FOTO: E KUJT ËSHTË KJO VILË?

November 7, 2015 10:00

FOTO: E KUJT ËSHTË KJO VILË?

Disa vite më parë kur vajza e kryeministrit shqiptar deklaronte pasurinë dhe e justifikonte atë me “punën në Kosovë”, kolegë të saj punonjës të administratës ndërkombëtare në Prishtinë, u hidhnin kunja shqiptarëve në një forum online: “E dini si mund të bëhesh miliarder me rrogë? Duhet të kesh babanë kryeministër të Shqipërisë”.

Po nuk është vetëm Argita që i ka rregulluar punët e veta gjatë qeverisjes së babait të saj.

Shkëlzen Berisha i datëlindjes 27 shkurt 1979, emri i të cilit shfaqet në skandale nga më të rëndat gjatë këtyre viteve, bën gjithashtu një jetë luksoze, para së cilës as Suedia ku ai jetoi deri para riardhjes së babait të tij në pushtet, me sa duket nuk ia vlen më.

Në foton që shoqëron këtë shkrim shihet një vilë me përmasa kështjelle. Ndodhet në zonën e vilave që mund të shihet nga rruga Tiranë-Elbasan në ish-komunën e Farkës, tashmë e shkrirë me Tiranën.

Është një nga banesat e 36 vjeçarit Shkëlzen Berisha.

Dy vjet më pare kur dikush e përmendi këtë vilë, djali i ish-kryeministrit, zyrtarisht tha se vilën e ka me qera.

Sigurisht që ashtu si për ndonjë apartament gjithashtu luksoz pranë pallatit ku banon babai, “letrat janë gati për përgënjeshtrim” pavarësisht se ndonjë kompani telefonike do nënqeshte pas kësaj.

Edhe në rastin e kësaj vile, “letrat” dëshmojnë pronësinë e një biznesmen libanez që ka një sipërmarrje çimentoje në Shqipëri. “Letrat” flasin për qera diçka mbi 2000 euro në muaj. Ju duket shifër e kripur? Jo për të gjithë. Edhe sikur të paguhej vërtet, ajo nuk do ishte problem për fitimet e larta që djali i kryeministrit ka deklaruar se ka në aktivitetin e tij të çuditshëm si “ndërmjetës dhe konsulent”. Këto “profesione” shkruhen në deklaratat e pasurisë së Shkelzenit.

Kur Sali Berisha u bë kryeministër i vendit në 2005, deklarata e pasurisë së nënshkruar nga Shkëlzen Berisha paraqeste një situatë normale financiare, që i vinte më së shumti nga bashkëshortja me qëndrim në Suedi, duke patur vetëm 10 për qind të një apartamenti prej 100 metrash katrorë atje.

Në 2007 ai thoshte se jetonte në një shtëpi në Tiranë kundrejt qirasë dhe kësaj here krahas fitimeve nga studio e konsulencës ligjore shtoi të ardhurat nga puna si drejtues i zyrës juridike në një kompani që iu shit turqve.

Një vit më vonë ai do të deklaronte një rritje të ndjeshme të të ardhurave. E kështu me rradhë, vit pas viti, deklarimi i pasurisë shënoi shifra të reja. Të ardhurat ai i deklaron se i vijnë nga puna si “konsulent ligjor”. Dhe të mos harrojmë se këto janë vetëm ato që deklarohen vetë.

Emri i djalit të kryeministrit është përmendur në disa nga skandalet e viteve të fundit në Shqipëri. Implikimi më i rëndë është padyshim Gërdeci me të vrarët dhe të gjymtuarit e tij. Mes të cilëve edhe fëmijë. Më pas emri i Shkëlzenit do të dilte në aferën e tokave të Orikumit.

Zona ku ka marrë de jure supervilën “me qera” djali i kryeministrit është ndër më të lakmuarat në periferi të Tiranë, si për banim, ashtu edhe për të bërë biznes.

Kjo pjesë, dikur nën juridiksionin e komunës së Farkës, që drejtohej nga PD-ja u zhvillua veçanërisht pas ardhjes së Berishës si kryeministër në 2005.

Kur qeveria vendosi të hapë tenderin për ndërtimin e autostradës Tiranë-Elbasan (rreth 400 milionë euro) ra në sy një devijim nga projekti. Në afërsi të vendit ku janë këto vila dhe ku në atë kohë po përfundonte së ndërtuari qendra tregtare TEG, u shtua edhe një bypass.

Edhe aktualisht në këtë zonë të rrethuar me mure të larta dhe roje,  vijojnë punimet, shtesat, vilat e reja për milionerë të rinj, siç tregojnë këto foto të realizuara nga fotoreporteri i DITA-s, Klevis Janko.

Vila në fjalë ndodhet pranë vilës së ndërtuesit të kësaj zone bizniesmenit Samir Mane dhe është e vetmja që e konkurron atë për nga madhësia dhe luksi.

Në pjesën tjetër të këtyre vilave që kushtojnë nga 300 mijë në rreth 2 milion euro dhe më shumë, jetojnë politikanë, gjykatës, ministra, ish-ministra dhe disa kokrra të medias, kryesisht të njëjtët që blejnë me të njëjtat çmime të kripura edhe në fshatrat e ngjashëm turistikë në bregdet. / Dita /

zemun 7 okzemun 2 okzemun 3 okzemun 4 okzemun 5 okzemun 6 okzemun 8 okzemun 9 okzemun 10 okzemun 13 okzemun 15 okzemun 16 okzemun 17 okzemun 18 okzemun 19 ok

 

November 7, 2015 10:00
Komento

71 Komente

 1. lame fusha November 6, 19:51

  ne keto vila me siguri banojne ata qe nga mengjesi ne darke sa here dalin ne ekrane bejne “anti enveristin”.
  Po enver Hoxha nje vile kishte dhe ate ia la shtetit, as femijeve, askujt.
  aty jane parate e gjakut te Gerdeceve dhe aty eshte edhe pederastia politike e Edvinit qe ne vend te sekuestronte keto pasuri, u shtrengon lakun ne fyt, atyre qe nxjerrin nje rroge mujore me bizneset e vogla.
  Ptu, sikter te gjithe sa jeni!

  Reply to this comment
  • why ?... November 6, 20:32

   ME DRIDHET DORA QE PO SHKRUAJ KUR SHOH KETE SUPER LLUKS

   DHE GAZETAREN E ZERIT TE AMERIKES TE ELEZBIBERIT QE E MBYTI ILIR METEN DHE MIRE BERI..

   PO ME KRIMINELET BASH -BERISHE DHE KETE SHKERDHENIIN PSE NUK E PERMENDIN QE ESHTE SA NJE MOLEKULE E ILIR METES!

   TURP PER DIPLLOMACINE AMERIKANE QE TOLEROJNE KETE FAMILJE SUPER KRIMINELSH

   TURO QE NGA RAJERSONI QE E PRURI NGA BEOGRADI DERI TE PODESTMENI DONALD LU

   SHIKONI NEXHMIJEN TE PULARIA ..SUNDOI 50 VJET

   SHIKONI ERMAL ILIR ENVER HOXHEN QE ESHTE NE BURG SIKUR TE ISHTE PABLO ESKOBARI.

   PRANDAJ POPULLI PO SHIKON PRAPA NGA ENVER HOXHA

   Enveri ç’u ngre në këmbë
   Shokë, do t’u them një këngë,
   Si ka qenë historia;
   Si ka qenë dhe si është sot.
   Pesë shekuj Turqia.
   Zogu kur sundoi vëndë,
   Bëri shumë të këqia,
   Na shiti me gjithë rrënjë,
   Na shiti tek Italia.
   Enveri ç’u ngre në këmbë,
   Foli: Nga vate rinia?
   Merrini armët në dorë,
   Të çlirohet Shqipëria!
   Rexhin-Tepelenë, 1981
   ***

   O Enver flamur epoke
   Malet seç e ulën kryet,
   dritën seç e humbën yjet,
   lotët seç na i mbushën sytë.
   Ç’gjëmë na solli kjo ditë!
   Oh, i zi ç’na erdhi lajmi,
   sytë i mbylli Enver djali,
   O Enver flamur epoke,
   na dhe frymë nga fryma jote,
   dritë i dhe gjithë Shqipërisë,
   gaz dhe plakut dhe fëmisë.
   Ti jeton, ti nuk ke vdekur,
   nuk vdes fjala jote hekur,
   se në ballë na prin Partia,
   në gjoks të ka Shqipëria.
   Në çdo vepër, si pishtar,
   do t’na rrish përherë, në ballë,
   në rrugën që çele vetë,
   yll karvani je përjetë.
   Vlorë 1985
   ***
   Ku ka kangë që e merr kët’ burrë
   Kjo Shqipni ka qit’ kaq trima,
   si qet qielli bubullima.
   Nji kreshnik kan’ rrit’ kta male,
   pushkë e madhe, besë e madhe,
   nji kreshnik, nji lis me rrema,
   Enver Hoxhën me shtat’ zemra.
   Kërcet pushka në Tiranë,
   djemtë e Shqipes jan’ me nanë,
   djemtë e Shqipes s’janë jetima,
   vend për vend vetojn’ vetima.
   N’ball’ vetimash kush po prin?
   Enver Hoxha me Partinë,
   pesdhjet’ vjet në luftë e punë,
   pesdhjet’ vjet per ne pa gjumë.
   Shpata kurr’ s’e shpoj Skënderin,
   s’guxoi kush me e prekë Enverin.
   Sa jan’ malet rreth e rrotull,
   garda e tij asht mbar’ nji popull.
   Siç jan’ mbush’ malet me gurra,
   kjo Shqipni asht mbush’ me burra,
   kurrnjiher’ s’ka njoft’ ky vend,
   Enver Hoxha mal me mend.
   Gjith’ kreshnikët tan’ të lashtë
   te ky burrë jan’ bashkue bashkë.
   Duhet kanga nji mij’ rreshta,
   tan’ ortiqet që ka bjeshka,
   duhet t’vij’ deti me valë,
   duhet malet t’ishin fjalë,
   prap’ s’do t’bahej kanga kurrë.
   Ku ka kang’ që e merr kët’ burrë!
   Bajzë-Shkodër 1988

   ***

   Enver Hoxha të qofshim falë

   Enver Hoxha të qofshim falë
   çdo furtune i bane ballë.
   E godite rreptë tradhtinë
   si vigan e mbrojte Partinë
   shembull bote bane Shqipninë.
   Kur prej lajkave s’u gënjeve
   t’ligit shpinën kurrë s’ia ktheve.
   Shumë komplote të kanë kurdisë
   renegatë edhe titistë.
   Deshën t’na fusin në qorrsokak
   e t’na bajnë republikë t’shtatë.
   Krejt gabim jau mori mendja
   për me marrë kalanë nga mrena.
   Koci Xoxe me klyshët e tij
   shpresa e Titos ke n’Shqipni.
   Kur ata i muloi plehu
   në skenë doli Mehmet Shehu.
   Karta e fundit shteg nuk gjeti
   vet ia kthej revolen vetit.
   Ne jem’ kala e lashtë
   s’merrëm mrena as nga jashtë.
   Shpata e mprehtë e Enver Hoxhës
   çdo armiku do t’i bje kokës.

   Grupi i Hasit

   Reply to this comment
  • Dhiu November 6, 20:50

   Une jam i kopese saliere te gomereve, dhive, ujqerve, derrave, kafsheve. Kreu i kopese tone ka te drejte te ndertoje vila te tilla sepse ai ka te drejte te vjedhe.

   Reply to this comment
  • Pellumb Zaimi November 6, 21:15

   Bravo “lame fusha”! Kini thene nje te vertete lakuriqe. Epo ja keshtu eshte kjo pune,-evgjiti kur gjeti kos leu dhe bythen ndersa shpellari kur vjen ne qytet shan kullat ku ka lindur.I papari mos pafte se djeg komb e atdhe per deliret e tij. Kjo rrace Vilmenesh te papare po ta kisha ne dore do ti perveloja te gjalle e jo me ti lija te me shesin moral nga mengjezi ne darke. Ua leronte Enveri ketyre maskarenjve prandaj e urrejne aq shume ? Nderime !

   Reply to this comment
   • DR November 6, 21:24

    I NDERUAR KOLONEL ZAIMI

    KE SHUME TE DREJTE

    ALIDA HISKU KA KENDUAR KASOLLEN E GALIGATIT QE ISHTE NJE HIMN I ASAJ KOHE DHE SOT TINGELLOM ME FUQISHEM (pamvaresisht se alida ra nga fiku..nga vetja se ju krruajt vete)

    KASOLLJA E GALIGATIT
    “”””
    ti ngrihesh mes malesh
    si kala e lashte
    kasolle e thjeshte
    kasolle me kashte
    ””’
    ato nete te gjata
    ato nete lirije
    thirren enver hoxhen
    sa i kishte hije
    ””
    s’kishin gjume malet
    s’kishte gjume enveri
    se do dilte shkezeni
    qe ti merrte nderin…

    Reply to this comment
   • intelektuali November 6, 22:37

    Keta jane VEMJET qe la pas Enver Pederasti dhe Partia e Punes e spiuneve te Sigurimit o enveristi o kapteri i Kohes se Qepes Zaimi. Keto VEMJE komuniste qe ndertojne vila ne reze te Dajtit Enveri i la pas qe te vazhdojne kauzen enveriste per ta mbajtur Shqypnine si nje CIFLIG personal te Mafies se Kuqe me pushtet, ashtu sic e mbajti Enver Hoxha per 50 vjet me radhe.

    Gazeta DITA do te bente mire qe te publikonte edhe vilat e Edi Rames ne Surrel te Dajtit qe te shikonte mileti se sa me materiale te varfera i ka ndertuar kur ka deklaruar tek tatimoret 200 eur te ardhura ne muaj per vite me radhe si nje mashtrues profesionist si nje REZIL i kryeministrit shqyptar ne syte e Botes.

    Reply to this comment
    • marina November 7, 03:19

     per sakohedo te mereni me enver te madhin qe kur nuk do te shuhet do te vuani si qeni popullilig qe terheqin nga hunda e akoma flisniper enverin qe te beri edhe inelektual .

     Reply to this comment
 2. Shqiptari i Alaskes November 6, 19:54

  Kjo eshte arsyeja pse ULURININ keta larot e dhjetorit:
  -“POSHTE KOMUNIZMI”!
  Haaaaaaa!
  Domosdo se kjo nenkuptonte “RROFTE FASHIZMI”!!!

  Reply to this comment
 3. kalushi November 6, 19:56

  Keta hajdute mund te kene bere miliarda dhe eshte e vertete qe Rilindja nuk u preku qimen.

  Por gjithe keta laro jane fshatare ne shpirt.

  Shikoni kete video ku flitet pikerisht per keto vila:

  http://www.albinfo.ch/dallimi-ndermjet-nje-te-pasuri-shqiptar-dhe-norvegjez/

  Reply to this comment
 4. E po kjo pune! November 6, 19:58

  konfiskojani more dhe mos kini frike se do ju quajne komuniste se nuk eshte 44. Edhe atehere disa konfiskime e kishin hak se u pasuruan me tradheti ndaj vendit. Apo jeni te zene duke bere vilat tuaja!!!

  Reply to this comment
 5. kokpalari 21 janarit November 6, 19:59

  kujtojne se do shpetojne nga mizerja qe kane mbjelle me vjedhjet e tyre?
  Kujtojne se do shpetojne me muret e larta qe kane rrethuar veten?
  Sa driteshkurter
  Do mjaftoje vetem nje shkendije dhe mobiljet e tyre te shtrenjta dhe zonjat ne mendafsh do sulmohen nga turmat e uritura.
  “Kokpalaret” qe i percmoni nje dite do hyjne ne keto vila.
  Ketu do jemi

  Reply to this comment
 6. Mark uk November 6, 20:06

  Po jepjani prokororis e te dalin e verteta.Dhe te veprohet sipas ligjit.Ose per ndryshe rrini duke lehur si qeni i rrahur.

  Reply to this comment
  • Daku November 7, 03:13

   Mer te çaft ujku. Ti mark ujku vlen sa nje byth pa vrim. T’ka ra SyPeshkaqeni kokes, se ate ke per zot ti

   Reply to this comment
  • Bureto November 7, 17:19

   Ashtu duhej te ndodhte Mark, por per cilen prokurori e keni fjalen? Prokuroria, ashtu si dhe gjykatat jane krijuar jo per t’i hetuar e denuar abuzuesit me pushtetin dhe mafien politike, po pikerisht per t’i mbrojtur ata. Gjykatat dhe prokuroret jane per mua, ti dhe ndonje fukara tjeter sa per te justifikuar ata rrogen se pasurine ( qe nuk vihet me rroge) e kane pikerisht prej atij rrethi te ngushte qe quhet oligarki. Jane jo pak rastet qe edhe kriminelet jane denuar pasi me njemijeenje menyra jane flakur (rasur ne burg) mbasi i kane perdorur dhe mjele kur u jane dashur, (si Nihat Kullat e Xan Caushet me shoke). sa per Xenin eshte kollaj kur ka vullnet te hetohet. Si ka punuar ky alias “konsulent ligjor”, me para kesh nen dore apo si veprimntari legale qe behet nepermjet marreveshjeve dhe transaksioneve bankare. Kaq e veshtire eshte qe organet kompetente te nxjerrin te verteten? Po po ta bejne per te, do duhet ta bejne per te gjithe skoten e tyre dhe pikerisht kjo nuk mund te ndodhe.

   Reply to this comment
 7. deti November 6, 20:10

  O dita na lodhet me keto zbulime koti. Pse nuk merreni me llumin qe eshte perlyer qeveria dhe me reformen e drejtesise?

  Reply to this comment
 8. prologu November 6, 20:11

  Nje shemti e vertete,”vila” bythe me bythe pa piken e estetikes pa hapesira dhe pa gusto alla europiance,e kane shpalosur haptazi origjinen dhe mentalitetin anadollak. Injorante dhe te lumtur,nuk eshte per t’i patur zili e per me teper per t’i imituar,ju rrofshin parate se nga mendja qenkan ku therret qameti.-Nuk dime se cfare ka ndertuar Edvin K.Rama,ne Surel dhe rruga qe te con deri aty,i lutem paparacit te na e beje kete nder ne komentuesve te “DITA”-s !

  Reply to this comment
 9. OSMAN November 6, 20:15

  FALENDEROJ EKIPIN E GAZETES DITA, QE ME SA MUNDET PO BEN PASQYRIMIN REALIST TE SISTEMIT ME TE DEGJENERUAR SHQIPETARE TE INSTALUAR NE SHQIPERI QE NGA VITI 1992, DHE PO VAZHDON SOT E KESAJ DITE.
  Me te vertete u zhgenjyem nga menyra se si u veprua per transferimin e pushtetit., ose permbysjen e tije,kush e mori si e perdoren kriminelet. dhe si po e perdorin edhe sot. Nji te vertet ta dine keto keto specie te popullsise, se nuk do ti gezojne ne shqiperi keto vila e salltanete, sa i gezoi suita e A. Zogut.Populli te sheh, te kujton permire ose per keq, po nuk te harron, dhe nji dite ta numron ne lule te ballit, kur ia ke me hile.

  Reply to this comment
 10. leshi November 6, 20:16

  tritol ne paralament ropt ku ti ken kurvat

  Reply to this comment
 11. anonimi November 6, 20:17

  Haram ..E zente haka e 26 te vrareve…Te isha nje bishe do ta hidhja nga themmelet te gjithe kete pyll te gjelbur qe eshte ushqyer me gjakun e shqiptareve…Haram,haram ,haram..

  Reply to this comment
 12. ivani i madh November 6, 20:18

  Po pse shqetesoheni menjehere Salrama k/ministri yne ben verefikimet dhe e nxjer te ligjshme si pronen e Sander Frangajt edhe pse medija nxjer faksimiljet e dekumentave qe jane te pa ligjshme. Para shoke paraja e ka zili dhe fukaraja por me shume ja di vleren Salrama yne.

  Reply to this comment
 13. i ri November 6, 20:19

  TRONDITESE,,,,,!
  KY VEND KA IKUR PER LESH..JANE BORGJEZET E RINJ ,QE JO VETEM KANE SHTYPUR E ÇFRYTEZUAR KETE POPULL TE TRADHETUAR,POR KANE VJEDHUR ME TE DY DUART,ME SHUME SHTETIN E HALLEXHINJTE QE SOROLLATEN ZYRAVE
  Tani thoni rroftë demokracia,,,,!Kjo eshte demokracia e dhjerë ,qe na solli Saliu ,dhe me ndihme e Nanos,,,,!Keta te sotmit ne qeverisje ,JANE ne prove, deri tani e kane te humbur,.Po te mos harrojnë se edhe keta edhe klasa e qeneve zengjine do ti lajnë me gjak keto faje.Kupa eshte mbushur,,,,,,,,!

  Reply to this comment
 14. demo November 6, 20:25

  Perballe ketyre keshtjellave te mbreterve franceze,Vila e Zogut ne Durres,duket si anex guzhine 1+1,.Shtepite e pushimit te Enver Hoxhes duken si kasolle.O shqiptare,or kaqola,ju kane hedhur nje kocke Lef Nosi,Zogu,fashizmi,komunizmi, e shkoni merruni me Lef Nosin qe e shkoi jeten si murg.Shini maloket,qe u bene mbreter me gjakun e Gerdecit e tallen e s`keni cfare u beni!

  Reply to this comment
 15. fteri November 6, 20:29

  Keta element borgjez jane ne gare se kush nderton vila e pallate me luksoze e me moderne ,kjo aristokraci e re hajdutesh,kriminelesh,te pa cipe kan uzurpuar pasuri te tera shqiptaresh ,me perkrahje te S.Berishes dhe elemntve politik te kriminalizuar deri ne palce.Keto pasi muarn pushtetin e perdoren vetemper te shkatrruar ,vjedhur dhe vrare kundershtart ,kur niveli I jeteses shqiptarve eshte ne varferi te plot.

  Reply to this comment
 16. .... November 6, 20:33

  Ajo ne te majte eshte vila e S. Manes ndersa ajo per te cilen behet fjale eshte e A. Frangajt

  Reply to this comment
 17. elio November 6, 20:33

  eshte e thjeshte, shikoni sa mercedes AMG te reja e sa X6 bredhin ne tirane (e jo vetem) e i bejne karshillek njera tjetres…mjaft qe polici i rilindjes te filloje te kontrolloje pronesine dhe te raportoje…Sikur prokuroria te fillonte te bente punen e vet e mbi te gjitha tatimet ne vend te gjobiznin gjynahqaret te hetonin si dhe ku i fituan parate keta birbo dhe nese kane paguar taksat…nuk do kishte problem por …vila ne surrel…

  Reply to this comment
 18. Ristani November 6, 20:35

  Vila e A. Frangajt

  Reply to this comment
 19. hammurabi 196-201 November 6, 20:47

  dakort, te tilla vila ka ne boten perendimore. ka vetem nje problem qe, keta perendimoret kane ca shekuj pune me shume. keta kane as 20 vjet dhe krekosen si gjela maje plehut. te ngrene mure sa te duan, jashte tyre do dalin dhe do shqyhen nga ata qe skane te ngopin barkun. driteshkurter!

  Reply to this comment
 20. maks November 6, 20:49

  po prandaj shajn enverin borgjezet e rinj sepse duan te mbulojn zullumet e tyre e dogjen evodhen e shiten vendin keta ndyresira dhe fajin e ka enveri. ketij populli u duhet nje enver i ri qe ti shuaj nga faqa e dheutketa gjakpirasa

  Reply to this comment
 21. Drini November 6, 20:54

  KETO VILA JANE TE BURRAVE TE SHTETIT E YJEVE NE NGJITJE.PO TE ISHTE AKOMA AI PSEUDODIPLOMATI QE VETEM KARIERE DIPLOMATI NUK BERI DO TE NA SUGERONTE SE NE SHTETIN E KAUBOJSAVE KA PLOT TE TILLA!KJO ESHTE DEMOGRAFIA QE NA SHITEN PER DEMOKRACI .

  Reply to this comment
 22. Arkidi November 6, 21:02

  Ec aty sheiku Shkelzen Abu Saleh Berish… Mos harro Sadijen kusheriren qe e pallove me urrejtjen me te madhe ku linde dhe femij bej pjesen e saj… Ndersa sa per kete Mevlanin ke vete parasysh, por si familje vrastare dhe burdello ajo shtepi do mbushet me kurva qe gjyshi Salo dhe emerat sdo arrij tu mbaj mend…meqe Ram Gerdalla i eshte pervesh popullit te thjesht ju vazhdoni ahengun tuaj familjar… Ky eshte total zhgenjim i ripjerdhjes.

  Reply to this comment
 23. drejt November 6, 21:07

  Hajdutet politikane thone o mete per vete, zoti per te gjithe . Mire e kane deri ketu po ajo qe nuk shkon tek ata eshte se ata rrijne me dekada dhe nuk duan te tjere te kendojne O mete per vete zoti per te gjithe. Duan te kendojne vetem vete pafundesisht.Mirepo po kendove shume te ngjiret zeri edhe kur ha shume e vjell. Me zemer dhe mendje mallkimet dhe cfarosjen me rrenje dhe me dege te gjithe atyre qe jane pasuruar me intriga droge prostitucion vrasje ne kurriz te vuajtjeve dhe mundimit te te tjereve

  Reply to this comment
 24. Gopi November 6, 21:20

  Ky eshte shkrim koti nese nuk botoni dhe vilen e ilir metes dhe te edi rames. jeni bere si pula qe ku te kapni ndonje kokerr miser neper bajga.

  Reply to this comment
 25. bregdetari November 6, 21:33

  Prapambetja e shqiperise, varferia e shumices qe hiqet zvarre ne keto vite tranzicioni e ka burimin te ky tip luksi. Te luksi i jeteses se politikaneve i nje grushti njerezish qe i kane rene me “grusht” fytyres popullit te tyre dhe vendit te tyre

  Reply to this comment
 26. Shahisti November 6, 21:34

  Prolekare te te gjitha vendeve bashkohuni, hani nga nje grusht nevoje dhe permbysni borgjezine. He mo, c’prisni, hajde shpejt dilni ne rruge me grushtin lart duke thirrur Lavdi Shokut te pavdekshem (qe na genjeu dhe vdiq, i poshtri) Enver Gjirokastra. Po e harxhoni kohen kot ketu ke DITA, krejt pa buke.

  Reply to this comment
  • Kuakuarakua November 6, 23:40

   Shahisti ,intelektuali dhe bajgat e tjera envero fobike ? KUJDES KUR LEHNI SE KY FORUM NUK KA MJEKE PSIKIATER . Ky forum ka vetem gjelpera per qente e terbuar dhe hajdeni t’jua bejme pa pagese , por psikiater per kujdesin ndaj trurit tuaj te pjerdhur toidho si ai i saliut nuk ka. Prandaj kujdesi juaj per trurin tuaj eshte e vetmja menyre per ta ruajtur. Sidoqofte ju themi sinqerisht se diagnoza juaj eshte “hajvanologji e grades se dhjete” dhe i vetmi kurim eshte ilaci “kake proletare”. Ka ne cdo farmaci teleshmenesh.

   Reply to this comment
   • Shahisti November 7, 01:02

    Ne 7 – 8 rreshta koment ke 128 idiotizma te ngaterruara me bajga, fobi, te cmendur, Enver, teleshmen etj. A ka prove me te forte se si punon truri jot i gomarit enverofil?

    Reply to this comment
    • Kuakuarakua November 7, 15:53

     Kujdes,kujdes shahist biri. Te kam thene disa here teveqel qe kujdes se te di dhe emrin dhe emailin e mund tju vij tju dozoj me droge te rende. Kujdes pacavure kuislinge se jam mjeshter per tja u mbushur gojen me mut e bythen me barut. Te kam thene leh por jo aq sa te me nxjeresh gjumin. Cdo prishje gjumi paguhet me dhjete koka kuislingesh . Na more, nuk te thashe te menderosesh menjehere. Kujdes kur pellet dhe ben kaken se ta pres gjuhen dhe bilen.He ashtu .Bej si te thom kokosh i zgjebosur. Ene pirdhu nashti.

     Reply to this comment
     • Shahisti November 7, 17:58

      Hahahahaha, me verte e ke ti o palle. Epo hajde me ha mutin e me rruj topet. Debil i lindur.

     • Shahisti November 7, 19:29

      Her mer ti kua-kua-kua ku je? Hajde pra shpejt se sa po e bona i top taze, eshte hala’ i ngrofet. Hajde shpejt….

 27. Prologu i një vjedhjeje tjetër “në emër të kombit” November 6, 21:44

  Po c’flisni per vilen o popull me qeveri super te korruptuar?!!!

  Sherbimet sekrete te nje vendi i kane dhene nje kopje origjinale Edi Rames se kontrates dhe dokumentave te pronesise se Shkelzen Berishes te “STREAM OIL” dhe kontraten fiktive qe ka bere per kalimin e aktivitetit tek ‘TRANSATLANTIC PETROLEUM”.

  Edi Rama jo qe huk beri asgje, por edhe ja aporvoi transferimin e aktivitetit, pasi pa aprovimin e Ministrise se Energjitikes nuk mund te kalonta aktiviteti nga “STREAM OIL” tek ‘TRANSATLANTIC PETROLEUM”.

  Keta jane te gjithe ne nje tave, por me vjen keq per 1 milione shqiptare qe kishin shpresa tek ky teveqel dhe sidomos per viktimat e 21 janarit.

  R I L I N D J E E B E R I S H E S

  Qindra milione euro ne vit te naftes shqiptare ndahen me marrveshje midis Berishes, Metes, Kokedhimes dhe Rames (Rames i kane lene me pak, se eshte teveqel dhe merr c’i jep Besua i Tajvanit).

  Reply to this comment
 28. toni November 6, 21:53

  Femijet e Berishes i vine anash femijeve te Enverit,Argita dhe Shkelzeni kane vjedhur aq sa nuk kane arritur te vjedhin te gjithe femijet e ish bllokut po ti besh bashke,pra me Berishen ra nje Enver dhe u ngriten me qindra te tjere.

  Reply to this comment
 29. holta November 6, 21:54

  Te njerezit e medias mos harroni te shkruani, qe ka vile ne kete xhuingel pasunaresh edhe kolegu im (i spiunit HOLTA), Lutfi Dervishi. E ka bere me parate qe ka fituar nga donatoret e huaj per te bere transparence ne SHqiperi!

  Reply to this comment
 30. Pellumb Zaimi November 6, 21:58

  Hajde te na coje kjo borgjezi injorantesh e shpellaresh drejt progresit ? Nuk besoj se ka borgjezi te ndonje vendi tjeter ne bote me injorante se kjo e jona ? Kjo lloj borgjezie duhet shkulur nga rrenjet para se te na qelbe Shqiperine . Me teper akoma duhet djegur si droga qe kap policia dhe me nje procesverbal shume te rrepte qe te mos i mbetet asnje gjethe e minirrenje pa e perveluar. Nuk ka progres me kete borgjezi qelbesash ? Tung !

  Reply to this comment
  • T November 6, 22:58

   Thuaj ishall bie nje termet i madh, ju hapte nje grope te madhe edhe i fuste brenda ne varr te gjithe keta me vilat e tyre. Vetem kjo i ben derman ketij vendi. Sa per njerezit, shqiptaret dhe ligjin – harroje – jemi te skllaveruar pergjithmone

   Reply to this comment
 31. toni November 6, 22:04

  Z Zaimi te ishin borgjeze do ishte gjysma e te keqes,keta jane lapanjoze,shumica e ketyre jane ndare dhe nga grate e kane marre vajza te reja,jane nga ata qe nje here e nje kohe quheshin plehra.sot ka ardh dita qe plehra te quhet vlere,e ndershmeria te quhet budallallek.

  Reply to this comment
  • Pellumb Zaimi November 6, 23:49

   Mire e ke “toni”epor une e kam fjalen borgjeze nga parate, lapangjoze dhe plehra nga trute e nga civilizimi ashtu sic thoni ju ? Nderime!

   Reply to this comment
 32. gjermani i fundit November 6, 22:22

  cfare kujtonit o trima? Kujtonit se kreshniku i demokracise, Anshtajni i Tropojes po sillte taven me pilaf qe ta hanit ju? Jo ore jo. dhe Jo sa t’ju plase koka.Te vogel e paska bere, se dollare ka sa te ngreje pese ishuj artificiale mu ne mes te Adriatikut.E ku e gjeti tere kete “bereqet” do thoni ju? Po juve ua hoqi nga goja dhe femijve tuaj.Po dy nulla te larga deri ne qiell me formen e dy gishtave pse nuk i ka ngritur? Gjynah, se ata gishtat i sollen pushtet dhe miliarda.

  Reply to this comment
 33. Hurma Arabie. November 6, 22:30

  Kete vile e ka marre me Qi-rje virgjeresha Armine dhe i Shkerdhyeri “bashkejeton” me kete virgjereshe, ku kjo shume shpejt u be Pellumbeshe.

  Reply to this comment
 34. intelektuali November 6, 22:38

  Gazeta DITA do te bente mire qe te publikonte edhe vilat e Edi Rames ne Surrel te Dajtit qe te shikonte mileti se sa me materiale te varfera i ka ndertuar kur ka deklaruar tek tatimoret 200 eur te ardhura ne muaj per vite me radhe si nje mashtrues profesionist si nje REZIL i kryeministrit shqyptar ne syte e Botes me depozita prej 200 milione USD ne bankat e SHBA.

  Reply to this comment
 35. radiokashari November 6, 22:56

  O ndyresisraaaaaaaaaaaaaaaa ,mendoni se ju ka zili populli .aspak ,,jeni per te ardhut keq …..E ,ndjeni veten te lumtur ?????JO ,jo ..mos u nxitoni ..ka gjera ne jete qe nuk blihen me lek …ka gjera qe vetem zoti di ti bej me se miri ….Mallkimi i popullit fukara do ju ndjek nga pas ….oti eshte i madh ,ka dhe sy ,dhe veshe …………..

  Reply to this comment
 36. T November 6, 23:02

  Ishalla bie nje termet, ju hapte nje grope te madhe edhe i fuste brenda ne varr te gjithe keta me vilat e tyre. Vetem kjo i ben derman ketij vendi. Sa per njerezit, shqiptaret dhe ligjin – harrojeni – jemi te skllaveruar pergjithmone.

  Reply to this comment
 37. metlaj November 6, 23:03

  force ta konsfikoni nuk keni At here pse flisni dhe shkruani se neve me shume na poshteroni se pranojme vjedhje nga pushtetaret dhe me mendje lehtesi paguajme dhe per te pasuruare pseudot pafind parlamentae qeveritar shkrimtare biznesmen e te tjere ( te mefalin pjesa e ndershme E verte bjedhja e families BERISHA por jo me e vogel e familjes RAMA dhe kur femijet e rij do te jene mosha e femijeve te Berishesparashikojme me te keq DY vjete vetem premtime degjova tan si genjeshtare te emerova

  Reply to this comment
 38. toni15 November 6, 23:15

  Sikur te ngjalet Enver Hogja betohem se brenda dy Javë Do ta kish çliruar shqiperin hajdutet dhe cubat brenda Kater javë shqiprija do bëhej me 0 korrupsion

  Reply to this comment
 39. realitet alla shqiptar. November 7, 01:17

  Keto vila me para te zeza, jane: Jashte nje kut,brenda nje mut.Vjen ora dhe sekuestrohen.

  Reply to this comment
 40. Hurma Arabie. November 7, 01:33

  I vetmi plehre dhe bajge i gezuar per Vilen e Shkerdhenit, eshte bariu i zgjebosur qe bie era perc dhie Mark uk Lesh Llesh Presh Loke Qire.

  Reply to this comment
 41. nostradamus November 7, 02:03

  Lavdi per jete Enver Everestit shqiptar !!!!!!

  Reply to this comment
 42. nostradamus November 7, 02:06

  Sarajat e Esat Toptanit populli shqiptar i dogji ! Jam i bindur se nje dite shqiptaret do ju
  vene flaket edhe sarajave te ketyre hajduteve e krimineleve ….!!!

  Reply to this comment
 43. nostradamus November 7, 02:08

  Nje dite vendalit do ja djegin sarajat e A.Frangajt te laguna blu…!!!!

  Reply to this comment
 44. METEH November 7, 08:07

  DITA,ju lumt qe publikoni VILAT e mafiozeve te ketij vendi qe filluan ta coptojne si ujku kopen qe kur u ndryshua sistemi.Ju duhet ta beni kete per gjithe vendin por te evidentuara per sejcilin pushtatar qe nga 1991 e deri sot.Dhe fotot e vilave te shperndahen ne gjithe vendin,Europe e Bote…te shofin se ç’eshte bere ne shqiperi sidomos ne rregjimin e SALIUT te cilin e prune & e mbajne akoma ne pushtet dhe RAMA dridhet kur flet AI..!

  Reply to this comment
 45. Une November 7, 08:18

  Prej atyre vilave luksose masturbohet Markaruk-tartaruf-inetelektuali dhe lloj-lloj luhudhiari, kur degjojne se si pellet ore e çast si gomari Sal-uk-ari-shpellari,shpifes-hajdut-vrastari, duke u çjerre per liri-demokraci-drejtesi qe maskarenjeve hipokrite,nacional-fashiste-komuniste-demokratisteve te korruptuar t’u ngrihet lapidari dhe vegjelia mjerane e tromaksur te çohet tek varri.Kjo eshte vetem njera ane e medaljes, ajo qe duket,tjetra fshihet ne bankat e huaja,ku pasuria kombetare kthehet ne paund-euro- dollare,transeferohet me emra anonime dhe nepermjet titujve fantazme humbet e zhduket.

  Reply to this comment
 46. SMERLAPI I SHQUPIT November 7, 08:34

  vila e njerezve qe vijne nga shpellat dhe perfundojne ne vila luksoze rrofte gerdeci baba ish krye mut dhe droga e hollandes dhe al -ansari

  Reply to this comment
 47. shi November 7, 09:03

  ..ketu do kete marreveshje ??,se ska mundesi kur ndertimi vazhdon nga qeveria e rene ne qeverine e pa besueshme,pasketaj,..neveri per ata qe denojne te varferit dhe ndjekin politika ndryshe per kasten..

  Reply to this comment
 48. go November 7, 10:35

  seshte e Xenit ajo vila as e manes as e frangajt e dikujt tjeter

  Reply to this comment
 49. fteri November 7, 12:00

  NJE BOMBE 05 .kt .DUHET per ti shfarosur kur te jene te gjithe Brenda keta zullumqar .

  Reply to this comment
 50. mali November 7, 12:46

  Kjo vile mund te jete e vejes ose e femijeve te ish diktatorit .

  Reply to this comment
 51. Preng Pjetri November 7, 14:39

  Gazeta Dita!
  Ose me sakte YLLI I DRITES QE PRINE FJALES SE LIRE!
  Fjales se VERTET!
  Te paqim per jete gazeta jone DITA!

  Reply to this comment
 52. lapi71 November 7, 14:40

  Ka punuar babai per kete dite ………….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*