Figura e rënë e Policit dhe dashnorët e parukerisë politike në Polici

October 11, 2019 14:34

Figura e rënë e Policit dhe dashnorët e parukerisë politike në Polici

1-Një punonjës policie, tashmë i akuzuar për vrasje dëshmon se i “kërkuan ndihmë” (rasti dje i Kavajës).

Dhe në vend të udhëzojë apo të kryejë denoncim dhe ta drejtojë çështjen zyrtarisht (gjë që do shpëtonte dhe viktimën dhe pasojat) shkon “ta mbrojë” parukieren e tij dhe të “sqarohet” me atë që ia “ngacmonte”.

Jashtë shërbimi me armën e shtetit në brez. Dhe kryen vrasje.

Po droga e bërë gati për shpërndarje çfarë kërkon në shtëpinë e këtij punonjësi me uniformë shteti, polic i lartë në sistemin e burgjeve?

Po vetë Policia përse tenton të manipulojë opinionin publik fillimisht me komunikatat mbi ngjarjen?

2-Një ish-polic u vra disa ditë më parë.

Doli se kur kishte qenë polic shkoi edhe ky “të sqarohet” me rivalë bastesh.

Me armën e shtetit në brez.

Edhe në këtë rast policia manipulon deklarimet fillestare.

E më pas ky polic futet në një bandë. Nga ato prej të cilave ne presim të na mbrojë.

E më pas humb jetën e vet dhe shkatërron jetët e atyre që le pas.

Këto nuk janë thjeshtë ushqim banal për portalet rozë.

Janë raste të rënda, probleme të lidhura me figurën e policit, me figurën e përfaqësuesit me uniformë të shtetit.

Raste, që duhen trajtuar pa vonesë, pa marifete, me kurajo dhe ndjenjë përgjegjësie, me profesionalizëm.

Por a po studiohen këto raste në Policinë e Shtetit? A po nxirren mësime?

*****

E para është përdorimi për qëllime makiazhi politik i Policisë së Shtetit. Kjo sëmundje që pritej të kurohej me rrëzimin e Berishizmit është rishfaqur dhe po merr përditë përmasa të reja me të ashtuquajturën Rilindje. Duke dëmtuar në vijimësi besueshmërinë e policisë dhe efektivitetin e saj në terren.

E dyta, veç paaftësisë që reflektojnë ata që punësohen e bëjnë karrierë me ndërhyrje politike, sot në terren janë edhe brezi i ri i policëve me kurse të shkurtër kohorë.

A janë këta punonjës policie të vetëdijshëm për çfarë përfaqësojnë?

Ish-polici i vrarë para disa ditësh ishte bërë polic me kurset 6 mujore që synojnë të zëvendësojnë “policët barkderra” me “policë të bukur”.

Është një nga vendimet “estetike” të Kryeministrit.

A po analizon kush nëse këto kurse 6 mujore të Rendit që ngjajnë me ato të plepave të dikurshëm në Drejtësi kanë nxjerrë në rrugët e qyteteve tona policët e duhur?

A kanë ata përgatitjen e mjaftueshme sociologjike për të luftuar krimin, për të mbrojtur qytetarin, për të rritur autoritetin dhe respektin për simbolet dhe uniformën e shtetit?

Edhe nëse ndonjë politikani që e sheh Shqipërinë si telajo pikture, mund t’i mjaftojë që policët të jenë “pa bark”, a u mjafton kjo profesionistëve të policisë?

A është analizuar rreziku evident që këta policë – të cilëve u jepet prej “anktheve estetike” arma dhe unifoma e shtetit – të nxjerrin me to frustrimet e tyre private, duke qenë të paformuar, të papjekur, të cekët?

Ata mund të marrin jetë, mund të shkatërrojnë jetë me fuqinë që u kemi dhënë.

A e kuptojnë ata këtë si përgjegjësi apo e kuptojnë si lodër rrjetesh sociale?

A është dikush i shqetësuar në Policinë e Shtetit apo në Ministrinë e Rendit për nivelin e brezit të ri të policëve?

A ua shpjegon kush  – veçanërisht pas rasteve të përfshirjeve në krime të rënda – se nuk të bën polic vetëm barku pa dhjam apo kapardisja në instagrame?

Apo as vetë ata që duhet të merren me ta, nuk i kanë prioritet ndryshimet thelbësore afatgjata por dukjen e momentit?

A ka ende në polici zyrtarë seriozë? Apo kanë mbetur vetëm dashnoret e parukierit politik të qeverisë?

Nëse ka mbetur ende dikush me tru, të mendojë për atë çfarë po lihet pas në Policinë e Shtetit.

Sepse ajo na duhet përtej ministrave dhe kryeministrave të radhës.

 

Dita

 

October 11, 2019 14:34
Komento

15 Komente

 1. Kasollja e Galigatit October 11, 15:13

  Policia e sotme eshte vetem per te vene gjoba
  Jane turrur rrugeve si legena
  Marin ate perqindjen e tyre dhe mbushin arken e Ramiut sepse taksat nuk dalin per te ngopur barkun e Zamirve.
  Kur kercet dyfeku i krimit, keta fshihen vrimave.
  Pisqollat i kane per te mbrojtur dashnoret

  Reply to this comment
 2. demo October 11, 15:27

  Te mos punesohen police pa Akademi Rendi.
  Shkolla e Larte e Policise ka qene qe 1980.Jane llumi i Vucidolit dhe karagjozi Kristaqit qe bejne kopetentin,japin vijen,bejne ndere per djemte qe perdorin ne terren…
  I paafte per te ndertuar shtet,ky eshte manierist fasadash,.Fasada ndertesash,fasada SHTET,fasada art.

  Reply to this comment
  • Qemali October 11, 15:45

   Fiks.
   Ben stadium 100 milion euro aty ku njerzit nuk kane buke te hane
   Kokebosh, i ceket, produkt portalesh

   Reply to this comment
   • Arben October 12, 06:42

    Ne thelb per kete I mori 1 milion vota, per te vjedhur.

    Populli shqipetar eshte hajdut vete, keshtu qe ku qendron problemi se vuri ne krye nje kryehajdut

    Reply to this comment
 3. Lasgushi October 11, 15:45

  Çfarë prisni,kur në krye të policisë drejton një ushtarak terxhuman që shkatërroi sa mundi ushtrinë dhe po meret me shkatërrimi e policisë.Ai që e arin këtë qëllim me anë të inkriminuarve të tipit Ciftelia.Të cilin e vendosi në krye të policisë së vëndit.Megjithëse kishte tre ditë kohë të lexonte implikimin e tyre me dhjetra faqe në dosjen aktualë të SHKB.Të cilën ja u dhuruan relisht ketyre,për ta përdorur si letër hygjenike nga Grupi Ciftela.Prisni prisni së bashku me kompetentin Edi,të përmirësohet policia.Do bëhen derdhet tha atij.

  Reply to this comment
 4. Baca October 11, 15:57

  Keta nuk jane police por thjesh lodra qe i prdorin si mbas oreksit. Pergjegjesia esht lart tek kryeministri pastaj tek ministri dhe zbret tek drjtorët e policis. Keta nuk e kane ndjesin e pergjegjshmeris dhe sidomos ky kryeminister sepse fajn e kane gjithmone te tjert dhe ky po lufton per ket vend; nuk ishkon ndermend ta leje karrigen edhe sikur ti haje dreqi te gjith dhe mos te ngel kemb njeriu ne ket vend.

  Reply to this comment
 5. Zgalem October 11, 17:38

  Policia aktuale , me dyfishin e ketyre gabimeve , qe mbart, eshte me e mira e ketyre 3 dekadave . E kini parasysh policine e Kulishit dhe te krimeneleve , qe vrane policet e ndershem , ne aksionin e Dritan Dajtit ? Po zhdukjen e Kosta Trebickes ? Po djegjen e makines te punonjesit te Sherbimit informativ ? Po “aksidentin ” e Skardillaqit ne Vlore ? Po vrasien e deputetit, ne Roskovec ? Ne ate lloj policie kriminelit iknin ne drejtim te pa ditur . Jane shume . Jashzakonisht shume . Policia saliste ishte komlementere e drejtesise plepiste. Nuk ka krahasim , me asnje polici te botes demokratike. Mund te krahasohej me policite e republikave te bananeve . Me policine e sotme , eshte si nata me diten . Si merrni guxim , t’i vini ne kandar krahasimi ? Ndodhi si keto , qe pershkruani , ndodhin kudo dhe do te ndodhin . Kjo Qeverri ne se ka ndonje segment te lavderushme , eshte policia . Me kete percaketim , nuk dua te them se policia eshte e perkryer . Ka te meta dhe dobesi te kritikushme , por jo te pa ndreqeshme. Zgalem

  Reply to this comment
  • Back Stage October 11, 18:48

   Ata qe permende ti Zgalem kane “rilindur” dhs jane kthyer te gjithe ne Policine e Shtetit.
   Informohu pastaj bej krahasime0

   Reply to this comment
   • erzen digjitali October 11, 19:56

    zoti Back Stage.
    Ka nje problem te komplikuar midis Rames dhe dinastise Biberishajve ku ky i fundit mbahet akoma ne menyre kriminale se hodhi komunizmin qe ne fakt ishte veprim kanibal pasi munden nje sistem te vdekur.
    .
    Nese ka nje fakt qe penalizon nderkombetaret si hipokrite eshte Visho Ajazi qe ishte truri real i Shikut Gazidedes si dhe mbuluesi “inteligjent” i 21 janarit 2011…Mire Rama e emroi Vishon ne NATO ne Bruksel..po keto euro-atllantiket jane qorra apo pjese e skenareve antishqiptare….apo mendojne ..c’i qi temen shqiptare jane..
    .
    Por ajo qe e shumzon me zero kohen e Policise se Pinocetit Viqidolit eshte ky shembulli me poshte qe nje figure madhore e policise trajnuar ne USA dhe Gjermani kete llogjike kriminale
    .
    ..Ndiqeni ju lutemi

    TIRANE, 2 korrik 2013 –
    Zv/drejtori i policisë së Tiranës, Erzen Brecani i ka bërë thirrje gjithë mbështetësve të partisë Demokratike që ashtu sic bënë në vitin 1991, të ngrihen për të larguar kryeministrin e ardhshëm Edi Rama.

    Teksa rezultati i fitores së zgjedhjeve të 23 qershorit, nga të majtët nuk është certifikuar ende, Brecani nëpërmjet një postimi në faqen e tij personale në ‘Facebook’, teksa përshëndet kryeministrin Berisha duke e etiketuar si liderin histerik të shqiptarëve, etiketon Ramën si “Enver Hoxha i dytë” dhe “Hitler që do të gjunjëzojë shqiptarët”.

    “Përshendetje liderit historik të shqipëtarëve Doktorr Sali Berishës e duam ndihmën tënde se jemi mësuar me ty që të na prish deri sa të largojmë pinjollët e komunistave me në krye Edvin Ramen ta largojmë këtë Enver të dytë ne që dikur studenta të ‘91 shembëm diktaturën Enveriste do gjejmë forcë dhe optimizëm do të ngrihemi të tërë së bashku me rininë që të mos e lëmë këtë Hitler të gjunjëzojë shqiptarët”, shkruan Brecani.

    Brecani, i cili aktualisht mban ( mbante) postin e zv/drejtor të policisë së Tiranës i cili ka kryer kurse kualifikimi në Gjermani dhe Amerikë …medet per trajnuesit
    .
    ———
    Ky shembulli i Kavajes qe jep Dita tregon me shume degradimin e shoqerise se te policise..kurse 2 shembujt me lart me Vishon dhe Brecanin tregojne kriminalizimin e kokave te policise ku dhe faktori i jashtem i ka futur “mish dhije”..

    .Nuk po flasim per ish ministrin e “mrenshem ” Mul Noka qe eshte nipi i nje ish gjenerali te UDB.
    .
    tng !

    Reply to this comment
 6. grupi qiftelia October 11, 18:25

  Jam shume dakort me komentuesin “Zgalem”
  ..
  Jam nga ato shqiptare qe e kam akuzuar Ramen per tradheti te jetimeve te 21 janarit & gerdecit & votuesve te qershorit 2013…te pakten qe nga prilli 2014…POR…
  .
  Nese e krahesojme policine sot me kohen e Sali Serbiberishes eshte vite drite larg..
  .
  Vetem nese permendim faktin e vrasjes se Kosta trebickes nga Grupi Ciftelia e Xen Kuliqit dhe tentakulat e tyre deri ne Virxhinia USA per te prure ekspert te mbyllte kete vrasje nga njerez me kollare..mjafton
  .
  Ju lutem ndiqni keto sekuenca krimi ne kohen e Berishorrit dhe reflektoni

  Masaker ne Durres – Vriten 4 police dhe 1 person tjeter!

  08/07/2009
  Gjashtë persona mes të cilëve 4 punonjës policie kanë
  mbetur të vrarë pas të shtënave me armë në ndjekje të një të shumëkërkuari nga policia sot në pistën Iliria në Durrës. Ngjarja e rëndë ndodhi pak pas mesditës në plazhin e Durrësit ku policia bën të ditur se autori i vrasjes është Dritan Dajti, ( SHENIM; Babai Dritan Dajtit MIK SHTEPIE I BERISHAJVE)

  &&&&&&&&&&&&&&&&&&
  13 shtator 2012 vritet në Shijak Komisar Adem Tahiraj

  Shefi i Komisariatit të Shijakut është qëlluar me një breshëri automatiku. Vrasja e Komisarit ndodhi për faktin se ai ndaloi për kontroll makinën e nipit të Ilir Xhakjës, një personazh të lidhur me botën e krimit.

  &&&&&&&&&&&&&&&&&&&

  25 shkurt 2013
  në Tiranë u vra Komisar Dritan Lamaj

  Një ndër vrasjet më të bujshme të ndodhura në Shqipëri është edhe ajo e shefit të komisariatit nr.6 në Tiranë. Dritan Lamaj u qëllua me breshëri automatiku në makinën që ai po parkonte pranë banesës së tij.
  &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

  korrik 2013

  Masakër në Vlorë në mes të plazhit tek Uji i Ftohtë, 3 të vrarë dhe dy të plagosur

  Në këto ditë të nxehta vere, duket se rendi po shndërrohet në një fenomen të pakontrollueshëm.

  Në mes të plazhit dhe plazhistëve, që pushonin në zonën e Ujit të Ftohtë, një person me automatik në dorë ka qëlluar duke ekzekutuar tre persona dhe plagosur dy të tjerë.

  Viktimat janë një grua rreth të 50-ave e identifikuar si Diana Ademi, e cila po pushonte në shezllonin e saj buzë detit. Skerdi Bajlozi 17 vjeç, i cili po shkonte të lahej në det, dhe Ermal Isufi rreth 30 vjeç…..
  &
  ect

  Reply to this comment
 7. zogu October 11, 19:13

  Ne Amerike ndodhin ne çdo minute ngjarje te tilla dhe as e çane koken njeri.
  Ky eshte produkt i çthurjes nga ana e sistemit qe ndertojme e jetojme, lerini dengelat tani. Ne Europe e njejta gje. Merruni me pune e jo thashetheme. Ngelet tek ura qabese.

  Reply to this comment
  • Gulash October 11, 22:21

   Qeka fut Pilospari me komentu
   Po moj zemra po
   “Ndodhin ne gjithe botën”
   Policë laca që vrasin per parukieret e lagjeve

   Reply to this comment
 8. Nik October 11, 19:48

  Sigurisht rasti eshte i rende por me nje rast nuk behet pergjithesimi!

  Reply to this comment
 9. o sa mire me kene ...i qire o hej October 11, 23:38

  @erzen digjitali
  Kam frige se ke te drejte…..c’i qi temen shqiptare jane .. thone te huajt, por me shume se i kane qire nenen shqiptareve jane vete shqiptaret
  respekt per ato police qe jane per buke goje .

  Reply to this comment
 10. info analitike October 12, 16:33

  Shoke pse cuditeni kjo ishte policia qe deshet e modeluar nga Tahorri. Ju kujtohet rasti i perplasjes se Shullazit ku policia doli me 3-4 versione zyrtare? Asokohe nuk e vute ujin ne zjarr ndersa tani qe gjerat tashme jane sheshit kujtoheni te shkruani! Keni pjesen tuaj te pergjegjesise qe gjerat kane degraduar ne kete pike.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

mersin escort mersin bayan escort konya escort eskişehir escort

Njoftim

Njoftim