FIDANISHTJA…

June 8, 2014 10:09

FIDANISHTJA…

Ismail Xhaferi

Fidanishtja e PD-se
Per kedo qe nuk e di
Eshte prerje e njellojte
Si babai tyre Sali

Fidanishtja e PD-se
Do te sjelli dite te mbara
Me fidana si Ciljeta
Do marshoje gjithmone perpara

Fidanishtja e PD -se
Kush se di e kush se ndien
Se ndodh si me zogjte e korbit
Koha shkon e ata nxihen

Fidanishtja e PD-se
Qe forte pallen e ka ngjeshur
Sa here imiton Saliun
Aq here na ben per te qeshur

Fidanishja e PD-se
Jo mor jo, se ngatron shinen
Kur flasin ne paralament
Me kujtojne Jozefinen

Fidanishtja e PD-se
S,ka te meta, ska te care
Eshnje njesoj si Jemin Gjana
Tridhjet e ca vjet me pare

Fidanishtja e PD-se
Nuk njeh asnje lloj percartje
Njesoj si Shaban Memia
Nga rinia gjer ne plakje

Le ta zeme nga Grida Duma
Qe e nis po nuk e sos
Zot e zot qe nuk kam dylle
Qe shpejt veshet ti vulos

Fidanishtja e PD-se
Eshte e njejta ne cdo here
Cndryshim ka mes Grida Dumes
Dhe nje mulliri me ere

Fidanishtja e PD-se
Cudit edhe zotin krisht
Shikoni Arben Ristanin
Njesoj si kendez pa bisht

Fidanishtja e PD-se
Shpesh te ben qe te vesh kujen
Lum ai qe ka durim
Qe te degjoje Kleti Krujen

Fidanishtja e PD-se
Prap nje hall te madh e ka
Se pret ne gji Luli Bashen
Pret sa te ritet dhe ca

Fidanishtja e PD-se
Qe ne pluralizem mbiu
Pret me radhe e gjithe pas deres
Se ndoshta plaket Saliu…

June 8, 2014 10:09
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*