Formula, si do ndryshojë KQZ dhe administrata zgjedhore

November 7, 2019 10:03

Formula, si do ndryshojë KQZ dhe administrata zgjedhore

Një nga rekomandimet kryesore të OSBE është depolitizimi i administratës zgjedhore, duke nisur me Komisionin Qendror të Zgjedhjeve.

Rtsh shkruan se sipas propozimet e eksperteve KQZ dhe administrata zgjedhore do të përbehet nga nëpunës civilë, me arsim të lartë që më herët kanë plotësuar kritere të shumta të pastërtisë së figurës.

Ata që do të numërojnë votat apo do të ndjekin procesin e votimit, nuk duhet të kenë qënë të dënuar më parë apo të kenë marrë vërejtje disiplinore nga shërbimi civil.

o.j/dita

November 7, 2019 10:03
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim