Filozofi lëshon veten para Berishës: Ti je një diell që ndriçon (Nuk është Gojët e Liga)

January 26, 2018 22:56

Filozofi lëshon veten para Berishës: Ti je një diell që ndriçon (Nuk është Gojët e Liga)

 

Sali Berisha ishte në studion e emisionit ‘Zonë e Lirë’ ndërkohë që përballë kishte pesë përfaqësues të shkollës së Kontekstualistëve në UET.

Një prej tyre, Arjan Curri nuk i kurseu vlerësimet për ish-kryeministrin. Para se ti drejtonte pyetjen e tij Berishës, Curri u shpreh se mamaja e tij, e cila ishte mjeke ka qenë studente e Berishës dhe me këtë rast i përcolli përshëndetjet.

“Unë kam shumë konsiderata për ju z. Berisha. Madje mamaja më porositi që tju bëj shumë të fala. Ne jemi të djathtë, kurse mamaja është berishiane. Ju ka njohur që kur ishte e re, studente dhe ju z. Berisha ishit pedagog i Fakultetit të Mjekësisë. Nuk e di a e mbani mend?” – u shpreh Çurri.

Ndërkohë duke u futur tek politika, filozofi Curri ju ‘lut’ Berishës që të kthehet në politikë dhe të marr në dorë revolucionin, siç e quajti ai. Ai e cilësoi Sali Berishën si një diell që ndriçon. Por ‘lutja’ e tij nuk u pranua, pasi Berisha i qëndroi deklaratës së bërë edhe më herët sa i takon angazhimit në politikë.

Arjan Curri

January 26, 2018 22:56
Komento

46 Komente

 1. Epo kjo pune January 26, 23:18

  nuk e pashe programin por cfare debilash qe kemi more… jam i djathte thote qypi sikur te jete tip ADN, o kungull, ti nuk qenke njeri, merito te behesh njeri e qytetar o qyp dhe boll se na neveritet me keto adhurime prej idiotesh, tipa si puna jote krijuan perendira mijra vjet me pare por tani po shkon njeriu ne Mars o qyp… o UET cfare brumi po gatuani atje?

  Reply to this comment
  • Timi January 27, 02:06

   Esadistet mbijetojne nga mbeturina te tilla si ky filozofi i hales. Si mund te quash diell nje hale qe i ka bere te qintat Shqiperise dhe shqiptareve. Ky sharlatan dhe udb-ist ka shkaterruar Shqiperine per 20 vjet rrjesh. E vodhi, e ropi, e shiti, e vrau sic i donte qejfi dhe mamaja e tij paska rene ne dashuri me kete dobic serb. Ptuuu race e ndyre. Prandaj ne nuk bejme prokopi sepse ka bythelepires si puna e ketij filozofi te pjerdhur nga trute. Une do te thoja se Berisha meriton te lidhet tek sheshi Skenderbej dhe te peshtyhet nga qytetaret shqiptare per gjithcka ju ka bere. Tamam sic bene italianet me Ducen, me ndryshimin se ky i fundit ishte i vdekur dhe smerrte vesh cpo i benin.

   Reply to this comment
  • Filogopisti January 28, 14:29

   Pse mo ne UET eshte ky Curri a Cari, si e ka muti? Une kam djalin atje, po e heq me vrap, se atje qenkan pedagoget trapa, servile dhe injorante. Mjere ata studente ne cilat duar kane rene. Harram o Cili leket e shkolles se djalit, se ma paske marre ne qafe

   Reply to this comment
  • Ari January 29, 05:33

   Sa i cekët, o Zot!

   Reply to this comment
 2. Fat man January 26, 23:21

  Arjan Curri te themi te drejten maloku Saliu nuk eshte marre me kurva dhe nuk ka si t’a njohe mamin tend, kete pyetje beja Zabit Brojkes.
  Saliu ne jeten e tij vetem me nje vrime eshte marre, me ate te serbes Liri (Slobodanka).

  Reply to this comment
 3. Shqipja prej tropoje January 26, 23:24

  U te marte e mira o qurri, Po bericici ne politike eshte. Pse kush e drejton PD lulshit I ?
  Po is dhe te doje berisha dielli jot I nates nuk e lene …..
  ” revanshin e revolucionit tend e ka bere e ben berisha ketij kombi.

  Reply to this comment
 4. ALBAN DEGA January 26, 23:52

  HAJDE KAMIKAZ BERISHE HAJDE!

  Kamikaze nena!
  Kamikaz i biri !
  Bythelepirese Mona
  Askiser Iliri !

  CILA ESHTE E VETTETA !?

  Le te flasin faktet …

  FATKEQESIA KOMBETARE

  – Me gjuhen e fakteve

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  – Si Berisha !

  …. Jane nje shpure qyqesh qe krijojne nje kor sa injorant aq edhe fatkeq… Tamam nje kor qyqesh qe jane gati te japin edhe jeten per “nenen parti” . E heqin veten te djathte pa pasur asgje ne xhep pervec dashurise per “liderin e pavdekshem” dhe milionave te siguruara me korrupsionin dhe tenderat e Padrinos ne kembim te besnikerise dhe servilizmit te tyre pa kushte.
  Kane vetem emra te ndryshem: Lulezim Basha, Flamur Noka, Arben Ristani, Fatmir Mediu, Oerd Bylykbashi, Edi Paloka, Fatri Balliu, Aleksander Frangaj, Blendi Fevziu, …” Klan”, “ Gazeta 55” , “ABC” … Gjithcka tjeter eshte pike per pike si Berisha.
  Flasin si Berisha. Kercenojne si Berisha. Shajne si Berisha, Cirren si Berisha. Per te menduar nuk behet fjale. Kane vetem mendte, me mire te themi mendesine enveriste te Berishes
  Lehin dite e nate per antikomunizem duke harruar shprehjen lapidare te disidentit te sprovuar Vaclav Havel se “nuk ka komunist me te keq se komunistin antikomunist”.

  Haraci i mercenarit

  Me nje mentalitet tipik komunist japin mesime morali kur imoraliteti eshte “virtyti” me i larte i tyre… Flasin per demokraci kur shpirti i tyre eshte prangosur pas nje partie dhe lideri qe pervec emrit asgje nuk kane te perbashket me demokracine…
  Perbetohen per liri kur pervec servilit, sherbetorit dhe skllavit politik nuk dijne te bejne pune tjeter. Clironi shpirtin dhe mendjen tuaj nga prangat o fatkeqesi e vetvetes dhe e Berishes, qe po e demaskoni edhe me keq me genjeshtrat tuaja. Nuk e kuptoj si Berisha pranon te paguaje mercenare te tille qe po ia marrin krejt fytyren… ( !? )
  Nese jeni “vullnetare me zor ” te 97-es coni perpara akrepat e ores edhe plot 13 vjet se nuk u shpeton dot as Berisha. Genjeshtrat tuaja i kane kembet edhe me te shkurtera se mendja juaj xhuxhe o “Skuadronet e Vdekjes” se Ajatollah Ruhollah Gazidedes me emrin e vetem real “Fatkeqesia Kombetare….”
  Genjeshtrat e tyre i kane kembet shume me te shkurtera se rrenat e tyre dhe te padronit te tyre qe u kthen permbys jo vetem shikimin e botes por edhe te vertetat! A e keni informuar akoma Berishen se ku ndodhet Gerdeci !? Po se ku ndodhet Vicidoli!? Ka shume e shume vite pa e shkelur…. Po ….. Po… Nuk kane faj te gjoret. Nuk dine se cfare bejne. Eshte haraci i mercenarit

  Shifrat enigmatike dhe
  pasojat tragjike….

  Cfare kuptimi ka shifra e UDB, e KGB-se dhe sherbimit sekret francez XY, qe ia permendi ish- deputeti Spartak Braho ne Komisionin e Ligjeve te Kuvendit Popullor!?
  Si dhe pse e spiunoi tek Beogradi Xhelil Gjonin, te vetmin qe nuk e arrestoi dot bashke me bllokmenet e tjere !? Cili e rekrutoi i pari dhe sa u shit tek tjetri!? Jane pyetjet e tij jo te miat.
  Jane bere gati kater vjet nga deklarata e deputetit Braho ne nje forum ligjor te Kuvendit Popullor dhe as Kryeministri e asnje zedhenes i tij nuk ka hedhur ose pergenjeshtruar akuzat shume te renda te tij ndaj Berishes. Nje akuze gjithnje quhet e vertete persa kohe ajo nuk eshte pergenjeshtruar me fakte apo nuk eshte provuar e kunderta e saj ne gjykaten e drejtesise …..!
  Me shqetesojne seriozisht keto pyetje !? Nuk behet fjale per nje hafije a spiun ordiner a kaskete 80 lekeshe te ish- Sigurimit te Shtetit komunist. Behet fjale per nje udheheqes partie politike ne pushtet dhe per Kryeministrin e Republikes se Shqiperise qe ka ne dore fatet e vendit ! E di pse?!
  Se pari, sa here lexoj lajme nga Shqiperia sot me kujtohen mallkimet e nenes sime te viteve 70 per ” Qoftelargun e asaj kohe qe “eshte ka e drejton vendin sikur t’ia kete inat popullit te vet”
  Se dyti, as UDB serbe, as KGB-ja ruse nuk do ta drejtonin kaq mbrapsht Shqiperine si qeveria e korruptuar e sotme …
  Se treti, emerimi i Bashkim Gazidedes, nipit te shefit te UDB-se per Kosoven ne ate kohe, si kryetar i sherbimit sekret shqiptar – SHIK, te cilin lideri dhe heroi i demokracise Z. Azem Hajdari e ka akuzuar mese njehere per shitjen e te gjitha dosjeve teper sekrete te paraardhesve te tij UDB-es serbe…

  Zi e me zi per Shqiptari

  Se katerti, kontrabanda e naftes dhe hapja e rubinetave te saj per makinen serbe te luftes dhe terrorit ne Bosnje, Kosove, cka perben nje shkelje flagrante jo vetem te ligjeve shqiptare, por edhe te atyre nderkombetare dhe te Kartes se OKB-se!?
  Se pesti, ftohja dhe acarimi i marredhenieve me ish- Kryetarin e LDK-se dhe te Kosoves njekohesisht , Zotin Ibrahim Rugova ne vitet 1993- 1997, kur ai asnjehere nuk e vizitoi Tiranen.
  Se gjashti, arrestimi i kryeheroit te Kosoves Adem Jashari dhe liderve te tjere te rezistences ilegale ne Kosove ne vitet 94-96 ndersa takohej me Milloshevicin
  Se shtati , rrembimi , torturimi, ekzekutimi ne tortura dhe zhdukja e kufomes se atdhetarit kosovar Remzi Hoxha nga SHIK-ui i Gazidedes dhe mbrojtja me te gjitha mjetet e rrembyesve dhe torturuesve te tyre Sefgjini e kompani nga drejtesia shqiptare nen pretekstin me absurd te mundshem ” per te mos paguar demshperblime per denim te gabuar” duke i dhene vetes edhe rolin e krye-Kryegjykatesit te Shqiperise e duke penguar organin e akuzes shqiptare me emerimin e tij ne poste te larta ku ndodhen burimet kryesore te te ardhurave te shtetit shqiptar

  Nga katrahura ne katrahure

  Se teti, akuzat e befta dhe te pabesa kunder UCK-se dhe rezistences se armatosur ne kohe si “organizate terroriste…. marksiste- leniniste…. si dore e zgjatur e Beogradit” ne kulmin e saj per te dekurajuar luftetaret e lirise.
  Se nenti, organizimi i katrahures 97 qe shkaktoi mbi 10 000 viktima, mbi 4 miliarde dollare deme ekonomike e financiare popullit dhe e shkermoqi krejt shtetin shqiptar duke e futur ne trazira vdekjeprurese e rrenim deri ne zhberje…
  Se dhjeti, organizimi i grushtit klasik te shtetit te 14 shtatorit 1998. Ai shkeli jo vetem kodin e jetes, por edhe kodin e vdekjes. U keqperdor ne menyren me makaber deri edhe arkivoli me kufomen e heroit te dmeorkacise Azem Hajdari per te shqyer dyert e Kryeministrise, per cka ka protestuar mese njehere edhe vete bashkeshortja e Azemit te ndjere. Po te mos ishin paralajmerimet e Uashingtonit, do ta kishte futur Shqiperine ne nje katrahure te re… duke perdorur edhe mercenare te UDB-se serbe ne castet me vendimtare per Luften Clirimtare te Kosoves,
  Se 11-ti, rekomandimet e mbrapshta per Delegacionin e Kosoves ne Konferencen e Rrambujese per te mos nenshkruar ate marreveshje, cka i solli fitim kohe dhe i sherbeu vetem Beogradit dhe Milloshevicit…

  Nga dhuna ne terror

  Se 12, tragjedia e Gerdecit e 15 marsit 2008 shkaktoi mbi 500 viktima, midis te cileve 26 shqiptare te pafajshem te vdekur , fakira qe punonin si skllever pa asnje sigurim shoqeror e pa asnje mase sigurie teknike e jetesore ne fabriken e vdekjes se qevezise Berisha. “ Kjo Mafia ka dale krejt jashte kontrollit” shkroi gazeta me e madhe ne Botes “ The New York Times”
  Perparimi i regjimit te Berishes eshte i dukshem: nga “Qeveri e gangstereve” ne 97-en kalon ne nje “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” !!!
  Se 13-ti, zullumi antikombetar i Berishes dhe qevezise me te korruptuar ne historine e Shqiperise po ashtu shenon lartesi te reja. Ne prag te zgjedhjeve te reja parlamentare ata miratojne marreveshjen atdheshitese te Otrantos me Athinen, e cila akoma mban ne fuqi me ligj gjendjen e luftes me Shqiperine, tashme nje vend aleat e e anetar i NATO-s.
  Po te mos ishte kushtrimi atdhetar i Kolonelit te flakur nga detyra Myslim Pashai dhe vendimi i Gjykates Kushtetuese, Shqiperia do te kishte sot rreth 350 kilometra katrore me pak ose dhjete Shen Nauma me shume ne nje pellg ku flitet per nje det prej triliona fuci nafte e biliona tone metrik gazi natyror. Secili prej bashkepunetoreve te Berishes ne kete akt tradhetie kombetare gradohen ne majat e diplomacise, ushtrise. Spikat emerimi i“ Kolonelit te Asfalise greke me tre gishta” Arben Imami ne krye te Ministrise se Mbrotjes se Shqiperise!

  Nga vjedhja e pasurive dhe votave tek …

  Se 14-ti Berisha dhe qeveria e tij e korruptuar e atdheshitese nuk lene mjet pa perdorur per ta kaluar sa me shpejt kete akt atdheshitjeje Greqise para zgjedhjeve. Po ashtu ministrat e tij dhe krejt peshkaqenet e korrupsionit hidhen ne gare per te shperblyer mercenaret e Berishes
  me tendera pa fund. Brenda 30 diteve te fundit te mandatit te pare te Berishes dhurohen mbi 50 tendera hidrocentralesh, rrugesh… me vlere prej rreth gjysem miliardi euro vetem per klanin e korruptuar rreth Berishes.
  Se 15-ti, vjedhja masive e mundit e djerses, pasurive te taksapaguesve shqiptare, pasohet nga vjedhja masive votave te tyre ne zgjedhjet e 28 qershorit te vitit 2009.
  “ Votat u numeruan keq ose shume keq ne 30 per qind te tyre” thekson raporti i vezhguesve te Evropes dhe Amerikes demokratike. Per cudi a per leverdi reciproke ata i japin note kaluese kesaj demokracie ala Ahmedinaxhad ne zemer te Evropes e Berisha qeveris me me pak vota popullore dhe me pak se nje te dhjeten e votave te trukuara e sakatuara edhe nga modeli Hollandezo- Spanjoll i Kastriot Islamit!

  Qevezia e hajnave

  Se 16-ti,si rezultat i ketyre vjedhjeve krijohet edhe qeveria e hajnave me ne krye Padrinon Sali Berisha. Ish- ministri i Transportit dhe i Puneve te Jashteme Lulezim Basha i akuzuar jo vetem nga opozita, por edhe nga Prokuroria e Pergjithshme per vjedhje qindra milioneshe ne autostraden kombit emerohet ne krye te Ministrise se Brendshme. Nje i akuzuar per shkelje rendi e ligji emerohet ne krye te forcave te rendit e ligjit!!!
  Ish- Ministri Mbrojtjes Fatmir Mediu ne kohen e tragjedise Gerdeci, i akuzuar ligjerisht per korrupsion, shperdorim detyre dhe vrasje massive te shqiptareve … emerohet si Minister Mjedisi ne vend te dergohet per stazh drejtesie ne birucat e Bences !

  Fjalet plumba dhe ….

  Se 17-ti dhunes fizike te Berishes dhe regjimit te tij ndaj shqiptareve i shtohet edhe dhuna verbale, sharjet prej rrugaci, kercenimet dhe shperthimet skizofrenike kunder opozites shqiptare dhe liderit te saj Edvin Rama, kunder cilitdo qe i kundervihet paranojes diktatoriale te Sali Berishes, qe eshte kthyer ashiqare ne Luigjin e 14-te te Shqiperise “Ligji jam une” dhe klani im. Te tjeret jane “shiftaret e njerkes”!
  Se 18-ti, shkelja flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para ligjit , duke i ndare ne shqiptaret e Sales dhe ne shiftaret e njerkes eshte dhunimi me i madh jo vetem i Kushtetutes shqiptare, qe askush si Sali Berisha nuk e ka kthyer ne nje pacavure pa kurrfare vlere. Eshte po ashtu edhe shkelja me flagrante e Konventave Nderkombetare per te Drejtat dhe Lirite Njerezore. Eshte edhe ushqimi me dru i zjarrit te revoltes popullore.
  Se 19-ti, kjo shkelje e flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para Kushtetues dhe Konventave te te drejtave e Lirive Themelor te Njeriut shoqerohet me vete zvetnimin njerezor te kryeministrit shqiptar dhe qevezise se tij perballe greves se urise se dhjetra deputeteve te opozites para selise se tij. Bashke me kete degjenerim te cdo ndjenje njerezore vdes edhe iluzioni se ne shpritin e mendjen e kryeminsitri shqiptar ka mbetur qofte edhe nje gjurme e Betimit te Hipokratit, si ish- mjek.

  Parzmorja e hekurt e diktatorit ne vend te bluzes se bardhe te doktorit

  Se 20-ti, ne vend te bluzes se bardhe te mjekut, qe pat premtuar se do ta rivishte sapo ta kerkonin interesat e demokracise dhe subjektit kryesor te saj demosit, popullit shqiptar. Tashme ai imazh ka vdekur pergjithnje. E vetmja gje qe ka mbetur gjalle dhe e fuqishme ne shpirtin mendjen dhe praktiken e Sali Berishes eshte shpirti fanatik komunist, enverist, stalinist i tij.
  “ Une do te qendroj ne pushtet edhe 30 a 35 vjet… aq sa te me jape ymer ai lart” deklaron Kim Jong Ili i Shqiperise. Komentet jane te teperta. Sali Berisha do te shfaqej keshtu me parzmoren e hekurt te nje diktatori komunist pranojak qe ashtu si babai i tij shpirteror ekzekutoi publikisht kater shtetas te pafajshem , qe shikon kudo armiq, puciste, bastuna, stilolapsa revolvere, pilula me helme.
  Tragjedia e 21 janarit 2011 hoqi edhe iluzionin e fundit lidhur me antikomunistin 24 karat komunist Sali Berisha.
  Perfundimisht ai doli para popullit dhe para Botes sic eshte ne te vertete, si ekzekutor publik i qytetareve te vete te lire, faji i vetem i te cileve ishte se kerkonin liri e demokraci, nje jete me te mire per veten, per femijet dhe femijet e femijeve te vet.

  Si ta nxjerrim vdekjen nga politika shqiptare !?

  Duke vrare kater prej nesh, ai na ka vrare secilin e te gjithe ne. Secili prej nesh mund te ishte ate dite aty ku ishin ata, ne betejen per liri e demokraci sipas modelit me te te perparuar e me te sprovuar ne Bote, asaj amerikane.
  Bashke me plumbat e urdheruar te zbrazen mbi kater prej nesh, ne politiken e Sali Berishes ka hyre vete vdekja.
  E vetmja gje qe e nxjerr vdekjen nga politika, thote Nobelisti Gabriel Garcia Markez , eshte denimi me vdekje i politikes se vdekjes.
  Po aq ne mos edhe me sakte e tha edhe mendimtari kombetar shqiptar Akademiku Rexhep Qosja, dikur miku e perkrahesi me i vendosur i Berishes: Kush perdor dhunen ne politike nga dhuna do te vdese!
  E tha hapur e teper njerezisht edhe diplomati i larte amerikan Countryman i cili e filloi konferencen e shtypit sot ne Ambasaden amerikane ne Tirane me ” trishtimin” per vrasjen e 4 shqiptareve me 21 janar 2011.
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne! Ato po bien cdo dite e me fort!

  SHENIM : KY ARTIKULL ESHTE SHKRUAR NE FILLIM TE VITIT 2008. PERDITESUAR ME 27 MAJ 2011. RIBOTOHET PA ASNJE NDRYSHIM

  Reply to this comment
  • Vertino January 27, 03:12

   O Alban Dega prej New Jorku nuk e di nese vertet jeton aty, nuk e di nese je shtetas American une jetoj ne Texas.whatever une do te sugjeroja te mos perdoresh copy past per opinions qe ti shkruan sepse nuk ma do mendja qe t’i lexojne.Nje keshille miqesore po te jap:Shkruaji ambasadorit te US Donald Lu besoj se do te lexoje letren tende por ki parasysh nje shkrim shume te koncentruar.Te uroj shendet dhe gjithe te mirat.Sincerely,vertino.

   Reply to this comment
 5. Muli January 27, 00:09

  Bo sa turp gazetar apo cfare curri eshte monstra arian curri.Mami im linte koken per ty kur ishte e re.Kur e mendon..kush nuk shkon te zone e lire.O cfare karagjozi !

  Reply to this comment
 6. MH January 27, 00:19

  Ti Arian Curri qenke nji teveqel i ndyre.
  Duket,zgjedhja e ligjerates ne bekim te Berishes i cili ka nji mije e nji te zezat qe i ka ba keti vendi dhe keti populli.
  Ne kohen e larget Sekretari i P.P.Sh per gjithe universitetet ligjeronte i detyruar nen drejtimin e dirigjentit te partitures se partise.Ne te kunderten nuk do ishte sot aty per tu lavderuar nga nena e juaj dhe pjella e nanes, Arian Curri.O i apasionumi i Berishes.Ne sistemin kapitalist ekonomi tregut nuk ekziston rrevolucion shoqerore.Rrevolucioni ne kete sistem asht rrevolucioni per shkencat ekonomike te konkretizuara ne industri teknik,informatike,elktronike,kompjuterike etj etj. me rritje rendimentit.Po kurre ne shoqeri dhe brenda saj.
  Te keshilloj ti futesh edhe njihere shkollimit sepse nuk e njeh rrealitetin e sistemit dhe aktualitetin sot.Je identik si ato femijet qe brohorasin mbaje makinet ne karroceri ne kembe:Forca shoferi forca shoferi.Te cilet nuk dijne se cfare i pret rritja e shpejtesise.Kjo vlen per te njohur dhe karaterin tend si dhe nivelin arsimore e kulturore qe ke arrite.
  Mos u deliziono.Merre me guxim dhe rifutu persedyti shkollimit.Ose hesht aq vite sa te duhet te rishkollohesh per se dyti.Mbaj qendrim spektator sic mbajme ne komentuesit me argumente te patundeshme me objektivitet e te pa anshem.

  Reply to this comment
 7. MH January 27, 00:21

  Ti Arian Curri qenke nji teveqel i ndyre.
  Duket,zgjedhja e ligjerates ne bekim te Berishes i cili ka nji mije e nji te zezat qe i ka ba keti vendi dhe keti populli.
  Ne kohen e larget Sekretari i P.P.Sh per gjithe universitetet ligjeronte i detyruar nen drejtimin e dirigjentit te partitures se partise.Ne te kunderten nuk do ishte sot aty per tu lavderuar nga nena e juaj dhe pjella e nanes, Arian Curri.O i apasionumi i Berishes.Ne sistemin kapitalist ekonomi tregut nuk ekziston rrevolucion shoqerore.Rrevolucioni ne kete sistem asht rrevolucioni per shkencat ekonomike te konkretizuara ne industri teknik,informatike,elktronike,kompjuterike etj etj. me rritje rendimentit.Po kurre ne shoqeri dhe brenda saj.
  Te keshilloj ti futesh edhe njihere shkollimit sepse nuk e njeh rrealitetin e sistemit dhe aktualitetin sot.Je identik si ato femijet qe brohorasin mbaje makinet ne karroceri ne kembe:Forca shoferi forca shoferi.Te cilet nuk dijne se cfare i pret rritja e shpejtesise.Kjo vlen per te njohur dhe karaterin tend si dhe nivelin arsimore e kulturore qe ke arrite.
  Mos u deliziono.Merre me guxim dhe rifutu persedyti shkollimit.Ose hesht aq vite sa te duhet te rishkollohesh per se dyti.Mbaj qendrim spektator sic mbajme ne komentuesit me argumente te patundeshme me objektivitet e te pa anshem.
  Ose ose ke dasht te nxjerresh kujin me Berishen.
  Nese qendron kjo e fundit,je ne rregull meriton nderime.

  Reply to this comment
 8. everest January 27, 00:31

  Hallall o Arjan Shurri,se ke thene nje fjale me mend!
  I ke vene vetes nje njolle qe do te te ndjeke tere jeten si qurrashmtrap zalli dhe nenes i vure njollen e dashnores platonike te Berishes!

  Reply to this comment
 9. alphade January 27, 00:31

  Z. “Qurri” ! Ti qenkerke nje bajge e madhe tropojane !
  Akoma nuk e kupton se fatkeqesia me e madhe e kombit
  shqiptar mbetet ne cdo ore te dites e te nates ,Saliu i
  Mallkuar brez pas brezi ,sebashku me ju qe i mbani “ison” nje kryehajni,kryekrimineli,kryemafiozit, kryetradhe-
  tarit i te gjitha kohrave te ekzistences se shtetit shqiptar.
  Edhe ajo mamaja jote qenka nje fanatike e sklerotizuar
  e nuk imka pare ngjarjet e medha qe kane ndodhur per-
  gjate sundimit arrogant,prepotent,nje xhahil i oreve te
  para. Bajraktar primitiv ,tribalist dhe ne zonen tuaj ka tropojane te ndershem,patriote, atdhetar,qe une dhe gjithe shqiptaret i quajne malsor,ndersa miku juaj eshte
  nje malok qelbes, nje prototip i ligesise, nje kryemafioz,
  poshtersia e te cilit shfaqet acik ku me ze te larte u ben
  thirrje shqiotareve per gjak,u ben thirrje shqiptareve te
  Veriut per te sulmuar Jugun. Ne historine e ekzistences
  se shqiptareve deri me sot asnje politikan nuk ka guxuar
  te beje thirrje percarese te kombit shqiptar,te percudnoje
  gjuhen shqipe: ne gegerishte e toskerishte me te vetmin
  qellim qe te distancohet nga gjuha standart e shqipes, ku
  gjithe bota kerkon unifikimin e nje gjuhe,gangsteri i Vici-
  doli ka nxitur edhe anen tjeter te kufirit ,disa sharlatane
  akademike kosovare qe po punojne ne sherbim te agjen-
  turave te huaja,si dhe te Berishovicit per te ndare gjuhen
  shqipe. I madhi Qose i ka dhene pergjigje te gjutheve ,te
  ketyre “akademike”, ne sherbim te te huajve.

  Reply to this comment
 10. alphade January 27, 00:36

  Komenti im……

  Reply to this comment
 11. Sali berishes po ti arrij ja ve vetes January 27, 00:43

  Sali berisha duhet te denohet me vdekje pa gjyqe.

  Reply to this comment
 12. Aliu nga Selenic January 27, 01:18

  “PROLETARE TE SHQIPERISE BASHKOHUNI”
  RRETH SALI BERISHES PER TE “SHPETUAR S” NGA EDI RAMA.!
  ( KY SHKRIM ESHTE PER “FILOZOFIN” INJORANTE QE SALI BERISHE E QUAB “DJELLE”. Ja ballafaqohu o filozofi injorante me kete realitet!

  Prej kohesh Barisha ka rreklamuar dhe ka propaganduar per nje rrevovicion demokratike per ta permbysur qeverin socialiste te drejtuar nga Edi Rama. Sipas tije rrevolucioni demokratik eshte I vetemi”shpetim” per shqiptaret.!Ndersa Pinjolli I Tije Basha beri thirrje te bashkohemi qe shqiptarve tu japim “fatine” vendit ne dore.
  Pore Berisha ka harruar se ne shqiperi ka ber disa rrevolucione qe ne te vertet vece te tilla nuk kan qen, pore kan qen me keqe se kunder rrevolucione.
  Berisha si komuniste qe ka qen 25 vjete madje edhe drejtues ne strukturat udheheqese te PPSH nuk heq dore kollaj nga metodat rrevolucionare per te marre pushtetin, pore ne thelbin e ides se vete Berisha asnjeher nuk ka pasur ide perparimtare qe te shpetojn kombin perkundrazi , me keto metoda “rrevolucionare” I ka future thiken pas shpine demokracise dhe shqiperise se mjre qe ngeli ne duart e ketij gjakatari.
  Duke u nisur nga faktet historic te ketyre 25 vjetev po I kujtojme Berishes se ja se cfare rrevolucioni demokratike dhe c`fare FATE u keni sjell shqipetave dhe c`fare katastrofe u ke sjell shqiptarve ne keto 25 vite.!
  1. JA JA” DIELLI I” SALI BERISHES Kur me 2 Prille te vitit 1991 vrate kater drejtues te parties demokkratikene Shkoder Nder ta Arben Brocin I cili eshte njeri nga drejtuesit kryesore te PD ne Shkoder. dhe askushe nuk u denua vetm se fajsuat shtetin e asaje kohe.!
  2. JA JA” DIELLI I” SALI BERISHES:ku Sali Berishes do te aplikohet perseri ligji I luftes se Klasave. U hoqen specialistet me te mire dhe u vendosen injorantet dhe te pa aftite vetem thjeshte se ishin militante te Partise Demokratike. Kjo e detyroi trurin e kombit te marre rruget e arratise.
  3. JA” DIELLI I” SALI BERISHES ku drejtesia shqiptare do te behet nga kursantet e Pleppave duke hequr juristet me te mire. Pra sote penalitete japin kursantet e plapave.!

  4. JA JA” DIELLI I” SALI BERISHES shprehja E duam shqiperin si gjith e Evropa.Bukure shume po ju ne Stasburge per reformen ne drejtesi desh u rrahet me grushta duke kundershtuar reformen qe Evropa dhe Amerika ua beri se per ju ase qe behej fjale, A mendoni se sa antievropian jeni more ku edhe sote edhe perse u be VITINGU ju kerkoni ta rrezoni me njemije marifete te ndyra.?
  5. JA JA” DIELLI I” SALI BERISHES mendoni se nga ju doli fatkeqesia jone Kombetar duke ngritur skamat Piramidale dhe duke I sjellur populli tone fatkeqesi ne Ekonomi qe rrenua te teren, dhe moret me qindra e mijra, jete, njerzore ku edhe sote e kesaje dite pasojat e juaj nuk munde te n dalohen ase te paramendohen se c`fare i bête ketij populli te mjere. Nen kembet tuja , nen thirrjet tuje jane mijra fatkeqe te vrare , te vjeter dhe te rije qe dergjen ne dhe te zi vetem nga qellimi I mbrapshte I juaj per ta shkermocure shqiperine.
  6. JA” DIELLI I” SALI BERISHES.! Dergimin nga qeveria juaj e dy mige per te goditur popullin e Jugut te shqiperise. Po keto akoma nuk I dini.? Ku i keni dy aviatoret qe edhe sote juen ne azil politike , Aviatore qe shpetuan popullin e Jugut te shqiperise duke mose zbature vendimin e Berishes per goditjen e popullit te Jugut..
  7. JA JA” DIELLI I” SALI BERISHES E Perse beni sikure harron , apo sikure nuke dini asgje se cfare ka ndodhur. Si munde te vije ndermen kure qeveria juaj, lideri shpirteor I juaj qe edhe sote e keni perzeme I dergoi Nafte serbise. Nafte e cila vrau vllejzerit tane ne Kosov, te cilet donin lirin dhe pa varsin e tyre nga bisha serbe. Si thon ase kete nuk e dini.? Ja po ua kujtojme .
  8 JA JA” DIELLI I” SALI BERISHES Po Remzi Hoxha perse u zhduk besoi edhe per ket ju duhet te keni degjuar. A mendoni te nderuar , se nen kembet tiuja jane shume te zhdukure pa Nam e nishan sice eshte I shdukur Remzi Hoxha, U zhduk Trabicka, e shume te tjer si keto. E ja pra ju dhjetoriste, gjaku I tyre eshte nen kembet tuja mekatare e te cileve juve kerkoni ti therrisni per t u akomeduar perseri ne “Pushtet”(large qofte.!
  9. JA” DIELLI I” SALI BERISHES Aqe shume flete lideri I juaj per Kosoven. Po perse ky lideri juaj burgosi drejtuesit e ushtrise Clirimtare te Kosoves.? Pra ishte burgosur Heroi yne kombetar Adem Jashari si dhe Hashim Thaci e plote te tjere. A mendoni se ndofta edhe juve keni pergjegjesi per keto ne mos te pakte te keni ndergjegje te vrare, lidhur me c`fare ben qeveritert tuja qe edhe sote kerkoni ti riktheni ne Pushte per ti bere te zazat edhe me te madha kombit tone.
  10. JA” DIELLI I” SALI BERISHES si vajti puna tek juve nuke e di. A keni degjuar qe Partia Juaje dhe lideri I juaj ne vitin 1992-1994 penguan pajtimin kombetar. Me protekstin e turpeshem se nuk ka pajtim me “Komunistet” Pore per ironin e fatite tone keta fare lideresh refuzuan edhe samitin e Diaspores. Ja pra qe edhe pas 26 vjetesh keta vazhdojne te jen ne te njetat pozite antikombetare.! Koha ka ardhur qe ne viti 1990 qe shqiptaret te flasin me nje ze pore vazhdojne ta pengojne kate liderit tuja qe juve akoma nuk e din se punen e kujte bejne ata
  11. JA” DIELLI I” SALI BERISHES mendoni hiq se ne kohen e qeverisjes se Berishes kishte ne shqiperi dhe hapsiren shqiptare 10 abetare . Duke u perpjekur per te shkatrruar drejteshkrimin shqiptare te vendosure me aqe munde e djerse edhe me gjake bile. Po kjo nuk ju konvergon fare.? Sote nen drejtimin e Partise socialiste, fale tyre kemi nje abetar te njehsuar.!Ky eshte nje sukses I madhe E turpshme per ju pjesmarres kure juve flisni per Universitete. I pate se sa falco ishin ato.? Po heqja e tyre eshte nje fitore per eliten e re shqiptare.? Juve duhet ta dini , mir se ka te rinje shqiptare qe nuk e kan para me sy fare Universitetin dhe me para moren shkollat dhe me para zune edhe vendet e punes ndersa studentet me nota te shkelqyera rrijne rrugave. Edhe per kete keni goje te thirrni kunder Ministrise se Arsimit.! Evrpopa I jep note Arsimit Shqiptar ndersa juve I therrisni, falco e duam shqiperin si e gjith Evropa. Ballafaqohuni.!
  12. JA” DIELLI I” SALI BERISHES Si mendoni juve se vertet I sollet vendit lumturi.? Po a mendoni se per te fituar para liderit tuaj u rrafshuan tre fshatra ne Tirane nga shperthimi ne Gerdec. U dogjen per se gjalli 26 veta nga te cilet edhe femije. E kushe u denua per kete.? Askushe fare . Juve vazhdoi te therrisni per liderit tuaj pore ne kembet tuja eshte era e shkrumit te shpirtrave te pjekure per se gjalli. E ju vazhdoni te beni Parad.Ase ndergjegje te vrare nuk rreflektoni.! Ata jane moshataret tuaj qe u shkrumbuan per se gjalli.
  13 JA” DIELLI I” SALI BERISHES Po me UCK-ne c`fare patet. Perse ate e cilesuat si organizate terroriste. Narko trafikante dhe kure e pate qe fitoi u veshte atye me te turpshme si trafikuese organesh. Ne vende qe te survejoni vendet ku gjenden mijra shqiptare te Kosoves te shdukur liderit tuaj survejuan dhe shpifen per luften e Lavdishme te ushtris Clirimtare te Kosoves. Si thoni juve julavderon kjo.Lutemi ballafaqoheni me keto qe nje qytetar I thjesh po ju penalizon.!
  14 JA” DIELLI I” SALI BERISHES Dhe keni te “drejte “ te flisni per vjedhjen e votes. Asnjeher nuk keni fituar me drejtesi. Ne vitin 1996 juve I grabitet votat ne syte e te gjith botes .Bota u penalizoi.Berisha ne flaken qe e ndezi ne shqiperi u vetzgjodhe izgjidhej Presidente.Ja ku jeni. Ballafaqohuni.Sote e drejta e votes e shte ven ne baza te shenosha dhe monetermi eshte ne duart te sigurta duke garanture zgjedhje te rregullta, te lira dhe te nderdhme.Me kete kerkese juve kerkoni ta shkatrrini sistemnmin zgjedhiore qe te perfitoni juve, duke vjedhur si gjithnje votat.!
  15. JA” DIELLI I” SALI BERISHES ate bulevarde ku juve protestuat jane kater veta te vrare bga dora gjelkatare e PDse me Sali E Lul Bashen ne krye. Nuk e dije se si nuk e degjoni gjemimen e atyre djemve qe u vrane me duar ne xhepa. Edhe perseri juve keroni pushtet.? Thirreni pak ndergjegjes, Kudo ku shkeln I, juve dhjetoriste, shkelni mbi viktimat 26 vjecare qe I shkaktuar ketij populli. Ne njeren dore keni mvajtur flaken per ta vra e djegur shqiperin ndersa nga ana tjeter hipokrizia e juaj nuk ka fude duke thirrur per lir e demokraci. Sote juev drejtoheni nga tradhetar dhe nga tradheti “patriotike” Besoi keni degjuar per ket ku Tradhetia Patriotike ka trenditur boten gjat luftes se dyte botriore ndesa sote ne paqe kjo tradheti trenditi ter shqiptaret.
  16. JA JA” DIELLI I” SALI BERISHES Sjellja e janullatesit ne kry te Kishes Autoqefale Shqiptare duke I hequar kishes son autoqefalin dhe nduke e ven nen huqmin e kishes Greke.?
  1. Per ta sabotuar ceshtjen ton Kombetare dhe per ti dhen Greqise shanse kunder vendit tone Berisha solli Janullatesin ne shqiperi . Ne zbatim te planit Ogurzi Berisha ne takim me Micitacesin realizoi 8 kerkesa te Greqise pa bere asnje kushtezim mer shqiptaret e Camerise te cilet edhe perse jan me shume se Minoriteti Grek ne shqiperi Berisha dhe PD nuk bene asnje kerekes per kete ceshtje. Ata realizuar 8 pikate si me poshte:
  1. Sjellja e Janullateseit ne shqiperi, me mandate per ne krye te kishes Autoqefale shqiptare dike I hequr kishes son Autoqefaline.!
  2. Pranuan dhe realizuan ngritjen e varrezeve Greke ne shqiperi ,Ky absurditet ku edhe ne ishim ne lufte me Italin dhe kata kerkojn ngritjen e varrezave jashte c`do arsyetimi llogjik.DHE BERISHA NUK I KUSHTEZOI FARE ME ME PROBLEMET CAME!
  3. Nuk hoqen ligjinm e Luftese.
  4. Lejoi ngritjen e shkollave Greke ne shqiperi edhe ne ato njesi administrative qe nuk kishte minoritet Grek.
  5. Lejuan dhe realizuan rregjistrimin e popullsise me vetedeklarime, duke beret e mundur qe te rritete artificialishte numri I minoritetti grek ne shqiperi me shqiptaret ton autoktone.
  6. Lejuan dhe realizuan me vetdeklarimin per ceshtjen e fetare ku edhe ketu rriten atificialishte ceshtjen fetare ne favore te kristianizmit.
  7. Pranuan dhe realizuan dhenjen e 355 milje det Greqise ne kundershtim me aktet kushtetuese shqiptare.
  Ja c`fare rrevolucioni demokratik u ka sjalle shqiptarve Berisha ne keto 25 vjet Ballafaqoheni me keto fakte e pastaje flisni ju per c`fare fatesh do tu jepni ju ne dore shqiptarve.
  Berisha me protesten e dates 27 jANAR po kerkon me cdo kushte te mbroje keto rreziqe je solli shqiperise e nuk dihet ndofte ne se vihet ne zbatim VITINGU Berisha dhe shpura e tije do te pergjigjet para drejtesise se vertete,! E pikrishte ne thelbe eshte VITINGU ai qe juve u detyroi te beni proteste pore e keni te kote nje gje te tille pasi ai do te behet pa nj e pa dy.!

  Reply to this comment
 13. Jimi January 27, 01:18

  Mire e pati ai komentuesi Fat man or debili I mamit mjeke Saliu s’eshte marre me kurva te vetmen gje qe ka ndoshta te mire nuk e di a mund te quhet e tille

  Reply to this comment
 14. info analitike January 27, 03:27

  Nga njera ane kemi skenderbeun e partise e nga ana tjeter diellin qe ndricon. Keshtu eshte kur servilizmi e militantizmi puqen bashke. Arrihen doza peshtirosjeje te paimagjinueshme. Shembuj keni edhe ketu tek Dita. Mjafton te lexoni bejtexhiun te cilit edhe pas 33 vjetesh ende nuk i ka kaluar trauma e humbjes se kumandarit.

  Reply to this comment
 15. peoples January 27, 04:18

  o filozof ,demek e quan veten filozof o njeri pa shtylle kurrizore…gjithcka mund te behesh por filomut po . Rri bre djale mos ha shume se po bie ere…

  Reply to this comment
 16. Kris 1 January 27, 04:36

  Ka thene te verteten.Nen rrezet e diellit berish u rriten kastravecet politike ca te majte e ca te djathte ene fund mbiu Rilindja

  Reply to this comment
 17. demo January 27, 06:04

  Perfaqesues te shkolles se kontextualisteve ne UET.Pa e zgjatur shume,keta kontextualistet zevendesojne fotokopjen ose printerin-sipas textit.Sepse fjale per fjale Kontekstualist dmth. sipas tekstit.Kete pune e kane pase bere psalltet,dhjaket xhakojte,ezanet,imamet/Qenka kthyer ne medrese UET?

  Reply to this comment
 18. ISMAIL January 27, 07:10

  ME TË TILLË “FILOZOFË”, AS N HALE NUK SHKOJMË.

  Reply to this comment
 19. ALBAN DEGA January 27, 07:43

  PERBINDESHI BERISHA DHE USHTARI I TIJ ARJAN CURRI !

  – Prifesor, analist, apo mantenute koreanoveriore e Kim Yong Unit shqiptar … !

  – Nga Alban Dega Nju Jork

  I ndoqa live mashtrimet pa fund te Saladin Ramollah Vicidolit .
  Cdi fjale, cdo fjali, cdo deklarate e tij ne emisionin “Zone e Lire “ ishte rrene. mashtrim, spekullim.
  Si ai edhe qehajai i cifligut te tij familjar PDSH, Lulezim Basha nuk nxjerrin fjale nga goja pa rre pa iu dridhur qerpiku dhe pa iu skuqur faqja.
  Jo sonte po tash e 27 vjet…
  Edhe sot e perseriti rrenen e tij se ekonomine e kishte mesuar nga Regani. Mik i vjeter i tij qe kur urdheronte studentet e mjekesise te hapnin zjarr kunder siluetes se tij !
  Perdori gjithe arsenalin 46 vjecar te ish diktatorit komunist Enver Hoxha kunder imperializmit amerikan si ne 96-en, ne 97 -en, ne 98-en e dhjetra here te tjera ditet e fundit dhe sulmoi ashper qeverine e sotme pse votoi kunder SHBA-se per ceshtjen e njohjes se Jeruzakemit nga Presidenti Trap, kunder te cilit votoi krejt Evropa Perendimore dhe 7/10 e njerezimit !
  Sulmoi qeverine Rama per mungese investimesh te huaja ne Shqiperi, kur vete ua dhuroi me nje cmim pese here me te larte Autostraden e Kombit nje prej shumekombesheve me te korruptuara ne Bote Bechtel dhe mbi 500 milione te investuara ne xhepat Lul- Gites e gangstereve te tij!
  Solli investimet e Taci Oil ne Nafte dhe e la nje grope borxhesh prej 550 milione dollaresh kur e perzuri me vote plebishitare e 1 milione shuplaka populli , demosi !
  Solli investimet e Rapiscanit dhe krijoi nje borxh prej 250 milionesh ne Arken e Shtetit ….
  Solli investimet e Devirolit dhe Fatmir Kodoshit e Xen Sypeshkaqenit ne Gerdec dhe shpertheu Hiroshimen e Gerdecit me 26 viktima…
  Sabotoi bashke me nipin e Beogradit dhe bastardin e tij interkoneksionin e financuar nga gjermanet dhe i shkaktoi rreth 300 milione euro humbje Shqiperise dhe Kosoves ne 8 vjetet e fundit !
  Solli Damir Fazlicin e Luli Argites dhe i shkaktoi nje humbje orej 100 milione eurosh te munguara te nje investitori te fuqishem pskistanez…
  Solli CEZ-in e Xen Kalajt dhe i shkaktoi nje humbje prej rreth 500 milione eurosh shqiptareve dhe nje investim prej te pskten 7 milione dollaresh ne xhepat e Nue Xenit !
  Investimet e Berishes dhe familjes se tij biologjike e politike e ben Shqiperine Gerdec e Kandahar… Vetem nga babezia e dhenderit te tij Maltezi u humben rreth 150 milione dollare investime te Bankes Boterore per zhvillimin e Bregdetit pa llogaritur shembjen e dhjetra shtepive shqiptare !
  Solli aq shume investime te huaja sa per tete vjet qeverisje te tij borxhi i jashtem i Shqiperise u dyfishua ne qafe e shqiptareve !
  Ndertoi aq shume rruge sa la mbrapa ne arken e qeverise Rams 650 milione euro borxhe te brendshme me te cilat do te ishte ndertuar nje autostrade e te nga Hani i Hotit ne Konidpol !?
  Inauguroi tri here Autostraden e Kombit dhe Autostraden Tirane -Elbasan sa edhe sot nuk kane perfunduar punimet ne kete te fundit . Vetem per shembjet e shkaktuara nga korrupsioni Berisha- Meta Qeveria e sotme ka harxhuar rreth 50 milione euro te tjera …
  A doni me per investimet e Reganomikut Berisha !?
  A e dini sa para la Sali Berisha ne fondin e emergjencave kombetare kur leshoi karriken ne shtator 2013 !?
  4000 Euro gjithsejt ! Aq sa nuk do te mjaftonin as per tavanin e nje stalle lopesh po te godiste nje termet apo permbytje !? Po nje epidemi gripi kinez a australian!?
  Keto jane investimet e huaja dhe te brendshme te qeverise Berisha !
  E ka pafytyresine e poshtersine te jape leksione e rrahe gjoksin me ze e figure ne syte e shqiptareve per mrekulline Berisha qe e rrenoi te pakten 7 here dhe e zhberi tri here shtetin shqiptar ne 13 vjet qeverisje te Salikracise !?
  Vetem piramidat e 97-es u kushtuan shqiptareve 2 miliarde dollare te plackitur e 2 miliarde euro te djegura e rrenuara nga ajo katrahure kombetare !
  “ Qeveri Gangsteresh e quajti ne kryeartikull Mbreteresha e shtypit boteror “ The Times” e Londres ne mars 1997
  “ Kjo Mafia ka dale krejt jashte kontrollit “ e cilesoi mbreti i shtypit te lire boteror “ The New York Times “ me 15 mars 2098, diten kobezeze te Katrahures Gerdeci te Fatmir Xenit te Berishes !
  Sa i pafytyre eshte e mund te jete Sali Berisha !
  Kopilat e vete u perpoq t’ia lere ne dere Edi Rames e Qeverise se tij.
  A nuk ishte Sali Berisha ai qe hapi e lejoi kazino deri para dritareve te zyres se tij tek Tajvani… e mbare vendin e fajin per to ia hedh Edi Rames !?
  Sa i pafytyre eshte i pafytyri !?
  Edhe me te pafytyre se ai u tregua Arian Cani e pese filozofe , profesoret, Akademiket e UET-it e Plepave te tjere shqiptare.
  Jo vetem qe nuk reaguan, por me e keqja shkuan deri ne nje bythelepirje neveritese te Mareshallit te Beogradit Sali Karaxhic.
  Shkelqeu me mjerimin e tij intelektual sidomos Profesor Arjan Curri. nje asskiser, bythelepires 24 karatsh qe na e ben edhe Filozofin edhe analistin edhe gjuthckaditesin ashtu si Blendi Koran Toptani, Artur Hajn Zheji, Artan Hoxha, Yll i shuar Rakipi….
  Gati me lot ne sy e pergjerim bythelepiresi ne zemer iu lut Kucedres e Perbindeshit te Vicidolit e mbare Shqiperise, atdheshitesit e shtetrrenuesit me te madh ne histori, te kthehej ne krye te PDSH-se dhe Revolucionit te Tetorit .
  Qershia mbi torte ishte shprehja e tij “ Ti je Dielli qe ndricon” qe kurre se kam degjuar as per diktatorin Enver Hoxha .
  E kam degjuar e pare ne sy me dhjetra here tek gardistet dhe mantenutat kureano- veriore sa here lideret e tyre shfaqeshin ne televizor, ne parada, ne festa kombetare !
  Por te pakten ato jane shume me dinjitoze se ky mantenuta i Berishes sepse vete emrat e gjyshit , te babait te diktatorit te sotem Kim Jong Un kane ne rrenjen e emrin te tyre “dielli qe ndricon… “
  Me erdhi per te vjelle nga prapanica me ate skene e shprehje turpi te njeriut te ri te Sali Chinchizkhanit …
  E mbajta veten kur u kujtova se edhe mbiemri i Arjanit e ka te perbaahket me Berishen nje pjese te emrit te Qendres administrative te vendlindjes se tij Bajram Curri…
  Arjan Curri. Bajram Curri… Bajram Curri … Arjan Curri !
  Edhe kete ndjesi ma hoqi shpejt e shpejt fakti qe Sali Berisha nuk ka asgje te perbashket me Bajram Currin.
  Krejt e kunderta !
  Sali Toptani eshte armik i betuar i Bajram Currit qe e la Kandahar e Gerdec jo me 26 por me 175 te vrare vetem ne dy vjet, dyfishi i viktimave te 46 vjet diktature enveriste !
  Nuk e ka quajtur kot Azem Hajdari Mareshalli i Beogradit Sali Berishen !

  Reply to this comment
 20. gjermani i fundit January 27, 08:30

  Vallahi DELL eshte, nje dell i madh qe ndriçon bythen e mendjes suaj me llampe qe eshte zene kaps. Maskarenj, shkerdhata, filozofe te universitetit te tezgave, qe i keni mamate berishiste.

  Reply to this comment
  • info analitike January 27, 09:21

   Me qetesi dhe dashuri shoku enverist i fundit se qy eshte ai qe i beri reformen e arsimit rilindjoteve. Mos harro se Cili ka nje foto familjare me kumandarin e me siguri do ta kishe pare ne majat e nomenklatures biroiste po te qe gjalle ai.

   Reply to this comment
 21. ku eshte katandis ky komb January 27, 08:39

  ku arrin sumlepirja e shpellarit per shpellarin.
  mamaja ime eshte berishiane,por me pare ka qene enveriste si saliu ne bllok.
  thone se nuk ka me lufte klasash,qekur dielli qe ndricon mbi kete vend e dhjeu kete komb.

  Reply to this comment
 22. arjan cani bir k...e January 27, 08:51

  O PO KESAJ I THONE TJA FUTESH VETES ..BAMMMMM

  Reply to this comment
 23. edi January 27, 10:07

  info analitike! Kumandari ta priste ate llapen si te Saliut dhe ta vinte te pastroje tunelet e Spacit si qelbesire e vogel.

  Reply to this comment
  • info analitike January 27, 11:14

   Hahaha o edi me kenaqe fare. Ta shtofte Zoti inati o edi i partise. Kumandari Saliun e beri njeri dhe bir te partise e nuk ia preu aspak gjuhen por e ngriti la e me la deri ne mik te bllokut. Ah i shkreti ti qe te ben truri mase sa here ia degjon emrin babait tend shpirteror e nuk di c’shkruan..

   Reply to this comment
 24. Askushi January 27, 10:49

  Po ti shikoni gjuhen Arjan Currit do vereni qe ka marre ngjyre kafe te erret nga lepirjet e medha dhe te shpeshte te pjeses se mbrapme te trupit te gjithe familjes Berisha. Do jepja keshilla shoqerise dhe afermve te z.Curri te mos i rrine shume afer se kunderbon ere te rende fekale. Shpresoj qe kjo situate e ndere per z.Curri te mos vazhdoje gjate.

  Reply to this comment
 25. Atdhetar January 27, 11:28

  Ca filozofi eshte ky mo?! Nuk ka filozofa ne Shqiperi akoma.

  Reply to this comment
 26. Mehmet Goxhaj. January 27, 16:32

  Bejto Gorishti.Gati 30-te vjet,fryn ere e veriut. Populli degjon, pordhet e Saliut. Cdo kujt munde ti ndodhe, te pjerdhe nga nevoja,Por S.Berisha, pjerdhe vec nga goja.Kjo do te ishte e pakta, do ishte me bute, Ky Saliu yne pjerdhe me shume nga trut Nuk i ka te rastit, nuk i vine pa pritur, Se dikur ka ngene, te nje corbe e prishur.

  Reply to this comment
 27. Izeti January 27, 19:16

  ARJAN LESHTE E CURRIT,,,,,, ,,,Turp gjoja e.ardhmja e vendit filo–gallof,,,,,,pyet mamane o teveqel me ke ka shkuar ,se ky burri qe po I con te fala ti e ka lene mendja ka shume kohe. Ky e ka mendjen te.vjedhe dhe te vrase

  Reply to this comment
 28. filoqezof January 27, 20:00

  Hahahahaha ,ne qe jemi votues te ps na dhjesin se eshuri keta legenat qe i lepijne @@then sal gerdecit.Ishalla vazhdon te mbushet shqupi me keta lloj politikanesh se ps i ka te fituara zgjedhjet edhe ne 2025.

  Reply to this comment
 29. tomorraku January 27, 20:36

  Keta “akademiket”e UET e paskan katandisur Akademine e Shkencave ne kete Gjendje.Me siguri kete e ka zgjedhur Saliu si mekembesin e vet qe te konkuroje me Bashen!Edhe nga pamja ngjajne shume.

  Reply to this comment
 30. tomorraku January 27, 20:41

  Keta “akademiket”e UET e paskan katandisur Akademine e Shkencave ne kete Gjendje.Me siguri kete e ka zgjedhur Saliu si mekembesin e vet qe te konkuroje me Bashen!Edhe nga pamja ngjajne me Bashen , sikur ti kete bere nje nene , po nuk e di cila nene ndoshta ajo eketij “akademikut”se ate paska njohur Saliu kur ishte i ri!

  Reply to this comment
 31. Kafsha Mark Ujk January 27, 20:48

  O Curri , ti je nje cope mish me dy sy ! Qe Saliu sillej korrekt ne ate kohe , kete vetem nje idjot me logjike femije nuk e kupton . Me ate sjellje korrekte ai arriti deri sa te futej ne bllokun e udheheqjes dhe ne familjen e E.Hoxhas, per ndryshe , rregji i asaj kohe nuk falte askend , por nje idjot si ti dhe si jot eme , nuk ka se si ta kuptojne ! Si idjote shpelle qe jini , nuk eshte e lehte qe te behi njeres normale dhe te gjykoni realisht , mbi malin me krime te Saliut , fytyren e vertete antishqiptare qe ka manifestuar ne keto tre dekada dhe te zezat e pa fund qe u ka sjelle Shqiperise e shqiptareve ky kanibal.

  Reply to this comment
 32. hesap salihi January 27, 20:50

  pikerishte ajo “risi” , qe shpellari berisha solli
  ne ate shoqeri ,mbasi e graduan President ,
  duke i lejuar gjithkujt edhe shpellarit me te larget
  me ordinere ,me injoranti edhe dikujt qe eshte rritur mes bajgave te stallave te imporvizuara primitive ,
  te vendosin vete se cfar duhet te behen ,Profesore ,Docent,Gazetare ,Filozof ,Shkencetar, Ministra ,Drejtues Dikasteresh ,Gjyqtare ,Prokurore ,Doganiere ,Shefa policie jo sepse kta kishin te drrjeten vetem ata ish rrugacet e rrugeve hajdutet me 4-5 klase ,
  pra gjithcka qi ka dasht suma idioteve te asaj bote ,
  sigurishte qe sot do mari mbrapsh , levdatat e idioteve e lopcareve te dal nga cdo Stane e Stalle bajgash .

  Reply to this comment
 33. gjermani i fundit January 28, 14:16

  o Info,per mua eshte shkerdhate njeri edhe kur i ben furça Rames, sepse keta lloj-lloj profe-sorrash duke shitu me pagesedinjitetin behen shembullper brezin e ri qe ne vend te studjoje e ti vere shpatullat punes, gjjne rrugen e shkurter te servilizmit. Nqs ky lloj profe-sorri ka bere reformen e arsimit,e kam idene se do kete bere ndonje m..ut te madh.

  Reply to this comment
 34. intelektuali January 28, 15:05

  “DIELL NDRICUES” KA QENE VETEM MAO CE DUNI

  Fanatike dallkauke dru me pre te Kultit te BOSIT ka patur dhe do te kete gjithmone, por i takon drejtuesit te emisionit qe ne rastin “Zona e Lire” e Arjan Canit te pengonte shfaqjet groteske te idioteve qe kishte mbledhur ne emision, ne menyre qe te ruante respektin ndaj auditorit te tij, nje emision qe me thene te drejten eshte mjaft i diskutueshem persa i perket vlerave artistike dhe morale te TV Klan qe i ka mbushur programet e tij me filma turq te Kohes se Qepes qe ta shpifin sapo i shikon per disa sekonda.

  Por ky eshte realiteti i medias sone kombetare dhe natyrisht duhet ta pranojme kete realitet edhe me Karagjozlleqet e “Zones se Lire” te Karagjozit Arjan Cani me karagjozet e shkolles Karagjoze Kontekstualiste qe e bejne kriminelin vrastar dhe kusar Sali Berisha si nje Diell Ndricues Boteror njesoj si kinezet dru me pre Mao Ce Dunin qe renditet si gjakatari me i madh ne Bote me mbi 40 milion njerez te pafajshem.

  Reply to this comment
 35. antonio salvatores January 28, 17:07

  O Arjan ,po tjeter ç’ te ka thene jot’ eme? Saliu nuk eshte diell qe ndriçon, por diell qe djeg. E harroi mami Gerdecin?… Te perqafpoj xhaxhi Antoni

  Reply to this comment
 36. antonio salvatores January 28, 17:21

  Ani i dashur, thuaj mamit se xhaxhi Saliu nuk eshte diell qe ndriçon,por diell qe djeg, sepse ka djegur fshatin Gerdec. Po te pyeti mami ku e di ti, i thuaj se ta treguar xhaxhi Antoni. Te tjerat do t’ i kuptosh vete kur te rritesh. Naten e mire xhan!

  Reply to this comment
  • Kaliopi January 29, 06:41

   Ore mos me bej kurioz, mos e ke palluar gje mamin e ketij ti xhaxhi Antoni? Se me vjen keq per Arianin, qe ta marre vesh se ka edhe kurva ne treg.

   Reply to this comment
 37. Alban Dega January 29, 06:55

  “NJERIU I RI “ I SALI KIM JONG UN

  … apo “ Dielli qe ndricon “ i nje mantenute koreano-veriore !?

  – Nga Alban Dega Nju Jork

  I ndoqa drejtepersedrejti mashtrimet pa fund te Sali Berishes mbreme ne emisionin “ Zone e Lire” te Arjan Canit te “Klanit” te tij dhe pas protestes se deshtuar me sukses te 27 janarit sot.
  Deshtim i plote!
  Total failure e Mafias berishiane !
  Cdo fjale, cdo fjali, cdo deklarate e Sali Berishes, ashtu si te kamikazeve te tij Lulezim Basha, Fatmir Mediu, Monika Kryemadhi, Petrit Vasili, Gent Strazimiri, Arben Ristani… ne emisionin “Zone e Lire “ ishte rrene. mashtrim, spekullim.

  Kopilat e Sales ne deren e Rames !

  Si ai edhe qehajai i cifligut te tij familjar PDSH, Lulezim Basha e krejt Banda e tij nuk nxjerrin fjale nga goja pa rre pa iu dridhur qerpiku dhe pa iu skuqur faqja.
  Jo sot po tash e 27 vjet…
  Ia kane kaluar edhe babait te rrenave Nastradin Hoxhes se Anadollit.
  Tani Nastradini ka nderruar emrin dhe quhet Saladin !
  Nuk i besojne as vete rrenat e veta pa fund dhe pa ane.
  Sot e pame me syte tane se shqiptaret jane sterlodhur nga rrenat e me fort nga bemat, nga zezonat, nga tragjedite, nga atdherrenimi e atdheshitja e tyre !
  “ Qeveri Gangsteresh e quajti ne kryeartikull Mbreteresha e shtypit boteror “ The Times” e Londres ne mars 1997 qeverine e tij !
  “ Kjo Mafia ka dale krejt jashte kontrollit “ e cilesoi mbreti i shtypit te lire boteror “ The New York Times “ me 15 mars 2098, diten kobezeze te Katrahures Gerdeci te Fatmir Xenit te Berishes !
  Sa i pafytyre eshte e mund te jete Sali Berisha !
  Kopilat e vete u perpoq t’ia lere ne dere Edi Rames e Qeverise se tij.

  Sa i pafytyre eshte i pafytyri !?

  Edhe me te pafytyre se ai u tregua Arian Cani e pese filozofe , profesoret, Akademiket e UET-it e Plepave te tjere shqiptare.
  Jo vetem qe nuk reaguan, por me e keqja shkuan deri ne nje bythelepirje neveritese te Mareshallit te Beogradit Sali Karaxhic.
  Shkelqeu me mjerimin e tij intelektual sidomos Profesor Arjan Curri. nje asskiser, bythelepires 24 karatsh qe na e ben edhe Filozofin edhe analistin edhe gjuthckaditesin ashtu si Blendi Koran Toptani, Artur Hajn Zheji, Artan Hoxha, Yll i shuar Rakipi….
  Gati me lot ne sy e pergjerim bythelepiresi me zemer ne dore iu peregjerua Kucedres se Vicidolit e mbare Shqiperise, atdheshitesit e shtetrrenuesit me te madh ne historine shqiptare te kthehej ne krye te PDSH-se dhe Revolucionit te Tetorit .
  Qershia mbi torte ishte shprehja e tij “ Ti je Dielli qe ndricon” qe kurre se kam degjuar as per diktatorin Enver Hoxha .
  I kam degjuar e pare me sy me dhjetra here tek gardistet dhe mantenutat kureano- veriore sa here lideret e tyre shfaqeshin ne televizor, ne parada, ne festa kombetare !

  Linguistika dhe dinjiteti i skllavit !

  Por te pakten ato jane shume me dinjitoze se ky mantenuta i Berishes sepse vete emrat e gjyshit , te babait te diktatorit te sotem Kim Jong Un kane ne rrenjen e emrin te tyre “dielli qe ndricon… “
  Pra eshte jo vetem pasqyre politike diktatoriale por edhe ceshtje linguistike, gjuhe e kulture …
  Me erdhi per te vjelle nga prapanica me ate skene e shprehje turpi te njeriut te ri te Sali Chinchizkhanit …
  E mbajta veten kur u kujtova se edhe mbiemri i Arjanit e ka te perbaahket me Berishen nje pjese te emrit te Qendres administrative te vendlindjes se tij Bajram Curri…
  Arjan Curri. Bajram Curri… Bajram Curri … Arjan Curri !
  Edhe kete ndjesi ma hoqi shpejt e shpejt fakti qe Sali Berisha nuk ka asgje te perbashket me Bajram Currin.
  Krejt e kunderta !
  Sali Toptani eshte armik i betuar i Bajram Currit qe e la Kandahar e Gerdec jo me 26 por me 175 te vrare vetem ne dy vjet, dyfishi i viktimave te 46 vjet diktature enveriste ne Tropoje !
  Nuk e ka quajtur kot Azem Hajdari Mareshalli i Beogradit Sali Berishen !

  Reply to this comment
 38. Jonida March 15, 22:25

  O pika ketij te fortit, o sa per te qeshur, o gagaç i brrylit, se te kam dhe mehalli, un jam lere e rritur ke brryli dhe ta njof dajakun e çunave te brrylit. Sa per ket Currin, do thosha se Curri ka mbiemrin, dhe lesh curri i ka deklaratat, te jep per shtypjen aq trim sa Paloka kur flet per Ramen. Ky si analiprift kur ka perpara Saliun, thot qe kam respekt, sot qe ka Paloken thote se ke te drejte, çjan keto klloun qe bejne per te qeshur dynjane. Curr nga lart, currr nga poshte, curr majtas e curr djathtas, me nje fjale lesh curri, qesharak.

  Reply to this comment
 39. Goni July 12, 18:27

  O Cur operativi, ta kemi falur Saliun me gjith mencurine dhe urtesine qe ai rezaton.
  Mere dhe coja sateme.
  Mos haro ti cosh nje bust prej allciu te Saliut shefave te tu ne Athine.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim