FOTO: Deshifrohet papirusi misterioz

July 18, 2018 08:42

FOTO: Deshifrohet papirusi misterioz

I quajtur papirusi i Baselit daton para 2000 vjetësh.

Të gjitha studimet kanë përcaktuar si autor Galenon, mjekun më të famshmëm të historisë pas Hipokratit.

Deri më tani askush nuk kishte mundur ta deshifronte përmbajtjen e tij, por një kërkim i realizuar nga ekipi i universitetit të Standfordit arriti ta zgjidhte misterin.

Ata përdorën teknologjinë më të të avancuar dhe mundën të zbulojnë se papirusi ishte i formuar nga shumë të tjerë, të palosur njëri mbi tjetrin. Kur u ndanë u bë i mundur deshifrimi.

Më në fund, ashtu siç dyshohej bëhej fjalë për një tekst mjekësor që trajton të ashtuquajturën apne (mungesën e frymëmarrjes) histerike.

Kjo lejoi të konfirmohej se autori ishte Galeno, ose në mungesë të tij dikush që ka komentuar punën e tij.

Sipas shkencëtarëve bëhet fjalë për një zbulim interesant sepse shumica e papiruseve janë letra ose dokumente administrative, ndërsa nuk ka shumë që të përmbajnë tekste letrare ose shkencore.

n.s. / dita

July 18, 2018 08:42
Komento

5 Komente

 1. Pellazgos July 18, 14:26

  Si nuk u bene “njerez” ketashkrimtare xhanem.
  Galinos ishte Greku i Lashte me i famshem ne Mjekesi pas Hipokrtit.
  Cfare eshte ky emer Galeno!
  Mire Zeusin e bete Jupiter dhe lojerat ne nder te Tij quhen akoma Lojera Olimpike,atehere si nuk ndryshuat edhe fjalen Mothollogji ashtu sic kini bere me fjalen Demokraci qe duhej Dhimokratia.
  Kaq e “veshtire” eshte te respektohet Greqia e Lashte sa as emrat nuk doni tua degjoni?

  Reply to this comment
 2. I tille je , sa here qe hap gojen ! July 19, 21:13

  Bota nuk ka asgje me Helenet e lashte , por me bythezinjte afrikano-veriore , qe duke u konvertuar ne ortodokse , kujtojne se u bene automatikisht helenet e
  lashtesise . Helenet e lashte ishin pagane dhe nuk kane asgje te perbashket me surrogatot qe popullojne sot ate vend . Ky Pellazgaqisi eshte modeli me i neveritur i atyre qe pretendojne si pasardhes te heleneve , …..nje cope idjot qe nuk e ndan dot nga murgjit askete bizantine , qe fluturon me kashte ne b… ! Eshte nje tip Vangjel Dule , gjysma shqiptar e gjysma tjeter grek, qe porsa ndryshoi sistemi politik ne Shqiperi , veshi mantelin e dhjakut te perulur poshte gjunjeve te kolonel Janulles, i cili e rekrutoi si politikan dhe e hodhi ne treg me etiketen e PBDNJ-se !

  Reply to this comment
 3. talimko July 20, 17:21

  Pellazg, pa dyshim!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*