FOTO: Guri i rrallë i artë, ku u gjet dhe kush e ka sot pas 100 vitesh

August 29, 2018 00:08

FOTO: Guri i rrallë i artë, ku u gjet dhe kush e ka sot pas 100 vitesh

Këto foto të botuara nga gazeta DITA tregojnë një gur mineral dukshëm të të mbushur me ar dhe kristale në gjendje natyrore.

Ky gur është nxjerrë nga miniera e Trepçes përpara 100 vitesh nga punëtorët e Isa Boletinit.

Fotot janë ofruar në DITA nga Erion Osmanaj, mik i familjes Boletini.

Guri i rrallë ruhet në koleksionin e familjes Boletini nga stërnipi i Isës, Erion Shkurti.

“Kjo është arsyeja e vërtetë pse Serbia nuk do të njohë pavarësinë e Republikës së Kosovës dhe jo për të drejtat e popullsisë serbe atje që as e vret mendjen fare, apo për të drejtat historike që pretendon në mënyrë absurde” – thotë Osmanaj për DITA.

e.k. / Dita

August 29, 2018 00:08
Komento

12 Komente

 1. Aleksander Thana August 29, 04:15

  Kjo eshte arsyeja kryesore.

  Reply to this comment
 2. sapa August 29, 08:29

  Ilir Meta?

  Reply to this comment
 3. Glaukias August 29, 09:12

  Hiqni fotot sa nuk është zgjuar Ilir Meta 🙂

  Reply to this comment
 4. XXZ August 29, 09:40

  META E DO NE LINGOTA ARIN JO KESHTU …..

  Reply to this comment
 5. perkthyesi August 29, 09:51

  Ato kristale qe ndrisin nuk duken ar, por duhet te jene kristale kalkopiriti (CuFeS2). Ne se do ishin vertete ar, aty do ishin dyndur tere firmat e shfrytezimit minerar te botes. Gjenetikisht, bakri shoqerohet me ar, por ar ne sasi te tille, sa te diktohen dhe me sy te lire, dhe me permasa te kesaj natyre, veshtire se takohen, pervec arit ne Afriken e Jugut, ku gjendet ne formacionet shkembore te kimberliteve!

  Reply to this comment
 6. Like floriri August 29, 10:09

  Kete e do Mona ta vare ne qafe

  Reply to this comment
 7. Paul Tedeschini August 29, 10:30

  Kosova i jep Serbisë MINIERAT dhe në shkembim merr MINARET. Ha,ha,ha.

  Reply to this comment
 8. tryp August 29, 12:35

  Ka te drejte “perkthyesi”…
  Eshte vetem Chalcopyrit… CuFeS2…xeherori baze per mineralin e Bakrit. Miniera e Qaf barit (trupi nr.1) ka patur me shumice te tille xeherori (minerali), bile, ishte problem se edhe vete minatoret/ndihmesit etj. merrnin nga keto copa dhe mundoheshin te veconin makanikisht “Arin” nga xeherori sepse i genjente ngjyra e verdhe e theksuar qe ja jep Sulfuri kristali te kalkopiritit….Bashkeshoqeruesit jane edhe Ari, Seleni, Titani, Wolframi…. etj. minerale te rralla por qe jane te paperfillshem nga pikapamja ekonomike..jane te rendit 0.0000x gram/ton. Mos shkruani budallalliqe !?!?..
  Per professionistet ….eshte dicka e rendomte.

  saravangllavinglla

  Reply to this comment
  • bobi August 29, 13:01

   Ky eshtemineral bakri me kalkopiri dhe kristale kuarci.Si ky gur kam pare me shumice i vogel kur derdheshin nga kamionat e minieres rrugeve te mirdites

   Reply to this comment
 9. bobi August 29, 13:02

  Ky eshtemineral bakri me kalkopiri dhe kristale kuarci.Si ky gur kam pare me shumice i vogel kur derdheshin nga kamionat e minieres rrugeve te mirdites

  Reply to this comment
 10. Eri August 29, 15:16

  Likja e do dhe kalkopirit,mjafton te duket si flori.

  Reply to this comment
 11. Dodona mbi Tomorr August 29, 15:52

  Afrika e Jugut mbetet edhe sot “koloni ” e Anglise mbas gati 5-6 shekuj skllaverie per shkak te diamanteve dhe arit . Ndersa i ashtuquajturi “Komonuelthi”eshte nji forme e re e kolonizimit Britanik.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin