Flet shkenca: Aktiviteti seksual e bën mendjen më të mprehtë

April 22, 2019 13:02

Flet shkenca: Aktiviteti seksual e bën mendjen më të mprehtë

Një studim në Universitetin e Coventry në Angli kishte qëllim të zbulonte nëse aktiviteti seksual pas të 50-ave mund të ndihmojë në përmirësimin e qartësisë mendore.

Në studim morën pjesë 6.800 meshkuj dhe femra, nga 50 deri në 80 vjeç. Ata iu përgjigjën pyetjeve që kishin të bënin me frekuencën e seksit dhe gjithashtu iu nënshtruan një testimi aftësish matematikore dhe gjuhësore.

Performanca e meshkujve në testet me numra dhe provë kujtesën duket se ishte e lidhur direkt me frekuencën e seksit. Përsa u përket grave, ato vetëm në performancën e tyre në testet gjuhësore lidheshin me aktivitetin seksual.

“Ka shumë mundësi që rezultatet e studimit të kenë të bëjnë me hormonet që prodhon truri kur bëjmë seks, hormone këto që prekin funksionet tona njohëse”,- është shprehur Hayley Wright, i cili mori pjesë në studim.

e.t./dita

April 22, 2019 13:02
Komento

2 Komente

 1. te jesh AKTIV ne jete do te thot te funxionojn /pompohen me Drite te gjitha shqisat April 22, 13:49

  ata qe nuk jane ne kto drejtime ne jeten e tyre Aktive

  kane shume pak Drite ne shqisa ,ku nuk lulezon asgje

  dhe jane gjitmon me Agresive

  ne jete

  Reply to this comment
 2. MH April 22, 20:57

  Nga sot Prostitutat e ardhmja,gjenia boterore!

  Breh,ky qenka sekreti ku nuk gjene nji prostitut pa mend.Te gjitha ne konkurrence mendore me njera tjetren.Pa,me boten nuk diskutohet jane super intiligjente.I vendosni ne institucionet strategjike te shoqerise dhe shtetit te perparoje bota.Me keto merr fund “koha e humbur” e Ylli Popes.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*