Foto: Brenda burgut australian, 400 të dënuar dhe asnjë qeli

July 28, 2018 19:43

Foto: Brenda burgut australian, 400 të dënuar dhe asnjë qeli

Burgu më i ri i sigurisë së lartë në Australi, Hunter Correctional Centre (HCC) nuk ka rregulla të zakonshme që mund të ketë një institucion i ngjashëm.

HHC nuk ka qeli dhe të dënuarit mund të bëjnë telefonata natën vonë, ose mund të shohin në televizorin e tyre personal.

400 të burgosurit e këtij institucioni punojnë dhe kanë programin mësimor të detyrueshëm, që i përgatit për jetën që i pret pas shlyerjes së dënimit. Ata janë gjithashtu nën vëzhgimin e rreptë të plot 600 kamerave që shohin çdo lëvizje. Në rast incidentesh, është gjithmonë gati një skuadër elitare që rri brenda burgut.

Në 6 muajt e parë të funksionimit të HCC-së nuk ka pasur raste incidentesh, kështu që skuadra elitare nuk është vënë në punë ende.

s.a/dita

July 28, 2018 19:43
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*