Foto/ CV-ja e deputetit të Kuvendit të Shqipërisë të lë pa fjalë

September 11, 2019 16:43

Foto/ CV-ja e deputetit të Kuvendit të Shqipërisë të lë pa fjalë

Niveli i deputetëve në Parlamentin e Shqipërisë është diskutuar shpesh. Mënyra se si flasin apo i trajtojnë shumë probleme vë shpesh pikëpyetje mbi formimin e tyre.

Duket se jetëshkrimi (CV) i njërit syresh, i bërë publik nga Instituti i Studimeve Evropiane pa dhënë detaje identifikuese, hedh dritë mbi nivelin e disa prej përfaqësuesvë tanë në Kuvend.

Deputeti në fjalë nuk është zgjatur të japë detaje mbi përvojën e tij/saj, si eksperienca në punë apo aktivitetet shoqërore e politike.

Në pjesën ku duhet të shënojë eksperiencat në punë, deputeti shkruan me shkronja të mëdha: “Konsulent juridik ndërkombëtar; Koordinator universitar; Drejtues në institucionet e shoqërisë civile.” Institucionet ku deputeti në fjalë ka kontribuar, apo periudha kohore, nuk përmenden.

Aty ku duhet të shënojë kualifikimin, deputeti shkruan: “Doktorature ne proces”, por edhe këtu mungon institucioni apo data e fillimit të procesit.

Në pjesën e aktiviteteve shoqërore dhe politike, deputeti shkruan: “Në institucione kombëtare e mbarëkombëtare e ndërkombëtare.”

Sipas raportimeve, personi në fjalë është deputet në Kuvendin e Shqipërisë.

Marrëveshja famëkeqe Rama-Berisha e 2008 që vendosi deputetë me lista kryetarësh e ka ulur nivelin e parlamentarizmit shqiptar në më mjeranin prej themelimit të shtetit shqiptar.

e.ll./dita

September 11, 2019 16:43
Komento

17 Komente

 1. Ver llapa September 11, 17:05

  Mere eshte,shume mire eshte per ne Albanistan,ate kulture ka ai popull Ate meriton

  Reply to this comment
  • Dreri September 11, 19:44

   Me ndryshimet kriminal kushtetuese Rama-Berisha te 2008 domosdo,qe deputet mund te caktohesh me listat e kryetareve te partive edhe pa shkolle fare,mjafton qe kur te votosh duhet te kthesh koken nga kryetari!
   Po kjo eshte diktature otomane,do thoni ju?!
   E ce pastaj?
   Ne e quajme demokraci,ju quajni si te doni!
   Ja keshtu eshte demokracia!

   Reply to this comment
 2. Deputeti qe pret te hyje ne kuvend September 11, 18:03

  Nuk ka faj deputeti i listes por ka faj ata qe e kane futur ne liste sipas kesaj logjike edhe nje gomar po te ishte futur ne liste, sot do degjonim te palluren e gomarit ne foltore dhe do gezoheshim me kete prurje te re si dhurate nga kryekari i partise.

  Reply to this comment
 3. info analitike September 11, 18:39

  Deputete analfabete po ama me doktoratura. Ka lezet po beni shtet!

  Reply to this comment
 4. Aliu nga Selenic September 11, 18:59

  Ne kohen e Hoxhes edhe nje brigadier ne bujqesi i behej te pakten tre here beugrafia.
  Sote Deputeti qe edhet ligjevensi ne shqiperi nuk i behet sivija ose i behet dhe nuk verifikohet..
  Duhet te kete nje organizem te posacem (sic ishin me pare shefat e kuadrit)_ qe te merret direkt me kete problematike te rendesishme.
  Vetingu ne politik duhet te jete pririoriteti i pririoritateve kreyesishte per deputetet.!

  Reply to this comment
 5. mirel September 11, 19:44

  Jeteshkrimi? Jeni ne terezi o psikopate dallkauke? E bashkangjitet dhe Curriculum vitae.., e kthyet jeteshkrim.
  O debile te shekullit te kuantumit.
  Nuk ka nevoje ta perktheni duke shpifur nje fjale te re..te paqene dhe pa kuptim.
  Ose thuajeni thjesht sic e ka gjithe bota ne perforim formal, curriculum, ose shkruani credencialet..
  Me kete fjalor qr perdorni ju, curriculumin duhet ta keni zero.
  Merreni dhe me te tjeret pale

  Reply to this comment
  • Gani USA September 11, 23:12

   O Mirel avash a derezi se nuk u be nami
   Per cfare fle shkrimi e cfare llafos ti
   Mbaje ca veten

   Reply to this comment
   • mirel September 12, 00:39

    O redaktor, kur eshte ky nivel formimi i pergjithshem, doemos qe niveli i perfaqesimit do jete i ulet. Sa me ulet te jete niveli aq me i madh eshte korrupsioni.
    Nuk mind te shkeputesh njeren nga tjetra. Te shkrimi tjeter ajo thote Dhuradhenes..e ka fjalen per dhurues
    Ye shkrimi tjeter gazeta thote u vetedorezua, kur u dorezua eshte fjala e sakte.
    Po kur thone dhe ne fund ” Dhe jo vetem.” kjo eshte te vedh duart ne koke. Jo vetem, por, .plotesohet fjalia.
    Nuk mund te shprehesh si gagac nese nuk mendon si gagac.
    Kur ka shoqeri gagace, cfare i bie ta kene ” jeteshkrimin” larot e parlamentit?

    Reply to this comment
    • gjermani i fundit September 12, 10:28

     Mirel, CV pak a shume mund te perkthehet Veprimtari profesionale. Kurse Jeteshkrimi mund te quhet Biografi.Megjithate, ketu ka rendesi fenomeni, jo dhe aq gramatika e sakte.Dikur gabohej me nje staf gjigand per dy faqe gazete, sot ne kapitalizem u duhet te punojne me mundesi te kufizuara, nje staf i vogel me 30 faqe gazete. Duhet ti mirekuptojme gjithsesi, jo se kritika nuk qendron.

     Reply to this comment
 6. Dreri September 11, 19:44

  Me ndryshimet kriminal kushtetuese Rama-Berisha te 2008 domosdo,qe deputet mund te caktohesh me listat e kryetareve te partive edhe pa shkolle fare,mjafton qe kur te votosh duhet te kthesh koken nga kryetari!
  Po kjo eshte diktature otomane,do thoni ju?!
  E ce pastaj?
  Ne e quajme demokraci,ju quajni si te doni!
  Ja keshtu eshte demokracia!

  Reply to this comment
 7. mirel September 11, 20:04

  Keta jane buburrecat e Ramutit.
  Ra muti ne Parlament dhe u mblodhen te gjithe aty.

  Reply to this comment
 8. edi September 12, 08:05

  Per çfar i behej biografia o Aliu nga Selenica,per biografi se mos eshte armiku ii klases se po qe per arsim i kishe te gjithe karrocjerre ,shofere,apo brigadiere dhe me kurs partie beheshin deputete,ministra e sekretare partie qe i kerkonin llogari njerezve me arsim e kulture 100 here me te larte.

  Reply to this comment
 9. H September 12, 10:47

  Si është vendi, bëhet Kuvendi.

  Reply to this comment
 10. intelektuali September 12, 11:36

  Vini re me vemendje:

  Ne baze te drejtshkrimit deputet-debili albanez duhet te perdorte fjalen “KOORDINATOR”, ndersa “KORDINATOR” mund te shkruaje vetem nje kafshe pylli anfalfabete qe nuk njeh fare gramatiken dhe drejtshkrimin e fillores, per kete gabim ne klasen e 4-t te fillores mesuesi te ves dysh me xhufke, kurse ky debil pretendon se eshte “KORDINATOR UNIVESRSITETAR” por i kujt Universiteti nuk e thote.

  nga ana tjeter:

  Mbushja e nje formulari me shkrim dore me germa te medha tregon injorance totale ne zhvillimin personal dhe arsimor dhe perben fyerje dhe ofeze per personin e administrates qe i ka pranuar formularin, por kjo eshte nje ceshtje tjeter qe e ka zanafillen ne Kohen e Qepes te enverit kur e mbushi Byrone Politike me lopcare alla Lenka Cuko dhe proletare alla Pali Miska, te gjithe katunare dru me pre per interesat e pushtetit te tij personal, njashtu sic po vepron toidhjo edhe Edvin Kaqoli sot, 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit, prandaj edhe nje llaf thote:

  SHIHI DJALIN QE TE MESOSH SE CFARE BABAI KA!

  Reply to this comment
 11. intelektuali September 12, 11:37

  Vini re me vemendje:

  Ne baze te drejtshkrimit deputet-debili albanez duhet te perdorte fjalen “KOORDINATOR”, ndersa “KORDINATOR” mund te shkruaje vetem nje kafshe pylli anfalfabete qe nuk njeh fare gramatiken dhe drejtshkrimin e fillores, per kete gabim ne klasen e 4-t te fillores mesuesi te ves dysh me xhufke, kurse ky debil pretendon se eshte “KORDINATOR UNIVERSITAR” por i kujt Universiteti nuk e thote.

  nga ana tjeter:

  Mbushja e nje formulari me shkrim dore me germa te medha tregon injorance totale ne zhvillimin personal dhe arsimor dhe perben fyerje dhe ofeze per personin e administrates qe i ka pranuar formularin, por kjo eshte nje ceshtje tjeter qe e ka zanafillen ne Kohen e Qepes te enverit kur e mbushi Byrone Politike me lopcare alla Lenka Cuko dhe proletare alla Pali Miska, te gjithe katunare dru me pre per interesat e pushtetit te tij personal, njashtu sic po vepron toidhjo edhe Edvin Kaqoli sot, 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit, prandaj edhe nje llaf thote:

  SHIHI DJALIN QE TE MESOSH SE CFARE BABAI KA!

  Reply to this comment
 12. MH September 12, 13:21

  Sido qe ta analizoni.Depiteti i YNE asht i shkolluem dhe jo si Muhammedi.Te cilit i besojne shume e shume te shkolluem e te pa shkolluem si njeriu i Perendis vetem e vetem, pse mbajti kur’anin dhe e mesoj permendesh.Qe ia zbriti Allahu ne diten e Kadrit pa lindur myslimanizma.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*