FOTO: Kush e dhunoi Avni Rustemin pas atentatit në Paris

February 13, 2018 02:32

FOTO: Kush e dhunoi Avni Rustemin pas atentatit në Paris

Avni Rustemi lindi në Libohovë të Gjirokastrës më 22 shtator 1895.

Ishte mësues, publicist dhe deputet i Parlamentit të Shqipërisë, anëtar i opozitës demokratike para Lëvizjes së Qershorit.

Më 13 qershor 1920 vrau në Paris kryeministrin e kohës Esad Pashë Toptani, një prej figurave më të stigmatizuara të historisë së Shqipërisë.

Kjo foto është botuar nga gazeta e njohur franceze “Le Miroir” e datës 20 qershor 1920, pra një javë pas atentatit.

Kur fotoja u botua për herë të parë disa vjet më parë u shkrua se Rustemi ishte torturuar barbarisht nga policia franceze.

Në fakt, sipas shumë dëshmive ai u godit menjëherë pas atentatit nga rojet e hotelit ku qëndronte Esati dhe shoqëruesit e tij.

Ai u mbajt në hotelin në rrugën Castiglione ku ndodhi atentati deri kur mbërriti policia.

Por 6 muaj më pas, më 1 dhjetor 1920 vendimi i gjykatës franceze i jep pafajësinë.

Më 24 dhjetor, tri javë pas lirimit, Avni Rustemi u kthye në Shqipëri ku u prit si hero.

Në zgjedhjet e 27 dhjetorit 1923 i rreshtuar si opozitar i Zogut dhe u zgjodh deputet në prefekturën e Kosovës (Kukësit sot).

Ai themeloi shoqërinë e njohur “Bashkimi”, të cilën Zogu e akuzoi se ishte organizatore e atentatit ndaj tij në sallën e Kuvendit më 23 shkurt 1924 nëpërmjet Beqir Valterit.

Pak ditë pas këtij atentati të dështuar ndaj Zogut në 20 prill 1924 rreth orës 16-17.00 Avni Rustemi qëllohet nga një person i quajtur Jusuf Reçi, në vendin që sot njihet si Sheshi Avni Rustemi (Pazari i Ri) në Tiranë.

Ali Këlcyra e strehoi në shtëpi, më pas u çua në spital. Pas një qëndrimi dyditor në spital, Rustemi vdiq më 22 prill 1924 nga hemoragjia.

Opozita e kohës i kërkoi Zogut që të dorëzoheshin ideatorët e vrasjes.

Pas mosmarrjes së masave nga qeveria u organizua varrimi dhe opozitarët dhe mbështetësit e Avni Rustemit u nisën drejt Vlorës ku qëndruan të tërhequr. Atje u formua një komitet i drejtuar nga Fan Noli, prej të cilit lindi Lëvizja e Qershorit.

Avni Rustemi mban titullin “Hero i Popullit”.

n.s. / dita

Avni Rustemi ditët e gjyqit

Esat Toptani dhe Rustemi i goditur në fytyrë pas atentatit

February 13, 2018 02:32
Komento

54 Komente

 1. visi May 7, 22:04

  Duket dhe ne foto qe avniu nuk e rru riken per grushtat e francezeve. ja beri mire ketij kelyshit te kurves! Sot na duhen akoma avni rustem te tjere! Lavdi!

  Reply to this comment
  • tema May 8, 10:19

   Ah sikur te lindnin edhe te pakten nja 2 Avni Rustema

   Reply to this comment
   • Ashtueshte January 3, 09:38

    VETEM 1 AVNI DUHET SA ME NA PASTRU SAHALEN, SE TE TJERET DO I ZEJ MAJASELLI DHE DO DHJESIN GJAK PREJ FRIKES!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Reply to this comment
   • Grigor February 14, 10:15

    Po ta vini re me kujdes, vetem nje koment ketu e shan Avni Rustemin, dhe ky koment eshte shkruar nga nje njeri anakronik, per te ardhur keq, qe e quan veten Intelektual.
    Ky Intelektual leshi ka arritur deri atje sa edhe Spartakun e famshem te kryengritjes se sklleverve e Ka quajtur si te shitur tek sovjetiket e Moskes.
    Ta akuzosh Anvni Rustemin, nje Intelektual demokratiko-borgjez, si komunist i shitur tek Moska, eshte nje maskarallek kaq ordiner dhe nje shtremberim kaq i qesharak, sa nuk ja vlen te merresh me te.
    Shoh disa komentues që i jane turrur dhe e kane share edhe nga nena kete pseudo-intelektual. Mos bini ne këto pozita sepse ai eshte gjynah. Familjen e tij e kane shkerdhyer sigurimsat e Korçes, por ai nuk thote asgjë per ta. E ka hallin tek Enveri qe ka 30 vjet qe ka vdekur.
    Edhe me Avni Rustemin merret, por ata sigurimsat nuk i permend fare. I nderon si baballare.
    Pra gjynah.

    Reply to this comment
  • Partizani January 3, 19:13

   LAVDI PERJETE TRIMIT AVNI RUSTEMI!

   Reply to this comment
 2. Turi January 3, 03:26

  Ropt e Fevziut ku ti kete. Se ai shkruan iku me vrape Avniu. Po dhe me vrape te ikte ku ishte e keqa. Ashu te vrafshin edhe ty Fevzi dhe NE dace te ikin me vrape apo te qendroin NE vend

  Reply to this comment
 3. Arber January 3, 03:50

  Nuk eshte foto e rralle, por gazetari e ka pare per here te pare.

  Reply to this comment
 4. Shqip January 3, 06:36

  Si Esat Tradhetia do ta pesojne shume nga Shqiperia. E drejta vonon po nuk harron.

  Reply to this comment
 5. demo January 3, 10:25

  Avni Rustemit shqiptaret i kane dhene vendin e merituar ne histori,por fatkeqesisht ishte i vetem,.Po te kishim me shume,nuk do te kapardiseshin mbi tradhetine kombetare Enver Hoxha dhe Sali Berisha.

  Reply to this comment
 6. demo January 3, 10:26

  komentet e mija vazhdojne te fshihen pambarimisht prej nje jave,flmn.

  Reply to this comment
  • PSE ? February 13, 21:47

   Po si nuk e kupton bre Demo , qe nuk je per komente ! Komentet jane per burra me mend , nuk jane per torollake .

   Reply to this comment
 7. Dn January 3, 10:57

  Etj Avniu nuk e duroj dot dekorimin me urdheri e legionit Franceze te Esad Toptani!

  Reply to this comment
 8. fshatari pafshat January 3, 12:08

  E vrane Esatin,
  E rahen Avniun
  E liruan Avniun
  Esati e mori
  Denimin.

  I vrau Zogu, Esatin,
  Avniun
  Jashte Shqiperise
  Zogu vdiq ne France
  I padenuar

  “Zogu” qendron
  Lavdiplote
  Mbi permendoren
  E Ahmetit
  Ne qender
  Te Tiranes!

  Rrofte per jete
  Tradhetia.

  Reply to this comment
 9. Sulo kapedani January 3, 12:14

  I pa harruar kujtimi i tij,vepra e tij madheshtore,per zhdukjen e sadisteve te mallkuar te kombit.Sot ketij vendi i nevojitet patjeter nje i tille.

  Reply to this comment
 10. intelektuali January 3, 12:27

  Po sikur CUBI Psikopat brekecjerre dha barktharre Avni Rustem Psikopati, dhe i blere nga Moska dhe Kremlini per te vrare Kryeministrin shqyptar qe kishte shkuar ne Paris per te mbrojtur Vatanin nga coptimi dhe zhdukja fatale si komb, pra sikur ky CUB idiot proletar sot te kishte vrare Sali Berishen apo Edi Ramen, apo dje Enver Hoxhen a do te gjendje kush qe ta lironte pas rahjes ne polici? Le te pergjigjen te paret enveristet dhe komunistet, sepse po te kishte ndodhur kjo gje ne Kohen e Qepes te Enverit, CUBIN Avni Rustemi do ta kishin bere copa-copa dhe do t’ja kishin hedhur qenve per mos te lene asnje gjurme te tij ne histori me soje e sorrollope psikopatesh libohovite nga pas.

  Reply to this comment
  • palloshi January 3, 13:23

   Po sikur ky “cub” te kishte shkerdhyer nenen tende o…intelktuali.. a do ta njihje per baba dhe do mbureshe me emrin e tij ?

   Reply to this comment
  • u.pupe January 3, 13:58

   rrobt e shtepise kudo ti kesh mbi dhe e nden dhe……….

   Reply to this comment
  • Mollosi January 3, 14:06

   I pelqej komentet e juaja qe kane te bejne me Enverin dhe diktaturen , por fare nuk me pelqejne ato qe kane te bejne me tradhetarin Esat dhe me patriotin Avni!

   Reply to this comment
   • floriri Likes February 13, 23:40

    Qe te pelqesh komentet e ketij boles te vetquajtur intelkar do te thote qe te jesh bole si ai.
    Megjithate intelkar mos ja vini re, sepse eshte i semure, jeton ne spitalin nr. 5 prej 45 vjetesh, o eshte mbushur mendja qe ai vete eshte i biri i Esat Toptanit por edhe nipi i Zogjit, pra pune karash.

    Reply to this comment
  • lezha January 3, 14:41

   O intelektual nga provinca.
   Esat toptani,tradhetari me i madh i shqiperise,aleati me i madh i serbise,frances kishte urdhin e legjionit te nderit nga Franca.Si kryehajdut dhe matrapaz ,Esati shkoi ne Paris per te kerkuar demshperblimet nga luta e pare boterore,si pjese e aleances me Francen.Avniu e vrau ne Paris ,esatin ky hero i Frances,E futen ne burg,e shpallen fajtor dhe e liruan.Eshte shume e dyshimte lirimi i Avniut si vrases ne France ,aq me teper qe Esati ishte hero i frances.Ka zera .por qe nuk jane te kualifikueshem,qe franca e perdori Avniun dhe per qellimet e veta,pra e hoqi qafe kete Esat hajdut dhe nuk i dha as nje demshperblim.Askush ne bote nuk kundershtoi per ket maskara dhe tradhetar,I vetmi qe desh ta rishikonte ishte Berisha dhe Serbia.Esati ishte dhe ka ngelur figura me urryer e popullit shqiptar.

   Reply to this comment
  • Tani January 3, 14:53

   Avni Rustemi nuk kishte profilin e cubit. Ishte thjesht një pedagog me një sensibilitet politik. Nuk ka asnjë element historik të zbuluar që shtyn drejt idesë që Avni Rustemi kreu ekzekutimin për llogari të Moskës. Nqse ke zbuluar diçka, bujrum sille se jam kurioz të lexoj.
   Interesat e Moskës në Ballkanin e para dhe pas L1B, përfaqësoheshin nëpërmjet Serbisë, Serbi nga e cila Essadi financohej dhe mbështetej për t’u kthyer si mbret në Shqipëri nga ekzili i tij në Paris.
   Esadi ishte thjesht një autokrat politik pasanik me profil ushtaraku/diktatori që ekzistoi në një periudhë historike shumë të turbullt jo vetëm për Shqipërinë por edhe për Ballkanin dhe Europën. Si çdo arrivist politik i marrosur pas pushtetit, ishte i gatshëm për çdo gjë deri në marrëveshje konkrete me armikun historik të shqiptarëve, gjë që e ka fut në memorien historike të shqiptarëve si “tradhtari që meritoi plumbin”.
   Nqse në historinë e Shqipërise ka një akt patriotik altruist, të pastër, korrigjues, ndëshkues, ai është akti i Avni Rustemit. Vrasja është akt makabër me të cilin personalisht nuk pajtohem, por ah sa nevojë ka kjo Shqipëri për ca Avni Rustemë…

   Reply to this comment
  • avnirustemi January 3, 15:00

   Turp te te vije!

   Por nuk mund te kete turp nje tradhetar si puna jote.

   Avni Rustemit i eshte shkruar emri me germa te arta ne historine e Shqiperise te te gjitha periudhave e jo vetem sot, por edhe ne kohen e komunizmit edhe te qeverive kuislinge , madje edhe ne kohen e Zogut iu be varimi me i madheshtor qe i eshte bere ndonje burri ne trojet shqiptare nga POPULLI SHQIPTAR, per aktin e tij heroik.
   AVNI RUSTEMI ishte intelektuali me perparimtar ne parlamentin shqiptar, patriot i pakrahasueshem ka qe tregoi trimeri civile te pashembullt dukje vene veten ne rezik (ai e dinte qe do te hakmirreshin niperit injorante nga Mati) PER SHQIPERINE DHE JO PER VETE. Populli shqiptar nuk do te harroje kurre sakrificen e tij sublime per kete Shqiperi e Kosove qe ju pasardhesit e Toptanit po ia shitni Janullatosit dhe Ireneit te Serbise.
   Dhe kjo ishte arsyeja qe drejtesia franceze nuk arriti te gjente nje corpus delicti, sic u shpreh gjykata franceze ne kete vrasje te TRADHETARIT (ndonese Estt Pash tradhetari ishte ne sherbim te francezeve dhe ne perkrahje te projektit te mirenjohur francez per ta reduktuar Shqiperine ne nj principate te Esat Tradhetarit qe do te perfshinte vetem rrethet Tirane e Kruje.

   Edhe nje here turpi ju ka mbuluar ju tradhetaret e races Toptani dhe pseudointelektualet injorante te tipit tend.
   Mos prisni fund me te mire se ai i Esat qenit.

   Reply to this comment
  • Psikopati January 3, 16:31

   O “Inteleleshi” ku i gjeni keto burime informacionesh, o njerez te sumure, Shqiperia prandaj sbehet sepse ka te vetquajtur “Intel..”
   si puna e ketij te semuri psiqik.
   Shpifja, korrupsioni e te marret po e hane per se gjalli kete vend.

   Reply to this comment
  • mirel January 3, 17:33

   Esat Pasha me mission qe te falte gjysmen tjeter te Shqiperise te serbet.
   s’po del ndonje tjeter thuaj qe te qeronte faren tuaj te ndyre.
   Dhe derra dhe mendjemedhenj.
   Gjysmaket e ketij kombi jane tradhetaret me te medhenj

   Reply to this comment
  • .. January 3, 22:24

   “Intelektual”,patjeter duhet te jesh karr por me zile ama. AVNI RUSTEMI ishte dhe do te ngelet HERO kombetare per popullin tone e jo plesht e kerme si puna jote….

   Reply to this comment
  • I tillë je , sa herë që hap gojën February 13, 21:52

   Po si nuk e kupton more cope injoranti “inteloleshi” , se je duke ngrene m… me keto qe po thua , jo duke komentuar ?!

   Reply to this comment
 11. palloshi January 3, 13:30

  Po sikur ky “cub” te kishte palluar deri sa ti binte te fiket nenes tende o….intilektuali i bythes, a do ta njihje per baba dhe me siguri do te mbureshe me emrin e tij , se te polloj nenen nuk i thone shaka, o zgjeberaku,,,intelektual

  Reply to this comment
 12. E po kjo pune! January 3, 14:59

  Shiheni tradhetarin si kapardiset ne foto… edhe sot po ajo pune. Avni djali, bere histori se tradhetari nuk iken vete se ia kane kapur koqet ne bige greko-serbet dhe kjo histori eshte dhe sot. C’e do qe mileti i ka ende heronj tradhetaret dhe del ne proteste sa here e therret ai qe tentoi te jepte det!!!!! Sa per Enverin qe e shan dikush lart, nuk beri tradheti dhe vleresoi heronjte e vertete. Qelbesirave te tranzicionit ia bejme kabull vjedhjen dhe diktaturen e fshehte por ama tradhetia nuk mban … dhe nese duhet te perfundojne ne biruce, te shkojne per tradheti se pari dhe pastaj vrasje dhe vjedhje. Per me teper kur GJK ka dhene vendim publik per kete tradheti. Edhe Zogu nuk kritikohet per vrasje dhe vjedhje por per tradheti me troje shqiptare, koncesioneve skllaveruese etj. Te ndajme vec diktatorin nga tradhetari. Enveri ishte diktator por jo tradhetar.

  Reply to this comment
 13. E DI January 3, 15:26

  Avni Rustemi asht torturu barbarishte prej shtetit me kurv ne europe ,
  sepse sapo kishte pregatitur dekorimin e Esat P!DH Toptanit ,
  dekorimin Legionar Nderi dELLA fRONC

  Me kot si grumbullonte Franca dhe i merrte ne mbrojte Ahmet Zogun e kurves ,
  Asat P Toptanin
  sali berishen
  dhe se fundi ismael kagaren !

  SEPSE I DO TE MIREN SHQYPNISE

  AHAHAHAHAH BORDELLO KURVASH

  Reply to this comment
 14. E DI January 3, 15:27

  Avni Rustemi asht torturu barbarishte prej shtetit me kurv ne europe ,
  sepse sapo kishte pregatitur dekorimin e Esat P!DH Toptanit ,
  dekorimin Legionar Nderi dELLA fRONC

  Me kot si grumbullonte Franca dhe i merrte ne mbrojte Ahmet Zogun e kurves ,
  Asat P Toptanin
  sali berishen
  dhe se fundi ismael kagaren !

  SEPSE I DO TE MIREN SHQYPNISE

  AHAHAHAHAH BORDELLO KURVASH
  fuck bushtren francese

  Reply to this comment
 15. Dajo Memo January 3, 17:27

  Lavdi te perjeteshme Avni Rustemit! Ky komb ka nevoje per te lindur cdo vit nga nje Avni. Veprimi i ketij burri zgjidhi ne kohen eduhur nje nyje gordiane, ne historine e Shqiperise, ishte momenti kur pazaret e Esat Pashes me shoke, mund ta kishin coptuar e zhdukur perfundimisht Shqiperine tone te mjere.
  Ky intelektuali qe shkruan e urren Avniun, ndoshta eshte njeri apo fis i Esadit, por ne rrethana te tilla, sikur dhe vellai te beje te tilla faje ndaj atdheut e kombit e ka hak plumbin.

  Reply to this comment
 16. Dajo Memo January 3, 17:39

  Lavdi perjete emrit te Avni Rustemit! Shqiperia ka nevoje te lind cdo vit nje Avni. Avni Rustemi me aktin e tij heroik e ka shpetuar kombin tone nga nje moment tragjik historik, qe sot bente vaki te mos figuronte me Shqiperia ne harten e Evropes.
  “intelektuali” qe komenton me siper duhet te jete patjeter i fisit te Esatit, por sikur dhe vellai te beje nje faje te tille ndaj nje kombi te tere, e ka hak plumbin.

  Reply to this comment
 17. kristi January 4, 00:50

  Si Esati e meritojne Berisha, Nano, Meta, Rama, Basha, Gjinushi dhe kryetaret e tjere te partive parlamentare.

  Reply to this comment
 18. nacrroku January 4, 01:01

  zOTERINJ TE dRITES ,edhe ju beni plotike me komentet,nuk i botoni ato qe kundrshtojne mendimin tuaj,te pakten Lapsi dhe opinion e japin ne cast komentin,sic duket ju e milni mire gazeten.Lym Velioaj dhe mamaja e tij per Avni Rustemin.Edhe sot ju keni frike ose pewrfitoni sa te jet e mundur,

  Reply to this comment
 19. hani i elezit January 4, 02:04

  Avni Rustemi ishte jo vetem trim por dhe atdhetar ,patriot dhe teper i zgjuar .
  i ka sherbimin me te shkelqyer atdheut ne ato momente teper -teper delikate .
  natyrisht qe zog byt…….q..mi qe ja hipte motres se tij e vrau sepse esat tradhetarin e kishte kusheririn e pare te se jemes .
  ah …sa na duhet nje avni rustem tjeter por nena qe lindi ate burre ,nuk lind me .

  Reply to this comment
 20. ILIR February 13, 07:23

  AVNI RUSTEM NUK LIND ME SHQIPERIA!

  Reply to this comment
 21. I PAHARUAR PERJETE EMRI I HEROIT TE KOMBIT SHQIPTARE February 13, 08:25

  SHTETI SHQIPTARE DUHET TE FESTOJE DITEN QE HEROI KOMBIT
  AVNI RUSTEMI QEROI KERMEN ESAT PASHA
  VRAU TRADHETINE SHQIPTARE

  Reply to this comment
 22. KOZi February 13, 10:30

  Avni Rustemi nuk shkoi rastesisht dhe nuk e vrau Esat Toptanin rastesisht, jane vrasje politike ,prandej nuk u denua se kishte perkrahje politike pas. ( edhe Balto Stambolla vrau ne Bari te Italise Luigj Gurakuqin dhe nuk u denua) Avni Rustemi u dergua sepakut si dihet gjer sot nga Aqif Pashe Elbasani,Sulejman Delvina dhe Ahmet Zogu.
  Sa per kujtese ne Luften e Pare Boterore Esat Toptani dhe perkrahesit e tij jane aleat me Angline,Francen,Ameriken dhe ne Ballkan me Serbine.Ndersa politikanet tjere si Lef Nosi,Aqif Pasha,Hasan Prishtina,Ahmet Zogu,Hoxha Kadri etj jane perkrahes te Austro -Hungarise dhe Gjermanise. Pas lufte Esat Pasha ishte fituesi. Ashtu si ne Luften e Dyte Enver Hoxha dhe perkrahesit e tij jane fituesat dhe perseri ne aleance me serbet.
  Ndersa ne Kosove ne Luften e Pare eshte Azem Galica me ceten e tij qe luftonte krahas serbeve kunder Austriakve. Ne luften e Dyte ne Kosove ishte Fadil Hoxha me partizanet e tij qe luftonin kunder Gjermaneve.
  Vrasjet politike nuk kane pune tradhetije , ….kaq….tung

  Reply to this comment
  • Bureto February 14, 12:41

   Kozi ka ca te drejte. Problemi i atentatit ndaj Toptanit ishte thjesht nje vrasje politike, e organizuar nga kundershtaret e tij, ne lufte per pushtet ne prag te Kongrsit te Lushnjes, i cili kundershtohej nga qeveria e Durresit dhe e cila kishte perkrahjen e Luigj Gurakuqit, Hasan Prishtines etj. Mbas asaj qeverie ishte Italia. Nderkohe kongrsesi i Lushnjes kishte si perfaqesues dhe mbeshtetes, kundershtarin me te madh te Esadit, Aqif Pash Elbasanin dhe mbrapa tyre qendronte Anglia (konsulli britanik). Pra lufte klaneve feudale per pushtet mbas pavaresise se Shqiperise dhe pas L.I. bot. dhe pleksje e interesave te fuqive te medha ne rajon. (Si dhe sot e gjithmone). Avniu u therritme qellim nga Italia ku kishte shkuar per te mbaruar shkollen. Epitetet qe i vihen Avniut si intelektual, pedagog, patriot, revolucionar etj duken pak si te egzagjeruara. I kuptoj emocionet e komentuesve te ndryshem, por historia nuk shkruhet me emocione.
   Ai perdorej nga i famshmi Klani, ku fillimisht bente pjese dhe A.Zogu dhe sidomos nga H. Prishtina i cili pas atentatit e caktoi si kandidat per deputet ne Lume
   (Sipas dokumentave bot. nga Ilir Ikonomi ne librin per Toptanin, por dhe shume historiane te tjere.) Eshte koha kur ne parlament nga Avniu u organizua atentati kunder kryeministrit A. Zogu , atentat i mbeshtetur nga kundershtarit politik i tij H.Prishtina, i cili u be k/m per 48 ore. Politika i ka te gjitha brenda, perfshire dhe krimet per te arritur qellimet. Avniu si individ jo vetem qe nuk mund ta mendonte dot aktin e tij, por nuk do te kishte mundesi ta kryente dhe per me teper te lirohej nga gjykata franceze. Jane me te thella keto pune.

   Reply to this comment
 23. Lisi February 13, 11:32

  Gazetari që ka pergatitur materialin është një injorant . Por , injoranca e tij e bën edhe provokator të ulët !
  Qeveria , dmth Ahmet Zogu , nuk mori masa për varrimin . Ai vetë e vrau . Atë e varrosi Vlora . Si përherë edhe këtë herë , Vlora dëshmoi zotësinë e saj për të bërë vepra historike . Nga Vlora shpertheu flaka e Revolucionit të Qershorit etj etj .
  Gazetari palaço , as e thotë ku u varros Avniu ……..!

  Reply to this comment
 24. Dy Krisma ne Paris ! February 13, 11:59

  Respekte Avni Rustemit demokratit patriotit te shquar shqiptar qe coi ne vend amanetin e atyre shqiptareve qe nuk kishin ze ne parlament por nje urrejtje per Tradhtarin e Kombit Batakciun Esat Toptani !

  Reply to this comment
 25. Anti Vrastar February 13, 13:13

  Avni Rustemi, vrases me pagese. U shperdorua ne maksimum nga KONARE, deri sa u qerua edhe ai vete.

  Loje vrastare. Po te vrasesh, do te te vrasin.

  Reply to this comment
 26. Arben February 13, 14:07

  Avni Rustemi = Julian Sinanaj.

  Financieri i qeverrise se Lushnjes 1920, deshmoi

  ne burgjet e komunizmit, ku vdiq me 1957

  se ja kishte dhene me doren e tij parate Avni Rustemit

  per te vrare Esat Pashen, qeverria e Lushnjes e shihte

  si rival.

  Ashtu edhe perfundoi i vrare si zagar qe ishte, pasi

  ja ndjeu lezetin “profesionit”, filloi tu vinte gjoba

  parallinjeve ne Tirane, derisa i hasi “sharra ne gozhde”

  gjithe keta injorante qe brohorasin per nje vrases

  me pagese, vijuani vete emrin.

  Reply to this comment
  • Tartufi February 13, 15:03

   Emrin e kane [ eshte nje shoqeri histerike me origjine terroriste ] qe
   nuk ka as trimeri as ndershmeri as qytetari as atdhedashuri,, shoqeri frikacakesh te qelbur , qe i bejne thirje te gjitheve te marin pushken dhe te gjuajn armikun, vete qendrojne pas ferave te fshehur nga frika. Historija e Esatit se bashku me te Avniut eshte historija e popullit tone,qe duhet ta lexojme dhe sterre lexojme,nga te gjitha dokumentet ,qe na kane lene te paret,si ata qe deshen Avniun dhe ata qe deshen Esatin,pa reshqitur,, ne formen e atdhetarit te ndershem.
   Nje popull qe i ben thirje per revolte nje populli tjeter dhe vete nuk shkon i pari ne revolte,por qendron tek thirija e revoltes,ky popull nuk duhet te miret parasysh ne as gjerin me te vogel te opinionit dhe gjikimit,se eshte pjesa me pa vlere e popullit te nje vendi. Nje popull qe terrorin e ngrit ne heroizem dhe terrorin e quan progres dhe patriotizem,ky popull eshte ne shkallen e barbarizmit te pa fe.

   Reply to this comment
   • Arben February 13, 17:43

    Or mik, ne londer 1913 u ndane trojet Shqipetare si mall

    lufte. Edhe ai pak territor qe u mbeti Shqipetareve u vu

    nen vasalitetin sllavo-serb.

    po nuk u rrezuan ato vendime k…in me dhembe do

    vazhdojme te hame, sic kemi bere keto 100 e kusur

    vite

    Reply to this comment
    • Tartufi February 13, 18:45

     Arben miku Arben trimi
     me cibuk nga alumini.

     I thane nje here nje te mencurit : ti moren nga te gjitha anet pjeset e tua ? Ju pergjigj i mencuri : Mi moren se nuk dija ti mbaja dhe ti lulezoja,por kjo qe me ka ngelur
     do ta bej Trandafilishte , qe kur te shikojne ato pjese qe mi morren te luftojne te bashkohen me trandafilishten time. Arbeni tim me te zgjebosuren patriotizem,nuk krijon ziliqaren per tu jetuar dhe bashkuar. Nuk kemi ne
     dore se c fare na bejne te tjeret,ne dore kemi te bejme me te bukeren per kopshtin tone.

     Reply to this comment
     • Arben February 13, 19:46

      Kshu nga bejtet qenke mire.

  • Anti Kombetar ! February 14, 10:22

   Je nje i mjeruar qe jo vetem nuk njeh historine,dhe le per deshiruar por te duket vetja sikur si ai gjeli maj plehut qe krijon vet !
   Mjerim per cfare shkruan ! I molepsur nga propaganda esatdiste zogiste anti shqiptare !

   Reply to this comment
 27. Nje shqiptar February 13, 15:50

  Avni Rustemi eshte dhe mbetet Hero i madh i nje Populli te vogel dhe shume te lashte evropian. Ai ben pjese ne eliten dhe zemren e popullit qe e ka mbrojtur kete cope toke ku jetojme sot dhe ne nga shfarosja qe here pas here historikisht ka trokitur ne kufijt tane. Avniu vrau per te ruajtur kufijt e tokes sone, duke pasur kete ideal vrau nje trathtar qe shikonte vetem xhepat e tij dhe qe ishte vene ne sherbim te te huajve qe e paguanin. Nuk eshte e vertete qe populli yne nuk lind me Avni Rustema. Ata lindin çdo dite brenda dhe jashte vendit. Familjet tona rrisin femijet duke admiruar Avni Rustemin, me dashurine per Atdheun, me idealin qe ti sherbejne atij ne tere sektoret ku punojne qe Shqiperia te behet kurdohere me e bukur. Mohimi i herojve tane ben pjese ne planet e zhdukjes te kujteses historike te popullit tone qe sjell si rezultat shfarosjen e popullit shqiptar dhe asimilimin perfundimtar.

  Reply to this comment
 28. MOHIKANI February 13, 16:56

  KILLER ON THE ROAD…..

  Reply to this comment
 29. ?!?!?! February 13, 20:08

  or’ arben ; po ti nuk je sternip i sulltanit te “ndritshem” . as biri i hatixhese, sevdase, aishes, etj. ( gra te muhametit), qe je kaq turk e kaq muhamedan . po ndrysho, ore bir, se s’te “vret” allahu . ti shqiptar, je bile kemi qene 50 vjet ateist …ARBER; fatkeqesi, ti me kete emer . te jesh si ushtaret e ….isis-it .

  Reply to this comment
 30. Iliri February 14, 10:50

  Avni Rrustemi hero i Vlores dhe i gjithe Shqiperise! Luigj Gurkuqi, djale, hero i Shkodres! Hasan Prishtina i Kosoves kane hyre ne tempullin e arte te Historise.Ato jane te paprekshem nga thenjet e zagareve zogiste apo enveriste.Lavdi te perjetshme djelmve te nenes Shqiperi.

  Reply to this comment
 31. Bureto February 14, 12:42

  Kozi ka ca te drejte. Problemi i atentatit ndaj Toptanit ishte thjesht nje vrasje politike, e organizuar nga kundershtaret e tij, ne lufte per pushtet ne prag te Kongrsit te Lushnjes, i cili kundershtohej nga qeveria e Durresit dhe e cila kishte perkrahjen e Luigj Gurakuqit, Hasan Prishtines etj. Mbas asaj qeverie ishte Italia. Nderkohe kongrsesi i Lushnjes kishte si perfaqesues dhe mbeshtetes, kundershtarin me te madh te Esadit, Aqif Pash Elbasanin dhe mbrapa tyre qendronte Anglia (konsulli britanik). Pra lufte klaneve feudale per pushtet mbas pavaresise se Shqiperise dhe pas L.I. bot. dhe pleksje e interesave te fuqive te medha ne rajon. (Si dhe sot e gjithmone). Avniu u therritme qellim nga Italia ku kishte shkuar per te mbaruar shkollen. Epitetet qe i vihen Avniut si intelektual, pedagog, patriot, revolucionar etj duken pak si te egzagjeruara. I kuptoj emocionet e komentuesve te ndryshem, por historia nuk shkruhet me emocione.
  Ai perdorej nga i famshmi Klani, ku fillimisht bente pjese dhe A.Zogu dhe sidomos nga H. Prishtina i cili pas atentatit e caktoi si kandidat per deputet ne Lume
  (Sipas dokumentave bot. nga Ilir Ikonomi ne librin per Toptanin, por dhe shume historiane te tjere.) Eshte koha kur ne parlament nga Avniu u organizua atentati kunder kryeministrit A. Zogu , atentat i mbeshtetur nga kundershtarit politik i tij H.Prishtina, i cili u be k/m per 48 ore. Politika i ka te gjitha brenda, perfshire dhe krimet per te arritur qellimet. Avniu si individ jo vetem qe nuk mund ta mendonte dot aktin e tij, por nuk do te kishte mundesi ta kryente dhe per me teper te lirohej nga gjykata franceze. Jane me te thella keto pune.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*