FOTO: Kur MPJ e Shqipërisë punonte në… çadra

December 31, 2018 02:56

FOTO: Kur MPJ e Shqipërisë punonte në… çadra

Kur u shpall kryeqytet, Tirana u përball me një kërkesë të madhe (por edhe problematikë) për strehimin. Qyteti kishte mangësi në godina për ambiente pune e strehimi për administratën.

Me një problematikë të tillë ishin përballur edhe më herët Vlora në 1912 dhe Durrësi në 1914.

Mungesa e godinave do të bënte që të kërkoheshin alternativa të ndryshme. Një nga zgjidhjet që do të shkaktonte jo pak diskutime, kritika e do të bëhej edhe objekt humori, do të ishte ajo e ndërmarrë nga Eqerem Bej Vlora në Durrës në vitin 1914.

Në atë kohë, Vlora ishte funksionar në ministrinë e Jashtme, në qeverinë e Princ Vidit – raporton gazetari Kreshnik Kuçaj i portalit Scan.

Në kujtimet e tij, Vlora shkruan se për të gjetur ambientet e ministrisë së Jashtme, shkoi të bisedojë me kryeministrin Turhan Pasha. Kërkesa ishte për 3-4 dhoma që do të shërbenin si zyra për ministrinë.

“Por ç’të shihja? Ai nuk dinte të thoshte as se ku do të ishte zyra e kryeministrit. Atëhere nuk i rashë më në qafë; kërkova disa ditë leje , shkova në Vlorë, mora me vete gjithë kompleksin tim të çadrave dhe erdha e vendosa në një shesh të bukur me pamje të gjerë në kodrën prapa shtëpisë së Esat pashës: tri çadra të mëdha për fjetje, secila me paradhomë, dhomë gjumi, banjo dhe sallon, pastaj tri çadra të mëdha pritjeje dhe ngrënieje, çadra për kuzhinë, për depo dhe për personelin shërbyes, shkurt një kompleks prej 14 çadrash të pajisura me të gjitha komoditetet e mundshme, gjer edhe me një central ndriçimi të vetin me acetilen.

Lajmi i ministrisë sime me çadra shkaktoi fillimisht në Durrës një valë kritikash plot humor, por më vonë, pas vizitave të para të punës të diplomatëve të huaj, filloi të qarkullojë mendimi se kjo ishte një zgjidhje praktike e vështirësive të strehimit” shkruan Vlora në kujtimet e tij.

Vidi ishte Princ i Shqipërisë për një periudhë 6 mujore, nga 7 marsi 1914 deri më 3 shtator 1914.

b.m. / dita

December 31, 2018 02:56
Komento

3 Komente

 1. Shemia December 31, 04:54

  Po, mjedis i mr÷kullueshen pirtative.

  Reply to this comment
 2. fteri December 31, 06:31

  Këto çadra të MPJ -jan një kujtim patriotik të shpirtit revuliconar të asajë kohe që nënëpunësit e shtetit vinin në plan të parë interesin e formimit të shtetit tonë në arenën ndërkombëtare .

  Këto çadra jan burim i pa shtershëm frymëzimi nga qeveritarët e atëhershëm në shërbim të MPJ -shqiptare . shembull sakrificë për punonjësit aktual të MPJ ,por edhe të gjitha ministrive të sotme që bredhin në ndërtesa luksi dhe bëjnë parada mode duke vjedhur dhe nuk punojnë ,kur marrin rroga të majme.

  Reply to this comment
 3. intelektuali December 31, 08:50

  CADRAT E MPJ TE SHQYPNISE VAZHDUAN EDHE NE KOHEN E QEPES TE ENVERIT

  Te gjitha mbledhjet e Partise ne Ambasadat e Enverit ne “Zemer te Armikut” deri vone madje edhe pas viteve 90-te zhvilloheshin ne cadra ushtrie ne mes te domes se ambasadorit besnik, cadra qe ishin me te shemtuara se keto qe jane treguar ne foto ne Kohen e Preshit te Turhan Pashes.

  Nje here kur shkova ne nje ambasade perendimore per te kerkuar vize per nje mikun tim qe donte te bente nje film dokumentar per Shqypnine, doli ambasadori me fytyre te nxirre nga inati dhe me tha:

  PO BEJME MBLEDHJEN E PARTISE, EJA ME VONE!

  I thashe qe kisha rekomandim nga larte dhe nuk mund te prisja, atehere ai pasi lexoi letren me ne fund buzeqesht dhe papritur u be i sjllshem dhe na ftoi te prisnin disa minuta, u fut ne nje cader ushtrie ne mes te dhomes se tij, nxorri konsullin qe ishte bere ne fytyre i kuq si spec dhe i tha:

  JEPI VIZEN KETIJ MIKUT TONE SE ESHTE NGA FAMILJE PATRIOTIKE!

  Pyeta konsullin:

  PO KJO CADRA E USHTRISE C’NE?

  Konsulli nuk e zgjati, por ma ktheu menjehere duke vene gishtin tregues ne buze:

  SH..SH..SH…! SE TE DEGJON ARMIKU!

  Per te tjerat:

  Aferim!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*