FMN: Rritja ekonomike do jetë më e ulët këtë vit, kujdes me PPP-të!

January 12, 2019 11:49

FMN: Rritja ekonomike do jetë më e ulët këtë vit, kujdes me PPP-të!

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) pret që ekonomia shqiptare të rritet me 3.7% në vitin 2019, duke ngadalësuar ritmet në raport me vitin e mëparshëm, për shkak të prodhimit më të ulët të energjisë.

Jan Kees Martijn, shefi i Misionit të FMN-së për Shqipërinë, në një intervistë të parën për mediat, pas marrjes së detyrës në Shqipëri, tërheq vëmendjen edhe për projektet e Partneritetit Publik-Privat (PPP).

Ai paralajmëron që kostot fiskale aktuale të PPP-ve mund të jenë shumë më të larta se sa pritej dhe përsërit kërkesën që të ndalet pranimi i propozimeve PPP të pakërkuara në të gjithë sektorët.

Ne presim që rritja në vitin 2019 të jetë rreth 3.7%; pak më e ulët sesa në vitin 2018, pasi vlerësojmë që prodhimi i energjisë do të kthehet në nivelet normale. Në afatin e mesëm, ne presim që rritja të qëndrojë afër 4%, e mbështetur nga eksportet e forta, përfshirë turizmin dhe investimet në infrastrukturë. Shqipëria është shumë e ekspozuar ndaj rreziqeve të shtuara që rritja në Europë do të bjerë, përfshirë partnerët e saj tregtarë, si p.sh., Italia. Rënia në këto vende do të përhapej në Shqipëri dhe do të reduktonte rritjen, nëpërmjet eksporteve më të ulëta, remitancave dhe Investimeve të Huaja Direkte (IHD)“, tha ai kur u pyet për parashikimet ekonomike të 2019-s.

Përsa i përket projekteve PPP, që qeveria ka nisur ai shprehet se: “Ndërsa është e mundshme që PPP-të të ofrojnë cilësi të mirë dhe kosto më të ulët, në shumë vende ka rezultuar, që kostot fiskale aktuale të PPP-ve mund të jenë shumë më të larta se sa pritej. Shqipëria ende nuk ka një sistem të mirë për të menaxhuar kostot dhe rreziqet që vijnë nga PPP-të.

Ne këshillojmë që Ministria e Financave të ndërmarrë një vlerësim të plotë të rreziqeve të lidhura me PPP-të, ndikimin e tyre në kuadrin afatmesëm buxhetor dhe qëndrueshmërinë e borxhit. Ne mirëpresim përpjekjet e deritanishme për t’i dhënë Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë një rol më të fortë si gardianë në frenimin e kostos fiskale potenciale të PPP-ve.

Ne gjithashtu këshillojmë që të nxitet procesi konkurrues i ofertave, duke ndaluar pranimin e propozimeve PPP të pakërkuara në të gjithë sektorët.

Përveç kësaj, ne këshillojmë që qeveria të marrë në konsideratë zbatimin e “kontabilitetit me të drejta të konstatuara ” dhe të forcojë diskutimin lidhur me rreziqet fiskale që lidhen me PPP në Deklaratën Fiskale të Rreziqeve. Kjo deklaratë duhet të ofrojë një pasqyrë gjithëpërfshirëse të të gjitha kontratave të PPP-së dhe të përshkruajë politikën e qeverisë për zbutjen e këtyre rreziqeve”. 

o.j/dita

 

January 12, 2019 11:49
Komento

13 Komente

 1. Arben January 12, 12:50

  Firmat piramidale.

  Reply to this comment
  • FMN - Mos Genje! January 12, 19:18

   FMN nuk do tja dije per Shqiperine sepse nuk e ka bijen apo djalin e vet. FMN pergjigjet dhe kujdeset per investitoret e vet dhe fitimet e tyre. FMN ofron borxhe me interesa shume te larta ndaj vendeve qe i marrin. Pra eshte nje borxh qe te zhvat. Keta duan qe Shqiperia te marre borxh nga Banka e tyre. Cpune kane keta te bejne deklarata se sa % do te zhvillohet Shqiperia? Le te shikojne hallet e tyre sepse per ndihme nuk i kemi. Shqiperia nuk ka investitore sepse nuk e duan Shqiperine qe te behet. Nderkohe qe Greqise i kane dhene 1 trilion euro borxh dhe eshte prape ne gremine. Eshte eperkedhelura e Ballkanit. EShte shtet i krijuar nga Gjermania dhe shikoni perkujdesin e vazhdueshem te Gjermanise edhe pse politikant greke i kerkojne miliarda per reparacionet e luftes se II boterore. PPP-te jane investime nga kompanite shqiptare apo te huaja qe shteti i paguan ne 10-15 vjet dhe prona e ndertuar ju kthehet shqiptareve. Nderkohe shqiptaret do te gezojne autostrada, aeroporte, linja ajrore shqiptare dhe spitale moderne e shume te tjera. Cdo gje eshte e verifikueshme nga Bankat. Parate nuk shkojne ne qeverine shqiptare pro menaxhohen nga Bankat. Te gjithe ata qe flasin kunder kesaj forme te ndertimit te Shqiperise jane dashakeq dhe perpiqen te hedhin balte ndaj qeverise me te mire te shqiptareve, jo vetem te Shqiperise. Sigurisht qe fqinjet greko-sllave jane terbuar qe shqiptaret po bashkohen dhe fuqizohen dhe e dine qe ardhja e Bashes apo Metes do ta zhbente perparimin qe i kane dhene ceshtjes kombetare Rama dhe Thaci. Prandaj ka filluar kjo propagande e gjithe-aneshme ne cdo Portal dhe ne cdo reviste online ku 300 euroshit hedhin balte dhe mashtrime per njerezit e thjeshte duke shfrytezuar gjendjen ekonomike jo te mire te shqiptareve, te cilet nuk po ndihmohen nga “partneret” tane “strategjike”. Edhe pse shqiptaret po japin edhe kockat ne luftera qe nuk ju takojne si ato ne Afganistan apo Iraq e gjetke nuk ka shperblim monetar per vendin qe per nga popullsia kontribuon nje force ushtarake te madhe ne krahasim me vende shume me te fuqishme. Prandaj pergezimet me te mira qeverise se. z Rama per gjetjen e nje menyre inovatore (te perdorur edhe nga shume vende te tjera) per zhvillimin e shpejte te Shqiperise. Nuk ka asgje per te vjedhur. “Vjedhja” e portretizuar dhe anatemuar nga keta sharlatane qe flasin lart e poshte neper portale eshte mashtrim per te zemeruar popullin shqiptar kunder qeverise me te mire. Mos u genjeni ore njerez nga keta sharlatane 300 eurosh qe ja kane shitur shpirtin parase dhe nuk duan tja dine per shqiptarizmin dhe ndertimin e Shqiperise. Per here te pare shqiptaret nuk po vidhen ne mase si ne kohen e piramidave te dobicit te Vicidolit dhe po ndertohet sepse u la te shkaterrohej nga dobicat e udb-se.

   Reply to this comment
 2. demo January 12, 13:01

  O FMN,o qorra,o te jashtem,o borgjezo-imprialiste!
  PPP-te,Concesionet kane marre kernallen,jane shumuar,shtuar si mizat,si mijte ne Indi.Jane bere e vetmja menyre investimi ne Shqipri.Ju po paralajmeroni nje shtet qe ka marre rrugen,eshte bere rob i PPP.JU JENI SI PATRULLA RRUGORES,QE I NGRE TABELEN NJE MAKINE PA FRENA.

  Reply to this comment
  • mirel January 12, 17:03

   Cfaj ka ky borgjezi qe ta ka thene dhjetra here qe PPP po ju marrin me qafe.
   Fajin e ka populli shqipkar qe ka qef te skllaverohet dhe te shkaperdhehet para mbrapa. Pse nuk del ne shesh ti zere rrugen Ramutit dhe Ahmetes qe ja futen me top PPPve pavaresisht paralajmerimeve te hapura te FMN
   Shiko cfare behet, me nje postim qaraman te Rames ne FB per Alibean ne Hollande, te gjithe filluan violinen e perhershme te sharjeve kunder PD. Kjo histori keshtu do vazhdoje. Ne vend te kapin Ramen per gryke merren me teledramen e Alibeas ne Hollande. Na paska turperuar gjoja, sikur nuk kane tmerr evropianet kur degjojne emrin shqiptar..
   Ben teater Ramuti, shqiptaret e duartrokasin

   Reply to this comment
 3. BESA January 12, 13:34

  Keta te FMN – se, te gjithe Kadrinj jane. Edi je gjigand.

  Reply to this comment
 4. Adih January 12, 16:29

  Ska problem , marim borxhe te reja , per te lare borxhet e vjetra .Rrumpalle esapi ..Populli dele ,nuk mer vesh ,e kemi rrahur qe kelysh .

  Reply to this comment
 5. Tani tr January 12, 18:14

  mijë vende të reja pune. Por në fakt nuk pamë 300 mijë vende të reja pune, por pamë mbi 400 mijë shqiptarë të larguar nga Shqipëria.

  Ne e dimë shumë mirë premtimin që u bë nga Rilindja për uljen e TVSH-së për ushqimet e shportës në mënyrë të tillë që familjet e varfra të kishin mundësi për të pasur pak bukë thatë më shumë në tavolinat e tyre. Por dhe kjo nuk u bë.

  Ne e dimë shumë mirë që u premtua ulja e TVSH-së për energjinë elektrike nga 20% në 6%. Jo vetëm që nuk u bë , por çmimi i energjisë elektrike u rrit më shumë.

  Të mos të kthehemi më te shëndetësia falas, apo tek utopia e cila është edhe mashtrimi i radhës. Sot për familjet shqiptare shëndetësia është një nga shpenzimet më të shtrenjta. Është një nga % e shpenzimet me të mëdha për xhepat e tyre. 57% e buxhetit të shëndetësisë paguhet nga shqiptarët me para në dorë. Dhe vetëm 43% paguhet nga taksat e shtetit.

  Arsimi. Kemi dëgjuar për arsimin këto muaj më shumë se çdo gjë tjetër. Kemi një premtim 5% të buxhetit të shtetit. Por nuk është 5%, është 2,4%.

  ‘Do t’i rikthejmë kontrollin Shqipërisë nëpërmjet Policisë së Shtetit.’ Dje e dëgjuam sesi u vodhën armët në depot e ushtrisë.

  Rritet kriminaliteti në 2018, vetë INSTAT, institucioni i qeverisë, thotë është rritur me 50% më shumë.

  ‘Do normalizojmë trafikun rrugor’, vetëm në janar kanë humbur 13 vetë jetën.

  ‘Korrupsionin në Shqipëri do ta luftojmë’, Departamenti Amerikan i Shtetit thotë, korrupsioni në Shqipëri, i përhapur në të gjitha degët e qeverisjes.

  Do të kemi një përgjysmim të TVSH për ushqimet më jetike të shportës. Shqiptarët vazhdojnë dhe paguajnë në varfërinë e tyre çmimet e larta, të çmimeve që ofrojnë oligarkët në supermarkete.

  Krijimin e kartës së performancës së shkollës që do të thotë që prindërit do të njihen me të dhënat në shkollat e tyre. Jo vetëm që nuk njihen por fëmijët e tyre kërcënohen haptas në ambientet e shkollave shqiptare.

  Në Bibliotekën kombëtare, do të përfundojë dixhitalizimi. Jo vetëm që nuk u bë dixhitalizimi, por u përmbyt dhe ajo bibliotekë kombëtare që kemi.

  Fuqizimi i pozitës së grave dhe vajzave përmes punësimit dhe nxitjes së sipërmarrjes. Me qindra mijëra gra dhe vajza sot janë pa punë.

  Do të krijohen inkubatorët e biznesit rinor. Për kë inkubator e ka fjalën? Për inkubatorët e njerëzve që paguajnë me taksat e shtetit shqiptar për të luajtur dhe për të bërë like dhe share në Facebook-un e Kryeministrit tonë.

  Do të nxitet sistemi i kredive dhe mikrokredive si dhe do të krijohen lehtësira fiskale për sipërmarrjen e të rinjve. Me qindra e mijëra të rinj e të reja, sot janë larguar nga Shqipëria, të cilët sot kërkojnë një jetë më të mirë. Por përkundrazi gjejnë vetëm luftë, gjejnë vetëm debat dhe gjejnë vetëm mbyllje të dyerve nga qeveria shqiptare.

  Do të ndërtohet Shërbimi Kombëtar Shëndetësor që do të jetë paguesi i vetëm për kujdesin shëndetësor. Përkundrazi të gjitha shërbimet shëndetësore, sot janë dhënë me koncension, pra shqiptarët, paguajnë më shumë se ç’kanë pas paguar më përpara.

  Do të kemi energjinë e ulët që absolutisht jo vetëm që nuk u ul, por u ngrit.

  Në vitin 2015 tha se vitin tjetër do të hapim negociatat. Jo vetëm që nuk i hapi negociatat, por po mbyll çdo derë të bashkimit evropian, për ta çuar Shqipërinë drejt antarësimit të saj në BE.

  Do të ndërtoj ishull në lumin e Osumit në Berat. Do të vendos nën kontrollin e parlamentit, Institutin e Statistikave. Do të mbështesë me pension, fëmijët e policëve të vrarë. Jo vetëm që nuk i ka mbështetur por as nuk është kujtuar ndonjëherë për ta. Do të ulte borxhin publik, por në fakt nga 64%, e çoi në 74%. Do të ndërtonte rrugën e lumit të Vlorës, do të ndërtonte rrugën e Arbërit, do të merrte 200 milion dollarë nga përpunimi i naftës në vend. Do të premtonte që 5% të GDP-së do ta çonte për arsimin, por në të kundërt zvogëloi çdo gjë. Do të krijonte rritjen e pagave për mjekët dhe infermierët dhe do t’u jepte një pagë shpërblim të 13. Jo vetëm që nuk i rriti, por i rriti taksat duke i taksuar mbi të ardhurat dhe pagën e 13 iu a mohoi, në mos e futi në xhepin e tij. Do të krijonte lirinë e shtypit dhe pluralizmin e informacionit, por në të kundërt po ngre ligj, për t’ju mbyllur gojën shqiptarëve. Do të bënte planifikim rajonal që do të realizonte dy programe të rëndësishme: programin e 10 poleve turistike në Shqipëri, Korridorin e Kaltër. Kemi vetëm një korridor, korridorin e drogës. Kemi luftën kundër narkotikëve, por përkundrazi, fëmijët e shqiptarëve ndihen të rrezikuar. 2.4% e tyre janë përdorues të kokainës, që do të thotë që mbi 70 mijë të rinj dhe të reja janë viktima të krimit të organizuar. Do të rriste kushtet nëpër shkolla, por përkundrazi, sot arsimi i mesëm dhe 9 vjeçar mbyllet për shkak te kushteve të rënduara, temperaturave të ulëta dhe mungesës së kushteve më minimale

  Reply to this comment
  • mirel January 12, 18:24

   E sakte, largohen 400 mije shqiptare nga Shqiperia, perqindja e papunesise ne vend ulet. Keshtu I del llogaria tamam Ramutit, me sukses

   Reply to this comment
   • Vatra January 12, 22:40

    Ndērpreje tani e sa vite vjedhjen e shtetit dhe mos pyet sa paguhesh por prano 10 orë punë intenzive nji dekadë dhe mos u .mbështet te emigracioni dhe kultivimi i kanabisit pas një dekade efektet pozitive doemos do të shifen nqoftëse doni shtet duhesh rrudhë fortë kështu vepruan gjermanēt pas lufte çekë sllovak hungarë pas socializmit

    Reply to this comment
  • Per bajgat e bodrumeve 300 euroshe - January 12, 19:26

   Jo me, jane larguar 3.5 milione shqiptare, jo 400 mije. 400 mije eshte shume pak. Nuk ka mbetur me njeri ne Shqiperi! Rruget jane zbrazur. Vetem ata te Astirit kane ngelur dhe ca studente qe protestojne. Po ashtu vetem Monika me Like Floririn dhe Lulen sheh rrugeve. Nganjehere edhe dobicin e Vicidolit. E keqja eshte se kane ardhur 1.8 milione turiste te huaj dhe 1.5 milion turiste shqiptare nga Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi si edhe nga shqiptaret e emigruar. Vendin e shqiptareve ne rruget e Tiranes tani e kane zene italianet. Dhe sigurisht kemi edhe ‘Tani tr’ dhe ‘mirel kaken’ ne bodrumet e esfalise ne Tirane qe jane baraz me 1000 shkerdhato-felliqesira qe lehin ne cdo portal. Gjak i nxjerrshi nga bytha ato 300 eurot qe ju paguajne per te lehur!

   Reply to this comment
   • mirel January 13, 01:42

    Ato 300 eurot e faljes se detit, per ato e ke ti, apo jane 300 milione euro? Sa paguhet Ramuti nga fondet secrete greke per detin dhe varrezat?
    Kujdes zotrote se mos je duke marre ndonje 75 euro per nje pale kocka greke, dhe na je bere xheloz per 300 euron e minorikareve.
    Ndero pasaporte o njeri, e ke mundesine. Se shpejti minorikaret do jene zot ne shtepine e tyre, te pakten deri ne Peshtan ose Bularat. Nxirr nje certificate aty te Mero se kushedi te ndihmon, per te miren e perbashket greko shqiptare

    Reply to this comment
 6. Tani tr January 12, 20:10

  Hahaa
  Sdi char flet me , je bere me hesterik se rama lakuriq dhe kur del me tanga i droguar.
  Sa per turistet qe vijme ne shqiperi eshte sepse sa qe ne pushtet sali berisa beri qe ne 2006 nje vit mbasi erdhi ne pushtet , e beri qe shqipera te kete 24 ore drita nga 6 ore qe kishte. . Futi ne burge 132 banda Beri arteriet e kombit dmth 12 mij km rruge. E futi shqiperine ne nato, nje super siguri per investitoret dhe turistet e huaj. E shume e shume gjera te mira.
  Dhe normal qe do vijne turista
  Po ta dish se turistat po vijne nga ato argumenta qe te thash une se lind pyetja pse nuk vijme investitore te huaj me? Nuk vijne se linda hap banken abi bank te ofshoreve per te pastruar leket dhe per ti bere super vila burrit ne suerel. Nuk vijne sepse nuk e kane shancin te fitojme tenderin e unazes se re se e fiton nje sportelist 26 vjech. Gjithsesi ate gjakun qe te del nga bytha shife mbrapa ke bytha jote seppse nga qe motres tende i ka pelqyer manalli i atij kur del lakuriq, i bie qe i ka shijuar aq shume sa ta ka sugjeruar dhe ty. Sa ke filluar te behesh me zakone.duke ja mbajtur traun.

  Reply to this comment
 7. info analitike January 12, 20:40

  Si thoni ju shoke qy mesuesi i anglishtes do ti kete llogaritur PPP-te tek borxhi publik apo i ka harruar ashtu rastesisht jashte tij?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim