Fjalimi i lamtumirës, Obama: Nuk ndalem këtu, do të jem me ju

January 11, 2017 09:05

Fjalimi i lamtumirës, Obama: Nuk ndalem këtu, do të jem me ju

 

“Ishte nderi i jetës time t’iu shërbeja, por nuk do të ndalem këtu. Do të jem në krahun tuaj, si qytetar”, tha Barack Obama në lot mbrëmë gjatë fjalimit të tij të lamtumirës.

Barack Obama e ka cituar Donald Trumpin vetëm njëherë në fjalimin e tij të lamtumirës.

E citoi vetëm kur premtoi se do të favorizonte një tranzicion të qetë.

Më pas në fjalimin e tij të lamtumirës Presidenti Barack Obama u ka bërë thirrje amerikanëve që të mbrojnë demokracinë e tyre.

“Me pothuajse çdo masë të marrë, Amerika është një vend më i mirë, e më i fortë” nga ajo që ishte tetë vjet më parë, kur ai mori detyrën, tha ai para mbështetësve në Çikago.

Por Presidenti në largim paralajmëroi se “demokracia është e kërcënuar sa herë që merret si e mirëqenë”.

Ai iu lut amerikanëve t’i marrin gjerat në konsideratë nga çdo pikëpamje, duke u shprehur “ne duhet të kushtojmë vëmendje dhe të dëgjojmë”.

Në fjalimin e tij, ai bëri një përmbledhje të shkurtër të arritjeve si President dhe dha mesazhin se njerëzit duhet të angazhohen dhe të luftojnë për Demokracinë çdo ditë dhe jo vetëm në zgjedhje.

Ai përshkroi tri kërcënime ndaj demokracisë amerikane – pabarazinë ekonomike, ndarjet racore dhe tërheqjen e segmenteve të ndryshme të shoqërisë në “flluska”, ku mendimet nuk janë të bazuara tek faktet.

Në mbyllje të fjalimit ai tha se kishte një kërkesë përfundimtare për amerikanët si president: “Unë ju kërkoj që ju të besoni. Jo në aftësinë time për të sjellë ndryshim – por në tuajat”.

Në 20 janar, pas inaugurimit, Donald Trump bëhet zyrtarisht Presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara.

January 11, 2017 09:05
Komento

3 Komente

 1. proletar January 11, 10:27

  Baraku do te ngelet ne Histori
  si nje nga Administratat Amerikane
  qe ke shitur me shume Arme
  ne bote ,
  veçanerisht shteteve ne zhvillim .
  Jo keq per nje president
  qe ka marre çmimin Nobel per Paqen ,

  Reply to this comment
 2. Lesh arapi January 11, 16:42

  Para tete vitesh Amerika kishte me pak homeless qe flinin rrugeve, para 8 vitesh Amerika kishte shume me pak emigrante te paligjshem, para 8 vitesh Amerika kishte me pak vrasje dhe grabitje, para 8 vitesh jane vrare me pak police, para 8 vitesh nuk kishte shtet te Kalifatit, para 8 vitesh bota ishte me e qete se sot….. para 8 vitesh kishte me pak “flluska” se sot, ku mendimet nuk jane te bazuara ne fakte etj etj……

  Reply to this comment
 3. Mondi January 12, 09:49

  Per Lesh Arapin. Une nuk jam as Demokrat dhe as Republikan por doja te beja nje sqarim te Vogel.Para 8 vitesh ekonomija e Amerikes ishte e shkaterruar. Njerezit prisnin ne rradhe te gjata per te marre ndihmen sociale sepse papunesia ishte ne numra rekord ( nuk ishte pare nje papunesi e tille qysh ne 1928). Nga 06-10 vetem shtetin ku une jetoj 28,000 FAMILJE humben shtepite e ndersa çmimi i shtepive u pergjysmua, ndersa sot eshte e veshtire te gjesh nje shtepi te mire sepse çmimi eshte dyfishuar. Shume dyqane u mbyllen, shume banka dhe biznese te mesme dhe te vogla falimentuan. Ndersa sot papunesia (ketu ku jetoj une eshte eshte 4.3 nga 9.8 qe ishte ne 2008. Ne te gjtha dyqanet ka tabela ku kerkojne krahe pune, ne ndertim vetem per vitin 2016 jane hapur mbi 140,000 vende te reja pune dhe po te vazhdoje me keto ritme, per 2017 mendohet te hapen rreth 160,000 vende te reja pune. Prandaj as qe nuk diskutohet qe Obama ka bere nje pune te mire. Rrespekte!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*