Formulari i dekriminalizimit, Sali Berisha rrezikon burgun dhe të humbasë mandatin e deputetit

May 21, 2016 18:32

Formulari i dekriminalizimit, Sali Berisha rrezikon burgun dhe të humbasë mandatin e deputetit

Ish-kryeministri Sali Berisha e ka plotësisht të pastër formularin e tij të vetëdeklarimit në procesin e dekriminalizimit.

Sali Berisha ka ndërruar datëlindjen dhe kjo nuk figuron të jetë pasqyruar në deklarimin e tij në seksionin “gjeneralitete të mëparshme”. Berisha ka deklaruar datën e lindjes më 15 tetor 1944, ndërsa në regjistrimin zyrtar të gjendjes civile figuron si datë e lindjes 1 korrik 1944.

Në vendimin e Kuvendit nr. 17/2016 për përcaktimin e rregullave të detajuara mbi zbatimin e ndalimeve të parashikuara në ligjin nr. 138/2015 “për garantimin e integritetit të personave që zgjidhen, emërohen ose ushtrojnë funksione publike”, thuhet se formulari i vetëdeklarimit përbën dokument zyrtar dhe pasqyrimi i të dhënave të rreme në këtë formular përbën vepër penale dhe dënohet me burgim, sipas nenit 190 të Kodit Penal.

Të dhënat e pasqyruara në të i nënshtrohen një verifikimi të plotë dhe të gjithanshëm, brenda dhe jashtë Shqipërisë, nga organet shtetërore dhe Prokuroria e Përgjithshme dhe se pasqyrimi i të dhënave të pavërteta, të paplota, dhe të pasakta në të passjell përjashtimin e menjëhershëm dhe në çdo kohë nga kandidimi/zgjedhja/emërimi apo nga funksioni publik.

Formularin e dekriminalizimit të plotësuar nga Berisha e lexoni KETU

13275361_10208127099688766_713842814_o

May 21, 2016 18:32
Komento

10 Komente

 1. ts May 21, 19:12

  Ore karagjoza kur thoni rezikon burgun per tre muaj diferenc ne dt lindje e i ka shpetuar burgut per ter ato mekate qe ka ndaj ktij populli e ktij kombi ,tregon se fluturoni me pras e shifni endera me sy hapur !Po sjell verdall 2 kontinente qe sjan ne gjendje ta mbledhin kte qen te terbuar qe kafshon akoma nje qeveri me nje kryeminister pa byth e tani na shkruani me germa te medha qe rezikoka per burg me ato nenet qe ai fshin bythen …….

  Reply to this comment
 2. ISH KRYMINISTRI..PER KETE FRANKESHTEIN MONSTER ?! May 21, 19:22

  sa shume te “perveluar” jeni ju te mediave shqiptare midis tyre dhe Dites per te vene parafjalen /prefiksin
  ISH KRYEMINISRTRI PRA MONSTRES VIQIDOLIT

  A MUND TE QUHET KESHTU KJO MONSTER QE KA BERE KETO KRIME TE PERBINDESHME

  :

  1-I pandehuri Sali Qen Berisha duhet i merret i pandehur si kriminel ne inskenimin 2 prillit 1991,me prishjen e qeverise stabilitetit dhe pjesmarrjen e denueshme te ambasdorit amerikan Rajerson ne votimet e 1992 per te cilen shteti amerikan duhet ti kerkoje falje shqiptareve dhe per kete veprim ilegal te Rajersonit por dhe gradimin qe i beri Sali qenit.

  2-I pandehuri Sali Qen Berisha duhet i merret i pandehur si kriminel per masakren e sheshit skenderbej 1996,me luften civile te 1997,dhe me pucin e shtetit te 14 shtatorit 1998.Perseri segmente jo te sinqerta te dipllomacise amerikane duhet ti kerkojne falje shqiptareve sepse ne vend qe te kerkohej zbatimi i ligjit per krimin shteteror te pucit shtetit nga Sali Qeni “merret ne pyetje” brenda mureve te ambasades nga nje prokurore amerikane.Pra ne kete rast jane perseri dipllomate amerikane qe jo vetem shkelen ligjin por dhe mbrojten nje kriminel qe ka parametrat e Agusto Pinocetit.

  3-I pandehuri Sali Qen Berisha duhet te merret i pandehur si kriminel per holokaustin e Gerdecit,vazhdoi me masakren fashiste te 21 janarit dhe vjedhja me llereperveshurin ne krye te bashkise Tiranes dhe duke i quajtur 2 kriminele njerin burre shteti dhe tjetrin yll ne qitje.

  Jane dhe shume akte terrori dhe tradheti te thelle antikombetare ku me kryesoret jane ne vazhdim:

  4–Tradhetia kombetare me Janullatosin.
  5–Tradhetia kombetare me varrezat greke
  6–Tradhetia kombetare me detin Jon
  7–Tradhetia kombetare me naften e Milloshevicit
  8–Tradhetia kombetare me sabotimin e UCK
  9–Akt terrorist ne zhdukjen e R.Hoxhes*****
  10-Akt terrorist ne genocidin ndaj Haklajve
  11-Akt terrorist ne vrasjen e F.Xhindit
  12-Akt terrorist ne vrasjen e k/komunarit Kukes
  13-Akt terrorist ne djegjen e oficerit shikut Durres
  14-Akt terrorist ne vrasjen kuliciane te K.Trebickes
  15-Akt terrorist ne egzekutimin mafjoz te gjyqtarit te Vlores
  16-Akt terrorist ne lincimin te Edi Rames
  17-Akt terrorist ne djegien te gazetes Koha jone 1997
  18-Vdekje misterioze e Gramoz Pashkos
  19-Vdekje misterioze e Pjeter Arbnorit
  20-Vdekje misterioze e Safet Zhulalit
  21-Vdekje misterioze e Ali Spahise
  22-Vdekje e pilotuar e gjyqtarit Xhelal Elezi*****
  23-Vdekje e pilotuar e doktorit Shik-ut Ylli Xhagjika*****
  24-Vdekje e pilotuar e zyrtarit Shik-ut Pirro Visari*****
  25-Vdekje e pilotuar e prokurorit Xhevat Hana*****
  26-Vrasje e pilotuar e Azem Hajdarit
  27-Vrasje e pilotuar e Sokol Olldashit
  28-Krim ekonomik me rrugen e Kombit
  29-Krim ekonomik me Albetrolin
  30-Krim ekonomik me Kromin
  31-Krim ekonomik me Albetrolin
  32-Krim ekonomik me shitjen e h/centraleve
  33-Krim ekonomik me borxhin e jashtem mbi 67%
  34-Krim ekonomik me super drogen e Lazaratit
  35….vazhdon rromani i krimeve…
  Por qe te behet kjo duhet thene e verteta shume e hidhur qe eshte:
  Dipllomacia amerikane dhe europjane dhe sherbimet e tyre inteligjente dhe strategjike te tyre pa harruar dhe fushen e biznesit jane pergjegjeset kryesore per katandisjen e kombit shqiptar ne kete katastrofe biblike morale dhe ekonomike.!

  perfundimisht:
  Eshte turp per dipllomacine dhe sherbimet inteligjente euro-atllantike qe akoma mbrojne me cdo kusht DRAKULEN E TYRE TE VIQIDOLIT.

  Eshte turp per dyshen OBAMERKEL qe edhe pse drejtojne dy shtete te fuqishme dhe demokratike jo vetem kane gabuar ne shqiperi me doktrinen elezbiberiste te salisatanait por dhe jane pergjegjesiyt kryesore per kete menxyre shqiptare te pa pare ne historine e kombeve.
  Sali qeni eshte nje monster qe nuk ka plumb litar apo fuci bitumi ti laje krimet e tij..fundja fundi..cojeni ne ndonje ishull perrallore me gjithe pasurite e tij me qen e me me mace por vetem me nje kusht..MOS TJA SHOHIM ME SURRATIN DHE ZERIN KETIJ DEVILI….JO PER NDONJE GJE POR ..nqs se ky devil mbahet akoma nga ana juaj.atehere me lejoni te them se Enver Hoxha jo vetem eshte shqiptari me I madh ne historine e shqiperise por dhe BURRSHTETASI ME I MADH BOTEROR PER TE GJITHA KOHRAT..sa dhe amerika me gjermanine sot po na duken te vogla para madheshtise tij..

  JU “DELETEFSHA” KETE ISH KRYEMONSTREN TUAJ !!

  Reply to this comment
  • pepila May 22, 00:50

   Te lumte pena cdo gje qe kini shkruar me se e vertete se luan as topi dhe murtaja ,ky qene duhet te veje vete ne litare.

   Reply to this comment
 3. perkthyesi May 21, 19:32

  Asnjehere nuk ka per tu denuar! Ky pratagonist i se keqes tani ka fituar imunitet ndaj cdo kritike qe i drejtohet atij! Si nuk doli nje burre (prokuror) ta therrase dhe me force po qe nevoja e te zbrazet per cdo paudhesi qe ka bere? Shtetit i ka humbur busulla, dhe endemi si trupa pa asnje orientim!

  Reply to this comment
 4. Arturi May 21, 20:06

  Datelindja e vertete e Salikomikut eshte 1 Prill. Ky eshte shoku me i ngushte i Pinokut. 😉

  Reply to this comment
 5. maks May 21, 20:11

  vetem akuza e dorzimit te territorit te mbetur ne tentativ ai rrezikon burgim te perjetshem

  Reply to this comment
 6. populli May 21, 21:37

  Po kush do ta denoj ?Rama? as mos e shkoni neper mend kauri ka frike nga hija e tij

  Reply to this comment
 7. tomsojeri May 22, 00:10

  A doni ma per Belulin o popull, se prokurori e drejtesi nuk egziston ne kte vend te mallkuar ku drejton krimi, tradhtia, mashtrimi ,pabesia e hajnia !A doni ma te shifni se sa ju vlen lekura, o popull qen i rahur qe vetem leh e ju tall gjith Bota !Sdini kuj ti nderni doren e shpetimit e te shpresoni tju nxjerr nga baltovina ku ju kan hedhur elita e degjeneruar antiatdhetare, me kryemonstren qe akoma ju perfaqeson e vendos fatin tuaj!Kjo elit, nje bajg e ndar me dysh, qe nuk del nga shinat e fatkeqesis qe ju falen ,vazhdon te luaj me fatet tuaja, se e din qe jeni qen i rahur ,se e din qe vetem lehni e nuk kafshoni ,se e din qe ju blejn edhe kur mund te kafshoni , se e din qe nuk keni aftesin te nxirni nje prijes por si miz e mutit ne mut shkon !
  Nuk ka Zot qe ve ne vij kte komb e as Djall ti ver flaken, sepse pjell vetem monstra qe vet i ushqeni !
  Sepse kan vdekur Avni Rustemet ,e kjo bajg e ndar me dysh do vazhdoj tju “pleheroj” mendjen …..e tashme faji e turpi nuk esht i tyre , por i shqiptareve !!!!

  Reply to this comment
 8. Shqipe May 22, 09:22

  Kur shikon këtë manipulues te llahtarshem shqipfoles, por edhe te dokumentave te institucioneve europiane(EUROPOL-it), habitesh se si “standardet” e hipokrizizë te ketij ”mostre” nuk paskan kufi…….. . Edhe ”diktatori me i eger i Europes” duket amator ne kete ”art i piset”, krahasuar me kete ”manjak paranojak dhe delenxhi”, i cili eshte edhe ”shqiptari(?)”-MË ANTISHQIPTAR I TË GJITHA KOHËRAVE.

  Per ata qe skane as sy, as veshe dhe as tru:

  -Së pari, njeriu që u përdor si “mishi i dhisë” në lëvizjen studentore dhe më pas në partine demokratike, u kthye më pas në “ustai i mishit të dhise” në demokracinë shqiptare, ka një ngjashmëri të çuditëshme me personazhin më negativ të Charles Dickens-it në novelën e tij David Copperfield(1849)-Uriah Heep, të cilin “mishi i dhisë” duhet ta këtë lexuar, si tifoz i letërsisë që prezantohet sa herë ka rast.

  Uriah Heep – Është Arkitipi i hipokritit, fillimisht një njeri i përkushtuar deri në pështirosje, si sekretari i Z.Wickfield dhe dalë nga dalë ortak i tij, ai gradualisht zbulon karakterin e tij të dobet dhe të dyfishtë të një njeriu të paskrupullt, arrogant dhe shpirtzi, deri sa mbasi falsifikon dokumentat, përvetëson pasurinë e tij dhe familjes së tij. Përfundimi? Shumë i thjeshtë. Mbasi zbulohen fallsifikimet, ai përfundon në burg.

  -Së dyti këtu është me vend referimi tek një pasazh nga nga fjalimi i Fan Nolit për moralin dhe patriotizmin, në Parlamentin e Shqipërisë(1923):

  Anarkia morale: Këtu qeni nuk e njeh të zonë, këtu karakteret dobësohen, qullosen dhe ndërrojnë formë e ngjyrë dita me ditë si në kaleidoskop. Këtu ambicjet janë pa fre e pa kufi, këtu i padituri i di të gjitha dhe i pazoti është i zoti për të gjitha.

  Anarkia patriotike: Këtu brenda një dite si me magji tradhëtori bëhet patriot dhe patrioti tradhëtor. Këtu shohim përpara syve tanë të kapërdisen si patriotë të mëdhej ata që kanë luftuar për harfet dhe për flamurin e babës, që kanë djegur Shqipërinë e Mesme ose ata që janë puthur me andartet e i kanë ndihmuar te shenjtërojnë anë e mbanë Toskërinë. Këtu si më thoshte një mik është më mirë që njeriu të jetë tradhëtore të shikojë interesat e tij sepse kështu do të jetë i sigurtë që të nesërmen do të prokllamohet patriot i madh.

  -Së treti, me “bëmat” e tij, “qëni që të ha tinës”, justifikon edhe përcaktimin e Fan Nolit(1924), dhe eshte perfaqesuesi tipik i pjeses me te padenje te asaj krahine, sikurse ndodh ne çdo krahine tjeter :
  A të duhen sharlatanë,
  Që të lëpihen në çdo anë,
  Që të përçajnë vatanë,
  Ke sa të duash Tropojanë.

  Noli kete percaktim nuk e ka per te gjithe tropojanet(por vetem per bastardet), mbasi ai ka shkruar edhe Elegji per Tropojanin Bajram Curri, Dragoin e Dragobise-trim tribun i vegjelise, qe u vra nga forcat zogiste dhe agjentet serbe te prire nga Ceno beg Kryeziu, ne vitin 1925 ne Dragobi.

  Litari po mblidhet, ngadale-ngadale por pa ndaluar. Drejtesia vonon por nuk harron. Minjte po dalin nga “galeria”. I uroj “mareshallit antishqiptar” te jetoje sa me gjate qe te provoje 313.

  Reply to this comment
 9. HC May 22, 17:21

  ?????? Jeni ne rradake ? S’keni byth prandaj flisni idiotesira .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*