Flet sociologu: Krimi ka nxjerrë dhëmbët në familjen shqiptare

February 12, 2019 17:12

Flet sociologu: Krimi ka nxjerrë dhëmbët në familjen shqiptare

Sipas sociologut Gëzim Tushi, “krimi ka nxjerrë dhëmbët në familje dhe jashtë saj”.

I ftuar në emisionin “Top Talk” me gazetarin Denis Dyrnjaja, Tushi u shpreh se krimi “po përpiqet të na imponojë kundërkulturën e përshtatjes me krimin në shoqëri”.

Është shumë e frikshme fakti që po mësohemi me krimin e përditshëm. Duhet reagim më i fortë qytetar, ndikim më i fortë i shtetit dhe ligjit, megjithëse unë mendoj se krimi nuk ndryshon nëse merremi vetëm me kriminelin, por çfarë nuk shkon me shoqërinë tonë”, shtoi sociologu.

 

v.l/ Dita

February 12, 2019 17:12
Komento

3 Komente

 1. Duhet duhet duhet duhet duhet duhet ..por asgje nuk ndod ! Pika ne Sociolog qe kenio ! h !!!! February 12, 17:33

  Duhet reagim më i fortë qytetar, ndikim më i fortë i shtetit dhe ligjit, — Nje sllogan sq i madh sa eshte e zakonshme dhe pasi asgje nuk ndryshon ! Vecse nga viti ne vit nga muaji ne muaj, nga java ne jave nga dita ne dite perseritet e njeta gje
  : “Duhet reagim më i fortë qytetar, ndikim më i fortë i shtetit dhe ligjit, !!!
  ….Duhet duhet duhet duhet duhet duhet por asgje nuk ndodh, vetem perseritet fjala ” Duhet”
  Pika ne sociolog !
  Se sociologu per kete eshte qe te thote ” Duhet duhet .. dhe kaq ! E degjon njeri sociologun ?!!

  Reply to this comment
 2. Flaka.al February 12, 21:18

  Gezim Tushi.
  Sociologu Gezim Tushi!

  Gezim Tushi, kjo xhakete e vjeter e sociologise, ky 60 e kusur bukesh qe do te hiqet si fringo i ri dhe si perfaqesues i revolucionit seksual ne Shqiperi, nuk eshte sociolog, por nje seksolog i veteshpallur.

  Ndiqeni ne studiot televizive kur diskuton, cdo problem dhe cdo zgjidhje e kalon tek jeta seksuale dhe rendesia e tij.

  Keta sociologet tane si Gezim Tushi, jane edhe rober edhe inicues te paragjykimeve te shoqerise shqiptare, te margjinalizimit te saj duke pershkruar si nje shoqeri te prapambetur, patriarkale, te kapluar nga krimi dhe nga ndeshkimi i grave dhe vajzave, si askund tjeter ne bote.

  Keta palo sociologe , se bashku me ca gjitheologe dhe opinioniste te mediave, perkrah ca kuckave shumengjyreshe qe kapardisen kembe mbi kembe neper studio duke perbaltur burrat shqiptare dhe vete shoqerine shqiptare gjoja te masakruar nga kjo tufe egersirash mashkullore.

  Keta sociologe e gjithologe as qe e mqrrin mundimin te bejne nje analize reakiste se ku renditet shoqeria shqiptare ne bote ne krimin e pasionit nga partneri intim, ku renditet ne bote, shoqeria shqiptare ne vleresimin dhe respektin ndaj bashkeshortes, nenes, motres e gruas ne pergjithesi dhe si e denon dhe e ndeshkon shoqeria shqiptare dhunen seksuale ndaj femres, si e trajton pedofiline dhe kujdesin e pergjithshem per femijet, per mirerritjen dhe arsimimin e tyre, ne kushtet dhe mundesite materiale qe ofron niveli ekonomik i familjes shqiptare.

  Per sa kohe qe keta sociologe, seksologe dhe gjithologe qe perbaltin burrat dhe shoqerine shqiptare ne pergjithesi neper artikuj e studio te medias,qe bertasin e pozojne kush e kush me shume si moderne, si aktiviste te shoqerise, si te emancipuar dhe si anetare presidiumesh te shoqerive feministe ne pararoje te botes, pra per sa kohe qe keta te shpifur nuk do te paraqesin realisht se ku ndodhet shoqeria shiptare e krahasuar me boten, se cilat jane vecorite e saj, traditat pozitive dhe trashegimite negative qe ndikojne ne keto probleme dhe se cilat jane aksionet, rruget reale dhe konkrete per te ulur kurben e krimit dhe dhunes ne familjet tona ne pergjithesi, dhe kunder grave ne vacanti, ata jo vetem qe nuk do te zgjidhin problemet, por do te jene pjese e tyre dhe ndofta vete problemi.

  Gezim Tushi eshte vete problemi.

  Ata vetem po e kompleksojne shoqerine shqiptare dhe nuk po e emancipojne ate.

  Reply to this comment
  • Leon Rrapini February 13, 06:31

   Tamam, Gezim Tusha eshte deformues I qellimshem I realitetin te families Shqiptare. Grim Tusha poshtron dinjitetin e Shqiptarit the sjelljen shembellore te Shqiptareve ne families, duke I quajtur perjashtimet si rregull.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*