Filipine, rreth 500 viktima nga tajfuni Boha

Redaksia Online December 6, 2012 12:32

Filipine, rreth 500 viktima nga tajfuni Boha

Ka arritur në 475 numri i viktimave të shkaktuara nga tajfuni Boha ditët e fundit në Filipine. Stuhia më e fortë që ka përfshirë vendin ka goditur sidomos pjesën jugore, duke shkaktuar viktima dhe shkatërrime në ishujt Mindanao e Palavan.

Ndërkohë, një numër i madh banorësh rezultojnë të zhdukur për shkak të shkarjes së dherave dhe lumenjve të baltës që kanë shkaktuar reshjet e shumta. Numri më i madh i viktimave është regjistruar në zonat rurale të ishullit Mindanao, ku tajfuni “Boha” ka shkatërruar tërësisht provincën Compostela Valley.

Tragjedia më e madhe është shënuar në qytetin New Batan, ku nga shkatërrimi i dy qendrave të ngritura për të pastrehët kanë humbur jetën 142 njerëz.

 

Redaksia Online December 6, 2012 12:32
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*