Foto/ Arabët pushtojnë Londrën me supermakina

August 10, 2016 13:30

Foto/ Arabët pushtojnë Londrën me supermakina

Që nga një Mercedes-Benz McLaren i kromuar te një Lamborghini Aventador argjendi, sezoni i super-veturave është rikthyer në Britani.

Veturat mbresëlënëse me pronarë arabë janë pjesë e fluksit prej qindra të tillash që mbërrijnë në Londër nga Lindja e Mesme çdo verë.

Këto automjete nga Kuvajti dhe Arabia Saudite, të cilat përfshijnë gjithashtu një Rolls Royce, u panë sot në Mayfair.

Këto prurje janë kthyer në një ngjarje të zakontë, me arabët e pasur që përpiqen t’i sfidojnë gjithë të tjerët me veturat e tyre të modifikuara.

Pronarët shpeshherë i nisin me anije makinat e tyre me rastin e verës në mënyrë që ato të mbarrijnë në Angli, kur ata të jenë atje në korrik apo gusht.

Ndërsa disa arabë të tjerë shpenzojnë deri në 50 mijë euro në mënyrë që super-veturat e tyre t’u vinë të paketuara me një avion mallrash.

Gjatë viteve të fundit një Mercedes me kristalë Sëarovski dhe një Pagani Huayra me vlerë 1,3 milionë euro kanë tërhequr vëmendjen.

On display: A row of stunning supercars line up outside designer shops Versace and Fendi in Sloane Street, west London

Checking it out: Two passers-by stop at admire one of the supercars, a Mercedes-Benz AMG GT, parked on Sloane Street

One of the flash cars spotted in central London is this shiny and expensive red Ferrari 488, which sells for about £200,000

The flash car has Kuwaiti plates, like many of the supercars which are currently parked in Sloane Street, London 

A bright yellow Lamborghini Aventador which can cost around £300,000, was pictured parked up in Mayfair yesterday

Another car of the same make, model and colour was pictured on Sloane Street. The numberplate is from the UAE

Youngster stop to admire a plush-looking Lamborghini Aventador Pirelli edition outside Michael Kors in Chelsea 

Another car from Kuwait spotted outside the Dorchester Hotel is this chrome-wrapped Mercedes-Benz SLR McLaren 722

New surroundings: The vehicles have been accompanied by wealthy Arabs fleeing the scorching heat of the Middle East

A red and black Rolls Royce is another of the expensive supercars which fill the car park at the five-star Dorchester hotel

A man stops to take a photo of a white Porsche GT3 which was parked outside the row of designer shops on Sloane Street

The flash Porsche, which several people stopped to admire, is one of several supercars which have been spotted 

A not-so-subtle Mercedes-Benz G63 AMG 6x6 was pictured outside miu miu in Sloane Street yesterday afternoon

A passer-by poses for a selfie as he walks past a raised Mercedes-Benz on Sloane Street, where many supercars are parked

Aventador: A Lamborghini car with a Kuwaiti numberplate is parked in Mayfair as London’s supercar season returns

Extravagant: The cars' arrival has become a regular event in recent years, with rich Arabs seeking to outdo each other

Expensive: The owners normally ship their cars over in the months up to the summer, so they are here when they arrive

Stunning sight: A Rolls Royce car with a Saudi Arabian number plate is parked by The Dorchester in London today

Grill: The cars spend months of the year parading along the roads of the Middle East or locked up in mansions' garages

 

August 10, 2016 13:30
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*