Foto: Gjurmë nga e kaluara…

March 31, 2018 18:07

Foto: Gjurmë nga e kaluara…

Ish Burgu i Spaçit i projektuar dikur për të burgosurit politik dhe njëkohësisht në funksion si kamp pune, në ditët e sotme shihet si gjurmë nga e kaluara.

I ndërtuar në një pozicion mjaft të thepisur, gjenden tanimë vetëm godina të mëdha boshe me faqe muri që mbartin histori të pafundme. Histori të njohura por edhe të marra e të strukura diku në ndonjë rrënzë të errët vetdijeje.

Kemi dashur të mos sjellim të pasqyruar në imazh tabelat shpjeguese të ngulitura në krah të ndërtesave, sepse emocioni ndonjëherë nuk evokohet nga fjalët, por nga heshtja.

Nga heshtja e thellë, refektuese që arrin të godasë muret e shpirtit.

Dita ka përzgjedhur disa fotografi nga Ish Burgu i Spaçit, jo pa qëllim. Ju ftojmë në një komunikim intim me imazhet e mëposhtme për të ndarë me ne çdo “ulërimë” të së kaluarës, mendim të së tashmes dhe reflektim ndaj të ardhmes.

 

s.a/dita

 

March 31, 2018 18:07
Komento

4 Komente

 1. Xxx March 31, 18:29

  Ca cavet trapin me gjithe kampet. Cdo bejme tani? Te mbajme me muhabet “intelektualin”?
  Komunizmi ka 30 vjet qe ka perenduar. Leri njerzit te shohin nga e ardhmja.

  Reply to this comment
  • Beni March 31, 22:21

   Xxx
   Kush është intelektuali nuk po kuptoj, por me duket se komunistet u bënë kapitalista…dhe se po nuk e dënuam diktaturën e shkuar, do na zërë ndonjë tjetër soj diktaturë….
   Spaçi, që një institucion kriminal mesjetar…

   Reply to this comment
 2. Beni March 31, 22:21

  Xxx
  Kush është intelektuali nuk po kuptoj, por me duket se komunistet u bënë kapitalista…dhe se po nuk e dënuam diktaturën e shkuar, do na zërë ndonjë tjetër soj diktaturë….
  Spaçi, që një institucion kriminal mesjetar…

  Reply to this comment
 3. romeo April 1, 01:01

  Gazeta si duket ka nevoje per klikime dhe hap rubrika qe as qenve nuk ju interesojne me!
  Kemi 28 vjet qe nuk degjojme asnje fjale se cfare te mirash i solli demokracia shqiptareve!
  Pse regjimi u dha mundesine 5% te maskarenjve te behen miliardere,ndersa 95% e popullit jetojne ne mizerje?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*