Fitore si më 2011?

Luan Shahollari July 27, 2013 09:53

Fitore si më 2011?

Ramën do ta mund si më 8 maj të 2011! Ky ishte një nga premtimet që L.Basha e përsëriti shpesh në fushatën e tij për t’u zgjedhur kryetar i PD. Zoti Basha u shpall kryetar i PD me 80 për qind të votave ndaj rivalit të tij S. Olldashi, por ky i fundit nuk i njohu këto zgjedhje, duke e quajtur procesin “tërësisht të deformuar” (Zëri i Amerikës, 23.7.2013).

Tani që z.Basha u zgjodh kryetar me siguri do t’u kthehet premtimeve për të gjykuar me kujdes për mundësinë e realizimit të tyre. Përballja e tij më e shpejtë me kundërshtarin politik, që është koalicioni i majtë, do të jenë zgjedhjet për organet e qeverisjes vendore në maj 2015.

Po cilat janë gjasat që z. Basha të mbajë premtimin, pra të fitojë këto zgjedhje? Sipas mendimit tim nuk ka gjasa, pasi kanë dale faktorë të rinj politikë në disfavor të tij.

Tani kemi një koalicion të zgjeruar në shkallë kombëtare të forcave politike të majta, por edhe jo të tilla, të cilat pritet të fillojnë qeverisjen e vendit në shtator. Rezultatet pozitive që priten nga qeverisja e mire në dy vitet që vijnë e konsolidojnë më shumë këtë koalicion.

Këto përparësi, në terrenin konkret, kthehen me rritje votash, në favor të krahut të majtë.

Le të bëjmë ndonjë parashikim duke analizuar disa të dhëna nga rezultati i zgjedhjeve vendore në kryeqytet më 8 maj 2011.

Në këto zgjedhje, si dhe më 2003 e 2007, konkurruan 3 kandidatë: të PS dhe PD të aleatëve të tyre përkatës si dhe kandidati i PK.

Në këto zgjedhje kandidati i Aleancës për të Ardhmen E.Rama fitoi 124,705 vota, ose 49.71 për qind të votave gjithsej kurse kandidati i Aleancës për Qytetarin L.Basha fitoi 124,786 vota, ose 49.74 për qind. Kandidati i PK, H.Milloshi fitoi 1,394 vota, ose 0.55 për qind.

Siç dihet, në numwrimin e parë, fitues (me 10 vota) doli E.Rama, por “procedurat”e mëvonshme nxorën kryetar L.Bashën me 81 vota më shumë.

Kur doli rezultati, u bë e qartë se mjaftuan votat e PK, të cilat vendosën fatin e kryetarit të Bashkisë. Mirëpo kjo parti tani bën pjesë në koalicionin e majtë. Atëhere ku e ka bazën premtimi i z.Basha se do t’ia tregojë qejfin z.Rama ashtu si dhe më 2011?

LSI, në këto zgjedhje, ndryshe nga sa më parë, për shkak të qënies në qeverinë Berisha, votoi për kandidatin L,Basha. Po sa ishin votat e LSI në dobi të këtij kandidati? Kjo nuk dihet me saktësi, pasi vota ka qënë e fshehtë, por një shifër e përafërt del duke i hedhur një sy listës të votimit për këshillin bashkiak; LSI ka marrë 19,688 vota, 8.5 për qind të votave gjithsej.

Këto vota z. Basha jo vetëm nuk do t’i ketë në anën e tij më 2015, por në të kundërt, këto vota do t’i shkojnë kundërshtarit të tij, pasi LSI tani është aleatja më e rëndësishme e PS, dhe të dyja së bashku përbëjnë motorin lëvizës të koalicionit të majtë.

Kjo do të thotë se fitorja e z. Basha do të jetë një mision i pamundur, kurse humbja është i vetmi skenar i mundshëm.

Atëherë sa bazë ka premtimi i z.Basha se do t’ia ndreqë qejfin z. Rama dhe z. Meta në përballjen për Bashkinë e Tiranës apo edhe në shkallë Shqipërie më 2015?

Duke mbajtur parasysh se votat e aleancës së majtë tani janë shtuar kurse votat e aleancës së djathtë janë pakësuar, logjikisht në maj 2015 do të kishim një rezultat të padyshimtë fitues të kandidatit të majtë për kryetar të Bashkisë të Tiranës.

Kështu, nëse do të merrnim të pandryshuar numrin e votave të majit 2011, përfaqësuesi i koalicionit të majtë do të fitonte 145,787 ose 58.1 për qind të votave, kurse përfaqësuesi i djathtë 105,098 vota ose 41.9 për qind.

Një rezultat i tillë do të dilte edhe në shkallë vendi. Ky rezultat do të rrëzonte premtimin e z.Basha dhe do të hapte debate të ashpra brenda PD-së, deri edhe zgjedhje të reja për kryetarin e saj.

 

tabela

 

Luan Shahollari July 27, 2013 09:53
Komento

18 Komente

 1. Jovan July 27, 10:02

  Premtimet e Bashës përkthehen “Dhi e zgjebosur dhe bishtin përpjetë.”

  Reply to this comment
 2. Adolf July 27, 10:04

  Iku dhe bashkia Luli

  Reply to this comment
 3. lulezo lulezaime lulezo July 27, 10:32

  Asnjehere kandidatet e PD qe kane qene perballe Edi Rames nuk kane fituar mos te shkoje mendja mor kok loqe se do te fitosh perballe edit se nuk te le njeri te vjedhesh votat sic veprove me bythqirin ristani ne 2011 nuk ka me as ristan dhe as makineri shteti kamzalite e muziut dhe maskarejte e kosoves qe te devijojne zgjedhjet mor kok……..ri.largohu mor zgjebe mor pederast.

  Reply to this comment
 4. orfeo July 27, 11:13

  Kush di te parashikoje, parashikon. basha ka deshire te beje parashikime fituesi “endrra e nje nate vere”. do te masakrojne te tute o lul

  Reply to this comment
 5. jovan July 27, 11:48

  lulezo lulezo moj lulza ime…se do ta shohim se sa do te lulzosh ne 2015 mor mjeker b.th….

  Reply to this comment
 6. liri a vdekje July 27, 12:18

  zoti basha nuk e di po me duket njeri i zoti ne politik dhe tashti me marrjen e postit te kryetarit te PeDe mendoj qe do triumfoj per shume vite fitore ne rradhet e PeDe-s duke e cuar nga nje opozit ne tjetren per shume vite me rradhe

  Reply to this comment
 7. mere, lere. July 27, 13:15

  -Iku koha e eksperimenteve..kali i huaj te hedh ne balte.

  Reply to this comment
 8. KO July 27, 13:25

  Basha nuk do te kete shans te kandidoje se do te jete ne burg.Mendoni nje parti PD,e sal berishes qe te gjithe e kane vendin ne burg.

  Reply to this comment
 9. Mark uk July 27, 14:10

  Tre her qe kan ardhur ne pushtet kjo parti qe nga 44 .Dy her erdhen me pushke,te fundit ne 97.Ne kto zgjedhje ne 40% te vendit drejtusit demokrat nuk u lejuen te shkojne.Kurse ne 2013 e majta erdhi me vota te blera.

  Reply to this comment
  • TIGER July 28, 13:18

   pirdh pridh, leket qe ka hudh PD per keto zgjedhje ja kalojne PS+LSI bashke,

   Po ti si emigrant-parazit nga UK ha bar, e shiko endarre me komnista – hajt Perpara

   Reply to this comment
 10. G July 27, 15:00

  Po ik o mark uka oserb m.ti.po sali berisha si i ka mar more me teror me vjethje me vrasje e blerje me parat e popullit.

  Reply to this comment
 11. zekthi July 27, 20:26

  Bilanci i votave thellohet per keq edhe me shume ne disfavor te Lulushit
  Ja nje mundesi qe eshte reale :
  Po marrim te sakte votat e se majtes 145. 787 vota sa ne 2011
  E djathta ne 2011 105. 098 vota
  Zbriten nga e djathta FRD-ja rreth 15. 000 vota si subject ne vehte ne gare
  Po te zbresesh nga e djathta votat e AK-se dhe firot e garantuara te PD-se rreth minimum 5. 000 vota , atehere vota per PD me mbeturinat e partive te tjera qe do ta mbeshtesin mbeten ne total rreth 85.000 vota gjithesejt. Ky do te jete bilanci I Lulushit due Gjyshit. Pas kesaj fillon reforma e vertete ne PD-ne ku gjyshi do te tentoje te drejtoje perseri proceset, ne qofte se nuk do te jete ne filaqi qe ta gjeje aty Lulushi pas humbjes super te thelle ne bashki. Pra Luli me Saliun do te marrin deri me 33-35 perqind.

  Reply to this comment
 12. zekthi July 27, 20:45

  Bilanci i votave thellohet per keq edhe me shume ne disfavor te Lulushit
  Ja nje mundesi qe eshte reale :
  Po marrim te sakte votat e se majtes 145. 787 vota sa ne 2011
  E djathta ne 2011 105. 098 vota
  Zbriten nga e djathta FRD-ja rreth 15. 000 vota si subject ne vehte ne gare
  Po te zbresesh nga e djathta votat e AK-se dhe firot e garantuara te PD-se rreth minimum 5. 000 vota , atehere vota per PD me mbeturinat e partive te tjera qe do ta mbeshtesin mbeten ne total rreth 85.000 vota gjithesejt. Ky do te jete bilanci I Lulushit due Gjyshit. Pas kesaj fillon reforma e vertete ne PD-ne ku gjyshi do te tentoje te drejtoje perseri proceset, ne qofte se nuk do te jete ne filaqi qe ta gjeje aty Lulushi pas humbjes super te thelle ne bashki. Pra Luli me Saliun do te marrin deri me 33-35 perqind.

  Reply to this comment
 13. Horri i Bulevardit July 27, 22:22

  Rames ti mor qelbanik pederast i ha Mune,

  Reply to this comment
 14. fat man July 28, 05:49

  Kamarierja e Hollandes shoqja Lulezime po na e “trash” zerin, ne 2011 per ty Prostitute “votuan” emigrantet pa ardhur ne Shqiperi, Komunen e Parisit e ktheve ne Komune Bordellosh duke rregjistruar qindra hajdute votash, qe nuk ishin banore te Tiranes me koqevaret e derguar nga Bukashi. Vjedhjet ne Laprake, Allias. vorri i Bamit dhe ne shkollen Vasil Shanto, ku ne krimin e vjedhjes u perfshi edhe policia e Shtetit, plus mee Kurven Ristani ne KQZ. Pas shtatorit ky legen do te hetohet edhe per vjedhjet e zgjedhjeve te vitit 2009, ku i dogji fletet ne Lunder, me turren e druve e te benzines si inkuizitor i demokracise dhe si vete ai dhe familja jane te degjeneruer dhe pa moral. Lulzime ty nuk te duan anetaret e PD qe votuan 39,4 % dhe 60,6% i bojkotuan votimet per kryetar me mos pjesmarrje, e kupton qe po luan lojen e kriminelit dhe je bere lolo ku po tallen te gjithe, duke te etiketuar si djali i Sali Birishes, i kllonuar ne laborator. Je specie ne zhdukje mos prit humbjen derrmuese te 2015 qe do te kete permasa te nje katastrofe biblike, terhiqu dhe largohu para kohe, se PD-ne do ta ndash ne tre kaqe ore toc.

  Reply to this comment
 15. tol francezi it July 28, 17:24

  o lulushe mos shiko endra me sy hapur,kesaj radhe e ke vendin te vila bobo,e di qe ke qejf per te shkuar te sektori burrave,kujdes se do ta shqyejne marmiten.

  Reply to this comment
 16. tritani July 29, 04:20

  Hani hani o tifoza te Edushkes se ju ben mire.Ju keni nje fjalor rrugesh dhe te tille komentues jeni.Komentet e juaja jane leter higjenike qe e dini se per cka duhet.TUNG

  Reply to this comment
 17. Gege Kosova July 29, 08:32

  Po do “mundje” Ramen. Ta kishe rregulluar KQZ me Ristanin ne krye, sic e patre me 2011 dhe te kishe pasur edhe me shume kosovare sic u duke Arben Gashi, dhe te kishe kryer parregullesi sic kryet me 2011 me vot5at ne kutite e “gabuara”. GJithe keto mariifete parregullesi qe i shenderruat ne “rregulla” do dilje me helikopterin e Ristanit”fitimtar” perseri.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*