Vettingu për Fatmir Hoxhën, KPK: Nuk justifikon një apartament 145 mijë euro

May 7, 2018 12:01

Vettingu për Fatmir Hoxhën, KPK: Nuk justifikon një apartament 145 mijë euro

Fatmir Hoxha, anëtar i Gjykatës Kushtetuese prej vitit 2011 përballet në seancë dëgjimore me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Hoxha është gjyqtari i pestë i Kushtetueses që përfshihet në procesin e vetingut, pas Besnik Ymerajt, Fatos Lulos, Vitore Tushës dhe Altina Xhoxhajt.

Seanca e sotme nisi me një apel te kryesueses se seancës për mediat dhe te pranishmit e tjerë ne salle, për te zbatuar me rigorozitet rregullat e mbledhjes. Gjyqtari ne seance është përfaqësuar nga avokati Julian Mertiri.

Gjatë shqyrtimit të pasurisë së gjyqtarit, Komisioni i Posaçëm i Kualifikimit vuri theksin se një pasuri 112 m2 në Tiranë, e cila është blerë në shumën 145 mijë euro.

Sipas këtij komisioni blerja e apartamentit nuk justifikohet, pasi për të është deklaruar marrja e një kredie si i pastrehë në vlerën 5 milionë lekë dhe mungon justifikimi i pjesës së tjetër të shumës.

Por sipas avokatit te gjyqtarit Hoxha, klienti i tij ka marre borxh 28 mije euro nga kunati i tij për blerjen e këtij apartamenti. Këtë shume, avokati thotë se gjyqtari e ka deklaruar ne formularin e tij te përvitshëm te pasurisë.

Avokati theksoi gjithashtu se gjyqtari Hoxha ka jetuar ne apartamentin e blere edhe pse nuk kishte shlyer as 1/3 e vleres. “Kjo nuk është shkelje ligjore, por marrëveshje mes gjyqtarit dhe firmës ndërtuese”, tha mbrojtësi i gjyqtarit të Kushtetueses.

Një tjetër problematike e konstatuar ka qene pasuria e deklaruar ne vitin 2004, qe sipas KPK-se është me e madhe se te ardhurat e tij vjetore.

Avokati i gjyqtarit tha se shtesa ne pasuri ka ardhur prej parave qe i kane hedhur ne dasmë. Për këtë avokati ka vene ne dispozicion te trupës gjyqësore edhe videot e dasmave, por qe kjo prove nuk është pranuar nga KPK-ja.

Ne fund komisioni vendosi qe te shpalle vendimin te enjten e 10 majit.

Nga gjyqtaret e Kushtetueses, Ymeraj dha dorëheqjen nga sistemi gjyqësor, por u referua nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit në Prokurori, Fatos Lulo dhe Altina Xhoxhaj u shkarkuan nga detyra, ndërsa Vitore Tusha është e vetmja e konfirmuar në detyrë deri më tani.

Fatmir Hoxha është diplomuar në Fakultetin e Drejtësisë së Universitetit të Tiranës në vitin 1991 dhe e ka filluar karrierën në gjyqësor në vitin 1993 si kryetar i Gjykatës së Pukës. Në vitet 1996-1998 ka ushtruar detyrën e gjyqtarit në Apelin e Tiranës, ndërsa në vitet 2003-2008 ka mbajtur pozicionin e kryetarit në Gjykatën e Apelit të Shkodrës.

Prej qershorit të vitit 2011, Hoxha ushtron detyrën si anëtar i Gjykatës Kushtetuese.

Analiza e pasurisë është një ndër tre shtyllat e rivlerësimit për gjyqtarët, së bashku me kontrollin e figurës dhe vlerësimin e aftësive profesionale. Skeda grafike e mëposhtme paraqet ndryshimin e pasurisë së deklaruar të gjyqtarit Fatmir Hoxha nga viti 2003, kur ka deklaruar pasurinë për herë të parë, deri në vitin 2017.

o.j/dita

May 7, 2018 12:01
Komento

6 Komente

 1. Adih May 7, 12:41

  E kam thene disa here me pare ,Shqiperia duhet te huazoje borxh gjygjtare nga Avganistani .Gallate do jete kur te filloje deklarimi i pasurise se peshqeve te medhenj .”Gjynah “, i gjeti VETTINGU te pa pregatitur,Kujtuan se u derdh vai nlakna dhe u be deti kos . . Jane tallur ,dhe kane vjedhur deri ne palce fukarain popull . Zoti vonon ,por kurre nuk harron .
  I jemi mirenjohes Amerikes dhe BE ,ne populli i neperkembur brutalisht Shqiptar , nga neokomunistet e keti tranzicioni ,dhe ja kane kaluar edhe babait te tyre shpirteror enver.

  Reply to this comment
 2. Arber iliri May 7, 14:01

  Pa meshire , me saktesi te shkoje aty ku e ka vendin.Nuk e vlen te jene gjyqtare plehra te tilla 145 mije euro.

  Reply to this comment
 3. Xha Brahua May 7, 16:38

  Ne kembim te çfare gjeje firma ndertuese e lejon te jetoje pa shlyer detyrimin???? Cuditerisht keta gjykatesit tane jane te gjithe te “krimbur” ne borxhe; Mister!!!!!

  Reply to this comment
 4. Toni May 7, 19:54

  Vetem duke lexuar kete fjali e kupton se cfare ordineresh ka ne kupolen juridike to Shqiperise:

  “…Avokati i gjyqtarit tha se shtesa ne pasuri ka ardhur prej parave qe i kane hedhur ne dasmë…”

  Njerit i dhuron motra para, tjetri i fiton parate (shtese dhe te pa arsyetuara) nga dasma…

  O Zot, ne Shqiperi duhet buldozeri per te gjithe gjykatesit!

  Reply to this comment
 5. ZULLUMI May 7, 20:05

  NJERI I DEGRADUAR TURPI I GJYQESORIT ……

  Reply to this comment
 6. alphade May 7, 20:56

  Ka disa “mendjendritur” ,si Baushati,Lubonja,Shkullaku,
  etj. qe deklarojne se Vettingu mbetet nje retushim dhe as-
  gje s’ka per te ndodhur. Faktet tregojne se skepticizmi i tyre eshte thjeshte nje menyre manipulimi i opinionit pu-
  blek shqiptar qe prej pervojes se tij e ka humbur besimin
  gjitheanshmerisht per cdo aspekt te jetes. Keta analiste,
  pikerisht abuzojne dhe e shfrytezojne kete zhgenjim te
  shqiptareve.
  Por ambasadori i nderuar dhe i respektuar nga 96 per-
  qind e shqiptareve thote ndryshe nga c’thone keta gaze-
  taruce. Ai deklaron se nuk do te largohet nga Shqiperia
  “pa i nxjerre ujin e zi” sistemit te drejtesise,pa e shkallmu-
  ar ate nga themelet. Kot nuk i ka paguar Amerika dhe Eu-
  ropa parate per Reformen ne Drejtesi dhe Vettingun. Ata
  do ta coje deri ne pasojat e fundit kete Reforme ne Drej-
  tesi dhe pastaj , Zoti Lu e ka kryer Misionin e tij te Pa-
  mundur Historik perkarshi shqiotareve ! Mirenjohje ,mire-
  njohje ne infinit ambasadoreve te nderuar LU dhe VLLA-
  HUTIN !!!!!!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?