FOTO/ Kinezët festojnë ardhjen e vitit të ri

February 8, 2016 11:47

FOTO/ Kinezët festojnë ardhjen e vitit të ri

Shoqëri të ndryshme e kanë në kohë të ndryshme vitin e ri. Kinezët po e festojnë sot në mbarë botën e vitin e ri të tyrin.

Nga Kina në Meksikë, kinezët e festuan në mënyrë shumëngjyrëshe vitin e ri këtë të hënë, i cili quhet viti i ri Lunar.

Në kryeqytetin e Kinës, Pekin Viti i Ri erdhi me një zile tejet të madhe që tingëlloi dhe kjo besohet se do të ndihmojë njerëzit për të përzënë fatin e keq.

Në Meksikë kishte valle me drangojnë, ndërsa në Australi, kinezët festuan me fishekzjarrë.

APTOPIX Philippines Chinese New Year

APTOPIX Philippines Chinese New Year

China Daily Life

China Daily Life

LUNAR-NEWYEAR/

LUNAR-NEWYEAR/

APTOPIX Malaysia Lunar New Year

APTOPIX Malaysia Lunar New Year

LUNAR-NEWYEAR/

LUNAR-NEWYEAR/

89136071

89136071

China Lunar New Year

China Lunar New Year

February 8, 2016 11:47
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*