FOTO: Flamuri shqiptar që shkoi në Hënë me “Apollo 15”

December 4, 2018 12:27

FOTO: Flamuri shqiptar që shkoi në Hënë me “Apollo 15”

Në vitin 1971, në Hënë niset “Apollo 15” dhe në bordin e saj u vendosën 32 flamuj të vegjël nga e gjithë bota, të kapur me litar.

Tekniku i lartë i NASA-s në atë kohë ishte William Kokalari, apo Vilson Kokalari. Ai ishte një shqiptar me origjinë nga Gjirokastra.

Pas përfundimit të misionit, flamujt dolën në një ankand të madh.

Flamuri në fjalë, atë kohë me yllin e verdhë, ka një shkrim të astronautit dhe firmën e tij. Ai shoqërohet dhe me një certitikatë origjinaliteti. Sot flamuri është në duart e sigurta të koleksionistëve.

 

o.j/dita

December 4, 2018 12:27
Komento

4 Komente

 1. mirel December 4, 19:45

  U ka pjerdh mendja.

  Reply to this comment
 2. Korabi December 4, 21:39

  O gazeta dita ky nuk eshte flamuri i paster shqiptar, perdirisa ka ne mes dhe eshte i injodhosur nga simbolin bolshevik yllin i felliqur komunist . Ky ka qene flamuri i xhihadistve partizon qe na prune vetem gjak e vujtje , si asnje here ne historine e popullit tone . Tani para pak diteve e festune 29 nantorin fitoren e tyre diten me te zeze ca matufe sepse per shumicen e popullit ishte nje dite zie ….

  Reply to this comment
 3. Genc Kosova December 6, 07:38

  Ani edhe Korab e quan vehten!!!! edhe malin e madhe e fyen. Nuk dua ta krahasoj me asgje se qdo krahasim do te ishte i pa denje. Thjeshte i panjeri

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*