Foto e rrallë: Kur ndërtohej monumenti më i famshëm në botë

July 27, 2018 15:34

Foto e rrallë: Kur ndërtohej monumenti më i famshëm në botë

Kjo është Statuja e Lirisë, duke u ndërtuar në Paris në vitin 1884

Është ndoshta monumenti më i famshëm i botës. I është dhuruar zyrtarisht SHBA-ve nga populli francez, me rastin e 100-vjetorit të Revolucionit që solli çlirimin e kolonive nga Britania e Madhe. Me kalimin e viteteve ajo mori një simbolikë tjetër, atë të lirisë e të demokracisë në botë. Ajo u kthye në një pararojë të ”botës demokratike”.

Statuja gjendet në ishullin Liberty Island në Portin e New York-ut dhe tregon zoten romake e lirisë, Libertas.

Vendimi për ta ndërtuar atë u mor më 1876, 100 vjet pas revulucionit Amerikan. Mirëpo për shkak të mungesës së fondeve dhe vështirësisë së realizimit të një vepre kaq gjigante, Statuja u ”ngrit në këmbë” në ishullin e saj vetëm 10 vjet më vonë, më 28 tetor 1886.

“Statuja e Lirisë” është e lartë 46,5 m, të cilës i duhet shtuar edhe 46,9 m lartësinë e bazës.

Autor i skulpturës është Frederik August Bartoldi, i ndihmuar nga inxhinieri Gustav Eiffel, autor i Kullës së famshme të Parisit.

n.s. / dita

July 27, 2018 15:34
Komento

3 Komente

 1. enter"" July 31, 21:56

  Statuja e lirise NUK NUK NUK NUK NUK eshte monumenti me I fameshem ne bote.

  Reply to this comment
 2. enter"" July 31, 21:59

  “Statuja gjendet në ishullin Liberty Island në Portin e New York-ut dhe tregon zoten romake e lirisë, Libertas.”

  Zonjen Libertas

  Te fala zotes…

  Reply to this comment
 3. Ded Mhilli August 3, 01:00

  Te fala Sateme

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

Mendoni se Shqipëria është gati për një organizim të ri përballë gjithë klasës së sotme politike?