Rroga 45 milionë e Fevzos dhe stanjacioni i proletariatit të reporterëve

June 4, 2018 15:56

Rroga 45 milionë e Fevzos dhe stanjacioni i proletariatit të reporterëve

Tashmë është bërë publike mundësia e lëvizjes së Blendi Fevziut nga Tv Klan drejt Top-Channel. Në vetvete ky nuk është ndonjë lajm që ka interes publik, por duke qenë se mediat kryesore në vend janë paradhoma të pushtetit, zhvillimet në fjalë meritojnë të trajtohen.

Kështu, pak muaj më parë disa media kërkuan të trondisnin psikologjikisht drejtuesen e Top-Channel me largimin e drejtorit Sokol Balla, ikja e të cilit u trajtua si një humbje e parikuperueshme. Në fakt e kundërta ndodhi. Balla humbi vizibilitetin dhe rëndësinë dhe Top-Channel jo.

Sot është radha e Fevziut që të japë goditjen në treg dhe sipas burimeve nga Top-Channel oferta për të është 45 milionë lekë(të vjetra) në muaj(me gjasë një pagesë më e lartë sesa e vetë drejtorit Ben Blushi). Bëhet e ditur se arsyet e largimit nga Tv Klan lidhen jo vetëm me pagesën, për të cilën Fevziu shpesh thotë se ka jo shumë rëndësi, por edhe me prezencën e tij të përdithshme në ekran. Nga informacione të ndryshme thuhet se Frangaj ka planifikuar të riorganizojë kohën televizive në bazë të shikueshmërisë, duke shmangur prezencën e Fevziut dhe emisionit të tij për katër ditë në javë. Duket se këtë favor gazetarit në fjalë po ja bën TCh, shoqëruar edhe me një pagesë të majme, sigurisht në kohezion me drejtorin-mik, Ben Blushi.

Pagesa eventuale e z. Fevziu është çështje private, por ajo është e tillë saqë patjetër do të diskutohet në mjediset gazetareske. Si mundet të përligjet nga një kompani që kërkon të ecë përpara kjo diferencë në pagesë mes një gazetari që drejton një emision, i cili nuk vlerësohet nga televizioni ku transmetohet aktualisht dhe reporterëve apo redaktorëve të newsroom?

Cilado qoftë vlera e emisionit, që padyshim është jo e vogël, për ata aqë ndjekin Tv Klan dhe Top-Channel është e qartë se profesionalisht, ai nuk ka të krahasuar me vlerën e redaksisë së lajmeve që është arma, fytyra dhe përmbajtja themelore e këtyre dy televizioneve.

Si mund të punojë në këtë klimë deprimuese një reporter të cilit i kërkohet të klimatizohet me “revolucione” drejtorësh, kundrejt një pagese minimale dhe që lëviz ngadalë dhe për një punë që në televizione po mbetetet anonime?

Kjo nuk është çështje e zilisë për pagën, por e realizmit në menaxhim. Është zotësi e madhe t’i marrësh pronarit të kompanisë – që gati sa nuk publikoi një elegji për ikjen e Sokol Ballës- një pagë të tillë. Atë mund edhe ta përdorësh mirë, nuk është rasti i parë në këto 25 vjet që pronarë me gjithfarë kompleksesh përdoren mirë nga “profesionistët e fushës”. Por pasoja që mbetet është jo e vogël. Në një redaksi të tillë është e vështirë të punohet dhe të mbetet diçka nga profesioni kur vihen vija të dallueshme mes një aristokracie fiktive dhe një proletariati që nuk po afirmon dot forcën e vet pse nuk e njeh ende. Por këto janë spekullime derisa çdo gjë të konfirmohet zyrtarisht dhe lëvizja e z. Fevziu të jetë fakt.

k.a. / dita – Marrë nga ResPublica

June 4, 2018 15:56
Komento

24 Komente

 1. Syri i Shkodres June 4, 16:07

  Dihej qe Blushi do te perfundonte tek kazani mediatik! Pa moral pa nder! luftetari kunder Rames perfundoi ne llumin e shtypit shqiptar!

  Reply to this comment
 2. Ivan i madh June 4, 16:13

  Pse mos e blere mafiozia e topit kanali marimaga e zeze e dixhitalbit Fezo koke zbathurin pak po i vjedh abonuesit e dixhitalbit gjate ketyre 20 viteve te saj me tarife tej te kripura ne baze te ruges mujore që marin ata. Dhe shteti nuk dime se ben gje verefikimin se nga vine keto para që keta punonjes paguen aq sa brenda muajit blene nje shtepi te re me rogen e tyre mujore. . Se ky fare tv sikur ka gjithe ata punonjes apo me ndimen e shtetit bejne dhe pastrim paresh duke ditur që ne Greqi po mbyllet tv te medhenj e me tradite per mos clyerie taksash e tatimesh si rasti i MEGES.

  Reply to this comment
 3. Fejziu nuk ben as per roje June 4, 16:18

  Ne qofte se ky kok byqja shkon te top chanal , une nuk abonohem me kurre.

  Reply to this comment
 4. ??? June 4, 16:21

  Muc Nano qenka bere xheloz. Akoma beson se ka gazetari ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 5. Qytetari durrsak June 4, 16:23

  Or mik, kryeministri e ka rrogen ofro 220 mije leke/muaj, pra, afro 20 here me te vogel se ky qerosi i TV Klan dhe i Levizjes se Dhjetorit, qe na gezoka oferten 4 milion e 500 mije leke.muaj dhe qe i ofroka TOP Chanel ! Prandaj, na qenka kaq servil dhe i pshtirshem ky qeros i paturp dhe prandaj e hidhka “shurren” perpjete me vilen qe ka, me felliqesirat qe mediaton ne emisionet e tij, etj. E bukur kjo demokracia e mediave dhe pagesat qe ofrokan ! Une kam bere pyetjen kush e di se sa here, po ky qerosi more, sa merak e ka varferine e kesaj Shqiperie ! Une nuk e dija se keta zgjebanjose te “kazanit te plehrave mediatike” qenkan sheiket e rinj te Shqiperise !

  Reply to this comment
 6. Futja kot June 4, 17:13

  Nëse është e vërtetë shuma, atëherë i bie që ky zotëria do të ketë një pagë 187,5 herë më të lartë se minimum jetik. E thënë ndryshe sa merr (do të marrë) në muaj ky, i duhet dikujt të marrë për 15,625 vitet e ardhshme. Nuk thonë kot që kapitalizmi i ka këto gjona … TALLAVA’ vend …, me TALLAVA’ njerëz, që pastaj rrinë dhe e shikojnë …, dhe e komentojnë …

  Reply to this comment
 7. Lexuesi i durueshem June 4, 17:13

  Keta jane zgjebsat e kazanit mediatik. Rama ka te drejte absolutisht!
  Tatimet duhet te bejne detyren…

  Reply to this comment
 8. Ylli June 4, 17:16

  Blendi Fevziu eshte gazetari ne i mire shqiptar.Ne 27 vite qe shkruan dhe drejton emisionin e tij (nga 97) nuk ka folur as edhe nje here te vetme dhe nuk ka shkruar kurre me gjuhen e urrejtjes dhe perçarjes.Nuk i eshte pergjigjur asnje kolegu me ofendime dhe perçmim.Nuk ka dale haptas ne mbrojtje te njerit apo tjetrit krah.
  Nese ne Shqiperi sulmohesh nga te dy krahet ,per mua je ne rregull.Bledi Fevziu nuk eshte gazetar i tipit shares ,shkumues ,ulerites ,palaço e pa moral karakteri i llojit Muç Nano ,Fahri Balli ,Mero Baze ,Shpetim Nazarko ,Henri Çili ,Çim Peka ,Andrea Stefani ( rahmet paste) etj etj.Pikerisht ky lloj gazetari adhurohet ne Shqiperi ,ashtu siç jane turnat e degjuesve ,primitiv ,te indroktinuar ,hakmarres dhe urrejtes.
  A e meriton pagen ??? Ate e di ai qe ja jep.Ne asnje vend te botes paga e Kryeministrit nuk eshte pike referimi apo tavani i pageses se çdo profesioni apo individi.Se di sa e ka pagen kryeministri i Argjentines dhe Portugalise apo dhe Spanjes por e sigurt qe Mesi dhe Ronaldo marrin 100 fish me shume.
  Sa per Muç Nanon qe shkruan artikullin ,le te vazhdoje me te supozuarin “One Man Show” .
  Urrejtja per Berishen e ka telendisur ne pastrues WC te Partise Socialiste.Flas per WC e skandaleve.

  Reply to this comment
  • STAROVARI June 4, 18:29

   gjenerali gramafoni

   ne porten pa portjer do gjuaje Sala se portjerin e ka hequr nga porta vetingu i Donald Lul Bashes

   POR LE TE SHIKOJME KETE NDYRESI ME PERMASA PLANETARE BLENDI DEVILIN:

   Nje nga njerzit me te felliqur, shpiritlig, dhe masakrues i eger ishte Gjyshi Blendit Neki Starova.
   .Nekiu edhe me vone eshte zgjedhur si kryetar bashkie ne Berat.
   .
   .Prej Neki Staroves lindi Hektor Starova qe me vone e ndryshoi mbiemrin per shkak te babait katil nga Starova ne Bregasi.
   .
   . Hektori (spy) mori burse per gjuhe e letersi dhe sebashku me te bijen e Ali Ypit nga nena italiane, Rezanen martohen dhe lindin dy femije, vajze dhe djale.
   .
   . Vajzen ka vite qe nuk dihet ku ndodhet por djali qe ne moshe te vogel u largua prej prinderve dhe u bashkua me gjyshen duke nderruar edhe mbiemrin nga Bregasi ne Fevziu.
   .
   . Eshte pikerisht Monstra Blendi Febziu, pinjoll i familjeve presekutore te shqiptareve qe sot me mase dhe pa mase ngre lart figurat e monarkise dhe tradhetive te tyre .

   Nje nga veprimet me te shemtuara te kesaj qenie te shemtuar njerzore eshte edhe perpjekja per rehabilitimin e Esat Pashe Toptanit…..I vetmi ne shqiperi qe e dinte me pare se do vritej gjyqtari Konomi ishte Fejziu….sepse po I (merrte ) tokat e gjyshit ne durres qe dhe vete Topatanasit e kane hedhur ne gjyq

   Reply to this comment
  • I tille je , sa here hap gojen June 4, 20:35

   Vete fakti qe je adhurues i kryebanditit , kryekriminelit , kryebajraktarit serb te Vicidolit , edhe pse te pelqen te vetequhesh “Yll” , e ke futur koken ne gjirizin e antishqiptarit te terbuar . Kaq mjafton e tepron
   qe , me njerez si ty , te merret industria e riciklimit te mbetjeve, ne se mund te gjendjej gje tjeter e dobishme ,
   pervec si shqipfoles !

   Reply to this comment
 9. 45-miljoneeeee !!! koq shume per nji zhurmues ?! June 4, 17:25

  pervec se do pellasi Fevzo ne stilin e tij
  prej nastradini ,

  do kercej edhe Bel Danc

  ne pushimet e frymemarrjes ???

  sepse vetem keshtu mundet t’i justifikoje shumen ,

  duke u derdellitur shqiptareve idiote qe e ndjekin
  me zerit e tij prej gomari anadolli .

  Reply to this comment
 10. fteri June 4, 17:53

  Mos e prish gojnë o lajmës i bardhë për medjat e zeza !……

  Me Fevzon dhe pa Fevzën ,me Blushin në Top CHannel apo pa Fevzon në TV Klan,me pagesë 45 milonshe me valixhe osa pa valigje , ditët që vijnë për popullin po sjellin për kulturën më shumë mafje në televizoine e largim nga hallet e popullit .

  Një mjerim i pa skrupullt kriminal e mashtrim në opinjone . Varfëri spektakolare e gënjeshtra në informacion .Lakuriqësi e degjenerim në programe T.V-ve ,krim e mashtrim për kulturën shqipëtare. Në emisione direkt me ka dhunë dhe kaosë te opinjonistët ,sa shahen deri me pragë shtëpie.Këto janë tregtarët e yjeve të T.V -ve në dhqipëri .

  TV-të shqipëtare sot rënkojnë nga sëmundja e kanceri imashtrimit e falsitetit ,është ngritur një makineri e tërë e “zbvatjes” hidhur të qytetarve shqipëtar me oferta digjitale marramendëse që shkojnë deri 200 mijë lek në vit ! A’ jan lekët e qytetarve shqipëtar që paguajn miliona lek si moderator shpifës si B.Fevziu etj etj….

  TV-të nuk gjejnë shpëtim me ndrrime moderatorësh e gazetarësh dhe valixhe me lekë . Kur ndodhesh në krizë NUK GJEN DOT SHPËTIM MBI TOKË.

  Njerzit e ndershëm presin me pa durim të vërtetën ,që këta “mjeshtra ” që ndrrojnë pronarët e T.V-ve që bëjnë pingëpong dhe opinjione false , të hipin në skenë ,së bashku me pronarët e tyre milarder të presin damarët dhe të pinë gjakun e tyre ,në orgjinë e fundit ,të organizuar për nderë të 45 milonve të kufomës së Fevzos dhe të kapitalizmit gjakatar …

  Një shkatrrim dhe kaos po ndodhë me gazetarët e televizionet në shqipëri, gjejnë shesh e mund të bëjnë përshesh,kur një pensionist merr 100 $ në muaj nuk ka mundësi të pijë edhe një kafe ,kurse opinjonistit të gënjeshtrave e mashtrimeve në TV-ve paguhen para me valixhe sa 40 pensionist ????????

  Hajde jetë e zbavitjes borgjeze në shqipëri , njeriu ha njerinë !

  Reply to this comment
 11. KONCERT NE VITIN 36' June 4, 18:21

  Nese ka njeri qe duhet te perplaset i pari ne burg nga vetingu i shakaxhiut Donald Lu ky duhet te jete Blendi Fuckziu per envazion fiskal qe i kalon miljona dollare per cerek shekulli.

  Shikoni me poshte nje lajm te pa besueshem ku nje aktor merr rroge nje te 1 mijten e ketij pushti

  ..

  Gazeta Dita

  Një aktor në Shqipëri paguhet më pak se një përzierës llaçi”

  March 28, 2018

  .
  KUSH JANE ATA O.Q..J
  APO XHORXHSORRISTA
  QE PAGUAJNE ME RROGE SHEIKU
  MONSTRA TE TILLA QE JANE BERE SI GJENERAL GRAMAFONI NE KOHEN E ITALJONIT ??

  Reply to this comment
 12. Jimi June 4, 20:54

  Per tu majmur keta b…q… t paguajne proletaret!?
  Nje disproporcion pagash si ne Shqiperi nuk besoj se egziston ne boten kapitaliste!? Nje polarizim i tejskajshem midis popullit qe rron ne mjerim dhe nje grushti horrash qe ne menyre te padrejte vodhen gjithe pasurine kombetare qe ky popull investoi ne 45 vjetet e shkuar!? Dhe pastaj thone qe Marksi nuk ka te drejte, kur thote qe krizat i zgjidh revolucioni! Ne revolucion proletari humbet vec prangat.

  Reply to this comment
 13. hakunamatata June 4, 21:09

  Si gjithmone ne Shqiptareve na ngaterron leku i ri dhe leku i vjeter,nuk ka njeri qe paguhet me nje rroge 45 milion(te vjetra),ne muaj.Aq me pak Fevziu,qe nese llogaritet minutazhi i reklamave me pagesen ne cdo sekond te reklames,nuk i del rroga Fevziut dhe jo fitimi televizionit.Por kerkon shume qe te marri pak.

  Reply to this comment
 14. 7 gjyshet e fej ziut June 4, 21:19

  Fejziu eshte nje konglomerat kancerogjen me perzjerje esadisti-zogisti-neofashisti-radikal islamik maskuar por ajo qe eshte kryesore ky eshte ushqyer me viagra antikomuniste elezbiberiste-makartiste qe ne librin per Enverin ne vend ta poshtronte KOMANDANTIN e beri profet..
  .
  Ai qe i ka bere nekrotafine ketij ndyresire eshte Arben Duka i Laboves

  Tani mushkën bëjnë me barrë,

  E su luan hiç sheqeri,

  Del Fevziu e bën libër,

  Paska qenë homo Enveri (!)

  Enverist unë kurrë skam qenë,

  As kur qe Enveri gjallë,

  Po aspak nuk është e thënë,

  Të besoj tani çdo prrallë!

  Unë jam fare i paanshëm,

  rob i fjalës dhe i nderit,

  O Fevzi, sbëhesh shkrimtar

  Se i hedh qymyr Enverit!

  Ti shumë homo ke në mend,

  Se rrethuar je me djem,

  Dhe ta thuash për çdokënd,

  Nuk e paske hiç problem!

  Ti nuk turpëron Enverin,

  Se i ngjite ligësinë,

  Por ti Librit i nxin nderin,

  Poshtëron gjithë historinë!

  Po të pyes me lezet,

  Përgjigju me fjalë të nderit,

  Mendon ti, kishlindur burrë

  ti ngrihej para Enverit?!

  Se duroj unë dot pisllëkun,

  dhe pisllëk është gjithë ky rast,

  Por smë shkon në mend të them,

  O Fevzi je pederast!

  Kurse ti del reciton,

  edhe hiç stë dridhet syri,

  se e di që stë pickon,

  as Sokoli, as Iliri!

  Asnjëherë o Fevzi djali,

  Stë kam dashur e stë dua,

  Po srrëzohet Enver mali,

  Nga ato pordhët e tua!

  Rri aty tek Opinioni

  rri aty ku pate fatin,

  se Enveri, o Fevzi,

  sa çje ti, kishte Hallatin!

  Reply to this comment
 15. kampaçurreta June 4, 21:56

  EJ SHQIPETAR SHIKONI KETE QEROSIN DHE QINDRA QEROSET E MEDIAS KRIMINALE SHQIPETARE SE CFARE BEHET. NJRZIT NUK KANE BUKE TE HANE DHE TE ASHTUQUAJTURIT NIPERIT E TOPTANEVE HANE NGA DJERSA E SHQIPETAREVE SHUMA MARRAMENDESE. KU SHKON SHQIPERIA KESHTU. SA DO TE JUSTIFIKOHEN TEK EKONOMIA E TREGUT,TE GJITHA SHKARKOHEN NE KURRIZIN E POPULLIT PERMES TAKSAVE DHE RRITJES SE CMIMEVE. LE TE GERTHASE SA TE DOJE KINEZI IVOGEL, APO SHTETI I TIJE KY ESHTE IMPERIALIZMI GJAKATARE QE KA ARRITUR DERI KETU KOMBI YNE. REVOLUCIONI PROLETARE ESHTE MENYRA ME E DUHUR PER ZHDUKJEN E KETYRE GJAKPIRESVE TE POPULLIT.

  Reply to this comment
 16. Shqiptaret vdesin per gallate politike .vdesin t'i manipuloshe jeten dhe tallesh me ta ! June 4, 22:35

  Imagjinoni marrezine e asaj qe ndodhe ne ate vend maskarenjesh paskrrupull te lidhur me bandat politike ,
  per te skllaveruar ate popull .

  Paguen gazetare te tipit Fevzo etj “arkadashe” si ky ,
  ne shuma marramendese per ate Bote te Mjere Shqiptare
  per cfar ????
  Thjeshte per te mashtruar e manipuluar Opinionin Shqiptare !!!!!
  A e kupton njeri thellesine e ksaj marrezie ?

  Nji Gazetare si ky ,etj si qe ushtrojne ate profesion

  jane aty ,ne ato pozicione ne Tv e Media ,
  per te bere te dukeshme ate qe Politika gatuan ne Erresire kunder popullit …
  dhe jo te behet vegla e tyre
  si me qen nji Mafioze qe lidh Deal me Banden e Mafies Politike ,

  me vra jeten e popullit !!!!!!!!!!!

  Disa qe flasin me ate mentalitet idiotesh ne ate vend ,
  se eshte Gazetare dhe si ka dal asgje sot ,qe ka mbeshtetur krimin apo gjarprin !
  – si me then ,

  o kurve e zonja per Zotin ,deri sot s’i ka dal asnji llaf !

  Ne cilen Bote jetoni o kafshe !

  Ky masjara etj si ky kane nji Mision perball atij populli
  dhe shoqerise Shqiptare ,sepse jane e duhet te jene pale e popullit ne cdo kohe e jo e bandave politike ,
  qe ;

  Te bejne te dukeshme ne opinion ne publik ate
  qe eshte e padukeshme ne politike nga populli !

  Jo te behesh vegel e bandave dhe futesh ne gracke jeten e popullit .
  Kjo eshte tradheti eshte krim ndaj popullit te vet .

  Ky maskara ,etj si ky , kann vene Miljona ne kembim te jetes se qytetareve te atoj vendi .

  Eshte skandaloze qe disa e diskutojne kte sikur

  ka te bej me nji tregeti patatesh mes tregetarit dhe klientit .
  Kjo maskarade Mediatike i beri varrin Shqiperise dhe popullit Shqiptare .

  Ky maskara nuk eshte as gazetare dhe duhet ti jepet Vetting-ut menjiher nqs atij populli duhet ti kthehet dinjiteti ,qe kta funderina mediesh politike dhe gazetare

  ja perdhosen ne menyren me brutale e perverse .

  Reply to this comment
 17. aaa June 4, 23:26

  45 MILION LEKE VLLA NE MUAJ????
  Ku karin jeton ky mo vlla , ca behet

  Reply to this comment
 18. DALLTON June 4, 23:53

  Ky “qen-bir-qeni”eshte me I rrezikshem se Ahmet -Z0GU,ENVER-HOXHA,SALI-BERISHA,FATOS-NANO,ILIR-META,EDVIN-RAMA e comp.por populli e njef shume mire kush eshte ky “VJEDULL”,i cili eshte ne realitet nji jashtqitje e Sali-Berishes,qe deri die e ledhatoi dhe sot e ka future kete dhe Farhi- Balliun ne rreth per ta eliminuar fundi per hajer or Fejvzo se ora shkon ,por koha kurre s’harron,do kesh fatin e “SOKOL-OLLDASHIT”.I lumte dora Sali-Berishes per funderrina si puna jote dhe e Farhi -Balliut.

  Reply to this comment
 19. Krist June 5, 14:13

  Kjo page qe reklamohet per Blendin,shikojeni mire:Nuk eshte paga personale per Blendin,por eshte shuma qe merr i gjithe stafi i Opinion-it,per nje vit.Dhe me interesantja,eshte se Opinion-i eshte ne fakt njekohesisht edhe “zhurmues”,”qetesues”(apo thene ndryshe,orientues i cdo situate te rrezikeshme).Shikoni dhe analizoni vetem te pakten dy raste:Pergjimin e trafikanteve te Vlores,dhe parapregatitjen per situaten e Tahirit.

  Reply to this comment
 20. Alban Dega June 5, 17:19

  E KE QARE ORE
  ADRIÁN THANO !

  Te lumte mendja
  Te lumte penda !
  Te lexojme
  Fort na ka enda
  Sikur te ish
  Larry King Brenda!
  Sje i vetem
  Ke shume shoke
  Bedri.. Malaj..
  Mendje plote!
  Xhevdet e Bazen…
  u bekofte kjo Toke!
  U pjell mendja
  U ndrite penda!
  Sikur te ish
  Sulzberger Brenda!
  Tu lexojme
  Fort na ka enda!
  Sepse gjejme
  Te verteten brenda!
  Gjejme lirine
  E pavaresine !
  Per liri
  E japim jeten
  Mbi Shqiperi
  S’vini kuleten
  Gjejme fuqine
  e mendimit !
  eshte motori
  i perparimit
  Eshte Fari
  i qyteterimit
  Yll polar i mbare
  i Njerezimit !

  Reply to this comment
 21. Lili June 16, 19:16

  Boykott emisionet e tij.shkurt.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim