FN: Soros akuzohet nga presidenti i Shqipërisë për komplot

July 2, 2019 21:46

FN: Soros akuzohet nga presidenti i Shqipërisë për komplot

Miliarderi i majtë George Soros akuzohet nga presidenti i Shqipërisë për “komplot” që synon destabilizimin e vendit” është titulli i artikullit të gjigandit amerikan të medias Fox News, pas deklaratave të ditës së sotme të presidentit Ilit Meta.

Në artikull shfaqet situate politike në Shqipëri si dhe deklaratat e presidentit Meta, I cili tha se nuk ia kishtë vënë fillimisht veshin fjalëve të kryeministrit hungarezit Orban, që e kishte paralajmëruar se Xhorxh Soros shpesh komplotonte kundër demokracisë.

Artikulli i plotë:

Presidenti i Shqipërisë, ditë e martën, denoncoi zgjedhjet bashkiake që u zhvilluan të dielën si një “farsë”, duke akuzuar filantropin dhe miliarderin e majtë George Soros për përfshirjen në një “komplot.”

Ilir Meta tha se Soros, një gogol për qarqet e krahut të djathtë, ishte përgjegjës për “një komplot që synonte kapjen tërësisht të shtetit”, kjo sipas faqes së internetit në gjuhën angleze Balkan Insight. Ai nuk ofroi prova për të mbështetur pretendimet e tij.

Gjatë një konference shtypi, të martën, Meta thuhet se ka thënë: “Kam disa fjalë për miliarderin e nderuar George Soros. Unë nuk e dëgjova me vëmendje [Kryeministrin hungarez] Viktor Orban në janar të vitit 2000, kur flisja me dashuri për Xhorxh Sorosin sepse me thënë të vërtetën ai na ndihmoi kur ishim në opozitë dhe [Orbani] më tha: ki kujdes sepse ai nuk është dhe aq demokratik dhe shpesh komploton kundër demokracisë”.

Ai gjithashtu iu drejtua bashkësisë ndërkombëtare – përfshirë SHBA dhe Bashkimin Evropian – duke u bërë thirrje diplomatëve “të mos bëhen qesharak dhe të mos luajnë me kushtetutën tonë”, kjo sipas agjencisë italiane të lajmeve Ansa.

Meta kishte provuar më parë të anulonte zgjedhjet e së dielës, duke thënë se ato do të ishin jodemokratike pa pjesëmarrjen e opozitës shqiptare, e cila bojkotoi votimin.

Por kryeministri Edi Rama i Partisë Socialiste në pushtet urdhëroi të dielën zgjedhjet për kryetarët e bashkive dhe anëtarët e këshillit bashkiak dhe partia e tij pritet të marrë shumicën e votave me një diferencë të konsiderueshme. Rezultatet paraprake u pritën të martën, por u vonuan.

Opozita ka deklaruar se pjesëmarrja e ulët – 21.6% – tregoi se zgjedhjet e së dielës ishin jokushtetuese dhe të paligjshme. Vëzhguesit ndërkombëtarë thanë se mungesa e pjesëmarrjes së opozitës nënkuptonte se votimi u konsiderua “me pak vëmendje për elektoratin”.

Meta ka propozuar zgjedhje të reja vendore dhe zgjedhje të përgjithshme të parakohshme në tetor, por nuk ka gjasa të pranohet nga socialistët. Meta u zgjodh president në vitin 2017, por parlamenti shqiptar, i cili kontrollohet nga socialistët, e ka vënë nën hetim dhe po kërkon ta largojë nga detyra.

Ligjvënësit e qendrës së djathtë së opozitës hoqën dorë nga vendet e tyre në parlament dhe kanë udhëhequr protesta që nga mesi i shkurtit, duke akuzuar qeverinë për korrupsion dhe manipulimin e votave në zgjedhjet e mëparshme. Rama dhe partia e tij i mohojnë akuzat.

Financuesi hungarez-amerikan Soros është një objektiv i rregullt i disa qarqeve të krahut të djathtë falë financimit të kauzave të krahut të majtë në të gjithë Evropën dhe SHBA.

Qeveria kombëtare e Hungarisë vitin e kaluar kaloi një paketë “Stop Soros” për të kufizuar aktivitetet e tij nëpërmjet Fondacioneve të Shoqërisë së Hapur – duke përfshirë edhe një masë të rreptë duke i shpallur të paligjshme organizatat joqeveritare për të organizuar emigracionin e paligjshëm në vend.

 

 

July 2, 2019 21:46
Komento

29 Komente

 1. demo July 2, 22:03

  S`ka c`i ben Amerikes,I pervishet Sorosit.
  S`ka c`i ben gomarit,i bie samarit.

  Reply to this comment
  • Xxx July 2, 22:17

   Keta jane kaq budallenj sa mendojne meqe e sulmoi Trump Sorosin do i bejne qejfin atij. Njesoj sic mendonin se Amerika do ubante anen se Rama shau Trump. Kaq te mabaruar jane.

   Reply to this comment
   • Raimond vlonjati July 3, 05:33

    Bravo Ilir Meta u tregua burre shteti I vertete –Ju dhjeu turinjte Sorosit dhe BE-se

    Urime Metes —Ai eshte politkan, jo keta qe I lepijne bythen te huajve

    Meta ju dhjeu turinjte te gjithe te huajve , I diskretitoi

    Reply to this comment
  • Lili July 3, 07:40

   Edhe mire bene qe i bje samarit qe te degjoj …,
   Po kur lajmin e publikon pikerisht pronari i samarit kuptoje se do ndryshojne vetem samarin !

   Reply to this comment
  • H July 3, 10:46

   Është mesele e vjetër kjo e “armiqve të jashtëm”. Mos të tha sorosi me vjedh floririn dhe arkën e shtetit ? Po të ishe i ndershëm nuk duhej të kishe frikë.

   Reply to this comment
 2. Amerikani July 2, 22:09

  Kur nuk ka argument duhet nje armik.

  Xhaxhi kishte imperkalizmin amerikan dhe keta dallkauket hajdute e fashiste Sorosin.

  Shkoni kush e sulmon Sorosin ! Trump, Orban , Meta e gomare te tjere raciste e nacionaliste populiste.

  Po pse ky menderpresidenti nuk na thote perse akuzohet Soros ne Shqiperi !?

  Reforma ne drejtesi eshte ivestim i DASH.

  Mesa duket edhe Llalla kur permendte Soros , kosultohej me pare me padronin malaviten Meta.

  Po pse Soros e ka filmuar Meten me bllok ne dore?

  Soros ja hodhi heroinen Monikes ne karocen e femijeve?

  Soros ja bleu vilen trekateshe familjes malavita Meta ne bllok apo vilen e Lalzit dhe sot po ua kerkon tua mare te gjitha ato qe kane vjedhur ?

  Nqs eshte keshtu Soros qenka burre i mire.

  Ik o menderpresident se nuk ngjitin ne Shqiperi histori me cifute se te njeh mire populli shqiptar cfare monstre hajdute e kriminale je.

  Tentove ti shtysh shqiptaret ne lufte vellavrasese me dekretin tend politik dhe po mos ishte per Palmer nuk i dihej si shkonte 30 qershori.

  Plehre qe u je bere peshqesh shqiptareve.

  I thua dhe vetes socialist ti i pabythe njehere me Saliu nje here me Ramen per perfitimet e shpk tende mafjoze.

  Je fatkeqsi qe ke shkelur ne ate godine.

  Reply to this comment
  • Raimond vlonjati July 3, 05:35

   Boll ti o idiot, se ju jeni te gjithe ca servile te piste , qe nuk dini gje tjeter vecse te lepini bythen e Amerikes, edhe kur ja fusin pordhes amerikanet

   Meta u tregua Zotni, ju dhjeu turinjte gjithe Nderkombetareve

   Reply to this comment
   • Amerikani July 3, 10:06

    Te jesh sot anti amerikan je automatikisht antishqiptar , kjo eshte aksioma.

    Dhe mos me trgo mua ti se cfare do shkruaj se ste mar doren ti militant shqupi.

    Reply to this comment
 3. Shkodra July 2, 22:29

  Poshte komunisti Soros!
  Lavdi kapitalisteve demokrate Viktor Orban, Ilir Meta dhe Nikola Gruevski!

  Reply to this comment
 4. DRENICA E KUQE July 2, 23:26

  Ky eshte kercenimi me i ulet qe mund ta beje nje “President” shteti, por Ilir Meta me kete ka dashur ta mbroje destabilizimin e vendit qe po i behet nga aleati i tij natyror Lulzim Basha i cili e destabilizon Vendin duke vene ne skenen “shqiptare” te UDBs “shqiptare” gjithandej Rusine antishqiptare te Putinit dhe interesat gjeo strategjike te Rusise… Prandaj po del se Ilir Meta eshte skenaristi ndersa dy duart e “trurit” te tij qe po ia vene zjarrin Shqiperise dhe po i perçajne shqiptaret jane Sali Berisha dhe Lulzim Basha me aleatet tjere “shqiptare” nga Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Serbia, Greqia dhe me gjere… Ne keto situate te renda per Atdheun e Kombin – duhet te jemi maksimalisht syçele…se keshtu Ilir Meta zhvendose vemendjen e Shqiperise prej destabilizuesit kryesor te Vendit – Rusise serbo madhe te Putinit!

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 5. -------- July 3, 00:24

  Kur Sorosi fincoi ne vitet 1992 opoziten e sotme dhe politikanet ish komunist qe u ben anti komunist Sorosi ishte i mire ! Jane pane hajrin, i dendi me financime partish organizatash qe suportonin propaganden anti komuniste sorros ishte mbeshtetsi kryesor dhe i fuqishem qe mbeshteti rrezimin e Diktatures Komuniste
  Athere ishte flori dhe kaluar floririt !
  Sot Sorrosi quhet armik, pikerisht nga keta qe jane dendur me para me rroga te majme pikerisht prej Sorrosit !
  Si ka mundesi ky ndryshim kaq i madh per Sorrosin ?

  Ceshtje karakteresh, politikanet shqiptare jane langaraq
  pa dinjitet ,maskarenj ! Te poshter interesaxhinj, sahan lepiresa ! !
  Kur kishin interes nuk thonin gje t Tani po lehin per te kafshuar doren qe i ka ushqyer dikur !

  Pse ?

  Ndoshta Soros ka investuar per Burgjet qeverine Shqiptare ?!! Nuk i dihet kjo mund te jete nje arsye !

  Reply to this comment
 6. intelektuali July 3, 02:18

  Ore ju pushta te poshter fanatike te Enverit dhe spiuna te Sigurimit

  PO KUR U BETE JU O PUSHTA ITHTARE TE MAFIOZIT GEORGE SOROS QE ESHTE BOSI I MADH I EDVIN DROGES DHE I LINDA LAVATRICES SE PARAVE TE PISTA?

  Po a e dini se ky mafioz spekulant nderkombetar:

  KU I SHKEL KEMBA NUK MBIN BARI

  Po a e dini ju o bylmeza fanatike te Enverit qe ky mafioz miliarder qe parate i beri duke shkelur mbi kufoma njerezish shpenzoi 400 milione dollare USD vetem per te financuar fushaten elektorale te kulcedres makute, Hilary Clinton, por amerikanet nuk jane budallenj si shqyptaret dhe e flaken me perbuzje Hilary-n hipokrite dhe te pacipe qe bashke me Obamen i vune zjarrin Lindjes se Mesme, po a e kuptoni ju se cfare do te thote 400 milione dollare o pushta te Enverit qe tani jeni bere fansa te Sorosit? Me keto qindramiliona dollare Sorosi i blen dhe kollofit jo vetem Palmen e Trumpit dhe cifutet e Ambasades amerikane ne Tirane, por edhe Trumpin vete me gjithe kocka, prandaj jane kaq serbes Edvini me Linden ne maskaralleqet qe kryejne me shqyptaret, e degjuat Bosin e Rilindjes si e quajti popullin e tij si DELE qe mund te qeveriset lehte?

  PO JU O KURVA FANATIKE TE ENVERIT NJEHERE SHKUAT ME TITON, PASTAJ GJETET STALININ DHE HRUSHCOVIN, ME PAS U HODHET NE PREHEREIN E MAOS, TANI KENI GJETUR BABA SOROSIN E EDVINIT TAMAM SI KURVAT NE BORDELLO

  Pika ju rente dhe harram buken qe hani o kurva te Enverit!

  Te vjen peshtire kur degjon keto kurva ne emisionet TV amerikoni keshtu dhe amerikoni njashtu, shqyptaret jane pro-amerikone te gjithe alla Prec Zogaj qe ka harruar leksonet tek Sigurimi per Imperializmin amerikon dhe rrezikun anglo-amerikan per Shqypnine dhe tani e ka kthyer pllaken dhe eshte bere fyllo amerikon safi.

  PO AMERIKONI I OBAMES JOHN KERRY DONTE TE SILLTE NE SHQYPNI ARMET KIMIKE TE LLAHTARSHME TE ASADIT DUKE I PARAQITUR SI “KARAMELE BAMIRESIE”

  apo:

  HARRUAT AMBASADORIN WITHERS QE VRAPOI ME FATMIR MEDIUN NE RINAS SI LEPUR NE MES TE NATES PER TE HEQUR ETIKETAT E FISHEKEVE KINEZE QE KISHTE GADITUR MAFIA PUSHTETARE PER USHTRINE AMERIKANE NE AFGANISTAN?

  apo akoma ke keq:

  HARRUAT KEQ LEHTE BUMJEN E GERDECIT QE GROPOSI TE GJALLE 26 FEMIJE DHE PRINDER DHE QE U FINANCUA NGA PENTAGONI I BUSH JUNJORIT PER FIRMEN PRIVATE SALIU&SONM ME 300 MILIONE USD

  dhe:

  Kur sekretari i pare i Ambasades amerikane ne Tirane dha alarmin per implikimin e zyrtareve te larte te kesaj Ambasade ne aferen mafioze te Gerdecit, ne terrin e nates mberriti nga ajri Kondoliza Rajs, Macja e Zeze e Bush Junjorit per te pergenjeshtruar dhe mohuar implikimin e ambasadorit Withers qe SHBA te mos paguante demshperblimet e majme per familjet e viktimave, duke perfituar edhe nga poshtersia servile dhe antikombetare e Presidentit Bamir Topi qe deklaroi se nuk dinte ku bie Gerdeci ne harten e Botes.

  PO ILIR META SI PRESIDENT ESHTE NJEMIJE HERE ME SHQYPTAR SE BAMIR TOPI

  Po pse fansa te spekulantit George Soros jeni ju o kurva te Enverit qe do te beje me Shqypnine dhe Kosoven njashtu si beri me Sirine dhe popullin sirian?

  SHBA me te vertet eshte vendi me i zhvilluar ekonomikisht ne Bote dhe historikisht ka mbrojtur Shqypnine, por o katunare dru me pre se nuk e njihni fare SHBA dhe besoni me sy mbyllur per HA-MER-IK si dallkauku shqipfoles, Spartak Ngjela ne cudine demokratike amerikane se SHBA u krijua si shtet nga pilgrimet e pare qe erdhen ne Kontinentin amerikan nga Anglia dhe Holanda dhe kur hindianet vendas i strehuan ne dimrin e acarrte, sapo doli prandvera ata i vrane pabesisht hindanet dhe u grabiten tokat dhe pronat dhe sot kujtojne vrasjen e pabese qe u bene hindianeve mikprites me festen THANKSGIVING qe e beri zyrtare presidenti Washington per here te pare dhe qe festohet cdo vit deri me sot ne SHBA si nje hipokrizi per masakren qe kryen baballaret e tyre do kohe me pare.

  A DUHET TE THOTE KJO SE NE, SHQYPTARET DUHET TE BEHEMI ANTIAMERIKANE DUKE PARE ZULLUMET QE KANE BERE
  SHBA NE SHUME VENDE TE BOTES?

  Une per vete them kursesi JO! kategorike, sepse llafi thote qe “magjypi duhet te fshihet pas gaxhoit te bardhe” sepse Shqypnia eshte vend i vogel sa nje gogel dhe alternativa eshte Rusia Bolshevike e Putinit qe nuk eshte aspak me e mire se SHBA e Trumpit qe sa per dijeni o shqyptare te paditur dru me pre Presieneti amerikan, Donald Trump nuk ka paguar taksat ne shtet dhe ka fshehur fitimet e tij prej miliarda dollaresh dhe nuk i plas trapi fare per kete krim financiar qe ka kryer per vite me radhe,

  prandaj:

  GJELLA ME KRIPE DHE KRIPA ME KARAR

  dhe:

  Degjoni Meten per Sorosin se ka te drejte se do ta kishit honger tullumin me LHL-te e Asadit.

  Reply to this comment
  • KU I SHKEL KEMBA NUK MBIN BARI July 3, 10:12

   Intelektual halja Sorrosi rrezoi sistemin komunist ne Lindje dmth edhe ne Shqiperi pse e shani ?
   Doni komunizmin apo si eshte halli juaj ?
   Apo doni nje sistem HIBRIT Cepan Diber Tropoj Tirane Gjirokaster ku ne krye te jet Haxhi Qamil Vojo Kushi me gjithe Mic Sokolin brenda ?!!!

   Reply to this comment
  • Kelyshi i Duçes se shpejt deportim July 3, 10:13

   Ti fashist racist se shpejti do deportohesh nga Ameriak si anti semit.
   Po kunt i thua ” bushter” mo plehre antishqiptare bashkepuntore te Hitleri, Klintoneve qe i dhane pavaresine Kosoves.
   Yyyy plehra antishqiptare

   Reply to this comment
   • intelektuali July 3, 11:05

    HA-HA-HA!

    Pederastet e Enver Bytharit qe ja kishte shitur bythen dhe Vatanin Jugosllavise Komuniste do te deportojne intelektualin nga SHBA, c’na bete te qajme dhe ta leshojme kokrren e lotit me denese, ejani o BOLE fanatike ta provoni se intelektuali ju pret ne zyren e migracionit ne LONG ISLAND, USA me gershere ne dore qe t’ju presi koqet e fanatikut qe te mos shumoheni me si race e keqe enveristesh e demshme per njerezimin, njashtu sic ja preu Kasapi Mehmet Shehu lushnjaeve te ngrate qe nuk donin te hynin ne Brigaden e Cubave te tij prej Mallakastre.

    Reply to this comment
  • Taku July 3, 10:18

   Qenke anti amerikan o plehra inelektualmut.

   Reply to this comment
 7. Koqo Danaj July 3, 02:45

  Urime SHQIPTAR! Kjo ishte FITORE E MADHE!
  C’fare ndodhi?

  Para shume, shume vjetesh, para se Benxhmini i FB te ma zhdukte faqen kam shkruar; MOSVOTIMI SI E DREJT.
  Keshilloja qe kjo e drejt, MOSVOTIMI te perdoret per te diskretetuar sistemin KRIMINAL KOLONIAL duke e len pa legjimitet nepermjet BOJKOTIMIT MASIV.
  Qysh atehere masa e bojkotueseve eshte shtuar deri sa beri te mundur FIASKON e 30-te Qershorit 2019 ku SISTEMIT KRIMINAL KOLONIAL i RA KALLAJI.

  Urime SHQIPTAR! Kjo ishte FITORE E MADHE!

  Reply to this comment
 8. Genti July 3, 06:22

  Sorrosi nje Hebre Komunist mga Hungaria, qe u largua ne SHBA gjate luftes se dyte boterore, nuk ka sjelle ndonje gje te mire per vendet ku ka nderhyre. Ai financoi dhe ricikloi nepermjet shoqatave, ish kriminelet dhe te inkriminuarit e diktaturave komuniste ne Europen lindore post komuniste.

  Te gjithe e dime pak a shume se kush eshte e c’fare ka bere.

  Pyetja eshte, kush qendron,prapa Sorrosit?? Sorosi eshte nje frontman ose kapterr i zbatimit te nje axhende te caktuar, por kush e mbeshtet e suporton ate, duke i lene dore te lire neper vende te brishta te varfra e gjoja demokratike. Mos valle ata qe kontrollojne dhe Ameriken e Europen nen hije.

  Mos ndoshta establishmenti Bankar privat nderkombetar dhe Korporatat, te cilat kane nje grusht pronaresh pa emer.

  Bota e vertete ku jetojme nuk eshte ajo qe duket e manipulohet nga mediat e politika ne xhepin e kesaj kaste, por eshte ajo qe nuk duket. Nuk ka asnje arsye perse bota dhe shtetet te kene kriza, kacafytje e varferi.

  KRIZAT MONTOHEN, EKZEKUTOHEN DHE ZGJIDHEN PER INTERESAT, KONTROLLIN DHE FITIMET E KESAJ PAKICE TE PADUKSHME.

  Reply to this comment
  • intelektuali July 3, 08:40

   PAS SPEKULANTIT FINANCIAR GEORGE SOROS:

   Qendrojne shoqerite multinacinale te prodhimit te armeve dhe armatimeve, ata qe prodhojne armet ne SHBA dhe ne Bote, qe po te mos kete konflikte falimentojne dhe vdesin, ato kompani qe nje aeroplan luftarak e sheshin me miliara dollare dhe nje fishek per te vrare pabuksa talebane sa 10 buke per mjeranet e urritur te Botes se Trete qe te vrasin njeri-tjetrin si nje fis kanibalesh Zulu, ata qe blene karagjozin Obama dhe e detyruan te ndryshoje kursin antimilitar te tij elektoral kur te dy te dy keta kriminele te pacipe i vune zjarrin Lindjes se Mesme bashke me kulcedren Hilary Clinton duke startuar valen e eksodit te papare te emigranteve per ne Evrope dhe HOP! ja ku doli miku i Edvin Droges dhe i Linda Lavatrices mafiozi Soros nga Kutia e Pandores per te fituar miliarda me “Shoqerite e tij te Hapura” nga taksapaguesit si nje oktapod i vertete me tentakula ne te gjithe Boten.

   Per fat te keq kjo eshte e VERTETA qe nuk mund te mbulohet me llogje dhe klishe propagande per katunare dru me pre dhe sa me shpejt ta kuptojne shqyptaret,

   AQ ME MIRE DO TE JETE PER VATANIN

   Reply to this comment
   • ........ July 3, 09:19

    Sorosi financoi rrezimin e komunizmit
    Apo jo intelektual loqja ?!!!
    Ishin dollaret e sorrosit intelektual loqja apo jo ?!!!
    Sorrosi solli demokracine dhe organizata jo qeveritare fincoi median berishen dhe pieamidat e tij apo jo loqe intektuali
    Pse ju vika keq per sorrosin!
    Pse e shani ?!!

    Ai ka merrita te medha per gjigandet e medias shqiprare

    Apo demokracin e sollien berisha me ilirin moniken?!!

    Nashi hani mut sa te doni Sorrosin aty e keni
    Iliri berisha monika duan t behen si Enver Hoxha por nuk behen
    Ta bejn dhembin sa Elefanti !!

    Reply to this comment
    • intelektuali July 3, 10:45

     GEORGE SOROSI NUK ESHTE AS DEMOKRAT DHE AS ANTIKOMUNIST, POR NJE HEBRE, LEKAXHI I PACIPE

     qe:

     KU I SHKEL KEMBA NUK MBIN BARI

     Ja cfare shkruan interneti per intelektuale dhe jo per katunare bole dru me pre si puna jote:

     “…Deri në 16 shtator 1992, dita e së Mërkurës së Zezë ne UK , fondi i Sorosit kishte shitur më shumë se 10 miliardë dollarë, duke përfituar nga ngurrimi i qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar që të rriste normat e interesit në nivele të krahasueshëm me ato të Mekanizmit tjetër Evropian të Këmbimit. Së fundi, Mbretëria e Bashkuar u tërhoq nga mekanizmi i kursit të këmbimit në Evropë, duke zhvlerësuar paunden angleze me kile. Fitimi i Soros ate kohe u vlerësua në mbi 1 miliard dollarë. Ai u quajt “njeriu që theu Bankën e Anglisë”. Kostoja e vlerësuar e të Mërkurës së Zezë në Thesarin e Britanisë së Madhe ishte 3.4 miliardë paund. Në vitin 1997, gjatë krizës financiare aziatike , kryeministri i Malajzisë, Mahathir bin Mohamad , akuzoi Sorosin për përdorimin e pasurisë për të ndëshkuar Shoqatën e Vendeve të Azisë Juglindore (ASEAN). Duke ndjekur një histori të komenteve antisemitike , Mahathir bëri një referencë të veçantë për prejardhjen hebraike të Soros duke deklaruar:

     “Është një hebre dashakeq që shkaktoi rënien e monedhës sone kombetare”

     dhe nënkuptonte se Sorosi ishte pjese e një komploti më të madh hebre. Në vitin 1999, ekonomisti Paul Krugman ishte kritik ndaj efektit të Sorosit në tregjet financiare dhe paralajmeroi Bote per oktopodin e rrezikshem qe po shfaqej ne Bote nen maksen e bamiresise dhe folantropise, ai deklaroi:

     “Cdo njeri me intelighjence minimale qe ka lexuar një revistë biznesi në vitet e fundit mund të jetë në dijeni se këto ditë ka me të vërtetë investitorë të cilët jo vetëm lëvizin para në pritje të një krize të radhes se monedhës kombetare ne cdo vend qe u shkel kemba, por në të vërtetë bëjnë çmos për të shkaktuar atë krizë për argëtim dhe fitim. Këta aktorë të rinj në vendngjarje ende nuk kanë një emër standard, por termi im i propozuar është George Soros”

     Që nga viti 2012 qeveria hungareze e shpalli perfundimisht George Sorosin si armik të shtetit për shkak të përfshirjes së tij ne ndihma te stisura humanitare dhe ne politike në krizën evropiane të refugjatëve . Qeveria ka sulmuar OSF , fondacionin ndërkombëtar të mbështetjes civile të krijuar nga Xhorxh Soros dhe u përpoq të revokojë licencën e Universitetit të Evropës Qendrore ne Budapest, i cili dështoi kryesisht për shkak të zemërimit të madh publik. Në përgjigje, Soros e quajti qeverinë “një shtet mafioz”. Kur filloi periudha e zgjedhjeve 2018, qeveria paraqiti postera publikë me fotografinë e Soros, duke përdorur deklarata të tilla si “Soros kërkon që miliona emigrantë të jetojnë në Hungari” dhe “Soros dëshiron për të çmontuar gardhin kufitar “. Qeveria gjithashtu ka përgatitur një plan të ligjit me tre pjesë të quajtur “Paketa Stop Soros” e cila pasoi me ndryshime të tjera të ndryshme të ligjit. Në të njëjtin vit hungarezet penguan me force punimet e disa OJQ-ve ndërkombëtare të Sorosit lidhur me krizën e refugjatëve. Sorosi ate kohe la shumicën e këtyre sulmeve pa asnjë koment përveç disa deklaratave të shkurtra për pavlefshmërinë e akuzave. Në mars të vitit 2017, gjashtë senatorë amerikanë i dërguan një letër Sekretarit të Shtetit Rex Tillerson duke kërkuar që të hetojë disa grante që Departamenti i Shtetit dhe Agjencia Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) i kanë dhënë grupeve të financuara nga “krahët e majtë ” prokomuniste te George Sorosit. Sipas Fondacionit Heritage, letra shprehu shqetësim të veçantë rreth ndikimit të Soros në politikën maqedonase, një shqetësim që është shprehur edhe nga anëtarët e qeverisë konservatore maqedonase. Në të njëjtin kontekst, Gjykatesi Watch ka paraqitur një Ligj për Lirinë e Informacionit (FOIA) kundër Departamentit Amerikan të Shtetit dhe USAID-it, duke i detyruar ata të bëjnë publike të dhënat për 5 milionë dollarë të transferuara nga USAID në degën e Shoqërisë së Hapur të Sorosit në Maqedoni. Padia pretendonte se paratë u përdorën qëllimisht për të destabilizuar qeverinë maqedonase. Në janar 2017, iniciativa “Stop Operacioni Soros” (SOS) nisi me fuqi te papare në Maqedoni. SOS kërkon të bëje transparent me “pyetje dhe përgjigje për mënyrën se si Sorosi vepron në të gjithë Botën me metoda te kamufluara bamiresie, shpesh here duke perdorur antikomunizmin si paravan dhe fton qytetarët që të kontribuojnë në hulumtim. Në një konferencë për shtyp të mbajtur në të njëjtin muaj, Nenad Mircevski, një nga themeluesit e iniciativës, tha se SOS do të punonte drejt “de-Soros-izationin e plote” të Maqedonisë….”

     Më 16 maj 2018, Fondacionet e Shoqërisë së Hapur Soros njoftuan se do ta zhvendosin zyrën e saj nga Budapesti në Berlin, duke fajësuar lëvizjen në një mjedis “gjithnjë e më represiv” në Hungari

     Reply to this comment
 9. Edi vet direkt July 3, 08:47

  Sorosi eshte nji Personalitet me reputacion Boteror ,

  nji Kualitet njerezoor ,bamires e Figur qe vjen nga

  nji shoqeri nga e cila orientohet Bota e Njerezimi ,

  u be bytha e nji funderine te njefrezimit ,si meta ,qe ka vleren e nji Bajge stalle ,

  te zer ne goje emri e Sorors .

  ilir meta eshte nji fshatare i ndyre ,e akoma me shume muzllum ,

  qe mbart gjithe te kqiat e qenies njerezore ,nji njeri

  qe nuk perben asnji vlere ,nga cdo pikepamje .

  Por eshte tipike ke rraca muzllume , kur vjedh e behet i pasur ,

  i dukeet vetja se eshte dikushi ,e i lejon vehtes gjithcka .

  bashke me ju halanaket ktu ,qe i lejoni vehtes te derdellisni mbi kedo ,

  pa ditur se ne kte Bote exziston ji integritet njerezor ,

  qe ka kufijt e tij ,gje e cila perceptohet nga njerzit e kulturuar e qytetare ,ata qe kane ne gen moralin e Principet njerezore .

  Keni pasqyra ne shtepi ?

  Reply to this comment
 10. Edi vet direkt July 3, 08:48

  Sorosi eshte nji Personalitet me reputacion Boteror ,

  nji Kualitet njerezoor ,bamires e Figur qe vjen nga

  nji shoqeri nga e cila orientohet Bota e Njerezimi ,

  u be bytha e nji funderine te njerezimit ,si meta ,qe ka vleren e nji Bajge stalle ,

  te zer ne goje emri e Sorors .

  ilir meta eshte nji fshatare i ndyre ,e akoma me shume muzllum ,

  qe mbart gjithe te kqiat e qenies njerezore ,nji njeri

  qe nuk perben asnji vlere ,nga cdo pikepamje .

  Por eshte tipike ke rraca muzllume , kur vjedh e behet i pasur ,

  i dukeet vetja se eshte dikushi ,e i lejon vehtes gjithcka .

  bashke me ju halanaket ktu ,qe i lejoni vehtes te derdellisni mbi kedo ,

  pa ditur se ne kte Bote exziston ji integritet njerezor ,

  qe ka kufijt e tij ,gje e cila perceptohet nga njerzit e kulturuar e qytetare ,ata qe kane ne gen moralin e Principet njerezore .

  Keni pasqyra ne shtepi ?

  Reply to this comment
 11. Mala July 3, 08:49

  Paske marr shume para nga Sorosi, qe krijove gjithe kete pasuri, dhe sulmove me gjithe forcen personale e opozitare, duke keqperdor Kushtetuten, qe te demtosh Shqiperine dhe shqiptaret deri ne kete e shkalle.Vertet mbetesh “Presidenti” me I demshem I historise shqiptare.

  Reply to this comment
 12. 19 July 3, 13:12

  Rajmonda nga vlora mos je me ato te muajt zemra se qeke keq fare .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim