Fatos Klosi: Hapja e dosjeve, dëshirë për transparencë

January 20, 2015 10:59

Fatos Klosi: Hapja e dosjeve, dëshirë për transparencë

Ish- kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi, vlerëson nismën e qeverisë për hapjen e dosjeve dhe thotë se kjo nismë është e vontë dhe duhej të ishte bërë me kohë.

Sipas tij, projektligji i propozuar nga qeveria është serioz dhe sjell transparencën e munguar.

Në ligjin që është hartuar mua më pëlqeu e drejta e bashkëpunëtorit për t’u njohur me dosjen e vet, të dijë çfarë ka mbetur nga ato që ai ka sjellë në punën e tij. Kjo tregon se është dëshira për të bërë transparencë dhe jo dëshira për të arritur një qëllim politik apo për të bërë një farsë”, është shprehur Klosi për gazetën Panorama.

Ai thotë se hapja e dosjeve duhej bërë me kohë, sepse atëherë do të kishte dhe efektin më të mire, kurse “tani më shumë është kuriozitet dhe nuk ka ndonjë vlerë të veçantë, pasi shumë njerëz nuk janë më në jetë, qoftë nga ata që e kanë pësuar, po ashtu dhe ata që i kanë denoncuar apo u kanë bërë dosjet”.

Klosi i është bashkuar kështu zërave që mbështesin nismën e qeverisë për hapjen e dosjeve, duke vlerësuar e zgjedhur gjerman.

January 20, 2015 10:59
Komento

2 Komente

 1. SHURRAN KOSTRECI January 20, 12:04

  KLOSIT, BILAL KOLES DHE VELIAJT

  Drafti i ligjit mbi “Hapjen e Dosjeve” ndryshe nga sa pretendojne Klosi, Kola, Veliaj e te tjere, ne pak pjese i afrohet ligjit gjerman aq shume te trumbetuar. Te interesuarit, per mire e per keq, te kesaj zallamahije, me te drejten legjitime per te bere transparence per te kaluaren e hidhur ne te cilen kane qene protagoniste, nuk mund te mirepresin nje zgjidhje te tille nga dobiçe profesioniste te mashtrimeve te ngritura ne sistem.
  Pa permendur “lustracionin” si nje hallke tejet e pandare ne kete “proçes shekullor”, per te cilin insistojne me kembenguljen e kodosheve ne merkatot e seksit me pagese, per ta “anashkaluar” (Edi Rama – Gjuha shqipe vol. VII), nihiluar, shkrumbuar, zhdukur, Veliaj me shoqerine e karkaleceve te mavijosur, do thoshnja se dy jane problemet me te mprehta per te cilat duhet te shqetesohemi:

  I pari, legjitimiteti i njohjes me dosjen e tyre te bashkepunetoreve te sigurimit

  I dyti, mbrojtja e pa skajte e bashkepunetoreve jashte vendore te sigurimit, duke perfshire ne te njejtin rang si ata te cilet punuan me te vertete per parandalimin e planeve agjenturore kunder interesave te vendit, e si ata te cilet me veprimet e tyre demtuan me keqedashesi personalitetin e mijera shqiptareve te arratisur e emigrante te hershem, duke u mohuar te drejten legjitime te rikthimit ne atdhe apo per lirine me te cilen denoncuan bemat e agjentit serbomalazez Ramiz Alia e shpures se tij antishqiptare.

  Ne rastin e pare, Veliaj nga fshati Qelbesire (sot Ura Vajgurore), u krijon mundesine edhe atyre te pakteve bashkepunetore te sigurimit qe nuk kane mundur te pastrojne dosjet e tyre, ta bejne kete te ligjeruar nga kjo kopje e shtremberuar e ligjit gjerman. Keta sojseze duhen mbajtur larg hundefutjes ne dosjet e poshtersive te tyre, sepse me siguri gjate pastrimit njezet vjeçar saliberishisto-nanoist, diçka mund tu kete shpetuar kanibalizmit te tyre kriminal.

  Ne rastin e dyte, nje shembull domethenes eshte lista e 376 emigranteve shqiptaro-amerikane te shpallur “armiq te popullit” nga kolaboracionistet e Shkrelit-Biberajt-Ramiz Alise me shoke. Ata duhet te kene njohuri per autoret qe Veliaj me kete “ligj farse”, i mirepritur edhe nga te pa cipet Klosi e Bilal Kola, kerkon ti mbroje me argumentime te pa sens.

  Gjithnje ne rastin e dyte, shqiptaret, te grabitur deri ne palce, duhet te kene njohuri per veprimtarine e fshehjes se pasurive te grabitura nga shpura e ramizalive, saliramshiqereberisheve, xhuglineve, mehmetshehisteve e deri tek pinjollet e skandaleve te ketij çerek shekulli te fundit, te realizuara nga bashkepunetoret shqiptare dhe jo te tille, te perhapur si kepurdhat pas shiut ne tere vendet perendimore e me tej.

  Eshte vetem çeshtje kohe, drejtesise se ketij populli te martirizuar nuk do mund ti shpetojne jo vetem zgjebet e se kaluares por edhe piruetistet e se sotmes qe kane rrjepur krokodilet per tu veshur me lekuren e tyre te kushtueshme, duke marre me vehte edhe lotet e qarjeve me ngasherim, simbol i hipokrizise se Veliaj-t e banorit me te fundit te Surrelit legjendar.

  Reply to this comment
 2. enofieraku January 20, 15:25

  te gjith keta spiunat e djeshem , e kane nxjer llaf ne mode , qe dosjet duhej te ishin hapur me pare, po pse nuk i hapet ore legena, dhe ti klosi nga e di ti qe dosjet jane pergjysmuar, ja na thuaj sa dosje ke zhdukur ti o plere , ju do varur nga kembet o kurva komuniste, saliu , nano, dhe gjith ju kurvat qe i keni ndjekur nga pas kaq vite, ju do qire rraca .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim