Foto e rrallë: Një kabinë elektrike në Shqipërinë e 1930-s

May 15, 2018 09:49

Foto e rrallë: Një kabinë elektrike në Shqipërinë e 1930-s

Shoqëria Elektrike Shqiptare Anonime (S.E.S.A) ishte një shoqëri me qendër në Tiranë, e krijuar në vitin 1929.

Kjo ishte një shoqëri italiane e specializuar në sektorin elektrik.

Në fillim të vitit 1939, kjo shoqëri zotëronte plotësisht ose pjesërisht industrinë elektrike në qytetet Tiranë (periferi), Shkodër, Vlorë, Fier, Berat, Kavajë e Gjirokastër.

Sa i përket Shkodrës, kjo kompani kreu studime për ndërtimin e një hidrocentrali në lumin Kir.

Në këshillin administrativ të kësaj shoqërie bënin pjesë edhe shqiptarë.

Në vitin 1930 si President i S.E.S.A-s u caktua Abdurraman Mati (senator, politikan e një nga njerëzit me më influencë në Shqipëri në ato vite) – shkruan Scan.

Kjo shoqëri do të konkurronte fort me kompanitë e tjera të sektorit për të marrë koncesionet e furnizimit me energji elektrike në garat që hapnin bashkitë e vendit.

Deri në periudhën e pushtimit italian të vendit në 1939, kompania do të merrte koncesione afatshkurtëra ndërsa pas pushtimit, do të rriste jo vetëm prezencën e saj në sektor por edhe do të përfitonte kontrata me afate të gjata për furnizimin e qyteteve me energji elektrike.

Fotoja mëposhtë i përket fototekës Marubi, mban datën 4 qershor 1930 e tregon se si ishte  kabina elektrike e kompanisë S.E.S.A.

b.m. / dita

May 15, 2018 09:49
Komento

10 Komente

 1. Feniks May 15, 16:30

  Ne Kucove kishte nje central elektrik qe furnizonte me drita qendren e qytetit!
  Ne vitin 1941 punonte si elektricist babai im bashke me nje elektricist tjeter.
  Ne 28 nentor 1940,pushtuesit italiane kishin organizuar nje mbledhje ne kinemane e qytetit per nder te “marshimit te Mussolinit ne Rome”!
  Sapo filloi takimi babai im bashke me shokun e vet i fiken dritat ne qytet duke bere te deshtoje ky takim fashist!
  Qe ate dite babai im u largua nga Kucova dhe u be pjese e njesitit gueril te Tiranes!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 16, 08:09

   një bravo të madhe babait tënd o fënde,por një copë idioti për ty!!
   nëse babai ka dalë në ilegalitet në 28 nëntor 1940!?
   si ka mundësi të ket punuar në 1941??
   pastaj njësitet guerile a nuk filluan diçka më vonë se në fund të ’40ës??
   shif se do të kesh bërë ndonjë gabim ortografik!

   Reply to this comment
   • Feniks May 17, 01:30

    Bravo ceni i shurres,se je treguar me i mencur se …gomari im!
    Beji te fala sat’eme dhe pyete se me ke te ka zene ne rreze te mullarit kur ishit te internuar!

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 May 17, 09:44

     të paktën me tët atë nuk më ka zënë,or fëndë!!
     sepse do të kishte një fëmijë që ta përdorte si yt’atë!!
     për të shirë lëmin!!
     ps:sat’ëme mos i bëj të fala!nuk ja vlente fare!!gomaricë e trashë,mor bir!!njeriu pendohet për gabimet e rinisë!më fal!do të kishte qënë më mirë një punë dore se meeeee …..!qofsh i lumtur mor bir dhe më fal dhe një herë!!

     Reply to this comment
     • Feniks May 17, 11:51

      Po mire more qen i zgjebosur me mua te gjallin paske urrejtje,po me te vdekurit cfare muti do o kelysh fashisti?
      Ti je nga ata qe e do ne lule tre ballit,o plehre e ndyre!
      Ne se je me i madh nga une,shko dhe ha mut se nuk paske dhembe per te ngrene!
      Rraca e juaj fashiste i ka patur hallall burgjet,internimet dhe plumbin e drejtesise socialiste,sepse edhe sot qe keni sistemin tuaj,po aq qener te zgjebosur jeni!
      Me shumne e shtoni urrejtjen tone ndaj rraces tuaj o ceni i shurres,se po te ishim balle per balle ma merr mendja do te te shqyeja copa copa!
      Sa kishim ne pushtetin t’a morem shpirtin,ta beme gjakun uje,ndersa tani e tregon veten se i paske merituar te gjitha ato!
      Edhe sot po ai kelysh i zgjebosur je,se une prap mbi ty jam,si ne pushtet ashtu edhe me pasuri!

 2. L.F. May 15, 23:05

  Domethene, babai tend paska qene tradhetar? Sipas ballistave qe sot po ribejne historine …

  Reply to this comment
 3. kabina e zogjit May 16, 09:02

  mire qe paska pas kabine se drita nuk kishte.
  sa % e shqiptareve kishin energji?

  Reply to this comment
 4. ShkoDrani May 16, 21:25

  Kjo kabine elektrike ka qene ne lagjen Ndocej ne Shkoder.Dhe nuk ka qene e vetmja ne Shkoder.

  Reply to this comment
 5. info analitike May 18, 06:39

  Shoke nostalgjike krahasojini keto kabina elektrike me ato te shkaterruarat e xhaxhit ku normat e sigurise nuk respektoheshin asgjekundi. Natyrisht duke kujtuar imazhet piktoreske te trasformatoreve hardalle ne maje te shtillave qe i sheh rendom edhe sot ne Albanistan.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*