Fitoi me votat e Hysni Milloshit, sot propozon ndalimin e fotografisë së Enverit

September 19, 2017 14:12

Fitoi me votat e Hysni Milloshit, sot propozon ndalimin e fotografisë së Enverit

Lulzim Bashën, kryetarin e Partisë Demokratike e shqetëson portreti i Enver Hoxhës.

“Sot Basha, një ndjekës mesa duket i rregullt i televizionit, doli dhe u mor me portretin e Enver Hoxhës përdorur në mënyrë bezdisëse nga veteranë socialistë në Pezë. Me këtë rast kreu me vulë i PD-së ka deklaruar se do të propozohet së shpejti ligji për ndalimin e simboleve të komunizmit” – shkruan portali ResPublica.

“Është një sëmundje e përsëritur të cilës s’mund t’i jepet ilaçi me propozime fasadë. Ne kemi kërkuar ndihmën e partnerëve ndërkombëtarë, gjermanëve dhe shumë shpejt do të propozojmë në Kuvend një projektligj për ndalimin e përdorimit të simboleve të komunizmit sipas ligjit që përdorte Gjermania lidhur me simbolet e nazizmit”, tha zotëria për gazetarët.

Nisma e tij është asgjë më shumë sesa një rendje ditore pas propozimit të socialistëve për heqjen e titujve dhe dekoratave për funksionarë të Diktaturës, diçka që Basha dhe partia e tij e djathtë, nuk janë kujtuar ndonjëherë ta bëjnë.

“Nga ana tjetër, personi në fjalë është i pabesueshëm dhe me pozicion prej komiku dy lekësh sa kohë që ai u zgjodh kryetar i Bashkisë së Tiranës me votat e Hysni Milloshit, që shpallte hapur venerimin për figurën e Enver Hoxhës. Lëreni të kakarisë përditë pa ia vënë veshin! Ja një mënyrë e mirë për t’i kursyer kohë vetes dhe për të shmagur ndotjen akustike që sjellin njerëz aksidentalë dhe të përkëdhelur nga fati” – shkruan ResPublica.

September 19, 2017 14:12
Komento

67 Komente

 1. Gjin Bue Shpata September 16, 18:10

  Lule plehrat e PD-se nuk vlejne as sa lecka qe fshinte kepucet e Enverit!

  Reply to this comment
  • RamizPsikopati September 16, 23:10

   I paharruar kujtimii Enver Hoxhes
   I vetmi burre shteti i Shqiperise prej 1912.
   Lulashet jane ca milingona para tij,
   Zot na ruajtsh me cfare po e ndot rracen njerezore!!

   Reply to this comment
   • Doktorri September 20, 08:25

    Po nga një që e di veten që është psikopat pret vetëm të mbrojë sadistit Enver, se dhe ate e pati kuruar doktorri psiqiater Mantho Balo, apo nuk e di?

    Reply to this comment
  • tarraci September 19, 22:33

   Po te ishte gjalle enveri tipa si llullushi e salusi do ja mernin ne goje po te donte ai.

   Reply to this comment
  • Poshte gjithe diktatoret e botes, te majte te djathte September 20, 08:19

   Ky vendim duhej të ishte ndërmarrë nga politika shqiptare qysh kur ju tërhoq zvarrë përmendorja bishës, sadiste, vëllait shpirtëror të Hitlerit e Kim Soung Yang dhe të gjithë ju o mbetura e diktaturës që e mbroni jeni qenie për t’u keqardhje…

   Reply to this comment
  • Agroni September 20, 08:22

   O ti shpata e idiotesise
   Enveri qe diktatori me i poshtër qe ushqeu vllavrasjen, qe e bëri djalin të spiunojnë baben, qe na hoqi burrërinë e na mori tokat..

   Reply to this comment
 2. I.Troplini September 16, 18:36

  Enver Hoxha, eshte nje personalitet i historise shqiptare. Me te ne krye, ky popull doli nga injoranca (95% analfabete me 1944), beri hapa gjigande drejt nje shoqerie europiane. Eshte detyre e historianeve, te analizojne figuren e ketij udheheqesi shqiptar. Le te merren eksperte me analizen e te mirave dhe te metave qe pati sistemi monist me te ne krye.
  Tek i sheh keta si Luli te na “sqarojne” per krimet e diktatorit, nuk e di pse e gjitha kjo, merr forma qesharake.
  Cfare i ka sjelle ketij populli Luli?
  Kur zera te tille, “filozofojne” per bemat e Enverit dhe gabimet e shoqerise shqiptare ne kujtimin e historise, Enver Hoxhes, vetem se i shtohet respekti nga radhet e popullit.
  Nese ai na paskesh qene diktator dhe u dashka ta harrojme sa me shpejt,,,,cfare te bejme me keto politikanucet e soten qe njihen vetem per hajduteri, harbuteri, servilizem dhe kleptomani.
  Ushunjzat nuk duhet te lejohen te flasin per vepren e nje udheheqesi, qe me te mirat dhe te keqijat e sistemit qe kishim, dha kontributin e tij ne formimin e kombit shqiptar.
  Keta sot jo vetem qe nuk kane dhene ndonje kontribut pozitiv per kete komb por perkundrazi, e kane plackitur dhe ndare ne jug e veri, ne katolike e myslimane, ne tonet dhe tyret.
  Ndjej NEVERI

  Reply to this comment
  • LILOLABJA September 16, 20:33

   Akoma me Enverin do meresh o Lule?

   Reply to this comment
   • Anglezi September 20, 08:34

    Po moj LILo Labial,
    se mes gjithë diktatorët të botës përfshihet dhe diktatori shqiptar, Enver Hoxha.
    Ju në Shqipëri nuk i shikoja të emisionet që jepen ne vendet e tjera, jetoni akoma më gënjeshtrat e asaj kohë..

    Reply to this comment
  • Pellumb Zaimi September 16, 20:51

   Neverise tuaj z. Troplini i bashkohem edhe une . I bashkohem gjithashtu cdo fraze e fjale te komentit qe kini shkruar. Fshiresit e historise do te mbeten pa historine e vet. Fshiresit e sotem te historise i pret harresa dhe ndeshkimi historik. Njelloj me ata ose ato qe tradhetojne te verteten !? Nderime !

   Reply to this comment
  • Xha Braho September 19, 16:50

   Respekt per komentin tuaj I.Troplini.

   Reply to this comment
   • Beni September 20, 08:37

    A ka me iditer, si keto Xha Braho, Lilolabia, Pëllumb Zaimi në Shqipëri?.
    Akoma nuk kanë vdekur këto mbështetësit e diktaturës?
    Shumë vonë erdhi ky vendim…

    Reply to this comment
  • Zgjimi September 20, 08:29

   O Troplini,
   A e njef Kim Soung Young dhe Korenë e Veriu nuk ka analfabetizem, ka ndërtu shumë vepra madhështore, diga, rruge. Ka dhe bombën atomike…po populli ha me racion si në atëherë dhe kufijtë janë të mbydhur….pra është vend ku sundon diktatura, o njeri i lehtë nga mendja ose i sëmurë..

   Reply to this comment
 3. gezim September 16, 18:41

  ku ka me egersire cinike diktatore se ai qe ke kryetar real te PD o lul mavria

  Reply to this comment
 4. leshi September 16, 18:59

  burrat e pd njeri me kurv se tjetri

  Reply to this comment
 5. poeti popull September 16, 19:02

  Rri o Lul ne Amsterdam
  Se aty e pate fatin
  Se Enveri more Lul
  Sa c’je ti kishte hallatin

  Reply to this comment
 6. ZARELI September 16, 19:07

  LULASH NE SE DONI TE FLISNI PER DIKTATOR FILLOJENI NGA AI QE KENI AFER SE KESHTU DO BEHENI ME TE BESUSHME …. 97ta GRUSHT SHTETI 98tes GERDECI 21 JANARI PA PERMENDUR VJEDHJET SI RRUGA E KOMBIT DRURI I ARRES ESHUME TE TJERA

  Reply to this comment
 7. SS September 16, 20:00

  Kta t PD tashme te vjen ndot ti shikosh dhe jo me ti degjosh

  Reply to this comment
 8. xxx September 16, 19:02

  lereni enverin e vdekur por diskutoni per ekonomine ju jeni shkaterimtaret e ketij vendi, ne cdo mbledhje akuzoni njeri tjetrin per hajdute dhe komuniste, kjo eshte llogjika juaj meskine dhe e vogel, ne kuvend duhet mendim ekonomik

  Reply to this comment
  • Merqez Katunari September 19, 14:39

   Komenti me i sakte.
   Kemi 30 vite qe merremi cfare beri zogu dhe enveri, tregon sa te coroditur vazhdojme te jemi, pa nje fare orientimi per te ardhmen.
   Lerini te shkuaren o milet merruni me hallet e perditshme mos u infektoni nga keta politikane leshi qe u ka ngelur ora ne 1500

   Reply to this comment
   • Rrezja September 20, 09:00

    O Merqes Katundari!
    Ju shqiptaret jeni me te mençur, se gjithë bota, prandaj patët afër 50 vjet diktaturë…

    Reply to this comment
 9. paci September 16, 20:42

  Mos u revolto Luli se po te ishte gjalle Enveri ti do te ishe kryetar koperative ne fshatin socialist, sot jeton ne Amsterdam .

  Reply to this comment
 10. miko September 16, 19:54

  flasin …..ndyravece qe erdhen me ushkur e dolen me najlon .
  kush jeni ju moj plera qe edhe suratin se keni me te paster se b…. e enverit .
  enveri duam apo nuk duam ka vend te vecante ne historine e shqiptarve .ajo shkolle e enverit ju beri te kakarisni e sot jeni bere si bretkosat qe kendojne ne uje te qelbur.

  Reply to this comment
 11. Kasparov September 16, 20:56

  Tufa e baxhellave te SHQUP-it po lufton me mullinjte e eres se kur xhaxhi ishte gjalle prinderit e ktyre i lepinin kepucet. YYYTTT kelyshe te rregjimit komunist.

  Reply to this comment
 12. Mister Bill September 16, 19:56

  Enver Hoxhës , i vini anes. Ju dhe partia juaj PDja, sjeni gje tjeter veçse plehra, hajduter, kriminela. shkaterus të Shqipërisë. Keni gojë të flisni ju për Enverin, që keni 25vjet që po i cmendni shqiptaret e shkretë. Sa ka bërë Enveri, për atë popull, dhe atë vend ska shqiptar të ketë bere. prandaj ju qelbesirat e PDsë mbylleni halenë.

  Reply to this comment
 13. LEO england September 16, 19:57

  Keto hajdute ordinere qe rropen Shqiptaret dhe Shqiperine po na mbajne leksion per Demokracin. Keto fytyra te yrryera qe nuk i pshurr me as qesharakja Lule qe i udheheq po i tregojn popullit qe ju “dhimbet” aq shume qe te cohen se laviret humben pozicionin e HAJDUTERISE. Ptuuuuu lavire spiune te sigurimit

  Reply to this comment
 14. luli September 16, 20:07

  dava …

  Reply to this comment
 15. Populli September 16, 21:11

  Ik o Lulzim bej cicin ! Do besh ti analizen e figures se Enverit.
  Po thot mire nje komentues qe ju nuk jeni as lecka qe fshinte kepucet Enveri. Ha ato parate e VEFA-s dhe korrupsionit ate bej, rob kot qe nuk u bere njehere burre

  Reply to this comment
 16. Populli September 16, 21:17

  Ju kini ngelur nga 2-3 her ne lenden e Historise,doni te beni historine e Enverit . Upika qe s’u bie o laraskat e Sali Kriminelit. E mesove se c’eshte cimbili i lopes t’i Luli ,se t’a shpegoi Saliu ne nje mbledhje qeverie.

  Reply to this comment
 17. info-analitike September 16, 20:55

  Na qenkan trazuar shpirtrat e nostalgjikeve te enverit. Ne e mbanim veten per pishtar po bota na shihte te prapambetur nja gjysem shekulli. Ja perse ishin shqiptaret qe vershuan drejt Europes dhe nuk qene europianet qe te vinin ne “kopeshtin e lulezuar” enverist.
  Nuk ke cfare t’i besh, te bindesh enveristet se kush ishte enveri eshte njesoj si te bindesh filo nazistet se kush ishte hitleri. I shkrova qellimisht me te vogel emrat e pervecem te ketyre monstrave per krimet ndaj njerezimit qe kryen gjate sundimit te tyre, duke treguar anen me cnjerezore te nje regjimi shkaterrimtar nga pikepamja humane.

  Reply to this comment
  • Ruxheli September 17, 09:30

   O moj Shqipni, e mjera Shqipni.Ah, moj toke arberore!Si arrrin te mbash mbi vete te tilla monstra?!!

   Reply to this comment
   • info-analitike September 17, 10:55

    O Ruxhel po a ta kane mesuar ne shkollen e partise te dallosh emrin e pervecem nga nje nofke qe nuk eshte emer i pervecem?Lere atdhetarizmin se me te nuk e mbulon dot injorancen tende gjuhesore.

    Reply to this comment
    • Gringo September 19, 16:56

     @InfoPreshit,
     Info leshi dole te mbrosh nderin Lulash bythfishkurit???Po shprti yt i zi pse kaq i trazuar pse njerezit gozhdojne krimet e Saliut dhe Lulit??? Je vemje qe vegjeton ne gjirizin e SHQUP-it. Je i peshtire deri ne neveri o Info-anali.

     Reply to this comment
     • info analitike September 20, 11:36

      Gringo me mut u edukuat e u rritet e mut mbetet tere jeten.

 18. Noli September 16, 22:24

  O Lulash nga niveli nuk arrin as Lenka Cukon. Je shume larg per te diskutuar per Enver Hoxhen.

  Reply to this comment
 19. Gjakovari September 16, 22:37

  Si ta duan Enver Hoxhën këto të PD-së kur rrobet, këpucët, të mbrendshmet, celularët, unazat, zingjirët, vathët, grimi etj. kushtojnë më shumë se tërë pasuria e Enver Hoxhës. Ndërsa ju anti Enverista kënaquni nga “urrejtja” PD-iste, deri sa këto bëjnë luksin me djersën Tuaj.

  Reply to this comment
 20. besa September 16, 22:47

  keta si Luli e si Edi u pasuruan me pasurite qe la ai sistem,kane te drejte
  sesollen prostituten ne politike,injorancen personale,
  i zente haku i popullit per te gjitha te keqiat qe bene .
  hapuni dosjt ketyre lavireve qe e bene shqiperine grope te zeze prostitucioni,
  jane dhe nena, keto bisha,
  peza heroike nuk duhet te kete vend per antivlerat

  Reply to this comment
 21. Agimi September 16, 22:09

  Keto jane laviret e politikes shqiptare,,servile dhe spiune , bejne cdo gje te ndyre per te jetuar ne lluks,,,Keto nuk kane fytyre per te share asnjeri dhe jo me Enverin,,Enveri beri epoke,.

  Reply to this comment
 22. brandt September 16, 23:16

  Kori i Hackahiceve qe ngriti Ramiz Alia, Sali Berisha e Fatos Nano duke vajtuar demokracine shqiptare.
  Do te beheshin me te besueshme nga c’jane (ose si idiote qe jane) po te kishin dale ne fotografie edhe me tutorin injorant Sali Berishen dhe kreun injorant info-analitike (alias Mehmet Elezi?).
  Mjere Shqiperia ne c’duar ka rene!!!
  Turp per te gjithe ne bashke nga bataku i injorances ku na zhyti kjo bande malokesh.

  Reply to this comment
 23. ylli September 17, 08:01

  Flisni,flisni cfare te doni por po ti ishte gjalle ai ju e kishit vendin ne Kriporen e Vlores.Ne qoftese nuk e dini ku eshte pyesni baballaret tuaj.Ruspi.

  Reply to this comment
 24. Ruxheli September 17, 09:39

  C`eshte ky mohim e percudnim i pashembullt?!!!
  Ju te gjithe si klase politike jeni bijte e atyre qe shkolloi Enveri

  Reply to this comment
 25. shpatar September 17, 08:48

  Thoni e shani sa te doni .Jane femrat politike me te bukura ne Evrope.

  Reply to this comment
 26. S.p. September 17, 08:49

  Ah ti kishte sigurimi i shtetit keto. Kane material te mjaftushem per te punuar, perjashto Topallin qe e ka rrotulluar nga kane dashur.
  Cfare ka Vokshi me Enverin ? Ka te beje kjo me veteranen Bije Vokshi ? Shikoni biblotekat personale ne shtepi se mos ju ka mbetur ndonje veper e Enverit, hidhini ndonje sy.
  Populli do ndergjegjesohet dhe kuptoi se cfare beri Enveri per kete vend dhe cfare bene kurvat.

  Reply to this comment
 27. Mëno September 17, 10:38

  Revoltimi i Lulit vlen vetem ne tualet. Per te tjerat e falni se aq kupton

  Reply to this comment
 28. bina September 17, 10:40

  Z.Basha këtyre fanatikeve te gazetes DITA që fyejnë pa hesap, mos ua zini për të madhe. Janë axhami, nuk kanë jetuar në kohën e Enveriterit, dhe si duket, nuk kanë lexuar për të asgjë. Janë shumë partiakë , por si duket pa të drejtw.

  Reply to this comment
 29. perkthyesi September 17, 10:52

  Nuk kam qene asnjehere dhe nuk do te jem ithtar i Enverit, por reagimi i ketyre si Lule loqja per ate udheheqes, i cili e transformoi Shqiperine nga nje vend pothuajse teresisht analfabet, ne nje vend te shkolluar, me kuadro dhe intelektuale te shquar, qe i ka vleresuar bota, me plot uzine, fabrika, kombinate, me nje ushtri te pergatitur, ku jo me kot, gjate viteve ’80 e cilesonin si Izrael te Europes, e plot gjera te tjera, qe mund te mbushin nje liber te tere, pavaresisht gabimeve dhe krimeve qe kreu ndaj kundershtareve dhe njerezve qe kerkonin mendimin e lire, tregon dhe nje here se sa prapa jane ne botekuptim dhe sa pas kane ngelur ne injorancen e vet!

  Reply to this comment
 30. kol Kulumria September 17, 11:18

  Po t’mos ishte Enveri keta si Sala dhe Luli do te ishin me brek line e me nallone druri, duke
  rujtur pulat e detit neper shkurret . si keto do te ishim te gjith ne pop.
  Shqiptar, se do te ishim Koloni e Italis ! Enveri qe Ai qe me L.N.CL.
  qe organizoj e shporri Nazifashizmi . Enveri rindertoj vendin dhe ha-
  pi shkolla e ndertoj pallate, qe mesuan dhe u rriten keto mistrc te
  shoqeris shqiptare.

  Reply to this comment
 31. SHISHJA E RAKISE September 17, 12:43

  o Lulzim po ti ke dal nga topet e Enverit o derezi
  Shikoni foton e Lulit dhe nipit te Enverit atij qe eshte ne burg per droge dhe do habiteni cfare ngjashmerie kane

  Reply to this comment
 32. M A R K O September 17, 12:44

  Pune baxhellash

  Reply to this comment
 33. prasi September 17, 13:01

  Pse keni frike nga ENVERI? Ai nuk eshte me gjalle. Pse e shani? Ai eshte midis nesh.

  Eshte akoma ” HERO I POPULLIT” dhe Saliu mban pergjegjesi qe e ka cvarrosur.

  Saliu mban pergjegjesi per te gjitha krimet qe ka bere, dhe si rrjedhim duhet te gjykohet

  dhe te shkoje pas hekurave. Me kete veprim poppulli yne lehtesohet nga nje barre qe e

  mundon prej 25 vjetesh PRASI

  Reply to this comment
 34. republika ambasadoriale e SALBANISE -2 September 19, 15:05

  Nuk eshte puna e Lul Bashes absolutisht !
  .
  Ka ardhur koha qe te demontohet teoria antishqiptare e dekomunistifikimit te zbatuar nga antiamerikanet
  Rajeson & elelz biberja
  qe kishin koburet e tyre berishen hajdarin bashen dhe per fat te keq dhe edi ramen
  .
  E PERSERIS:
  ENVEROFAGU ME I MADH
  SOT E KA EMRIN EDI RAMA
  QE NUK JA MBAN
  SUMA TE MERRET ME KRIMET E BERISHES
  DHE NEN HIJE MERRET ME FANTAZMEN E ENVERIT
  .
  Luludhe Bashes ..yllit ne ngjitje te ambasdorit “deleted” arvizu ose
  -DUHET TI JAPIM NJE MEDALJE QE PO PSHURR EURO-AMERIKEN
  -OSE DUHET TE MENDOJME SE AI ESHTE NJE “SKUTH” I TYRE
  -OSE TE SHENJTEROJME ENVER HOXHES NQS SE NUK I VIHEN PRANGAT LU BASHES. DHE SALI HORRIT
  Njihuni me dosjen kriminale TE LUL BERISHES dhe eshte turp per USA-BE-NATO-OBAMA-MERKEL & TRAMP qe keto monstra po mbrohen kaq hapur nga segmente pafundesihst antishqiptare ne washington-bruksel-berlin-athine-beograd

  I pandehuri Lulzim Basha mund t’i ketë shokët e rrallë edhe në Evropë, si një politikan i cili në një hark kohor relativisht të shkurtër, ka krijuar një profil kaq të lartë kriminal dhe korruptiv.
  dosja kriminale e Lulzim Bashës
  1. Shitja e detit, Greqisë
  Mbetet historia më e zezë e qeverisë së Sali Berishës. Është konsideruar tradhtia më e madhe kombëtare pas shitjes së Shën Naumit nga Ahmet Zogu dhe shitjes së Shkodrës nga Esat Pashë Toptani. Ky skandal identifikohet me emrin e Lulzim Bashës, i cili asokohe mbante postin e Ministrit të Jashtëm dhe ka negociuar në fshehtësi marrëveshjen për shitjen e detit. Në takimin midis Dora Bakojanis dhe Lulzim Bashës më 20 mars 2008 një nga temat kryesore të bisedimeve ka qenë pikërisht marrëveshja për përcaktimin e kufirit detar. Ky fakt u konfirmua nga të dy ministrat në konferencën e përbashkët për shtyp që zhvilluan në përfundim të këtij takimi. Por në faqen zyrtare në internet të Ministrisë sonë të Punëve të Jashtme, deklaratat e Bashës dhe Bakojanis janë fshirë. Ndërkohë, në faqen zyrtare në internet të Ministrisë së Punëve të Jashtme greke këto deklarata janë botuar të plota. Më pas, kryeministri grek Kostas Karamanlis erdhi në Tiranë, në një takim me krerët më të lartë të shtetit dhe qeverisë, në një vizitë dy ditore. Berisha dhe Karamalis nënshkruan marrëveshjen për “sheltin detar” që u konsiderua si skandali i radhës.
  2. Pazaret me Bakojanis, Kushtetuesja konfirmoi fajësinë e Bashës
  Gjykata Kushtetuese ka konfirmuar fajësinë e Bashës sa i takon pazareve me Dora Bakojanis për shitjen e detit. Në datën 15 prill 2010, Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë, ka hedhur poshtë si të papajtueshme me Kushtetutën marrëveshjen e lidhur mes Shqipërisë dhe Greqisë “Për delimitimin e zonave të tyre përkatëse, të shelfit kontinental dhe të zonave të tjera detare që u përkasin në bazë të së drejtës ndërkombëtare”. Sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të prillit 2010, shkeljet janë të shumta. Ato nisin që me mungesën e rolit të Presidentit të Republikës në hartimin e kësaj marrëveshjeje – nuk i ishte kërkuar plotfuqishmëria për negociatorët shqiptarë.
  3. 21 Janari
  21 Janari është ngjarja më e rëndë dhe njolla më e zezë e kësaj qeveri pas Gërdecit. Më 21 Janar qeveria vrau katër qytetarë të pafajshëm dhe plagosi me dhjetëra të tjerë. Sërish, Lulzim Basha u akuzua si përgjegjësi kryesor për vrasjet, në cilësinë e ministrit të Brendshëm. Edhe pse Grada e Republikës varej nga ministri i Brendshëm, Basha dhe komandanti i Gardës, sot i pandehur për vrasje, ai pasuan përgjegjësinë njëri-tjetrit. Edhe sot vijon të shtrohet pyetje se kush dha urdhër për vrasjet? Të gjitha përgjigjet të çojnë drejt Lulzim Bashës dhe Sali Berishës. Por ky i fundit arritë të shpëtojë, të paktën përkohësisht Bashën dhe veten. Në fillim Berisha tha se protestuesit kishin vrarë njeri-tjetrin, më pas pranoi vrasjet, por tha se Garda kishte zbatuar ligjin, pasi demonstruesit ishin vrarë brenda rrethimit. Kur u vërtetua se protestuesit ishin vrarë jashtë rrethimit, Berisha sajoi puçin e shtetit dhe ngriti një komision hetimor. Po ashtu, Berisha nuk lejoi as zbatimin e urdhrit të Prokurorisë për arrestimin e komandës së Gardës. Refuzimi i Berishës për të dorëzuar komandantët, shokoi ndërkombëtarët. Kupola në pushtet u përfshi në një tjetër aktivitet kriminal, pasi zhduku të gjitha provat që kompromenton qeverinë në vrase. Zhdukja e pamjeve filmike u vërtetua edhe nga FBI. Më pas Berisha hodhi në koshin e plehrave ekspertizën e FBI për vrasjet. Sot nuk ka asnjë të dënuar për këtë çështje.
  4. Skandali me rrugën Durrës-Kukës
  19. 9 Tetor 2007: Plas skandali më i madh financiar i qeverisë Berisha me rrugën Durrës-Kukës.
  Protagonist është sërish Lulzim Basha. Prokuroria filloi hetimet. Dikasteri i Transporteve u vu akuzë. Procedurat për tenderin në Shqipëri, bazoheshin mbi ligjin anglez. Hetimet e prokurorisë çuan deri në heqjen e imunitetit të Lulzim Bashës. Sipas KLSH, në raportin e janarit 2008, abuzimi shkon deri në 232 milionë euro. Firma nis punën pa pasur një projekt konkret. Fatura mbi 1 miliardë euro. Lulzim Basha shkoi para gjykatës, por Sali Berisha arriti t’ia mbyllte gjyqin me procedurë dhe ta shpëtonte përkohësisht duke e veshur me imunitet deputeti. Por kjo dosje mund të hapet në çdo kohë. Fakt dhe provat janë aty. Lulzim Basha është përgjegjës për zhdukjen e 220 milionë eurove. Nuk mund të ketë gjykatë në planet që mund t’i hedhë poshtë ato prova.
  5. shume pasaportat e dyshimta
  Lulzim Basha ka shtetësi të shumëfishtë pasi ka përdorur shtatë pasaporta. Të dhënat e TIMS tregojnë se Basha ka përdorur tri pasaporta të zakonshme dhe katër diplomatike. Shtatë pasaportat janë lëshuar gjatë periudhës kohore 13 dhjetor 1995 dhe 10 maj 2010. Nga analizimi i këtyre të dhënave rezulton se këto pasaporta janë përdorur nga zoti Basha, madje njëra prej tyre edhe për blerjen e shtëpisë në Hollandë. Për periudhën 4 gusht 1997 deri më 4 gusht të vitit 2002, Lulzim Basha ka disponuar dhe ka përdorur njëherësh dy pasaporta. Për periudhën 29 maj 2002 deri më datën 4 gusht 2002, Lulzim Basha ka disponuar tri pasaporta kurse për periudhën 10 tetor 2003 deri më 10 tetor 2008, Basha ka disponuar 4 pasaporta, tri nder të cilat diplomatike. Për periudhën 10 tetor e në vijim, Basha disponoi tri pasaporta diplomatike. “Në pasaportën e z. Basha që është përdorur për blerjen e shtëpisë në vitin 2001 ndodhen dy vula shtyrje të afatit të përdorimit. Basha pretendon se ka bërë dy herë shtyrje afati në vitin 2001 e 2002, por në sistem këto dy shtyrje nuk ekzistojnë. Ai kurrë nuk ka dhënë nje sqarim për këtë çështje..
  .
  ..
  Sa do te perpiqen elezbiberistet & comapny te zhdukin nga faqja e dheut periudhen 1944-1990 nuk munden dot..nuk ka dekorate dhe permendore qe te barazohet me Legjenden….pra enveri eshte kthyer ne legjende biblike dhe kete e bene armiqte e tij

  Reply to this comment
 35. Arben September 19, 16:35

  AKOMA MERRENI ME LULIN??????!!!!!!!

  KOMUNISTAT E TREGUAN SA E DONIN KETE

  VEND, E PATEN NE DORE PER 50 VITE DHE E

  SHKATERRUAN.

  POR, PRAPE KUSH DO TE NGREJE PORTRETE

  LE TE NGREJE.

  Reply to this comment
 36. LILI September 19, 16:36

  ketij vetem karta e enver Hoxhes i ka mbetur per me mbledh kishe anjerezet perreth tij!
  Prandaj na luajne lojen komunist/antikomunist me cdo mjet dueti jone basha rama§
  TOO LATE …
  SHUME VONE PER ME BINDUR KEND PER SINCERITETIT TUAJ;;;)

  Reply to this comment
 37. fevzo allati September 19, 16:59

  More xulxim. Duhet te kesh me shume respect per te ane dhe gjyshin.

  Reply to this comment
 38. shqip September 19, 22:43

  Dhe thone pastaj pse humbem ne zgjedhje . Keta pederet gjithmone kane patur problem me numrat . Mqs jane mbledhur nje grusht me hajvane , nuk dine te lexojne trendin aktual . Ne nje sondazh te fundit , te bere nga te huajt per vendin tone , nje numer i konsiderushem vleresonte si positive periudhen dhe punen e Enver Hoxhes . Fakti eshte edhe me kurioz , sepse nje perqindje e larte te rinjsh qe as qe e kane jetuar ate periudhe ,tregonin interesim dhe vleresim per si funksiononte shteti , ligji . Tani çeshtia behet e thjeshte kur flitet per mbeshtetje nga elektorati . Me konkretisht . Partite tradiocionale , antagoniste me ” komunizmin ” e Enver Hoxhes , ne Shqiperi kane nje peshe 1-2 % te elektoratit . Dhe kete e mbajne prej tre dekadash . E vetmja parti ” e djathte ” , gjoja e djathte , eshte partija demokrarike , bije e ppsh . Ka , ose me mire kishte me shume elektorat , fale mbeshtetjes se qytetareve per ristrukturim te shtetit te tyre . E theksoj , ristrkturim , ndryshim , jo shkaterrim vlerash . Ne momentin qe ti mundohesh te prekesh disa çeshtje sensibel , si lufta nacl , datat historike , roli i fitimtareve , injorimi i kujteses kombetare , riafirmimi i figurave tradhetare , etj , kjo sigurisht qe te kthehet ne reaksion zinxhir . Asnje ne Shqup nuk e ben nje analize obiektive . Te gjithe mundohen t’ja faturojne humbjet thaseve me miell . Apo me qesharake , numerimit qe nuk u benkerka elektronik . Dhe per ti vene kapak nje debati shterpe . Ne festen e Pezes kane te gjithe te drejten legjitime te festojne ata qe i ndenjen deri ne fund marreveshjes . Te tjeret qe u larguan , me keq , qe bashkepunuan me pushtuesit , as qe duhet te perzihen ne festen e fitimtareve . Nese nuk nderohet figura e atij qe e thirri kete konference , kush duhet perkujtuar ? Apo te vene portretin e Xhaferr Deves ? Mbase Lulet e shqupit do donin Ahmet Zogun . Po ai kishte lene shendetin Pezes dhe Tiranes bashke . Kur te tjeret luftonin per kete vend , ai , idhulli i Saliut dhe Uran Butkes , kushedi ku drekosej me parate e shqiptareve . Kujtojani atij manekinit te (Q ) adres , qe nazizmi qe ai kerkon ta njesoj me simbolet e komunizmit i shkaktoi ketij vendi 28000 mije viktima . Dhe fale luftes qe bene ata burrat e Pezes , e rreshtuan Shqiperine ne anen e fituesve . Po per ti dhene kuptimin e duhur debatit , duhet shtuar edhe nje fakt qe shume e anashkalojne , edhe me qellim . Lufta ne krahun e duhur me boshtin ant.fash , e shpetoi Shqiperine nga nje ndarje trofeshe lufte . Pas L2B , shume territore u dhane trofe vendeve qe
  fituan luften ne nje fare kuptimi . Po edhe aderimi yne ne aleancen e atlantikut , duket paradoksale , por ka si zanafille largimin e Shqiperise nga blloku i Varshaves . E kuptoj qe keta Lulashet e Salashet nuk i kaperdine keto fakte . Po aq me mire . Do katandisen kokoshi nje thele . Ose si u vjen me mire atyre , le te bertasin fitoreeeee , sa here qe humbin nje pale zgjedhje .

  Reply to this comment
 39. bujari September 19, 23:20

  Lulash,sa me shume te hedhesh balt mbi figuren e Enverit,aq me shume lartesohet figura dhe vepra e tij ne sherbim te vendit dhe popullit. Po pse mor lulash dhe soi ju cfar keni bere per 27 vjet pervec shkaterrimit te vendit dhe pirjes se gjakut e degjenerimit te popullit. Ndersa Enveri gjate sundimit te tij e shndroj vendin nga nje vend mesjetar ne nje vend te zhvilluar(sigurisht jo te pasur) sepse;
  -zhduku anafletizmin(95% e popullit analfabet.
  -Arsimin falas dhe te detyrueshme per te gjith
  -Shendetesine falas (ne shqiperi u zhduken shume semundje si malarja sifilzi, gonoreja , tubrkolozi, variola,poliomjeliti etj,)
  -Siguroje pune dhe strehim per te gjithe.
  -Zhvilloje bujqesin dhe industrine( nuk po i permende te gjitha se jane shume)
  -Zhduku gjakmarrjen (qe sot eshte nje shqetesim i math),
  -Zhviiloje shkencen (univesitete dhe institute shkencore)
  -Eletrifikimin e gjithe vendit ( nje vend qe ndricohej, pervec disa qytetve kryesore. me kandila me vajguri)
  -Emancipimin e shoqerise, sidomos te gruas.
  -Dhe kryesorja udhehoqi luften per clirimin e vendit, etj. etj. Prandaj z. lulash koha dhe historija do ta vendosin ne pjedestaln qe i takon.

  Reply to this comment
  • KOZi September 20, 10:44

   Ok ,po pse nuk e mbrojti dhe nuk e mbron Partia e tij !? Si e komentoni qe Pleniumet e 1990 – 1991 njeri pas tjetrit hudhen poshte cdo gje te Enverit dhe te Kongresit te vashdimesise – te nentin ore – Si e komentoni qe programi elektoral i Partise se Punes ne zgjedhjet e 31 Marsit 1991 ( kini Zerin e popullit ne biblioteke) pra ky program ,ne lidheje me Ameriken,Angline ,Gjermanine ,Rusine ishte kunder Enverit ?qendrimi ndaj besimeve fetare po ashtu kunder Enverit, raportet ekonomike , qendrimi liberal ndaj arteve e kultures sidomos perendimore ,dhe kulmi me Kongresin e 10 qe u mbyll sot dhe neser u hap kongresi i pare i PS. Tani nga une kerkoni te mbroj Enverin???!!! Jo o cuna ,ta mbroje ajo parti qe ai drejtoi me vite. Akoma nuk eshte percaktuar ne momente historike ,cili kishte te drejte Enveri apo Sejfullah Maleshova se sot e majta shqiptare ka platforme idete e Maleshoves ,,,,tung

   Reply to this comment
 40. Fatmir Lohja September 20, 08:24

  Po Lulka me ke i fitoi pseudozgjedhjet e 22 korrikut?A mund te besohet ky njeri,se kinse po mbron voten e sovranit?E mjere e djathta ke ka vene ne krye.Po “lideret ” e partive te vogla, te djathta, ende nuk jan bindur per paftesine ne politike te Lulkes!?Zgjedhjet per pushtet lokal jane ne dere.Nga humbja ne humbje,mjerisht,do te shkoje e djathta lulore.Qofsha une ne gabim!

  Reply to this comment
 41. Aliu September 20, 09:05

  Le t’ja fillojë nga më përbindëshi….
  E me përbindësh se Enveri nuk pati

  Reply to this comment
 42. Hitleri që Hitleri i Shqiperise September 20, 10:11

  O Dita
  Po e konsolidon veten, si gazeta e diktatorëve.
  Kujdes se mos pësosh si ata.
  Dikur do bësh autokritikë
  Enveri qe Hitleri i Shqiperise

  Reply to this comment
 43. orli September 20, 11:53

  Rast i rralle kur djali i del kunder babait biologjik,them qe e ka vetem per tu hedhur hi syve atyre qe nuk e duan Enverin.Luli i ngjet Enverit me shume se djemt qe i ka Enveri ne”hipoteke” (thone se kopilat ngjajne shume me te jatin)!!lul merre nje çike me shtruar aub!

  Reply to this comment
 44. Adih September 20, 15:49

  A e di ti o BASHE ,kur une do te besoja ,per ato cfare thua me lart . Kur te njohesh e tu japesh pronat pronareve . .Kur te hapesh dosjet e sigurimit ,sidomos politikaneve .Ku ti e di mire si nga PD e juaj ,PS e te tjera parti keni ne gjirin tuaj jane me shumice spiuna te diktatures , e pa permendur komunista e sekretare partish . Kam bindjen se tek PD e juaj ka me shume spiuna o Bash hurjaipi e shejtan budallai . Hik o LUL BASHA be shu..en , mjaft se late name , ju te gjithe katovicaret mbare ku jeni dhe mos kujtoni se populli eshte dele qorre . Beni mire te mos komentoni.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*