Robert Ndrenika: Po bëhen kulla, kisha e xhamira, pse nuk bëhet Teatri Kombëtar?

February 8, 2018 15:44

Robert Ndrenika: Po bëhen kulla, kisha e xhamira, pse nuk bëhet Teatri Kombëtar?

Sindikata e Artistëve të Skenës dhe Ekranit, organizoi sot në orën 11:00 paradite një mbledhje në sallën Black Box në Universitetin e Arteve (Akademia e Arteve) për problemet e Ligjit të ri për Artin, godinës aktuale të Teatrit Kombëtar, godinës “Turbina”, dhe çështje të situatës së përgjithshme të artit teatror.

Gjatë kësaj mbledhje mendimin e dha edhe aktori Robert Ndrenika. Më poshtë fjala e tij për problemin e godinës së Teatrit Kombëtar dhe marrëdhëniet me ministren e Kulturës, Mirela Kumbaro. e.r./dita

February 8, 2018 15:44
Komento

15 Komente

 1. QAZO February 8, 17:37

  QAJ ROBI QAJ…

  PO TA MESOSH

  SA MIJRA SHQIPFOLES

  PAGUHEN SI PRIFTA HOXHA-DERVISHE-BABA MONDA

  SA MILJON DOLLARE
  PER CERKSHEKULLI
  DO TE THUASH

  LAVDI XHAXHIT

  20 TEATRA KOMBETARE DO ISHIN BERE ME LEKET QE PAGUAN SHTETI PER MJEKRRAT O QAZIM MULLETJA

  DOLI DHE DEMONKRACIA E OMEL SI HALLVA O QAZIM

  Reply to this comment
 2. +++ February 8, 18:17

  Keni shume te drejte i Madherishmi Artist ,
  Robert Ndrenika .
  Ai pasion shpirti u plas me gjithe terbinim e asaj Dallge Zhgenjimi ,duke bere te hesht cdo besim ,cdo shprese …
  Do desha te flisja me gjate rreth ksaj teme ,
  por kur shof ,se nga kush rrethohet i nderuari Rob,
  ne ate Bote ,preferoj te hesht e duroj cdo dhimbje qe ajo bote shkakton …

  Reply to this comment
 3. info analitike February 8, 18:20

  Tani moda eshte te mbjellim peme me lali Erin vend e pavend e jo te ndertojme thiatro. Poplli do propagande e jo kulture. Ashtu i ka mesuar partia qe i shiste propaganden e partise per “haute couture”.

  Reply to this comment
  • I tillë je , sa herë që hap gojën February 9, 17:15

   Mbete gjithenje kafshe , nuk u bere dot njeri , sepse te vret syte cdo gje e mire qe behet ne Shqiperi ! Je spiuni me i zellshem e i pa lodhur , ne sherbim te Beogradit e Athines ! Pra , vazhdon te mbetesh nje plehre toksike e pa riciklueshme zoti “infoleshi” !

   Reply to this comment
 4. aleksander February 8, 18:59

  keni shume te drejte por pse ju shqeteson ndertimi i kullave , kishave e xhamive nuk e kuptoj. mos e ngaterroni artin me bindjet tuaja.
  I keni dhene shume skenes…. por edhe shqiptaret ju kane dhene. komunizmi nuk prishi salla teatrosh se i duheshin pe propaganden e tij,,por prishi kulla, kisha e xhami se ja prishnin propaganden..Jete te gjate

  Reply to this comment
  • saliu dhe salehu February 8, 19:25

   aleksanderrospija

   kqyre kete ferrin ketu poshte dhe pres pergjigje (kam qene dhe jam antikomunist…por cfare ka ndodhur pas 1992 i hengersh mutin atij komunizmi…qe i shkulte koqet armiqve te kombit)..

   .
   Edhe foshnjat
   ne bark te nenes do dridhen
   jo vetem per krimet e Berishes
   jo vetem per heshtjen e ketyre intelektualve ( edhe robert ndrenika)
   por dhe hipokrizine e miqve tane
   ——————————–

   Saliu këmben letra me Salehun
   ————————-
   njeriun që u bë pika lidhëse e terroristëve Islamike në Tiranë
   _____________________
   Letra Berishës për Sheikun

   Republika e Shqipërisë

   Presidenti

   Tiranë, më 23.10.1992

   I nderuar Sheik El-Essa

   Pata mirësinë të informohem nga Dr. Abdul Latif Saleh, Mbikëqyrësi për Shëndetësinë në Organizatën Ndërkombëtare Islamike të Ndihmave , për dëshirën tuaj për të vizituar vendin tim, me qëllim për të parë mundësinë e investimeve këtu. Që nga ardhja në pushtet, kabineti im dhe unë kemi marrë përsipër një program për ringjalljen dhe ndryshimet në këtë vend, i cili përballet me detyra monumentale në vitet që vijnë. Do të ishte një nder i madh për mua t’ju prisja ju këtu dhe të diskutonim për nevojat e popullit tonë dhe mundësitë për zhvillim dhe investime. Gjatë qëndrimit tuaj në Shqipëri ju do të kini shansin të bisedoni në detaje me Kryeministrin dhe shumë ministra për projektet konkrete.

   Duke shpresuar të takohem me ju shumë shpejt, mbetem

   Sinqerisht i Juaji,

   Sali Berisha

   ——————————-

   Ne muajin shkurt mars 1993 erdhen ne v.tone bamiresit nga v.arabe.Fillimisht fonadacioni Al-Haramania,me rredh 15 punonjes.Ky fondacion u vendos me porosi te Serreqit tek ish shkolla e Partise ne Laparake.
   Nuk dihej kush ishte drejtuesi .Por objeketi i ketij fonacioni ishte bamires,per ringjalljen e ndenjevae islame dhe ndihme te njerezeve ne nevoje.
   Nje ose 2 muaj me pas D.Sherbimit te T.diplomatik ne Tirane i paisi me pasaporeta sherbimi dhe 2 drejtueseve kryesor pasaporta diplomatike si dhe makinat me targa CD.Kjo porosi ishte ne baze te nje vendimi te Presidentit.
   Mbas ketij fondacioni ne vendin tone erdhen dhe u vendosen ne disa qytete te tjera te vendit tone edhe disa fondacione te tjera me te njejetin objekte ..bamiresi si Ringjallja e Shoqerise Islame,Organizata e Ndihimave islamike. Taibe etj…Se cili eshte aktiviteti i tyre ne ate periudhe dihet..
   Si drejtues i i Fondacionit Al Haramania-fillimisht kane qene dy shteteas nga Jordania,me pas eshte prezantuar dr.Abdyl Latif Salhe,shteas me origjine nga Egjypti.
   Salehu njifej nga punonjesit e MPJ si lidhje e ngushte miqesore e shoqerore e Gazidedes dhe e Presidentit.SHIKU,i asaj kohe i Gazidedes,i cili perpiqej te jusifikonte takimet dhe leteserirat dhe trajtimet qe i beheshin dr.Sale dhe Fondacionit Al-Haramania ne menyre te vecante se ndaj tyre shteti kishte interesa.
   Ne vitin 1993 1995 keto fondacione dhe kryesishte Al-Haramania,krijoji lidhj e grupe si bamiresi ne disa rrethe te vendit..Salehu trajtohej si diplomate i rangut te pare.Llogarite bankare dhe pasurite i depozituan ne Banken Arbo shqiptare islamike dhe me vone edhe ne ate Malajziane dhe te Kuvajtit.
   Salehu gjate kesaj periudhe ishte si perfeqesues i botes islame ne vendin tone.Ai ftohej ne pritje te rendesishme te MPJ dhe Presidences,njifej miku i Presidentit.Shikut dhe MPJ.
   Ne vitin 1995 Salehu, si bashku me 4 ose 5 shtetas te tjere shqiptare blen truallin perballe Kryeministrise dhe u bene aksioneret kryesor ne ndertimin e dy kullave.
   Ne perfundim te ndertimit Salehu zoteronte rreth 38 % te aksioneve ne kete ndertese. dhe si aksioner kryesor ishte Jassin Kadi,ky i fundit kishte emeruar si perfaqesues Salehun.
   Jassin Kadi,,lidhje ngushte e Osman Bin Landenit.
   Jassini,zhvillonte aktivitet kryesishte ne Ballkan.Ne vendin tone thuhet se ka ardhur me dekumenta fallco,ndersa me pasaporte te tij ka ardhgur ne dy ose tre raste.
   Ne vitin 2001, 2002,ne listen e konsoliduar te Keshillit te Sigurimit,rezultonin jo vetem lidhje te terroristeve lidhje te Osaman Bin Ladenit por edhe terrorist vete Salehu dhe Jassin Kadi.
   Mbi kete baze dhe ne zbatim te rezolutave te Keshillit te Sigurimit te OKB-es.u shpallen terroriste nderkombetare cka detyronte te gjitha shtetet jo vetem arrestimin e tyre por edhe bllokimin,sekuestrimin e pasurive,te pa lujteshme te ,parave e tj
   Mbi kete baze ne vitin 2002 u bllokuan, te gjitha pasurite e tyre ne Shqiperi aq sa u be e mundur idendifikimi i tyre,u vendos sekuestro prventive dhe gjithe informacioni ju dergua Prokurorise.Ne Zbatim te Rezulutave te OKB-es Prokuroria e detyruar te zbatonte rezulutat dhe vendimin e konsoliduar te Keshillit te sigurimit per arrestimin e terroristeve dhe sekuestron e pasurive te tyre.U bllokua dhe u sekuestrua edhe pasuria e 5 fondacioneve islamike.
   .U bllokuan rreth 2800 m2 apartamente banimi tek kullat binjake,pa llogaritur katet e para si dyqane dhe garzhde.Kjo praktike vazhdoi deri ne vitin 2005.
   U bllokuan pasurite jo vetem te Jassin Kadit dhe te Salehut por edhe pasurite dhe aktiviteti i 5 fondacioneve te dyshimta me aktivitete kriminal dhe terrorriste ne Shiqperi.Fondacione te shpallura ne Listen e OKBes.
   Mbas vitit 2005 e ne vazhdim — Mundesishte Ju gazetare te Dites me m,undesit dhe burimet qe keni ne dispozicion mund te interesoheni se cu be me keto pasuri.
   Vetem nje argumente–
   S.Berisha,krijoji nje Agjensi te pamvarur-Agjensia e Administrimit te Pasurive te Sekuestruara …Mori ne administrim para ,miljona leke,moren administrimin.pasuri te pa lkuajteshme ne Tirane,ne zonen e Kasharit,ne Sauk,ne Kukes,ne Elbasan..ne qytete ne ne rrugen e Durresit ne Kavaje etjj.Ne tre banka u bllokuan miljon leke..
   Se cu be kjo pasuri kush e administroi ..kush e mori …

   Reply to this comment
 5. A February 8, 19:12

  O ROBERT NDRENIKA, problemet dhe shqetesimet qe ngre jane te drejta. Por kujt ja the !!??
  Ka 28-te vjet qe politika dhe qeverite te drejtuara nga DY PARTITE kriesore PD dhe PS te drejtuara nga SALI BERISHA, FATOS NANO, LULEZIM BASHA dhe EDI RAMA nuk duan me e pa me si ne kete rast arsim-kulturen. “Ka patur ndonjehere Kinostudio “Shqiperia e Re”, qe prodhonte filma artistik, vizatimor dhe dokumentar, mua me kujtohet si nje vegim i larget”.
  Teatri me i mire si ndertese e ka Shkodra, Teatri “Migjeni”. Kryeqyteti i Shqiperise, Tirana, Teatrin Popullor-Kombetar e ka patur ne nje ndertese te fashizmit “Dopo Lavoro”. Cuditerisht, se po te donte e kishte bere nje ndertese persmbari per theater sistemi komunist, por se beri??.
  Tani, me ardhjen e mender demokracise se shkerdhyer politikaneve dhe qeveritareve tane mafioz dhe delegjinje ti thuash qe te bejme ndonje gje per art-kulturen eshte si me qi ne bithe se jane komplet delegjinje.
  Ky lloj takemi kerkon vetem a ka ndonje gje per te vjedhur, tendera, konçesione per te grabitur nga mengjesi ne darke, mashtrime, genjeshtra dhe demagogji.
  Pamvaresht se EDI RAMA mendon se eshte nga radhet e artisteve dhe piktoreve, nuk eshte i tille sepse vjen nga radhet e zhgarravinisteve dhe te pa afteve te artit.
  Prandaj as mos t’ju shkoje mendja per ndertese Teatri Kombetar si e ka deri SHKUPI i MAQEDONISE, qe e ka bere komplet te ri.
  Ju shkoni dhe vraponi tek Teatri Turbina s’bashku me HERVIN CULIN. Kaq. E kupton se ku jemi.

  Reply to this comment
 6. ROBERT CEMCAKIZI February 8, 19:26

  I NDERUAR Z NDRENIKE!JEKUJTUAR DISI VONE SE PRIJSI JOT BERISHE TEATRIN KOMBETAR E HOQI NGA AJO GODINE E E NXORRI RRUGEVE TE SHQIPERISE!A NUK TE MJAFTON KJO DRAME 27 QE PO LUHET LIVE NE JETEN E SHQIPETAREVE?MAKBETHIT I QE MBUSHUR MENDJA SE DO TE VDISTE NE FRON,NDAJ MOS IA KERKO SHEKSPIRIT QE KRIJOI KETE FIGURE POR MBRETESISE!

  Reply to this comment
 7. Laveri February 8, 20:04

  Po ky ka qene dhe vete ne politike ,si nuk u kujtua atehere, por tani ???

  Reply to this comment
 8. Lili February 8, 20:57

  Kur u morren pronat e pronareve te vertete ju heshtet
  Kur u nxorhen prej shtepise njerezet te thjesht ju heshtet
  Tash ju erdhe radha juaj,po siç thot alla perralla e vjeter nuk kishte mbetur askkush me iu mbrojtur…

  Reply to this comment
 9. Drejtesia do te behet,duan apo nuke duan mijte e kenateve,mizat e kalit dhe avoketerit e ligesise. February 8, 23:13

  Robert,kure e keqja qendronte ne kufjte e vendit,ju thate larg shtetit tim,kur kjo e keqe filloje te futet ne vend,ju thate large qytetit tim,kur kjo e keqe u riciklua ne te tre pushtetet,plus presidence e pushtetin lokal,apo biznsin e medjan qe pastron leket e liset,ju thate;larg qytetit dhe artit tim,kur e keqja u ul kembe kryq ne qytetin tend,ju thate:larg shtepise time,kur e keqja filloje te trokase me force duke i kalbezuar themelet e shtepise ju atehere e kuptuat se po i vinte kjo fatkeqesi rreth bythes suaj dhe me te drejte jeni ngritur,por mire bete e mire vone se kurre;thote populli.I dashtun Berti,protesto ne emer te moralit e dinjitetit njerezore te neperkembur e dhunuar nga pjellate jashteqitjes shqiptare e mostrat e tyre si ne pozite e opozite i thencin qe vazhdojne e derdhin lot krokodilesh vetem pr te mashtruar e shqyer prene e rradhes,pra popullin e popujt, qe nga te pa breke e la dita dhe miljonere i ngrysi nata.Protesto,pa to ne rye te pushteteve jo vetem Teatri Kombetare,por e gjithe Shqiperia do te marre presligjin e zhubrosur nga keto ujqer e cakej te Tiranes zyrtare ne dite e vite,por do te rradhitet perkrah teatrove dhe vnendeve te Europes si pjes e se ciles ka qene ne shekuj.Babai i PAVARESISE Ismail bej Qemal Vlora ka thene;nje femije qe qane rritet,kurse nje popull qe hesht VDES.Protesto.

  Reply to this comment
 10. Arben February 9, 06:54

  Ja mire te paska vajtur mendja,

  beje ti teatrin.

  Reply to this comment
 11. Pensionisti February 9, 17:49

  Ju jeni nga talentet ne fushen e teatrit dhe kinematografis Shqiptare.dhe per kete jeni vleresuar para e mbas viteve ’90 ; nuk e di me saktesi ,po mund te jeni nga njerzit tane te artit me i vleresuari.Po kur degjova qe te flisnit edhe ju ‘ per buken e gojes ‘u ndjeva keq !Kur ndigjon cdo njeri te shpreheni ne kete menyre ,ndjen jo vetem keqardhje , por edhe zhgenjim , per nje figure te vleresuar nga te gjitha qeverite edhe sistemet do te thosha .Mu krijua pershtypja qe ju nuk dini C’kerkoni .Historia e nderteses se re te teatrit nuk eshte e re. Ju u bet shkaktare qe eshte shtytur per kaq vjet dhe akoma doni ta shtyni me mendimin e gabuar se jeni pronate te asaj godine !Ju jeni pronare te vetem te talentit tuaj , ndersa godina eshte e popullit , qe ka zgjedhur nje qeveri qe ta qeverise dhe kjo qeveri qe ka miratimin e popullit kerkon te ndertoje ne ate vend nje teater te ri , ndersa me kulla a pa kulla kjo s’ka rendesi . Une si dashamires i artit dua qe kryeqyteti qe po zbukurohet cdo dite te kete edhe nji teater po kaq te bukur dhe dinjitoz. , qe ju te zhvilloni lirisht veprimtarine tuaj edhe ne te kenaqemi edhe me talentin tuaj po edhe me bukurine e godines . Ketu mer fund cdo gje .Edhe per stadiumin pati shume diskutime !jo cduhen kullat , jo c’lidje kane ato me stadiumin , po ja stadiumi po mbaron dhe kullat mua nuk me pengojne as qe te shoh ndeshjen as edhe te bertas si tifoz Edhe juve ; po u shqeteson kulla , jo teatri ! ‘

  Reply to this comment
  • Besniku February 9, 19:51

   Fix ,
   Eshte e çuditshme, qe personalitete te kultures, si Ndrenika, te krijuar para viteve 90, te jene kaq te vegjel ne shpirt, e kaq te politizuar.

   Reply to this comment
   • Besniku February 10, 16:51

    Dhe diçka tjeter, kur u mbush vendi me kisha e xhamia aktori i nderuar, por deputeti i panderuar i kohes nuk i bene pershtypje, as dhe kur kryetari I tij I partise na lidhi me islamiket. E jo me islamiket turq, qe te pakten i njihnim, por ATA me fanatiket e shkretetires.
    Ku ishe i shquari Ndrenika , qe nuk u revoltove, qe u kthyem 100 vjet prapa ne mentalitet?!
    Me revolton vertet, shprehja artificiale e revoltes tende, me prapavije te rezikshme prapa.
    Ti me Edi Ramen ke gjynahe qe ne vitin 2000- kur u futet ne greve, se desheronit qe Teatri, qe e konsideroni, dhe sot e kesaj dite, si prone tuajen, te mos ndryshonte, t’ju sherbente vetem ju artisteve.
    Ndryshimin ne jeten e gjithe popullit e donit, dhe e sollet, por deri ku te mos ju prekeshin interesat.
    Reformat nuk ju pelqejne.
    Po çfare ka bere teatri e ju personalisht ne keto 27 vjet?
    Keni bere ndonje bilanc??!
    As ka te krahasuar me çfare ka arritur teatri dhe ju personalisht para 90-tes.
    Prandaj me mire heshtni, qe njerzit t’ju kujtojne vetem nepermjet artit tuaj, nepermjet personazheve qe keni interpretuar. Nepermjet ketyre personazheve do te jetoni gjithmone ne popull.
    Po qe se mllefet qe paskeni grumbulluar do I lejoni t’ju dominojne, eshte e sigurte qe do ktheheni ne nje personazh, pa integritet si pellumb kulla.
    Mendohuni e reflektoni, me zemer te madhe, ashtu si te gjithe mendojme se jeni.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*