Fëmijët e ministrave që studiojnë jashtë vendit

Redaksia Online December 28, 2013 10:43

Fëmijët e ministrave që studiojnë jashtë vendit

Shumica e fëmijëve të zyrtarëve të lartë të shtetit studiojnë jashtë vendit dhe ky është një fakt i njohur. Gazeta “Panorama” ka bërë sot një shkrim lidhur me fëmijët e ministrave të qeverisë “Rama”, që kanë zgjedhur shtete të tjera për t’u arsimuar.

Sipas Panorama Plus, ndër fëmijët e ministrave që studiojnë jashtë është Mikeli, djali i Mimi Kodhelit, ministres së Mbrojtjes, që ndjek studimet dhe jeton në Firence të Italisë.

Eriku, djali i ministres së Turizmit, Eglantina Gjermeni, jeton dhe studion në Londër.

Deborah, vajza e vetme e ministrit të Shëndetësisë, Ilir Beqja, jeton dhe studion në Utrecht të Holandës.

Kurse Sara, vajza e ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro, jeton dhe studion në Menton të Francës.

Livia, vajza e Lindita Nikollës, ministre e Arsimit, jeton në Barcelonë të Spanjës.

Klajdi, djali i Edmond Panaritit, ministër i Bujqësisë, jeton dhe studion në Milano të Italisë.

Ndërkohë vajza e Nasip Naços, ministrit të Drejtësisë, Betina, studion në universitetin e Nju Jorkut në Tiranë.

Vajza e Arben Ahmetajt, Livia, studion në një shkollë private turke në Tiranë.

Edhe vajza e Edmond Haxhinastos, Eliza, studion në Tiranë.

 

Redaksia Online December 28, 2013 10:43
Komento

15 Komente

 1. @ Mark uka shpellari i viçitolit @ December 28, 11:00

  Sa do qe te ken keta ministrat e rames femij ne shkollat jasht vendit prap ish ministrave tan te saliut nuk na e kalojn dot per nga te gjitha drejtimet.

  Reply to this comment
 2. tani December 28, 11:00

  Nqs diplomat e kioskave shqiptare si duhen as dreqit ndoshta vetem djalit te Umberto Tozit.,perse duhet te humbasin kohe ne shqiperi.
  Aludimi qe behet eshte per propagande. Thashetheme shqiperie.

  Reply to this comment
 3. Femija e ngujuar December 28, 11:34

  MESAZHI I KETIJ SHKRIMI?

  Reply to this comment
 4. Klodi December 28, 11:35

  Ku eshte lajmi ketu???

  Reply to this comment
 5. Aliu nga Selenic December 28, 12:02

  Jashte shtetit nuk studiojne vetem femijet e ministrave pore edhe te mbare shqiptarve kush ka mundesi per ti financuar. Tani perse jan Ministra at ase buk nuk duhet te hamne sipas jushe.
  Mos shikoni keto gjera pore shikoni punet qe bejne.Sali Berisha nuk ishte femije ministri pore Enver Hoxha e shkolloi ne France.E tani u deshka qe Ministrat te perjashtohen nga kjo e drejt.

  Reply to this comment
 6. drejtesia December 28, 12:09

  Nje m…t jane te gjithe, hajdute dhe plehra

  Reply to this comment
 7. Rilindja e mafies December 28, 12:11

  Perse ministreja Nikolla nuk e mban femijen per studime ne Shqiperi, nderkohe qe shqiptarev u u flet per arsim shqiptar modern. Ku i gjeti milinat kjo qe shkollon femijet jashte shtetit?

  Reply to this comment
 8. shpatar December 28, 12:37

  Nuk kuptoje ku qendron cudia qe femijte e kujdo qofte te shkollohen .Vetem ne kohen e Dulles shkonin per studime ata qe e meritonin .Pra mbaronin shkollen me me gjitha yje .Ne kushtet qe Shqiperia eshte e hapur kushdo shkon te studjoje jashte vendit .Ketu ka nje precedent tjeter. Bursat shteterore te jepen sipas kritereve qe e meritojne .Jo si rastet e Pd qe kenaqte baballaret me dy gjishta duke derguar jashte femije qe nuk e meritonin .Po te hapni defteret e Sali Rrum -Palles do te mesoni cudira .Ne te njejtin kurs studjonte mbesa me disa goca e djem Pd iste .Mbesa e mbaroje ne kohe rekord faluktetin ndersa gomeret e Saliut mbas 6-7 vjetesh duke u zvarritur me bursen shteterore 2-3 vjete me shume .Mos tju them se me cfare mesatare kishin ardhur nga Shqiperia .
  Nese femijte e ketyre qe jane ne pushtet, ose potent i partise ne pushtet, jane mbushsa topi dhe perfitojne burse nga shteti eshte gabim dhe duhet ndaluar me ligj .E shajme Zogun kot kur e krahesojme me Saliun .Zogu ka nisur nga fshati im 3 student ne Itali qe ishin bije cobanesh.E kishin mbaruar shkollen shkelqyeshen .Po keshtu dhe ne Itali u dipllomuan shkelqyeshem .Shteti duhet te investoje per trurin qe ka nevoje .Me beri pershtypje diskutimi i Gjiknurit kur tha:Ne Ministrine time ska specialiste te fushave qe mbulon.Sigurishte kur nuk behet selekt do vene mbushsa topi ne dege qe mund ti mbarojne .Dhe e keqja duket ne mungesen e specialistve ne deget e shkencave te teknologjise moderne .Dipllomohen ne dege qe dine vetem te llomitisin pa mbarim .Tamam sic ka thene Zhofina .Lesh arapi .

  Reply to this comment
 9. miri ....s December 28, 13:01

  po ne kena kristalin me ta marsha………qe hy derr e del sallam, ose anasjelltas.

  Reply to this comment
 10. Ura e Bunes December 28, 14:21

  Po perse duhet studiuar ne Shqiperi kur diplomat askush nuk i njeh dhe me e keqja:Kush degjon diplomim shqiptar i kujtihet “Trota”(trupeshku i Bosit)qe kater here i ngelur ne lice ne Itali, mori diplome dhe doktorate nga universiteti i papaster dhe kote universitet,Kristal!…Ky nuk perben lajm!Perkundrazi,nese duhej lajmi duhej te fillinte me denoncimin se “ministri a ex ministri,Rama a Berisha,me parate publike(te shtetit)kane cuar ne universitet femijet e tyre!” Ka shtypi kellqe ti zbuloje financime publike qe shperdorohen nga politikanet,ministrat?Ketu jo!Kotshkrim!Urime dhe mbeses se Berishes,pershembull nese studion ne SHBA,Paris a atje ku u shpall kampion Saliu,mbi Murin Kinez!Diplomat shqiptare,doktoraturat jane nje kotesi sot,perjashto ato gjer ne vitin 1995….

  Reply to this comment
 11. erga December 28, 14:23

  Qe shkollohen jashte bravo ju qofte por vetem nje gje dua te theksoj: Keta ministra duke u bazuar dhe te zgjedhja qe kane bere per femijet e tyre, kur bejne emerime duhet qe studentet qe kane mbaruar jashte te kene prioritet dhe jo te futem ne konkurs me keta qe blejne diploma ne Shqiperi. Nje gje eshte e vertete qe jashte e fiton nje diplome vetem nese e meriton dhe ata qe kane studjuar jashte ne Shqiperi duhet te ken prioritet ne emerime dhe absolutisht asnje prej tyre nuk duhet te rrij pa pune apo prese radhen e konkurimit.

  Reply to this comment
 12. qemali December 28, 14:57

  Le te studiojne poqese i kalojne testet europiane dhe kane aq para sa duhen per te ndjekur studimet. Ata qe nuk kane para le te studiojne ne kioskat e Salih kokuthit. Keto te rinj shqiptare kane filluar studimet para se prinderit e tyre te behen ministra, prandaj nuk ka vend per llomotitje te kota te disave qe nuk pertojne te gagarisin si bretkocat ne pellg. E mire pres studimin e tyre ne shkollat per se mbari. Iu uroj sukses ketyre bijeve shqiptare, pavaresisht nese jane te ministrave apo te te tjereve. Kujdes gazeta Drita!, keto fakte nuk perbejne asgja per tu cuditur e nuk perbejne ndonje lajm!

  Reply to this comment
 13. Bocari December 28, 15:08

  Mendoj qe ky lajm eshte per te terhequr vemendjen per dy probleme;
  1. Shqiptaret qe qahen se jane shtet i varfer kane ate mundesi qe nuk e kane prinderit ne shume vende te Europes, te financojne studimet e femijeve jashte Shqiperise, ku nje studenti i duhen mesatarisht 800-1000€ ne muaj per te jetuar, pa llogaritur taksen e shkolles.
  2. Shqiptaret qe shkollohen me bursat e shtetit ose te fondacioneve qe paguajne per specializimin e kuadrove per shtetin shqiptar jane te detyruar te kthehen dhe punesohen ne Shqiperi, ne rast te kundert duhet te kthejne Shqiperise parate me te cilat jane specializuar. Nuk ka vjedhje me te kendeshme qe i behet pasurise se shtetit nga keto kuadro te specializuara.
  ´´´´´´´´´´´´´´´´

  Reply to this comment
 14. mesuesja December 28, 16:06

  Nje nga keta te permendur ne artikull eshte dhe Livia, vajza e Minstres se Arsimit. Me te vertete ka qene e shkelqyer ne shkolle dhe ne mesime, nga me te shkelqyerat me mire te them. Krenaria e shkolles me te cilen mburreshim te gjithe.. Dhe nese keta te tjeret jane si Livia bravo ju qofte sepse perfaqesojne dhe Shqiperine jashte! Talentet dhe njerezit e afte duhen promovuar dhe derguar ne universitete me te mira, duke ju dhene dhe burse, pavaresisht se femija i kujt eshte, sepse eshte dhe ne te mire te Shqiperise kjo gje. Vetem me njerez te shkolluar jashte mund te behet ky vend. Nuk dua te paragjykoj ke studion ne Shqiperi, por per fat te keq, dihet si jane shkollat ketu dhe per pasoje dhe niveli i diplomuarve nga keto shkolla.
  Bravo Livia, te uroj suksese sepse e meriton!.

  Reply to this comment
 15. korab December 28, 22:22

  POKU ME PAS SHQIPRIJA LEK KUR KREJT MINISTRIJA E EDI RAMES I KAN QU FEMIN E VET ME STUDIJU JASHT SHTETIT HAJNI KORRUPSION KA NE KET QEVERI TE EDI RAMES ANI Mimi Kodhelit KREJT BRE KRIMINELAT I KAN QU MW SHKOLLU JASHT VENDIT KAH I MARRIN KETA GJITH ATO LEK KETU DIHET QE E VJEDHIN SHTETIN POPULLI TEPE AASHT TU DURU SE DUHET ME U ZGJU E ME LARGU KET QEVERI NG PUISHTETI SE KJO ASHT QEVRI E HAJNAVE

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim