FOTO: Kafsha e rrallë në kufirin shqiptar

December 27, 2018 00:08

FOTO: Kafsha e rrallë në kufirin shqiptar

Rrëqebulli ballkanik është një kafshë që mendohej se ishte zhdukur.

Revistat shkencore shkruan pak kohë më parë se terreni ku mund të gjendej rrëqebulli është i kufizuar në Ballkanin jugperëndimor, kryesisht në zonat kufitare mes Maqedonisë dhe Shqipërisë.

Në Maqedoni u zbulua një këlysh rrëqebulli që i dha hov shpresës së studiuesve që kjo specie nuk është zhdukur plotësisht.

Një tjetër konfirmim ka ardhur nga Kosova pak kohë më pare.

Disa kamera – kurth të vendosura në Bjeshkët e Nemuna në Rugovë nga organizata mjedisore ERA Group kapën pamje të rralla të kësaj kafshe.

Për praninë e rrëqebullit në Bjeshkët e Rugovës ka patur informacione që prej viti 1974, por asnjëherë nuk ishte arritur të fotografohej.

n.s. / dita

December 27, 2018 00:08
Komento

5 Komente

 1. perkthyesi December 30, 11:48

  Statistikat thone se aty ku jeton riqerbulli, nuk ka ujq, sepse ai eshte armiku me i madh i tij!

  Reply to this comment
 2. demo December 30, 17:31

  Ka Tomorri sa te duash,por aman,nje porosi u jap per kete vit.Ruani Bujarin e zi nga Lushnja dhe Bujar kuqon nga Elbasani.Keta te dy i zhduken Demat e eger te Divjakes.Keta te dy i zhduken derrat e eger te Dumrese.Keta te dy i zhduken Thellezen e fushes.Po meret vesh qe u zhduk edhe Rreqebulli,mos kerkoni kot andej kendej!Keta te dy jane autoret.

  Reply to this comment
 3. Aleksander Thana December 27, 04:52

  Bujari I Zi dhe Bujari I kuq, u shtojme dhe Jar-debil – sakatin-ish president I Sales dhe ja ku u be flamuri kuq e Zi. Natyrisht nderin e hurit te flamurit e mban Jari.

  Reply to this comment
 4. Taraboshi December 28, 11:28

  Ne Shqiperi nukka biolog se ricebull ka ne shume vende ka edhenemalin e Muneles.Per kete kafshe barinjet e fshatrave pererreth tregojne kujdes ngaqe ne zonenkujeton ricebulli nuk jeton dot ujku.Edhe ricebulli ushqehet me mish bagetije por demi i tij ne krahasim me ujkun nuk konsiderohet.

  Reply to this comment
 5. besa December 28, 18:41

  PO fotot jane te vitit 2005, nuk jane te tanishme.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*