FOTO/ Ja pse ky ishull quhet kopshti i humbur i Edenit…

February 10, 2016 14:08

FOTO/ Ja pse ky ishull quhet kopshti i humbur i Edenit…

Ky ishull është ndër më të rrallët në botë. Hyrja në brendësi të tij nuk mund të bëhet me makinë, por vetëm me helikopterë apo edhe në këmbë por me shumë vështirësi.

Ishulli është formuar nga shpërthimi i një vullkani të madh rreth 3 milionë vite më parë siç besohet. Është në formë e një amfiteatri dhe hyrja në të është tejet e vështirë.

Në ishull Cirque de Mafate, njerëzit u futën për herë të parë në shekullin e 18-t. Vala e parë përbëhej nga afrikanë që iknin nga padronët e tyre evropianë. Më vonë erdhën disa fermerë të varfër nga Franca.

Prej dekadash, personat që ndodheshin aty kanë jetuar pa ndonjë lidhje me botën e jashtme.

Sot, ishulli ka rreth 800 banorë që jetojnë në fshatra të vegjël të quajtura “Ilets”, term që vjen nga frëngjishtja. Ishulli nuk ka energji elektrike dhe as tubacione uji.

Mjekët ose policët atje shkojnë me helikopter. Ishulli është shpallur nga UNESCO si trashëgimi botërore. Ata që e vizitojnë e quajnë ndryshe si Kopshti i humbur i Edenit.

Ishulli gjendet në Oqeanin Paqësor, pjesë e ishujve Galapagos, ndërsa aty gjendet një numër i madh bimësh dhe zogjsh që nuk gjenden askund tjetër. /S.Ll/

p03hcpvf p03hcpwv

AM1HYT Mountain shelter in La Nouvelle village, caldera of Cirque de Mafate, La Reunion Island, France, Africa

AM1GTK La Nouvelle Village, caldera Cirque de Mafate, La Reunion Island, France, Africa

AM1GTK La Nouvelle Village, caldera Cirque de Mafate, La Reunion Island, France, Africa

BWYFWG rocks cliffs Ile de la Reunion Indian ocean scenery Les Trois Roches nature gulch gap waterfall waterfalls

DF4AC6 Transport of goods by helicopter, Cirque de Mafate, Reunion island, France

DG18BT La Nouvelle village in Mafate cirque Reunion island, overseas departement of France, Indian Ocean

DYMA6X Aerial view of the village of La Nouvelle in Mafate, Cirque de Mafate, Reunion Island, France, India Ocean

p03hcqjm p03hcqkb p03hcql0 p03hcqn3

February 10, 2016 14:08
Komento

3 Komente

 1. Mira February 10, 14:21

  Ngjaka si Bjeshket tona.

  Reply to this comment
 2. hajdari February 10, 16:20

  Te nderuar,
  Se pari: nuk eshte ishull, por nje vullkan qe ndodhet ne nje ishull.
  Se dyti: ndodhet ne Oqeanin Indian.
  Se treti: nuk ka lidhje me ishujt Galapagos qe ndodhen nga ana tjeter e botes.
  Pervec ketyre, pjesa me e madhe e atyre qe shkruhen ne artikull, qendrojne…

  Reply to this comment
 3. injoranti February 10, 18:39

  Idiot komplet. Cirque de Mafate eshte nji rezevat ne ishullin La Reunion ne Afrike, ne detin Indian, afer Madagaskar. Jo ne galapagos (Kili), ne anen tjeter te botes. Ku i gjeni keta analfabet apo punesoni me miqesi?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?