Fatmira Hajdari: Dosja të rihapet. Vrasësit e Azemit i vrau politika për të mos dëshmuar kurrë

Mira Kazhani July 17, 2014 11:32

Fatmira Hajdari: Dosja të rihapet. Vrasësit e Azemit i vrau politika për të mos dëshmuar kurrë

Ditën e hënë vendosa të telefonoj Fatmira Hajdarin, bashkëshorten e Azem Hajdarit. Pritshmëria që ajo t’i thoshte “Po” një interviste ishte pothuaj zero, por ndërgjegjja nuk më linte të qetë dhe disa pyetje për të më rrokulliseshin si guralec nëpër stomak. Zakonisht këto gratë e fuqishme, me post, makinë e shofer personal, për së largu duken të përkëdhelura me arrogancë. Për çudinë time, Fatmira e ngriti telefonin, fill me të mbaruar zilja e parë. Nga ana tjetër e telefonit dëgjova një zë të ngrohtë dhe të kujdesshëm për të më lënë një takim ditën e mërkurë, kur ajo do kishte pak kohë të lirë, nga gjyqet e shumtë. Zonja Hajdari prej 12 vjetësh është gjyqtare, që prej një viti në Gjykatën e Apelit. Rrallë ka dhënë intervista, por jam njohur me portretin e saj, me flokët bjond e tiparet e forta, çdo 12 Shtator kur edhe përkujtohet Azem Hajdari, në një memorial ngritur mu në vendin ku u vra në një darkë të errët, ditë të shtunë, me shumë shi dhe pa energji elektrike në “Rrugën e Elbasanit”. Kështu e kujton Fatmira atë ditë.

Kur mbërrij në Gjykatën e Apelit ulem dhe pres që ndoshta ndonjë sekretare do të vijë poshtë të më shoqërojë për tek zyra e saj. Në fakt në holl shfaqet vetë ajo, e qetë dhe me një buzëqeshje familjare. Jam pak e habitur me këtë sjellje, më duhet ta pranoj! Unë para pak ditësh kam botuar intervistën me Jaho Mulosmanin, të dënuarin përjetë për vrasjen e Azem Hajdarit. Një intervistë ku Fatmira shënjestrohej jo pak nga ai. Ajo më tregon se vetëm dje dikush i ka dërguar një link të intervistës të cilën nuk e ka çuar deri në fund, gjë për të cilën e pyeta, dhe më tha se kishte vendosur ta lexonte në një kohë më të përshtatshme për shkak të impenjimeve të ditës së hënë.

 

– Nuk i lexoj shumë gazetat,- thotë ajo dhe i dallohet një pamje e re e cila ndryshoi me lehtësinë e valës, por që diçka ndryshoi.

– Nuk e dija pse kishit ardhur sot. Mendova se ju solli këtu ndonjë hall i juaji personal. Më telefonojnë aq shumë njerëz dhe përpiqem t’i pres të gjithë. Kjo është një temë për të cilën nuk kam më dëshirë të flas. Është një plagë që s’kemi më nevojë si familje ta hapim e rihapim. Unë i kam thënë gjërat e mia disa herë”- thotë ajo me një shprehje të prere.

– Fatmira, (nuk e di pse ju drejtova në emër) pas asaj interviste,- i thashë,- pati komente, lumë. Disa mbrojnë Jaho Mulosmanin, disa mallkojnë Sali Berishën, disa edhe ty, por disa thonë se ju e keni shitur vrasjen te Berisha, por kishte po kaq shumë disa, që ju përveshën emrit tuaj, u morën me ju. Shkruanin se ju kishit përfituar nga vdekja e bashkëshortin tuaj, se ajo vrasje ju bekoi me pasuri, se ju qepët gojën për të mirën materiale dhe shumica e komenteve legjitimonin si të pafajshëm Jaho Mulosmanin, i cili gjithashtu ju akuzoi direkt se nuk jeni e interesuar për hapjen e dosjes Hajdari. A mund të rrini ju pa folur në një çast të tillë? Vetëm që të mos rihapni plagën, nuk do donit të rihapnit dosjen?

– Kurrë Fatmira Hajdari, gjakun e Azemit as nuk e shtet dhe as nuk e blen, nuk kam thënë që ajo dosja është në rregull. E kam kërkuar gjithmonë rihapjen e dosjes, jo për të kërkuar fajtorë të tjerë, për të mësuar kush e vrau, apo me qenë e interesuar për masë dënimi, asnjëherë, por kërkoja që t’i vihej dinjiteti Azemit në vend, ashtu si dhe është vlerësuar. Unë fëmijëve u kam thënë, që kur mësova vdekjen e tij, (që babi ja ka falur gjakun demokracisë) se ai e dinte se ishte në shënjestër për t’u vrarë, që nga plagosja e tij në Parlament. Dhe fëmijët e mi e kanë të fiksuar në tru këtë fakt. Ju premtoj. Unë dua që ajo dosje të rihapet për të ndryshuar motivacionin. Azemi ishte një vrasje politike. Ai u vra në oborrin e PD-së. Absolutisht që dua të rihapet dosja!

– Si është motivacioni? Dhe çfarë motivacioni doni ju?

– Mesa kujtoj është diçka për hakmarrje… Ky është një motivacion që dua të ndryshoj. Nuk ka hakmarrje në familjen Hajdari. Fëmijët e mi nuk kanë asnjë hasëm. Ata kanë jetën e tyre, ne kemi jetën tonë dhe pa dyshim dramën që e jetojmë vetëm ne. Motivacioni duhet të jetë vrasje politike.

 

Edhe kur dosja shkoi në Strasburg unë isha e mendimit se do kthehej për rigjykim, por nuk ndodhi. Por edhe atje për fat të keq dosja u rrëzua. Pati diçka me procedurat dhe tani në dijeninë time është një histori e mbyllur.

Dëgjo, siç thash më lartë, në mos një ditë një tjetër Azem Hajdarin do e vrisnin, këtë fakt e dinte jo vetëm Azemi, por të gjitha strukturat e shtetit të asaj kohe. Unë e kam ditur, Azemi e ka parandierë këtë. Më thoshte gjithmonë se ai nuk do jetonte më shumë se 35 vjet. E kishte parandjenjë, e çuditshme.

– E çuditshme shumë, po pse duhet ta mendonit ju të dy këtë gjë? Pse besoni se një ditë do e kishin vrarë? Kush do e vriste?

– Po, ishte koha e tillë. Sigurisht që nuk ishim të sigurt, por ndoshta zemra na e parandiente atë, pastaj trimat vriten. Azemi ishte idealist, e them gjithmonë. Demokracia ishte e brishtë, shumë njerëz nuk e konceptonin se çfarë ishte demokracia në vetvete. Azemi ishte një idealist i pastër për demokracinë, dhe pse babanë e kishte 30 vjet komunist. Nejse, le të jetë Azemi kurban për themelet e demokracisë.

– Në fakt mbijetuan të gjithë të tjerët, bashkëkohësit e tij,- i them unë.

– Po unë mendoj që Azemi ishte unik. Ishte impulsiv. Nuk bënte kompromise. Ai e donte dhe e respektonte shumë veriun dhe në veçanti tropojanët. Unë nuk jam tropojane, jam nga Librazhdi, por them kam lindur në Librazhd, jam rritur në Tropojë dhe kam jetuar në Tiranë, dhe për gjithë jetën tropojanët do jenë pikë e dobët e imja, pasi fëmijët e mi janë nipër Tropoje.

– Keni marrëdhënie të mira me Berishën?

– Çfarë të mirash, në ç’kuptim, respekt po. Po gjithmonë Berisha e ka kujtuar për çdo përvjetor, Berishës i mbushen sytë me lot sa herë flet për Azemin.

 

– Po për dosjen ka rënë fjala ndonjëherë? A i keni kërkuar Sali Berishës kur ishte në pushtet ndonjëherë që të bënte përpjekje për të ndryshuar motivacionin? I keni kërkuar ndihmë për hapjen e dosjes? Ose thjesht t’ia parashtronit si një merak tuajin?

– Jo, pasi thoshte vetë se dosja do rihapet sapo të marrim pushtetin, po…. unë e kam thënë në intervista të ndryshme që janë bërë publike, për riçelje të hetimit.

Në këto kushte që jemi nuk mendoj që dosja ka hapësirë ligjorë që të rihapet. Vetëm në rast se del ndonjë provë e re. Vetëm Gjykata e Lartë e ka në dorë këtë. 

– A mund të quhen prova të reja disa deklarata të Mulosmanit? Deklarata nuk përbën provë në gjuhën juridike, por vlerësohet bashkë me provat.

 

– Nuk më intereson fare intervista, se kush ka të drejtë të shprehet i lirë për atë që mendon.

E di si gjyqtare se çfarë do të thotë të jesh në burg përjetë. Është diçka e rëndë dhe aspak e lehtë. Burgimi i përjetshëm është një dënim, kuptohet, nga më të rëndët…. Nuk mërzitem as nëse ai ka folur diçka që mund të tingëllojë kundër meje. Është e drejta e tij, por tani ajo histori dihet si ishte. Për mua nuk ka rëndësi kush ka qëlluar dhe kush i ka përdorur ata. Prokurorët e huaj dhe ata shqiptarë kanë dalë në konkluzion se në vrasjen e Azemit kanë marrë pjesë, me plane të detajuara Dajt 125 persona, të gjithë punonjës të Policisë së Shtetit, përfshirë për vrasjen e Azemit.

 

– Jaho Mulosmani këmbëngulte të dinte se kush ishte njeriu që e nxori jashtë Azem Hajdarin. Nënkuptonte se ky mund të ketë qenë vetëm Sali Berisha,- i tregoj unë.

– Jo, jo asnjëherë, nëse ka qenë Izet Haxhia jashtë. Nuk është ndonjë sekret.

 

Nëse një ditë do të rihapej dosja, do e dëshiroja, nuk kam qenë dhe nuk jam për mos hapjen e dosjes, por s’ka kush flet se dhe vrasësit i vrau politika, për të mos dëshmuar kurrë. Jam e bindur se Azemi u vra nga politika. Ajo ishte një vrasje politike. Nuk ka pasur asgjë personale.

 

Fatmira është e kujdesshme të saktësojë që familja e Azem Hajdarit jeton dhe ka jetuar e qetë përballë ndjenjave të hakmarrjes. Do të ishin padyshim më të lumtur nëse drejtësia do hiqte edhe një padrejtësi në motivacionin e asaj vrasje. Mua gjatë punës time më ka rënë në dorë një dosje e njërit prej vëllezërve të Haklajve, Halilit dhe kam hequr dorë për gjykimin e saj. Nuk kam dashur në asnjë rast të përdor pushtetin e profesionit tim, kundër askujt. Në shtëpinë tonë nuk është folur kurrë për hakmarrje.

– Po Azemi ishte hakmarrës?

– Jo, aspak. Madje nga ai e kam trashëguar këtë zemërgjerësi.

 

Nuk e di se çfarë ndjen dhe ka ajo brenda në zemër dhe ndërgjegje, por Fatmira sillet me ëmbëlsi. Thotë se zakonisht është e qetë, dhe si më e vogla e 7 fëmijëve nga motrat e vëllezërit, është rritur me përkëdheli dhe dashuri.

– Kirin dhe Rudinën i kam lindur në moshë shumë të vogël, 18, 21 vjeç, nuk kanë marrë përkëdhelje shumë nga unë, pasi nuk kisha atë pjekurinë e nënës, siç rrita Azemin e vogël, me dhimbje dhe përkëdheli pa kursim.Azemi i vogël është rritur, shikoje sa i bukur është,- më tregon një foto në telefonin iphone.

– Tani shqetësimi im është Azemi i vogël. Dua ta shkolloj mirë si dy të parët, kanë dalë në jetë. Azemi dëshironte që fëmijët të arsimoheshin në shkollat më të mira. Ky ka qenë si një amanet dhe i Azemit për shkollimin e fëmijëve. Ai besonte se vetëm një njeri i arsimuar është i vlefshëm për jetën e tij, por edhe të shoqërisë.

 

Pas kaq shumë vitesh është e natyrshme që jeta do vazhdojë. Fatmira është e kuruar nga koka tek këmbët, por më rrëfen teksa e pyes për jetën e saj se kurrë nuk mendoi që të niste të jetonte edhe si grua. Në moshën 32 vjeçe kur humbi Azemin që e dashuroi 15 vjeç, vendosi t’i vërë kapak historive me dashuri. Ajo thotë se kurrë nuk mund të zihej boshllëku që la Azemi. Por që takat e larta, bluza femërore dhe flokët e kapur me kujdes dëshmojnë se dëshiron ta jetojë jetën, duke mos harruar humbjen e bashkëshortit dhe nxjerrjen në jetë të fëmijëve.

Nga ajo çka bisedova me Fatmira Hajdarin kuptova se dosja duhej hapur që kur ishte Prokuror i Përgjithshëm Dhori Sallaku, më pas Ina Rama, dhe tani Adriatik Llalla. Unë personalisht do të dëshiroja të hapej. E them këtë me sinqeritetin më të madh, por nuk është në dorën time.

 

Shpresojmë, e gjithë jeta me shpresë është, nuk jam kundra riçeljes së hetimit, e pse jo.

Mira Kazhani July 17, 2014 11:32
Komento

79 Komente

 1. Fatos sal meta July 17, 01:55

  … ti nuk ke qene asnjehere njeri ,dhe smund te jesh sote me gjithe ate pasuri qe te ka vene Sali Berisha me vrasjen e Azemit ,nuk mund te theme te burrit se ti nuk e dashur sa ishte gjalle e jo ta duash sot,per sa thoje se nje i burgosur nuk di se cfare flet ,jo nuk eshte ashtu ai tha disa gjera qe ty nuk te leverdisin,per sa thoshte per jeten private ai te njeh mire si dhe shume ketu ne Tirane ,e ne Librazhd

  ti genjen edhe per sa thua se i kam kerkuar Berishes qe te ri hapet dosja ty dhe atij nuk i leverdis ,ty te iken gjithe pasuria,kurse vrasesi i Azemit Berisha kalbet ne burg

  ti thoje se telefonata e Izet Haxhise ishte qe e nxori jashte ,nuk eshte e vertete se te nesermen Saliu para televizorit tha qe une e di kush e telefonoi se kam telefonin e Azemit,Izeti ate nat ishte brenda ne PD dhe nuk kishte pse ti bente telefon por ja thoshte gojarisht

  ja pra qe ti genjen ,eshte e kote me zgjat me ty ,se dihet puna jote ,por une desha me i thene djalit te Azemit qe ne qoftese do te dije vrasesin dhe kurthin qe bene duhet ta kerkoje rihapjen e dosjes,por me sa duket qe edhe ky nuk po flet per vrasjen ,ju dashkan shume parate qe i keni mare si familje,

  Reply to this comment
  • EURO MALOKU July 17, 08:33

   Motivi politik ????
   Nje absurditet…!
   Azemi eshte eleminuar per rivalitet ndermjet mafjes se “maleve”.
   Prandaj eshte pranuar kjo zgjidhje e deritanishme qei ben te kenaqur te dyja palet.Tani qe ka shenja te krijimit te shtetit ligjor ndoshta do te specifikohen gjerat…

   Reply to this comment
   • Pëllumb zaimi July 17, 10:25

    @@@ Përgjigje injoranteje në cdo rrjesht te intervistës? Ma shpifi me papergjegjshmërinë. Kjo e kërkon rihapjen e dosjes…dëgjoni,- pasi e kerkojne gjithe te tjerët ose më sakt gjithë Shqipëria para saj ??? Me këto përgjigje qe ke dhënë më binde se “edhe ti fatmira hajdari je pjese e vrasjes së tët shoqi “!? Personalisht jam i interesuar të zbulohet një krim jo për te rregulluar biografine hajdarase? Për mua ai nuk ka qënë më shumë se “një cub ordineropolitik”? Bravo Kazhani,kini ditur ç’pyetje t’i drejtoni për t’u zbuluar çfarë fshihet prapa kësaj monstre antiburrë me emrin fatmira hajdari? Ç’drejtesi mund te japë kjo bibë për te tjerët kur padrejtesiné e jep me pashë për bashkeshortin e vet !?? Tung, Mira!

    Reply to this comment
    • Raimond Vlonjati July 17, 16:09

     Epo ca palaco njerez ka ketu mor vella !

     Po Azemin dihet nga te gjithe qe e nxori jashte godines se PD-se , Izet Haxhija ,, dhe kur doli aty kishin zene prite ky Jaho qe ben si njeri i mire tani, me Haklajt, bashke me dy makina “Ifa” te policise mbushur me kriminele te veshur me roba policije dhe me ato robat lara-lara …..

     -Vrasja ishte politike dhe te gjithe kete e beri Nano i shtyre nga sherbimi sekret grek, se dihet qe Azemi ishte kunder minjve te grekut dhe nuk bente kompromis ne kete drejtim..

     Ata kriminelet Haklaj , Jaho etj ne kohe te PD-se ndiqeshin nga policia per veprat kriminale qe kishin bere …dhe sa erdhi Nano ne pushtet i futi ata te gjithe ne organet e Policise
     ..Dhe pastaj keta me shoke perdoren Izet Haxhine si spiun per ta nxjerre Azemin jashte godines se PD-se –dhe Izeti ju sherbeu atyre meqense ju kishte nje “borxh”Kete gje e dine te gjithe,
     Vetem Mero Baze thote te kunderten, duke perdour ligesin e tij kriminale per tja hedhur Sales ne kuriz ,gjasme sikur Mero e dinte kete pune si ishte se ishte dhe i brencem ne PD,–Kur ne fakt Mero genjen ne ate gazeten e tij pacavure si palaco qe eshte

     Por ne fakt ata te PD-se ben nje gabim atehere se kur moren vesh qe kishte njerez te armatosur aty rotull duhej te kishin lajmeruar policine te vinte aty, si dhe te lajmeronin ambasadat e huaja per rethimin qe i ishte bere opozites nga kriminelet e veshur me roba policije, kriminele te cilet i kish futur ne polici Fatos Nano,
     sic ben EDI RAMA sot qe fut kriminelet ne Parlament dhe i ben depudete te PS-se

     Reply to this comment
     • izet haxhia July 17, 18:14

      sipas logjikes tate del qe azemi merrte urdhra nga une..azemi deri gjysem ore para vrasjes ke qene se bashku me fatmiren tek kafja perballe Pd.vetem 20 metra larg nga makina me targa te vlores ku brenda saj ishin tre persona.jaho mulosmani..ne timon..fatmir haklaj dhe naim çangu ne sedijen mbrapa.kush i dha lajmin berishes per personat dhe vendodhjen e kesj makine???nje njeri i afert me berishen..kush mori ne tel..ne zyren e azemit dhe foli me fisnik sinen duke i thene se ndodhet nje makine e dyshimte me targa vlore..Bujar daja nje ish punonjes i shikut..ma ka thane vet te nesermen .ishte mjaft i tronditur..ku ndodhej azemi kur ju dha informacioni per kete makine?ne zyren e berishes ku ndodhe edhe Linda Ciu sekretarja e berishes..çfare i tha berisha azemit?pas ketij urdhri te berishe azemi shkoi ne zyren e tij ku montoi silenciatorin tek pistoleta Zastava dhekumunikoj me sali lushen qe ndodhej ne korridor se bashku me Genc pollon i cili po i kerkonte ndihme saliut per nje makinen e mikut te tij qe i kishin vjedhur..azemi i thote saliut ..merr kalashnikovin se ndodhet nje makine e dyshimte perpara p.dduke zbritur shkallet azemi merr ne telefon nje te njohurin e tij te cilin e kishte te regjistruar ne tel. me emrin Jovanoviç..per çfare e pyeti kete person nga fieri qe rrinte gjithe diten me nje person te njohur ne tirane qe kishte miqsi me haklajt..perse u zhduk telefoni i azemit qe ngeli ne vendngjarje,,nga kush..aty mund te dilte shume mire 10 telefonatat e fundit qe ka bere azemi..une nuk kam qene kurre spiun as nuk kam leshuar njeri ne prite..po te kisha pasur ndonje problem me azemin do ta kisha zgjidhur vete..kam edhe shume gjera te tjera per te thene por kur te kthehem se shpejti do ti them perpara nje gjykate te pavarur …İzet Haxhiaj Turqi…

     • LORA July 17, 20:33

      Kam lexuar nje interviste ne Gazeten Shqiptare,me sali lushen (para 2013-es), i cili e etiketonte veten e vet si poseduesin e kasafortes se PD-se.
      Me duket se komenti i juaj e ka cikur pak kete kasaforte.Qofte kjo nje shenje e mire!

     • Enkel July 17, 21:02

      Ha ha gjykate te pavarur thote ky. Nqs je me te vertete Izeti bej burgun aty ne Turqi se e meriton. Sala dhe pjella e tij bejne miliardat e ju idiotet qe i keni sherbyer atij jeni ose ne burg ose te vdekur.

     • Raimond Vlonjati July 17, 21:28

      Azemi nuk merte aspak urdhera nga ty –Por ti ja fute Azemit bukur duke i futur krimbin e nxitjes duke i thene ndoshta dicka ne lidhje si psh :… “ata ” jane aty jashte dhe duan te bejne te fortin “…apo fjale te tilla qe i preknin sedren Azemit dhe ai hidhej menjehere ne sulm

      ………Dhe Azemi duke qene karakter i rembyer dhe pordhac qe e mbante veten per te forte , e hengri ate qe the ti dhe doli menjehere duke u treguar hajvan fare……

      Natyrisht edhe po te mos ishe ti , ata do gjenin nje mundesi tjeter per ta vrare ,
      se ata kishin ardhur me 100 veta me vete dhe te gjithe te veshur me roben e ushtarakut , dhe do e vrisnin patjeter,

      Sepse greket e kuptuan qe Azemi ishte pengese per Politken e Greqizimit te Jugut te Shqiperise ….pasi gjtihe te tjeret nuk e ruanin per patriotizmin
      ndersa Sala qe ishte patriot ,dukej qe ishte tip qe do ulej nqs do perdorej administrata amerikane e cila kishte ne radhet e saj pjese agresive te lobit grek, porse Azemit nuk kishin se si tja benin, se ai nuk terhiqej -Ndaj do e eliminonin
      Aq me teper qe Azemi tha atehere per Nanon :…Te mos e lejojme te zbrese ne Rinas….

      Ndersa ato hollesite qe thua ti aty nuk kane asnje lidhje me vrasjen –ato jane gjera te vogla qe nuk ndryshojne azgje ne lidhje me faktin se Azemin e vrane Policia e shtetit shqitpar te asaj kohe,….. dhe Policia atehere dihej nga kush varej….

     • cakalli July 17, 23:10

      o lab gjysem opinge ik ore bon shurren se nje lepires i berishes je.

     • barvin October 10, 01:24

      Me fal po ti qeke nji kokerr injoranti demokrat qe sa do autoret e krimit i ke para syve prap duke dashur kaq shume saliun tend nuk arrin ta pranosh faktin qe sali berisha esht autori kryesor e tegjith dosjes tropoja. Dhe me sa kuptojm dhe kjo fatmira ka te bej me vrasjen e se shoqit…pastaj nuk esht par ne istori qe nje person te denohet me burgim te perjetshem vetem pse esht ndodh ne vend ngjarje po ky esht saliu juaj qe ju mori shpirtin per 20 vjet dhe akoma se keni kuptu ose me mir e keni kuptu dhe per nevojat personale nukdoni ta kuptoni…saliu e ka nxjerr jasht azemin duke e ditur qe ne makin e priste F.H dhe duke qendy persona si azemi dhe fatmiri qe te dy ne listen e saliut ka then njeri nga te dy sonte do iki keshtu kam nji me pak…saliu esht vet mafja dhe krimi i organizuar…

     • ding dong April 12, 01:08

      bravo koment shum i qendrushem dhe qe perputhet sakte me ralitetin e asaj kohe ,

      dhe llogjikishte qendrone .

    • matteo July 17, 22:32

     Takat e larta, bluza e hapur femerore, floket e krehur me kujdes…tregojne se ajo nuk do burre tjeter…se rron me Azemin. Kujt t’i besosh ne kete vend te shkerdhepsur!

     Reply to this comment
  • fatja July 17, 13:15

   c’keni o njerez qe i hidheni ne fyt Fatmires,ajo nje cop fshatare eshte,por e thote me shume “DIPLOMACI” Azemin e vrau politika………..tani a ka ndonjeri te me thote se kush e ka bere POLITIKEN keto 23 vjet ??????????????????????????????

   Reply to this comment
   • E VERTETA July 17, 13:51

    Eshte e verte. Fatmira eshte nje grua, ajo nuk ka patur force dhe mbeshtetje te thote gjerat qe mendon dhe di ne te vertete.

    Reply to this comment
    • LORA July 17, 14:58

     Kjo fatmira eshte nje mender-grua ,qe e beri te njohur ngordhja e mender-burrit te saj.
     Intelektualisht ordinere,por mjaftushmerisht katunare dhakse.

     Reply to this comment
     • raimond vlonjati July 18, 00:10

      Po ti je vete femer ,nuk te vjen turp qe e shan ?
      Ajo ka jeten e saj dhe nuk i hyn njeriu ne pjese dhe as nuk meret me llafe ,
      ndaj esht me te vettet grua e nderuar dhe e respektuar
      Ndersa ty turp te te vije qe flet si halabake

     • LORA July 18, 07:08

      Ti rajmond do te doje qe te gjithe grate shqiptare te kishin kalibrin e fatmira hajvanes,,,,por per te zezen tende dhe per te miren e Kombit tone realiteti eshte krejt e kunderta e modelit te fatmires tende.
      T’a kam bere me kohe paralajmerimin qe te mos e fusesh hunden ne komentet e mia,por
      ty te eshte bere lekura sholle opinge.

     • Raimond Vlonjati July 18, 17:15

      O Lora , nuk te vjen turp qe pergojon nje femer ?

      Ti flet sikur je mashkull primitiv .

      Tek e fundit ajo eshte si eshte , esht per veten e saj, Cdo njeri ka jeten e tij personale dhe ti nuk ke te drejte ta fyesh …..perderisa jeta e saj ty nuk te nderhyn ne jejten tende ….

      Sot jemi ne demokraci dhe njeriu nuk e perdor rjetin social per te fyer e denigruar njerezit per jeten qe bejne ,
      por rjetet sociale perdoren per te folur mbi defektet e drejtimit te atyre qe kemi ne krye , por jo te stigmatizojme jeten personale te tjetrit …..
      As nuk e njof fare kete Fatmiren dhe nuk jam as me kete as me Salen , se une ne fakt jame me Enverin,
      porse kur flasin duhet te udhehiqemi nga Parimi i respektit te drejtesise se tjetrit ……dhe te kritikojme fenomenet negative pa i fyer njerezit …..
      Nejse mo , keto qe them une jane kot se ti dhe gjithe ju ketu nuk kuptoni .Ju ketu ndjeni kenaqsi te eger kur shfryni duke share e ofenduar njerezit qe nuk mendojne si ju
      Nuk e keni haberin fare te jetes ne nje shoqeri demokratike dhe pluraliste …dhe ndjenjen e pergjegjeshmerise qe duhet te kesh kur flet per dike tjeter …

   • ding dong April 12, 01:09

    me te FORTIT nano me shoket etije

    Reply to this comment
  • Zylo leshatori May 17, 02:42

   Izeti nuk ishte brenda ne pd ate nate por ne shoqerine e Haklajve

   Reply to this comment
 2. ARUSHA July 17, 03:27

  deshiroj ne menyre absolute qe kjo gje te ndodhe ——kjo eshte gramatikisht ne rregulll

  absolutisht dua —-eshte nje paradoks dhe gramatisht perdoret -absolutisht nuk dua

  Reply to this comment
 3. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. July 17, 03:43

  Pse merreni me nje grua qe do qe te rrit dhe edukoje femijet .
  Mos u merrni me Sensacione ditore ,por merruni me te tjera pune .
  Nje fjale e urte thote qe : Me te VDEKURIN dhe me te IKURIN nuk BEHET njeri .
  E..lini atje ku ka kockat AZEMI se ckishte per te paguar,,, ne se kishte,, i pagoi .

  Reply to this comment
 4. Al July 17, 04:13

  Po te tjere njerez a kane hasmeri me femijet tuaj ?

  Reply to this comment
 5. Korbi shkodran July 17, 04:35

  mjeré atij qé i hane shpina dheé”né varr,,,po kush do tja dijé atij té shkretit
  se burri i kujt ka qéné?

  Reply to this comment
 6. Enkel July 17, 05:02

  Thuaj po ta mbajti qe femijet do marrin gjakun e babes. Aq shume e keni frike Salen sa gjaku i Azemit u duket shurre gomari.

  Reply to this comment
 7. sa komqesh July 17, 05:12

  Fatmira je gjykatese apo jo? Si ta thote goja femijet e tu nuk kane hasmeri me askend. A thua I ben promovim kanunit te Lekës?? Pse Fatmira nuk te ben ti dalesh kundra shefit? Apo ta ka mbush bithen me euro 😉 Kiri vazhdon ta thithi te paster apo te perzier? Si ska nje ligj tju zhveshi nga privilegjet? Si ska drejtesi ne ate sistem te ndyre qe ti ben pjese? Bravo per intervisten. Ju përshëndes ne emer te atyre qe tentuat ti shfarosni nga faqja e dheut. E dini shume mire per ke flas. Vonon e verteta por nuk harron. Edhe kur vjen do godase me fort se ju e imagjinoni

  Reply to this comment
 8. Jozi July 17, 05:58

  AH MOJ DEBILE TA PASKA MBYUR MIR GOJEN SALIU ME PARE PO ME VJEN KEQ PER FEMIJET SE JAN TE RITUR DHE S FLASIN APO PARJA E HETH UJIN PERPJET????

  Reply to this comment
 9. shqiptari July 17, 07:31

  kjo dhe ai teroristi jane vertetesia se si ijnoranca fitone ne nje vende si shqiperia dhe bashkangjiture komunistite spiune te serbise e malazezrise ja perfundimi hajdute dhe mine haleshe pa asnje dite pune veteme me vrasje dhe futjene e shqiperise ne vllavrasje dhe shkatrime duke zbatuare urdhrate e serbomalazezve keta jeane bose dhe nuk ndihene pere drejtesine e tyre se i zhduikne fare jo me te bejne drejtesi pere kete populle hallexhi qe kjo pere miliona te nxjere e pafajsheme dhe po sdhe te kalbe ne burge udhezime antishqipatre keta jane ata injoranter qe na sollene demokracine qe ne realitete ishete vllavrasje dhe jane te kenaqure me jetene qe bejne fale shkatrimite te ketije vendi e populli poshte keta antishqiptare injorante

  Reply to this comment
 10. Meteh July 17, 07:42

  DITA,ju lumt.E çuditeshme pergjigja e Zonjes Hajdari.Ajo thot se nuk i interereson vrasesi dhe i akuzuar si vrases,por motivacioni i vrasjes,se ishte politike,para zyres PD,e nxori Izet Haxhia nga zyra e PD.Si ka mundesi qe nuk i intereson vrasesi?Nese ishte politike,kush ishte ne krye te politikes PD-se?E nxori nga zyra Izet Haxhia,a ishte ky bodigardi i S.Berishes?Pse kjo nuk ka kerkuar qe te vije ne gjyq ai ose Saliu?Ksaj zonje nuk i ka interesuar burri,por kariera e saj si gjyqtare,ndaj dhe ka heshtur dhe do hesht,derisa nuk e ka lexuar intervisten e Mulosmanit,kur ate e kan lexuar te gjith shqiptaret,pasi ajo eshte cilesar si vrasja e shekullit dhe,me pas jane bere dhe vrasje te tjera.Pra dihet urdheruesi i vrasjes dhe eshte shume e lehte te gjendet se kush e vrau.Qe ketu fillojne vrasjet e shumta dhe te ngelura pa autor

  Reply to this comment
 11. Naci July 17, 08:06

  Po keshtu eshte moj katunare e celbur kure jeton me parat e gjakut te burrit…te ofroi Berisha pune dhe € tani vazhdo zanatin tat te shtypesh sallam me by..the…dhe e paske dit moj shtrig e bardhe se Azemin do ta vrase Berisha, te pakten tani flej e qete se nuke je ne gjak dhe Kiri po te ben bodyguardin moj fycke.

  Reply to this comment
 12. argita July 17, 08:29

  te ndihene te ndihete me baben serbo malazeze se i zhduk fare pastaje keshtu qe nuk ngrihen dote mbi perbindeshine serbomalazes dhe bijete e saje berishoviç bashiç po mjere atav qe u zhdukene fare thuaje he pa familja berisha ka te ardhme ne ditete qe vijne me gitene kryeministre dhe me shqiperine qe do lulezoi sic po lulezone sote e kesajdite ura serbia je padrone mbi gjithcka ne kete toke me malazezrine e pashpirte qe vrete e prete si te duashe dhe nuk ndihet kushe

  Reply to this comment
 13. Samiu July 17, 08:34

  Po kjo ndyresira ka thene shqip ne njerin nga kanalet televizive qe nuk jemi te interesuar te rihapet dosja e Azemit , gjate kohes qe ishte ne pushtet Sali Vrases Berisha….

  Reply to this comment
 14. alfade July 17, 09:12

  Shenim : brenda llojit !

  Reply to this comment
 15. beni July 17, 09:30

  Kur nje femer,harin te martohet ne nje moshe te vogel,ngelet qe ne vetdijen e saj te mos arsyetoj ashtu si duhet,per shkak te femijve te saj,qe dashur pa dashur kerkojn qe te mos cenohet mamaja ose babaj qe per ta eshte nje dhimbje ne brendesi te tyren!
  Dashur pa dashur z.Dosli nuk i ngelet gje tjeter,per te ritur femijet sic cdo nene ti nenshtrohet edhe vrasesve te vertete,ashtu sic mendon edhe ajo,qe Azemin e vrane politikisht,por qe nuk ka guximin te thote se vrasesi nuk esht ai qe shtiu,por ata qe dhan mendimin ata jane ekzekutoret e vertet te burrit te saj dhe kjo dosje duhet te rihapet per shkaqe politike dhe jo per shkaqe ordinere,sic pretendojn shum e shum shqiptare per te mesuar te verteten!
  Gazetarja duhet ti bej nje pyetje z.Dosli esht martuar vertet me dashuri,apo ka ren viktime e presionit te mentalitetit oriental qe femren e perdhunon me anen e forces por jo e emancipimit e edukates qe i imponon ta dashuroje mashkullin!!
  Dikur ne adolishence kete femer me emrin Dosli e kam shpetuar nga nje perdhunim qe i esht bere nga tjetr kush,qe ajo nuk e deshironte vertet dhe kerkoj vertet falenderime ndaj meje per situaten e krijuar ne ate kohe!U fol te nesermen per braven e shkatruar,por nuk u mor vesh se e perse u shkatrua dera !!!Me vone krijuam thjesht nje mardhenje respekti midis nesh ndonse akoma nuk njihej se afermi me Hajdarin edhe ky mik e shok shkolle i imi!!
  Azemi ishte ashtu sic e pershkruan edhe Mira fluturonte e fantazonte sikur te ishte akoma ne adolishence!

  Reply to this comment
 16. Toni i Madh... July 17, 10:00

  Mè mirè do ishte njè intervistè nga priderit e tè ndjerit Azem dhe jo nga Mira.

  Reply to this comment
 17. ivani i madh July 17, 10:14

  e shekoni se si dridhetsi gjarperi kjo debilja sa e pohon me gojen e vet se nuk do tja dije se kush e vrau dhe femijet esaj sjane ne gjak .Po cfare jane ata njeres apo kelysh bushtere qe vetem te shqyejne e perlajne ato qe i hedh vrasesi i te jatit .Ata e dine se kush e dergoi ne prite dhe kush qelloi po kjo bushter ja mbull gojen duke i thene se ai ishte gomar[iati] qe deshte te mateshe me katallanin e zi.Paraja dhe pasuria eshte veshtire per te vene mendon kjo zonje pa vendin e babait e ze dhe nje tjeter pa asnje problem apo jo o Kiri a Delli si te quajne.

  Reply to this comment
 18. Pëllumb zaimi July 17, 10:20

  Përgjigje injoranteje në cdo rrjesht te intervistës? Ma shpifi me papergjegjshmërinë. Kjo e kërkon rihapjen e dosjes…dëgjoni,- pasi e kerkojne gjithe te tjerët ose më sakt gjithë Shqipëria para saj ??? Me këto përgjigje qe ke dhënë më binde se “edhe ti fatmira hajdari je pjese e vrasjes së tët shoqi “!? Personalisht jam i interesuar të zbulohet një krim jo për te rregulluar biografine hajdarase? Për mua ai nuk ka qënë më shumë se “një cub ordineropolitik”? Bravo Kazhani,kini ditur ç’pyetje t’i drejtoni për t’u zbuluar çfarë fshihet prapa kësaj monstre antiburrë me emrin fatmira hajdari? Ç’drejtesi mund te japë kjo bibë për te tjerët kur padrejtesiné e jep me pashë për bashkeshortin e vet !?? Tung, Mira!

  Reply to this comment
 19. Jozi July 17, 10:30

  SA QESHARAKE ESHTE KUR THOT QE APSOLUTISHT QE DO TE HAPET DOSJA ? POR QE KETE GJE SJA KA KERKUAR KUR SALIUT KUR KA QEN NE PUSHTET?? E PERSE!! APO NDOSHTA TE KA MBUSHUR XHEPAT ?? PO TI JE NJE TRU SHKULUR

  Reply to this comment
 20. gimi July 17, 10:38

  Ne kete vrasje jane perzier te dy krahet e politikes dhe nuk u intereson asnjeres e as tjetres qe te hapet dosja, keshtu qe kot i lodhni nervat. Azemi i nxirrte bojen edhe Saliut edhe PS

  Reply to this comment
 21. laveri July 17, 10:56

  ne qoft se e ka dashur ndonje her burrin e vet ,ka pas gjith at koh e pare qe te msoj te verteten ,kjo si intereson askujt ne mos familjes ,shum po e han buken me turp , ne kto koh ,

  Reply to this comment
 22. Rea July 17, 12:03

  Te verteten e di vetem baca i haklajve dhe vrasja e hajdarit do mbetet hajdar,

  Reply to this comment
 23. ana July 17, 12:10

  O njerez!A jeni njerez vertet qe shkruani komente te tille?Ju qofshi!

  Reply to this comment
 24. studenti July 17, 12:20

  Nga deklarimi se eshte martuar 15 vjec ( dashuruar 13 a 14) del se Azemi ka qene nje PEDOFIL te cilin ligji duhej ta denonte .
  Me shume nuk duhet te themi per te . ( ne fakt ka qene dhe nje vrases , nje kontrabandist, nje rrugac etje etje.)

  Reply to this comment
  • Une July 17, 14:00

   Te ishte dikushi tjeter, vertet e kishin rrase brenda per maredhenie me nje te mitur. Por Azemi e kishte baben komunist prej 30 vjetesh e kishte boll perkrahje. Aq sa edhe ne fakultet te Drejtesise (shume i preferuar edhe ne ate kohe), vajti ne moshe te madhe.

   Reply to this comment
 25. arberia July 17, 12:58

  a kuptoni nivelin e kesaj femre pa shkolle e gjyqtare.saliu I ka future ne thes e ju ka lidhur gryken .

  Reply to this comment
 26. doda July 17, 13:59

  komewnti i fundit i ve kapaaaaaakun!!!!!!!

  Reply to this comment
 27. arvanitasi July 17, 14:22

  Azem Hajdari u vra sepse te djathteve u duhej patjeter pushteti dhe ai u be martir i kesaj çeshtjeje qe kishte e djathta, kete se luan as topi me i madh ne bote. Ai eshte martir i te gjitha partive te djathta e jo martir i demokracise. Deri me tani partite e djathta kane abuzuar me fjalen demokraci por nuk munden me qe nga 23 qershori 2013 pasi ajo eshte dita qe e gjithe Shqiperia fitoi demokracine e cila eshte vetem nje vjeçare per shqiptaret dhe te gjithe presim qe ajo te zhvillohet e konsolidohet me teper per tu perfaqesuar si demokrate te vertete neper Europen Demokratike e ne te gjithe boten. Edhe nje here e perseris qe Azemi u vra qe te trazohej vendi e Partite e djathta ( te ashtuquqjtura demokrate ) te merrnin perseri pushtetin nga duart e Fatos Nanos.

  Reply to this comment
 28. inf July 17, 15:06

  Fatmira Ginjen pike
  sa per femit per shembull Kiri djali saj qe kjo thote kan dale ne jete gjoja me shkolla e me universitete sa per Kirin moj mami i Kirit
  Djali jot Kiri ne France dhe pikerisht ne Bordo te Frances me çfare eshte mare.
  ti e di po komentusit nji pjese e madhe nuk e dine
  pra eshte mare me droga me prostitucion me djalin e motres tate QAFEN se kshu i beni emrat ju me pseudonime nuk kalonte asnji prostitute ne pune xham a rruge vitrine pa i hyp KIRI I AZEMIT DHE I FATMIRES
  Ket e dine te gjithe ne France e BE po kiri eshte shefi i Bordos France ai merr Paret e
  perqindjet e kurverise dhe pakovet te bardha ket e din dhe fatmira dhe Motrat e saj ne

  Librazhd besojeni se eshte lajm i sakte dhe i pa diskutushem.
  Fatmira ti ishe gruja e nji drogaxhiu e nji te pa besi e nji rrugaçi e nji maskarai e nji trafikanti e nji hakmarresi e nji Horri qe ja solli shpirtin ne maje te hundes kengetares te hotel Dajti
  Liljana Kondakçit u perpoq kurvari jot dhe nuk e futi dot ne dore deri sa e hoqi nga Hoteli
  Azemi rrugaç i poshterr nji njeri i lidhur me Mafin Made in Albania e Made in Kosova .
  Ke marre fund moj e gjore ke dale mendsh kur do ta quash vrasje Politike qe te ngopesh gopin me euro +dollar ti dhe vetem ti moj shitsja e eneve te Guzhines ne Bajram curri je ti.
  Mjer Jaho qe po ben burg kot 14 vjet kot me kot per qejfet e tua dhe te salih kodoshit

  Reply to this comment
 29. turp July 17, 15:57

  Z. FATMIRA TE GJITHE E KUPTOIM QE 1 NENE NUK DO TE KETE HASMERI PER FEMIJET E SAJ,DHE DERI KETU JEMI DAKORT ME IPOKRIZIT E TUA,QE NUK KENI HASMERI DHE NUK KERKONI HASMERI. JU E DINI SHUME MIRE QE SALIU E URENTE AZEMIN DERI NE VDEKJE,DHE KJO DO MJAFTONTE QE TE PRIJE VIZITAT E ATI QENI NE SHTEPI. PRANDAJ THUAJ KAM JETEN TIME DHE ASKUSH SKA TE DREJTE TE TE GJYKOI. TI DHE SALI BERISHA JA PATE HAHIRIN VDEKJES SE AZEMIT. Z FATMIRA ESHTE AQ E VOGEL SHQIPERIA QE NJERZIT TE DINE EMRIN E MACIT DHE JO TE SHOKUT TEND.DOSJA TE HAPET OER TE MIREN E DREJSISE JO PER TE MIREN E FATMIRE APO TE JAHOS

  Reply to this comment
 30. mustafa July 17, 15:58

  Fatmira eshte Fatmira, tha Jaho ne intervisten e tij. Ai ka te drejten e zotit te kerkoje hapjen e rihetimin e asaj dosje sepse vuan denim me burg perjete. Nuk mund e nuk duhej te denohej me aq vetem per faktin qe ishte ne vendngjarje. Fatmira nuk ka faj per sa i shkruajne komentuesit. Eshte nene e 3 femijeve e nuk mund te haet me doktorin apo doktoret majtas e djathtas. Duhet ti rrise e ti arsimoje. Ne fund te fundit, prej vrasjes se Azemit e ketej punon gjyqtare e ka nje siguri ekonomike. Ju qe i hidheni per fyti besoj e kuptoni qe ka ca gjera qe nuk zihen ne goje. Ajo e tha vete, ai e dinte qe nuk do i kalonte 35 vjet. Cfare duhet te beje Fatmira? Ta shoqeroje te shoqin? Behen aludime per jeten e saj. Ajo eshte grua pa burre o njerez. Me dore nuk mbahet. Tek e fundit eshte jeta e saj e le te beje cte doje. Mos beni sikur ju dhimbset me shume se gjakut te vet. Azemi i beri oret e punes,tashme eshte ne paqe. Me sa di as te majtet e as te djathtet nuk kane qef ta hapin. As e shoqja sdo. Normale. Njerezit do merrnin vesh qe Azemi nuk ishte ai qe kane thene qe eshte, e vrasesit e vertete krekosen neper tribuna. Lereni Fatmiren rehat ne jeten e vet dhe ngacmojeni vetem kur jep vendime ne kundershtim te ligjit.

  Reply to this comment
  • durim Satka July 17, 18:35

   Fatmira dergoi disa mafioze dhe i morren nje valixhe me leka Behar Kocibellit -Pronarit te Hotel Turizmit ne Korce sot-sepse ishin bashkepronare-kur u vra Azemi ajo hoqi dore nga bashkepronesia-Ata erdhen naten te armatosur e te veshur me kostume te zeza ne Korce-morren valixhen me para dhe iken. Ndersa sa per kurrimin e fytyres apo qe corapja kuqe e Librazhdit gjeti “shesh e beri besh”- e ka nje dashnor-ai eshte Agim Rexha ne USA-nje kosovar i pashkolle por krahu i djathte i Sales…. keto jane ekzakte…

   Reply to this comment
 31. nyc July 17, 16:20

  Pergjigjet e kesaj idioteje ma shpifen nga ana gramatikore lere me nga kuptimi. Nuk mund ta lexoja deri ne fund, ppor e kuptova nga komentet ( qe i lexova te gjitha) qe nuk kisha humbur gje nga mosleximi. Dua te permend ketu nje shprehje te gazetares ” me makine dhe shofer personal” Sa e kane rrogen keta gjyqtaret qe mund te perballojne te tilla shpenzime?

  Reply to this comment
 32. turi July 17, 16:34

  Po ca turpi. Po si thua se ke lexuar intervisten e jahos. 1 dhe te mos e ke lexuar tregon qe as ta ndjen fate per azemin qe sta zvencoka njeri ate boshllek. Po qe e ke lexuar dhe sta ndjen fare ca thote bota.Po hiqi te zezat,se me ato te zeza na lart dhe me mikun na poshte nuk shkon

  Reply to this comment
 33. Votren July 17, 16:46

  Femijet tuaj moj zonje,nuk jane niper Tropoje por tropojane dhe niper Librazhdi.

  Reply to this comment
 34. turi July 17, 16:47

  Po qe paska dobsi per tropojen.Se femijet jane nipe ne tropoje.O gjykatese jane niper ne librazhde. Po ti respektin per tropojanet e je se ke merakun e femijve,dhe leri pordhet me rigon.
  TE PLASI NGULLUA TY O FATMIRA,TY TE PA ZOTI,LEKE PO,DASHNOR PER QEJFE DHE PER LEK PO.TE PA ZOTI DHE LERE TI CA THEMI NE BUDALLENJET

  Reply to this comment
 35. xha Teme July 17, 17:06

  Pa ca te lexoje gazeta kjo mavrija.Me rrokje si lexon ajo do 4 ore ta mbaroje nje faqe gazete.Pastaj per kete katundaren shyqyr qe vdiq ai lumemadhi e po bejne para me thase se ndryshe sot do ishte shtepiake.Meqe ra fjala tek parate se sot doli Ben Qimja nga burgu,kush e “moli” kesaj radhe se heren tjeter thone gojet e liga ia perlau 500 mije euro kjo, dhe tani tarifa do e kete kaluar 1 milion euro.

  Reply to this comment
 36. Jozi July 17, 18:58

  OOO DEBILE ME DIPLLOMAT E SALIUT CFAR FLET SE TELENDSE DYNJAN???

  Reply to this comment
 37. lilolabja July 17, 19:52

  Ajo e dashur Jozi nuk eshte fare debile,as nuk ndjen se telendisi dynjane se edi shmire qe jetojme ne kohen kur antivlerat quhen vlera .Une do deshiroja te formohej nje komision parlamentar ku te rishikohen kriteret e marrjes se titullit ‘heroi i demokracise, se kemi 23 vjet qe i themi kembes dore.Nuk kangelur kaçak Tropoje qe i ka sherbyer kriminelit te mos kete marre kete titull pamvaresisht se i lane kockat per afere droge dhe armesh.Ka veterane ne Shqiperi qe kane dhene gjysmen e trupit per kete vend ,qe nuk kane perfituar kurre nga meritat e tyre, por e kunderta kjo race e ndyre “heronjsh demokracie “kane bere gjueti shtrigash mbi ta .Duhet dhene fund ketyre titujve te çpifur ,nuk mund te quhet çdo halabak hero se keshtu i do akoma qejfi b…..se Fatmires .Duhet dhene fund kesaj maskarade se me keto kritere prehen ne te njejten varreze edhe ata qe dhane jeten per liri dhe mercenaret e Saliut qe lane kockat ne Vlore ne vitin 97-te .

  Reply to this comment
  • Estore July 17, 21:09

   @lilobytha
   Lilobytha,kjo nofke te shkon shum,kur na flet per liri. Per kete plehen e Tropojes e ke ne regull.Nuk njeh historija e kesaj bote,qe skllaverija komuniste
   te kete luftuar per liri,Lilobytha skllaverija komuniste ka luftuar vetem per
   skllveri,se luften e ben per te skllaveruar vetvehten dhe te tjeret qe nuk e
   pranojne shtipjen….. nuk do koment…..Ti si skllave qe je e ngatron lirine me
   skllaverine.Gjithashtu ai pleha i Tropojes qe u zvarit si nje gje pa vlere e
   ngatronte demokracine me shkrdhatokracine,si gjithmone ju mbeturinat e
   skllaverise i ngatroni gjerat.

   Me dhiare e stanare { vetem } nderton qeneri.
   me malok e shpellare { vetem } nderton shkerdheri.

   Me nje fjale lilobytha kjo eshte { qeno- shkerdheri }

   Reply to this comment
 38. tomas July 17, 22:01

  Nuk duet ta lexoja intervisten e prisja kte lloj gjykimi. Plaku mere i afroi shum privilegje dhe ajo edi shumir kush eshte vrasesi i Azem hajdarit AJO turpin e ka hengur me buk por ishalla nuk i kan ngjar djemte asaj por por Azem hajdarit. Eshte e kuptushme ajo nuk do hakmarrje as drejtesi sepse dihet. Mendoj djemt e Azem hajdarit duhet ta gjejn vrasesin e babait Fatmira hajdari duet te di konfliktet e burrit me berishen por nuk flet Duet te deshmoj ajo para drejsis seçfar i ka tregu azem hajdari . Pse e perzuri nga P Dja berisha etj zonja Fatmira leviz sa nuk eshte VONE

  Reply to this comment
 39. lilolabja July 17, 22:22

  Estor qe je doç dhe bir doçi dukesh ,nga kultura qe shpalosni me nder Estor nuk paske fituar asnje gje nga demokracia , uroj te kesh vuajtur shume nga sistemi komunist por deri ne ate pike qe tju kete dale shpirti nga bytha, ty dhe gjithe te ngjashmeve si ty .Une me nder Estor nuk kam perfituar asnje gje nga ai sistem dhe nuk bej krahasim me ate sistem or trap Te renet e Luftes se dyte boterore gjithe bota perendimore i nderon dhe i kujton dhe nuk i ve shenje barazimi me horat e” demokracise”,orr NES-TOREEEEEEEEEEEEEEE

  Reply to this comment
  • Estore July 18, 20:56

   @ lilobytha
   Skllavia lilobytha,njeriut te lire sa do qe te vuaj,nuk i del kurre shpirti nga
   bytha.Ky njeri ka misionin e madh te zotit per te shperndare mezazhet e tij ne
   mes te mjerimeve,ne mes te kopese se djallit.Jam bir i fisit te familjes se
   Topullit,nipi i Enver Topullit ,djali i xhaxhait te Bajos dhe Cercizit,Une qe te
   shkruaj kam vuajtur njesoi si i gjith populli shqiptar nga skllaverija komuniste.
   Popullit shqiptar mos endero ti dali shpirti nga bytha se eshte i shenjte i drejte
   Shpirti nga bytha ju ka dale sklleverve komuniste nje nga nje ,qe kur zbriten
   nga malet si bashipozuke e vrases qe qene. Bota te renet e luftes se dyte
   botrore i nderon,se kishin vlera,jo bashipozuket qe u vrane per ti hedhur telat
   me gjemba popullit te shenjte shqiptar.Nuk kane lidhje te rrenet e luftes me
   bashipozuket e maleve te shqiperise me ne krye nje dylber gjirokastre.
   Nuk ka lidhje demokracija me bashipozuket me origjine skllavokomuniste oooooo funderine e qelbur [ Vetem kjo gjuhe ju takon ju sklleverve te kombit ]

   Reply to this comment
 40. cakalli July 17, 23:14

  po ti moj karagjoze gazetare cfare pyetjesh ben per berishen dhe pret qe te thote te verteten, na e shpifet behuni edhe me pak profesionste.

  Reply to this comment
 41. cakalli July 18, 00:40

  azemit i takonte plumbi se po vrave do te vrasin,por kjo eshte nje histori tjeter,por menyra dhe koha qe u vra azemi dhe si u o perdor vrasja e tij le shum dyshime,dhe ato qe thot {vejusha bjonde} jan gjepura,ne fakt ne interviste ahtu do thote qe te rihapet dosja,por ne te vertete as nuk i plas fare sepse 8 vjet saliu ishte ne pushtet pse se rihapi dosjen dhe na thote ato pallavra bjondja me lesh te verdhe, e vrau me saliun dhe e bene hero dhe tani qe ka 15 vjet qe ka vdekur prap tallen dhe e perdorin per interesat e tyre politike ,dhe na thote vejusha qe i thone azemi qe do jetonte 35 vjec ndoshta ia thonte sala bej durim deri 35 vjec ,dhe per vrasjen e azemit eshte folur shume dhe ne shqiptaret jemi te bindur se kush e vrau dhe pse e vrau {qe ta mari vesh edhe ai labi gjysem oinge} se mete vertete e vrau fatmir haklaj por kurthin e ngriti sali krimineli sepse kishte hasmeri me haklajt dhe i kishte frike se po e vrisnin ate ose femijet ,por edhe azemin nuk e donte se mosi merte pushtetin,dhe e perdori azemin si karrem ose si koke turku si te doni quajeni ,dhe azemin e vrau me doren e haklajt dhe haklajt nuk vrane salen por ete qe i coi saliu dhe rane ne kurthin e tij dhe keshtu me azemin e vdekur pushteti nuk i cenohej dhe e perdori per interesat e tija politike dhe hasmin e futi ne telashe me shtetin,dhe pse ndodhen keto qe ndodh vetem thjeshte per pushtetin qe nuk donte qe ti ikte nga dora dhe lakmija e madhe qe kishte per te sali qeni,dhe jaho salija kishte te drejte qe thonte qe un do flas kur te vije saliu si deshmitar ne gjygje por ai qe qante me lot krokodili nuk u paraqit kurre ne gjygj,dhe ata qe jan ne mbrendesi te kesaj ngjareje nuk thone te verteten se kane frike se i pret fati i te lartpermendurve,dhe e verteta eshte kjo qe saliu dha urdhrin e vrasjes se shkelqim haklajt dhe ja ngjiti azemit dhe 12 shtatore saliu i tha azemit hajde se kan ardh haklajt dhe dun me na vra te dyve per me mar gjakun e shkelqimit dhe azemi ka shku me badigardet per tu sqaru me haklajt qe ai dhe saliu nuk kan gisht ne kete mes me vllain e tyre mirpo saliu me pare i ka cu lajm qe azemi ka dhen urdher per te vrare shkelqimin se e te vertete po te kish dhen urdhen azemi nuk do shkonte per sqarim por nuk do shkonte fare por azemi ngqe nuk kishte dhen urdhen dhe nje a dy dit me pare kishte takuar te atin e haklajve dhe i kishte then qe nuk kishte dore ne vrasjen e djalit te tij dhe vajti per sqarim dhe per tju mburrur saliut qe un jam burre e ai nje frikacak dhe qe se ka frike fatmir haklajn dhe si trim budalla vajti atje ku vajti pastaj.

  Reply to this comment
 42. Krimi ne Piedestal July 18, 01:25

  Shokeni, vrasja e Hajdarit ka qene ditur qe nga nata e vrasjes se ka qene nje vrasje politike dhe e kryer nga falangat e zeza te PPSH/PS.

  Keto falanga Azemit nuk ja falnin kurre qe ne 90-91 kur u vu ne krye te levizjes studentore dhe pastaj te PD kunder diktatures komuniste dhe PPSH/PS. Qe ne ate kohe keta elemente kriminale kane pase tentuar forcen dhe dhunen me kundershtaret e PPSH.

  Ka episode dhune me arme te Feriz Kerrnajes qe ne vitin 1991.

  PS riaktivizoi perseri keta njerez ne Tropoje qe kane qene njohur nga te gjithe si puniste dhe pastaj socialiste. Te gjithe vrasesit e Azem Hajdarit ishin police te shtetit te vene aty pasi mori pushtetin PS dhe vuri kete kontigjent te tyrin ne poste.

  Hajdari ishte kocke e forte ne opozite, ze me peshe dhe qe nuk trembej dhe ju nxirrte shume probleme PS-se, keshtu qe kjo parti, lidershipi i saj, e bekonte nje eleminim fizik te Azemit por duheshin gjetur njerezit e duhur qe ta benin dhe sigurisht qe keta do ishin kriminelet e veshur police nga Tropoja qe edhe motivi te dilte pastaj si “hakmarrje dhe zenka ndermjet tropojanesh”.

  Bile, nese nuk e dini, ka nje interviste ne vitin 2002 te vellait te Izet Haxhise qe vuan denimin ne burg per vrasjen e Hajdarit dhe ka qene e eshte nje i majte, oficer ne komunizem dhe gjate qeverise socialiste ku e thote me gojen e tij se njerezit e PS, konkretisht Fatos Klosi ka dashe te shtyje keta vellezerit Haxhia te vrasin edhe Berishen dhe sigurisht perseri motivi do te ishte “hesape ndermjet tropojanesh”.

  Vrasja e Hajdarit, eshte bere me bekimin dhe nxitjen e Fatos Klosit dhe njerezve te tjere ne lidershipin e PS qe te perdorej edhe si lufte brenda llojit. Dihej qe pasi te vritej Azemi mbeshtetesit e PD do reagonin fort, keshtu qe nxirrej jashte loje edhe Nano, sic u nxor me 14 shtator 98.

  Pra me nje gure do vriteshin 2 zogj: edhe hiqej qafe Azemi qe nuk i linte rehat ne parlament e rruge edhe i behej varri politik Nanos.

  Perseri nese nuk e dini, Jaho Salihi, e ka pasur per nder te thirrej Jaho Salihi dhe te gjithe ne Tropoje e njihnin si Jaho Salihi dhe jo Mulosmani pasi ky medemek ka emrin e xhaxhait te babait te tij, Jaho Salihi qe ka qene nje terrorist i kuq, komunist gjate kohes se luftes, qe ka vrare me atentat vellain e Eqerem Cabejt qe ishte prefekt ne Kosove gjate pushtimit dhe qe perfshinte ne ate kohe edhe Tropojen, megjithese paria e Tropjes, duke perfshire edhe babain e Jaho Salihit (atij te luftes jo ketij qe eshte ne burg tani) i kishin dhene bese.

  Mos degjoni se cfare thote ky tani jo po Mulosmani jo po Salihi.

  Reply to this comment
 43. P.A.B July 18, 03:14

  Mendoj se ne rradhen e problemeve me te cilat perballohemi:

  1) Nuk eshte ne interesin tone se c’thote Salihi, Hajdari, motivi dhe kush thote c’ka. Nje debat mediatik ka kaluar ne nderhyrje personale dhe hipokrizi kolektive.

  2) Vrasja e Hajdarit nuk illustron asgje, nese flitet per aty ku behet aludimi. Zoteria ne fjale nuk behet aspak me i keq nese do kishte pjese ne kete pune, [gerdeci, 21 janari dhe 000 bema qe e ka provuar 100% se kush/si eshte] Dhe nese nuk ka dore, kjo nuk e ben me te mire; se fundmi vec per “perdorim arkivoli” ne interesat e rruges, prape gjesti eshte ekstrem.

  Kushtdo eshte i lire te mendoje si te doje, personalisht jam i lodhur me “hajdare, salihe, haklaj e njerez me emra te cilet SOT nuk do deshiroja te okuponin jeten tone” Asgje e re nuk mbeti per tu thene, J.S dhe ne gjyq keto berbelliste ” do flas kur t’vije koha!” Miq virtuale, nuk ka/kane asgje c’te flasin, sensacionet ato i bene me vepra, Mos lejoni sot t’ju dhunojne vemendjen e tu cojne ne ceshtje pa vlera, njerez te tille.

  Koha e tyre shpresojme se ka ikur…ne jo…IKTE NJE HERE E ME PARE! U harrofshin, te pakten. Dhe kete e them me shume miresi e nderim – ne aspektin njerezor – per ta e familjet e tyre.

  [fjala behet per qenit frymore – si rob te zotit por asgje me teper]

  Reply to this comment
 44. tani July 18, 08:16

  GENJESHTRA ME E MADHE E SHEKILLIT ESHTE DEKLARIMI I FATMIRES, KUR THOTE SE AZEMIN E VRAU POLITIKA. TASHME ESHTA E QARTE SI DRITA E DIELLIT, QE A. HAJDARI ISHTE NJE TRAFIKANT ARMESH DHE PRISHJA E PAZAREVE NE KETE TRAFIK I KUSHTOI ME JETEN.

  Reply to this comment
 45. Miri July 18, 09:56

  Dhe mua nuk ma merte mendja Sokol Olldashi

  Reply to this comment
 46. tomsojeri July 18, 14:06

  Nuk dua te flas per intervisten aq pa nivel ,hipokrit te ksaj zonjes qe kaq koh heshtja la shum per te desheruar dhe perfundimisht asgje nuk tha !
  Raimond dua te te nenvizoj se Azemi ne koh te tij vinte cdo jav Athin ku kish nje mik per kok ,sic themi ne ,dhe qe ish nenkryetar i bashkis ! Ne Pire nje pronar i math maunash ish po ashtu mik dhe bashkpuntor i tij !Reth 20 mauna ne jav te komanduara nga nipi Azemit te ngarkuara kalonin nga greqia te padoganuara e shkonin ne Lazarat!Gjith zona nga Kakavija e der atje ish e kontrolluar nga njerez me uniform qe Azemi i kish vendosur e nuk kish Zot ti prekte kta kontrabandist !Pra ky mik i grekerve dhe i Lazaratit qe i ngrejten bustin e mirnjohjes nuk ka prekur aspak interesa me komshijt jugor por perkundrazi ! Ti shkruaj keto qe kjo zonja qe di shum e sthot asgje e thekson disa her qe nuk esht ne gjak me askend Azemi i saj sepse kjo gje rrezikon femijt e saj dhe duke ja ngarkuar politikes i ben nje pergjithesim mjergullues per te shmangur doren dhe shkakun e vertet te krimit ! Nuk hyj fare ne analizen e ksaj interviste kur pa filluar mir thot qe nuk “arita ta lexoj plotesisht cka thot Jaho”!!!!!!!!!!!!! E vertet pse te lexoj supozime e rreshqitje kur ajo esht mjaft e qart cfar ka ndodhur e kush esht organizatori i ksaj vrasje te cilen vet Azemi e kish profetizuar qe nuk do i kalonte te 35 tat dhe ishte tem shtepie!Keshtu esht se edhe krimineli edhe hajduti edhe mafjozi ne subkoshienc e mendojn qe do mundet te paguajn per cka bejn ! Cka shkruaj me lart nuk jan pjell imagjinate tregimesh tip Sherlok Holmsi por te verteta qe un nuk dua te permend emra sepse tashme ka kaluar shum koh dhe ska te bej me vrasjen ashtu si e interpreton ti me lart! Azemi i pangopur me para dhe pushtet i beri varin vehtes (se themi ne “tafmoja modhe te le pa gjo”) e nuk ish bur me i mir se Saliu ! E sic thot dhe i respektuari PAB ky kthim mbrapa nuk ka fare vler kur ruga esht e mbushur plot me bajgat qe la pas e qe nuk le te heci Shqiperia !Ajo permendore e Azemit esht hipokrizia e sistemit qe drejtohet nga mafja ,esht pasqyra e “herojve”postkomuniste, esht justifikimi i gjith drejtusve te politikes shqiptare qe mban er tradhtie !………

  Reply to this comment
  • Raimond Vlonjati July 19, 06:56

   O Tomsojer !–Nuk ka rendesi shume tregetia qe paska bere Azemi , por ka dicka qe duhet sqaruar

   Azemi ishte moshe e re, vinte nga nje ambjent primitiv dhe ishte paksa i fuqishem fizikisht –Keto 3 faktore e bein ate te ishte i rembyer ne veprime dhe te jepej pas emocioneve te castit ,dhe te bente here pas here edhe shkelje ligjore dhe morale te depudetit , sic eshte edhe ky rasti i tregetise .Me te gjitha keto krijonte pamjen e nje rugaci —
   Qe ne fakt ai kishte sjellje rugavci, per shkak edhe te papjekurise ekstreme
   Por nga ana tjeter ai ishte absolutisht nje patriot

   Ka plote njerez qe jane rugace dhe jane shume patriot =–Psh nje lushnjar , qe ishte ne burgjet e Greqise dhe ishte kriminel me damke dhe i denuar me burgim te prejeteshem
   , kur i thane greket qe te vinte ne Shqiperi ne 1997 -en dhe te merte pjese ne kryengritjen kunder shtetit shqiptar , Ai nuk pranoi, pavaresisht se autoritetet greke i premtuan qe do ishte i lire.Pra ai rugaci pranoi me mire te bente burgimin e perjeteshem se sa te hidhej ne lufte kunder Shqiperise ne 1997-ten
   Pra shiko ca morali te larte patriotik kishte ai krimineli –Ai ishte vertet nje kriminel, por ama Atdheun e donte ,kishte respekt maksimal per identietin e tij kombetar…
   Dhe raste te tilla ka plot ne jete …

   I tille ishte dhe Azemi –Ai ishte rugac, i papjekur se ishte edhe moshe e re , por ishte patriot dhe ishte edhe ndihmues per ish-komunistet te cilet Sala i hodhi ne ruge
   Biles Azemin e qelluan njehere ne Vlore , ata ballistet e Vlores, meqense Azemi ishte shprehur qe –Ish-oficereve tu jepen pensionet dhe pervec kesaj Azemi kishte thene edhe dicka percmuese per ish te persekutuarit …..

   Azemi hidhej ndonjehere me fyerje te uleta kunder depudeteve socialiste sepse e nxiste Sala, porse Azemi ishte ne pergjithesi njeri zemer-mire.Kush i kerkonte ndihme , ai e ndihmonte –Sic thashe ai i ndihmoi ish oficeret kur ju ankuan per nje problem te pagave te tyre
   Nga ana tjeter Azemi ishte i betuar kunder Nanos , se Nano po dilte hapur pro Miloshevicit nderkaq qe Kosova po vuante nga politika e Miloshevicit , dhe nga ana tjeter ishte edhe Sala qe ishte shume patriot atehere e urrente Nanon …

   Ne ato dite para vrasjes se Azemit Nano ishte ne Lisbone dhe atje ne nje takim te lidereve europiane Nano deklaroi :..Kosova ka kryeqytet Beogradin ..

   Azemi sapo e mori vesh kete tha :…Te dalim ne Rinas , te mos e leme te zbresi ne token tone Fatos Nanon…..
   Ketu sic duket Azemi e “mbushi kupen “.kunder Nanos dhe atehere mbi 100 veta te veshur me roben e policise se shtetit kishi zene prite tek selia e PD-se per te vrare Azemin

   ……….Pra , eshte komplet e kuptueshme se kush e vrau Azemin….

   Te gjitha ato atentate qe i beheshin Azemit dhe kamufloheshin me gjasme luftera midis rugeceve , ishin te gjitha atentate qe i drejtonte shteti shqiptar i asaj kohe kunder AZEMIT

   Por jo te gjithe socialistet donin ta vrisnin Azemin –Azemin dontin ta vrisnin vetem ata socialsite qe ishin spiune te grekut dhe ndonje socialsit te cilin Azemi e kishte share keq, se Azemi kish nje te keqe qe shante si halabak ….

   Une nuk jam me Azemin, as me Salen –Kam neveri per te dy ,sepse Sala me politiken e tij ekonomike esktreme te djathte shkateroi ekonomine tone, jetet tona ,por kjo ama
   nuk me pengon te them te verteten se Sala eshte nje politikan gjenial , teper inteligjent ….dhe nga me te ndershmit ne Shqiperi
   E meta e Sales ishte se zhvilloi nje reforme dogmatike ne ekonomi qe na shkateroi jeten , dhe kishte te mete tjeter qe bente lufte klasash ne demokraci , si dhe ne kete mandat te dyte Sala u be servil i politkes greke dhe per kete ndaj edhe nuk e denoi Nanon per vrasjen e Azemit –Ne menyre qe tu tregonte grekeve se une nuk kam inat me Greqine___
   Te gjithe kete servilizem me Greqine Sala e beri sepse donte te merte pelqimin e Greqise per futjen ne Nato dhe ne BE , por edhe ne kete rast Sala u tregua dinak me popullin tone , sepse ai shkateroi ushtrine tone , pasi mendonte se ushtria ishte me PS-ne ,
   dhe na la zbuluar fare …..ndaj mendoi se kete ta korigjonte duke u futur ne Nato, Mirpo qe te futej ne Nato , duhej qe te merte edhe voten e Greqise –Kjo beri qe te falej Nano i cili ishte “Derri mach” i grekeve , dhe te flijohej Azemi

   Sipas meje Sala eshte nje figure politke teper e komplikuar dhe e sofistikuar , qe nuk e kuptojn dot mendjet e ngatheta te shqiptareve

   –Dhe absolutisht Sala nuk ka gisht fare ne vrasjen e Azemit _____Biles , vetem budallenjte dhe ata qe kane qejf te genjejne veten e besojne kete hajvanllek -Sala kish interes ta kish Azemin ne parlament sepsee perdorte si kobure kunder atyre qe nuk pelqente …nderkaq qe Azemi pavaresisht ca mund te shante kunder Sales lart e poshte ne biseda private, sic e kemi ne shqipot kur flasim ne shoqeri vetem shajm njeri tjetrin …Porse ne realitet AZEMI ishte i betuar pro Sales

   Nderkaq te mos ngaterohemi une vete jam me Enver Hoxhen ,–Ai ishte per mua Politkani me gjenial ne Europe i asaj kohe –Ishte Friedrich Nietzsche i politkes shqiptare
   por kur disktuojme duhet te jemi te drejte dhe te respektojme te drejten e tjetrit kushdo qofte ai,
   sepse ndryshe nuk bejme dot shtet , ….

   ..Dhe nuk bejme dot as nje shoqeri shqiptare normale nqs te gjithe genjejme dhe te ecim sipas vargjeve te nje kenge budallaqe qe kendonte njera ne keto kohe , ku thoshte :….” ti genjen ..dhe me pelqen”…

   Nje gje duhet theksuar :…Kauret e PS-se dhe te LSI-se dolen te gjithe spiun te Greqise ,
   dhe vete PS-ja duhet te gjeje forca dhe te mos lejoje qe te drejtohet nga disa deficente qe kane si merite vetem origjinen e tyre nga Bregu apo nga minoriteti
   Na jane kthyer gjithe partite e majta sikur jane parti te minoritetit grek, se vetem njerezit e tyre drejtojne PS-ne dhe LSI-ne

   Ca kuptimi ka qe ne jemi shqiptare dhe paguajme politikane, qe trupin e kane ne Tirane dhe zemren ne Athine….?

   Sic punesonte Nano kriminelet ne policine e shtetit , te njejten ruge ndjek edhe ky Nanua i gjate ne krye te qeverise –Edhe ky vendos kriminele ne Parlament dhe ne pushtetin lokal
   Prite kur te ndodhi ndonje incident tip “Azemi Numer 2” –Dhe atehere duhet te ngrihet gjithe populli shqiptar, Demokrate e socialisite dhe ta vari kete Nanon e gjate por edhe ai Nano i pare nuk duhet lene te shijoje parate e shqiptareve me vjedhjet dhe vrasjet qe ka bere kur ishte ne pushtet ….

   Reply to this comment
   • Une July 19, 18:59

    Hajdari patriot? C’te bejne per te qeshur ca komentues. Ai qe merret me kontrabande, djeg, shkrumbos vendin e tij, organizon 2 Prillin per te krijuar trazira, cdo gje eshte, por patriot JO !

    Reply to this comment
   • Beni July 20, 10:28

    Shko pi edhe nje dopjo tjeter dhe shkruaj pjesen e dyte te fantasise o vlonjat, se me kete pjesen e pare na I nxore zorret

    Reply to this comment
  • Une July 19, 18:53

   Sa shume di ti Tomi. Ku i mesove, aty ne Fier?

   Reply to this comment
 47. -web- July 18, 16:00

  Pershendetje P.A.B & tomsojer

  Jam ne nje mendje me ju se gazeta Dita edhe pse eshte gazeta ime e preferuar po e “tepron” me ceshtjen “hajdari” qe gabimisht quhet “vrasja e shekullit” qe ne fakt ishte “Gjahu i Malesoreve ” i Kristoforidhit ne versionin e bandes tropojes.

  Per vrasjen e ” idiotit te shekullit ” Azem Hajgarja po tregoj nje histori pikante:Nje nga mjeket qe e mjekoi AH kur e plagosi i ndjeri Gafurr i Hasit ne tule eshte i njohri im shume i afert.Nje grup mjekesh miqesisht e keshilluan te ishte me i terhequr me njerzit sepse ishte fat qe plumbi i kishte shkuar ne tulen e sumes…dhe si pergjigj ky karaduz :
  Mua me fryre Dervishi i Lushes dhe jam i mbrojturhe nuk ka lindur akoma ai shqiptar qe te vrase djalin e Shpend Hajdarit.Pra Aresyeja kryesore ishte se idiotit Azem i kishte hyre vetja ne qejf..

  Fakti qe kjo Whore eshte e implikuar si gjyqtare ne favor te Berishes per ceshtje madhore si 21 janari dhe gerdeci se bashku dhe me vellain e arben brocit te 2 prillit duhet ta trajtojme kete familje si antishqiptare.

  Permendorja e Azem drog-dillerit ne Lazarat dhe nderimi qe ju be ketij rrugaci ne varrezat e deshmoreve eshte poshtrim kombetar

  E fundit-djemte e Azemit po sillen ne menyre neveritese qofte me pune te pista qofte duke u “attashuar” me pune te banda e Bash berishes ku njeri eshte jurist ne bashkine Lul Bashes qe eshte versioni hollandez i Hajdarit qe e mori nje puthje te peshtirosur nga zonja Nuland.

  Reply to this comment
 48. mergim tari July 18, 18:16

  Une mendoj se vrasjen e Azemit e ka bere Berisha per te shkaktuar trazira qe te merrte pushtetin me nje puc ushtarak. Eshte thjesht je arsyetim, uroj ta kem gabim, gjithsesi po jap vleresimin tim.

  Vrasja eshte bere pas vitit 1997 kur Berisha ishte i terrorizuar se do te ARRESTOHEJ DHE DO TE BURGOSEJ PERJETE PER KRIMET E 1997; PRA VRASJET E MBI 3000 SHQIPTAREVE, NAFTEN MILLOSHEVICIT, VRASJEN E REMZI HOXHES, FIRMEN SHQIPONJA, NGJARJET E TEMERRSHME TE 1996, TENTATIVEN PER SULM ME ARME KIMIKE NDAJ JUGUT TE SHQIPERISE, SHIKUN E TEMERRSHEM, NDARJEN E TURPSHME TE SHQIPETAREVE NE VERIORE DHE JUGORE, SHKATERRIMIN EKONOMIK TE FAMILJEVE SHQIPTARE NE FIRMAT PIRAMIDALE, ARRESTIMIN E HASHIM THACIT DHE ADEM JASHARIT DHE QUAJTJEN E UCK BANDE TERRORISTE, SHKATERRIMIN E SISTEMIT GJYQESOR DUKE VENE NJEREZ NE KRYE TE DREJTESISE VETEM ME 6 MUAJ, SI TE ISHIN KURSANTE PER RRITJEN E VICAVE E KRIME TE TJERA PA FUND NE DEM TE SHTETIT DHE TE ARDHMES SE SHQIERISE.

  Ne ate kohe, ne cdo kafene, ne cdo lokal nuk flitej nese do te arrestohej dhe burgosej Berisha, por flitej se KUR do te arrestohej dhe a mjaftonte BRGIMI I PERJETSHEM per nje NJERI KAQ MIZOR DHE SHOQERISHT TE RREZIKSHEM.

  Le te mbeshtetemi ne FAKTE.

  Disa koheh para se te vritej A. Hajdari, ne nje nga grumbullimet e zakonshme qe bente Berisha, perpara simpatizanteve te tij thote:
  “PER JU DO TE VRITET NJE NJERI, POR SE SHPEJTI DO TE FITONI LIRINE NGA SOCIAL-KOMUNISTET……………..”
  (Nese citimi nuk eshte saktesisht i tille, ideja ishte kjo e mesipermja. Per ke e kishte fjalen valle Sali Berisha kur tha se DO TE VRITET…..” Kjo thenie e tij nuk eshte bere me publike qe atehere. Nuk di nese mund te gjendet gjekundi.

  DUKE SHTUAR EDHE DYSHIMET E SHUME NJEREZVE TE TJERE, KY ESHTE DYSHIMI I ARSYESHEM QE NE SYTE E MI E BEN SALI BERISHEN TE DYSHUAR PER VRASJEN E AZEMIT. ATA QE E NJOHIN NGA AFER BERISHEN, ATEHERE THONIN QE KY PERSON PER PUSHTET MOHON EDHE FAMILJEN. NE FAKT DOLI E VERTETE, E BERI ME BAXHANAKUN………..

  NUK ESHTE RASTESI QE NE KOHEN E GRUSHTIT TE SHTETIT (PRA PAS VRASJES SE AZEMIT), NE KOSOVE ISHIN GATI REPARTE USHTARAKE TE BUJAR BUKOSHIT PER TE HYRE NE TERRITORIN SHQIPTAR DHE PER TE LUFTUAR NE KRAH TE FORCAVE QE DO TE MOBILIZONTE BERISHA……
  NUK MUNDET QE GEJRAT TE JENE KAQ TE ORGANIZUARA, POR SIPAS TYRE TE RASTESISHME……. SI KA MUNDESI QE BUKOSHI TI KISHTE ATO GATI NE ATE KOHE DHE PER TE NDERHYRE NE NJE HAPESIRE TE CAKTUAR……..

  NDERKOHE NJE NJERI QE QAN KUR KUJTON HAJDARIN, DUHET TE ISHTE I PARI PER TE VAJTUR E DESHMUAR NE GJYQ E PPROKURORI. THONE QE BERISHA NUK E KA BERE NEJ GJE TE TILLE.

  Reply to this comment
 49. Taçi-jo oil. July 18, 19:05

  Fatmira Hajdarin kush nuk e njef…dje me Azemin gjalle (qe e trajtonte si kafshe dhe vete bridhte me turli kurve…nder to edhe Zhozi, dhe Fatmira i ka ditur te gjitha) dhe sot…qe eshte nje mesimore…Sali Berisha jua ka marr doren ketyre familjeve si e Hajdarit qe ne prill te 91 kur vrau ata 4 fakiret e Shkodres dhe me pas familjet e tyre i shperbleu me prona dhe poste shteterore dhe keshtu u bleu heshtjen. Te gjithe e njohim historine e tyre sidomos te famshmen familje Broci..Keta jane familje te ulta dhe pa Moral qe kane shitur gjakun e femijeve dhe bashkeshorteve (Azem horri bashkeshort!!!hahahahahaha) per pare dhe as qe vlejne te komentohen. Tani presim nga Rama te reformoje drejtesine sic na premtoi kur e votuam. Ne te kundert…ne te semes edhe Rama. Do ishte shoku i ketyre Fatmirave dhe Broceve…

  Reply to this comment
 50. Emigrant SHBA July 19, 16:51

  Ju si gazetare i bete nje hyrje te mire por nuk e meritonte ate hyrje Ndoshta nje rypaxhi dhe nje x femer nga LB te dy provinciale ne cdo gje te qenies se tyre i erdhi shansi per te treguar dicka dhe per tu bere me emer kur smeritojne asnje gje Mjere ai vend Jam dakort me ato qe thote Shinasi Rama nje njeri qe i perket jo demokracise por skutave te nendheshme ndersa ju zonje jeni nje hic qe dikush ju ka cuar ne nje vend qe fatkeqesisht nuk e meritoni

  Reply to this comment
 51. ali July 20, 15:20

  Se c’me shkon ne mend qe personat qe mbajne ne tavolinen e punes flamurin kombetar, ose jane ordinere qe duan te terheqin vemendje ose me e shumta nuk kane lidhje fare me c’fare ai flamur te detyron ne jete. Kjo mendoj se nuk i pershtatet personave qe kane nje pozicion te zakonshem ne zyrat e shtetit tone.

  Reply to this comment
 52. tomsojeri July 20, 22:13

  Raimond ! Shof se je ne tjeter “planet” dhe po mar mundimin te pergjigjem meqe me drejtohesh ! Po te beja nje krahasim mes dy njerezve qe njeri ka mbaruar shkoll te mesme e tjetri universitet ti hyn me kte shkrim, tek ata qe kan mbaruar filloren duke perseritur dy vjet ne cdo klas dhe nuk e them aspak qe te fyej, se per mua kjo ka te bej vetem me kte shkrim,por habitem si krahason Enverin me Saliun !Si justifikon “papjekurin” e nje politikani rrugac si Azemi dhe si ke nxjer kto konkluzione te ksaj historie mafjozesh te politikes !!!! E kush te tha ty se Fatos Nano nuk esht qelbesira e madhe e Ps dhe Shqiperis por bej cudi qe kerkon te besh burr me te mir nje vrases,qe na mashtroi se do luftonte korupsionin e Fatos mutit dhe e zhyti Shqiperin gati ne shperberje !!!Ska nevoj ti permend se me lart ti kan rjeshtuar dhe permendur te tjer !Nuk i besova syve kur lexova qe Saliu per ty esht nje gjenial e i ndershem ka mendje te sofistikuar qe nuk e kuptokemi ne shqiptaret jo te sofistikuar !!!!!Bej cudi se kur mer pjes ne kte blog te pakten a i lexon cka shkruhet e thuhet ne kto gazeta per te e familjen e tij?????, Qe nje kriminel nuk pranoi te vinte te luftonte kunder atdheut ne 97 e preferoj te torturohet ne burgjet greke sepse ishte aq budalla sa kur te dilte nga burgu nuk ju bente dot mutin atyre qe do e dergonin dhe Saliu yt i sofistikuar qe furnizoi me naft Miloshevicin e sipas vet thenies tende shkateroi Shqiprin e pasuroi familjen qe edhe sheiket arab e kan zili na esht patrioot dhe esht aq patriot sa Azemi yt patriot, qe e donte aq shum Shqiperin ish gati te jepte jeten per “patriotin “Sali !! Je kontradiktor ne kte shkrim dhe e vetmja gje me vend per mua esht cka shkruan per Enver Hoxhen dhe dicka tjeter qe me bie ne sy esht se ti shqiptaret i ndan ne kaur e kysliman E na del qe kauret jan grek e myslimanet ????? Ke mjergull feje qe sjell vetem percarje gje qe ne shqiptaret e kemi tejkaluar ktu e shum vjet ! Nuk po dua te vazhdoj ma se edhe un skam asgje personale me askend por kam shqetesim per kte histori te dhimbshme postkomuniste qe kta “patriot” qe mbin si kepurdha helmuse ,helmuan shqiperin !Saper kush e vrau Azemin shpresoj te sqarohet nje dit por ti mbaj konsideraten tende e un ruaj timen per personalitetin e tij !!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim