FOTO: Gazetari kërkon përdhunimin e 17-vjeçares palestineze (!)

December 30, 2017 03:28

FOTO: Gazetari kërkon përdhunimin e 17-vjeçares palestineze (!)

Vajza në foto quhet Ahed Tamimi, është vetëm 17 vjeçe dhe është kthyer në një nga simbolet e rezistencës palestineze ndaj izraelitëve.

Mëngjesin e 19 dhjetorit ushtarët izraelitë hynë në shtëpinë e 17-vjeçares, i goditën nënën, dhe qëlluan në kokë kushëririn e saj 15 vjeçar.

Pastaj arrestuan vajzën sepse kishte reaguar ndaj ushtarëve (bashkë me kushërirën e saj sulmuan me gurë dy ushtarë izraelitë)

Nisur nga kjo ngjarje, gazetari izraelit Ben Caspit shkruajti javën e kaluar në gazetën liberale “Maariv” se “në qoftë se për këto vajza duhet të ketë një ndëshkim, ai duhet kryer gjatë natës, larg kamerave dhe dëshmitarëve” duke nënkuptuar një përdhunim të së miturës.

Artikulli i gazetarit provokoi komente shumë negative. Gazetari kërkoi ndjesë, duke thënë se fjalët e tij u keqkuptuan.

Indinjatën e saj kundër regjimit izraelit vajza e ka shprehur kohë më parë kur ende fëmijë kafshoi dorën e një ushtari izraelit duke u përpjekur të ndalojë arrestimin e një djali palestinez.

Fotoja e atëhershme bëri xhiron e botës.

Sot 17 vjeç, e arrestuar, Ahed ngjall sërish reagime të forta.

Në internet po nënshkruhet një peticion që kërkon lirimin e 17-vjeçares.

Por ministri izraelit i Mbrojtjes, Avigdor Lieberman tha të martën, se “kushdo që egërsohet ditën, do të arrestohet natën”, duke shtuar se ” jo vetëm vajza, por edhe prindërit esaj apo ata që merren me të nuk do të shpëtojnë nga ajo që meritojnë”

n.s. / dita

December 30, 2017 03:28
Komento

2 Komente

 1. XXXL December 30, 05:11

  A thua te jete kjo vajze Palestineze?
  Me pamjen e saj ngjyre te kuqerremte por edhe pak bionde vetem palestineze nuk mund ti thuhet, bejini ADN, t’a marre vesh edhe ajo origjinen e rraces se saj.
  Palestenezet nuk dallojne nga jevgjit apo edhe nga “egjyptianet”, maxhyp etj.

  Reply to this comment
 2. Arben December 30, 08:36

  Po more bythq………

  te vijne te perdhunojne ty bashke me grua dhe vajza.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*