Fier, pastrohen pas 25 vitesh kanalet vaditëse, 81 milionë lekë fondi

April 19, 2016 15:14

Fier, pastrohen pas 25 vitesh kanalet vaditëse, 81 milionë lekë fondi

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti ishte në Fier ku përuroi zyrën e re veterinare, e konceptuar si një klinikë ku do ruhen të dhënat për bagëtitë, si një mundësi gjurmimi të ecurisë së tyre.

Gjithashtu Panariti inspektoi dhe punimet për pastrimin e kanalit vaditës Vjosë-Levan, ndërhyrje që kryhet për herë të parë pas 25 vitesh dhe do ndihmojë për vaditjen e tokave bujqësore të zonës dhe do të shmangë përmbytjen e prodhimeve.

Hapja e stacionit të parë veterinar në qarkun e Fierit dhe krijimi i një dabase të kafshëve do t’u vijë në ndihmë veterinerëve dhe fermerëve për evidentimin në kohë të sëmundshmërisë tek kafshët, dhe rrezikun e transmetimit të tyre tek njeriu.

Ministri Panariti pasi pa nga afër klinikën veterinare theksoi se do jetë pika e kontaktit me fermerin dhe do garantojë blegtori cilësore.

Investimi 81 milion lekësh i qeverisë, për pastrimin e kanalit vaditës pritet të rrisë ndjeshëm prodhimin në rreth 14 mijë ha tokë bujqësore.

April 19, 2016 15:14
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*