Flamuj serbë e thirrje raciste në antimitingun e Gruevskit

May 18, 2015 21:32

Flamuj serbë e thirrje raciste në antimitingun e Gruevskit

Në sheshin para Parlamentit të Maqedonisë në Shkup u mbajt dje në mbrëmje antiprotesta e thirrur nga partia VMRO-DPMNE e kryeministrit Nikola Gruevski.

Për dallim nga protesta e një dite më parë ku shiheshin flamuj maqedonas e shqiptar, në protestën e mbrëmshme dominuan flamujt serbë.

Portalet proqeveritare maqedonase shkruajnë se “nuk ka asnjë dyshim, se protesta sonte para Parlamentit ka me qenë më e fuqishmja e historisë së Maqedonisë së pavarur, derisa turmat e pjesëmarrësve në protestë, është deri në pafundësi”

Në protestë janë dëgjuar edhe thirrje raciste.

Kreu i qeverisë tha se nuk do të japë dorëheqjen nga posti.

“Nuk dorëhiqem”, – ishte përgjigja e tij ndaj kërkesave të shumta nga protesta masive e djeshme.

Gruevski tha se lideri i opozitës është duke u përpjekur të marrë pushtetin nëpërmjet manipulimit, intrigës dhe mbështetjes nga shërbimet e jashtme të inteligjencës.

E pranishme në tubimin e organizuar nga VMRO-DPMNE ishte edhe ish-ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankullovska.

 

May 18, 2015 21:32
Komento

8 Komente

 1. KATHERINA DIE GROSSE(Madona prej Sauku) May 18, 21:44

  Ne Maqedonigjasat jane se do te perseritet skenari Ukrainas.
  Frika se do te kemi pergjakje ne rruget e Shkupit asht e madhe.
  Duhet qetsi dhe maturi,se mbrapa Gruevskit qendrojn serbet dhe ruset.
  Evropa asht e lodhun dhe i la munsit nji Diktatori te ri te te forcohet ne pushtet.
  Shqiptaret islamista tash duhet ta kuptojne se çfar dami i kan sjell troje shqiptare duke ju bashku kriminelave dhe xhihadistave ne Siri dhe Irak.
  Ka vetem nji zgjidhje shqiptaret te bashkohen mes vedi dhe pastaj ti bashkohen opozites maqedonase.
  Ali Ahmeti te japi dorheqjen dhe tja lej venin Ermira Mehmetit,po ashtu Menduh Thaqi qi ja pati dhon besen Kryeagjentit maqedonas se do ti qendroj besnik deri ne vdekje tash e ka rrugen e lire qi ti shkoj atij per mbarapa.
  Maqedonia asht po aq shqiptare sa dhe maqedonase.

  Reply to this comment
  • mirel May 19, 02:57

   plotesisht ne nje mendje me ju, ky eshte nje inskenim serbo-rus dhe rrezikohet qe konflikti te perfshije dhe Kosoven.
   demi I islamikeve eshte I pallogaritshem, shqiptaret duhet te zgjohen dhe te shkundin pluhurin arab, dhe te perfshihen teresisht ne ceshtjen shqiptare per bashkim mes tyre.

   Reply to this comment
 2. lato May 18, 22:06

  Pa ndihmen e serbeve Gruevski nuk qendronte asnje dite ne pushtet.

  Reply to this comment
 3. Kritikufa May 18, 22:36

  Maqedhonia nuk esht shtet ase nuk ka kombesi.
  Jan ardhacak ne trojet shqiptare.Serb, rom ,kopila e kopilica nga bullgaria ,matrapaz greke.Ata jane te ardhur :
  Aty ne maqedoni kane trojet e veta vetem shqiptaret.
  Ne mos me hater me zore do te japin dorheqje ,apo me fjale raciste nuk fitojne asgje.
  ..”Eshte toka e jone
  T pare na e kane lene
  Kush mos ta prekin
  S e desim te tane”…
  Ricituar nga I.N. 4 vjece(N.Y.1997)
  Shkruar nga i madhi Pashko Vas Shkodrani .

  Reply to this comment
 4. shqiptar sharri. May 18, 23:08

  Shum mir eshte tju shtohet inati gruevskit dhe zaevit,dhe perkrahsve te tyre,dhe tja futin luftes mes vete kta sllav erdhacak.
  Dhe,shum ma mir dote ishte qe shqiptaret te u`rreshtoheshin si vargu i vargnaleve te sharrit pas njerzve qe nuk jan zhytur ne politik,por jan te denj per te udheheq dhe ka ne maqedoni te till,shum dhe intelektual te pamvarun dhe te bashkohen me nji levizje te vetme.Po,ama large nga menduh thaci njeriu besnik i kryespiunit sasho kialkovit,dhe matrapaz e hajdut i popullit shqiptar.Po,ashtu larg nga ali terbesh ameti ky kukell i pa cip i gruevskit dhe tradhtari dhe vrasesi i shum ish ushtarve te uck-s,dhe i komandantve si harun aliu,dhe komandantve qe i futi ne krthen e tradhtis ne kumanov,ky eshte aleksander antici,prandaj larg dhe nga kjo pjell terbeshe.Popullit shqiptar i duhet dhe ka mundsi te beje nji levizje kombtare per te mbrojt te drejtat e shqiptarve dhe te luftoi per barazin me erdhacaket sllave nese sllavet duan te bashkjetoin me shqiptar,nese sduan atehere le ta gjejn sllavet gjizen e vete se ku e kan,dhe le te shperngulen nga trojet arbrore shqiptare,kjo eshte zgjidhja pra te bashkohen shqiptaret me nji levizje te vetme,dhe besa nuk eshte keq me i vra thacin me lukunin e tij,dhe ali terbeshin me klanin e tij,atehere liria eshte ma e afert dhe ma e shpejt dhe e qendrushme e lezetshme,se po nuk u vra tradhtia,ajo te vret tij dhe popullin sic e ka vrar qysh ne lidhjen e prizrenit,pra mos e haroim luften e gjakoves ne ate koh te pash drenit.

  Reply to this comment
 5. Pëllumb zaimi May 18, 23:31

  Ethet e nacionalshovinizmit pansllavist? Të bashkuar për të shkatërruar bashkëjetesën në Maqedoni. Qënka dhe ky Gruevski si Saliu,-mer pushtetin dhe nuk ikën më! Saliu fuste në mitingje bukoshas idiotë ky sjell sërbë idiotë! Garë kush grumbullon më shumë mitingashë! Të njëjtët skenarë atje,të njëjtët këtu? U D B-ja punon ! Regjizorja e skenarëve të Ballkanit ka financa të forta, gënjen me mijra. O burra trapa,-mblidhuni rreth partive me shokët Gruevsk dhe Sali në krye!

  Reply to this comment
 6. nostradamus May 19, 03:31

  Pse e conilarg,atje U kraine, ky Grevski i ngjan tamam Saliut ….!!! Te dy filoserbe e agjente
  te Serbise se Milloshevicit ….!!!!!

  Reply to this comment
 7. Arben May 19, 05:27

  GRUEVSKI DO TE KETE FUNDIN E GEDAFIT.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*