FOTO: Liza e vërtetë dhe një akuzë e mohuar për pedofili

March 11, 2018 11:55

FOTO: Liza e vërtetë dhe një akuzë e mohuar për pedofili

Libri i mirënjohur i Luis Karol përshkruan aventurat e mrekullueshme të Lizës, duke na futur në një botë magjike, ku asgjë nuk është e pamundur.

Po nga është frymëzuar autori për këtë personazh kaq mbesëlënës?

Vajza në foto quhet Alice Liddell.

Ajo ishte fqinje me Luis Karol dhe frymëzuesja e kryeveprës së tij. Ai e fotografonte vajzën shpesh.

Nuk kanë munguar spekuilimet se fiksim i Karol me Alisën dëshmonte natyrën e tij pedofilike.

Por biografët e autorit shkruajnë se kurrë nuk ka patur ankesa për sjellje të papërshtatshme.

n.s. / dita

 

March 11, 2018 11:55
Komento

6 Komente

 1. Boll me kte menyre exporti pervers te Temave prej gazetaresh sharlatan March 11, 12:41

  ngelet duke hedh tematika ktu ,
  te huazuara nga diku ,faqe interneti te huaja
  dhe i hidhni ktu .
  Por me e keqja nuk eshte kjo menyre siperfaqsore
  e tu prezantuari ketu ,gjasme me tematike inteligjente ,
  por ajo se ,
  nuk jeni te afte ti jepni spjegime e diskutoni mbi kto tema !
  Hajt pra ,
  si i thone aty ne ate gjuhe rapsodesh ; Bujrum .
  Le te dali gazetari ose gazerja ,
  qe e ka lancuar kte teme ktu
  dhe japi nji koment mbi temen qe vet ka hedhur !

  Jep komentin tend ,
  ose si quhet shpesh ne nji gjuhe ndryshe ,
  bej analizen e subjektit ose asaj cfar te cfryn Brenda asaj kafke mbi kte teme !

  Reply to this comment
 2. mirel March 11, 19:41

  Liza paska qene nje kryeveper arti.
  Nuk eshte cudi qe artisti ka qene i mahnitur me te.
  Po te gjithe hajvanet gjejne nga nje teme per tu shprehur.
  Pedofilizem…esthe ne mode sot.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 12, 13:16

   e mira dhe e keqja janë dy anë të medaljes!!
   që të dyja mund të keqkuptohen!!
   e mira mund të quhet e keqe dhe e keqja e mirë!!varet nga pikvështirmi,dhe interesi!!
   në barsaletë e shkurtër me zogthin!
   “një zogth,akoma pa mësuar të fluturonte, bie nga foleja!dimër ftohtë,zogthin e zënë ethet!kalon një lopë dhe i dhjet përsipër!në momentin e parë zogu shpëton ga të ftohtit,por më pas e shesh se është i zhytur në bajgë deri në fyt!!kalon dhelpra me delikatesë e nxjerr prej bajge e pastron mirë e mirë,zogu i lumtur buzëqesh,dhe e kollofit!!”
   në rastin e këtij shkrimtarit,si në shumë raste të tjera,teori konspirative,pavarsisht se nuk ka pasur asnjë të dhënë për ndonjë veprim jo të rregullt,flasin se mund të ketë pasur veprime prej pedofili!!
   po të nisesh nga mendime të pa vërtetuara dhe për më pak të pa vërtetueshme(personat kanë vdekur)atëherë të gjithë mund të jemi të dyshuar!!mjafton që interpretimi të jetë i bukur!!
   jozef fusheja,ministrii policisë të napoleonit ka thënë”më jep fjalinë më të ndershme të një personi çfardo dhe unë ta çoj në gijotinë”!
   këta duan të çojnë në gijotinë një të vdekur!!
   ai mund të ket qënë gjithçka por përsa kohë që nuk vërtetohet e keqja!?
   ai është një person i mirë!i pafajshëm!!

   Reply to this comment
 3. Paul Tedeschini March 12, 08:53

  Pergezoj DITEN qe here mbas here ndrron tema tue publikue gjana te ndryshme nga arti.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*