Fillimi i fundit të Facebook? “Vetmia nuk kurohet me teknologji”

March 18, 2018 03:19

Fillimi i fundit të Facebook? “Vetmia nuk kurohet me teknologji”

Rënia e Facebook? Në 74 ditët e para të 2018, vetëm 30 përqind e përdoruesve ka kryer postime të reja.

Braktisja e madhe po vjen nga të rinjtë, të cilët nuk e konsiderojnë më Facebook si një rrjet social në modë.

Disa analistë të rrjetit kanë parashikime të zymta për platformën e Mark Zuckerberg: deri në fund të 2018-s, rreth 80 përqind e përdoruesve të Facebook mund ta braktisin profilin e tyre.

Parashikimi konfirmohet edhe nga kërkuesit e Universitetit të Princeton, sipas të cilëve interesi për një numër të lartë të rrjeteve sociale është në rënie – përcjell DITA.

“Vetmia nuk kurohet me teknologji, madje shpesh ndodh e kundërta. Të ndërtosh në një rrjet social një histori personale dhe një identitet me foto dhe citime, pas njëfarë kohe të bën të ndihesh më keq se më parë” – thonë përgjegjësit e Aristofonte.com një platformë që po konkuron Facebook, sidomos tek të rinjtë.

b.m. / dita

 

 

March 18, 2018 03:19
Komento

4 Komente

 1. shpresoj, por s'e besoj March 18, 11:46

  Faccebook, perveç komunikimit, nxierr ne pah edhe karakteret e njerzeve, si te thuash eshte qe pasqyre e vesve dhe dhuntive te tyre, por monotonia e ka bere qe eshte renduar shume dhe ata me te kulturuarit e mesuarit nuk ja varin, vetem ne ndonje rast per interesa komunikimi. Facebook eshte kthyer dhe ne nje lakuriqesi qe çdo dite po i bie vlera se njeriu merzitet duke pare çdo dite te njejtat gjera apo duke lexuar budallalleqe injorantesh. Por ngelet si puna e tv. pulti ne dore dhe ndrysho kanal; bota kjo eshte duam apo s’duam; Me shume boten sot e imponon injoranca ne emer te lirise dhe demokracise.

  Reply to this comment
 2. Kamel nudo ne fb March 18, 19:10

  vetmia ne trut e idioteve si ju qe i besoni bla bla bla-ve te manipuluseve te rrjeteve te Tilla .
  Dikur benit emisjone ne Top Show e debilit dudumi ,
  e krefeshit ,si Pulat mes glasave ,duke akuzuar Anonimitetin e personave ,si funderinat e ksaj Bote qe jeni ,njerzit me kote te Planetit ,qe merrni zjarr si pushka jevgut ,e sot beni mir ti hani ato glasa qe benit dikur ,sharlatane idite krenare .

  Fb-ja sigurishte qe do perballet me humbje interesi
  te ish pjesmarresve te saj,
  sepse i perdori thjeshte te gjithe ,per te perfituar Data-t
  Personale etj pasione te secilit ,te cilat protokollohen
  ne X – Dosje Personale ne Qendren e NASA-s te Dhena-ve te ,secilit per ti manipuluar e perdorur
  ne nji X – te ardhme
  dhe e gjithe kjo ne menyren me brutale e te paskrupullt nga marku i sheqeroshurr .

  Reply to this comment
 3. dakord me Komentuesin e mesiperm ... March 18, 19:39

  vec abuzimit me te dhenat ne fb ,
  qe qarte e theksojne komentuesit lart ,
  ber ne pabesi te plote ,duke then shqip , (ja dhjer perdorusit ) e perdorur te dhenat e secilit ,

  ne faqet shqiptare ,rrall gjeje tema qe terhiqnin vemendjen e perdoruseve , APO diskutime
  te nji far niveli .
  Shumica hibrita ,idote ,qe gjeten shanc-in
  te benin te dukshem idiotesine e trurit te tyre
  ne Fb -para gjithe Botes ,duke len Name .
  ishin te pakte ata/ato qe te linin ndonji mbres
  por qe edhe mbas disave fshijej si kudo nder shqipo ,
  dyfyteresia e karaktereve . Pra un mendoj se asnji nuk do ishte pishman nqs do abandononte fb-ne .
  Ndoshta dikur ne Forume kishte me shume kualitet mendimi e kenaqsi komunikimi ,para se Fb-ja ti tufezonte shpendet ne Kopeshtin e tij Zoologjik

  Reply to this comment
 4. PSE ? March 18, 21:24

  Një nga arsyet , se përse po i largohen njerëzit facebook-ut mendoj unë , është edhe fakti qe , fb u kthye ne një mjet komunikimi për politikanët . Kudo që fut hundët e fëlliqura politika , njerëzit kanë alergji . Më kujtohet , vite më parë , kur në Shqipëri hynë këmishët nejlon , ishte nje luks i madh ku kishte fatin të blinte dhe, ne njerëzit e thjeshtë , i shikonim me zili njerëzit pranë pushtetit , që i kishin ato mundësi . Nuk kaloi shumë kohë , dhe vendi u mbush me këmishë nejlon ! Dëgjonim të flitej në rrethin tonë shoqëror : Kur krekosen edhe evgjitët me këmishë nejlon , nuk ndjen asnjë kënaqësi të veshësh të tillë këmishë . Konsideratën që kishin njerëzit atëhere për evgjitët , tani e kanë për politikanët !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*