Faturat e energjisë në vitet ’20-’30, ose kur ishim ata që më s’jemi

December 31, 2014 10:55

Faturat e energjisë në vitet ’20-’30, ose kur ishim ata që më s’jemi

Historiani dhe publicisti Artan Lame në ditën e fundit të këtij viti ka publikuar disa fatura të pagesës së energjisë në vitet ‘20-’30.

Ai jo pa ironi thotë se kemi ecur pas në këtë drejtim.

Për çdo faturë ka hedhur edhe shpjegimin përkatës që do e lexoni më poshtë ndërsa ka lënë këtë shënim:

Kemi 20 vjet që si popull kemi harruar të paguajmë dritat dhe ujin. Të paktën gati gjysma e jonë.

Duket sikur kemi qenë gjithmonë kështu, por nga këto dokumenta më ngjan të jetë ndryshe.

Dikur paguanim, pastaj u çmësuam të paguajmë. Si puna e romakëve, sefte shpikën goxha qytetërim, por pastaj u barbarizuan.

S’dua të hyj në polemika si e pse ecëm së prapi, ndaj po bëj thjesht kronikanin”.

“Kjo puna e pagesës së energjisë aforfe, nuk qenka shpikje e ditëve tona. Është e vjetër sa vete centrali i Tiranës. Ky dokument i vitit 1929, kur qeveriste Zogu I, njofton se dritat nuk do paguhen më me aforfe, por aq sa shpenzosh. Po si dreqin ju kthyem sërisht aforfesë gjysmë shekulli më pas!”, shkruan Lame.

“Kjo puna e pagesës së energjisë aforfe, nuk qenka shpikje e ditëve tona. Është e vjetër sa vete centrali i Tiranës. Ky dokument i vitit 1929, kur qeveriste Zogu I, njofton se dritat nuk do paguhen më me aforfe, por aq sa shpenzosh. Po si dreqin ju kthyem sërisht aforfesë gjysmë shekulli më pas!”, shkruan Lame.

“Pastaj Naltmadhnia iku në prill 1939, dhe hyri Italia, por askush nuk tha "varja, u bë ç’u bë, e fillojmë nga fillimi". Kjo është faturë e majit 1939, një muaj pas pushtimit italian dhe ky tipi shkon të paguaje dritat tek pushtuesi, paçka se i kishte harxhuar ndën tjetër qeveri”, thotë Lame.

“Pastaj Naltmadhnia iku në prill 1939, dhe hyri Italia, por askush nuk tha “varja, u bë ç’u bë, e fillojmë nga fillimi”. Kjo është faturë e majit 1939, një muaj pas pushtimit italian dhe ky tipi shkon të paguaje dritat tek pushtuesi, paçka se i kishte harxhuar ndën tjetër qeveri”, thotë Lame.

“Një ditë edhe italianët ikën dhe erdhi gjermani, por prapë askush nuk tha "varja të vjetrave, të fillojmë nga fillimi". Dhe megjithëse ishte mesi i luftës, fatura ishte faturë dhe s'kishte llafe. Kjo është faturë për energjinë e shpenzuar në gusht 1944, dhe e paguar në 19/10/1944, vetëm një muaj para çlirimit. Lufta luftë, por hesapi hesap, s'bëhej shaka me gjermanin”, shkruan kreu i ALUIZNI-t.

“Një ditë edhe italianët ikën dhe erdhi gjermani, por prapë askush nuk tha “varja të vjetrave, të fillojmë nga fillimi”. Dhe megjithëse ishte mesi i luftës, fatura ishte faturë dhe s’kishte llafe. Kjo është faturë për energjinë e shpenzuar në gusht 1944, dhe e paguar në 19/10/1944, vetëm një muaj para çlirimit. Lufta luftë, por hesapi hesap, s’bëhej shaka me gjermanin”, shkruan kreu i ALUIZNI-t.

“Pastaj edhe gjermani iku dhe erdhi Komandanti, bota u përmbys nga themelet, por fatura është faturë. Në këtë faturë të gushtit 1946, KESH-i komunist kërkon pagesën e energjisë së harxhuar që në kohë të gjermanit”.

“Pastaj edhe gjermani iku dhe erdhi Komandanti, bota u përmbys nga themelet, por fatura është faturë. Në këtë faturë të gushtit 1946, KESH-i komunist kërkon pagesën e energjisë së harxhuar që në kohë të gjermanit”.

“Që të mos ju duket se e gjitha kjo ishte për shkak të ndonjë drejtori maniak të OSHEE-së, e njëjta gjë ishte edhe me ujësjellësin. Kjo është libreza e pagesës së ujit të shpenzuar nga një qytetar. Pagesa e parë është datë 1 janar 1945. Një muaj çlirim kishte, por që ditën e parë të vitit, vrap të paguante ujin”.

“Që të mos ju duket se e gjitha kjo ishte për shkak të ndonjë drejtori maniak të OSHEE-së, e njëjta gjë ishte edhe me ujësjellësin. Kjo është libreza e pagesës së ujit të shpenzuar nga një qytetar. Pagesa e parë është datë 1 janar 1945. Një muaj çlirim kishte, por që ditën e parë të vitit, vrap të paguante ujin”.

December 31, 2014 10:55
Komento

56 Komente

 1. Genci December 31, 11:33

  Personi i permendur ne Shkoder eshte nje nga zoterinjte e ketij qyteti.Jam i sigurte qe edhe nipi i tij,qe mban emrin e gjyshit,sot vazhdon t’i paguaj detyrimet shteterore njelloj si paraardhesit.Keshtu jane gjithe qytetaret e vertete shkodrane,kudo qe mund te jetojne sot.

  Reply to this comment
  • elio December 31, 17:37

   Respekte per qytetaret e Shkodres, njerez te punes e te shoqerise pervecse qytetare…(une jam lab)

   Reply to this comment
 2. Endri December 31, 11:58

  Problemi eshte me 45 vitet qe ndoqen qe shkaterruan qytetarin dhe mendimin e shtetit dhe injektuan vetem friken ne popullsi.

  Reply to this comment
  • Damiano Damiani December 31, 13:00

   Zoteri Endri ! Ndoshta 45 vitet kane shkaterruar ty dhe paraardhesit e tu, per fajin tuaj ose te shtetit, por jo popullin shqiptar. Mire apo keq, gjate atyre 45 viteve u paisen me energji elektrike ( drita ) te gjithe banoret e Shqiperise dhe po ashtu, te gjithe i paguanin faturat. Sa i perket frikes, ndoshta mungesa e kultures personale nuk te lejon te kuptosh se frika ekziston gjithandej ne bote dhe instrumenti shtet eshte ndertuar pikerisht per te frikesuar ata qe kane deshiren dhe tendencen te mos zbatojne ligjet. Njerezit e ndershem dhe te qyteteruar ( ne te gjithe boten perbejne nje pakice ) i zbatojne vullnetarisht ligjet e shtetit.Pjesa tjeter ruhet nga ” hija ” e shtetit. Per fatin tuaj te keq, ju kujtoni se per te gjitha marrezite dhe maskaralleqet tuaja te sotme jua ka fajin ai qe ka vdekur 30 vjet me pare. Kjo tregon se nuk kini kurrfare gjasash per sherim.

   Reply to this comment
  • Dritani December 31, 13:46

   Ti mumd ta interpretosh si te duash mor z.Endri, por nuk eshte ashtu siç perpiqesh ta inetrpretosh.Kazma e shkaterrimit te vertete jo vetem te qytetarise por dhe te fshatarsise, ishte i ashtuquajturi “Çek i bardhe”, qe stimuloi hajdutet, dembelet, kriminelet dhe gjithfare lloj bastardesh qe sherbenin si falanga per antiligjin. Nese per zoterine tende dhe per te tjere si ty kerkesa per zbatimin e ligjit eshte frike, atehere te gjithe “trimat” ne kurriz te te tjereve, duhet te kuptojne njehere e mire se ligji eshte dhune per ata qe e shkelin , keshtu qe ne çdo sistem shkelesit e ligjit ndeshkohen, vetem ne sisteme rrumpallhanesh qe i trrumbetojne per demokraci, si ky i joni prej 24 vjetesh, ligji eshte loder femijesh.

   Reply to this comment
 3. Xhuxhmaxhuxhi December 31, 12:33

  Edhe gjate komunizmit faturat jane paguar deri ne qindarke. Kur nuk eshte paguar ne kohe, te kane cene kamate vonese, e pastaj te kane nderprere dita. Diku gjate qeverise se Fatosit dhe Salit filloi meseleja…

  Reply to this comment
 4. shpatar December 31, 13:01

  Gradualishte po kuptojme se shteti i Zogut qendronte me larte nga ai i Berisha-Nano.Kjo nuk mund te kuptohet ndryshe vecse nje tentative per ti kthyer shqiptaret ne kohen e qepes .

  Reply to this comment
 5. Edi December 31, 13:08

  Hem jane gjera te vogla ne pamje(nje fature energjie) por tregojne nje te veretete te madhe,si ne kohe te zogut ,ashtu dhe me vone njerzit rrespektonin shtetin ,ligjin ,rregullat etj etj,sepse kishte shtet,pastaj erdhen ne pushtet nje dore kriminale dhe shkaterruan gjithcka,shtetin ligjin rregullat etj etj dhe ja ku jemi sot mbas njezet e kusur vitesh pa shtet dhe njerzit habiten thuhet “jane ba dritat me pagese.sali berisha beri nje shtet Rrumpalle

  Reply to this comment
 6. shqiptar sharri. December 31, 14:31

  Artan LAME,te pershendes ore mik,qe jue nxore ne drite ktyre sarhoshave qe thone se ne kemi shtet.Kta,vargonje zuzaresh,pushtash,e lavire,jane vetem,GRUPE,MAFIOZE TE NDARE NE ROZE,DHE BLU,KURSE VEPRIMET I KAN,NE MENYRE MAFIOZE.Kta,jo qe bene shtetin,por kta e shkatruan shtetin,per pushtetin e tyre,dhe te grupeve e klaneve,mafioze,vrasese,kriminale dhe koruptive,dhe bertasin,dhe pas,24 vite bini komunizmit se ai,naj paska fajet.Po,kta mir e kane,se sejcilit grup nga kto,ju shkoin prapa spaku nga nja 300,mij te verber dhe injorante,prandaj ju ece,kali i ktyre tradhtarve,se po tmos kishin kta qindra mijra qorra,nuk ishin ne pushtet ce,24,vite te zeza e tmershme.

  Reply to this comment
 7. info-analitike December 31, 15:08

  Artan Lame historian???
  Kur e paska marre kete ofiq?
  E keqja e ketij vendi se moralin ta ben i pamoralshmi, te drejten ta meson i padrejti, ligjin e ben krimineli, ndaj edhe nuk ecim dot perpara dhe ai qe sillet me qytetari e gjen veten gjithmone te anashkaluar e te zhvleresuar.

  Reply to this comment
  • "Horri i Bulevardit" December 31, 16:20

   Info rakitike, paske qene rrace e forte, gjith at mut qe ke marre nga bytha e Saliut dhe akoma sje helmuar, apo mos je Shkerdheni dhe dihet qe je i imunizuar nga e felliqta.

   Reply to this comment
   • info-analitike December 31, 18:48

    Horri mbete duke u zhgerryer ne letyren ne te cilen je gatuar o derezi.
    Nga nje ane kemi njerez me 3-4 diploma dhe po aq ofiqe qe nuk vlejne dy leke e nga ana tjeter po keta njerez qe te paret e kane shkelur ligjin me te dyja kembet e jane pasuruar duke shfrytezuar postin, tani dalin e bejne moral mbi pagesen e dritave.
    Njesoj si te degjosh Ilir Meten qe flet per luften kunder korrupsionit.

    Reply to this comment
  • katarakti December 31, 16:38

   Eshte apo nuk eshte historian kjo nuk ka pike rendesie. Me rendesi eshte se shqiptaret i kane pase shlyer detyrimet karshi shtetit deri me nje ne kohen e Zogut, te Taljonit, te Gjermonit dhe te Enverit. Vetem kur shpellaret zbriten nga malet, shteti u kthye ne han. Kete tregojne faktuarat. Meqe ra fjala kur do e pyesin Doktor Mortjen se perse lejoi shkaterrimin e shtetit shqiptar deri ne themel, ringjalli gjakmarrjen, lindi Lazaratin, prostitucionin, shkaterroi gjithçka ishte ndertuar gjate 70 vjeteve te shtetit shqiptar???!!!! Sigurisht qe ai nuk do ta pohoje se i ishte ne sherbim te agjentures se vjehrrit te tij. Megjithate vlen te pyetet se si spjegohet qe shqiptaret edhe kur nuk dinin te lexonin paguanin fakturat, ndersa kur erdhi ai, vendi u kthye ne rrumpalle. Bravo edhe “Dites” qe boton keto dokumente qe flasin ka q shume. Per te ardhur keq qe mediat dhe televizionet e tjera i anashkalojne. Ndofta ata kane “hallin” e te pasmeve te Ciljetes dhe te Qerretit?! Ose duan te vazhdojne te hutojne miletin, njelloj si ne kohen e Doktor Mortjes.

   Reply to this comment
   • info-analitike December 31, 19:03

    katarakti,

    Me thene te drejten shpellaret i zbriti i pari nga malet Enver Hoxha dhe e shpellarizoi te gjithe birone politike aq sa i benin vec peqe lepe cdo marrezie.
    Vidhej edhe ne kohen e Enverit o zoteri, e kam shkruar edhe nje here tjeter, ekzistonte nje lloj shkembimi malli midis njerezve qe punonin ne sektore te ndryshem duke filluar nga ai ushqimor, elektrik. Mendo zotrote nga dilte i teli i bakrit ose i aluminit me te cilin beheshin antenat? Vertet mendon se paguhej ?
    Mjaft me keto elegjite per kriminelit qe na la trashegim Ramizin, Fatosin, Ilirin,Saliun, Edin.

    Reply to this comment
    • Gregor December 31, 19:24

     Oh cfare spiuni duhet te kesh qene, qe ke mbajtur shenim telat e bakrit te antenave te bakrit apo aluminit qe vidheshin. Sot e trim spiuni jane vjedhur e vidhen minierat e bakrit, fabrikat e perpunimit, minierat e kromit e puset e naftes, e gjithcka tjeter. Qenke torollaK ZOTEROTE.

     Reply to this comment
     • info-analitike December 31, 20:39

      Jo ore cunak se nuk ishte nevoje te ishe spiun per te kuptuar evidencen por tu te digjka fakti se te kam tallur babane tend ndaj sulesh tere inat duke share.
      Hajdutet jane pikerisht ato “njerezit e rinj” te krijuar nga kultura e enverit. Po te veresh nga faturat me siper shumica jane nga Shkodra, qyteti qe enveri e sulmoi me tere harbuterine dhe dhunen e tij.

 8. IFC December 31, 16:08

  Te nderuar
  Gjithmone jane paguar faturat nga konsumatori, por problemi qendron tek kompania, e cila asnjehere nuk e ka marre seriozisht sistemin e matjes duke filluar nga i famshi Harasan aq me teper sot qe eshte smart.Ajo ka dashur ta kaloj me tendera matesash ne Kine, ndersa Bank boterore ka heshtur.

  Reply to this comment
 9. lili December 31, 17:43

  Dikur shteti kontrolonte edhe kompanite si duhet,sepse ishte shtet ku cdo gje ishte e kishte nje regull! Njerezet kishin fytyre e nder! Kurse sot kur ne pushtet kemi njereze pa kurriz,qe nderrojne partite e bindjet politike sipas interesit privat nuk vlen as regulla as ligji po vetem pushteti qe te mundeson me ba pazar ne kurriz te popullit shqiptar me turlli kompania qe nuk duan me dite per ligjet e shqiperise mbasi e dine se kane blere pushtetarin edhe e shantazojne si te duan edhe e detyrojne me pranuar edhe kontrata te shemtuar ne cdo aspekt!
  Faj in kemi ne qe i votojme njerezet e korruptuar e jo njerezet e ndershme!

  Reply to this comment
 10. vaso. December 31, 19:29

  Komentshkruesi ka marre pjese ne punen kolosale vullnetare ne elektrifikimin ne vitet 60-70 dhe eshte deshmitar i nje prapambetje te mesjetes hereshme ne shume zona rurale.te shqiperise veriut
  Dikush edhe mos te besoje por kishte familje qe flinin shume prane me kafshet e shtepise,nuk njihej luga ,piruni,krevati apo karrikja.. te canin morrat dhe pleshta…Por keto kafshe dolen nga kontrolli pas 1992 me ardhjen ne fuqi te Talebanit Saleh Berishaj qe i nxorri uje te zi atij vendi.

  Nqs ka kontribut me te madh te Enver Hoxhes ai eshte elektrifikimi i vendit ne 25 tetor 1971 dhe kolloset e Drinit dhe lumenjeve te tjere qe jane FAKTORI NR 1 qe ai vend nuk u gjunjezua.deri ne ditet tona.

  Nqs se ka patur nje rregull ne kohen e zogut per korentin eshte normale pasi vetem 3 perqind e popullsise kishte lluksin per drite elektrike,Kurse ne kohen e xhaxhit ishe 100% vendi qe paguante korentin dhe nuk ja mbante ndonjerit suma te mos paguante.

  Edi Rama ky bythe pambuk (megjithse ka bere disa pune te mira) te mos tregohet trim me Enveri qe ka 30 vjet qe ka vdekur duke na trembur me Bunkartin e Enverit te ai “atomiku” i arizuse por te shikoje dhe Bunkaret ne lumin Drin qe kane prodhuar miljarda dollare energji qe sot nuk kane takat as te menxhojne korentin e xhaxhit.

  Nqs ka njerez qe po i ngrene lavdine Enver Hoxhes jane krimineli berishe ish shurrtari i tij dhe Edi Rama qe u tregua frikacak kur i bertiti arvizu per shallin e kuq dhe portretin e enverit qe i qinte nonen serbit dhe grekut dhe se rruante trapin per superfuqite.

  Ne vend qe arvizute dhe elezbiberet e amerikes te vlersojne enver hoxhen si armikun e tyre me dinjtoz dhe me te dobishem,vazhdonej akoma fushaten kanibaleske 25 vjecare kunder tij njelloj sic bene turqit me skenderbeun para 500 vjeteve.

  Reply to this comment
 11. Eli December 31, 19:42

  Votoje prape o popull Sali Kriminelin qe ta riktheje edhe nje here feudalizmin ne Shqiperi,

  ose ndryshe kerko me ngut burgosjen e tij dhe sejmeneve te tij ne menyre qe ky vend te

  marre fryme lirisht dhe te perparoje krahas vendeve te tjera europiane.

  Reply to this comment
 12. EHO December 31, 21:33

  per komentuesin info analitike alias (mark uku)

  Ju i nderuar me kulturen qe tregoni ne komentet tuaja duket se vuani nga psikoza vampiroide karshi enver hoxhes dhe sistemit te tijTe pakten kur flasim per energjine elektrike nqs do kishit pak inteligjence nuk duhej te komentonit duhet te mbyllni sqepin (halene)

  Edhe une deri ne mars 1997 kam qene nje kundershtar modest qe kam dhene nje kontribut jo te vogel per ndryshim te atij sistemi ne vitet 90 por jo per hakmarrje dhe gjueti shtrigesh ku ish komunistet u bene me antikomuniste se dhe te burgosurit te Spacit.
  Nga 1997 e deri ne dite e sotme kur shteti shqiptar ka shkuar ne ….cdo sulm dhe denigrim ndaj tij eshte nje nder qe i behet Enver Hoxhes.

  Viktime e kesaj propogande eshte brezi i ri qe po bombardohet non stop 24 ore ne dite me nje rrjet shume te gjere dhe te sofistikuar duke i trullosur deri ne shplarje truri permanente.
  Por vepra e Enverit nuk mund te zbehet pamvaresisht shume gabimeve te ndodhura ne kohen e tij qofte nga eksperianca,qofte nga nje rrethim 40 vjecar nga athina dhe beogradi te ndihmuar ne ate kohe nga perendimi.

  JO VETEM PER ELEKTRIFIKIM AI MERTON MEDALJE SI BURRE SHTETI POR DO TI SHTOJA DHE DISA TE TJERA :

  1-DEKORATE ATDHETARIE
  Mbrojtja hyjnore qe i beri kombit Enver Hoxha ne konferencen e paqes ne Paris kur i tha botes se:
  SHQIPTARET KANE ARDHUR NE PARIS JO PER TE DHENE LLOGARI POR PER TE KERKUAR LLOGARI qe i la me goje hapur udheheqsit boterore me frengjishten e tij perfekte .

  2-DEKORATE TRIMERIE
  Mbrojtja e shkelqyer qe i beri monarko-fashisteve greke ne 1949 qe i …..Kurse nen regjimin e talebanit Berishe ne 1994 komando greke shpartalloi dhe poshtroi maksimalisht duke vrare disa ushtarake shqiptare dhe duke i lidhur si bageti efektivin e nje njesie luftarake te mender berishes.

  3-DEKORATE GUXIMI
  Debimi spektakular qe i beri fllotes ruse ne Pashaliman qe shume stratege e cilesojne si nje nga veprimet me te guximshe ne historine e njerzimit.Ishen vitet 60′ kur Ruset ishin fuqia me e madhe boterore ushtarake derisa ne krizen e karaibeve ne 60′ Hryshovi i trembi amerikanet te cilet deshtuan ne ngjarjen e Gjirit te derrave ne Kube.

  4-DEKORATE LARGPAMESIE
  Trim u tregua dhe ne daljen nga traktati i Varshaves ne shenje proteste kunder pushtimit Cekosllovakise qe mbahet si dita kur u be komunist plehu Sali Birishi nga “mallengjimi” i ketij akti heroik .

  4-DEKORATE INTELIGJENCE
  Enver Trimi drejtoi vendin qe e mori absolutisht te shkaterruar dhe pa asnje kokerr leku ne arken e shtetit.Ai drejtoi dhe luftoi balle per balle me Titon per 30 vjet qe dihet se ishte nje figurat boterore me finoke dhe i mbeshtetur fuqimisht per te shkaterruar shqiperine.

  5-DEKORATE PER DIZINFEKTIM TE TURKOSHAKEVE
  Kjo eshte vepra e tij madheshtore qe vuri si Pashko Vaso ne zbatim moton :feja e shqiptarit eshte shqiptaria.Si rrjedhoje ekesaj politike kemi me mijra familje shqiptare me besim miks qe i ben me teper shqiptare se fetare.Eshte kriminale sot te shohes sumat perpjete te disa besimtareve dallkauke perpara gjergj kastriotit ne Tirane dhe kjo mjafton per kete supermedalje

  Jane shume aspekte qe flasin ne favor te ketij legjendari por pa harruar shume bema te keqia te tij qe nqs do ishte gjalle do ti kerkonte ndjese shqipatreve.
  Ishte sistemi i Enver Hoxhes qe mori Sali morracakun nga vicidoli nga nje familje ekstremisht analfabete ,i dha shkolle e futi ne gjirin e famijes deri te oxhaku i tij dhe pastaj ky gjarper kafshoi te zotin..
  Nuk dua te mbroj Enver Hoxha sepse ka qene ne nje fare menyre i para denuar nga koha qe jetoi dhe ideologjia qe perfaqsoi por Ate KOLLOS NUK MUND TA ZHDUKIN AS UFO-T nqs do vijne nje dite sepse ishte nje ZEUS qe historia e ka futur ne arkivat e saj.
  Ne ditet e sotme kur shqiperia eshte kthyer ne shprehje gjeografike nen ombrellen e Natos dhe klasa politike nuk eshte e afte jo vetem te vere ne funksion shtetin shqiptar por e ka shkaterruar ate perfundimisht duke e lene ne dore te ca ambasdoreve low life figura e tij eshte ne rritje progresive….Vetem nje referendum popullor per Enver Hoxhen do ju mbylli gojen reaksionareve dhe tradhetareve te vendit te cilet ai I lujtoi per 40 vjet dhe nuk jane pak

  Reply to this comment
 13. info-analitike December 31, 21:51

  EHO alias ufo enveriste. Ke gabuar planet zoteri ti jeton ne toke po te eshte mbushur mendja se jeton ne mars. Mendja eshte gje e madhe sidomos kur merret me gjera “hyjnore” duhet pasur kujdes, jo per gje po enveri ishte ateist e nuk e di nese e kishte lexuar Danten.
  Mjaft me perralla qe sherbejne per argetim ne kete nate te Vitit te Ri. Me dukesh se deshiron ti besh konkurrence shoqes Mrike me keto dekoratat, merru vesh me te se me siguri bini dakord perderisa dekoroi edhe Vito Kapon.

  Reply to this comment
 14. EHO-2 December 31, 23:33

  per komentuesin info anal itike ,alias (mark uku)

  po ta perseris se deri ne mars 1997 kur shteti shqiptar me berishet ,hajdaret dhe “info analet” nga mbrapa u dogj si nja asnje shtet apo komunitet qe nga lindja e qyteterimit,kam qene anti dhe a-enverist dhe jam krenar per kete fakt.

  Po i quajme kriminele Enverin dhe Berishen per artifice.

  Perse komuniteti nderkombetar dhe i mbrendshem ka dy qendrime tejet hipokrite me keto dy persona?

  Perse enver “komunistit” i hiqet monumenti,i hapen me dinamit arkivolin dhe i bene shurren te varri ndersa kriminelit “demokrat” berisha quhet burre shteti pa u thare akoma gjaku i viktimave te tij nga qejfliu arvizu ?

  Vetem te lexosh intervistat e Izet Haxhise para dy muajve kur ky i fundit deklaroi me fakte se Berisha ne mars 1997 urdheroi dy akte terroriste karshi ambasades amerikane dhe kontigjentin gjerman per tja faturuar kete “rebelave te kuq” per te shpetuar vete sic veproi ne 2 prill 1991 dhe 21 janar 2011…lind pyetja ??

  .PSE NUK VEPRON DASHI WASHINGTONIT ? …PER TERRORISTIN BERISHE

  Po keshtu Izet Haxhia me fakte dhe emra AKUZON shkelzen berishen per trafikante droge.

  PSE NUK VEPRON DREJTESIA SHQIPTARE APO EUROATLLANTIKE PER BURGOSJEN O TE DROG-DILLERIT SHKELZEN O TE IZETIT SI MASHTRUES

  Pra kush e mbron Berishen per mega krimet e tij ??

  Pse Edi Rama jo vetem qe eshte I pafuqishem te arrestoje Berishen ( aresyeje pse mori votat cudiberese ne 23 qershor) por me gafa te tilla si ne 70 vjetorin e clirimit,budallakijet me bunkartin e Enverit,me shitjen tani se fundi te albetrolit dhe me miopine qe po tregon me guvernatorin duket se eshte nje jelek antiplumbi pallosh dy metrosh per te mbrojtur me cdo kusht “burrin e shtetit te arvizuse “

  Enigma e hidhur ka nje emer Elez Biberaj.

  Ky lloj antishqiptari me I madh per te gjithe kohrat ka qene mentori dhe shenjtori qe ka kllonuar berishen nga zgafellat e udb jugosllave ne 1991 dhe po e mbron akoma me cdo kusht.

  Mbi Elez biberajn ketij serbishtfolesi rendojne dy faje te medha pas 1991:..

  1- ne vend te nje pajtimi kombetar ne vitet 90’ dhe te nderhyrjes per ndonje plan marshall ne ate vend te dobritur ai per te kenaqur epshet e tij antikomuniste u be zbatuesi I doctrines rajersoniane per ‘dekomunistifikimin”

  2-S i person me detyra speciale ne vitet 80-90 ne funksion te hakmarrjes tij karshi sistemit te enver hoxhes ben te mundur te ‘karikoje” dipllomate,zyrtare dhe politikane amerikane ne menyren me antishqiptare te mundeshme ku si rezultat I saj ky vend ka degraduar dhe eshte shperfyturuar plotesisht Kjo u duk fill pas pucit kriminale te shtetit se 1998 te Sali Berishes, pas vrasjes se Azem Hajdarit, sherbimet inteligjente shqiptare kishin mundur te regjistronin nje bisede telefonike mes Berishes dhe nje personi ne SHBA me dialekt nga veriu i Shqiperise, i cili i kishte thene Berishes te terhiqej sepse SHBA nuk do e njihte marrjen e pushtetit me dhune.

  Kush mund te kete qene ai person me dialekt verior? – shtrohet pyetja. Dikush mund te thote, e kush tjeter vec z. Elez Biberaj. Dhe natyrisht kush tjeter vec Elez Biberajt ishte/eshte aq i fuqishem ne Washington sa te dinte deri dhe opinione te tilla sekrete te Depertamentit te Shtetit per mos-njohjen e marrjes se pushtetit nga kryengritja e ’98s e Berishes.

  Ne nje interviste te fundit ne Top-CH, z. Biberaj shprehet se ai ka qene gjithmone aktiv per te rrezuar komunizmin ne Shqiperi, dhe madje pikpamjet tij ja kishte parashtruar edhe ish Presidentit amerikan Ronald Reagan. Sipas tij, komunizmi ne Shqiperi mund te permbysej nga njerez te afert te regjimit, individe te brendshem, pra nga ndonje “grusht shteti” ose “grup armiqesor.”

  Dhe natyrisht per te gjetur njerez te tille te besuar, brenda keshtjelles se regjimit, duhej fillimisht biseduar me ta. Kontakti ishte pjesa me e veshtire e procesit. Pra, si do takohej z. Biberaj me individet e synuar, dhe nese po, me ke? Me ke konkretisht??? Dhe ne kete aspekt, a ka egzistuar nje prirje per te kontaktuar vetem tropojane?
  [Ne vijim te ketij spekullimi, a eshte rastesi fakti qe tropojanet dominuan post-’90 ne Shqiperi? Kujt ia priste mendja se tropojanet do qeverisnin Shqiperine “demokratike”? Kujt? Natyrisht askujt. Tropoja njihej vetem per geshtenja… e Fatime Sokolin…. Po atehere cfare ndodhi?]

  Qe Elez Biberaj ka dore ne kete histori, eshte naivitet te mendohet e kunderta, perndryshe s’ka pse tropojanet te bejne ligjin prej 20 vitesh ne Shqiperi. Qe Elez Biberaj mund te kete kontaktuar fshehurazi Sali Berishen, ose Mehmet Elezin, gjate kohes se komunizmit kjo edhe mund te supozohet…
  Perndryshe, si do themelohej PD nga nje tropojan, Azem Hajdari, nese s’do ishte dora e Biberajt nga pas? E imagjinoni dot kete? Partia e pare opozitare pas 50 vjetesh komunizmi te themelohej nga nje student konviktor nga fshatrat e Tropojes – give me a break!!! – do thonin amerikanet. Ose fakti tjeter, qe Azem Hajdari u spostua dhe ne vend te tij u vendos nje tjeter tropojan (Sali Berisha – i brendshem i regjimit, sic ishte dhe vete filozofia e z. Biberj per te rrezuar komunizmin ne Shqiperi), flet per ate se i gjithe skenari mund te kete patur nje mastermind nga Tropoja, nje tropojan te fuqishem qe jetonte diku ne Perendim. Dhe natyrisht, tropojan me te fuqishem se z. Biberaj nuk kishte ne ate kohe pertej/ketej Atlantikut.

  Ronald Reagan qeverisi gjate viteve 1981-1989, dhe njihet si Presidenti qe i dha “grushtin” e fundit komunizmit. Kjo nenkupton faktin se administrata e tij duhet te kete investuar shume ne kete aspekt, dhe ne vijim te kesaj linje, ndoshta dhe per te kompromentuar individe te caktuar ne Shqiperi.
  Te mos harojme faktin se z. Biberaj kishte parashtruar direkt para Presidentit Reagan pikpamjet e tij per rrezimin e komunizmin ne Shqiperi, pra ai ishte nje figure e rendesishme ne kete aspekt, dhe ndoshta mund t’i jete dhene dore e lire per te vepruar.

  Po si mund te jete takuar Biberaj me Sali Berishen/Mehmet Elezin gjate dekades se fundit te komunizmit ne Shqiperi (’80-’90), nese me te vertete jane takuar? Dhe a ka ndikuar ne kete aspekt linja malazeze e gruas se Berishes per te lehtesuar kontaktin? A ka interferuar ne kete histori UDB meqenese ne ate kohe ishte nje sherbim aleat me sherbimet sekrete perendimore? Cfare roli kane patur njerezit e gruas se Berishes ne Beograd (UDB)?… e shume e shume pyetje te tjera, por natyrisht pa pergjigje…

  A ka dore z. Biberaj ne pasojen e 21 janarit? Pse Berisha duket kaq i fuqishem ne Washington dhe pse mbrohet edhe kur ben te 99t? Pse demokratet ne pushtet ne SHBA heshten per 21 janarin? Kush republikan i fuqishem (nga te kohes se Reagan dhe BUSH-ATEVE) ne SHBA eshte prapa Berishes, ose Biberajt, qe influencon direkt ne administraten e sotme amerikane?… A benefiten njerezit e Berishes ne Washington me perqindje korrupsioni nga Shqiperia?

  Dhe e fundit, nese sa me siper eshte e vertete, kur do mbaroje i ashtuquajturi “mallkim tropoje” per Shqiperine?

  Pikerisht Edi RAMA mori votat ne 23 qershor 2013 per ti hequr kete mallkim tropoje shqiptareve por me sa shohim koha per denimin e Berishes nga Rama ka kalur dhe qendrimi I tij I fundit me guvernatorin quhet nenshkrim I kaputillimit te tij pa kushte ndaj kartelit criminal te berishajve.

  Zoti Obama beri nje hap kurajoz ditet e fundit ne lidhje me aktivitetin e dyshimte te Cia-s ne torturat ilegale karshi te burgosurve.
  K a ardhur koha qe kongresi amerikan te marre ne shqyrtim dosjen e shqiperise per te vene ne shqyrtim aktivitetin antishqiptar dhe antiamerikane te treshes 2B=biberaj-berishe dhe aktivitetin e tyre te lexueshem proserb.
  Me ndryshe:
  Mund ti quaje nje diplomat amerikan dy vrasesit e 21 janarit njerin Burre shteti dhe tjetrin yll ne ngjitje pa patur ca elez bibere ne amerike qe krijuan monstren berishe dhe po e mbrojne ne menyre te shemtuar dhe sot e kesaj dite duke na tallur me figura groteske si Nishani,Meta ,Rama
  A mund te te bashkjetoje doktori kriminel me piktorin qe po ben nje tradheti kriminale ?!
  Kush eshte zgjidhja ?
  Hapja e dosjeve nga admistrata amerikane te dyshes 2B (BIBERAJ-BERISHE ) per 2 prillin 1991 dhe atehere do gjendet qeni I ngordhur berisha prapa hekurave qe do jete dita e clirimit te shqiperise nga nazi-berishizmi dhe elezbiberizmi. Kjo do jete dhe dita e pare e normalizimit te marredhenieve reciproke dhe dinjitoze midis amerikes dhe shqiperise.

  Nuk eshte faji im qe zyrtare amerikane dhe europjane
  qe merren me provincat shqiptare,te perndjekurit politike qe lepije persekutoret e tyre si dhe shoqeria civile ne shqiperi qe e shkaterruan shtetin shqiptar nga themelet..jane keto arkitektet e ringjalljes enver hoxhes dhe jo komentet e mia.une e hodha nje here enverin ne shkurt 1991..tane eshte rradha e sali zeherrit

  Gezuar i nderuar vitin e ri 2015 pa syzet e serbishtfolesit biberaj dhe mergates se tij te qyqeve

  Reply to this comment
  • JOY -72 January 1, 19:57

   EHO- qeke aq palle sa rruzulli tokesor duket si top futbolli para teje ,,,,,,,enver pede-ja nuk ndertoi asnje gje i ndertoi populli me pune vullnetare ose me dhune ,,,,sa per trimerite e atij idhullit tend do te them qe ka qene vegel e anglezve deri ne 80-ten pastaj filloi te luante me 2 porta edhe me ameriken,,,,po nuk ke faj se ti je i brymosur me veprat e tij qe i mban akoma ne shtepi biles i rilexon here pas-here se te ka pas bo baba informacion politik cdo dite te hene ne 7 temjesit…….politileganat e sotem jane eksperimentet e dulles djemte e dulles jane aksioneret me te forte sot per sot ne shqiperi dhe si per cudi nuk flet asnje media per ta jane rothchildet e shqiperise,,,,,,,prandaj leri deklaratat e pleniumeve qe ti ka mesu baba edhe mos na boj propagande se jena deri ne fyt me kta legenat edhe ti mungoje,,,,,,,sa per dijeni info-analitike nuk e njoh por do te thoja qe eshte nder te vetmit me shtylle kurrizore ne kete forum te tjeret jane ‘njeri i ri ‘ qe eksperimentoi ai trimi pederast para 30 vjetesh,,,,,,,,!!!!!!!!!!

   Reply to this comment
 15. info-analitike January 1, 11:33

  Ne s’gaboj ti e ke zakon qe nderron nofke duke kaluar nga Besiana Gushi deri tek Xume….
  Ke shume kontradikta me vetveten sepse nisesh me “anal” kalon tek “i nderuar” per te vazhduar me “halene”. Me sa duket idhtaret e enverit kane si emerues te perbashket gjuhen e fyerjes e te denigrimit qe i ka mbetur si dhurate nga lufta e klasave.
  Zotrote nga anti enverist deri ne ’97 na qenke kthyer ne enveristin me te flakte aq sa ke vendosur ta dekorosh ate si “zotin mbi toke” dhe aq me teper nuk kupton perse njerezit e trajtojne me aq urrejtje e percmim. Me sa duket harron se cfare i beri krimineli enver hoxha elites se kombit dhe atyre qe nuk uniformoheshin mendive te partise dhe enverit.
  Nuk e di se cfare te ka bere Biberaj qe paske mbushur nje faqe referat por jane gjera qe duhet te kishe zgjidhur me te e jo me mua.
  Une shkruaj me te njejten nofke gjithmone e nuk kam nevoje ta nderroj ate per te luajtur kukamshefthi me njerez si ti.
  I besoj pak ketyre intervistave e proceseve mediatike te tipit te Izet Haxhise sidomos kur behen nga nje gazete propagandistike si “Dita”. Ai u pergenjeshtrua per disa episode nga vete deshmitaret e tyre ngjarjeve pikerisht ketu tek “Dita”, .
  Po riperseris ate cfare kam shkruar: e keqja e ketij vendi eshte mungesa e nje “Nyrembergu” ku te ishte ndare shapi nga sheqeri; atehere nuk do te lexonim me perralla me “heroizmat” e Enverit si keto te tuat. “Trimerite” e Enverit i provuan shume mire shume prej shokeve te tij te armeve qe rane pre e dhunes se tij.
  Dokumenti me i rende i krimit te Enverit jane ato filmimet qe mund te shohesh akoma ne youtube. Sa per shkolla e elektrifikim ato u bene me qellim qe propaganda enveriste te mberrite ne cdo kend te Shqiperise e jo sepse mendohej e mira dhe zhvillimi i vendit perndryshe nuk do te kishim pare ato skena apokaliptike te ikjes ne mase nga ferri i enverit.
  Keto teorite e tua konspirative me duken me shume si barcaleta te stisura. kam pasur rastin te te lexoj e te kuptoj se njohurite e tua jane se shumti disa kopjime nga interneti ose refrene copezash te perseritura shume here te perzjera me paranoja e tua personale kunder njerit apo tjetrit sic po ben edhe ne rastin tim ku qellimisht me ngaterron me dike tjeter.

  Reply to this comment
  • Pellazgu January 1, 12:10

   @info analitike

   Je gabuar me EHO, EHO-2, etj., sepse nuk ka lidhje me BESIANA GUSHIN, alis JOZEFINA TOPALLOVIÇIN, alias …, alias Xume Protopapa. EHO është mashkull enverist, siç duket nga mënyra sesi shkruan, çka nuk përputhet fare me mënyrën sesi shkruan e femra e çartur që fshihet pas BESIANA GUSHIN, alis JOZEFINA TOPALLOVIÇIN, alias …, alias Xume Protopapa…

   Reply to this comment
 16. Pellazgu January 1, 14:38

  Nga të gjitha faturat që na paraqitur Artan Lame (për të cilat e falënderoj, sepse na shuan një kërshëri për çastet historike të vendit tonë.), më e bukura është ajo në ngarkesë të z. Ndrek Kaçulini. Shpjegimi që z. Lame bën në fundin e kësaj fature është treguesi më i mirë sesi drejtuesit e lartë të shtetit të sotëm janë për të qarë hallin nga shumë pikëpamje. Nuk e ndaj dot nëse zoti Lame kërkon të bëj sikur nuk kupton, apo nëse vërtet aftësinë e të kuptuarit e ka shumë të cekët. Në këtë faturë, së cilës ky “historian” me arsimim gjeologjiku i ka vënë në fund shënimin ““Pastaj edhe gjermani iku dhe erdhi Komandanti, bota u përmbys nga themelet, por fatura është faturë. Në këtë faturë të gushtit 1946, KESH-i komunist kërkon pagesën e energjisë së harxhuar që në kohë të gjermanit.”, që daton 22 GUSHT 1946, thuhet se z.Kaçulini duhet të paguaj konsumin e energjisë elektrike për periudhën MARS 1944 – QERSHOR 1945, çka e hedh poshtë vetë këtë shënim euforik-propagandistik që ka vënë z. Lame.
  Nëse do t’u rrimë termave të përdorur në atë shënim, “kur iku gjermani dhe erdhi “komandanti”” (të bën për të vjellë ky term i përdorur nga ky gjoja dashamir i demokracisë) ishte data 28 Nëntor (Jo 29 Nëntor, sepse më 28 qeveria provizore hyri në Tiranë dhe mori drejtimi e vendit), çka lë të kuptosh se më 29 ose ajo ndërmarrje u kaloi në administrim këlyshëve të kuq të “komandantit”, ose ishte jashtë funksioni, për shkak të arsyeve objektive që lidhen me situatën në atë kohë. Përse të mos i kishin shkuar fatura (ose të mos ishin paguar) prej mbi dy vjet? Si mund të ndodhte kjo?
  – Së pari, zoti Lame thotë se në “gusht 1946, KESH-i komunist kërkon pagesën e energjisë së harxhuar që në kohë të gjermanit”, por “harron” të vërë në dukej se nuk po kërkon vetëm atë, por po kërkon edhe atë të konsumuar nga DHJETORI 1944 – QERSHOR 1945, kur “kularin gjerman” në qafën e shqiptarëve e kishte zëvendësuar kulari “komandant”. Si ka mundësi që nga dhjetor 1944 – gusht 1946 nuk i është dërguar faturë zotit Kaçulini, por kujtohen pas mbi një vit të kërkojnë pagesën për energjinë e qershorit 1945?
  – Së dyti, përse Administrata Shtetnore e Elektrikut (AESh) të kërkonte borxhet e qytetarëve ndaj Shoqërisë Elektrike Shqiptare Anonime (SESA)? Mos vallë faturimin “me të futur” e kemi peshqesh nga ajo kohë dhe nuk është djallëzi e këtyre 20 viteve të fundit?
  – Së treti, përderisa një faturë e gushtit 1944 tregon se SESA i ka dërguar faturë të rregullt zotit Mati Koliqi, përse ta ketë lënë pa ia dërguar z, Kaçulini të paktën për atë muaj?
  Nëse do të nisemi nga fatura e muajit gusht 1944 në ngarkim të z. Koliqi, s’do shumë mend që ajo i është dërguar edhe z.Kaçulini, që, nëse, nuk e ka paguar, nuk mund të krijonte borxhe për muajt në vijim, sepse do t’i kishin prerë furnizimin. Ndaj kjo faturë që z.Lame e ka publikuar për të na treguar se shteti t’i merr të prapambeturat, më shumë se këtë, vlen që të na kujtojë se shteti shqiptar vijon me arbitraritetin e tij, qysh prej 70 vitesh. Edhe atij të shkretit në atë kohë i kanë vënë një gjobë, mu ashtu siç ka ndodhur me shumë shqiptarë në vitin 2014, kur u kanë shkuar fatura me detyrime absurde, të cilat nëse nuk i paguan “përfundon në burg”…

  Reply to this comment
 17. EHO-3 January 1, 14:55

  per komentuesin info anali & pellazgu

  Te nderuar : gezuar viti ri 2015 dhe u largofshit sado pak nga idete tuaja nekrofile per sistemin e 1945-1992 dhe te hapni syte per monstruozitet e 1992 e deri ne dite tone qe keni habitur me boten se me sjelljet tuaja keni vertetuar “nacertanien ” serbe se shqiptaret nuk kane aftesi shtet formuese dhe e kane arritur ate me Berishovicin qe vazhdon akoma te beje ligjin mbi donkishotin edi rama dhe sanco pancon ilir meta.

  Nuk ju paska zene zene gjumi per vitin e ri duke menduar nese jam Xhumja apo Gushja qe me kujtoni hafijet e dhjera te sigurimit shtetit shqiptar qe nga koci xoxe,kadrihazbiu,fecorrshehut,gazidedes,fatos kosit e deri te plehrat malezeze t e vrrakes si visho ajazi.

  Aresye e vetme e ketyre komenteve eshte se dhe ne nje fushe ku ai sistem beri mrekulli me punen e shqiptareve te ndershem dhe te burgosurve ju akoma derdellisni si njerez “out dhe order”.

  Beni pak pushim te nderuar reptile enverofagos…..

  Keni cerek shekulli qe akoma nuk e keni mundur ate enver “atomikun” sepse ju jo vetem nuk dini ta mposhtni ate te vdekur por dhe sa ishte gjalle i ……lesht dhe e pesoi populli qe nga nje ane e shtypte enveri nga krahu tjeter i bente embarko amerikani elezbiberi.

  Eshte turp , antihumane dhe anti shqiptare te mbyllesh syte para krimeve te gerdecit dhe 21 janarit te saliserbit dhe te “masterbosh” me ato dokumentaret e enverit te viteve 40 50-60 deri sa prune dhe papen e shkrete qe i kishin futur prapa kurrizit 40 martiret …

  Eshte turp , antihumane dhe anti shqiptare qe kanibalet e enver hoxhes si pellazgu & company vazhdojne akoma luften artificjale kunder fantazmave te komunizmit kur vete shteti amerikan me shtetin e kubes po lidhin marredhenie dipllomatike….kure me Kinen Komuniste te Maos shokut te armeve te Enverit vazhdon muaji i mjaltit me amerikanet edhe pas kane shtypur ne Tien An Men mijra protestues me tanke…

  Propoganda e shfrenuar me permasa kozmike kunder enverhoxhes e elezbibereve ne amerike dhe e pellazgeve ne shqiperi i ka ka kaluar kufinjte njerzore se fansat e tij nuk i kalojne 1 mije veta….Poooooor…..ato qe mendojne se shteti enver hoxhes apo dhe i zogut qofte dhe shteti ne kohen e fashizmit ishte funksional dhe kete tregon Artan Lame qe dhe ne komunizem,fashizem,zogizem njerzit paguan detyrimet se ishin njerez me edukate

  Kurse sot ne kohen e pushtimit nga barbaret dhe talebanet e saliserbit ,pellazgut,infoanalit dhe xhume protopapes kafshet kane dale nga kontrolli sic thoshte i ndjeri trebicka te cilen gestapo e shkelzen berishes e egzekutoi si te fimi “Godfather”

  I nderua enverofagosi pellazg !

  Ne betejen e luftes se ftohte midis enverhoxhes dhe perendimit nuk eshte mire te ndegjojme vetm kundershtaret e tij si elezbiberet,fatoslubonjen,hamitmatjanet,xhaferrdevat,blendifejzite e esat pashe tradhetarit sepse ka konflikt interesi pasi keto armiq te tij kane te drejten e tyre ta denigrojne figuren e tij dhe nuk i paragjykoj eshte 100% e drejte e tyre.

  Eshte e besueshme nje pale e trete dhe une kam zgjedhur per ilustrim Indro Montanelin nje nga ikonat e gazetarise boterore me prirje fashiste qe pasi e demaskon fuqishem Enverhoxhen ne nje liber te tij jep dhe keto ane pozitive te tij qe i ke me poshte te sintetizuara nga orgjinali

  Indro Montaneli per Enver Hoxhen

  -burri i shtetit më jetëgjatë përsa i përket ushtrimit të pushteti

  -e fitoi pushtetin si partizan

  – e bëri Shqipërinë të papenetrueshme prej askujt, përfshirë SHBA-të.

  -ishte edhe një situatë që i justifikonte persekutimet

  -Shqiperia pas 1945 ishte tokë e lakmuar për pushtim. Greqia e mbështetur nga Perëndimi donte Epirin.

  -Jugosllavia e mbrojtur nga Stalini, që atëherë kishte një dobësi për Titon, kërkonte Shkodrën dhe gjithë veriun.

  -Hoxha nuk kishte në anën e tij askënd kur u paraqit në Konferencën e Paqes. Nuk kishte asgjë tjetër, veçse kurajës

  -Prozelitë e para i bëri vetëm me mbarimin e luftës, por i bëri në emër të Shqipërisë dhe jo në emër të komunizmit

  -në emër të Shqipërisë foli edhe në Konferencën e Parisit duke zbuluar mes të tjerash një nuhatje prej politikani race.

  -Ishte i pari që ndjeu ndarjen mes Stalinit dhe Titos dhe luajti bukur

  -për të shpëtuar pavarësinë e Shqipërisë kishte nevojë që Shqipëria të ishte e bashkuar

  -ky vend në fakt nuk kishte qenë kurrë i bashkuar as prej race, as prej gjuhe, as prej feje. U bashkua nën Hoxhën

  -Hoxha arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, … ndoshta është më mirë që të mos hetohet si i bashkoi.

  -kur pati në dorë vendin e tij të vogël, Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.

  -Iu afrua Stalinit për t’u mbrojtur nga Tito që e kishte në kufi.

  -Hoxha ka ditur të bëjë të funksionojë edhe vetë komunizmin. Dhe kjo duhet besuar.

  -nuk kishte dobësitë dhe salltanetet e Causheskut apo Kim II Sungut

  -në publik shfaqej rrallë

  -ishte e vetmja xhaketë komunisti e nomenklaturave që nuk mbante medalje deri në kërthizë.

  –pas vdekjes një boshllëk më të madh sesa vendi që zinte ndërkohë që ishte ende ne jetë.

  E fundit nje “sekret”
  Pa u futur saliserbi ne burg per mijra krimet e tij ,e keni te kote te merreni me enver hoxhen sepse berisha dhe ato qe mbeshtesin akoma ate ne adriatik apo atllantik po i rrisin lavdine atij qe nuk e munden as te gjalle as te vdekur…Tung

  Reply to this comment
 18. info analitike January 1, 17:38

  EHO-n

  Me vjen keq se e paske kaluar Vitin e Ri duke u shkrire per “kanibalin” shqiptar. Me dukesh tashme i kapur nga deliri sepse elozhe te tilla nuk ia ka bere as Nexhmija e as femijet e tij. Te terhiqka analja dhe e kuptoj perse te paska kapur dashuria e madhe per kumandarin, i cili ndante te njejtin pasion. Jo me kot thuhet : De gustibus non disputandum est”.

  Reply to this comment
 19. Pellazgu January 1, 17:45

  @EHO-3

  Po vijove duke i shtuar nofkës EHO (Enver Hale Hoxha) numra nga pas kushedi se ku do përfundosh kështu si e ke nisur…
  Të kthehem tek komenti yt i fundit, që tregon se qenke fort i dashuruar me qenin Enver, aq sa çdo person që e quan atë kriminel ta konsiderosh “enverofagos”. Nuk e di nëse ke aq kulturë historike sa të jesh në dijeni të faktit që epiteti “turkofagos” (turkngrënës – fjalë për fjalë) iu vesh Nikita Stamatelopullit në betejën e fshatit Dolinë, ku Stamatelopulli luftoi në krye të 300 “palikarëve” gjatë rrethimit të Tripolizës (luftë në të cilën grekët dhe shqiptarët luftuan në drejtimin e Theodhor Kolokotronit) dhe pasi shfarosi turqit mori epitetin “turkngrënës”, apo thjesht e ke me të dëgjuar si shprehje. Nuk e bëra kot këtë parantezë, por përqasja që bën, duke më quajtur “enverofagos” nuk më pëlqen hiç. Dhe e di pse? Sepse, po ta përkthejmë sërish fjalë për fjalë, i bie që unë të jem emverngrënës. Jo mor EHO-me numrin sa të duash ti. Unë nuk mund të jem “enverofagos”, sepse nuk i përtyp dot plehrat.
  Së dyti, pse je lodhur të më tregohesh mua me kulturë, me një material të kopjuar nga ndonjë faqe interneti, çka vërehet lehtësisht nëse do shihet se ti përdor “e” në vend të “ë”, duke e dhunuar drejtshkrimin e shqipes, kurse paragrafët e renditur respektojnë drejtshkrimin. Në fakt i ke kopjuar nga një koment i “unknown soldier” në blogun e artikullit të DITA-s “Figura e Enverit ka nevojë për studim serioz që të paraqitet e vërteta”, të datës 19 nëntor. Edhe enveristi trupjerdhur “unknown soldier”, njësoj si ty, shfaq të njëjtat probleme drejtshkrimore në komentin e tij. Të jeni i njëjti person vallë, i cili e ndërron emrin për t’iu fshehur armikut të “kllasës”?!. Vetëm një gjë ndryshon. Ai çdo paragraf e shkruan me numra në fillim, kurse ti ke hequr numrat dhe ke lënë vetëm vizën ndarëse…
  Jo, jo ti nuk je vetëm “unknown soldier”. Ti je edhe komentuesi me nofkën “im”, që në datën 14 nëntor, tek forumi shkrimit të TEMA-s “Mukje, nëntor 2014”, ke bërë “helaq” Pëllumb Kullën, duke shkruar një koment pothuaj të ngjashëm me atë këtë që më ke adresuar mua në gjysmën e komentit më lart. Edhe aty përdor epitetin “enverofagos”, për Kullën, ashtu siç bëre edhe me mua. Në fakt më bën nder se më përqas me një figurë të njohur si Pëllumb Kulla!
  Me një fjalë, disa qypa enveristë kopjojnë njëri-tjetrin duke masturbuar mendërisht me transformimin e thënieve të një personi me reputacion
  Tani o qyp enverist, që je ngatërruar kot me mua, sepse thjesht sqarova @info analitike se ti nuk ke lidhje me @BESIANA GUSHIN… etj., të kalojmë tek shkrimi i Montanellit, prej nga, në një mënyrë tipike katundaro-komuniste (nuk po them djallëzisht, sepse jeni të trashë dhe s’mund të jeni djallëzorë.) janë huazuara jo të plota fjalitë.

  1 – Ti shkruan “burri i shtetit më jetëgjatë për sa i përket ushtrimit të pushteti” dhe “e fitoi pushtetin si partizan”, ndërsa Montaneli shkruan: “Ishte i fundit i stalinistëve dhe burri i shtetit më jetëgjatë për sa i përket ushtrimit të pushtetit. E fitoi pushtetin si partizan dhe e mbajti më gjatë se Franko dhe Salazari”. E di ti kush lanë qenë Franko dhe Salazari? Kanë qenë diktatorët e Spanjës dhe Portugalisë dhe përqasja me ta, duke e nxjerrë “fitimtar” Enver Hale Hoxhën, do të thotë se ishte diktator më jetë gjatë, pra që ka bërë më shumë dëme në kohë…
  2 – keni harruar të shkruani se Montanelli thotë “Si e ka qeverisur Hoxha vendin e tij, ende nuk dihet”.
  3 – Ti shkruan “e bëri Shqipërinë të papenetrueshme prej askujt, përfshirë SHBA-të”, ndërsa Montaneli shkruan: “Për regjimin e tij tani për tani mund të thuhet vetëm ajo që De Custine thoshte një shekull e gjysmë më parë për atë të Carit: që kalonte gjysmën e kohës duke penguar që lajmet nga jashtë të hynin brenda; dhe gjysmën tjetër që lajmet e brendshme të dilnin jashtë. Hoxha e bëri Shqipërinë të papenetrueshme prej askujt, përfshirë SHBA-të.”. Pra, Montanelli paranojën e Enveres e krahason me atë të Carit. Pasi të dy rrekeshin të ndalonin futjen dhe daljen e lajmeve në vend! Pra të “papenetrueshme” në kuptimin e territ diktatorial.
  4 – Ti shkruan “ishte edhe një situatë që i justifikonte persekutimet”, ndërsa Montaneli shkruan: “Dhe nga kjo fshehtësi mbërrinin zëra për persekutime alla-Pol Pot, për spastrime të përgjakshme dhe kampe asgjësimi. Mundet që diçka e tillë të ketë ndodhur gjatë epokës hoxhiste, por ishte edhe një situatë që e justifikonte, apo të paktën e shpjegonte”. Ke harruar përqasjen me krimet e Pol Potit dhe kampet e asgjësimit!
  5 – Ti shkruan “Shqipëria pas 1945 ishte tokë e lakmuar për pushtim. Greqia e mbështetur nga Perëndimi donte Epirin. Jugosllavia e mbrojtur nga Stalini, që atëherë kishte një dobësi për Titon, kërkonte Shkodrën dhe gjithë veriun. Hoxha nuk kishte në anën e tij askënd kur u paraqit në Konferencën e Paqes. Nuk kishte asgjë tjetër, veçse kurajës.”, ndërsa Montaneli shkruan: “Pas ikjes së gjermanëve dhe italianëve Shqipëria ishte për pak kohë, nga fundi i luftës deri në Konferencën e Paqes, tokë e lakmuar për pushtim. Greqia e mbështetur nga Perëndimi donte Epirin. Jugosllavia e mbrojtur nga Stalini, që atëherë kishte një dobësi për Titon, kërkonte Shkodrën dhe gjithë veriun. Hoxha nuk kishte në anën e tij askënd kur u paraqit në Konferencë. Nuk kishte asgjë tjetër, veçse kurajës që arrinte deri në arrogancë. Nuk ishte askush atëkohë dhe askush nuk e njihte. Ishte diplomuar në Shkencat Natyrore në Francë ku kishte gjetur tri dashuri, të cilave u qëndroi besnik gjatë gjithë jetës së tij: Marksizmin, Moet Chandon dhe gratë e hedhura. Sapo u kthye në Shqipëri për të bërë profesorin, u përzu nga katedra për idetë e tij dhe themeloi Partinë Komuniste, në të cilën ishte për shumë kohë president, sekretari i përgjithshëm dhe ndoshta për ca kohë edhe anëtar i vetëm.”. Pra, Montaneli thjesht ka bërë një konstatim historik, duke përshkruar dhe veset e këtij plehu, siç ishin dashuritë për shampanjën e famshme dhe të shtrenjtë Moet Shandon dhe gratë rrugaçe, ndërsa ti mundohesh t’i paraqesësh si “bëma” të Enveres perverse!
  6 – Të vetmet gjëra që i shkruan pa shtrembërim janë këto fjali, ku Montaneli e “vlerëson” Enveren tënde: “Prozelitë (Vë bast se ti as që e di se “prozeli” do të thotë “konvertim rishtas në një fe të re”) e parë i bëri vetëm me mbarimin e luftës, por i bëri në emër të Shqipërisë dhe jo në emër të komunizmit, në emër të Shqipërisë foli edhe në Konferencën e Parisit, duke zbuluar mes të tjerash një nuhatje prej politikani race. .”
  7 – Ti shkruan “Ishte i pari që ndjeu ndarjen mes Stalinit dhe Titos dhe luajti bukur”, ndërsa Montaneli shkruan: “Ishte i pari që ndjeu ndarjen mes Stalinit dhe Titos dhe luajti bukur duke i ofruar Moskës shërbimet e tij”. Pra, thotë se ai ishte një pleh i cili shiste edhe nënën e tij për përfitime personale, duke iu ofruar edhe armikut tradicional të kombit shqiptar: rusëve!
  8 – Ti shkruan “ky vend në fakt nuk kishte qenë kurrë i bashkuar as prej race, as prej gjuhe, as prej feje. U bashkua nën Hoxhën. Hoxha arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, … ndoshta është më mirë që të mos hetohet si i bashkoi.”, ndërsa Montaneli shkruan: “Por për të shpëtuar pavarësinë e Shqipërisë kishte nevojë që Shqipëria të ishte e bashkuar; ky vend në fakt nuk kishte qenë kurrë më parë i tillë as prej race, as prej gjuhe, as prej feje. U bashkua nën Hoxhën. Mbi mënyrat me të cilat Hoxha arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, babai mitik i një atdheu po aq mitik shqiptarësh, ndoshta është më mirë që të mos hetohet”. Pra, Montanelli na thotë më mirë të mos hetohet mbi mënyrat, sepse nga ai hetim dalin zullume që mendja njerëzore nuk i ka imagjinuar! Nuk thotë që Hoxha ishte më i zoti se Skënderbeu, – siç rrekesh ta paraqesësh ti, por që dhuna e përdorur prej tij nuk ishte ushtruar mbi shqiptarët as në kohën e Skënderbeut. Skënderbeu nuk kërkoi t’i bashkonte me dhunë, kurse perversi yt e ushtroi atë dhunë!
  9 – Ti shkruan “kur pati në dorë vendin e tij të vogël, Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe. Iu afrua Stalinit për t’u mbrojtur nga Tito që e kishte në kufi. “, ndërsa Montaneli shkruan: “Fakt është që, që kur pati në dorë vendin e tij të vogël, Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe. Iu afrua Stalinit për t’u mbrojtur nga Tito që e kishte në kufi. Por kur Hrushovi mohoi Stalinin, ai mohoi Hrushovin dhe zgjodhi si mbrojtës Maon, i cili nuk mund ta mbronte kushedi sa dhe pas pak kohësh e mohoi edhe atë. Ujku i vetmuar nuk kërkoi tufë tjetër. Dhe vetëm grushti i hekurt me të cilin mbajti të bashkuar vendin e tij mund të shpjegojë faktin që vdiq pothuajse 80 vjeç, në shtratin e tij dhe akoma në detyrë.”. Nuk ka nevojë për koment, ky përshkrim që e nxjerr Enver hale Hoxhën një lavire politike!
  10 – Duke pasur dëshirën paranoiake që ta paraqesësh Enverin tënd me nota pozitive, ti shkruan fjali të shkëputura dhe pa lidhje nga shkrimi i Montanelit: “Hoxha ka ditur të bëjë të funksionojë edhe vetë komunizmin. Dhe kjo duhet besuar. … nuk kishte dobësitë dhe salltanetet e Causheskut apo Kim II Sungut”, ndërsa Montaneli shkruan: “Të huajt e paktë që vizituan Shqipërinë thonë se Hoxha ka ditur të bëjë të funksionojë edhe vetë komunizmin. Dhe kjo duhet besuar. Shqipëria është një vend arkaik dhe baritor ku nuk mund të bësh pasuri, por varfëria është shpërndarë në mënyrë të barabartë; dhe deri këtu, komunizmi ia doli mbanë. Por komunizmi i pëlqente Hoxhës, edhe pse i jepte instrumentet e pushtetit absolut. Hoxha nuk e fshihte vokacionin për kultin e personalitetit. Ishte një satrap edhe ai. Kishte karakter gjaknxehtë, por nuk kishte dobësitë dhe salltanetet e Çausheskut apo Kim II Sung-ut”.
  11 – Sërish shkruan fjali të shkëputura dhe pa lidhje nga shkrimi i Montanelit: “në publik shfaqej rrallë. … ishte e vetmja xhaketë komunisti e nomenklaturave që nuk mbante medalje deri në kërthizë”, ndërsa Montaneli shkruan: “Kërkonte bindjen më absolute, por në publik shfaqej rrallë dhe xhaketa e tij ishte e vetmja xhaketë komunisti e nomenklaturave që nuk mbante medalje deri në kërthizë”.
  12 – i shkruan pa kuptim: “pas vdekjes një boshllëk më të madh sesa vendi që zinte ndërkohë që ishte ende ne jetë. “, ndërsa Montaneli shkruan: “Nuk besoj se hoxhizmi mund t’i mbijetojë Hoxhës dhe as nuk mendoj se pasardhësi i tij kushdo qoftë ai, mund ta mbajë Shqipërinë në pozicionin e “izolimit (le të themi) të mrekullueshëm”, në të cilin Hoxha e kishte vendosur në planin ndërkombëtar. Siç ndodh me disa burra shteti proporcionalisht të sproporcionuar me shtetin që përfaqësojnë, Hoxha do të lerë pas vdekjes një boshllëk më të madh sesa vendi që zinte ndërkohë që ishte ende ne jetë. Dhe, boshllëqet në raportin mes forcave politike janë gjëja më e rrezikshme që mund të ndodhë.”.

  Kjo është ajo çka Indro Montaneli ka shkruar në vitin 1985, në datën 12 prill, pra vetëm një ditë pasi ajri i shqiptarëve nuk do ndotej më nga kundërmimi helmues i këllirës me emrin Enver Hoxha dhe ajo ato fragmente të shkëputura nga shkrimi origjinal, me të cilat mundohesh të na thuash se madje edhe një ish-ithtar i Musolinit na e paska vlerësuar Envere buçen!

  Tani po të them unë një “sekret”: Ai hale që ti adhuron nuk mund të jetë i lavdishëm vetëm në mendjet tuaja të sëmura, kurse ne të tjerët e pshurrim çdo ditë në hale. E ke marrë vesh që kanë shiten WC me portretin e tij? Ashtu e kam unë. Ti nuk mund ta dish sesa kënaqem sa herë shkoj të dhjes në banjë. Më bëhet zemra mal nga gëzimi kur i bëj atij mbi surrat një top muti sa një mal!
  Sa për futjen në burg të atyre që kanë bërë krime, jam plotësisht dakord me ty. Madje unë jam që të futen të gjithë kriminelët: të djeshëm e të sotshëm dhe jo vetëm ata që urren ti more

  Reply to this comment
 20. info-analitike January 1, 18:51

  Pellazgu,

  Te pergezoj per durimin qe ke treguar per t’iu pergjigjur EHO-n, dhe me vjen keq qe per nje shpjegim qe bere ndaj komentit tim te meparshem ky te paska vene ne shenjester.
  Ky nuk hyn as tek kategoria e nostalgjikeve por ajo e patologjikeve filo enveriste qe jane gati te vrasin edhe nenen e tyre per ti shprehur besnikerine kumandarit.
  EHO-n akoma dhe sot arsyeton me te njejten menyre propagandistike si te kohes se qofte largut. Eshte me mire te lihet ne delirin e tij sepse kam pershtypjen qe do te vazhdoje te shkruaje kilometra me komente te kopjuara sa andej kendej.

  Reply to this comment
 21. EHO-4 January 1, 19:22

  per komentuesin pellazgu & company

  l Nderur qenke bere si ato hafijet e sigurimit per te gjetur “armiqte” e popullit” ne forumet on line dhe i paske vene mikroskopin mijra komenteve per te gjetur sabotatoret e demokracise.Germo pellazgo germo se aty do gjesh qenin e ngordhur…

  Nuk e pame kete trimerine tende kaq te madhe per 40 vjet qe kur ju shtypi enveri atehere dhe benit shurrne ne breke dhe tani behesh karaduz me nje te vdekur prej 3 dekadash.

  Nuk e kuptoj nga kush ke frike qe nuk del me emer orgjinal por je kthyer si nje diktator forumesh qe kercenon njerzit..Nqs qenke kaq i rrezikshem mud te tregoj dhe marken e briskut dhe shkumen e rrojes.

  Nqs se je i perndjekur politik po te deklaroj se ju keni bere 2 krime kunder shokeve tuaj qe dhane jeten apo vuajten ne burgjet e Spacit.

  E para:
  Nuk kerkuat qe diten e neserme te dates 22 mars 1992 te hapnit dosjet e sigurimit shtetit dhe te agjenturave te udb dhe asfalise greke.Jo vetm kaq por sot ju po pranoni te hapen dosjet nga ish persekutoret tuaj qe do gjejne vetem fuksat e lagjeve

  E dyta
  Jeni ju qe prute ne pushtet antishqiptarin me te madh te te gjitha kohrave Sali Berishoviqin
  i cili eshte me i fuqishem tani se kurre

  Nuk eshte faji im qe me hipokrizine dhe friken tuaj karshi kupoles kriminale te parise Tiranes sot gjeni shpetimin duke dhjere si trima ne halete e haleve..

  Reply to this comment
 22. JOY -72 January 1, 20:21

  EHO 4 – me lart kam shkruar 1 koment per ty pa i lexuar te gjitha komentet e tua ,,,,,,dhe mendoj qe paskam harxhuar kohe kot me ty se qenke i parikuperueshem,,,,,,,,edhe plehrat riciklohen kurse ti jo ,,,,,,,,,,,,!!!!!!

  Reply to this comment
  • EHO-5 January 1, 22:00

   per komentuesin JOY-72

   Nuk keni asnje detyrim te harxhoni kohen me komentet e mia dhe nuk keni pse te merrni pozen e profesor doktorrit si puna e Zhelal Mziut qe mbarojne universitetin pa mbaruar te mesmen.

   Ketu behet fjale per miliona dollare energji te pa papaguar qe JOY-72 me kompanine e tij nuk kane shlyer per kete vit dhe shkojne ne miljarda per cerek shekulli

   Mire qe nuk kane takat saliserbi me edirambythpambukun dhe ilirmashtruesin te instalonin ndonje hidrocentarl te hajrit por ato po shesin hidrocentralet per nje “cope buke” te mafja nderkombetare.. qe cenon sigurine kombetare dhe jane objekte strategjike te rendesise vecante Vetem demet nga shitja e Cez-it ne 2009 per qellime elektorale nga mafja berishiane dhe fazllicet e washingtonit kap vleren e 1 miljard dollarve me gjithe detyrimet qe rrodhen nga ky allishverish dhe po aq eshte dhe shifra e energise papaguar.Jo vetem kaq por dhe ky shteti i pjerdhur i Rames nuk mund te rilinde kur fut ne burg njerez per 30 dollare dhe le jashte burgut internafjozet berisha-basha-meta.

   Po te jete per Enverin hajde ta shajme si diktator ,hajde ta shajme si faraon dhe firaun por kur vjen puna per energjine elektrike dhe h/c me fame boterore duhet ta mbyllni ate “shit storme” qe keni cerkshekulli qe e nxirrni si diarre nga goja.

   Reply to this comment
 23. droni January 1, 21:00

  te lumte eho
  vlera e njeriut qendron ne ate sa ben per popullin.
  ENVER HOXHA,
  beri elektrifikim
  beri arsim
  qe tju ndriconte mendjen vetem njerezve,
  ata qe nuk u bene njerez jane sot
  qe vjedhin taksat e popullit te varfer
  e qe lane armen sheshit qe te vritemi
  e shuhemi
  per nje fjal goje.

  Reply to this comment
 24. Pellazgu January 1, 21:36

  @ EHO-4
  E prisja përgjigjen tënde dhe nuk e mendoja aspak të ndryshme, sepse duket sheshit që je një enverist trupeshk, në mos qofsh edhe enverist trupeshk kriminel…
  Unë o E(nver)HO(xha)-4 nuk jam bërë si hafije sigurimi, sepse jo vetëm që s’ma heq dera, siç ta heq ty, por edhe nuk jam aq i zoti në punë të tilla. E vërteta është fakti se ti nuk e di akoma që në internet as mund të kopjosh të tjerët, as mund të shkruash gomarllëqe e të kujtosh se të tjerët nuk e marrin vesh, pasi ato mbeten aty dhe i gjen kushdo, siç i gjeta unë me një kërkim të thjeshtë. Ajo çka del nga ky “debat” i yni është fakti se ti e përdor internetin, por ende se ke marrë vesh se ç’je duke përdorur… I shkreti ti!
  Nuk do t’i isha përgjigjur, në fakt, këtij budallallëku të radhës, nëse nuk do kishe bërë aludimin idiot se qenkam i persekutuar. Unë nuk jam i persekutuar, pasi askush nga familja ime nuk e ka vuajtur ferrin e Enveres tënde deri me burg. Se kemi pasur atë fat të keq, por kjo nuk do të thotë se kundër Enver Halesë janë vetëm të persekutuarit, pasi KUNDËR TIJ JANË TË GJITHË ATA QË KANË TRUTË NË KOKË!
  Së dyti, Sali Berishën e solli në pushtet urrejtja e 3/4 të shqiptarëve dhe jo vetëm unë, që vendosën të votonin për ta çuar në ferr, ku e kishte vendin, murtajën komuniste.
  Megjithatë, po të them një “sekret” sa Berishën e kam urryer më shumë sesa ti, sepse, që nga çasti kur në vitin 1990 donte të kthente studentët në shkollë, e kam marrë vesh se është një bir i denjë i Enverit tënd.
  Mbi të gjitha, si ke kurajën e shkruan sërish dhe nuk kërkon falje, për faktin që, qoftë edhe pa dashje, ke shkruar diçka të pavërtetë. Unë t’i hodha poshtë të gjitha ato gënjeshtra mbi buçen Envere dhe ti e zhvendos debatin në gjëra të tjera. Ose hidhi poshtë si të pavërteta ato që të shkruaj, ose mbylle halenë e mos na e qelb më ajrin me mutin që goja jote e nxjerr pa fre!

  P.S. Si plehër komuniste që je vetëm ti mund të shkruaje: “Nuk e kuptoj nga kush ke frike qe nuk del me emer orgjinal por je kthyer si nje diktator forumesh qe kercenon njerzit..Nqs qenke kaq i rrezikshem mud te tregoj dhe marken e briskut dhe shkumen e rrojes”. Nuk e kam për analfabetizmin në të shkruar, por për mënyrën e patru që tregon se je edhe pa moral, edhe hajvan i pashok. Ti kudo shkruan duke ndërruar nofkën (“për të mos u diktuar nga armiku”) dhe më thua mua pse s’del me emër origjinal? Unë të paktën nuk e ndërroj si ato plakat tek filmi “Dimri i fundit”, që kujtonin se ia hidhnin gjermanit duke u dukur shumë. Edhe ti kështu bën. Me idenë e çartur që të duket sikur janë në qarkullim shumë gomarë enveristë, ndërron nofkën dhe i mbush mendjen vetes se i ke mashtruar të tjerët. Më pas, kur të “çirret maska”, habitesh sesi të “zbuluan” dhe i quan të tjerët sigurimsa…
  Sa për markën e briskut dhe shkumën e rrojes, – meqë m’i përmende, – uro që të mos vijë kurrë ajo ditë, pasi unë të rruaj me gërshërë delesh dhe ti fus në gojë ato që pres. Meqë ti hiqesh trim dhe na shet pordhë gomari sikur paske lesh plot, i bie që të mos e shohë atë bizelen tënde e kësisoj ta pres bashkë me leshin, të cilin, siç të thash më lart, ta fus në gojë bashkë me bizelen e prerë..

  Reply to this comment
 25. Bocari January 1, 23:46

  @echo, infoanalitike. pellazgu
  dua te marr pjese ne diskutimin tuaj duke dhene mendimin tim. Mendoj qe Echo ka te drejte ne mendimet qe hedh, Mendoj se mendimi i tij persa i perket enverit duhet korigjuar ne nje pike. Ai e analizon figuren e Enverit duke ja dedikuar gjithshka atij si person, por te mos harrojme se enveri ishte udheheqesi i nje diktature te proletariatit qe ne vitet qe sundoi ishte pjese e sistemit socialist. Pra kish nje sistem dhe ky sistem u zbatua ne shtetin shqiptar te udhehequr nga diktatori Hoxha. Per sa i perket ato qe thote Echo jam plotesisht dakort, ai sistem kish anet e tija pozitive sic i rrjeshton ai dhe keto jane merite e udheheqesit, i cili per te arritur ato qe u thane me lart udhehoqi me nje dore te hekurt duke shkaktuar shume viktima sic i njohim dhe sot. Por cila diktature nuk shkakton viktima? Kur analizohen figurat e te gjithe prijesve luftarake apo diktatore te gjithe kane sjelle viktima, mjer kujt i ra ne koke. Te gjithe te tjerat qe ai rrjeshton ndertimi i shtetit dhe sukseset ama qendrojne. Ai sjell me te drejte problemin postkomunist 24vjecar te Berishe e Nanos si dhe rolin e Amerikes, dhe jam perseri plotesisht dakort. Mendoj se pa ndihmen e “miqve” te medhenj amerikane, miopise, makuterie dhe mendjelehtesise shqiptare keta “komuniste” bastarde, armiq te atdheut te tyre nuk do te kishin kurre suksesin qe paten ne shkaterrimin e atij shteti naiv socialist. Edhe ato qe shkruajne info analitike dhe pellazgu te para ne kendveshtrimin e tyre qendrojne per mendimin tim, Tablloja e plote e te shkuares dhe te sotmes nuk arrihet duke i kundershtuar mendimet tuaja, por duke i bashkuar si pjese te se teres. Nqs.sistemi komunist do te kish patur sukses, askujt nuk do ti shkonte ndermend te kundershtonte dhe mohonte meritat e tij.
  Neser kur te shembet sistemi kapitalist do numerohen viktimat e krimit ne emer te parase, droges, papunesise, depresionit etj. Pra mendje qe dine te mendojne si puna juaj duhet te harrojne per nje moment qe kane gene shqiptare te kundershtimit, se dime gjithshka me mire se tjetri. Thuhet se edhe budallain degjoje se ne 100 budallalleqe 1 e ka tamam. Pra te nderuar, i kthehem edhe njehere asaj qe thote ECHO, ne jemi sot ne rrezik dhe jemi te shkaterruar me shume se kurre. E keqja e sotme jane qeverite post komuniste, qe shkaterruan jetet tona, atdheun dhe ajo me e keqja te ardhmen e femijeve tane. Kemi fatin e cifuteve, ishalla nuk na zgjat si atyre te endemi 2000 vjet neper bote.
  Kete mund ta arrijme vetem duke biseduar me njeri tjetrin dhe analizuar mendimin e secilit nuk po them pastaj se duhet te bashkohemi dhe te mendojme se kush eshte zgjidhja qe meritojme per sot dhe te ardhmen,

  Reply to this comment
  • Pellazgu January 2, 08:36

   @Bocari

   Personalisht deri dje kam lexuar me qejf disa komente tuat (merret vesh s’mund t’i lexoj të gjitha, por ato që më ka rënë rasti), pasi më ka pëlqyer jo vetëm mënyra e të arsyetuarit, por edhe fryma që përçonin. Thënë këtë, më duhet të theksoj se ky koment i yti më bën të mendoj që, ose alkooli i vitit të ri të ka bërë dëm moj zonjë, ose je një tjetër person që abuzon me nofkën Bocari.
   Pse e them këtë?
   Së pari, strumbullari i këtij debati me qen e ka nofkën “EHO” dhe jo “ECHO”. Të ngatërrohet pak me ekografinë, ndërkohë që nofka e tij lidhet vetëm me Enver pocaqinë.
   Së dyti, kuraja që ke treguar të hysh në një “debat” (e vura në thonjëza, sepse në fakt nuk ka asnjë debat, por u detyrova t’i replikoj plehut EHO, sepse nga maja e analfabetizmit të tij pervers katundaro-komunist kishte marrë kurajën të më përmendte, duke përdorur shprehje fyese në adresën time.) të tillë, duke bërë “ekuilibruesin” pa ekuilibër mendor, mu ashtu siç e konsideronte veten paranojaku Enver Hoxha, që herë hiqej si i pesti i “gjenive” të marksizëm-leninizmit (madje kujtonte se ishte edhe më filozof se Engelsi), e herë e shihte veten si një supergjeni që bota Perëndimore dhe ajo Lindore e sulmonin për vlerat e tij, të bën qesharak.
   Së treti, ku budallai me nofkën EHO është “dëgjuar” nga të dy ne që na përmend në këtë koment tëndin, por por nga 100 thotë 101 gomarllëqe dhe asnjë të saktë. Ty të duket se paska të sakta, ndaj thashë në krye të herës se ose je e pirë, ose nuk je Bocari. Nëse gjykon se ka të sakta, çështja është e thjeshtë. Je njësoj si ai, që ia sheh të mirat “komandantit” të qenve të kuq, prandaj vazhdo të lehësh, madje pa pushim. Të siguroj që nuk do t’i shurdhosh veshët askujt, sepse të mitë të paktën janë mësuar me ham-hamet e zagarëve enveristë.
   Së katërti, të ndaloj të përdorësh në adresën time këtë fjali të mbushur me perversitet intelektual: “Pra mendje qe dine te mendojne si puna juaj duhet te harrojne per nje moment qe kane gene shqiptare te kundershtimit, se dime gjithshka me mire se tjetri”. Unë jo vetëm nuk harroj se kush jam e se ç’gjene kam, por, në të njëjtën kohë, jam i ndërgjegjshëm se e di gjithçka më mirë se ky plehu që kuis si kone e kuqe dhe fyen e kërcënon të tjerët si të ishte ujk dhe më mirë sesa ty që në pozita deliri katundaresk rrekesh të bësh të urtin, duke “ftohur” gjoja “gjakrat” mes nesh. Merre vesh njëherë e përgjithmonë moj zonjë. Unë kundërshtoj çdo kënd që guxon të na rikthejë në jetët tona fëlliqësinë e Enverit dhe të enverizmit dhe nuk mund të shoh në fjalët e tyre asgjë pozitive siç sheh ti, sepse ende nuk jam në kushtet për t’u diagnostikuar si i çartur.
   Së pesti, kjo fjali e jotja është pika që e derdh vazon: “Edhe ato qe shkruajne info analitike dhe pellazgu te para ne kendveshtrimin e tyre qendrojne per mendimin tim”. Pra, sipas teje, për një njeri që dihet botërisht se ka bërë krime monstruoze, paska edhe një këndvështrim tjetër të kundërt me tonin? Sipas teje, nëse ne themi që Enveri ka qenë diktator gjakatar, kjo qëndron nëse e sheh në këndvështrimin tonë?! Nuk e di për @info analitike (sepse s’mund të flas në emër të askujt), por, në këndvështrimin tim, një njeri që shkruan një fjali që në gjuhën popullore quhet, as mish, as peshk, është së paku i lajthitur. Nuk mund të quhet ndryshe një njeri që rreket të qëndrojë në baraspeshë midis ithtarëve të shqiptarvrasësit më të ndyrë që njeh historia dhe kundërshtarëve të tij. Madje, je vet t’i që e prish këtë baraspeshë, kur thua se mendimi i qelbësirës EHO mbi Enverin u dashka korrigjuar në një pikë, duke u zhvendosur kësisoj mga ana e ithtarëve të tij. Në rastin më të mirë ti nuk je ajo zonja që nënshkruan Bocari, por dikush që të i ka huazuar nofkën dhe e përdor atë me qëllim të keq për të diskredituar; në mos qofsh vet perversi EHO1-n…
   Së gjashti, nëse je vërtet Bocari (kam një pikëpyetje të madhe për këtë, por po them se je) mos guxo të më marrësh më shembull, për të shpalosur këtu perversitetin tënd në formën e një mishmashi enveristo-demokratik. Shkruaj çdo budallallëk që të duash, por respekto formimin tim.
   P.S. Po kufizohem në shprehjen e plotë të gjykimeve të mia, sepse, edhe pse nuk bindem se je Bocari, gjithsesi e ruaj një rezerve në këtë drejtim.

   Reply to this comment
  • info-analitike January 2, 10:54

   Pershendetje Bocari,

   Ne fakt edhe mua me beri pershtypje kjo shprehja “edhe ato kane te drejte sipas kendveshtrimit te tyre” qe le shteg per shume keqkuptime dhe mund te interpretohet edhe si “edhe Hitleri kishte te drejte sipas kendveshtrimit te tij” por ama Gjermania e denoi ate dhe akoma sot perpiqet te heqe ate damke.
   Te vleresoj per ekuilibrin ne gjykimet e tua por ne komentet e ketij EHO-s une gjej nje njeri te semure nga enverizmi dhe qe retushon historine sipas interesit te tij ashtu sic behej ne kohen e qoftelargut qe me ato retushimet fotografike mungonte pak e ta gjenim ne ballkon me Ismail Qemalin.
   Ajo qe me ben pershtypje tek shume enveriste patologjike si EHO, eshte fakti se kane gjetur strehe pikerisht ne ato vende per te cilat ai volli vrer per gati gjysem shekulli duke i konsideruar armiq. Le ti kishin qendruar besnike enverit duke mos e braktisur istikamin e duke ikur si pula te lagura, tek e fundit qeverine e kishin ne dore perseri njerezit qe percaktoi enveri me nexhmijen (shkrimi me shkronja te vogla eshte i qellimshem)
   Tashme jetojme ne nje kohe kur gjithkush eshte i interesuar te njohe faktet e shtremberuar qellimisht nga propaganda enveriste, ka mundesine ta beje. Jane pikerisht keto dokumente qe po hedhin poshte dalengadale ate perde genjeshtrash pas te ciles fhsihen monstruozitetet e nje regjimi gjakatar e te pameshirshem.
   Flitet per zhvillimin e arsimit dhe elektrifikimin duke hiperbolizuar faktet. Arsimi solli vertet alfabetizimin por per te perpire propaganden dhe jo per te zhvilluar nje mendim te pavarur, jo me kot lendet shoqerore ishin reduktuar tek marksizem-leninizmi dhe studimi i veprave te qoftelargut. Regjimit i duhej krah pune dhe intelektuale sherbetore e jo mendimtare te pavarur. Te njejten gje mund te themi per elektrifikimin i cili solli vetem ndricimin, radion dhe tv qe ti bombardonte njerezit nga veri ne jug me propagande sepse persa i perket jeteses e dime mire te gjithe se si jetohej neper fshatra e ne malesi ku nuk kishte as rruge per tu lidhur sepse regjimi ne 50 vjet nuk arriti te bente ate qe bene italianet dhe austrohungarezet ne pak vite me rruget e Shqiperise. Edhe Tiranen nuk qene ne gjendje ta ndryshojne me mire ngasa e kishin projektuar italianet.
   Persa i perket fazes pas viteve ’90, edhe per mua u be e qarte se nismen e levizjes studentore e dhjetorit tashme e kishin marre “bijte e partise” ndaj vendosa t’i jepem studimeve jashte vendit e te ndertoja te ardhmen time gjetke.
   Eshte interesant fakti se EHO mohon keta “bij te partise” duke akuzuar mua apo pellazgun si fajtore per ardhjen e tyre ne fuqi, duke harruar qellimisht se ishte pikerisht shkolla e enverit e tradhetise, pabesise, spiunllekut, kercenimeve, thikes pas shpine qe u mesoi atyre se si te sillen me pushtetin. Rezultati eshte ky qe po jetojme sot, peshqesh i “farketimit te njeriut te ri”, falimentimi njerezor ashtu sic qe jeta dhe regjimi i enver hoxhes,nje njeri qe edhe i ati i tij e cilesoi “rezil”.

   Reply to this comment
 26. EHO-6 January 1, 23:57

  per komentuesin pellazg qe na doli berber,pastrus hamami dhe ekspert per synet.

  I nderuar pastrues i leshrave dhe lafshave te hamamit

  Eshte e vertete qe enveristet sot nuk i kalojne as 500-600 vetat dhe jane me pak se sekti i jehovait qe aplikohet sot ne shqiperi por ato qe mendojne se ne shteti i enverit ishte me dinjitoz dhe me i fuqishem se bordelloja e salehut,tosit,lilit ,lulit dhe ed ramushit jane shtuar shume dhe vetem referndumi e ndan shapi nga sheqeri. se shqiptaret pergjithesi jane treguar te moderuar me Enver Hoxhen qe kur ishte gjalle edhe tani pasi ai ka 30 vjet.Por problemi eshte eshte te disa tipa te dhjere si puna juaj pellazg qe jeni nje urrejtje qe kalon ne shkalle psiqike deri sa jeni shendrruar ne vampire dhe hijena qe konsumojne gjera te vdekura.Sot rreziku me i madh i kombit eshte i pandehuri Sali Berisha me devilin Lul Basha qe edhe pse “de juro” kane rene nga pushteti ata “de fakto” jane me te fuqishen se qeveria e Rames.Tipa si puna juaj qe mund te fshihet ndonje surrat Mehmet Elezi apo Qemal Lame ose ndonje monstre tjeter per te mbuluar krimet e berishes akoma i binive teneqeve te Enverit qe me shume po ja rrisni lavdine pasi po shkelqeni me idiotizmin tuj permament.

  Me Berishen dhe Bashen ,atë ëndërr që nuk e arritën ta realizonin për qindra vjet regjimet serbe e greke të Pashiqëve, Karagjorgjeviçëve e Venizellosve me luftëra e me kancelaritë evropiane, e arritën pas vitit 1992 nga qeverisja e shqiptarëve me tradhtarin Sali Berisha në krye të Pushtetit, bile me përmasa shumë më tragjike.

  Dëmet që i ka shkaktuar popullit Sali Berisha, janë të pallogaritshme dhe të gjitha janë bërë me dashje, një budalla nga fshati Viçidol do kishte qeverisur shumë më mirë. Dihet se dëmet që i shkakton një vendi armiku i brendshëm, asnjëherë nuk mund t’ia bëjë armiku i jashtëm. Nuk është e vështirë të qeverisësh një vend me një popullsi sa gjysma e Athinës me resurse të shumta, pasuri që nuk i ka asnjë vend i lindjes por edhe vendet e zhvilluara perëndimore. Shqipëria është qeverisur kundër interesave të Popullit, është shkatërruar plotësisht ekonomia e vendit, u shkatërrua djersa e popullit e ndërtuar për 45 vite. Populli në këtë vend nuk ka më asnjë mundësi për jetesë. Baza e një shteti është ekonomia dhe uniteti i popullit, nëse ajo shkatërrohet e shitet, nuk ke më shpresa për një jetë më të mirë. Është tradhtuar plotësisht e ardhmja e brezave, papunësia ka kapur shifra rekord, i gjithë brezi i ri është pa punë, të gjithë studentet që mbarojnë shkollat e mesme dhe të larta janë pa punë.Dhe te gjitha keto krime bashke me borxhin e jashtem mbi 65% dhe me borxhin ndaj biznesit rreth gjysem miliardi dollare ja kane lene peshqesh qeverise re e cila ne vend te akuzoje kryetradhetarin berishe I jep llogari sot ne kuvend VRASESIT TE SHTETIT shqiptar Sali QeniNë Shqipëri, pas vitit 1992 jo vetëm nuk është ndërtuar një sistem demokratik por regjimit të pushtetit të Sali Berishës do t’ja kishin zili dhe regjimet më diktatoriale në Botë. Shqipëria është katandisur në një shtet paçavure, më keq se vendet e Afrikës qendrore si Somalia, Uganda etj.

  Nuk ka më keq, por për 20 vjet rresht, përfaqësuesit e Europës nuk po munden të stabilizojnë politikën e një vendi me 2.5 milionë banorë. Më vjen keq të shprehem, por këtu njeriu ka më pak vlerë se një bagëti. Ai tani është pa asnjë të ardhme, pasi ekonomia është rrënuar tërësisht. Konkretisht: – Është shkatërruar totalisht bujqësia, kur dihet se ne jemi një vend bujqësor, janë shkatërruar themelet e bujqësisë; Uzinat e prodhimit të plehrave kimike, superfosfatit e nitratit, plehra me cilësi shumë të lartë dhe me shumicë; Është shkatërruar ujitja, mbi 50 % të rezervuarëve dhe kanaleve ujitëse; Janë shkatërruar institutet e prodhimit të farërave bujqësore që janë bazë për rendimentet e cilësinë e prodhimit, mekanizimi është kthyer si në vitin 1945; 50 % e tokës bujqësore është kthyer në moçalishte kur dihet se nga rreth 260 mijë hektarë tokë që kishte vendi në vitin 1945, në vitin 1992 kishte rreth 645 mijë hektarë tokë bujqësore dhe kjo nga tharja e kënetave. Nga viti 1992 – 1997 u shkatërrua si në asnjë vend tjetër të Lindjes e gjithë industria e lehtë e ushqimore, industria e duhanit, panxhar sheqerit, lulediellit, pemëtaria plotësisht (janë në kujtesë plantacionet e mëdha me agrume në Lukovë e gjithë Jugun e Shqipërisë, plantacionet në Tropojë, Korçë e Dibër). U shkatërrua e u shit për 5 grosh industria nxjerrëse e përpunuese, a nuk është kriminale të shkatërrosh industrinë e pasurimit të Ferrokromit në Burrel e Elbasan kur dihet se çmimi i Ferrokromit është 10 fish më tepër se 1 ton krom, industrinë e bakrit totalisht dhe të gjitha industritë nxjerrëse e përpunuese të mineraleve të tjera. A nuk është kriminale që vendburimet e nxjerrjes mineraleve shqiptare kanë qenë vetëm burim vjedhjesh e korrupsioni, tani janë kthyer në gërmadha, shko e shihe Kam Tropojën e Rragamin, njëlloj e gjithë Shqipëria.

  Është shkatërruar transporti hekurudhor plotësisht, në vitin 1947 është bërë inagurimi i linjës hekurudhore Tiranë-Durrës- Peqin. Janë shkatërruar e shitur po thuaj totalisht pyjet duke përfshirë dhe qendra turistike si Thethi, Lura e tjerë, po shkatërrohet e vidhet kultura mijë vjeçare e popullit, Akrologjia, monumentet kulturore, kishat e tjera e tjera.
  Është shkatërruar sistemi arsimor, shëndetësor e gjyqësor. Është e patolerueshme dhe kriminale të shkatërrosh arsimin. Është plotësisht i qartë Sali Berisha, se vetëm në rrethin e Tropojës ka patur mbi 20 shkolla të mesme të një niveli shumë të lartë në fshatra e Komuna. A do të mund të dalin kuadro të lartë në fshatra si në Viçidol, Lekbibaj, Çerem e fshatra të tjera në Shqipëri? Kjo dihet që jo. Diplomat po shiten si perime, analfabetizmi që u zhduk në vitet 1950 është kthyer këmbëkryq jo vetëm në fshatra por edhe qytetet kryesore të vendit. Shëndetësia dhe sistemi gjyqësor janë kthyer në organizata biznesi. Është shkatërruar administrata shtetërore.

  Qytetari shqiptar nuk mund të drejtohet askund për të zgjidhur një hall, në administratë mund të punosh vetëm po të jesh militant i PD, pasi edhe Akademik po të jesh hiqesh nga puna. Pas vitit 1992 vuri në funksion nenin famëkeq 24/1 që hiqeshe nga puna pa asnjë motiv, nen i cili funksionon edhe sot. Të gjitha gjyqet e fituara nga të hequrit nga puna, që janë me miliona dollarë, i ka paguar populli, asnjë titullar nuk është vënë para përgjegjësisë ose të shlyejë dëmin e shkaktuar. Asnjëherë lufta e klasave nuk ka qenë më e ashpër se sot. Sali Berisha shpiku firmat piramidale, edhe sot janë të freskëta kujtimet e bashkëpunimit të Sali Berishës me Vehbi Alimuçën, presidentin e firmës “Vefa”, kur tha: Kjo është pionerja e parë e borgjezisë në Shqipëri dhe paret e shqiptarëve janë të pastra e fituar me djersë, veprim që vendin e futi në kolaps të plotë

  .Në vitin 1996 realizoi zgjedhje të manipuluara totalisht, u zgjodh President duke e rrethuar parlamentin. Gjatë vitit 1994-1997, kur regjimi Serb i Millosheviçit bëri kërdinë duke vrarë njerëz të pafajshëm, gra e fëmijë, një genocid i pa parë në Bosnjë Hercegovinë, Kroaci, Slloveni e Kosovë, furnizonte Serbinë me naftë duke thyer dhe embargon e vënë nga OKB dhe BE. Në vitin 1997 mobilizoi mercenarë e sharlatanë duke i armatosur dhe dërguar në Jug të Shqipërisë (Vlorë, Gjirokastër, Përmet e qytete tjera të Jugut) për të luftuar e vrarë, pra organizoi luftën civile, konfliktin Veri – Jug, dëshirë e hershme e qarqeve greke e serbe. Mobilizoi dhe avionë për të gjuajtur Jugun, të cilët zbarkuan në Itali. Dihet se ish ministri i Mbrojtjes, Safet Zhulali nuk pranoi të realizonte atë strategji dhe u arratis në Itali. Me këtë rast, habitem për Labërinë trime, si është e mundur tpleroje një njeri që deshi ti vrasë e ti djegë, si ka mundësi të votojnë e ta mbështesin kur ai duhet të ketë frikë ta kalojë qytetin e Durrësit!?.

  Në vitin 1995 vrau me organet e SHIK-ut të ndjerin Remzi Hoxha, kjo pasi ai filmoi dhe regjistroi takimin sekret në Maqedoni të Sali Berishës me Sllobodan Millosheviçin, edhe sot pas 16 vitesh nuk dihen eshtrat e tij. Në vitin 1992, u takua në Shkodër me Kriminelin serb Arkan, arsyet dihen. Mburret me rrugën e kombit, autostradën Milot – Qafë Morinë, gjatë realizimit të këtij objekti, jo vetëm u vodh dhe u shpërdorua djersa e popullit, por vetëm me vlerën e armatimit të Ushtrisë para vitit 1992 e të shitur për llogari të klanit të tij, do të ishte realizuar e gjithë Infrastruktura rrugore e Shqipërisë në përputhje me standartet europiane.Te numerosh krimet e drakules Berishe dhe kelyshit Bashe nuk mjafton ky koment por ajo qe vlen te theksohet eshte se kjo veprimtari antishqiptare 22 vjecare e Sali qenit I ka rrenjet ne hipokrizine e dipllomacise te USA & BE si dhe ne impotence fatale te Qeverise sotme.

  Nqs se nderkombetaret dhe qeveria e sotme nuk denon berishizmin si praktike dhe doctrine antishqiptare duke e futur ne biruce supertradhetarin berishe atehere Enver Hoxha do jete Jezu Krishti I shqipatereve I cili u tregoi vendin hajduteve,krimineleve,imoraleve,tradhetareve,hipokriteve,terroristeve,diversanteve,spiuneve,agjenteve,idioteve pa harruar malokaret & pseudo malsoret dhe porno-ambassadoret..

  Ashtu si i rruajte lesht dhe .b..olet miljarderr- kriminelit Saliut… ate stil preferoj “for shave job”

  Reply to this comment
 27. Bocari January 2, 00:35

  @echo
  poe them edhe njehere cdo sistem diktature eshte bardhe e zi. Mos shiko vetem te bardhen e Enverit, mos harro te vdekurit dhe te internuarit per hic, mos harro femijet qe kishin frike te tregonin prejardhjen e tyre, zhdukjen e inteligjences dhe te fjales se lire. Mos harro qe shqiptari u be spiun i familjes dhe shokeve te tij per 100 leke, Te qendrojme tek e verteta, te mirat e atij sistemi kishin ne bazat e tyre edhe gjak te pafajshmish dhe ata ishin shume.
  Ajo qe me pelqen tek diskutimi jot eshte e sotmja. Kalimi ne postkomunizem qe ka nje veti te madhe shkaterruese sic e permend edhe ti, Ajo qe eshte me e hidhur qe ne jemi akoma te verber. Berisha ka akoma idhujt e tij te korruptuarit dhe injorantet, naivet dhe paragjykuesit, Niveli emocional qe tregoni ne keto komente le shume per te deshiruar. Me shau ta shaj. Jo kjo eshte primitive dhe jo intelektuale. Me kujtohet nje proverb i Sadiut tek gjylistani dhe bostani; dy persona u perplasen ne rruge dhe njeri i tha tjetrit “gomar”. Ai ju pergjegj “falemnderit, se vetem une dhe zoti atje lart e di ne te vertete se kush jam une”.
  Pra desha te them se duhet patur me shume respekt per vehten dhe te mos i marrim fjalet personalisht. Po flasim per ceshtje madhore dhe jo per e lagu se lagu.

  Reply to this comment
 28. liana January 2, 00:43

  Gezuar burra, spaskeni gjume sonte. Echo me pelqen drita qe hedh per tropojanet e perzgjedhur nga amerikanet. Nuk e dija qe biberaj qenka nga Tropoja.
  Une kam degjuar dhe kjo eshte e sigurt qe ai Biberaj ka patur nje vella doktor ne spital, Fejzon dhe se nipi i tij eshte Tritan Shehu. Ja seperse ky na doli ne skenen e politikes demokratike.
  Faleminderit per sqarimin. Pislliqet nuk kane fund.

  Reply to this comment
 29. EHO (komenti fundit) January 2, 03:03

  Per komentuesin bocari

  Faleminderit i nderuar qe po replikoni per here te dyte per keto komentet e mia pak te zgjatura por duhet ndonjehere.Na kapercen ne maksimum adrenalina kur shohim sherbertore,fuksa dhe servila te sistemit 1945-1991 qe marrin jo vetem rrolin e disidentit por dhe tregohen me antikomuniste se antikomunistat.Kam ikur qe ne 1990 nga ai vend dhe e vizitoj cdo vit dhe shikoj qe po shkon me nje progresion te pabesueshem drejt nje vetposhtrimi te frikshem.

  Me thene te drejten nuk mund te duroj ato tipa pellazge pambarimisht te neveritshem qe kane hequr kryqet nga kishat ne 67′ qe kane qene syri dhe koburet e sistemit enver hoxhes dhe sot te japin leksione demokracia pasi kane vjedhur miliona nga veprat e ndertuar me gjak shqiptaresh etj.Si mund te duroj qe x apo y qe me ka telendisur para kolektivit,me ka perjashtuar nga shkolla per 2 milimetra baseta (favorite) apo per nje pale pantallona 22-23 qe ishin afer normales ?.e deri armik i partise…keto palaco qe ishin me enver se enveri….Kam dhe shume aresye te tjera qe ndihem i rrevoltuar jashte mase me kete klase politike antishqiptare dhe me kete hiporizi “live” te panelit dipllomatik qe na trajtojne si vende te botes katert..dhe i varin krimet e tyre te torba e enverit …por le tja leme kohes

  Ky eshte komenti im fundit ne kete artikull domethens te A.Lames dhe ju falenderoj per kritikat e sinqerta tuaja ZOTI BOCARI dhe e kuptoj qe e kam kaluar pak limitin…por nuk me le adrenalina qe sic thoshte migjeni i madh ..Ah qe nuk kam nje grusht te godas malin qe nuk bezan

  Reply to this comment
 30. XUME PROTOPORDHA January 2, 07:58

  Ku ka humbur XUME PROTOPAPA, Besiana Gushi dhe Jozefinka Topallovic? Me duket se kane dale tani me nje tjeter nick name, firmosin si Elv Fenda! Po ky nga eshte, e njeh njeri kete mut neo-enverist?

  Reply to this comment
 31. Bocari January 2, 12:15

  @pellazg, infoanalitike

  per fjalen kendveshtrim nuk doja te thoja se eshte i juaji por ne kendveshtrimin e te keqes, mund te isha shprehur me kuptueshem qe mos e merrnit personalisht. Pellazg ti vlereson cdo presje qe shkruhet ndersa une i injoroj shume vogelsira, kjo ndoshta ben te keqkuptohemi. Me thua se dua te qetesoj gjakrat. Nuk eshte vetem kjo, por ky lloj sherri nuk te nxjerr ne drite, vetem se i jep fund debatit me sharrje dhe fyerje dhe kush eshte rezultati?
  Pellazg ti me sa kam kuptuar ke vuajtur ne ate sistem, une kam qene nga ata qe cfare fluturonte hahej,deri sa mu hapen syte dhe mengeci ne gryke propaganda. Ne nuk njihnim asgje nga realiteti dhe ky nuk ishte faji yne. Kam bere dhe une 6 muaj internim dhe kam jetuar dhe degjuar nga afer mizorine e bashkatdhetareve te mij. Enveri i hidhte viktimat ne kafazet e internimit kusurin e mbaronim ne njerezit qe jetonim aty. Prandaj me duket kjo fryme diskutimi si vazhdim i atyre koherave makaber. Po te lexosh romanin e Kongolit “Lekura e qenit”, lexon ate qe dua te them, Enveri kishte shoke prandaj dhe pati sukses, ashtu si edhe Saliu pati shoke verberine, kriminelet, trdhetaret. Ajo qe me shqeteson eshte realiteti, sepse ne ate jetojme sot. Do thuash por edhe e djeshmja eshte realitet, eshte e vertete dhe nuk harrohet, sic nuk mund te harroj edhe une mashtrimin qe mu be ne rini nga “idealet komuniste” dhe sic mu shkaterrua jeta ne keto vite postkomuniste. Problemi eshte qe sot nuk behet fjale vetem per mua dhe per ty, dhe jo vetem per te shkuaren, Une i kapercej poshte dhimbjete shpirtit dhe te jetes sime dhe mendoj qe keto dhimbje nuk duhen te perseriten per femijet tane, qe tragjedia jone te mos perseritet dhe atdheu yne te mos zhduket. Pellazg nuk e di cfare moshe ke dhe sa shume ke vuajtur, por te kam shkruar edhe njehere tjeter, mos e lako kaq shume te kaluaren se eshte destruktive. Dhimbjet qe kemi kaluar nuk mund te na shkaterrojne te ardhmen. Mos ja hiq koren plageve se rrjedhin gjak. Leri te sherohen. Gjermanet kane nje fjale, cfare nuk te vdes te ben me te forte. Pra i nderuar mos mu pervesh edhe mua me shpirtin tend te lenduar, se vetem mendimin tim cfaqa dhe nuk te hengra. Te pelqeu mire, ste pelqeu harroje. Mendoj se kjo fjala kot demokraci, duhet te kete ne bazen e saj te pakten te drejten te mendojme dhe themi ate qe mendojme pa u fyer dhe pa lenduar njeri. Ne fund te fundit mendimi eshte i imi, ashtu sic eshte dhe jeta ime, atdheu im, puna ime. I pelqen dikujt tjeter bashkohet nuk i pelqen distancohet pa fyer dhe pa u lenduar. Te tingellojne fjalet e mia filozofike si prej plaku te urte ose si te priftit? Nuk jam asnje nga keta. Jam gati te marr dyfekun e te dal per gjah sesa te kakaris koteceve dhe te zgjoj njerezit e pergjumur, por me duhen shoke per veprim ndaj bej propagande per bashkim.

  Reply to this comment
 32. Pellazgu January 2, 15:29

  @Bocari

  Më bëhet qejfi pa masë nëse atë dhe këtë replikë ndaj meje i ke shkruar realisht ti, pavarësisht nëse bashkohem ose jo me brendinë, sepse nuk më pëlqen që dikush të vidhet, qoftë edhe virtualisht, siç mund të jetë rasti i nofkës. E them këtë se në këtë forum ishte e mjaftueshme që një “Trap Bulevardi” ndërroi nofkë, duke e bërë “EHO” dhe na u vërtit sikur Enverin ta kishte baba (Ndonëse nga mënyra sesi leh edhe mund ta ketë. Ku i dihet ku mund të ketë punuar e ëma!).
  Janë dy gjëra që më shtynë të përgjigjem; dhe njëra është fakti se unë nuk duroj që dikush të futet në debat nga pozita paternalizmi, duke bërë të diturin me mua e duke më “dhënë” mend sesi të veproj e gjykoj. Madje duroj edhe ata që shajnë, sepse ua kthej me të njëjtën monedhë dhe jemi në rregull, kurse “mësuesin” s’mund ta duroj, jo për faktin se pretendoj që kam shumë arsimim dhe formim, por sepse askush s’mund t’i ketë atributet e dijes e të marrë në dorë tutorazhin ndaj komentuesve. Megjithatë, E NDERUAR ZONJË, ajo që më shtyu më së shumti të përgjigjesha është fakti se dua të sqaroj njëherë e mirë se NUK JAM I PERSEKUTUAR, por bëj pjesë në atë kategori shqiptarësh të ndershëm dhe me mend në kokë, të cilëve u mjaftojnë vuajtjet që kanë hequr bashkatdhetarët e tyre, për t’u shprehur me forcë jo vetëm kundër asaj çka ka përfaqësuar Enver Hoxha, por edhe ndaj çdo të çarturi (i cili shumë mirë mund të jetë edhe një kriminel potencial) që evokon atë kohë dhe e vë përballë kësaj demokracie të përçudnuar që jetojmë, duke u rrekur të ngrejë lart Enver Halenë, përmes hiperbolizimit të të këqijave të kësaj kohe.
  Unë nuk kam plagë zonjë! Jam thjesht një njeri që ua dua të mirën të tjerëve dhe që i ka mendtë në kokë.
  Ndonëse nuk lejoj kënd të më japë këshilla dhe madje s’lejoj as veten që t’i japë dikujt, nisur nga replika e fundit që ke bërë do t’ia lejoj vetes ta jap një këshillë dhe njëkohësisht kërkoj edhe lejen tënde për këtë.
  Jetojmë në një kohë kur gjithkush mund të thotë mendimin e tij jashtë çdo shablloni, prandaj edhe gjykimi kundrejt gjithkujt duhet të bëhet po ashtu jashtë çdo shablloni. Duhet t’i largohemi përfundimisht aksiomës kriminale “O me ne, o me ata”! Me këtë dua të them se të jesh kundër Enverit nuk do të thotë domosdoshmërisht se je i persekutuar. Mund të jesh edhe një jo i persekutuar që e ka zemrën, shpirtin dhe trurin në vendin e duhur!

  Reply to this comment
 33. Bocari January 2, 17:49

  @pellazg

  po me habit fakti qe mendimet e mija i shikon si kritika, kur une e theksoj se jane vetem mendime. Edhe per keshilla nuk i kam nisur se ato i jap kur me pyesin. Po me habit gjithashtu fakti qe ti nuk beke pjese ne te persekutuarit e regjimit te vjeter se gjithmone shkruan me shume mllef. Ke qene gjithnje kundra ketij regjimi apo ke ndryshuar me kohen? Megjithate une personalisht nuk investoj ndjenja per te kaluaren qe nuk e kthej dot mbrapsh, vetem per ate qe me pret sot dhe ne te ardhmen. Ajo qe meriton ay sistem eshte analiza duke mbajtur qendrim dhe distancuar nga gjerat negative. Kjo jo vetem qe nuk po ndodh por ne institucionet shqiptare ku une kam patur pune kam gjetur te punesuar me detyra te rangut te keshilltarit, dretorit, etj. femijet e udheheqesve te regjimit te vjeter. Kjo Pellazg ka shume domethenje dhe ti shaje sa te duash kohen e enverit ajo vazhdon. Une dhe ti do vdesim duke lehur kundra tyre , por duhet te pranojme se kjo nuk eshte rruga. Njeriu mund te dije shume, por udheheqin te paditurit qe nuk kane nevoje per dituri, por per erresiren, se aty behen zullumet.

  Reply to this comment
  • Pellazgu January 2, 18:32

   @Bocari

   Konstatime të sakta lidhur me kohën kur jetojmë, si dhe për njerëzit që na drejtojnë. Do më falësh, por sërish ke gabuar në arsyetim (ose në mënyrën e të shprehurit). Të thuash të vërtetat nuk është të shprehesh me mllef; veçanërisht kur ato të vërteta bartin mbi vete mizori të pashoqe. Unë nuk kam mllef karshi askujt. Por Enver qeni dhe enveristët (si ata që i kemi parë në nivele shumë të larta drejtimi këto 25 vite, si këta langonjtë që lehin forumeve, duke bërë propagandë me synimin e ndyrë që të ndyjnë të sotmen për të lartësuar të djeshmen.) nuk meritojnë gjuhë tjetër veç asaj që ti gabimisht e quan mllef. Çështje këndvështrimi.
   Lidhur me pyetjen “Ke qene gjithnje kundra ketij regjimi apo ke ndryshuar me kohen?”, – që e gjej tejet të çuditshme, – po të them se kam lindur kështu, sepse jam rritur në familje intelektuale që gjithmonë ka ditur të gjykojë drejt e të ndajë të mirën nga e keqja dhe nga fëlliqësia, ku bën pjesë edhe “komunizmi” i zbatuar, veçanërisht i këtij perversit që kishte uzurpuar drejtimin e vendit.
   E gjithë pjesa tjetër e komentit tënd është retorikë pa bukë, pasi lidhet me katharsisin që duhet të bëjë shoqëria dhe shteti shqiptar, për t’u larguar njëherë e mirë nga qelbësirllëku enverist. E quaj retorikë boshe sepse nuk ka vend këtu në forum, pasi ne nuk kemi fuqi që me komentet tona t’i ndryshojmë gjërat. E vetmja gjë që mund të bëjmë është t’u kundërvihemi ndyrësirave enveriste (siç ishte dhe ky analfabeti EHO, që e kishte marrë të cunguar analizën e Montanelit për Enverin dhe e paraqiste si vlerësim për Enverin, ndërkohë që Montaneli e krahason atë me Pol Potin, lidhur me mizoritë), në mënyrë që brezat e rinj të mos infektohen me propagandë të rrejshme për ato kohë që si kanë jetuar.
   Ti mund të mos “investosh ndjenja për të shkuarën që askush nuk e kthen dot mbrapsht”, por nuk mund ta përmirësosh të tashmen dhe të ardhmen nëse harron të shkuarën. Ne nuk vijmë nga hiçi. Gjithkush ka një gjenezë, një jetë dhe më pas vdekjen, ndaj nuk mund të pretendosh se një pjesë të kësaj jete mund ta errësosh krejtësisht dhe të vijosh përpara. Jo, zonjë! Çdokush është produkt dhe shëmbëlltyrë e kohës kur jeton, me të mirat e të këqijat, ndaj jemi një brez që nuk mund të bëjmë sikur ajo kohë s’ka ekzistuar vetëm për faktin se të këqijat e saj sot nuk na prekin. Jeta është një cikël dhe historia na mëson se ka përsëritje, ndaj nuk mund të bëjmë se ai personazhi i Bertolt Brehtit që ia fuste gjumit sepse zhurma e bastisjeve të nazistëve në shtëpitë e gjermanëve ishte larg lagjes së tij…
   P.S.: Ti zonjë edhe mund të lehësh, unë nuk leh, sepse s’jam qen!

   Reply to this comment
  • D. January 2, 18:48

   Me vjen keq per komentuesin bocari qe po shpenzon kohen me nje antienverist psiqikisht te semure.Jeni shume lart ne nivelin intelektual me komentuesin pellazgu.Vetem te rilexosh komentin e Damiano Damianit per endrin pellazg e kupton qe keto tipa kane qene shurrembajtes te enverit dhe i ven era nga larg,Mos e ngacmo se vjen era
   Komentet e shumta dhe tejperdorim i internetit eshte shkaktar i episodeve psikopatike deri në çmenduri i disa komentuesve ku ky pellazgu,nastradinni,infoanalitike ,babo etj qe mund te jete i njejte person ose kane te njejten shkalle devijimi mendor ose kane dhe sindromin se pas cdo komenti qendron i njejti person apo jo,Kete devijim mentor e paraqit dhe pellazgu kur thote qe ti bocari je nje tjeter komentues.Per tu bindur sa pa edukate eshte ky komentues ndiq cfare gjuhe permend ky” i edukuar”.Nje keshille zoti bocari; mos u merr me komentues me problem te shendetit mendor.
   Pellazgu pusho o pis, ,. Shyqyr që të lexova se nuk ma merrte mendja që kishte ende njerëz pa tru si niveli yt. Cili realizëm socialist tregon “e tregon jetën siç është dhe sië duhet të jetë”? Kaq shumë mut ke në atë trurin tënd, …A mund te replikosh me kete lloj njethundraku?

   Reply to this comment
   • Pellazgu January 2, 21:29

    @D.

    Ti D. je i njëjti mut që ndyn forumin, ndonëse e ndryshon shpesh nofkën. vihet re menjëherë nga era e qelbur që mbajnë komentet e tua enveriste.
    Përveçse analfabet, je edhe shumë budalla, sa kujton se me të njëjtën gjuhë dhe me të njëjtën mënyrë të shkruari mund të fshihesh. Po ju haletë enveriste kështu jeni: shpirtzinj dhe trupeshq…
    I shkreti ti që sheh ëndrra me sy të shqyer prej skicofrenisë. Bëj një nder vetes e mos më repliko mua. Jo se e kam problem, sepse kur të shajnë haletë të ngrihen vlerat, por sepse niveli yt është larg atij timit (që në fakt është nivel normal) dhe me gomarllëqet e tua i bën për të qeshur njerëzit me mend në kokë. Mëso të shkruash njëherë o bajgë nga bythët e lopëve që përkujdesej mjelësja Lenka, shoqja e “betejave” me mullinjtë e erës që bënte Don Kishoti yt, i biri i bimbashit të Gjirokastrës…
    O hajvan, që vetë më replikon dhe vetë thua “A mund te replikosh me kete lloj njethundraku?”! Ik or trangull kurohu e lëre forumin. Shiko veten e lëre enverin, sepse këto që shkruan nuk vlejnë as për pleh…

    Reply to this comment
 34. D. January 2, 22:42

  Pellasg ke kaluar ne konvulsione febrile dhe je bere si ai demi spanjoll qe kur i leshon nje pelhure te kuqe kalon ne ekstaze.Ashtu te eshte bere dhe emri enverit qe kur ta vene perpara surratit je gati te coptosh dhe spektatoret ne stadium me ato briret e tuaj te kalbur dhe me ato jarge extra large.Mbaj shenim cfare te ka thene Bocari dhe shko merr ilacet se paske punuar non stop 24 ore.Ke harruar qe behet fjale per faturat e energjise qe ju pellazget keni 20 vjet qe nuk i paguani prandaj veri veshin shokeve se ka hik koha malokeve.

  Reply to this comment
  • Pellazgu January 3, 00:37

   @D.

   Përfundimisht, ti je një [email protected] i pashpresë dhe asgjë më shumë.
   Ende vijon të hash mut? Merru me sërën tënde mor kaqol dhe mos e qelb më ambientin me kutërbimin tënd prej bajge komuniste. Mua të sharat e tua më bëjnë vetëm nder, ndaj nuk më bezdisin kur i shoh.
   Ndër të gjitha gjërat e sakta që @info analitike në komentet e tija ka thënë në adresën tënde, kjo fjali është kuint esenca: “Ky nuk hyn as tek kategoria e nostalgjikeve por ajo e patologjikeve filo enveriste qe jane gati te vrasin edhe nenen e tyre per ti shprehur besnikerine kumandarit”. Dhe në fakt ça s’bëke ti për kumandarin. Në dhjetë komente ka ndërruar njëmbëdhjetë herë nofkën…
   Ti nuk je njeri i çartur, jo. Ti je thjesht një gomar vetmitar që i ngrys ditët duke lexuar “veprat” e sum-andarit Envere Hale Hoxha dhe që masturbohesh shpirtërisht me to…

   Reply to this comment
 35. D. January 3, 14:04

  o i pamposhturi pellasg,keto shprehjet tuaja kaq me edukate nuk me bejne pershtypje dhe te falenderoj qe tregon arsyen pse ai vend nuk do te rimekembet kurre sepse eshte mbushur me tipa si puna juaj.Per ta kthyer ne humor egersine tuaj kam zgjedhur dy fjalime te prof. doc. Sali Berishes me gallate- heroizmat e tij ne fushen e energjise.

  Berisha: Do të ndërtojme 444 hidrocentrale
  Tiranë, 8 qershor 2011 –
  Shqipëria po shqyrton filozofinë e Fondit evropian të Evropës Juglindore në lidhje me mundësinë e ndërhyrjes më energjike dhe financimit të hidrocentraleve të vogla dhe të mesme.

  “Shqipëria është vendi i vetëm në rajon që mund të bëhet 100% prodhues i energjisë së rinovueshme, ujore dhe eksportues i saj dhe kjo përparësi del shumë më tepër në pah pas vendimit që Kancelaria Merkel, mori për mbylljen e centraleve nukleare, të konsumatorit më të madh të energjisë në Europë, vendit të saj. Shqipëria është një vend me burime ujore, të vogla, por që të marra së bashku bëjnë Danubin. tha kryeministri Sali Berisha.

  &&&&&&&&&&&&&&&

  Tiranë, 13 nëntor 2011
  Vjen investimi 1 miliard euro
  Fillimi i vitit 2012 do të shënojë nisjen e procedurave të tenderimit të projektit më të madh në Europë në fushën e energjisë ujore, i cili parashikon ndërtimin e tre hidrocentraleve në kaskadën e lumit Devoll. Realizimi i kërtij projekti përbën një prodhim prej 20% të prodhimit aktual të energjisë në Shqipëri, investim i cili është afërsisht 1 miliard euro.Gjithashtu Kryeministri theksoi se është rënë dakord që qeveria të fillojë vitin e ardhshëm, ndërtimin e rrugës në përputhje me kontratën që ka me këto dy kompani dhe qytetarët e Gramshit. Rruga, prej 18 kilometrash, do të jetë rruga më panoramike e rajonit. Imagjinoni se çfarë avantazhi i madh do të jetë një rrugë buzë liqenit, ku do të ndërtohen edhe vepra arti që do t’i përshtaten shumë terrenit”, u shpreh Berisha.

  1 miljard euro investime ne Devoll dhe 444 hidrocentrale ne gjithe vendin….hajde gallate pellazgesh

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim