte gjermani dhe dy-tre vite vec ate basdard mos ta kishim ne krye , Kur mendon ato qe kemi hequr si popull per gati gjysem shekulli do te mireprisja cdo pushtim te huaj vec ate shtypje mos provonim .A do t”i shkonte ne mendje pushtuesit te huaj te zhvishte fshatarin ne ate fare feje qe vetem 5-se shpeze shtepiake mund te mbante ?? Dhe jo nje lope per te ushqyer femijet etij ??? A do te shkatarronte Kisha e Xhamija pushtuesi i huaj ?? A do te ,,,,,,,te pafundme nga terrorret e krimet qe ushtroi diktatura komuniste ??? Mallkue qofshin per jete e mbas jete fara komunsite shqiptare !!!! Kete uroj une per dite !!!!!!

  Reply to this comment
 12. fteri September 8, 09:32

  Kjo borrdello e përgjakur e Demokratoshkërdhatësisë në shqipëri quhet “SISTEM “… i kapitalizmit të përparuar ,por doli i SISTEM mut i kalbur,na kalbi gjithë shqipërinë ,vodhi gjithë pasurinë marramendës të 50 vjetve djersë e gjak të popullit shqiptar or, Lekë IMERI.!

  KJO NUK ËSHTË AS KOMUNIZËM ,AS FASHIZËM dhe SHQIPËRIA NUK RREZIKOHET AS nga komunizmi ,as nga fashizmi ,por vetëm nga kapitalizmi !…

  Këto “argumenta ” që shpalos ti Lekë dhe disa komentues kokëbosh po hidhini vetëm si fishekëzjarre e tullumbace trubullues siç i hedhi L.Basha para kryeministrisë për të rrëzuar Edi Ramën.

  Tani na del si profesor i politikës L.Imerja dhe nuk thot të vërtetën se vetë sistemi borgjez kapitalistë e ka krymbin brenda vetes ,jo te asnjë rend tjetër ,ajo është prodhues i zhvatjes ,varfërimit ,diskreminimit dhe mbajtjes popujve gjithmon nën zgjedhë .

  Vdiq perëndia ,por mbeti krishti ,pra vendin e babajtë e zuri i biri !!!!!…Haaa..Vdiq sistemi i zhfrytëzimit kapitalist , çifligarët ,bajrektarët e zagarët ,zogistë ,ballistë ,legalistë në v.1944 .Por përsëri pushteti mbeti në duar të sigurta në vitin 1990 vendin e zuri demokratoshkërdhatësia e borgjezisë shfrytëzuese të klasës së re politike ,që vodhi ,vrau e rrëmbe gjithë pasurinë më keq se satrapi Zog,e pushka e ballistëve e legalistve ,dhe bashkëpuntorve të pushtuesve nuk pushoi për të mbushur xhepin e tyre..

  . Borgjezia nuk ka të ardhme as në shqipëri ,as në botë ,është sistem i vjedhjes ,vrasje ,i plaçkitjes i dgjenerimit i drogës i homoseksualizmit jo vetëm në shqipëri ,por në botë etj ,është i detinuar të vdesë drejt greminës ,drejt vdekjes po shkon ,ai do të dështoi ,heret a vonë kur 50%të pasurisë botrore sot e zotron vetëm 2%,të barkëderrave të pa ngopur gjakatar që shfrytëzojnë njerzimin në varfëri absolute..

  Ata jan ,përfajqësues të familjeve të mëdha mafioze amerikane morgan rrokfeler etj,etj…,por edhe në shqipëri ishë shfrytëzimi shekullor i bejlerve e agallarve me toka e pasuri përrallore që ja kan vjedhë popullit ,si paraardhësit të ,intelektual mavrisë ,që jan specilistë të vjedhjes sot .

  Është turp që hedhin fishekëzjarre e tymçe kundër socilizmit brilant të legjendarit Enver Hoxha ,këta sharlatan politik që vetëm dijnë të shajnë kot së koti socializmin dhe legjendarin Enver Hoxha .

  Kur dhelpra nuk arrinë rrushin në degë ajo e shanë se nuk hahet . Edhe arritjeve të socializmit këta nuk ja arrinë as te thembrat e këmbve. 40 vjetët e socializmit ishin uragan përparimi e modernizimi ,ai e zhvilloi vendin sa 400vjet rende të borgjezisë kalbur në shqipëri.

  Ai i keni pa sharlatanët politik që lavdërojnë veten për arritje ,për çfar ?!… ,për krimet që krynë çdo ditë ,për varfërinë,për vuajtjen ,për jetën mizerapël të shumicës popullit !…

  Por harruam se Lavdërimet në demokratoshkërdhatësi rriten në përputhje me kulltukun e ri që zaptoinë.. .Për Lek Imerajn kapitalizmi merret si “model sjellje nga njeriu i sotëm në shqipëri.” ,nuk thotë troq se kapitalizmi është varrmihës i popullit .

  Dhe teoricentë të borgjezisë radikale apo përparimtare qofshin , pas këtyre tezave që gjoja kush është më i rrezikshëm komunizmi ,apo fashizmi ,pas këtyre tezave dhe debateve të zjarrta fërkojnë duartë se jo vetëm fusin shtypin në debat pa bereqet ,por edhe thonë ne ja arritëm qëllimit ,që borgjezia kapitaliste shmanget nga goditja kryesore si sistem vrasje dhe zhfrytëzimi dhe i faturohet fashizmit ,nazizmit ose komunizmit.Kjo është synimi !

  Reply to this comment
  • Ish sekretari i partise i plerave komuniste September 8, 12:09

   Doli dhe nje tjeter kelysh i Kim xhon unit, Shpejt ne Kore !
   Hajde, gjithe bastardet e pjelles enveriste,bashkohuni rreth shokut Kim si nje grusht i vetem per ti ngrene mune
   imperializmit.

   Reply to this comment
   • fteri September 8, 16:53

    Sipas teje or kokëbosh -tarabosh ,FAQE ZI ,e bythë shpuar i imperjalizmit gjakatar ,

    IMPERJALIZMI qënka i “MIRË” !!!???… kush pushton popuj, kush vret njerëz të pa fajshëm ,kush gjeneron kriza e varfëri në shkallë globale ,kush është prodhuese serjle te krizave globale të thella politike,ekonomiker me qëllim shtypje ,grabitje e shfrytëzimi të popujve në shumë vende të botës ,por kryesore HAJDUTE të prodhimit e inflacionit me monopolet e mëdha që investojnë në vende të varfëra ,pa llogaritur vjedhjen e naftës të gjirit arabik e tjerë.ethe që ka përfshirë të gjitha vendet kapitaliste ,kur vjedh pasurinë e vendeve të varfëra ,kur ngre çmimet ,kur droga e prostitucioni mbretëron ,ka mbuluar globin . Këto janë jo imperjalizëm ,por fashizëm ose arti i plehrave moderne që ti hajvan qënke trazhgimtar i denjtë tyre , paske besim, ti ore kokëbosh-tarabosh më shumë se te komunistërt shqipëtar,që çliruan e ndërtuan shqipërinë si nuse ,turp ore fyll nga truri .

    ,por Kim Jongut i jep vetëm energji ,shëndet dhe i zgjat jetn..
    .A ke gojë ti sharlatan të shashë me fakte komunistët shqipëtar ,ata që shqipërinë e egër e mesjetar e bënë shtet të fortë në ballkan.Me mbrojtje e ushtri moderne,me shëndetësi falas ,me industri e bujqësi të zhvilluar ,me industri bakri e hekuri moderne ,ku ja kishin zili edhe shtetet tjera të ballkanit ,,me Zhdukën në kohë rekord analfabetizmit në shqipëri ,me shtim të popullësisë 4 herë ,me hapjen e shkollave dhe univeriste për ti shërbyer prodhimit e përparimit të fushave të kulturës ,prodhimit ,të mbrojtjes e zhvillimit të pa ndërprerë të zhvillimit , deri te akademia e shkencave,dhe kryesore zhdukja e gjaqeve dhe hasmërive shekullore ,kryesore krijimim i njeriut të ri në shqipëri me dashuri ,edukatë dhe respekt për tjetrin si në familje ,në shoqëri ,në punë ,në rrugë e kudo,mbretëronte morali i lartë ,rinia qëndronte larg drogës dhe sidës.=0 %.në shkallë vendi.
    Kush na i solli këto ?….

    Vetëm , Kapitalizmi e Imperjalizmi në thelb jan bartësit e kriminalitetit ,papunësisë ,drogës ,degjenerimit ,mashtrimit që do të tjhotë , varfërim e çënjerzim për shumicën e popujve të globit ,por edhe për shqipërinë ku kemi 30 vjet demokratoshkërdhatësi ku vidhet ,vritet ,masakrohet qytetari shqipëtar , nuk ka ndëshkim për administratën ,apo politikanin përgjegjës për këto zhfrytëzim ,por vetëm pasurim marramndës i klasave shfrytëzuese .

    Reply to this comment
 13. Mark .UK September 8, 09:39

  Vetem te perkrahja qe i bajn turqve e kryesisht Erdoganit ka fole pa mbajtur krahe ky Imeraj.Sot ne drejtimin e shetit jan bijt e komunistve me ne krye kryetarin e kuvendit ish sekretar i pare i komitetit te partis Tepelen dhe minister i mbrendeshem i PPSH.Nga pushteti politik jua kaluan bijve pushtetin ekonomik.Na shkruen ky Leke Imeraj sikur jemi ne nje planet tjeter,jo Leke po i shohim cdo dite.Do pranohej shkrimi jote sikur te kishe thene se.Aqe sa zgjati okupimi komunist aqe do kaloj te hiqet era e keqe e tyre.

  Reply to this comment
 14. Niku September 8, 09:59

  Bravo te qofte,ke pasqyruar realitetin.
  Keta qe shajne nuk Jane gje tjeter vec llumi.Mjafton te shohesh fjalorin qe perdorin.
  Injoranca eshte me e tmershme se bomba atomike.

  Reply to this comment
 15. demo September 8, 12:13

  Imeraj,te paska mbetur pishman se nuk u derdh gjak per te mbrojtur enverin.S`kishin takat Imeraj,u kishin rene poturet. Bujrum,beje ti kur vjen nga Gjermania,si malok enverist qe je.
  Qe ketu duket se cfare shkrimtari je.
  Sot s`ka mbetur gdhe analfabet pa botuar ndonje liber.

  Reply to this comment
 16. USA September 8, 13:07

  Komunistet shqiptare ishin impotente dhe raca me e shpifur po komunistet e konvertuar ne antikomunist ishin te zinj dhe mbushen Shqiperine pas viteve 90 kane pushtet dhe tani prandaj Shqiperia ben poshte.

  Reply to this comment
 17. Poshtë hajdutëria September 8, 13:54

  Kur ndrroj sistemi sekretarët e partive, drejtorët komunistë të ndërmarjeve shtetërore, kryetarët komunistë të kooperativave, e gjithë nomenklatura drejtuse në parti dhe shtet nuk kishin nge të mbronin komunizmin me pushkë në dorë, sikurse shkruan Lekë Imeraj. Ata ju vërsulën vjedhjevje masive të çdo gjëje me vlerë të pronës shtetërore dhe kooperativiste dhe mbasi vodhën nga brënda, thirrën popullin që shkatrroj duke shëndrruar në gërmadha pothuaj të gjithë objektet ekonomike sikur në Shqipëri të kishte ndodhur beteja e Stalingradit. Me shkatrrimin nga jashtë të objekteve u zhdukën gjurmat e vjedhjeve nga brënda dhe komunistët u shëndrruan në biznesmenë. Qe Ramiz Alia arkitekt dhe udhëheqës direkt i vjedhjeve dhe shkatrrimeve kolosale të pronës së përbashkët që suallën kapitalizmin me komunistët të konvertuar në kapitalistë. Janë këta pseudo komunistë të Ramiz Alisë kapitalistët e sotëm që po rjepin deri në çfarosje një popull të tërë.
  Po Ramiz Alia, mbasi u dha pushtetin ekonomik nomenklaturës drejtuse socialiste u dha atyre pushtetin politik duke krijuar PD dhe PS të drejtuar nga komunistë ekstremistë të konvertuar në “demokratë” agresiv si Sali Berisha ose në socialist të pa përgjegjshëm si Fatos Nano. Këta shëndrruan qeverisjet e tyre në skema megavjedhjesh duke sjell mentalitetin që të qeverisësh do të thotë të vjedhësh, mentalitet që në qeverisjen e sotme ka arritur perfeksionin duke e kthyer vjedhjen veprimtari të të përditshme të çdo hallke shtetërore.
  Mos bëni sherr kot, nuk ka më komunistë, madje komunistat kanë vdekur si komunistë që në kohën e socializmit kur komunistët ishin bartës të dallavereve më të flliqura në kurriz të njerëzve të ndershëm, nuk ka më fashistë të tipit Hitler e Musolini, nuk ka kapitalistë si Fordi që me inteligjencën e tij u bë miljarder, sot përball popullit nuk kemi as komunistë, as fashistë, as kapitalistë por një bandë hajdutësh të organizuar në tre parti, PD,PS dhe LSI të drejtuar tashma nga tre individë , mjeshtra në zanatin e vetë të kusarit, Sali Berisha, Ilir Meta dhe Edi Rama.
  Sherret tona janë pa bereqet dhe vetëm u japin krah hajdutëve si Edi Rama të vjedh më tepër ose të riciklohen në sistemin ne qeveri vjedhjes si Sali Berisha dhe Ilir Meta. Shpëtimi ynë do të jetë SPAK me BKH ose një parti e re e shqipëtarëve për Shqipërinë dhe shqipëtarët, as e djathtë as e majtë.

  Reply to this comment
 18. antiharresa September 8, 13:55

  Intelektu halen dhe shoqen e saj mirel a ,vetem hajdarmalluta e gamorit i qetso nga ana psiko fizike .Jane lloji i intelektuhaleve injorante , qe u rriten pa asnje vlere te vertete intelektuale , por vetem per merita te bythelepirjes se forte ,liderit te rradhes keto 30 vjet shkerdhatokraci . Tani ka ardhur momenti qe keta lloj vemjesh injorante shesin intelekt .Heu ta lumsha oj demokraci

  Reply to this comment
 19. mirel September 8, 15:09

  Katrahura dhe humnera ku e katandisen shtetin anticommunistet tregon qe ata ishin antishqiptare te betuar, hajdute dhe kriminele tradhetare, gati te marrin me qafe kombin per interesat e tyre te ngushta prej primitivi
  Komunizmi jua ndali doren shkaterruese, ndaj e urrejne.
  Njerez qe nuk duan rregullin dhe ligjin, por amulline dhe lirine per te vjedhur dhe grabitur.
  Ky eshte antikomunisti shqiptar

  Reply to this comment
  • Thanas Tona September 8, 16:57

   Mirelkè. Nèse nuk tè kanè marrè emrin dhe shkruajnè tè tjerè pèr ty, do thoja se “tè ka dalè rakia” dhe je normal. Po, jam me ty kètè herè.

   Reply to this comment
  • H. Shori September 8, 17:58

   Do t’i isha bashkuar pa rezerva komplimentit qe te beri shoku Nasi, po ti mirelke kam bindjen se nuk heq dore kollaj nga zanati yt i preferuar. S’ke faj. Kush e di se c’ke hequr gjithe keto vite te dhjerokracise. E ke humbur orientimin dhe te duket sikur ta kane te gjithe me te futme.

   Reply to this comment
   • mirel September 8, 19:57

    Pi.hi i sateme o Shuri,kush po pjerdh per ju larvat e veres se Ramutit

    Reply to this comment
    • Thanasi qe ta plasi September 8, 20:34

     Po ja qe pirdhke ca si shume o mirelke se po te ishte ndryshe e nuk e lije pi*ken e sateme te shpartallohej.

     Reply to this comment
     • mirel September 10, 15:53

      Thana plera, po he o mut se i njejti bajge je. Nuk tu durua ta hash dhe ti pas b..nga plaka ime. Ta ve drune ajo dhe te shkon ne hell o mut muti.

 20. Konti Sbalta September 8, 16:19

  Curcilli ,qe thot te “99 per Nazizmin dhe Komunizmin, bashkepunoi me te dy; me Hitleri kur filloi luften me Angline dhe e bindi ate qe ta transferoje frontin ne lindje kunder BRSS duke i thene se ne te dy(Anglia dhe Gjermania)e urrejme njisoi Komunizmin dhe me Stalinin me te cilin qene aleate ne lufte kunder Hitlerit gjete viteve te luftes ,duke u perpjekur qe ta dobesoje BRSS Ai vonoi qellimisht hapjen e frontit te luftes kunder Gjermanise!

  Reply to this comment
 21. Adih September 8, 16:24

  I nderuar Z .Leke Imeraj .
  Dua te kundershtoj ,per ndryshimin Fashist me Komunist .Kam bindjen se ky krahasim per politikanet tane te socem shqipater eshte gabim..Konkretisht
  :
  Dua te them se Stalini ,Mao Ce Duni ,Enver Hoxha si komuniste e diktatore ,e kishin dhe e kane nga nje emer sot e kesaj dite ..
  Po ashtu dhe Ducja si fashist e ka edhe ky nje emer..

  Por ketu ne Shqiperia i nderuar Zoti Leke .keta politikane si PS ,PD e LSI ,jane pa emer .do vdesin pa emer .Ketyre une sinqerisht kam 30 vite qe sja gjej dot emrin .Keto jane kopile tamam si shtepia e femise .Besoj tme pergjigjet dhe tme ndihmoje njeri cfare jane keta kazozet tane te ketyre 30 viteve te fundit ,e cfare emri ti veme ..Sinqerisht kush me ndihmon ,per emrin e tyre do i isha per jete mirenjohes..E them kete .me te drejte dhe ngul kembe se Diktatura dhe fashizmi e kishin nga nje ligj ,e kishin nje kushtetute i keq ose i mire ,por e zbatonin me pirkmeri ,kurse keta zyberet tane te ketyre 30 viteve te fundit ,nuk zbatojne as edhe nje ligj Keta e shkelin kushtetuten diten per diell brutalisht ..Kush me gjen emrin e ketyre politikaneve te 30 fundit ,do i falenderoj ,sinqerisht .Jam ne pritje.

  Reply to this comment
 22. Konti Sbalta September 8, 16:41

  Curcilli ,qe thot te “99 “per Nazizmin dhe Komunizmin, bashkepunoi me te dy; me Hitlerin kur njohu pushtimin e cekosllovakise dhe kur filloi luften me Angline dhe e bindi ate qe ta transferoje frontin ne lindje kunder BRSS duke i thene se ne te dy(Anglia dhe Gjermania)e urrejme njisoi Komunizmin dhe me Stalinin me te cilin qene aleate ne lufte kunder Hitlerit gjate viteve te luftes ,duke u perpjekur qe ta dobesoje BRSS Ai vonoi me qelli hapjen e frontit te luftes kunder Gjermanise!Pra Curcilli i solli me shume deme Europes dhe botes se sa Hitleri gjat luftes se dyte boterore!Pra e ashtuquajtura “demokraci”Anglosaksone ,ishte nji nacionalsocializem i paster Anglosakson ne dallim nga nacionalsocializmi Gjerman!

  Reply to this comment
 23. fteri September 8, 17:15

  Sipas teje or kokëbosh -tarabosh ,FAQE ZI ,e bythë shpuar i imperjalizmit gjakatar ,

  IMPERJALIZMI qënka i “MIRË” !!!???… kush pushton popuj, kush vret njerëz të pa fajshëm ,kush gjeneron kriza e varfëri në shkallë globale ,kush është prodhuese serjle te krizave globale të thella politike,ekonomiker me qëllim shtypje ?..

  ËSHTË VETËM IMPERJALIZMI ,ME MONOPOLET E SAJ si meduza thithëse të djersës e gjakut popujve të varfër ,KA NGRITUR ARTERJET E SAJË të grabitjes në tër globin ,metoda e shfrytëzimi të popujve në shumë vende të botës ,por kryesore HAJDUTE të prodhimit e inflacionit me monopolet e mëdha që investojnë në vende të varfëra ,pa llogaritur vjedhjen e naftës të gjirit arabik e tjerë.ethe që ka përfshirë të gjitha vendet kapitaliste ,kur vjedh pasurinë e vendeve të varfëra ,kur ngre çmimet ,kur droga e prostitucioni mbretëron ,kan mbuluar globin .

  Këto janë jo imperjalizëm ,por fashizëm i ri ,ose arti i plehrave moderne që ti hajvan qënke trazhgimtar i denjtë tyre , paske besim, ti ore kokëbosh-tarabosh më shumë se te komunistërt shqipëtar,ata heroi që çliruan e ndërtuan shqipërinë si nuse nga themelet e rrënimit luftës . Turp ore fyll nga truri e gomar për të mbajtur,DRU ME PRE !….
  ,por Kim Jongut ti i jep vetëm energji ,shëndet dhe i zgjat jetn..
  .
  A ke gojë ti sharlatan të shashë me fakte komunistët shqipëtar ,KURRËN E KURRËS .,ata komunistë që shanë ti e morën shqipërinë e egër , mesjetar e bashkuan dhe e bënë e shtet të fortë në ballkan.

  Me mbrojtje e ushtri moderne,me shëndetësi falas ,me industri e bujqësi të zhvilluar ,me fabrika bakri e hekuri moderne ,ku ja kishin zili edhe shtetet tjera të ballkanit. Me Zhdukën në kohë rekord analfabetizmit në shqipëri ,me shtim të popullësisë 4 herë ,me hapjen e shkollave dhe univeriste për ti shërbyer prodhimit e përparimit të vendit në fusha të kulturës ,prodhimit bujqësor e blektoral ,të mbrojtjes paprakëshmërisë të vendit ,të zhvillimit të pa ndërprerë të prodhimit në të gjitha fushat , deri te akademia e shkencave të shqipërisë ,

  Por kryesore ishte zhdukja e gjaqeve dhe hasmërive shekullore , krijimim i njeriut të ri ,me dashuri ,edukatë dhe respekt të ndërsjelltë për tjetrin, si një familje e madhe ,në shoqëri ,në punë ,në rrugë e kudo,mbretëronte morali i lartë .

  Rinia qëndronte larg drogës dhe sidës.=0 %.në shkallë vendi.Nuk njihej droga si fenomen .
  Kush na i solli këto ?….

  Vetëm , Kapitalizmi e Imperjalizmi në thelb jan bartësit e kriminalitetit ,papunësisë ,drogës ,degjenerimit ,mashtrimit që do të tjhotë , varfërim e çënjerzim për shumicën e popujve të globit ,por edhe për shqipërinë ku kemi 30 vjet demokratoshkërdhatësi këtu vidhet ,vritet ,masakrohet qytetari shqipëtar , nuk ka ndëshkim për administratën ,apo politikanin përgjegjës për këto zhfrytëzim ,por vetëm pasurim marramndës i klasave shfrytëzuese .IMPERJALIZËM =FASHIZËM .

  Reply to this comment
 24. fteri September 8, 17:48

  Sipas teje or kokëbosh -tarabosh ,FAQE ZI ,e bythë shpuar i imperjalizmit gjakatar ,

  IMPERJALIZMI qënka i “MIRË” !!!???… kush pushton popuj, kush vret njerëz të pa fajshëm ,kush gjeneron kriza e varfëri në shkallë globale ,kush është prodhuese serjle te krizave globale të thella politike,ekonomiker me qëllim shtypje ?..

  ËSHTË VETËM IMPERJALIZMI ,ME MONOPOLET E SAJ si meduza thithëse të djersës e gjakut popujve të varfër ,KA NGRITUR ARTERJET E SAJË të grabitjes në tër globin ,metoda e shfrytëzimi të popujve në shumë vende të botës ,por kryesore HAJDUTE të prodhimit e inflacionit me monopolet e mëdha që investojnë në vende të varfëra ,pa llogaritur vjedhjen e naftës të gjirit arabik e tjerë.ethe që ka përfshirë të gjitha vendet kapitaliste ,kur vjedh pasurinë e vendeve të varfëra ,kur ngre çmimet ,kur droga e prostitucioni mbretëron ,kan mbuluar globin .

  Këto janë jo imperjalizëm ,por fashizëm i ri ,ose arti i plehrave moderne që ti hajvan qënke trazhgimtar i denjtë tyre , paske besim, ti ore kokëbosh-tarabosh më shumë se te komunistërt shqipëtar,ata heroi që çliruan e ndërtuan shqipërinë si nuse nga themelet e rrënimit luftës . Turp ore fyll nga truri e gomar për të mbajtur,DRU ME PRE !….
  ,por Kim Jongut ti i jep vetëm energji ,shëndet dhe i zgjat jetn..
  .
  A ke gojë ti sharlatan të shashë me fakte komunistët shqipëtar ,KURRËN E KURRËS .,ata komunistë që shanë ti e morën shqipërinë e egër , mesjetar e bashkuan dhe e bënë e shtet të fortë në ballkan.

  Me mbrojtje e ushtri moderne,me shëndetësi falas ,me industri e bujqësi të zhvilluar ,me fabrika bakri e hekuri moderne ,ku ja kishin zili edhe shtetet tjera të ballkanit. Zhdukën në kohë rekord analfabetizmin në shqipëri ,me shtim të popullësisë 4 herë ,me hapjen e shkollave dhe univeriste për ti shërbyer prodhimit e përparimit të vendit në fusha të kulturës ,prodhimit bujqësor e blektoral ,të mbrojtjes paprakëshmërisë të vendit ,të zhvillimit të pa ndërprerë të prodhimit në të gjitha fushat , deri te akademia e shkencave të shqipërisë ,

  Por kryesore ishte zhdukja e gjaqeve dhe hasmërive shekullore , krijimim i njeriut të ri ,me dashuri ,edukatë dhe respekt të ndërsjelltë për tjetrin, si një familje e madhe ,në shoqëri ,në punë ,në rrugë e kudo,mbretëronte morali i lartë .

  Rinia shqiptare qëndronte e pastërt ,larg drogës dhe sidës.=0 %.në 90 tën ,në shkallë vendi .

  Nuk njihej droga si fenomen në shqipëri .

  Kush na i solli këto gangëster pornografie në emisione të përditëshme televizionesh që tregojnë skena degjenerime e nudizmi në teatro e filma të perëndimit e sëmundjet ngjiëse të sidës dhe vdekjes në shqipëri ,përveçëse kulturës përbashkët të Parisit,Londrës Nju Jorkut ,Moskës dhe Varshavës,por një sistemi të sëmurë nuk i bëjnë përshtypje asnjë sëmundje ? ?….

  Vetëm , kultura e tyre e përbashkët BORGJEZE Kapitalizmi e Imperjalizmi në thelb jan bartësit e kriminalitetit ,papunësisë ,drogës ,degjenerimit ,mashtrimit që do të tjhotë , varfërim e çënjerzim për shumicën e popujve të globit ,por edhe për shqipërinë ku kemi 30 vjet demokratoshkërdhatësi këtu vidhet ,vritet ,masakrohet qytetari shqipëtar , nuk ka ndëshkim për administratën ,apo politikanin përgjegjës për këto zhfrytëzim ,por vetëm pasurim marramndës i klasave shfrytëzuese .IMPERJALIZËM =FASHIZËM .

  Reply to this comment
 25. info analitike September 8, 19:11

  Ja dhe ca argumenta se perse nuk eshte i besueshem qy sherbetori enverist:
  Me arsim 2-vjeçar pedagogjik në Shkodër. Ndër të tjera: 1976-1979 instrukturo në Repartin nr.305 Borsh, 1979-1982 zëvendëskomandant i Repartit nr.305/1 Përparim; 1982-1983 komisar i Repartit nr.315 Leras Lezhë; 1983-1991 oficer drejtimi i Drejtorisë Zbatim Vendime Penale në MPB.
  Nje qe eshte brumosur me mendimet e partise e qe pati aq besim te patundur sa ne rastin me te pare iku ne gjirin e armikut imperialisto revizionist cfare besueshmerie mund te kete. Keta jane kameleontet servile qe edukoi sistemi enverist e qe sot i japin vetes te drejten qe te gjykojne demokracine. Gjithnje e me teper ndihet mungesa e nje Nurembergu per denimin e krimeve enveriste, vetem keshtu nuk do te degjojme ende njerez si Caja, Braho, Xhafa qy Leka etj

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 9, 09:40

   mos harro o info
   se dhe ti pjellë e asaj kohe ke qënë!!
   se nëse nuk ke qënë “Nje qe eshte brumosur me mendimet e partise”!?
   ke qënë një kameleon që ka ditur të përfitojë shumë mirë nga ai regjim!!
   nuk është kjo më e keqja!!
   qënja tënde është e lindur kameleon dhe nuk mund të ndryshojë!!thënjes “se mbijeton jo më i forti,por më i përshtatshmi me situatën”mishërohet tek ti!!
   nesër!!!
   nëse do të kemi zhvillime ndryshe,unë do të zhdukem di do të mbijetosh!!ti do ti përshtatesh regjimit të ri!unë e kam të pamundur të dal nga ideali tim!!
   si unë e si ti ka boll!përqindja anon nga ti!në masë të madhe!!thonë se “rraca” time është në zhdukje,por nuk është e vërtetë!!edhe ajo nuk zhduket kurrë!!do të ketë gjithnjë si unë,sadopak,por do të ketë!!raca tënde do të zhduket vetëm kur të zhduket njerzimi,ose instikti i mbijetesës!!
   ti je kampion mbijetese,prandaj bën komproims me gjithçka!!
   ps:shumë i sakt me jetshkrimin 15 vjeçar,gono!!i hape listat e shantazhimit??
   me të nis unë emrin tim,sa të dhëna mund të nxjerrësh??

   Reply to this comment
 26. Gzim Kulufi September 8, 19:14

  Dhe pyet pastaj Arben Duka ne bejtet e tij, pse periudha e asaj kohe polli talente dhe gjeni, ndersa sot ne pluralizem as edhe nje! Po ku lejohen sot talentet para rrymes se re, erdoganizmit, sic e thote edhe autori lart!? Sot e ka zaptuar qytetin fashatari (ne mendje dhe intelekt), dhe ky mikroborgjez reaksionar ka ngritur vetem nje sistem korrupsioni, ku vetem paraja cmohet, paraja luhet nen dore e mbi dore, dhe kjo luhet keshtu vetem me orientalet e Azise.

  Reply to this comment
 27. info analitike September 8, 19:23

  Komandanti famekeq EDMOND CAJA MJEKU FAMEKEQ FATOS ZHULALI DHE OFICERI I DREJTIMIT FAMEKEQ LEK YMERI.
  BASHKE ME KET KASAPHANE MORI PJESE ZEVENDES MINISTRI ZYLYFTAR RAMIZI PO ASHTU KASEM KACI DREJTORI I POLICISE PO ASHTU RREM ABAZI DH REBANI MEMUSHI NGA 326 (SAMPISTET)siç QUHESHIN NE ATE KOHE.TE BURGOSURIT REZISTUAN SHUME GJATE POR ATA U NDODHEN NE NJI SITUATE TE KEQE MBASI GRUPET E SAMISTEVE I DESANTUAN ME HELIKOPERR NGA TARRACA E GODINAVE.SHUM DISHMITARE TE BURGOSUR JANE DISHMITARE.I KAN VAR .
  Sandër Sokoli, para se të arrestoj punonte teknik armatimi në Poliçn Berat.Ishte 47 veçë nga Tropoja,ka lënë një vajzë.Sandër Sokoli si gjith të burgosurit e tjerët.Me helikopter vjen nga Tirana Shef i ant-terrorit shoku Lek Ymeri,nga Lekbibaj i Tropojës,mbasi e mbysin vëndin në gjak duke i rrahur dhe gotitur me shkopinjë deri me lopata të vogla.Kapin Sandër Sokolin 4 sampist nga duart dhe këmbët dhe i pesti i hidhet në shpinë nga një lartësi e lartë britmat e Sandrit dëgjohen edhe sotë mendoj.Kam qene 15 vjeq dhe apartamenti ku jetosha shikonte mbi oborrinin e policise ne Puke, dhe te nesermen qe ndodhi revolta i prune te burgosurit ne Puke, skena edhe sot e kesaj dite eshte e trishtushme,te burgosurit ishin lidhur njeri pas tjetrit, dhe njera kembe ishte lidhur me doren, ne te dyja anet ishin rreshtat e policeve, dhe ato godiseshin me shkopa goma,dhe ne menyren me barbare, kurre nuk e harroj.po harruam do te perseritet prape.Atë natë të burgosurin Sadri Sokoli,ish shefi anti-terrorit Lek Ymeri nga Tropoja i ardhur me urdhër të ministrit të Brendshme të asaj kohe, i theu kolonën vertebrale, këmbët dhe duart, duke e lenë të vdiste në atë gjendje për habi e kishte patriot nga Tropoja.Të burgosurit z.Sandër Sokolin, dhe z.Tom Ndojën i ka quar drejtë pushkatimit fshatari i tyre Shoku Lek Ymeri, ish shef i anti terrorit erdhi me helikopter atë ditë nga Tirana,ishte nga fshati Lek Bibaj i Tropojës, sot ka strehim Politik në Amerikë.Vajza e Lekës znj,Rudina Ymeraj sot punon në Ambasadën Amerikane në Tiran…. Pra te dashtun lexues te tan njikto fakte jan nxjer nga komentet qe kan ba deshmitar okular te atyne diteve te tmershme ,qe mos u ktheshin kurr ma .Tesh deshta me ju ba nji pyetje,kur dihet se kush i ka krye keto krime barbare, kur dihet se ku ndodhen keto Kriminela, qe kan la duart me Gjakun e pafajshem te qindra SOKOLAVE e SOKOLESHAVE SHQIPTARE, e qe kan ba krime kunder njerzimit e qa asht ma e keqja kunder vet qytetarve Shqiptar, pse nuk kapen ?si po i kap Bota ish nazistat si rasti i fundit qe ne moshen 90 vjec u denu ne Gjermani me 5 vjet burg e mas 70 vjetve, ose rasti tjeter Karagjic- Mlladic qe presin te denohen per Krime kunder Njerzimit. Pra un ju baj thirrje Presidentit te Shqiperis Z Bamir Topi,Kryeministrit te Shqiperis Z Sali Berisha e tetana Organeve kopetente, e ne qoft se ju ka met kund neper damart e trupit te tyne naj pik Gjak Shqiptarit, te merren serjozisht e tju bajn kerkes Shteteve ku strehohen keta Kriminella qe gjoja kan strehim politik e kushe din se qa kan rrejt e mashtru ne ato vende sepse as Amerika e as Europa nuk i nep Kriminelave Azil politik,prandaj te kthehen sa ma par, qe te marrin denimin e meritum per krime kunder njerzimit ,gjithashtu edhe per krimin e Torturave qe kan krye mbi popullin Shqiptar, duke thye edhe Ligjet e Kushtetutes te asaj kohe pamvarsisht, se ka ken shtet i Diktatures, po nuk ka ken kund e sanksionume me ligj Tortura.Gjithashtu Zotni Qeveritar mos harroni premtimet qe i keni ba njiksaj shtrese te Persekutume per 50 vjet, sepse te tan Privilegjet qe po i gezoni ju the Familjet tuaja sot i keni po nga njikjo shtres e tej vujtun, sepse gjithmon ju dhanen VOTBESIMIN e nuk kerkuan kurr Hakmarrje por kerkoj vetem Drejtesi dhe Demokraci te vertet, qe te futena edhe na ne Familjen e madhe Europiane, sepse si Komb kena ba ma shum se do shtete qe jan pranu aktualisht ne BE .Prandaj mos ngurroni por veproni sa ma shpejt sa e keni Zogun ne dor, se po ju iku Zogu nga dora, ai nuk ju kthehet ma thot Populli i jon.

  Reply to this comment
 28. Adih September 8, 21:01

  fteri … @..
  Paj zotin ,te kam kundershtuar pa te keq edhe nje here prej shume kohesh ,por dashamiresisht ..Mos e shtyp shume here komentin tend ,se behesh i merzitshem .Duhet te jesh i ri ne moshe ,bile je kosovar ne mos gaboj ,ose je refugjat ,djale i ri …
  Dua te them vellazerisht ,ku ti citon me kembengulje dhe mburr KOMUNIZMIN duke ngulur kembe qe kishte MJEKESINE FALAS . Jo more fteri ,nuk ka mjeksi falas ,apo i kane buruar ,,ose rene nga qielli Enver Hoxhes ,ciper komitetit qendror parate per “MJEKSINE FALAS ” ???!!??!! Paj zotin mos e lavdero komunizmin ,sinqerisht dua te ndihmoj ,se per ndryshe ul vehten tende..Prandaj me mire lexo te tjeret dhe mos na kujto komunizmin se nuk e ke haberin fare Dhe mos ja u impono te tjereve komentin tend qe e shtyp disa here .Te lutem sinqerisht ,dua te ndihmoj ,qe te mos besh gafa ,se te tallin te tjeret komentet e tua pa llogjike fare Nuk ka as edhe nje gje ne kete bote falas ,,mesoje nga une , nje here e pergjithmone ..,sidomos mjeksija duhet te investohet shume ne te . Bile ai shtet qe investon me shume ka mjeksi me te mire ,e mos te permend te kunderten .Dhe ky investim nuk eshte bere nga kuleta personale e Enverit dje dhe as nga kuleta e Rames sot ,por nga xhepat e taksa pagueseve popull .. Nderime fteri .

  Reply to this comment
 29. Ndue Sanaj September 8, 23:06

  Leka im, gëzuar datëlindjen! Reagimi i juaj nëpërmjet këtij shkrimi, në çdo fjali ka një vlerè, ka një këshille, një krahasim dhe një urtësi.
  Pse? Pavarësisht ideologjive komuniste apo antikomuniste, fashiste apo naziste, pak kane rendësi përpara mendësisë orientale të nacionalitetit tone, kudo që shtrihet. Fakti, se ne jemi oriental e vërteton MEMORIALI i ngritur në kodrat e Liqenit, kushtuar “dëshmorëve” të nacionalitetit turk, se ku dhe për çfarë ende nuk dihet dhe askush nuk guxon të marri autorësinë e tij!? Po, çka është më e rëndësishme, se asnjëra palë, demokrat, socialist, komunist, ballist, legalist, vet-vendoses, kristian-demokrate e të tjera, nuk u ngritën, qoftë në Republikën e Shqipërisë, në Republikën e Kosovës, të shqiptareve në Lugine e Preshevës, të Malit të Zi, të Maqedonisë Veriore, të Çamërisë e në vende të tjera, për të ndaluar ketë dore të zezë, që kaq shumë po i shërben Ordoganit!?
  Kjo është e vërteta dhe këtu duhet të ndalim e bëjnë atë që duhet të bëjmë, për ti dhënë dinjitetin evropian nacionalitetit tone

  Reply to this comment
 30. intelektuali September 9, 08:18

  HITLERI ISHTE NJE DIKTATOR SADIST DHE GJAKATAR SI GJITHE TE TJERET,

  pershembell:

  Njesoj si Josif Stalini apo Enver Hoxha,

  prandaj:

  Plaku Xhuxhumaku me lejo te mos jem ne asnje menyre dakord me ty,

  sepse:

  Teoria e fabrikave dhe uzinave komuniste te Enverit qe i kishte badiava si bamiresi nga “vellezerit” bolshevike, bashke me teorine tjeter akoma me dallkauke qe “Enveri e mori Shqypnine ne 1944 me nje milion shqyptare dhe e beri me tre milione “skllever fakire” me pune te detyruar ne vitet 80-90 – te nuk pin uje sot dhe i sherben vetem propagandes enveriste qe i beri shqyptaret per 50 vjet me radhe si nje fis prej Afrike Zulu dhe qe eshte fajtori kryesore i situates pa shprese ku ndodhet sot Vatani, prandaj ne Paris nuk duan madje te degjojne as Himnin tone Kombetar.

  QE TE DALIM NE TEME:

  Hitleri me te vertet e nxorri Gjermanine nga kriza ekonomike, por kjo gje ndodhi ne kurriz te popujve te tjere, kryesisht te popullit hebre duke i grabitur pasurite dhe pronat dhe duke i vrare dhe masakruar me nje strategji te parapergatitur dhe te studiuar mire, rritja ekonomike e Gjermanise 1933-1939 ishte e bazuar ne shtetezimin e Kompanive industriale, kryesisht Hitleri vuri dore ne drejtimin e Koncernit me te madh ne Bote per prodhimin e celikut dhe industrise se makinave “Thyssenkrupp” me seli ne Hamburg, por pjeserisht edhe firmen Mercedes-Benz, Hitleri krijoi firmen shteterore “Volkswagen” dhe e gjithe ekonomia gjermane ishte ne kontrollin e plote te Partise Naziste e orinetuar drejt Industrise se Luftes, prandaj pyetja qe duhet te bejme sot eshte: Si e la Gjermenine Hitleri ne vitin 1945?

  qe:

  Ngjan shume me pyetjen qe duhet t’i bejme BOLEVE fanatike te Enverit: Si e la Enveri Shqypnine ne fund te jetes se tij kriminale?

  Edhe Stalini arriti suskese te padiskutueshme ne ekonomi gjate diktatures se tij te llahtarshme perpara Luftes, por pyetja eshte:

  ME CFARE CMIMI?

  Perpara se te vdiste ne vitin 1921 Lenini e kuptoi se politika ekonomike e shtetezim-kolektivizimit dhe e grabitjes me dhune shteterore te prodhimit te drithit nga fashataret nuk kishte dhene rezultatet e duhura dhe shpalli teorine e tij te NEP-it, ne rusisht: “новая экономическая политика” qe ne shqip perkthet si “politika e re ekonomike” dhe menjehere hodhi parrullen per realizimin e planit te tij:

  NJE HAP PARA DHE DY HAPA PRAPA

  NEP-i përfaqësonte një politikë ekonomike më të orientuar drejt tregut për të nxitur ekonominë e vendit, i cili kishte vuajtur rëndë që nga viti 1917. Autoritetet Sovjetike revokuan pjesërisht shtetezimin e plotë të industrisë dhe kolektivizimin total te tokave bujqesore ne fshat dhe futi një sistem të ekonomisë së përzier që lejonte individët privatë të zotëronin ndërmarrje të vogla, ndërsa shteti vazhdoi të kontrollonte bankat, tregtinë e jashtme dhe industri të mëdha. Përveç kësaj, NEP-i shfuqizoi detyrimin per dorezimin e detyruar të grurit ne shtet ne masen 50 % te prodhimit dhe anulloi taksën për fermerët, e pagueshme në formën e produktit të papërpunuar bujqësor. Qeveria bolshevike miratoi politiken e re te NEP-t gjatë Kongresit të 10- të të Partisë Komuniste Bolshevike ne mars 1921. Politikat e tjera shoqeruese te NEP-it te Leninit përfshinin reformën monetare 1922-1924 dhe tërheqjen e kapitalit të huaj. Pas implementimit të NEP-t, prodhimi bujqësor u rrit shumë. Për të stimuluar rritjen ekonomike, fermerëve iu dha mundësia që të shesin pjesë të të lashtave të tyre qeverisë në këmbim të kompensimit monetar. Fermerët tani kishin mundësinë për të shitur disa nga prodhimet. Deri në vitin 1924, viti i vdekjes së Leninit, Nikolai Bukharin ishte bërë mbështetësi më i madh i Politikës së Re Ekonomike. BRSS braktisi NEP-in në 1928 pasi ne pushtet erdhi Joseph Stalini. Stalini me shkolle per prift ishte i paafte për te vleresuar politiken ekonomike te NEP-t, ai e cilesoi ate si nje e “Keqe e Madhe” per popullin sovjetik dhe ktheu shtetezimin dhe kolektivizimin total për programin e gjerë të industrializimit me teorine e planeve 5 vjecare te ekonomise se centralizuar. Stalini shpresonte që baza industriale e BRSS të arrinte nivelin e vendeve kapitaliste në Perëndim dhe shpalli: “Ne ose e bëjmë te plote shtetezim-kolektivizimin, ose do të shtypemi si minj fushe nga Kapitalizmi.” Stalini ishte i mendimit që kriza e grurit të shkaktohej nga kulakët – fermerë relativisht të pasur dashakeq ndaj sistemit komunist, por e verteta ishte krejt ndryshe: Fermat fshatare ishin shumë të vogla për të mbështetur kërkesat masive bujqësore të rritjes ekonomike së Bashkimit Sovjetik për industrializim të shpejtë, gje e cila pengonte eksportin e dritherave ne kembim te teknollogjive nga Perendimi

  POR CFARE NDODHI NE TE VERTETE?

  Ne BRSS u ul kembekryq uria e tejskashme, fshatrat u mbushen me grumbuj dhe pirgje me kufoma njerezish te vdekur nga uria ose nga semundjet, qytetet filluan te mbushen me endacake si hije nate qe vinin nga fshatrat perreth ne luften per mbijetese dhe evidencat ne fund te viteve 1933 treguan mbi 33 milione ruse dhe ukrainas te vdekur nga uria apo nga skuadrat e pushkatimit te Stalinit. Dhe megjithekete BRSS ne 1935-1939 nuk arriti dot treguesit ekonomike te SHBA megjithe krizen ekonomike ne kete vend.

  A NA KUJTON KJO SHQYPNINE E ENVERIT ME TOLLONA DHE BUNKERE?

  Enveristat qe nuk hane pyka llogjike heshtin dhe nuk e hapin gojen fare per tragjedine qe perjetuan shqyptaret gjate sundimit te regjimit satrap stalinist te Enverit, para do kohe pashe nje emision rezili ne TV “ABC News” qe justifikonte pa piken e turpit kontrabanden e cigareve Marlboro nga shteti monist i Enverit drejt Italise duke kritikuar Sali Berishen qe e mbylli kete kanal kontrabande me nje vendim qeverie te njesise 101K te Mersin Rames, babait te Luan Rames te LSI-se se Like Floririt qe eshte Presidenti i rezilit te Shqypnise qe kerkon te antarsohet ne BE,

  prandaj qe ta mbyllim:

  Churchilli ka thene:

  KOMUNIZMI DHE FASHIZMI JANE DERRA TE NJE DOSE QE QUHET DIKTATURE

  dhe:

  Historia ka treguar se kane qene njesoj si “Goxilla” per popujt nga pasojat shkaterruese qe lane pas.

  Reply to this comment
  • Limani September 9, 17:56

   Çerçilli , kur i dridheshin gjunjët nga derri fashist i diktaturës , pse zgjodhi derrin komunist të diktaturës për të bërë aleancë me të kundër Hitlerit ,kur ata paskan qenë njëllojë ?
   Ka një kontradiktë të thellë këtu – vepra ngelet , llafet i mori era !

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku September 9, 18:27

    Bravo Limani, e gjete Vezen e Kolombit, edhe Curcilli ka qene komunist prandaj u be me Stalinin. O rrote sallami a e kupton ti qe nuk ishte pune me te zgjedhur, po ashtu e solli puna. gjermania sulmoi e para Polonine dhe Anglia i shpalli lufte Gjermanise, pastaj Hitleri sulmoi edhe BRSS, tashti si thua ti o mendje ndritur Curcilli duhet t’i shpallte lufte edhe BRSS? Ashtu e solli historia dhe Curcilli o gjend ne te njejten ane me Stalin Koqen. A e di ti qe me te mbaruar lufta e II Boterore filloi e ashtuquajtura Lufte e Ftohte, apo edhe keto Curcilli zgjodhi per aleat Stalinin kunder Amerikes> A me te rruaç o Liman.

    Reply to this comment
    • Limani September 9, 18:57

     O plak kastravec ( infantil ) ,
     nëse don të dishë se kush je , gjejë mënyrën të bësh testin e IQ .
     Vu vu , kuje për mua , të polemizoj me ty …….

     Reply to this comment
     • intelektuali September 9, 19:43

      Liman Sovjetiku, kunjin e ke me intelektualin, pse kruhesh me Plak Xhuxhumakun?

      Ti pyet:

      Pse bullafiqi me puro ne goje Winston Churchill-i apo ne shqip Çërçill-i qe te jemi korrekt ra ne dashni me derrin Josif Stalin qe nuk vinte cigare ne goje dhe hante vetem mish derri te zier pa kurgje tjeter dhe pinte vetem vodkte thekri?

      Po ja ta thote menjehere intelektuali dhe nuk ka nevoje te zihesh me Plakun per palo gje:

      sepse:

      Popujt sojetike lane afro 20 milione te vrare gjate Luftes se Dyte Boterore, nderkohe qe Anglia dhe SHBA afro 200 mije dhe kjo diference ne viktimat njerezore ja vlente edhe:

      PAKTIN ME DERRIN KOMUNIST SI STALINI KUNDER DERRIT FASHIST SI HITLERI

      Prandaj edhe skilja e vjeter ne politiken nderkombetare, Winston Churchill-i i meshoi kaq shume mareveshjes me Stalinin megjithese e urrente fort ate dhe detyroi Presidentin amerikan Franklin Roosevelt qe te hapte thesin e buxhetit federal te SHBA per te organizuar furnizimin me tanke, topa dhe aeroplane BRSS nga Deti i Veriut me anije angleze (Nje lufte e jashtezakonshme midis Boshtit dhe Aleateve per te cilen historia ka folur fare pak) dhe per te ngritur urgjentisht fabrikat e prodhimit te municioneve ne Siberi duke llogaritur me saktesi strategu se Hitleri nuk do ta perballonte dimrin rus llahtar minus 40 grade qe edhe beri qe Barbarossa do te deshtonte. Po pse i beson ti perrallave te propagandes sovjetike qe brenda nates cmontuan fabrikat dhe uzinat ushtarake dhe i cuan ne Siberi? Ne nje kohe qe Hitleri e gjeti Stalinin duke fjetur gjume dhe nga vera 1941 deri ne dimer ishte para dyerve te Moskes?

      Besoj se isha i dobishem per sqarimin e paraqitur pa fyerje dhe pa ofeza te panevojshme.

     • intelektuali September 9, 19:44

      Liman Sovjetiku, kunjin e ke me intelektualin, pse kruhesh me Plak Xhuxhumakun?

      Ti pyet:

      Pse bullafiqi me puro ne goje Winston Churchill-i apo ne shqip Çërçill-i qe te jemi korrekt ra ne dashni me derrin Josif Stalin qe nuk vinte cigare ne goje dhe hante vetem mish derri te zier pa kurgje tjeter dhe pinte vetem vodkte thekri?

      Po ja ta thote menjehere intelektuali dhe nuk ka nevoje te zihesh me Plakun per palo gje:

      sepse:

      Popujt sovjetike lane afro 20 milione te vrare gjate Luftes se Dyte Boterore, nderkohe qe Anglia dhe SHBA afro 200 mije dhe kjo diference ne viktimat njerezore ja vlente edhe:

      PAKTIN ME DERRIN KOMUNIST SI STALINI KUNDER DERRIT FASHIST SI HITLERI

      Prandaj edhe skilja e vjeter ne politiken nderkombetare, Winston Churchill-i i meshoi kaq shume mareveshjes me Stalinin megjithese e urrente fort ate dhe detyroi Presidentin amerikan Franklin Roosevelt qe te hapte thesin e buxhetit federal te SHBA per te organizuar furnizimin me tanke, topa dhe aeroplane BRSS nga Deti i Veriut me anije angleze (Nje lufte e jashtezakonshme midis Boshtit dhe Aleateve per te cilen historia ka folur fare pak) dhe per te ngritur urgjentisht fabrikat e prodhimit te municioneve ne Siberi duke llogaritur me saktesi strategu se Hitleri nuk do ta perballonte dimrin rus llahtar minus 40 grade qe edhe beri qe Barbarossa do te deshtonte. Po pse i beson ti perrallave te propagandes sovjetike qe brenda nates cmontuan fabrikat dhe uzinat ushtarake dhe i cuan ne Siberi? Ne nje kohe qe Hitleri e gjeti Stalinin duke fjetur gjume dhe nga vera 1941 deri ne dimer ishte para dyerve te Moskes?

      Besoj se isha i dobishem per sqarimin e paraqitur pa fyerje dhe pa ofeza te panevojshme.

     • Plaku Xhuxhumaku September 9, 21:46

      Limano nuk e hongre dot argumentin dhe dole ke IQ, po te them qe e kam bo mer zotni dhe me ka dale 120. Ti po e pate me teper me gezon shume, po kjo nuk do te thote qe ke te drejte kur flet per Curcillin. TA THASHE: Aleanca e Anglise me BRSS u percaktua nga fakti qe Anglia ishte ne lufte me Gjermanine dhe nderkohe Gjermania sulmoi BRSS. Tashti edhe menja jote e kalbet duhet ta kuptoje qe Anglia dilte aleat i natyrshem me BRSS, A e kupton kaq gjo ti me IQ te larte? Ho pra o Limono a ke noi gjo per t’thone apo jo?
      o Meqe me krahasove me kastravec, une do te thosha o Liman Kungulli, po nuk po bie ne niveline tend.

 31. Mark .UK September 9, 09:04

  Dua te pyes se cfar meriton Sali Berisha qe na futi ne konferencen islamike.Po Edi Rama qe u lidhe kaq ngusht me turqit ca meriton.Mire se Berisha si islamist i thekur,po ky qe merr djalin e ja jep papes ne dore e qe dekleron se jam katolik,ne kohe si trashigimi i takon ortodoks.Socialistet e anulluan 28 nandorin si date clirimi sapo erdhen ne pushtet,pse nuk na hoqen edhe nga konferenca islamike qe nuk lan gje pa i then Berishes kur futi Shqipnin ne ket organizat.Si arriti Rama te pranojn memorendumin e ushtarve turq ne kohe as edhe nje pllakat per shqiptart qe shkuan e luftuan ne Kosov ne luften qe zhvilluan me serbet.Rreziku ma i madh i vendit eshte lidhjet me turqit.Dua te pyes pse Europa na ndau ne pes shtete,pergjigjen e dine edhe fmija e jo na qe vetem sherrin po u shohim edhe mbas 108 vjetesh qe iken vete se jo i munden shqiptart.As per komunizem nuk ka pse merr lavdata se e hoqem ne ,iken vete po iken te fundit ne Europe ashtu si turqit.

  Reply to this comment
 32. Limani September 9, 20:23

  O intelektual i vetë quajtur ,
  Çerçillit i erdhi keq për Stalinin se iu vranë 20 milionë , thua ti .
  20 milion apo 27 milionë , kjo statistikë doli kur lufta kishte mbaruar , kurse aleanca u lidh që ditën që Hitleri sulmoi Stalinin . Ti e ke zakon që flet shumë pallavra majta e djathtas që s’lidhen me temën .
  Pa leri ata pallavrat e tjera , që Stalini s’pinte cigare , hante mish derri të zier, pinte vodkë thekre …..e kujt i duhen këto , kanë lidhje me temën ?
  Stalini pinte duhan me llullë , pinte verë kaukazi me karar dhe hante shashllik , po kaukazi ……
  More , po atë уважаемий tënd e more vesh që e ke gabim – duhet уважаемый .
  Po të merresh me ty , bëhesh si ti !
  Për pak harrova
  Nuk janë vrarë 200 mijë apo nga 200 mijë amerikanë e anglezë , janë vrarë më shumë , shih atë wikipedian që e don aqë shumë , megjithse për të duhet patur shumë rezerva , por këtë po e lëmë për herë tjetër …..

  Reply to this comment
  • intelektuali September 9, 22:40

   Liman Sovjetiku,

   Mos i shtrembero fjalet e intelektualit:

   1.Çerçillit nuk i erdhi keq për Stalinin se do t’i vriteshin 20 milionë sovjetike qe ai i quante muzhike te pagdhendur, skllever te komunizmit si puna jote, por Kryeministrit anglez vetkuptohet qe do t’i vinte keq per anglezet qe mund te vriteshin nga Hitleri ne nje Lufte te pabarabarte dhe prandaj si Skile e vjeter i hodhi sovjetiket e Stalinit si “Mish per Top” kunder Hitlerit qe i kishte shkaterruar Londren me bombardimet e tij.

   2. Kam shkruar qe Stalini nuk ka pire asnje cigare ne jeten e tij, por jo qe nuk ka tymosur duhan me llule qe tregohet ne te gjithe fotografite e kohes.

   3. Stalini nuk ka ngrene asnjehere mish te pjekur, aq me shume “Шашлы́к” ne rusisht ose sipas tatareve te Krimese “шишлик” te zgarres jo “shashllik” si, e shkruan ti ne menyre te gabuar, por preferonte mishin e zier kryesisht derri pa garniture dhe lengun e hidhte, vere nuk ka pire asnjehere ne jeten e tij ( quante madje si “gjaku i djallit”) dhe urrente kazaket e Kaukazit dhe tartaret e Krimese sepse ishin antikomuniste te perbetuar dhe kjo del e qarte sapo te hapesh internetin dhe te lexosh per jeten personale te Stalinit, por meqe “kujt i duhen keto” ja cfare shkruajne miqte e tu sovjetike te Putinit sot ne internet qe eshte dicka me interesante se mishi i zier i derrit qe Stalini ishte mesuar te hante qe ne femijeri, ja ku e ke ne origjinal meqe ke bere perparime ne gjuhen ruse:

   “…Окончить семинарию Сталину не удалось, так как его отчислили из учебного учреждения прямо перед экзаменами за прогулы. Первое время он зарабатывал на жизнь репетиторством, а после устроился в Тифлисскую физическую обсерваторию на должность вычислителя-наблюдателя. Правление Сталина характеризуется массой отрицательных моментов, которые и в настоящее время вызывают ужас в обществе. Сталинские репрессии, диктатура, террор, насилие – все это является ключевыми характерными особенностями правления Иосифа Сталина. Также его обвиняют в подавлении целых научных направлений страны, сопровождающееся травлей врачей и инженеров, что нанесло несоизмеримый вред развитию отечественной культуры и наукиллл…”

   por:

   Ja cfare shkruan akoma interneti te perkthyer ne shqip qe eshte me interesante per lexuesit shqyptare dhe per fanatiket dru me pre te Enverit:

   “… Pas sukseseve të shpejta të gjermanëve, Stalini bie në një depresion të frikshëm dhe largohet nga Kremlini, duke e lënë ushtrinë pa Komandant të Përgjithshëm, dhe vetëm pasi Byroja Politike vendos të dërgojë në vilën e diktatorit një delegacion të kryesuar nga Molotovi, Stalini atehere iu drejtua popullit Sovjetik në fillim të korrikut 1941, duke kërkuar mbrojtjen e Atdheut. Stalini u zgjodh Kryetar i Komitetit Shtetëror të Mbrojtjes dhe u bë Komisar i Mbrojtjes i Popullit, si dhe Komandant i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura. Sidoqoftë, ofensiva gjermane u ndalua vetëm në dhjetor 1941 në periferi të Moskës, pa pranine dhe pa meriten e Stalinit sic e paraqet propaganda bolshevike qe kur gjermanet ishin para dyerve te Moskes, ishte shtrire poshte krevatit i bere tap, i alkoolizuar totalisht nga vodka qe i jepte Beria, por frenimi i Ushtrise se Hitlerit u krye me guximin e papare te gjeneralit të ushtrisë Zhukov dhe mbështetjen financiare dhe logjistike të Aleatëve amerikanë dhe britanikë…”

   Ja keshtu shkruan interneti o Liman Sovjetiku qe ke bere mjaft perparime ne mesimin e gjuhes ruse.

   Reply to this comment
  • intelektuali September 9, 22:41

   Liman Sovjetiku,

   Mos i shtrembero fjalet e intelektualit:

   1.Çerçillit nuk i erdhi keq për Stalinin se do t’i vriteshin 20 milionë sovjetike qe ai i quante muzhike te pagdhendur, skllever te komunizmit si puna jote, por Kryeministrit anglez vetkuptohet qe do t’i vinte keq per anglezet qe mund te vriteshin nga Hitleri ne nje Lufte te pabarabarte dhe prandaj si Skile e vjeter i hodhi sovjetiket e Stalinit si “Mish per Top” kunder Hitlerit qe i kishte shkaterruar Londren me bombardimet e tij.

   2. Kam shkruar qe Stalini nuk ka pire asnje cigare ne jeten e tij, por jo qe nuk ka tymosur duhan me llulle qe tregohet ne te gjithe fotografite e kohes.

   3. Stalini nuk ka ngrene asnjehere mish te pjekur, aq me shume “Шашлы́к” ne rusisht ose sipas tatareve te Krimese “шишлик” te zgarres jo “shashllik” si, e shkruan ti ne menyre te gabuar, por preferonte mishin e zier kryesisht derri pa garniture dhe lengun e hidhte, vere nuk ka pire asnjehere ne jeten e tij ( quante madje si “gjaku i djallit”) dhe urrente kazaket e Kaukazit dhe tartaret e Krimese sepse ishin antikomuniste te perbetuar dhe kjo del e qarte sapo te hapesh internetin dhe te lexosh per jeten personale te Stalinit, por meqe “kujt i duhen keto” ja cfare shkruajne miqte e tu sovjetike te Putinit sot ne internet qe eshte dicka me interesante se mishi i zier i derrit qe Stalini ishte mesuar te hante qe ne femijeri, ja ku e ke ne origjinal meqe ke bere perparime ne gjuhen ruse:

   “…Окончить семинарию Сталину не удалось, так как его отчислили из учебного учреждения прямо перед экзаменами за прогулы. Первое время он зарабатывал на жизнь репетиторством, а после устроился в Тифлисскую физическую обсерваторию на должность вычислителя-наблюдателя. Правление Сталина характеризуется массой отрицательных моментов, которые и в настоящее время вызывают ужас в обществе. Сталинские репрессии, диктатура, террор, насилие – все это является ключевыми характерными особенностями правления Иосифа Сталина. Также его обвиняют в подавлении целых научных направлений страны, сопровождающееся травлей врачей и инженеров, что нанесло несоизмеримый вред развитию отечественной культуры и наукиллл…”

   por:

   Ja cfare shkruan akoma interneti te perkthyer ne shqip qe eshte me interesante per lexuesit shqyptare dhe per fanatiket dru me pre te Enverit:

   “… Pas sukseseve të shpejta të gjermanëve, Stalini bie në një depresion të frikshëm dhe largohet nga Kremlini, duke e lënë ushtrinë pa Komandant të Përgjithshëm, dhe vetëm pasi Byroja Politike vendos të dërgojë në vilën e diktatorit një delegacion të kryesuar nga Molotovi, Stalini atehere iu drejtua popullit Sovjetik në fillim të korrikut 1941, duke kërkuar mbrojtjen e Atdheut. Stalini u zgjodh Kryetar i Komitetit Shtetëror të Mbrojtjes dhe u bë Komisar i Mbrojtjes i Popullit, si dhe Komandant i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura. Sidoqoftë, ofensiva gjermane u ndalua vetëm në dhjetor 1941 në periferi të Moskës, pa pranine dhe pa meriten e Stalinit sic e paraqet propaganda bolshevike qe kur gjermanet ishin para dyerve te Moskes, ishte shtrire poshte krevatit i bere tap, i alkoolizuar totalisht nga vodka qe i jepte Beria, por frenimi i Ushtrise se Hitlerit u krye me guximin e papare te gjeneralit të ushtrisë Zhukov dhe mbështetjen financiare dhe logjistike të Aleatëve amerikanë dhe britanikë…”

   Ja keshtu shkruan interneti o Liman Sovjetiku qe ke bere mjaft perparime ne mesimin e gjuhes ruse.

   Reply to this comment
   • Limani September 9, 23:12

    Ti je një teneqe e ndryshkur boshe , prandajë bën shumë zhurmë . Çarçafët që shkruan janë gënjeshtëra ose interpretime të një kretini .
    Njeri ordiner , pa personalitet , qërohu o intelektuali pa tru në kokë , llafazan I pështirë !

    Reply to this comment
    • intelektuali September 10, 12:56

     Liman Sovjetiku Fanatiku i Stalinit:

     ” prandajë” nuk ka “ë” ne fund dhe ne fillore mësuesit gramatikës elementare të vinin dysh me xhufkë per këtë gabim trashanik dhe e gjithe kjo zallahi kur pretendon qe njeh ne detaje rusishten sa korrigjon intelektualin me “уважаемый”, prandaj (jo prandajë) po sa shume shpejt u merzite dhe sa te hapesh dhe te mbyllesh syte u bere agresiv si te gjithe fanatiket e Enverit,

     PO HISTORIA E STALINIT NUK MBARON ME KAQ DHE AQ O LIMAN SOVJETIKU, FANATIKU,

     sepse:

     Ja edhe nje histori tjeter qe nuk eshte aspak interpretim nga intelektuali sic thua ti: “…Çarçafët që shkruan janë gënjeshtëra ose interpretime…”, por copy-paste e paster nga interneti:

     “…Joseph Stalin (Josif Stalini) ishte një nga Diktatorët më të pashpirt të shekullit XX. Pothuajse nuk kishte njeri që nuk kishte frikë nga personaliteti i tij. Stalini i urrente djemtë e tij dhe e vetmja krijesë ne Botë, të cilën e kishte dashur pa rezerva ishte vajza e tij Svetlana. Por edhe pse e dashur, ajo ishte pafundësisht e mjerueshme, ashtu si vëllezërit e saj. Djali i parë zyrtar i Stalinit, Jakob Dzhugashvili ishte fëmijë kur gruaja dhe nëna e dashur e Diktatorit vdiqën nga tifoja dhe fajiin për këtë tragjedi Stalini e hodhi mbi supet e fëmijës, prandaj mbase Stalini nuk ishte aspak i interesuar për djalin e tij. Për shkak të një dashurie adoleshentesh të thyer ne rini, Jakobi përpiqet të bëjë vetëvrasje,Stalini i tij nuk dridhet dhe nuk do t’ja dijë fare. Djali përpiqet të qëllojë me revole veten në kokë, por nuk arrin dhe plagoset lehte. Stalini shtrëngon grushtet në zhgënjim i zemeruar tejet mase, duke thënë: “Ai as nuk di te vrasë veten!” Dashuria hyn në jetën e Jakobit dhe ai martohet me një balerinë hebre me emrin Julia. Kjo e zemëroi babanë e tij antisemit, por më vonë Stalini u bë më i ngrohtë me djalin e tij, por filloi Lufta e Dytë Botërore dhe djali nuk kishte kohë të afrohej me babanë e tij. Stalini e urdhëron atë të shkojë në front dhe të luftojë si ushtar i zakonshem ne front. Në më pak se një muaj, Jakobi u kap rob nga gjermanët, në BRSS, gruaja e tij u torturua dhe u pushkatua, fëmijët e tij u dërguan në internim në Gulag, me urdhër të Stalinit, si “Armiq te popullit dhe Tradhtarë të shtetit” dhe familjet e tyre gjithashtu u ndëshkuan me masa te ndryshme represive. Kur Ushtria e Kuqe arrin të kapë ne Stalingrad nipin e Hitlerit, Stalinit i jepet mundësia të kthejë djalin e tij të parë ne Rusi. Por Stalini nuk pranon dhe deklaroi frazen e tij qe ka mbetur ne histori si prindi me i pashpirt ne Botë: “Unë nuk ndërroj një gjeneral me një ushtar”. Jakobi vdiq në moshën 36 vjeçare, duke u përpjekur të shpëtonte nga burgu gjerman. Duke kuptuar se nuk mund t’i shpëtojë gjermaneve, ai kreu vetëvrasje duke u hedhur mbi gardhin me korrent elektrik. Djali i dytë i Stalinit, Vasily Dzhugashvili gjithashtu e ndryshoi mbiemrin në Stalin, në mënyrë që të mund të shfrytëzonte sa më shumë emrin e babait të tij. Ai kishte nota të larta në shkollë dhe te kishte më shumë mundësi karriere, por diktatori e sheh djalin e tij si një “fëmijë pa vullnet dhe dinjitet”, aq me shume kur nëna e tij kreu vetëvrasje kur ishte 11 vjeç, ndërsa nga 17 vjeç ai ishte bërë një alkoolist pa asnje dinjitet. Ai arrin të bëhet gjeneral, megjithëse jo për shkak të aftësive të tij dhe nuk e hoqi gotën e vodkës nga dora. Kur Stalini vdiq, megjithatë, erdhi fundi i qetësisë së Vasilit. Drejtuesit e ardhshëm të BRSS Nikita Hrushovi dhe Georgy Malenkov vendosën të heqin qafe trashëgimtarët e diktatorit, pasi ishin bere të rrezikshëm për shoqërinë. Vasili u arrestua dhe pjesën tjetër të jetës e kaloi në burg ku vdes ne moshen 41 vjecare. Svetlana Yosifovna Alliluyeva nuk vuan nga indiferentizmi i babait të saj. Përkundrazi, ai e quan atë “shigjetën e vogël” dhe megjithëse ai nuk e sheh shpesh atë, ai ende i shkruan letra asaj që ai nënshkruan si “Babi”. Në Bashkimin Sovjetik, ajo është një Yll, dhe Stalini e mbron atë nga çdo e keqe që e rrethonte. Ajo ishte 6 vjeç kur nëna e saj kryen vetëvrasje nga depresioni, por ndryshe nga Vasili, ajo nuk mësoi kurre të vërtetën. Për të ruajtur psikikën e fëmijës së tij, spiunet e Stalinit i thonë se mamaja i vdiq nga semundja. Svetlana e zhgënjeu dy herë babanë e saj. Dashuria e saj e parë është një hebre më i moshuar se ajo dhe Stalini si antisemit i përbetuar qe ishte e dërgoi dhëndrin e saj për 10 vjet në Siberi. Por vajza po martohet fshehurazi duke u martuar me një hebre tjetër. Kur e kupton, diktatori i pamëshirshëm e godet me shuplakë vajzën e tij te dashur per shpirt dhe nuk pranon të shohë me sy burrin e saj. Kur vdiq Stalini, ajo pati fatin të mos dërgohet në burg, ajo thjesht nuk kishte me privilegjet që kishte si fëmijë, si vajza e dashur e Diktatorit. Ajo divorcohet dy herë dhe ka nga martesat dy fëmijë, të cilet i lë në Rusi kur arratiset në Shtetet e Bashkuara në kërkim të lumturisë së saj. Ajo e ndryshoi emrin e tij në Lana Peters, Ajo vdes në moshën 85 vjeç, e palumtur dhe e vetmuar, ndërsa hija e babait të saj autoritar dhe i pameshirshem vazhdoi ta ndiqte nga pas edhe ne SHBA. “Unë gjithmone e kam urryer gjithmonë Rusinë Sovjetike, ” tha vajza e Stalinit, Svetlana Aliluyeva në një intervistë ne SHBA. Svetlana kurrë nuk e fali babane e saj që dëshironte të kontrollojë plotësisht jetën e saj. Stalini jo vetëm që porosiste çfarë lloj pune të zgjidhte vajza e tij, por kur u dashurua me një burrë të moshuar, Stalini u zemërua aq shumë sa e dërgoi kandidat-dhëndërin e tij në një kamp përqendrimi ne Siberi për 10 vjet dhe marrëdhënia midis babait dhe vajzës u shkatërrua përgjithmonë. Pas vdekjes së Stalinit, ajo ëndërroi të largohej nga vendi. Kur bashkëshorti i katërt i Svetlanas, komunisti indian Brajsh Singh vdiq në vitin 1966, asaj iu lejua të shkonte në Indi për të marë pjesë ne varrim. Atje ajo arratiset duke hyrë në Ambasadën amerikane dhe la pas saj në BRSS të dy fëmijët. Svtellana botoi ne SHBA kujtimet personale te Stalinit qe i treguan Botës per natyrën e vërtetë sadiste dhe gjakatare te “Babait te Kombeve”, por edhe për moralin e ulet personal si nje Diktator që kishte lënë nje numer pafund fëmijësh te paligjshëm nga vajza te reja qe i perdorte per seks si harrem Sulltani. Ajo u rimartua dhe lindi një vajzë e cila aktualisht jeton në SHBA, por fryma e Stalinit, babait monster nuk pushoi së ndjekuri. “Kudo që të shkoj gjithmonë do të jem e burgosura politike e babait tim,” shkruan Svetlana ne kujtimet e saj te fundit…”

     Permbledhje dhe perkthim nga:

     intelektuali

     Liman Sovjetiku:

     Besoj se isha i dobishem per te gjithe ata qe duan te mesojne vetem te verteten me informacionin e paraqitur per te vertetuar se sa serioz dhe korrekt eshte intelektuali ne kete forum te nerum te gazetes DITA

     Reply to this comment
   • gjermani i fundit September 10, 13:04

    Nastradino, po te ben keq Wikipedia. Duhet te dish qe synimi expansionist i perandorive jane hapesira vitale dhe kolonite. Rusia ka qene gjithnje ne shenjester, por IA ka dale te mbrohet. Kur e sulmoi Napoleon Bonaparti nuk I shkoi per ndihme Churchilli me puro, por ia dolen vete. Hitleri u deh nga suksesi I shpejte dhe iu sul rusit si gomari ne duhan. Tentoi te bente ate qe s’è kish bere asnje perandori. Ne konceptin baze te doktrinave ushtarake cilatdo qofshin ato, raporti I forcave eshte ne plan te pare. Vetem bombat atomike e vene ne dyshim. Nuk mundej dot Hitleri re pushtonte boten pa dominuar oqeanet, detet, hapesirat e pafund. Ai u nxitua sepse kishte informacion se sovjetiket nuk qene te paisur mire me armatim dhe teknike. Mendoi edhe tjetren, se nqs do pushtonte Rusine, angloamerikanet do kenaqeshin me kaq dhe do arrinin nje marreveshje Xhentellmenesh. Nuk u doli llotoja, se ruset jane popull trim. Lexo rrethimin e Leningradit, per te kuptuar shpirtin heroik te ruseve. Francezet, pasardhesit e Napoleonit qe jane nacionaliste te thekur I dorezuan celesat e Parisit per dy jave, Leningradi me miliona te vdekur nga uria nuk u dorezua. Ti tregon perralla me Mosken, s’do ta pranosh qe kurre Hitleri s’è merrte dot Mosken, se nuk kishte shans. I at ti kemi, por hakun te mos ua hame. Me Curcillin Stalini vetem pinte se per gje tjeter s’ia kishte nevojen. Mos te kishte prodhuar bombat Amerika nuk dihet si do kishte shkuar ajo pune. “shpresoj qe do jem i dobishem”,

    Reply to this comment
    • intelektuali September 10, 14:47

     Gjermoni i Hitlerit:

     Nuk jam “nastradin—o”, por “intelektual—o”

     dhe:

     Perkthimi i intelektualit nuk eshte nga Wikipedia, por nga faqet ruse ne internet qe mund t’i lexoje cdokush nese di pak shkrim dhe kendim ne rusisht apo me perkthim google, prandaj replika e intelektualit per Liman Sovjetikun eshte perkthim nga origjinali nga site-t e ruseve qe flasin vete per krimet e Stalinit krejt hapur ne dallim nga enveristet ne Shqypni qe jetojne ne Kohen e Qepes te Partise se Punes dhe nuk dine se ku jane akoma 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit dhe e komentojne historine sipas trunit te fishkur nga indoktrinimi komunist duke u vertitur si miza pa koke dhe pa sqaruar me ke jane:

     ME LINDJEN BOLSHEVIKE, APO ME PERENDIMIN DEMOKRATIK?

     Ne nje kohe qe politika jone kombetare ka qitur gjuhen apo llapen bolshevike krejt jashte duke pritur nga Perendimi bamiresi kapitaliste dhe ka nderruar bythen e kameleonit per t’u antarsuar ne BE.

     Reply to this comment
    • mirel September 10, 18:31

     O gjemono, ballistet kane Wikipedian e tyre. E krijuar nga kafshe ripertypese si Agron Tufa. Nejse, per ta trimeria ruse eshte e njejte me trimerine e trimave te Ballit. Njehere nen komanden greke, e me pas ne sherbim te gjermaneve.
     Vetem keshtu e konceptojne Luften per Clirimin. Mos prit te bjere dakort, por do shtoj dhe nje “site” tjeter te “vyer” me argumente ballistesh- patriote pazaresh dmth.

     Reply to this comment
     • gjermani i fundit September 10, 19:02

      Mirel, tamam apo I gjendur ne karriken e komandes, Stalini posedonte ushtrine me te madhe ne bote, sa gjithe forcat e tjera mike dhe armike, duke hequr Kinen. Ky thote qe Stalini fshihej poshte tavolines. Edhe nje ushtri luanesh kur ka ne komande nje lepur shkon per lesh, prandaj do korrigjuar Wikipedia. Drejtonte frontin e Luftes nga Kaukazet deri ne Norvegji, KY thote Curcilli, si me thene Nardndoka. Osé, mbase nuk eshte “nastradini”, qe dallohet me km larg si parja e kuqe.

    • anticensurë25642654 September 11, 16:33

     mono
     deri diku ke të drejtë,por prapë ja fut pak si kau pelës!!
     luftën me të vërtetë e bëjnë ushtarët,ata vriten e priten,por pa një drejtim!?
     ata janë si turpi pa kokë!marrin fund brënda një kohe të shkurtër!!
     luftën e leningradit,stalingradit e deri në fund nuk e fitoi “trimëria ruse” por kokfortësia e atij mustaqes dhe shoqërisë që ai kishte gdhëndur!
     e fitoi “koburja e oficerit pas ushtarit”!besoj se e ke parasysh se çdo të thotë??
     këmbëngulja për të mos u dorzuar!!
     edhe faranca mund të kishte bërë një gjë të tillë,por atë që do të kishte dhënë urdhërin!?
     do ta kishin ngrënë të gjallë!!
     në rusi e bënë mbinjeri!dhe kundërshtarët e tij!!
     kemi dy vënde që i krahason,o mon!
     në vënd demokratik dhe një diktaturë!!
     unë po të jap shëmbullin më të freskët!!
     luftën iran-irak!!
     sadami pati deri në 10 mij të vrarë në ditë,dhe trimat e tij e vazhduan luftën,sipas llogarisë tënde të trimërisë!!
     në të dy sulmet,’91 dhe ’03,i ngritën duart pa pasur as 10 mijë në tërë lufitmet!
     përse vallë??
     mos vallë ishin “trima” nga halli në luftën me iranin??
     pra thjeshtë nuk kishin se ku të shkonin??ndoshta nuk i vranë iranianët të gjithë ata 10 mijë ushtarë!!
     ndoshta “hosteni” pas bëri dhe ai punën e tij!!
     i njëjti hosten ishte dhe në anën e sovjetikëve!!
     nuk mohoj aspak trimërinë e tyre!në asnjë mënyrë,ashtu si nuk mohoj se ishin dhe të detyruar të luftonin mes dy fronteve!!atë gjerman dhe atë që donte fitoren me çdo kusht!
     dhe fitoi kokëfortësia sovjetike!!për fatin tonë të mirë!

     Reply to this comment
     • gjermani i fundit September 11, 22:02

      O ceno,dezertimi denohet ne cdo ushtri, qofte socialiste apo kapitaliste. Edhe gjermanet qe dezertonin pushkatoheshin nga policia ushtatake. Mos bej si nastrua edhe ti tani, qe thote se pa Curcillin nuk do fitohej lufta boterore.

     • anticensurë25642654 September 12, 10:05

      mono kjo që thua është e drejtë!!
      pra dënimin e dezertimit!
      por unë nuk fola për dezertim!!
      fola thjeshtë për momentin e luftës,atë të betejës!!ti si ushtarak që ke qënë,prapavijë por prap ushtarak,e di fare mirë se dikush pas e mban koburen të drejtuar në drejtim të kundështarit por me shënjestër në fytyrën e ushtarit të vet!!pra kur ushtarit i jepet urdhëri për të sulmuar ai i tregon fytyrën kësak pistolete!?
      ajo shrehet në surratin e tij!
      pa ai hosteni që të thash më parë!!hsteni është tek qetë vrasja në vënd kur këthehesh pa urdhër është në ushtri!!
      harron se si i kanë nisur ushtarët sovjetik në stalingrad??harron se i kanë çuar “mish për top”,në tërë kuptimin e fjalës,vetëm e vetëm që ti jepnin vetes mundësi për tu organizuar??ai “mish për top” nuk ma merr mëndja se ka shkuar i shtyrë vetëm e vetëm nga trimëria ruse a patriotizmi?!
      gati 20 vjet më parë,ishin po ata trima rusë që dezertonin në masë dhe po ashtu pushkatoheshin në masë!ïshin po ata rusë që ngritën duart pëpjetë si gjat të parës dhe,shumë gjatë të dytës!
      ti e di fare mirë se si u veprua me ata që iu dorzuan gjermanëve??më keq se me tradhëtarët!!për sovjetikët urdhëri ishte “asnjë nuk duhet të dorëzohet i gjallë”!
      sigurisht që dhe gjermanët si çdo ushtri tjetër e patën të njëjtën praktikë!edhe ata me hosten luftonin sidomos pas stalingradit!!
      lufta u fitua nga të gjithë mono!!as nga çurçilli as nga ruzvelti,as nga stalini!aty dhanë ndihmë dhe shqiptarët,jugosllavët,grekët,kinezët e tërë ata që me apo pa armë në dorë mundën nazizmin!!
      nëse flasim për trimëri!?
      atëherë mund të flasim për “trimërinë” prej të çmënduri të japonezve!!ata në kulturën e tyre e kanë,ndoshta sot mund të thuhet “pasur”,çështjen e nderit në luftë!ata e kishin të ndaluar me traditë të dorzoheshin!!

 33. London September 9, 22:11

  Komunizmi dhe fashismi kane 75 vjet qe kane vdekur o idiot jetojme ne kapitalizem qe eshte akoma me mut duhet sistem si suedia. Qe pothuajse eshte socializem. Katunar muti qe nuk merr vesh akoma komunizmi fashizmi cope budalli

  Reply to this comment
  • intelektuali September 10, 07:59

   Londra nga Bathorja e Shqypnise:

   Po ja cfare deklaron kapteri i Enverit, Lekë Imeraj nga Gjermania Kapitaliste ish Fashiste ku ka shkuar per te shpetuar koken dhe familjen nga Komunizmi Enverist Albanez:

   “Unë kam argumenta që ndodhemi para rrezikut fashist, jo komunist”

   QYSH KESHTU?

   Ti thua dhe deklaron me MUT ne goje:

   “…Komunizmi dhe fashismi (fashizmi) kane 75 vjet qe kane vdekur o idiot …”

   Por kur nuk di si shkruhet fjala “fashizem” ne shqip dhe shkruan “fashisem”” alla sojce si katunar analfabet dru me pre nga e mer guximin te debatosh per tema intelektuale qe kerkojne njohuri te thelluara, nga e shpike ne trunin e dallkaukut qe Mbreteria e Suedise (Kingdom of Sweden) ka sistem socialist i mavri debile? Si lidhet Mbreteria me Socializmin dhe Komunizmin? Suedia është një monarki kushtetuese dhe Mbreti Carl XVI Gustaf është kreu i shtetit dhe ja cfare shkruan me tej interneti:

   “…Pjesa më e madhe e industrisë Suedeze është e kontrolluar privatisht , ndryshe nga shumë vende të tjera të industrializuara Perëndimore, dhe, në përputhje me një standard historik, ndërmarrjet në pronësi publike kanë një rëndësi fare të vogël. 20 kompanitë më të mëdha në Suedi jane: Volvo , Ericsson , Vattenfall , Skanska , Sony Ericsson Mobile Communications AB , Svenska Cellulosa Aktiebolaget , Electrolux , Volvo Personvagnar , TeliaSonera , Sandvik , Scania , ICA , Hennes & Mauritz , IKEA , Nordea , Preem , Atlas Copco , Securitas , Nordstjernan dhe SKF. Suedia është vendi i gjashtëmbëdhjetë me i pasur në botë për sa i përket PBB-së (Prodhimi i Brendshëm Bruto) për frymë popullsie dhe ka një standard te lartë jetese. Suedia është një ekonomi tipike kapitaliste e tregut te lire, e orientuar nga eksporti. Lëndët drusore, energjia elektrike dhe xeheroret përbëjnë bazën e burimeve të një ekonomie kapitaliste me theks të theksuar në tregtinë e jashtme. Sektori i inxhinierisë së Suedisë zë 50% të prodhimit dhe eksporteve, ku bejne pjese kryesisht telekomunikacioni, industria e automobilave. Suedia është eksportuesi i nëntë më i madh i armëve në botë. Bujqësia përbën 2% të PBB-së dhe punësimin. Vendi renditet ndër më të lartët për perdorimin e celulareve dhe të internetit…”

   HE MO BOLE ME MUT NE GOJE A MESOVE DICKA TANI PER SUEDINE?

   Reply to this comment
 34. Mark .UK September 10, 09:09

  anticensur 24578;Dukesh se ke qene nje sekretar partie fshati me kater klas.Dihej edhe ateher ishin injorant te thekur gati te gjith.Ju te shumica futesh.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 11, 10:22

   “Dukesh se ke qene nje sekretar partie fshati me kater klas” e thënë nga ti o moarki duhet të jetë e vërtetë!!
   nuk kam qënë në fshat,por në qytet!!në çerdhe më pranuan antar partie,e në kopësht u bëra sekretar i saj!!kështu që me demokracinë dola në perëndim si ti dhe mbeta pa shkollë!!pra dhe për ato 4 kalsë!?
   ja ke futur pordhës!!
   nëse dikush mund të vlersohet nga ti,o moarki!?
   atëherë fundi i ardhtë kësaj bote!!
   moark,ti je i një niveli aq primitiv sa njeriu habitet,befasohet po të të shohë se ti duke ngrënë përdor ndojë enë guzhine!!pra të të shohë ty me lugë në dorë!?shqyen sytë!të të shohë që ti lugën e fut në gojë,të mbushur,të kuptohemi!?atëherë kujton se kemi ngjitur dhe një shkallë të evolucionit!!
   ti je fenomen moark!!kaq idiot dhe të kesh mundësinë të shtypësh shkronja në tastierë,është e pabesueshme!!
   ps:moark,a ka mundësi ta rishkruash dhe njëherë se nuk i rash në fije asaj që ke dash të thuash??
   do të mahnitesha dhe më shumë sikur të mund të kuptoja atë që do të shprehësh me lidhësin e veshëve!!

   Reply to this comment
 35. intelektuali September 10, 13:00

  Liman Sovjetiku Fanatiku i Stalinit:

  ” prandajë” nuk ka “ë” ne fund dhe ne fillore mësuesit gramatikës elementare të vinin dysh me xhufkë per këtë gabim trashanik dhe e gjithe kjo zallahi kur pretendon qe njeh ne detaje rusishten sa korrigjon intelektualin me “уважаемый”, prandaj (jo prandajë) po sa shume shpejt u merzite dhe sa te hapesh dhe te mbyllesh syte u bere agresiv si te gjithe fanatiket e Enverit,

  PO HISTORIA E STALINIT NUK MBARON ME KAQ DHE AQ O LIMAN SOVJETIKU, FANATIKU,

  sepse:

  Ja edhe nje histori tjeter qe nuk eshte aspak interpretim nga intelektuali sic thua ti: “…Çarçafët që shkruan janë gënjeshtëra ose interpretime…”, por copy-paste e paster nga interneti:

  “…Joseph Stalin (Josif Stalini) ishte një nga Diktatorët më të pashpirt të shekullit XX. Pothuajse nuk kishte njeri që nuk kishte frikë nga personaliteti i tij. Stalini i urrente djemtë e tij dhe e vetmja krijesë ne Botë, të cilën e kishte dashur pa rezerva ishte vajza e tij Svetlana. Por edhe pse e dashur, ajo ishte pafundësisht e mjerueshme, ashtu si vëllezërit e saj. Djali i parë zyrtar i Stalinit, Jakob Dzhugashvili ishte fëmijë kur gruaja dhe nëna e dashur e Diktatorit vdiqën nga tifoja dhe fajiin për këtë tragjedi Stalini e hodhi mbi supet e fëmijës, prandaj mbase Stalini nuk ishte aspak i interesuar për djalin e tij. Për shkak të një dashurie adoleshentesh të thyer ne rini, Jakobi përpiqet të bëjë vetëvrasje,Stalini i tij nuk dridhet dhe nuk do t’ja dijë fare. Djali përpiqet të qëllojë me revole veten në kokë, por nuk arrin dhe plagoset lehte. Stalini shtrëngon grushtet në zhgënjim i zemeruar tejet mase, duke thënë: “Ai as nuk di te vrasë veten!” Dashuria hyn në jetën e Jakobit dhe ai martohet me një balerinë hebre me emrin Julia. Kjo e zemëroi babanë e tij antisemit, por më vonë Stalini u bë më i ngrohtë me djalin e tij, por filloi Lufta e Dytë Botërore dhe djali nuk kishte kohë të afrohej me babanë e tij. Stalini e urdhëron atë të shkojë në front dhe të luftojë si ushtar i zakonshem ne front. Në më pak se një muaj, Jakobi u kap rob nga gjermanët, në BRSS, gruaja e tij u torturua dhe u pushkatua, fëmijët e tij u dërguan në internim në Gulag, me urdhër të Stalinit, si “Armiq te popullit dhe Tradhtarë të shtetit” dhe familjet e tyre gjithashtu u ndëshkuan me masa te ndryshme represive. Kur Ushtria e Kuqe arrin të kapë ne Stalingrad nipin e Hitlerit, Stalinit i jepet mundësia të kthejë djalin e tij të parë ne Rusi. Por Stalini nuk pranon dhe deklaroi frazen e tij qe ka mbetur ne histori si prindi me i pashpirt ne Botë: “Unë nuk ndërroj një gjeneral me një ushtar”. Jakobi vdiq në moshën 36 vjeçare, duke u përpjekur të shpëtonte nga burgu gjerman. Duke kuptuar se nuk mund t’i shpëtojë gjermaneve, ai kreu vetëvrasje duke u hedhur mbi gardhin me korrent elektrik. Djali i dytë i Stalinit, Vasily Dzhugashvili gjithashtu e ndryshoi mbiemrin në Stalin, në mënyrë që të mund të shfrytëzonte sa më shumë emrin e babait të tij. Ai kishte nota të larta në shkollë dhe te kishte më shumë mundësi karriere, por diktatori e sheh djalin e tij si një “fëmijë pa vullnet dhe dinjitet”, aq me shume kur nëna e tij kreu vetëvrasje kur ishte 11 vjeç, ndërsa nga 17 vjeç ai ishte bërë një alkoolist pa asnje dinjitet. Ai arrin të bëhet gjeneral, megjithëse jo për shkak të aftësive të tij dhe nuk e hoqi gotën e vodkës nga dora. Kur Stalini vdiq, megjithatë, erdhi fundi i qetësisë së Vasilit. Drejtuesit e ardhshëm të BRSS Nikita Hrushovi dhe Georgy Malenkov vendosën të heqin qafe trashëgimtarët e diktatorit, pasi ishin bere të rrezikshëm për shoqërinë. Vasili u arrestua dhe pjesën tjetër të jetës e kaloi në burg ku vdes ne moshen 41 vjecare. Svetlana Yosifovna Alliluyeva nuk vuan nga indiferentizmi i babait të saj. Përkundrazi, ai e quan atë “shigjetën e vogël” dhe megjithëse ai nuk e sheh shpesh atë, ai ende i shkruan letra asaj që ai nënshkruan si “Babi”. Në Bashkimin Sovjetik, ajo është një Yll, dhe Stalini e mbron atë nga çdo e keqe që e rrethonte. Ajo ishte 6 vjeç kur nëna e saj kryen vetëvrasje nga depresioni, por ndryshe nga Vasili, ajo nuk mësoi kurre të vërtetën. Për të ruajtur psikikën e fëmijës së tij, spiunet e Stalinit i thonë se mamaja i vdiq nga semundja. Svetlana e zhgënjeu dy herë babanë e saj. Dashuria e saj e parë është një hebre më i moshuar se ajo dhe Stalini si antisemit i përbetuar qe ishte e dërgoi dhëndrin e saj për 10 vjet në Siberi. Por vajza po martohet fshehurazi duke u martuar me një hebre tjetër. Kur e kupton, diktatori i pamëshirshëm e godet me shuplakë vajzën e tij te dashur per shpirt dhe nuk pranon të shohë me sy burrin e saj. Kur vdiq Stalini, ajo pati fatin të mos dërgohet në burg, ajo thjesht nuk kishte me privilegjet që kishte si fëmijë, si vajza e dashur e Diktatorit. Ajo divorcohet dy herë dhe ka nga martesat dy fëmijë, të cilet i lë në Rusi kur arratiset në Shtetet e Bashkuara në kërkim të lumturisë së saj. Ajo e ndryshoi emrin e tij në Lana Peters, Ajo vdes në moshën 85 vjeç, e palumtur dhe e vetmuar, ndërsa hija e babait të saj autoritar dhe i pameshirshem vazhdoi ta ndiqte nga pas edhe ne SHBA. “Unë gjithmone e kam urryer gjithmonë Rusinë Sovjetike, ” tha vajza e Stalinit, Svetlana Aliluyeva në një intervistë ne SHBA. Svetlana kurrë nuk e fali babane e saj që dëshironte të kontrollojë plotësisht jetën e saj. Stalini jo vetëm që porosiste çfarë lloj pune të zgjidhte vajza e tij, por kur u dashurua me një burrë të moshuar, Stalini u zemërua aq shumë sa e dërgoi kandidat-dhëndërin e tij në një kamp përqendrimi ne Siberi për 10 vjet dhe marrëdhënia midis babait dhe vajzës u shkatërrua përgjithmonë. Pas vdekjes së Stalinit, ajo ëndërroi të largohej nga vendi. Kur bashkëshorti i katërt i Svetlanas, komunisti indian Brajsh Singh vdiq në vitin 1966, asaj iu lejua të shkonte në Indi për të marë pjesë ne varrim. Atje ajo arratiset duke hyrë në Ambasadën amerikane dhe la pas saj në BRSS të dy fëmijët. Svtellana botoi ne SHBA kujtimet personale te Stalinit qe i treguan Botës per natyrën e vërtetë sadiste dhe gjakatare te “Babait te Kombeve”, por edhe për moralin e ulet personal si nje Diktator që kishte lënë nje numer pafund fëmijësh te paligjshëm nga vajza te reja qe i perdorte per seks si harrem Sulltani. Ajo u rimartua dhe lindi një vajzë e cila aktualisht jeton në SHBA, por fryma e Stalinit, babait monster nuk pushoi së ndjekuri. “Kudo që të shkoj gjithmonë do të jem e burgosura politike e babait tim,” shkruan Svetlana ne kujtimet e saj te fundit…”

  Permbledhje dhe perkthim nga:

  intelektuali

  Liman Sovjetiku:

  Besoj se isha i dobishem per te gjithe ata qe duan te mesojne vetem te verteten me informacionin e paraqitur per te vertetuar se sa serioz dhe korrekt eshte intelektuali ne kete forum te nerum te gazetes DITA

  Reply to this comment
 36. mirel September 10, 15:59

  O Limano, cfare argumenton me ate plere. Ai do qe ti te lexosh funderite qe shkruan. Kush ja ka ngene te merret me nje kafshe ripertypese si puna e Tufes dhe tufes se primitiveve qe do mbllacisi n jete e mot injirancine dhe delirin e budallait qe i ka kapur ngaqe e mendojne veten antikomunist=te mencur.

  Reply to this comment
  • intelektuali September 10, 18:56

   Dole nga brima e miut edhe ti Mirel Pushti i Enverit?

   qe:

   LLAP SHUME SI GORE DHE NUK THUA ASGJE?

   Mesoju te hysh ne valle kur te ftojne, mos u krruaj kur nuk te do njeri, ndryshe do te mbetesh pa koqe si kallamoq pa kokra,

   njashtu:

   Sic kane perfunduar te gjithe enveristet fanatike te Kohes se Qepes te Partise se Punes.

   Reply to this comment
   • mirel September 10, 20:14

    S fola me ty o hale. Fola me Limanin.
    Bej argument me ty une, cope gjysmaku primitiv

    Reply to this comment
    • intelektuali September 10, 20:45

     mirel Pushti i Enverit:

     Shko dhe meso gramatike perpara se te debatosh me intelektualin o WC e Enverit

     “S fola” nuk ekziston ne gjuhen shqipe, gjuha jone ka “S’fola”, ose ka “Nuk fola”

     prandaj:

     Gjysmakun primitiv shko dhe tregoja sateme qe te ka lindur cyryk pa kulture dhe pa shkolle dhe te ka bere fanatik si ngordhje e Partise se Punes..

     Reply to this comment
 37. Limani September 10, 17:09

  Wikipedia
  Enciklopedia britanike , botimi 1964 , vol 5 faqe 250
  Nga fjala e Çerçillit në Pallatin e lordëve 21 dhjetor 1959 me rastin e 80 vjetorit të lindjes të Stalinit .
  “ Ishte një lumturi e madhe për Rusinë që në vitet e provave të rënda , ajo pati në krye një gjenial e strateg të palëkundur , Stalinin .
  Stalini ishte me energji të rrallë , erudit dhe me vullnet të të hekurt ,i prerë , i ashpër , i pamëshirshem si në punë dhe në bisedë , ku edhe unë , i edukuar në parlamentin anglez, nuk mund t’i kundërshtoja asgjë . Stalini , para së gjithash , zotëronte një ndjenjë të madhe sarkazme dhe humori si dhe aftësinë të shprehte saktë mendimet e tij .
  Stalini edhe fjalimet i shkruante vetë , ai është i papëseritshëm midis udhëheqësve të të gjithë kohëve dhe popujve ……..”
  Unë po e nderpres këtu Çërçillin , se më vajti von se dua të nxjerr lopën për të kullotur …
  Por Çerçilli vazhdon gjatë duke e ngritur Stalinin në qiell .
  Në Konferencën e Jalltes , thotë ai , kur hynte Stalini ne ngriheshim në kembë dhe qëndronim gatitu me duart shtrirë , sikur të ishim ushtarë …….

  Materiali është marrë nga e famëshmja WIKIPEDIA !

  Reply to this comment
  • intelektuali September 10, 21:57

   Liman Sovjetiku:

   Po he pra tregoje faqen, apo site-n e Wikipedia nga ku i ke qitur keto qyfyre estrade enveriste,

   sepse:

   Intelektuali BAM-BAM! me fakte dhe dokumenta reale dhe ti Liman Sovjetiku HAM-HAM! me llogje enveriste pa asnje fakt

   SI MUND TE BEHET DEBATI KESHTU?

   Ja si ta jep informacionin e vertete dhe te besueshëm intelektuali, ja nje material origjinal i BBC nga interneti ne anglisht:

   http://ww2history.com/key_moments/Eastern/Churchill_meets_Stalin_in_Moscow

   Ja edhe perkthimi nga anglishtja:

   “Churchill takohet me Stalinin në Moskë:

   Në aparencë Churchilil dhe Stalin ishin miqtë më të mirë. Churchill e dinte, pasi përgatitej të takohej për herë të parë me Stalinin në verën e vitit 1942, se ky do të ishte një takim i vështirë. Stalini ishte tërbuar me Aleatët Perëndimorë. Ai besonte se ata ishin duke bërë pak për të ndihmuar sovjetikët. Ministri i Jashtem Molotov kishte vizituar të dy Londrën dhe Uashingtonin në maj 1942, dhe kur u kthye në Moskë ai i kishte thënë Stalinit që Presidenti Roosevelt i kishte premtuar atij se Aleatët do të hapnin një ‘front të dytë’ në France me qëllim që të merte pak frymë Ushtria e Kuqe. Por Presidenti Amerikan Franklin Roosevelt i kishte mashtruar me qëllim sovjetikët. Dhe telashet ishin se Stalini ishte tashmë bërë mosbesues ndaj Aleatëve Perëndimorë. Nuk ishte fjala për ndonjë përfitim afatgjatë për Rooseveltin si rezultat i vendimit të tij për të mashtruar Stalinin në lidhje me datën e mundshme të D-Day, dites se hapjes se frontit perendimor ne France, sepse u deshën vetëm disa javë që Stalini ta kuptonte mashtrimin e Perendimit. Sipas analistit anglez Sir Max Hastings “Britanikët dhe Amerikanët kanë folur shumë në luftë dhe kanë bërë nga të gjitha gënjeshtrat e mëdha dhe Zoti e di që rusët kanë thënë shumë gënjeshtra akoma më të mëdha,” thotë ai, duke shtuar “Ata thyen pothuajse të gjitha premtimet e tyre për shpërndarjen e ndihmave në Rusi në periudhën mes të 1941 dhe 1943 dhe më e rëndësishmja ata e bindën në mënyrë eksplicite Stalinin të besonte se D-Day ishte seriozisht në rendin e ditës në 1942 kur nuk ishte aspak ashtu. Ata vazhduan mashtrimin e tyre deri në vitin 1943 … ata i mashtronin rusët vazhdimisht, sepse ishin të shqetësuar që Stalini mund të tundohej të bënte një paqe me Hitlerin sic kishte vepruar me pare. Atmosfera u bë gjithnjë e më e keqe midis Sovjetikëve dhe Perëndimit edhe nga fakti se në korrik 1942 britanikët pezulluan ndihmat për Bashkimin Sovjetik nga Deti i Veriut si rezultat i humbjeve shkatërruese nga nëndetset gjermane – nga kolona me 39 anije, 24 ishin shkatërruar dhe fundosur nga torpedot gjermane. E gjithë kjo do të thoshte që Churchilli, siç shkruajti më vonë, mendoi se misioni i tij në Moskë në gusht ishte si “…shkrirja e një mali të akullit në Polin e Veriut..” Brenda disa orësh nga mbërritja në Moskë më 12 gusht 1942, Churchill ishte duke takuar Stalinin në Kremlin. Churchill ishte i shpejtë për të konfirmuar lajmet dëshpëruese se nuk do të kishte D-Day në 1942. Por ai tha që britanikët dhe amerikanët po përgatiteshin për një “…operacion shumë të madh…” në 1943. Sidoqoftë, këto informacione nuk e gëzuan fare Stalinin. Minutat britanike të takimit shënojnë se Stalini dukej tejet i tensionuar. Churchill pastaj vazhdoi të theksojë për një sulm amfib në Afrikën Franceze? Në këtë rast, Aleatët Perëndimorë ishin gati të nisë një front i tillë i dytë me emërin e koduar “Operacioni Pishtari”, i cili do të fillonte me operacione të tokës me trupat amerikane në Marokun Francez në nëntor 1942. Churchilli e përshkroi në mënyrë të paharrueshme këtë zbarkim në Afrikë si një përpjekje për të sulmuar “barkun e krokodilit”. Churchilli madje tregoi një fotografi të një krokodili për t’i demonstruar strategjinë e Aleatëve Stalinit, por Udhëheqësi Sovjetik nuk e hante sapunin per djathe dhe dukej ne pamje jo shumë entuziast, por nuk e kundërshtoi planin britanik dhe amerikan. Të nesërmen Stalini bëri të qarta ndjenjat e tij të vërteta. Ai i shkroi një “memorandum” për delegacionin britanik në mënyrë fare te qarte të qartë – Stalini i akuzoi hapur ata se kishin dhënë një premtim për të ndihmuar sovjetikët duke hapur një front të dytë në Francë, por nuk e kishin mbajtuare duke mashtruar vazhdimisht. Vonesa me hapjen e Frontit të Dytë ishte një nga arsyet kryesore të mosbesimit të Stalinit ndaj Aleatëve Perendimorë. Duhet të keni parasysh faktin që Bashkimi Sovjetik kishte pësuar humbje të mëdha materiale dhe njerëzore dhe sigurisht që Stalini dëshironte që barra e Luftes të hiqej të paktën disi nga Bashkimi Sovjetik. Pra, për të e gjithë çështja e hapjes ose mos hapjes së Frontit të Dytë ishte një çështje që nënkuptonte humbje të mëdha të njerëzve dhe materiale, qe Aleatët po mundoheshin ta minimizonin maksimalisht për popujt e tyre. Deri në 14 gusht, pas një takimi tjetër të vështirë me Stalinin një ditë më parë, Churchilli duket se kishte gëlltitur mjaft nga akuzat e Stalinit për keqbesim. Aq shumë sa ai madje duhej të bindej të merrte pjesë në banketin e Gala që do të mbahej atë natë për nder të tij në Kremlin. Koloneli Ian Jacob, një anëtar i delegacionit britanik, e përshkroi përshtypjen e tij për Stalinin atë natë: “Ishte e jashtëzakonshme të shiheshim dhe te takoheshim me këtë muzhik, fshatar të vogël pa shkolle por dinak si djalli, i cili i shikonte të gjithë si vartësit e tij, duke u ulur dhe folur me qetësi në një banket në këto salla madhështore ne kohe lufte.” Pas banketit, Churchilli u kthye në vilën e rezervuar për të dhe tha me inat: “A nuk e kuptoi ai (Stalini) me kë po fliste? Përfaqësuesi i Perandorisë më të fuqishme që ka parë bota ndonjëherë? ” dhe u bë gadi të kthehej në Angli. Të nesërmen në mëngjes, Ambasadori britanik në Moskë, Sir Archibald Clark Kerr, i tha Churchillit se Satalini e priste ne takim dhe ai duhej të takohej përsëri me Stalinin. Mbi të gjitha, tha Clark Kerr, ai nuk duhet të ofendohet nga një fshatar që nuk di më mirë te sillet” dhe shtoi nëse Churchill nuk do t’i mbështeste sovjetikët, atëherë “Sa jetë të reja britanike dhe amerikane do të duhej të flijoheshin për ta këtë tekë të Kryeministrit anglez?” I bindur pa dëshirë nga Clark Kerr, Churchill pranoi të merrte pjesë në një takim përfundimtar me Stalinin atë natë. Pjesa zyrtare e takimit shkoi aq keq sa edhe më parë, ishte Stalini që insistoi edhe një herë se britanikët kishin “premtuar” për të nisur një front të dytë gjatë vitit 1942, dhe Churchill edhe një herë insistoi se ata kishin “premtuar” asgjë. Por, pas kësaj takimi shqetësues, papritur Stalini i kërkoi Churchillit të darkontevetëm me të në ambientet e tij private ne Kremlin. Churchill e pranoi ftesën dhe të dy hëngrën dhe pinë gjatë natës, më vonë iu bashkua Molotovi. Më në fund, Churchill ndjeu se kishte bërë një përparim personal ne marëdhniet me Stalinin e Celikte. Udhëheqësi Sovjetik qeshi dhe bëri shaka, madje duke u mburrur pa teklif se komunistët kishin vrarë mbi 30 milionë fshatarë të pasur, kulakë te poshtër, Armiq te Bashkimit Sovjetik. Kjo ishte një nga kthesat më të pabesueshme në historinë e diplomacisë. Churchill kishte lënë vilen e tij më herët në mbrëmje, plot mllef dhe pakënaqësi ndaj udhëheqësit sovjetik dhe ishte kthyer disa orë më vonë i bindur se Stalini ishte një “njeri i madh” me të cilin mund të bënte biznes. Por, natyrisht, asnjë nga çështjet thelbësore midis dy liderëve nuk ishte zgjidhur. Stalini ende pretendoi se ai ishte tradhtuar nga mungesa e frontit të dytë “të premtuar, por të mashtruar” dhe Churchill refuzoi të bëjë një marrëveshje me Stalinin që do t’i lejonte atij, pas luftës, të mbante territorin që ai kishte fituar si rezultat i Paktit Famëkeq që kishte nënshkruar me Hitlerin para Luftes.”

   Reply to this comment
 38. intelektuali September 10, 21:58

  Liman Sovjetiku:

  Po he pra tregoje faqen, apo site-n e Wikipedia nga ku i ke qitur keto qyfyre estrade enveriste,

  sepse:

  Intelektuali BAM-BAM! me fakte dhe dokumenta reale dhe ti Liman Sovjetiku HAM-HAM! me llogje enveriste pa asnje fakt

  SI MUND TE BEHET DEBATI KESHTU?

  Ja si ta jep informacionin e vertete dhe te besueshëm intelektuali, ja nje material origjinal i BBC nga interneti ne anglisht:

  http://ww2history.com/key_moments/Eastern/Churchill_meets_Stalin_in_Moscow

  Ja edhe perkthimi nga anglishtja:

  “Churchill takohet me Stalinin në Moskë:

  Në aparencë Churchilil dhe Stalin ishin miqtë më të mirë. Churchill e dinte, pasi përgatitej të takohej për herë të parë me Stalinin në verën e vitit 1942, se ky do të ishte një takim i vështirë. Stalini ishte tërbuar me Aleatët Perëndimorë. Ai besonte se ata ishin duke bërë pak për të ndihmuar sovjetikët. Ministri i Jashtem Molotov kishte vizituar të dy Londrën dhe Uashingtonin në maj 1942, dhe kur u kthye në Moskë ai i kishte thënë Stalinit që Presidenti Roosevelt i kishte premtuar atij se Aleatët do të hapnin një ‘front të dytë’ në France me qëllim që të merte pak frymë Ushtria e Kuqe. Por Presidenti Amerikan Franklin Roosevelt i kishte mashtruar me qëllim sovjetikët. Dhe telashet ishin se Stalini ishte tashmë bërë mosbesues ndaj Aleatëve Perëndimorë. Nuk ishte fjala për ndonjë përfitim afatgjatë për Rooseveltin si rezultat i vendimit të tij për të mashtruar Stalinin në lidhje me datën e mundshme të D-Day, dites se hapjes se frontit perendimor ne France, sepse u deshën vetëm disa javë që Stalini ta kuptonte mashtrimin e Perendimit. Sipas analistit anglez Sir Max Hastings “Britanikët dhe Amerikanët kanë folur shumë në luftë dhe kanë bërë nga të gjitha gënjeshtrat e mëdha dhe Zoti e di që rusët kanë thënë shumë gënjeshtra akoma më të mëdha,” thotë ai, duke shtuar “Ata thyen pothuajse të gjitha premtimet e tyre për shpërndarjen e ndihmave në Rusi në periudhën mes të 1941 dhe 1943 dhe më e rëndësishmja ata e bindën në mënyrë eksplicite Stalinin të besonte se D-Day ishte seriozisht në rendin e ditës në 1942 kur nuk ishte aspak ashtu. Ata vazhduan mashtrimin e tyre deri në vitin 1943 … ata i mashtronin rusët vazhdimisht, sepse ishin të shqetësuar që Stalini mund të tundohej të bënte një paqe me Hitlerin sic kishte vepruar me pare. Atmosfera u bë gjithnjë e më e keqe midis Sovjetikëve dhe Perëndimit edhe nga fakti se në korrik 1942 britanikët pezulluan ndihmat për Bashkimin Sovjetik nga Deti i Veriut si rezultat i humbjeve shkatërruese nga nëndetset gjermane – nga kolona me 39 anije, 24 ishin shkatërruar dhe fundosur nga torpedot gjermane. E gjithë kjo do të thoshte që Churchilli, siç shkruajti më vonë, mendoi se misioni i tij në Moskë në gusht ishte si “…shkrirja e një mali të akullit në Polin e Veriut..” Brenda disa orësh nga mbërritja në Moskë më 12 gusht 1942, Churchill ishte duke takuar Stalinin në Kremlin. Churchill ishte i shpejtë për të konfirmuar lajmet dëshpëruese se nuk do të kishte D-Day në 1942. Por ai tha që britanikët dhe amerikanët po përgatiteshin për një “…operacion shumë të madh…” në 1943. Sidoqoftë, këto informacione nuk e gëzuan fare Stalinin. Minutat britanike të takimit shënojnë se Stalini dukej tejet i tensionuar. Churchill pastaj vazhdoi të theksojë për një sulm amfib në Afrikën Franceze? Në këtë rast, Aleatët Perëndimorë ishin gati të nisë një front i tillë i dytë me emërin e koduar “Operacioni Pishtari”, i cili do të fillonte me operacione të tokës me trupat amerikane në Marokun Francez në nëntor 1942. Churchilli e përshkroi në mënyrë të paharrueshme këtë zbarkim në Afrikë si një përpjekje për të sulmuar “barkun e krokodilit”. Churchilli madje tregoi një fotografi të një krokodili për t’i demonstruar strategjinë e Aleatëve Stalinit, por Udhëheqësi Sovjetik nuk e hante sapunin per djathe dhe dukej ne pamje jo shumë entuziast, por nuk e kundërshtoi planin britanik dhe amerikan. Të nesërmen Stalini bëri të qarta ndjenjat e tij të vërteta. Ai i shkroi një “memorandum” për delegacionin britanik në mënyrë fare te qarte të qartë – Stalini i akuzoi hapur ata se kishin dhënë një premtim për të ndihmuar sovjetikët duke hapur një front të dytë në Francë, por nuk e kishin mbajtuare duke mashtruar vazhdimisht. Vonesa me hapjen e Frontit të Dytë ishte një nga arsyet kryesore të mosbesimit të Stalinit ndaj Aleatëve Perendimorë. Duhet të keni parasysh faktin që Bashkimi Sovjetik kishte pësuar humbje të mëdha materiale dhe njerëzore dhe sigurisht që Stalini dëshironte që barra e Luftes të hiqej të paktën disi nga Bashkimi Sovjetik. Pra, për të e gjithë çështja e hapjes ose mos hapjes së Frontit të Dytë ishte një çështje që nënkuptonte humbje të mëdha të njerëzve dhe materiale, qe Aleatët po mundoheshin ta minimizonin maksimalisht për popujt e tyre. Deri në 14 gusht, pas një takimi tjetër të vështirë me Stalinin një ditë më parë, Churchilli duket se kishte gëlltitur mjaft nga akuzat e Stalinit për keqbesim. Aq shumë sa ai madje duhej të bindej të merrte pjesë në banketin e Gala që do të mbahej atë natë për nder të tij në Kremlin. Koloneli Ian Jacob, një anëtar i delegacionit britanik, e përshkroi përshtypjen e tij për Stalinin atë natë: “Ishte e jashtëzakonshme të shiheshim dhe te takoheshim me këtë muzhik, fshatar të vogël pa shkolle por dinak si djalli, i cili i shikonte të gjithë si vartësit e tij, duke u ulur dhe folur me qetësi në një banket në këto salla madhështore ne kohe lufte.” Pas banketit, Churchilli u kthye në vilën e rezervuar për të dhe tha me inat: “A nuk e kuptoi ai (Stalini) me kë po fliste? Përfaqësuesi i Perandorisë më të fuqishme që ka parë bota ndonjëherë? ” dhe u bë gadi të kthehej në Angli. Të nesërmen në mëngjes, Ambasadori britanik në Moskë, Sir Archibald Clark Kerr, i tha Churchillit se Satalini e priste ne takim dhe ai duhej të takohej përsëri me Stalinin. Mbi të gjitha, tha Clark Kerr, ai nuk duhet të ofendohet nga një fshatar që nuk di më mirë te sillet” dhe shtoi nëse Churchill nuk do t’i mbështeste sovjetikët, atëherë “Sa jetë të reja britanike dhe amerikane do të duhej të flijoheshin për ta këtë tekë të Kryeministrit anglez?” I bindur pa dëshirë nga Clark Kerr, Churchill pranoi të merrte pjesë në një takim përfundimtar me Stalinin atë natë. Pjesa zyrtare e takimit shkoi aq keq sa edhe më parë, ishte Stalini që insistoi edhe një herë se britanikët kishin “premtuar” për të nisur një front të dytë gjatë vitit 1942, dhe Churchill edhe një herë insistoi se ata kishin “premtuar” asgjë. Por, pas kësaj takimi shqetësues, papritur Stalini i kërkoi Churchillit të darkontevetëm me të në ambientet e tij private ne Kremlin. Churchill e pranoi ftesën dhe të dy hëngrën dhe pinë gjatë natës, më vonë iu bashkua Molotovi. Më në fund, Churchill ndjeu se kishte bërë një përparim personal ne marëdhniet me Stalinin e Celikte. Udhëheqësi Sovjetik qeshi dhe bëri shaka, madje duke u mburrur pa teklif se komunistët kishin vrarë mbi 30 milionë fshatarë të pasur, kulakë te poshtër, Armiq te Bashkimit Sovjetik. Kjo ishte një nga kthesat më të pabesueshme në historinë e diplomacisë. Churchill kishte lënë vilen e tij më herët në mbrëmje, plot mllef dhe pakënaqësi ndaj udhëheqësit sovjetik dhe ishte kthyer disa orë më vonë i bindur se Stalini ishte një “njeri i madh” me të cilin mund të bënte biznes. Por, natyrisht, asnjë nga çështjet thelbësore midis dy liderëve nuk ishte zgjidhur. Stalini ende pretendoi se ai ishte tradhtuar nga mungesa e frontit të dytë “të premtuar, por të mashtruar” dhe Churchill refuzoi të bëjë një marrëveshje me Stalinin që do t’i lejonte atij, pas luftës, të mbante territorin që ai kishte fituar si rezultat i Paktit Famëkeq që kishte nënshkruar me Hitlerin para Luftes.”

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim