FORUM: A merr PS-ja 71 mandate në 25 qershor

June 21, 2017 15:15

FORUM: A merr PS-ja 71 mandate në 25 qershor

 

Moikom Zeqo

Teorikisht është mundshme. Ekziston si një atu kushtetuese,pra si një posibilitet i procesit zgjedhor. Po në realitetin konkret zgjedhor të 25 qershorit 2017?

Pa qenë profet, ose fallxhor, mendoj, duke patur parasysh edhe analizat e mia politike, që kanë qenë të artikuluara seriozisht dhe në paanësi, pra me objektivitetin më të mundshëm, se asnjë parti e madhe politike apo protagoniste aktive  e establishmentit 27 vjeçar politik, që juridikisht – si në asnjë dukuri të mëparshme të ngjashme – janë të strukturuara në të njëjtën qeveri – nuk e arrijnë  numrin fatidik, numrin e ëndërruar, numrin suksesiv 71, ose ta kapërcejnë këtë numër, akoma më bujshëm dhe në mënyrë me hipotetike dhe plebishitare.

PS , padyshim, për shkak të elektoratit më të madh të majtë, që ka në Shqipëri, vetvetiu, do të ketë numrin më të madh të deputetëve, gati apriori.

Po a arrihet tek numri 71?

Mendoj qetësisht, se matematika votive do të bëjë, që  mbas  25 qershorit të ringjallet ideja e koalicionit, a koalicioneve – dhe se qeverisja e ardhshme do të jetë një kombinim disapartiak dhe jo monopartiak.

Ky është një arsyetim dhe jo diçka onirike dhe subjekt entuziazmi elektoral.

 

 

June 21, 2017 15:15
Komento

17 Komente

 1. enter"" June 21, 15:33

  Shpresoj shume dhe ne kete menyre te shporren nga syte tane ndyresira Meta bashke me Bashen e Berishen.

  Poshte LSI,
  Poshte PD

  Reply to this comment
 2. MH June 21, 15:50

  Populli shqiptare qe ne gjenez e vashdon dhe sot te jete i majte.
  Kete e ka diftue me lufte e perpjekje per liri drejtesi.
  Tashti,nese populli asht i bindur per te rreformuar drejtesin dhe i dashuruar me Vettingun.Jo 71 deputet por edhe 80 deputet jane pak per te vendosur drejtesin e shtetit te se drejtes,ku te gjithe jane te barabarte para ligjit me tolerance ZERO.

  Reply to this comment
 3. MH June 21, 15:52

  25 qershori 2017 asht vote per DREJTESI dhe jo PARTI.

  Populli shqiptare qe ne gjenez e vashdon dhe sot te jete i majte.
  Kete e ka diftue me lufte e perpjekje per liri drejtesi.
  Tashti,nese populli asht i bindur per te rreformuar drejtesin dhe i dashuruar me Vettingun.Jo 71 deputet por edhe 80 deputet jane pak per te vendosur drejtesin e shtetit te se drejtes,ku te gjithe jane te barabarte para ligjit me tolerance ZERO.

  Reply to this comment
 4. Arben June 21, 15:56

  Mendoj se PS do marre 70 deputet.Jam i djathte por besoj se burri i gjate i PS ka nje enderr te bukur per te bere shtet,prandaj shqipetaret duhet t’ja japin ate shans.Me parti te korruptuara e degjeneruara si partia e ilir metes eshte njesoj sikur te ecesh me kembe te penguara.Shqipetaret duhet ta denojne me vote partine e maskarenjeve,partine e te korruptuareve.Edvini beri nje gabim qe e zgjodhi president xhuxhin.Ai meritonte gjykimin per njemij e nje afera korruptive qe ka bere vet dhe ministrat e tij .

  Reply to this comment
 5. Demokrati i vertete June 21, 15:57

  Folën të gjithë. Disa edhe me fjalë shqip por ja që duhej të fliste edhe profesori
  Foli edhe profesori bile edhe ky, siç lexohet foli edhe… shqip. Por.ç’farë rezultati na dha? Si gjithë të tjerët, sepse nuk ka arritur të shkëputet nga 27 vitet që vota diheshin pa u numuruar. Arësyeja, nëse edhe profesori nuk e kupton, ishte sepse i ndanin sipas oreksit, atje ku nuk u dilte hesapi ndërhynte “kutia” apo “kutitë”, bile edhe kur kutitë ishin të hapura kqz nxirrte vendime dhe thoshte se kutite janë të hapura por brenda janë botat e pa”prekura”.Sot kemi disa ndrydhime z. Profedor dhe kalemxhinj sontazhesh që duhen mbajtur në konsideratë.
  A.efekti i çadrës që u bë nami për të.siguruar votat që të jenë të paprekura, të sakta etj.
  B. Presidenti i zgjedhur ka deklaruar mos fekretim qeverua nësr ato preken.
  C.kemi efektin e qeverisë së ” besimut”me teknicienë që po bëjnë.namin për të siguruar votatç.kemi LSI-në që.po hedh zarfa.për qoka dhe e sigurtë se do dalë fircë e.parë
  Bile po nuk doli do futet edhe ajo si.motra e saj në “çadërën” që do ngrejë presidenti i ri, bile ka mendim që.po nuk u bë Vasili kryeqeveritar ai do japë dorëheqjen. Etjera fenomene që kanë ndryshuar nga zgjedhjet e para. Në këto kushte është e domosdosgme që ju profesor të korigjoni parashimin që keni paraqitur dhe tja jepni 71-një.partie. mos i lini të bejnë qeveri me mbajtje në.prehpr etj.etj.
  Demokrati I vërtetë

  Reply to this comment
 6. shushica June 21, 16:03

  Problemi nuk eshte e najta ,i dashur Moikom…problemi eshte lidershipi i se majtes…..Nuk po ndalem ne aresyet ,por e majta dhe qendra e majte ne Shqiperi perben mbi 60 perqind te votuesve…Rama po provon te rekuperoje vota nga jo e majta Ndoshta nuk e kupton se berthama e mases te votuesve jo te majte …pra rreth 20…25..perqind jane te betuar e fanatike …nuk votojne Ramen edhe sikur ai tu premtoje e garantoje parajsen.Keshtu do te vepronte edhe berthama e votuesve te majte te cilet perbajne 30..40 perqind…Ndoshta me garanci do te kidhte qe Rama ti drejtohej direkt jo me slogane ,por me nje program te detajuar popullit te majte dhe te qendres se majte…por duke perfshire edhe biznesin prodhues fshatin dhe rinine…Nje levizje e tille do ti sillte sipas mendimit tim me shume se 10 perqind vota te garantuara ….
  Por levizja me shokuese per politiken shqiptare …qe do te ishte nje risi absolute do te ishte terheqja e Rames ne mitingun e fundit dhe deklarimi qe Veliaj do te jete kryeministri i propozuar nga socialistet….E kuptoj qe dikush mund ta quaj nje pamundesi ..por pikerisht kete pamundesi do ta quaja mundesine e arte per ndryshimin thelbesor ,pozitiv ,modern te Shqiperise…A mund ta beje Rama kete……90 perqind jo…por cfare do te mund te thoshin kundershtaret kunder Veliajt……gati asgje ,ashtu si mbeten te shokuar te gjitha partite politike franceze peballe En March te Makron …
  Le te presim dhe shpresojme ,,,,do te isha i kenaqur te gaboja dhe e najta te fitonte….

  Reply to this comment
 7. turp Moikom ! June 21, 17:35

  E turpeshme per gazeten Dita dhe Moikomet e saj.
  .
  Eshte kriminale te diskutosh sot numrin” 71″ dhe te harrosh krimet satanike te sali bishes qe po ja le stafeten gjarperit serbasha.
  .
  Sali Monstra kishte ne 2009-2013 vetem 48 deputete dhe arriti ne 23 qershore me arvizute prapa bythe te kishte ne dore te gjitha pushtetet…duke i lene Rames ne dore bibilushin e Zahos
  Pra mos harroni koeficentin “xhambasdor” qe nenfishon numrat e Edit dhe shume fishon numrat e Lul Berishes…apo harruat ate qe i tha lul kriminelit “yll ne ngjitje” dhe tani punon ne Dash…

  nqs se do te beja nje gjyq nurembergu per krimet kunder njerzimit ne shqiperi pas 1992 do te vija ne bangen e te akuazuarve:
  :
  Edwin rajerson
  saleh berisha
  azem hajdari (edhe pas ngordhjes)
  tritan shehu
  elez biberoviq
  lulzim basha
  bujar nishani
  james trafikanti
  damir fazllic
  nick gage (gaxojani)
  AKUZA:
  DHUNIM KUFOME
  qe do te thote se ne 1991 kur shkelen keto barbare ai komunizem qe keto makartiste dhe neofashiste pretendojne se rrezuan..kishte vdekur qe ne 17 dhjetor 1981.
  pra keto kanibale,vampire hijena dhe nekrofage munden nje system qe kishte 10 vjet qe kishte vdekur.
  jo vetem kaq por keto zbatuan nje nga teorite me agersive te zbatuar dhe ne amerike midis vete amerikaneve.
  po pse ketu ne shqipri e gjeti makartisti rajerson te rrezonte nje te vdekur..
  pse ngaterroi ky colonel I ardhur nga beogradi tiranen me saigonin,mosken dhe berlinin e viteve 50-60

  Dy here qeveria amerikane ka bere gafa qe kane lene gjurme ne histori
  E para
  ishin kampet e perqendrimit te amerikaneve me origjine japoneze ne WW2 nga 1941-1947 qe me ne fund I demshperbleu ne kohen e Reganit ne vitet 80 me miljarda dollare
  E dyta
  invazioni dipllomatik dhe I sherbimeve secrete amerikane ne vitet 1990-1992 nga Beogradi duke vene ne krye te shtetit shqiptar nje monster filoserb me emrin Saleh
  ka ardhur koha qe administrate amerikane te investigoje gafat dhe gabimet fatale nga dyshja anti-amerikane Rajersonovic-Biberovic.
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje lidhjet e disa zyrtareve amerikane me ish udb jugosllave ne dem te kombit shqiptar
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje dhe denoje zyrtarisht aktin e turpshem te marrjes pjese te kolonelit diplomat Rajeson ne fushaten elektorale ne janar-mars 1992
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje dhe denoje zyrtarisht aktin e turpshem te interferences rajersonit per arrestimin dhe denimin e Fatos Nanos si genocide antikomunist I panevojshem
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje se kush zyrtare amerikane dhe shqipare u “demshperblyen” me floririn e londres..dhe pse pikerisht u abuzua me florin e londres ?!
  Me ka zene lemeria qe kur ne Shqiperi honorable Donad Lu shpiku reformen per drejtesi,pas dekrinializimit te famshem,ku me I humburi doli Edi Rama dhe votuesit e 23 qershorit..me I fituari ..ylli ne ngjitje.
  Gjithe shtypi shqiptar ( edhe gazeta Dita) jane verbuar dhe nuk shikojne qe kjo eshte nje manover tip “kale troje” po behet per te reabilituar pergjithmone krimet e kupoles 2B dhe per te vendosur K/M ne 2017 gjarperin Lul Basha I cili do kujdeset me pas per mosprekjen e SRB-it dhe ne rast te ngordhejs se tij natyrale ti beje nje varrim madheshtor si DEMON kratit tjeter te tropojes mender me thene A.Hajdarit.
  Me e vogla qe mund te mendojme eshte se miqte tane po na konsiderojne si te Ferma e Kafsheve te George Orwellit…PSE
  ***
  Berisha nuk eshte se ka kryer krime.JO..Ai eshte treguar
  PERBINDESH
  KANIBAL
  MONSTER
  TERRORIST
  TRADHETAR
  DJALL…etj etj
  Dhe miqte tane e tolerojne se gjoja hodhi komunizmin qe eshte ne vetvete nje genjeshter kriminale qe nuk eshte vendi dhe koha ta argumentojme.Por le te analizojme disa krime te kesaj drakule te viqidolit qe nuk ka zog kurve ne bote ta shpetoje apo ta amistoje:
  1-Ky MONSTER nuk duhet te falet kur drejtesia e Enverit denoi Hysen Shoshorin ne burg kurse ky kerkoi varjen ne litar.
  2-Ky PERBINDESH nuk duhet te perdhoste PERSONALISHT me dinamit varrin e Enver Hoxhes ne nje kohe qe I ka pire kafen dhe I ka ndenjur te oxhaku..e deri te varkat..Nuk duhet te shkelte zakonin e malsorit
  3-Ky DJALL nuk duhet te beje rolin e te “shtypurit nga diktatura” kur ajo I dha mundesine te kuronte jashte vajzen e tij me operacjone kozmetike…dhe deri ti fshinte bythen Andi Bushatit nipit te H.Kapos si BABY SITERES
  4-Ky DEVIL per here te pare ne historine e Shqiperise jep urdher luftarak me Shik-un qe VERIU te pushtonte ushtarakisht JUGUN
  5-Ky DEMON urdheron perdorimin e lendeve kimike luftarake (si Sadami ) ne Vlore-Gjirokaster..ku per fat dy pilotet atdhetare devijuan avjonet.
  7-Ky FRANKESHTEIN MONSTER shkaterroi me themel ushtrine & shtetin ne 1997 ku si pasoje u vrane mbi 4000 shqiptare…dhe u pushtuam “miqesisht” nga te huajt
  8-Ky QELBESIRE me xhenazen e Hajdarit,shpertheu K/M dhe pushtoi institucjonet dhe duhej ose burgim I perjetshem ose egzekutim ne rrethana renduese ( ah keto amerikanet qe e falen)
  9-Ky MASKARA kreu nje genocid cnjerzor kunder fisit Haklajve duke perdhosur varrezat,duke vrare femije e pleq dhe duke I rrafshuar shtepite me dinamit
  10-Kjo BISHE GJAKATARE urdheroi zhdukjen pa gjurme te Remzi Hoxhes se raportoi takimin TOP SEKRET ne Shen Naum me Milloshevicin dhe Grigorovin ( me dijenine e miqve)
  11-Kjo NDYRESIRE lejoi dhe urdheroi personalisht furnizmin me nafte te Milloshevicit me kompanine Shqiponja me tritan shehu,gazidede dhe “shenjetorin “ Aleksander Meksi
  12-Ky ESAT PASHE JUNIOR shiti me DEVILIN LUL pjese nevralgjike te detit Jon,ku Karamalisi e konsideroi fitoren me te madhe dipllomatike pas L2B
  13-Ky MEGA TRADHETAR lejoi personalisht ndertimin e varrezave te ushtareve greke brenda territorit shqiptar egzakt sipas vijes se vorio epirit,kurse nga ana tjeter varrosi ceshtjen came
  14-Ky NAZISKIN heq tabelen e masakres 4 Shkurtit dhe e zevendeson me figure filo XHAFERR DEVISTE
  15-Ky I PABESE ndersa I vuri pinjollit te Zogut kallashnikovin ne 1993,kurse pas dy dekadash ketij tradhetari I ngriti lapidarin
  16-Ky SHQIPTAROFAGOS ne nendor 2012 me agresivitetin dhe nga provokimet e tij u be e mundur te digjen dy greviste te urise te te perndjekurve politike ( kujtojme qe I gjori Arvizu dhe I shkreti Nishani I vizituan nga dy here ata)
  17-Ky MOBSTER NDERKOMBETAR dogji me biznesin e tij kriminal ne Gerdec 26 skllever..dhe pas kritikave dhe akuzave..i thote NY-TIME-it leter higjenike..dhe asnje amerikan nuk reagoi
  18-Ky NEO FASHIST vrau 4 veta ne bulevard ne 21 janar 2011…dhe cuditerisht fshiu bythen me ca ekpertiza profesinale te FBI…prape heshten miqte amerikane..biles Arvizu e quajti burre shteti
  19-Ky NEKROFAG me gestapon e tij private egzekuton Kosta Trebicken dhe e ndihmojne ca miq te tij ne Virxhinia qe te gjeje nje ekspert per ta mbuluar kete akt mafjoz.
  20-Ky MAFJOZ nderkombetar se bashku me DEVILIN LUL grabisin dhe me ca mafjoze te huaj me kollare rreth gjysem miljardi dollare ne Rrugen e Kombit qe mbahet rruga me shtrenjte ne bote…fatkeqeisht ne vendi me te varfer te Europes
  21-Ky KRYHAJDUT ka bere dhe shume krime ekonomike si tejkalimi I borxhit publik,shitje hidrocentralesh,1 miljard borxhi I biznesit,aferat me CEZ-in.ALBETROLIN,ARMON etj etj qe jane te panumurta
  ***
  Nga sa me siper del konkluzion se SALI BISHA eshte kriminel shumedimensinal por jo fajtor.
  Fajtori nr 1 per sot per sot eshte nenpunsi Donald Lu qe ka numrin e syzeve ekstra ekstra LARGE
  Fajtori nr 2 per sot per sot eshte EDI RAMA qe ka tradhetuar 21 janarin dhe 23 qershorin se e kane tredhur..plotesisht
  Fajtori nr 3 jane mediat shqiptare ku perfshihet dhe gazeta Dita me Moikomet e saj qe per ti thene nje te vertete..i bien nga Kina e donluse
  ***
  Pas mos ndeshkimit te Monstres Berishe per disa kryekrimet e tij..sidomos per masakren HITLERIANE te 21 janarit me keqardhje kemi drejte te mendojme se:
  Amerikanet po bejne gabimin e turqeve para 500 vjeteve ku I kane ndare shqiptaret ne armiq te betuar ne socialiste dhe demokrate (turqit na ndane ne myslymane dhe te krishtere)..dhe ne vend te ballaban pashes dhe hamza kastriotit shohim berishen dhe bashen….dhe analoge eshte enverhoxha ne rolin e skenderbeut..

  boll molotovi i zeqos ne maje te thanes !

  Reply to this comment
  • Teli June 21, 18:20

   Pse i botoni keto zhgarravina?

   Reply to this comment
   • ai qe ke siper... June 21, 21:00

    Nderime Teli !

    te falenderoj per sinqeritetin…por nese krimet e salul berishes quhen zhgarravina me lejoni te them se ky eshte shenjterimi me i madh i enver hoxhes se dajaku i tij paska dale nga xheneti..
    .
    o shoku Enver,
    vetëm gjysmë dite,
    dil edhe një herë!

    Vetëm gjysmë ore,
    dil e luaj fenë,
    në Shtëpinë Qendrore,
    ta pimë kafenë!

    Në Shtëpinë Qendrore,
    more Komandant,
    ku tani i parë,
    është një intrigant!

    Ty – ky shkretëtirë,
    as të shkon në mëndje,
    i ligu të ligjve,
    në partinë tënde!

    Ç’djall të tha në kokë,
    nga shpella ta nxirrje,
    të ngjiste ca shkallë,
    veç me bythëlëpirje!

    Në hatër s’të bie,
    ty mender Saliu,
    sa të ta ndjejë erën,
    do fshihet si miu!

    Rri veç pak sekonda,
    jo një gjysmë ore,
    ta çlirosh nga bandat,
    Shtëpinë Qendrore!

    Dhe mos shko aspak,
    në të tjera vënde,
    sepse një besnik,
    ke në zyrën tënde!

    Ai ta ka mbajtur,
    emrin të florinjtë,
    se ti mbi të gjithë,
    i ke skraparllinjtë!

    Ai ngjan nga ty,
    shoku Komandant,
    ndaj me të pushtetin,
    e kemi garant!

    Në zyrën e madhe,
    të shokut Mehmet,
    është djalë i Kristaqit,
    që qe deputet!

    Ai ndonjëherë,
    bën sikur të shan,
    po nga ana jote,
    kandarin e mban!

    Eh, edhe në zyrën,
    e shokut Haxhi,
    ësht’ një oficer,
    pak mustaqeli!

    Vetëm pak mustaqe,
    siç i kish Haxhiu,
    dhe për këtë punë,
    i hoqi i ziu!

    Kaq – o Komandant,
    s’kemi më ç’të themi,
    se pushtetin tënd,
    neve prapë e kemi!

    Se do të humbiste,
    kot mendoi shpellari,
    kur në mes të natës,
    të krreu nga varri!

    Tani ik i qetë,
    dhe nuk ke pse vuan,
    se këtu shumica,
    akoma të duan!

    Ka dhe që të shajnë,
    e të hedhin gurë,
    për inat të tyre,
    unë të mburr – o burrë!

    Unë të mburr – o burrë,
    se jam realist,
    se s’jam njohur kurrë,
    si një enverist!

    Reply to this comment
 8. SPSS June 21, 18:02

  Arsyetim emocional dhe jo objektiv.

  Reply to this comment
 9. Arben June 21, 19:47

  MERR PREJ QAFE KETE TE TIMIN, SE 71 DEPUTETE, SI ZORR VALLAHI.

  Reply to this comment
 10. anonymous June 21, 19:56

  Z Moikom , e vetmja e majte ne shqiperi eshte PS. Te tjeret jane vecse sherbetore te bindur te saliut dhe vizionit te tij te turbodemokracise .Besoj se PS do arrije mbi 71 mandate.

  Reply to this comment
 11. N.VJOSA June 21, 22:01

  Kam nje vrejtje per ty Komi:
  Ti je nje Njeri euridit, por per te qenë i tille edhe ne drejtshkrimin e shqipes, duhet te bësh më shume që në vend te fjalve te huaja, te perdoresh fjalët shqipe….I madhi Naim Frasheri ka mbetur ne kujtesen e Kombit edhe per faktin se ai punoi si H e r o, per ta pastruar Shqipen nga turqizmat, sllavizmat dhe fjalet e tjera, duke perjashtuar ato te teknikës…
  Sa per temën qe ke trajtuar, e ke thene edhe vet , për te mos bërë Fallxhorin, prit dhe pak ditë se shqiptaret janë thirrur te votojnë!
  Më e dobishme do ish nje thirrje nga ana jote
  PËR TË MARRË PJESË GJERËSISHT NË VOTIMÈ!…
  Në Demokraci, thot Gjeniali Anshtajn,
  VOTAT E DY BUDALLENJVE KANË MË SHUMË RËNDËSI SE VOTA E NJË TË MËNÇURI…!

  Reply to this comment
 12. N.VJOSA June 21, 22:03

  Kam nje vrejtje per ty Komi:
  Ti je nje Njeri euridit, por per te qenë i tille edhe ne drejtshkrimin e shqipes, duhet te bësh më shume që në vend te fjalve te huaja, te perdoresh fjalët shqipe….I madhi Naim Frasheri ka mbetur ne kujtesen e Kombit edhe per faktin se ai punoi si H e r o, per ta pastruar Shqipen nga turqizmat, sllavizmat dhe fjalet e tjera, duke perjashtuar ato te teknikës…Ti e di shume mire kete se e ke mesuar ne Fakultet…
  Sa per temën qe ke trajtuar, e ke thene edhe vet , për te mos bërë Fallxhorin, prit dhe pak ditë se shqiptaret janë thirrur te votojnë!…
  Më e dobishme do ish nje thirrje nga ana jote
  PËR TË MARRË PJESË GJERËSISHT NË VOTIMÈ!…
  Në Demokraci, thot Gjeniali Anshtajn,
  VOTAT E DY BUDALLENJVE KANË MË SHUMË RËNDËSI SE VOTA E NJË TË MËNÇURI…!

  Reply to this comment
 13. Tirane June 25, 20:35

  Me duket mua apo ky tipi akoma ska mesuar te shkruaj gjuhen shqipe?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim