“Fashisti” pa të cilin Tirana nuk do ishte kjo që kemi sot

February 25, 2018 04:13

“Fashisti” pa të cilin Tirana nuk do ishte kjo që kemi sot

Emri i tij gjendet vetëm nëpër arkiva si “arkitekti fashist Gherardio Bosio”.

Ai punoi në periudhën fatkeqe të gabuar. Etiketa “arkitekturë fashiste” penalizoi jo vetëm ndërtesat e realizuara, por edhe idetë revolucionare të Bosios në urbanistikë.

Korpusi qendror i Universitetit të Tiranës, që shënon fundin e bulevardit “Dëshmorët e Kombit”, Akademia e Arteve, Kolonada me Institutin Arkeologjik, Stadiumi, Kryeministria, Hotel “Dajti”, Pallati i Brigadave me gjithë parkun dhe mobiliet unike të tij etj, janë realizime të këtij arkiteti të shquar në periudhën e pushtimit fashist të Shqipërisë.

Vështirë se mund të gjendet në krejt historinë e arkitekturës botërore një aktivitet më intensiv dhe realizime më të mëdha se ato që Gherardo Bosio zhvilloi në Shqipëri. E gjithë puna e tij në Tiranë u bë vetëm për një vit e gjysmë: Gusht 1939 – Mars 1941.

Gherardo Bosio

Kur vuri këmbë në Tiranë në korrik të 1939-ës, ai ishte sakaq këshilltar i parë dhe drejtor i Zyrës Qendrore të Edilicjes dhe Urbanistikës. Zyra në fjalë kishte një funksion tejet të centralizuar; ajo ishte një organizëm qendror që administronte, nën direktivat unitare të një arkitekti, të gjitha planet rregulluese të qyteteve të Shqipërisë, por në funksion të saj ishte dhe “kontrolli i aktivitetit ndërtimor e privat në lokalitete të ndryshme të vendit në mënyrë që të mund të mundësohej zhvillimi racional, homogjen dhe i rregulluar me ligj”.

Veç Tiranës, Bosio filloi drejtimin e punës për planet rregulluese të Shkodrës, Milotit, Durrësit, Elbasanit, Korçës, Beratit, Vlorës e Sarandës, duke u përqendruar më së tepërmi në ato të Vlorës dhe Elbasanit. Për fat të keq këto plane, shpesh tepër të detajuara, nuk u zbatuan.

Gherardio Bosio rridhte gjenitikisht nga një familje e pasur bankierësh dhe ushtarakësh fiorentinë.

Themelues i grupit të kryesuar nga Micchelucci, punoi me vepra të mëdha urbanistikie në Adis-Abeba, Gondar, Dessié, Gimma, Rieti, në Amerikën Latine e Tiranë. Ai i përket kryekëput brezit të arkitektëve që mbaruan universitetet në vitet ‘26-‘27 të shek XX që kërkonin një “international style”.

Bosio vdiq nga kanceri në moshën 38-vjeçare, më 16 prill 1941, në vilën e tij të Montefontit në Firence.

Vdiq duke punuar mbi projektet e Shqipërisë deri në orën e mbrame. Viti i fundit i jetës së tij ishte një vit i ndarë mes punës, ndërhyrjeve kirurgjikale dhe dhimbjeve të sëmundjes së pashërueshme që i kish zënë pritë. Familjarët morën vesh se kish thuajse një vit që kurohej vetëm kur ai u kthye në shtëpi për të mbyllur sytë.

La pas atë që kritiku Cresti e përmbledh me fjalët: “Gherardo Bosio i jetoi me hov krijues të padiskutueshëm eksperiencat e tija projektuese e realizuese, krejtësisht i vendosur, ndonëse në pak kohë, për të lënë pas shenja konkrete dhe të çmuara të një profesionalizmi shembullor plot etikë dhe kulturë”;

Por, për ne shqiptarët, ai la pas një Kryeqytet.

n.s. / dita

 

 

February 25, 2018 04:13
Komento

29 Komente

 1. Biometri February 25, 04:31

  Respekte per kete njeri pavaresisht bindjeve te tij.
  Pse nuk hapni nje debat lidhur me ndertimet e larta ne Tirane? Pro apo kunder?
  Se na dalin ca analist zoraxhinj qe bejn si arkitekta.
  Cfare problemi kane ndertimet e larta ne nje metropol si Tirana?
  Mos po prishin ndonje monument kulture apo bukuri te rralle?
  Po nese jemi kunder pse i admirojme kur vjen puna qe shkojm n kryeqytetet e botes?

  Reply to this comment
  • intelektuali February 25, 10:15

   HIDH NE MEDIA NJE GENJESHTER MJAFTON DISA ORE QE TE BEHET E VERTETE

   Joseph Goebbels

   Muzeun Kombetar nje shemtire sovjetike si qofte ne mes te sheshit Skenderbej e projektoi dhe realizoi goca budallaqe e Fecor Shehut. Kjo ndertese absurde si nje Kulceder komuniste prej betoni zevendesoi Bashkine Bosio-s, nje veper arti qe kush ka patur fatin ta shikoje nga brenda ka mbetur i mahnitur nga bukuria e finitures dhe materialeve te perdorura me mjesheri artisti.

   Shikoni qendren qe projektoi Bosio dhe krahasoje me VARREZEN prej betoni qe po le Edi Rama pa kurfare llogjike urbanistike si nje deshmi e amatorizmit infantil dhe e lakmise per te fituar LEKA ne dem te tironsave.

   KU ESHTE LULISHTJA E 1001 LULEVE QE PROJEKTOI BOSIO NE SHESHIN SKENDERBEJ?

   Erion Veliaj dhe Edi Rama te dy megalomane pa shkolle dhe pa vizion mburren me katrahuren qe kane bere te qendra e Tiranes duke i fshire identitetin kryeqytetit tone shiko si rafshuan stadiumin kombetar te Bosio-s duke e zevendesuar me nje Kulceder idiote prej betoni duke u mburrur me kete shemtire qe do te pagohet si frengu pulen nga shqyptaret e varfer, shiko si po betonizohet cdo meter katror gradualisht me demagogji si ajo e Gebbelsit te Hitlerit qe ngjan me Tufezimet e Enverit per te sjelle fshatin ne qytet qe te justifikojne lejet e ndertimit, por pyetja qe duhet te behet sot eshte:

   KU ESHTE SHOQERIA CIVILE SHQYPTARE QE PO LEJON DISA BARBARE INJORANTE DHE HAJDUTE ME CIZME TE BUNKERIZOJE TIRANEN NJESOJ SIC BERI ENVERI DO KOHE ME PARE?

   Reply to this comment
   • njerezit te zbulojne February 25, 11:47

    Ke marre nje detyre te veshire o “intelektual” me ato qe te lexoj kudo neper komentet e gazetave dhe kur te te zbulojne se kush je, megjithese te dine, do marresh ndonje pafidhe, jo per mendimet se ke dhe te drejte, por per shprehjet e urrejtjes qe ndiell ashtu si ke shpirtin. Ndoshta , per mua, je ne brendesi te ndonje grupimi politik perçares dhe dhashakeqes ne Shqiperi. Kaq nga mua. Mos merr persiper ato qe s’te takojne por u takojne te tjereve!

    Reply to this comment
    • intelektuali February 25, 12:16

     SI KESHTU?

     Edhe ke te drejte me ato qe shkruan dhe te shpall ARMIK te popullit qe nuk e kam per here te pare por ma prseriste gardiani i burgut te Enverit cdo dite te Zotit ne reshtoren para gjumit te nates.

     Sa per dijenine tende i perkas nje grupi te rrezikshem qe pi kafen e sabahut tek Tajvani dhe shikon me trishtim si HAJVANI po shkaterron Vatanin duke i reklamuar tek debilet e tij dru me pre si ARRITJE famoze e Rilndjes Enveriste. Nje here ne jave ky grupi i rrezikshem mbildhet ne shtepine e intelektualit ne nje lagje te vjeter tironse dhe luan kuartet me violine dhe orkester “Stinat” e Vivaldit qe ne Kohen e Qepes te Partise se Punes ishin te ndaluara.

     Besoj se ta plotesova deshiren per t’i njohur me ARMIKUN e popullit intelektuali.

     Reply to this comment
  • intelektuali February 25, 11:05

   Ore ti debil biometrik,

   Kryeqytetet e Botes kane filluar perpara se te ndertojne gratacielat te projektojne dhe ndertojne Fabrikat e perpunimit te mutrave dhe shurrave qe ti nuk i ke pare as ne gjumin e nates more mavri injorante. Shko ne LA te Californise me 5 a 6 grataciela ne DOWNTOWN me nje popullsi mbi 20 milion banore, shko pra ne kete Kryeqytet te Botes te Shkences dhe te Artit qe te shikosh Fabriken Fantastike te perpunimit te Mutit dhe Shurres qe te mbyllesh halen e debilit injorat qe flet badiava ne gazeten DITA pa kurfare pozite qytetare per nje teme te nxehte qe intereson te gjithe tironsit:

   KU DO E DHJESIN DHE SHURROJNE KULLAT E ERIONIT DHE EDVINIT?

   sepse:

   Keta pushtetare injorante pa shkolle dhe lakmitare nuk e kane menduar fare dhe ka shume gjasa qe Lana te mbushet me MUT deri tek bulevardi.

   dhe:

   Ky eshte vetem nje nga problemet e Kullave te Edvinit ne Tirane qe do te sjelle Fshatin ne Kryeqytet si tufezimet e Enver Hoxhes.

   Reply to this comment
   • Ferri I Dantes February 25, 12:34

    Ferri I Dantes po mban shenim per mekatet e tua o “Intelektual”.

    Reply to this comment
    • Befana February 25, 13:28

     Lere “intelektualin*pasi akoma nuk i ka dale frika nga Enveri ka fobi rrezikon te cmendet .

     Reply to this comment
     • Kuq e Zi February 26, 05:48

      Deri te pjesa per Enver Hoxhen nuk ka te drejte. E ka nga urrejtha, se Encer Hoxha i ruajti ndertimet italiane dhe e respektoi menyren e tyre te ndertimit per qendren e Tiranes.
      Ajo qe ka bere italiani eshte kryeveper dhe nuk mund te jete me e arrire se aq.
      Ketu ka te drejte ” intelektuali”. Ramuti me Veline e shkaterruan ate lloj mrekullie te vogel qe la pas italian arkitetkti.
      Dhe per punen e te pegerave po prape ka te drejte.
      Ky entuziazem qe ka Rilindja per te prishur cdo gje nga Tirana e vjeter dhe per te ndertuar kulla do na dale njolle e kuqe per metabolizmin.
      Nje lloj Lane e riperterie nga era e qelbur.

    • intelektuali February 25, 16:09

     Ferri eshte per ata qe po shkaterrojne identitetin historik te Tiranes qe projektoi Bosini me nje mjeshteri te papare per te mbushur xhepat e tyre te lakmise enveriste dhe jo per intelektualin qe nuk ka vrare asnje mize deri tani dhe qe e pin kafen e sabahut tek Tajvani i mikut te Edi Rames qe vodhi ARMON si nje kulceder e papare me shume se Taci i Saliut.

     por:

     Ne rrethin fundit te Ferrit te Dantes eshte rezervuar nje vend i vecante per Enverin dhe prane tij per Nexhmijen qe mbushen lumenj me gjak njeriu te pafajshem ne Shqypni, falimentuan ekonomine dhe renuan shtetin si kurre me pare ne histori duke i bere shqyptaret skllever me pune te detyruar ne vendin e vet dhe spiune te Sigurimit te Shtetit si ne asnje vend tjeter ne Bote.

     Reply to this comment
 2. Javer February 25, 04:41

  Ne Tirane duhet te jete busti ose shtatorja e tij diku ne bulevardin e madh.

  Reply to this comment
 3. Bumi February 25, 08:09

  Perse tew mos i behet nje monument diku nga bulevarti?

  Reply to this comment
 4. faluni 7 here ne dite February 25, 08:44

  po te mos ishte AI ,kush e di se cfare germadhash me qerpic do kishin ndertuar injorantet turkoshak.
  shikoni lagjet e vjetra te qerpicit deri tek lagjet e reja si keshtjella betoni me rruge te ngusht dhe te shtrembera ku bejne gara makinash hajdutet e rinj qe nuk njohin asnje ligj e rregull.

  Reply to this comment
 5. Andrea February 25, 09:16

  ..mos ishte Turqia nuk do ishte Tirana… ajo ndërtoi hareme me çinghije (qi nerohemi qi trashëgimtaret e tyne i japin evrupit qef në çdo trotuar), ndërtoi hamome për tu la cullak.. na msuen me bo gjizën, na msuen me msue shqypen se dishim vetëm turqisht, minaret qi ka bo turqia i kanë kopjue shkencëtart për me bamun raketat… këta arkitektët vetëm i kanë bërë një bojatisje si Edvini… hahaha..

  Reply to this comment
 6. ELIOT February 25, 10:16

  TURKOSHAT DO E BENIN VETEM XHAMIA SI NE ARABIE …. KY ARSHITEKTI QENKA NJE NJERI I MADH PER SHQIPTARET QE I HAPI PAK SYTE KATUNAREVE KOMUNISTA ..ENVERI PER 60 VJET S BERI NJE BANJO NE TIRANE NE DURES NE SHKODER .. DHE JO TE BENTE NJE MONUMENT SI I BERI KY ….. DHE KENI HARRUAR RRUGEN TIANE ELBASAN .NGA MALET ..NGA KODRAT … E BEN ITALIANE T JO KOMUNIST E PISET .. JA KULTURA CIVILIZIMI I VENDIT … BOLSHEVIKET I NDANIN FSHATART NGA QYTETET .SEPSE ENVER KOQJA KISHTE FRIKE … DHE KRITIKONTE QAZIM MULLETIN .. ..KU JANE SHURRAT BOLSHEVIKE … SDINE TE LEXOJNE .. DHE NUK FLAS PER MUTART TURKOMANE …. KUR ROMAKET NDERTUAN BOTEN NE SHEKULLIN E 2 DHE TE 3 TURQIT EDHE NJE URE SE BONE NE SHQIPERII ………UUUUUUUUUUUUUUUU SE DESH HARROVA BOLSHEVIKET I BENE NJE BUST TE MADH DIKTATORIT NE MES TE TIRONES .. ME TE MADH S E SKENDERBEU …SE SKENDERBUA NA BASHKOI .KURSE DIKTATORI NA NDAU PER SE GJALLI …

  Reply to this comment
 7. Tepelena February 25, 12:06

  Po pse fjala fashist te titulli i shkrimit vihet ne thonjeza?! Bosio vertet ishte nje fashist. Dhe shume emocionale duken ata komentues qe deshirojne t’i vendoset bust apo shtatore Bosios ne Tirane. Nuk e besoj se ka sot ndonje ish koloni italiane te nderoje fashistet me buste e permendore. Kesaj i thone te mbetesh, sic thoshte Noli, “skllever bij sklleverish…”. Mire qe nuk kerkohet edhe busti i Musolinit! E pastaj na vjen keq qe tallen greket me ne e spekullojne per te na zhvatur sa me shume qe te kene mundesi nga toka e nga pasurite tona.

  Reply to this comment
  • intelektuali February 25, 14:20

   Bosio aritekti aristokrat na Firencia FASHIST?

   NGA E KE DEGJUAR KETE GJENJESHTER ENVERISTE?

   sepse:

   Nuk ekziston asnje dokument qe ta vertetoje kete mashtrim alla Erion Veliaj si bashibozuk i Edi Rames qe po shkaterron identitetin e Kryeqytetit tone fatkeq me nje mendjelehtesi kriminale te papare.

   Ne dallim nga:

   Libreza e antarsimit te Nexhmije Hoxhes ne Partine Fashiste te Duces qe ne vitin 1939 dhe dokumentat e Arkives se Shtetit qe zbulojne se Enveri me Nexhmijen kane jetuar gjate gjithe Luftes ne vilen e Kryefashistit Bahri Omari ne mes te Tiranes, ngjitur me vilen e Qazim Mulletit qe i shtyne edhe greket te mos besojne per Kauzen Antifashiste te Enver Pederastit, por i shpallen Lufte Shqypnise,gjendje Lufte qe ka mbetur akoma deri me sot.

   Reply to this comment
 8. info analitike February 25, 12:26

  Ne 45 vjet askush nuk arriti te bente ndertime me cilesore e me te bukura se ato te cilat po te ishin cuar deri ne fund do ti kishin dhene nje pamje europiane Tiranes. Fatkeqesiht tani nje tjeter taleban shkaterroi pjese te kesaj arkitetkture dhe po pergatite te thelloje kete shkaterrim me disa cibane korrupsioni qe sjellin vec kaos dhe rremuje.

  Reply to this comment
 9. MH February 25, 12:46

  Ore intelektual.
  Do isha ma i kenaqur qe te shuheshin komplet ato fashizma steme italianit ne kryeqytetin tone.
  Por ke te drejt nese flasim per arkitekturen e krijimit ne te ndertuarit te kryeqytetit ton Tirane.
  Ku spikasin ne kohe simbas historise te vendit tone me boten e huaj te interresit per te mbijetue.Ne Tirane kemi ndertime arkitekture jugosllave sa hyne ne rrugen nga sheshi kryesor ne drejtim tek stacionit te trenit.Kemi ate ruse tek “Shallvaret.E kuptohet zemren e kemi me stemen e fashizmit te projektuesit 38 vjecarit italian qe ia mesume emrin sot te ndjerit Gherardo Bosio.

  Reply to this comment
  • intelektuali February 25, 14:30

   Keshtu si ty o fanatik enverist po vepron Edvini dhe bashibozuku i tij Erion Veliaj, po shkaterron cdo gje te bukur qe i kishte mbetur Tiranes, por duke mbrojtur me fanatizem bolshevik Piramiden Famekeqe te Enverit qe e projektoi dhe e realizoi shkurtabiqi injorant Kolaneci

   PRISHENI DHE SHKATERROJENI IDENTITETIN E BUKUR TE TIRANES SE BOSINIT O KULCEDRA TE ENVERIT

   sepse:

   Zoti dhe Historia nuk do te vonoje t’ju ndeshkoje rreptesisht!

   MBAJENI DHE RUJAENI PIRAMIDEN FAMEKQE TE ENVERIT DHE KOLANECIT O MJERANE FANATIKE

   sepse:

   Do ta shikoni BE dhe Boten Demokratike me dylbi ndeshkimi.

   Reply to this comment
 10. Çentrale February 25, 13:33

  Shpresojmë që të paktën ti vihet emri në një rrugë, se e meriton. Arkitetura e tij edhe sot është më lart se të gjitha ndërtimet në Tiranë

  Reply to this comment
 11. Mirel i drejti February 25, 18:23

  Fuck you all whisper guys , who knows about albania history will understand all your writting bullshits , the big palace of culture and museum did not build by this engeenier , all worlds knows who gives the permission to go ahead with a project structure.(victore emmanuele) and that you thinking as fantastic building is the sign of fasist emblema , watch tbe area from upper by drone or google map and you will understand . No one is perfect even this guy who gives us such a glory said by you whisper shits guy on the net. He was as much as the other guy same with him , to make a new building planimetry to show the greatness of rome empayer. Not to gives us the glory of life . We should decide wich one should show more better our history , and our mutherfuckers politicans destroying every think since ahmet zogolli till now with butchers for 27 year on head off the state . First learn history the right one than talk.

  Reply to this comment
  • info analitike February 25, 18:45

   Po ti me pare meso te shkruash shqip se anglishten e qake fare, sidomos me “more better”, pastaj bej moral e jep leksione se cfare duhet te mesojme. E ke nisur shume shtrember o “Mirel i drejti”. Tanii meqe e paske qejf ate te gjishes se shqipes: nje qytet projektohet qe te jete funnksional dhe estetik, natyrisht me ngjyrime karakteristike dalluese te epokave historike qe kalon. Po te krahasosh arkitekturen enveriste me ate te Bosio-s eshte si nata me diten. Per te ta kthyer me ate patosin tend te lodhur mjaftonte qe cekaneve tu kishin vene prane dhe nga nje draper e ca grure do te qetesoheshe edhe ti. E shikon o kumandar se si tu kthyen besniket e tu ne te shitur tek armiku qe as shqip nuk shkruajne e te japin leksione atdhetarizmi.

   Reply to this comment
  • intelektuali February 25, 19:13

   Ore ti dallkauk fanatik, po perdor rusishten, kinezcen apo koreancen more mavri enveriste, ku e gjete ti te shkruash ne gjuhen e Imperializmit Amerikan qe e kishte “Hale ne sy” Enverin dhe banden e tij gjakatare?

   Po Piramiden Famekeqe te Enverit qe projektoi dhenderi i tij Kolanec Shkurtabiqi ne cilen arkitekture e fut ti?

   Po Muzeun Kombetar idiot te goces se Fecor Shehut me yllin bolshevik ne balle dhe me topat e ndryshkura gjermane te Luftes ne mes te Tiranes ne cilen arkitekture e fut ti?

   Po Pallatin Bolshevik te Hrushcovit qe u ndertua me materiale te vorfna si Teatri Kombetar dhe si vilat e Edi Rames ne Surrel te Dajtit ku e fut ti?

   prandaj:

   Mbylle HALEN enveriste ne gjuhe imperialiste se Gherado Bosio, arkitekti qe projektoi Tiranen e bukur dhe qe po masakrohet sot nga Mafia e Kuqe me pushtet:

   MERITON RESPEKTIN E SHQYPTAREVE TE NDERSHEM

   Reply to this comment
 12. Mirel i drejti February 25, 19:03

  1234 fuck you all whisper guys , who knows about albania history will understand all your writting bullshits , the big palace of culture and museum did not build by this engeenier , all worlds knows who gives the permission to go ahead with a project structure.(victore emmanuele) and that you thinking as fantastic building is the sign of fasist emblema , watch tbe area from upper by drone or google map and you will understand . No one is perfect even this guy who gives us such a glory said by you whisper shits guy on the net. He was as much as the other guy same with him , to make a new building planimetry to show the greatness of rome empayer. Not to gives us the glory of life . We should decide wich one should show more better our history , and our mutherfuckers politicans destroying every think since ahmet zogolli till now with butchers for 27 year on head off the state . First learn history the right one than talk.

  Reply to this comment
 13. Mirel i drejti February 25, 19:24

  Info anale shqipen dhe anglishten mire dihen po per inerci shkrimi ndodhin gabime , se jo pak paske ti qe shkruan shqip , sa per kete leshterikun qe nuk e njeh kush po vertete mund te kete qene pjese grupi pune , po jo se ka bere nje parajse , kujtohu anale qe ke lidh dhe trunin me rektusin e te dalin gjepura militantizmi politik. Po kush shtet qe ka kaluar ne shqiperi nuk ka lene shenja ne gjeografine shqiptare , edhe mesoje historine viktore emanuele deshironte qe tirana te ishte shtojce italiane duke ju referuar dhe stemes fashiste ku kerkoi qe ajo te ishte supreme dhe gjate ndertimit te qytetit te tiranes , po kur na flisni per vlera , dukesh qe je rrace plerash po sa per dijeni falendero Brojken si kryetar bashkie qe dhe lanen e ktheu shesh ndertimi lokalesh plerash , po ti ka zene syte bytha e ndonje politikani qe e dashke me shume se baben tat , e tregoni ju vlera ndertimi dhe monumentale se cfare ka qendruar , e duhet te tregonte tradite shqiptare , fol per ata super inxhiniera ndoshta sdo ta kishin bere po u detyruan si ky zgjerbi italian te thanin mocale e ngritur kanale dranazhi pa perfshire hidro struktura qe kane zene vend ne historine inxhinierike eurupiane , po tjetra qe nuk di ti bythe analitike qe tirana eshte zone gjeo fizike qymyrgurore qe do te thote e levizshme .po kur behen fundi kavallit te japi mend .tregon gjuhen ti pall .

  Reply to this comment
  • info analitike February 25, 20:38

   ti e ke per inerci injorance e jo shkrimi. Ju enveristeve u degjohet era e qelbur sado e sido qe te nderroni lekuren e te vishni petkat gjoja te huajsh.
   Si ishte kjo e Tiranes zone gjeofizike qymyrgurore pra e levizshme???
   Ore a e kupton ti se cfare budallalleqesh shkruan apo ku e di ti se cfare shkruan ti?
   E di ti cfare eshte gjeofizika, gjeologjia strukturore, stratigrafia, sedimentologjia, gjeomorfologjia e me radhe apo futja kot se gjoja ke lexuar nje mishmash dhe o burra te shesesh mend. Ti dukesh qe je nje nga ato mbetjet e injoranteve te revolucionit kukturor ku u vrane e masakruan inxhinjeret me te mire dhe erdhen gomeret te japin mend.

   Reply to this comment
 14. Messerschmidt February 26, 10:41

  Fuck you mother fucker son of the comunism bitch!

  that ist not true ! the centre of tirana is not the sign of fassist emblema but the sign of the glory of the oldest people of the wolrd ALBANIEN !

  once more fuck sou gipsy !!!

  Reply to this comment
 15. Gimmyho February 26, 14:19

  Jam dakord me te gjithe komentuesit por jo me gazetarin qe kërkon të basdardoi gjuhën e bukur shqipe.Fjala edilizia eshte italiane dhe jo shqip.Në shqip kemi fjalën ndërtim.Por mal ku ai burrë shqiptari që nuk flet këtë gjuhë hyjnore dhe ne gjuhe te huaj kur është nevoja flet e tveten len mbas dorë.Megjithatë artikulli eshte i spikatur se i jep rëndësi nje te panjohura qe komunizmi kurrë nuk na i tregoi emrin e arkitektit të shquar qe ndërtoi qytetin me te bukur te botes

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*