Foto: “Grerëza e zezë” e ushtrisë amerikane

June 30, 2018 22:02

Foto: “Grerëza e zezë” e ushtrisë amerikane

Droni më i vogël në botë që do të përdoret nga ushtria amerikane është cilësuar si “Grerëza e zezë”.

Droni peshon vetëm 32 gram dhe është i pajisur me kamera termike, të cilat diktojnë nxehtësinë.

Ky dron arrin të fluturojë me 21 kilometra në orë, për dy kilometra.

“Grerëza e zezë” mund të përdoret nga ushtarët, vetëm pasi të jenë futur në zona ku nuk kanë mbulim satelitor, si dhe i ofron atyre informacion të plotë në kohë reale ndaj numrit të armiqve që mund të kenë rrotull.

Dronët e krijuar nga kompania “Flir” janë testuar nga ushtria në vitet 2016-2017 dhe duket se kanë pasur sukses, pasi qeveria ka lidhur një kontratë të re bashkëpunimi për ta vazhduar projektin më tej.

s.a/dita

June 30, 2018 22:02
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*